Alta Vista Sports

 
ESCAPE FROM FORT DE SOTO TRIATHLON 
APRIL 12, 1997 AT ST PETERSBURG, FL
Timing & Results by John Boyle ALTA VISTA SPORTS- 904 736-0002 
RACE DIRECTOR-JOE FERNANDES 
.50 SWIM| 15.5 BIKE| 3.1 RUN
   ELITE MALE OVERALL
    1     1 JOHN WOODRUFF 35 ST. PETE FL     1:13:22    1   13:55    2   42:11 22.0    1   17:16  5:34
    2     2 DANIEL BAHMILLER 24 ST. PETE FL  1:15:50    3   14:43    1   41:22 22.5    4   19:45  6:22
    3     3 KEITH STRUDLER 26 GAINESVILLE FL 1:16:36    2   14:34    4   43:57 21.2    2   18:05  5:50
    4     4 GLENN COTTRILL 34 PANAMA CITY FL 1:17:46    5   16:17    3   42:58 21.6    3   18:31  5:58
    5    23 KEVIN BRAMLETT 30 PANAMA CITY FL 1:24:35    6   19:16    5   45:29 20.4    5   19:50  6:24
    6     0 MIKE HOTSTETLER 30 LARGO FL                 4   15:34
   MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1   109 JOSHUA KUHN 15 EVANS GA          1:37:31    2   21:46    1   53:01 17.5    1   22:44  7:20
    2   237 MICHEAL KEARNEY 16 TAMPA FL      1:56:15    1   21:44    2 1:04:07 14.5    2   30:24  9:48
   MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    11 BRIAN SCOTT 23 GAINESVILLE FL    1:20:50    2   18:56    1   44:09 21.1    1   17:45  5:44
    2    54 RICHARD KLEPACZ 23 ST. PETE FL   1:31:14    3   18:59    2   49:50 18.7    3   22:25  7:14
    3   117 MARCUS STALEY 21 GAINESVILLE FL  1:38:31    5   24:29    3   53:22 17.4    2   20:40  6:40
    4   146 JONATHAN FRENCH 21 ST.PETE FL    1:41:05    1   18:17    4   56:36 16.4    5   26:12  8:27
    5   194 JASON BEACH 23 TAMPA FL          1:48:07    4   23:12    5 1:00:52 15.3    4   24:03  7:45
   MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    10 ROBB BEAMS 28 APOPKA FL          1:20:40    1   15:54    2   45:05 20.6    4   19:41  6:21
    2    12 STEPHEN MC CARTHY 27 OLDSMAR FL  1:21:18    2   16:23    4   45:25 20.5    2   19:30  6:17
    3    13 J.P. ATHERHOLT 28 OLDSMAR FL     1:21:25    3   16:24    3   45:23 20.5    3   19:38  6:20
    4    19 PERRY THOMAS 26 MACON GA         1:23:01    8   20:26    1   44:21 21.0    1   18:14  5:53
    5    27 CHRIS QUILTY 29 ST. PETE FL      1:26:15    4   17:26    5   48:53 19.0    5   19:56  6:26
    6    39 BOBBY VALDEZ 25 TAMPA FL         1:28:35    5   17:59    6   48:58 19.0    7   21:38  6:59
    7    51 DOUG HUTSON 29 ST. PETE FL       1:30:38   14   21:17
    8    55 JEFF KAPSA 25 TAMPA FL           1:31:16   13   21:05    8   50:04 18.6    6   20:07  6:29
    9    57 MATT BIGGE 26 ST PETE FL         1:32:00    7   18:51   11   50:35 18.4   10   22:34  7:17
   10    65 JESSE GONZALES 26 ZEELAND MI     1:32:30    6   18:27   10   50:31 18.4   14   23:32  7:35
   11    70 TERGE GRONLIE 25 TAMPA FL        1:33:05   15   21:21    7   49:44 18.7    8   22:00  7:06
   12    89 MICHAEL HUDSON 25 TAMPA FL       1:35:44   11   21:01   12   50:52 18.3   15   23:51  7:42
   13    93 ROD JETTE 29 RIVERWOODS IL       1:36:20   19   22:32    9   50:17 18.5   13   23:31  7:35
   14   106 DAVID WILLIAMS 28 ROSWELL GA     1:37:21   17   21:40   13   52:37 17.7   12   23:04  7:26
   15   129 MATT ERPENBECK 28 DADE CITY FL   1:39:25    9   20:48   15   56:32 16.5    9   22:05  7:07
   16   137 JORGE CAMPS 29 WESLEY CHAPEL FL  1:40:00   12   21:03   14   54:59 16.9   16   23:58  7:44
   17   153 TOM SAKADALES 26 CLEARWATER FL   1:42:08   10   20:59   16   56:52 16.4   17   24:17  7:50
   18   154 L. DAVID PARTRIDGE 29 TREASURE ISLAND  1:42:23
   19   161 MICHAEL DELCHARCO 29 TAMPA FL    1:42:51   18   22:04   17   57:54 16.1   11   22:53  7:23
   20   190 MICHAEL CICHON 26 CLEARWATER FL  1:46:46   21   27:09
   21   216 TODD SHAW 27 WINTER SPRINGS FL   1:52:26   16   21:32   19   59:33 15.6   23   31:21 10:07
   22   218 KEITH HENDRICKS 26 LUTZ FL       1:52:53   22   27:53   18   58:55 15.8   20   26:05  8:25
   23   226 CHRIS ABDNOUR 29 TAMPA FL        1:54:34   20   23:25   22 1:05:24 14.2   19   25:45  8:18
   24   232 SEAN CLARK 25 TAMPA FL           1:55:19                                  21   28:08  9:05
   25   274 PAUL PETERSON 25 TAMPA FL        2:06:33   26   36:44   21 1:05:09 14.3   18   24:40  7:57
   26   275 ERIC DELAND 27 ST. PERE FL       2:06:40   25   36:22   20 1:01:50 15.0   22   28:28  9:11
   27   298 GARY GUYNN 25 LAKELAND FL        2:21:15   24   36:12   23 1:12:00 12.9   24   33:03 10:40
   28     0 PRESTON MONTGOMERY 26 TAMPA FL             23   28:53
   MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     6 ROBERT VANWERT 30 TAMPA FL       1:19:03    3   16:11    1   43:11 21.5    5   19:41  6:21
    2     7 RICK DOWNS 31 TAMPA FL           1:19:29    4   16:26    2   43:52 21.2    3   19:11  6:11
    3     8 DAVID BOWLAND 34 N.REDDINGTON BCH  1:19:57    2   15:31    3   44:48 20.8    4   19:38  6:20
    4     9 JOHN KIRTLEY 33 TAMPA FL         1:20:04    5   16:38    5   45:34 20.4    1   17:52  5:46
    5    22 TIM HIGRETT 30 CROMWELL CT       1:24:09   11   19:25    4   44:58 20.7    6   19:46  6:23
    6    24 BRIAN BUTLER 33 ST.PETE FL       1:24:39    1   15:14    8   48:36 19.1    7   20:49  6:43
    7    25 HANK PURNELL 34 PT RICHEY FL     1:25:37    9   19:07    7   47:38 19.5    2   18:52  6:05
    8    42 THIERRY ROUILLARD 32 TAMPA FL    1:28:59   14   20:17    6   46:59 19.8   10   21:43  7:00
    9    49 TED MOORE 33 MERRITT ISLAND FL   1:30:08    7   17:37    9   50:12 18.5   12   22:19  7:12
   10    61 MARK BLACKWOOD 32 ST.PETE FL     1:32:11    6   17:14   13   51:32 18.0   15   23:25  7:33
   11    88 MARK GABLE 34 TAMPA FL           1:35:41   18   21:54
   12    90 JACKSON KING 31 TAMPA FL         1:35:47    8   18:23   19   55:16 16.8   11   22:08  7:08
   13    95 JOHN EVANS 30 PINELLAS PARK FL   1:36:29   17   21:05   12   51:17 18.1   17   24:07  7:47
   14    98 JAMES WATSON 30 TAMPA FL         1:36:40   12   19:27
   15    99 MICHAEL GARS 31 ST.PETE FL       1:36:43   20   22:16   16   53:05 17.5    8   21:22  6:54
   16   108 STEVE SNYDER 32 CLEARWATER FL    1:37:27   15   20:35   17   53:10 17.5   16   23:42  7:39
   17   111 MONTE HOGE 34 ST. PETE BEACH FL  1:37:43   21   22:48   14   51:40 18.0   14   23:15  7:30
   18   123 STEVE PIOTRACZK 33 CLERMONT FL   1:39:02   26   24:34   15   53:00 17.5    9   21:28  6:55
   19   144 EDWIN DAVILA 34 BRANDON FL       1:40:58   29   27:38   10   50:42 18.3   13   22:38  7:18
   20   149 SCOTT TEMPLES 30 TAMPA FL        1:41:51   13   19:56   18   55:06 16.9   22   26:49  8:39
   21   187 JEFF STEEGE 32 ORLANDO FL        1:46:37   22   23:41   11   51:08 18.2   27   31:48 10:15
   22   193 JOSEPH SCHOPPER 32 TAMPA FL      1:47:45                                  24   27:30  8:52
   23   196 BRIAN HOFFMAN 31 SAFETY HARBOR F 1:48:25   27   25:23   21   57:59 16.0   18   25:03  8:05
   24   197 SAM DAVIDSON 30 LARGO FL         1:48:42   19   22:13   20   57:39 16.1   25   28:50  9:18
   25   208 KEVIN MC AULIFFE 31 ST.PETE BCH  1:51:04   10   19:17   25 1:06:09 14.1   19   25:38  8:16
   26   224 LARRY COLLINS 34 TAMPA FL        1:54:09   28   25:40   24 1:02:01 15.0   20   26:28  8:32
   27   225 REIDAR LARSEN 33 BRANDON FL      1:54:13   23   24:11   23 1:01:05 15.2   26   28:57  9:20
   28   233 LANCE KEYS 32 ODESSA FL          1:55:40   31   28:42   22 1:00:01 15.5   23   26:57  8:42
   29   257 SAM MITCHELL 32 ST. PETE FL      2:01:30   25   24:31   26 1:10:25 13.2   21   26:34  8:34
   30   286 BRADLEY SPACONE 34 TAMPA FL      2:13:28   24   24:29   27 1:17:00 12.1   28   31:59 10:19
   31   304 CHRIS MITCHELL 31 LONGWOOD FL    2:48:27                                  29   53:08 17:08
   32     0 MIKE KUTRYB 32 TAMPA FL                    16   20:40
   33     0 DAVID BILYEN 33 TAMPA FL                   30   28:19
   MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    15 GREG NELSON 37 ULATILLA FL       1:22:10    1   14:32    3   46:58 19.8    6   20:40  6:40
    2    16 MIKE HOOD 36 LARGO FL            1:22:21    8   19:11    1   42:24 21.9    7   20:46  6:42
    3    18 ALAN ALMENGUAL 37 ST. PETE FL    1:22:36    2   15:59    2   46:27 20.0    2   20:10  6:30
    4    21 KEVIN NORRIS 35 TAMPA FL         1:23:55
    5    28 JAMES BOLINDER 36 SEMINOLE FL    1:26:20    6   18:42    4   47:12 19.7    4   20:26  6:35
    6    33 DAVE SHINNEMAN 35 PALM HARBOR FL 1:27:33    4   17:27   11   51:05 18.2    1   19:01  6:08
    7    36 DAVE BENNETT 35 SARASOTA FL      1:27:59   10   19:27    5   47:46 19.5    8   20:46  6:42
    8    40 BOB SMITH 39 SAFETY HARBOR FL    1:28:57                                   3   20:24  6:35
    9    48 DAVID DULCE 37 TAMPA FL          1:30:01    3   16:06   13   51:36 18.0   14   22:19  7:12
   10    59 ED FOREMAN 36 ST. PETE FL        1:32:06    7   18:59    9   50:51 18.3   13   22:16  7:11
   11    64 DAVID SMITH 38 ST. PETE FL       1:32:17   14   20:53    6   49:31 18.8   12   21:53  7:04
   12    66 JOHN EMERSON 35 ST. PETE FL      1:32:51   11   19:29    7   50:08 18.6   17   23:14  7:30
   13    68 STEVE SHWER 39 TAMPA FL          1:32:57    9   19:14   14   52:04 17.9   11   21:39  6:59
   14    77 ANDY KOZAK 36 ST. PETE BEACH FL  1:34:07   13   20:39    8   50:35 18.4   15   22:53  7:23
   15    82 SCOTT MATTHEWS 37 TAMPA FL       1:34:57   15   20:59   10   50:54 18.3   16   23:04  7:26
   16    86 PETER CRAMER 39 SIESTA KEY FL    1:35:28    5   17:31   15   52:08 17.8   28   25:49  8:20
   17    91 ANDY STEINGOLD 36 TAMPA FL       1:35:55   12   20:29   12   51:17 18.1   22   24:09  7:47
   18   119 MICHAEL HEAP 35 ST. PETE FL      1:38:38   19   23:03   18   54:15 17.1   10   21:20  6:53
   19   131 JEFF SCOTT 38 BRADENTON FL       1:39:36   20   23:29   20   55:38 16.7    5   20:29  6:36
   20   134 DAN JAMES 36 TAMPA FL            1:39:51   18   22:03   17   53:51 17.3   20   23:57  7:44
   21   150 DARRYL PARMET 36 TAMPA FL        1:41:51   17   21:43   21   55:41 16.7   25   24:27  7:53
   22   152 JIM MCLAUGHLIN 38 ST. PETE FL    1:42:00   29   27:47   16   52:59 17.6    9   21:14  6:51
   23   162 MICHAEL WACLAWSKI 36 LUTZ FL     1:42:53   16   21:04   22   57:24 16.2   24   24:25  7:53
   24   178 LARRY FRANKLIN 39 CLEARWATER FL  1:44:56                                  19   23:39  7:38
   25   183 CHAS CARRINGTON 39 ST PETE FL    1:45:40   22   24:41   23   57:40 16.1   18   23:19  7:31
   26   188 JIM TUREK 39 STEWARTVILLE NJ     1:46:37   26   26:50   19   55:32 16.7   23   24:15  7:49
   27   195 CHRIS PEDERSEN 39 ST PETE FL     1:48:10   25   25:44   24   58:28 15.9   21   23:58  7:44
   28   202 MICHAEL HOFFMAN 37 LARGO FL      1:49:19                                  27   25:40  8:17
   29   203 JOE SLOAN 39 ST.PETE FL          1:49:24   31   28:08
   30   211 JOHN VECHAZONE 35 TIERRA VERDE F 1:51:56   21   23:44   26 1:01:09 15.2   29   27:03  8:44
   31   235 DAVID VARLOTTA 39 TAMPA FL       1:55:52   24   25:06   27 1:01:58 15.0   32   28:48  9:17
   32   246 TIM BORYK 37 ST.PETE FL          1:57:36   32   30:05   28 1:02:02 15.0   26   25:29  8:13
   33   251 DARREL ZADAR 36 PALM HARBOR FL   1:59:19   27   27:00   29 1:04:59 14.3   30   27:20  8:49
   34   255 KENNETH PERRYMAN 39 ST. PETE FL  2:01:22   28   27:17   25   59:49 15.5   34   34:16 11:03
   35   256 STEVE OSIASON 38 TAMPA FL        2:01:27   23   24:42   31 1:08:50 13.5   31   27:55  9:00
   36   264 MARK YELNICK 35 ST. PETE FL      2:03:00   30   27:56   30 1:05:11 14.3   33   29:53  9:38
   37     0 ROY PRASAD 39 TAMPA FL
   MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1     5 JOE BONNESS 41 NAPLES FL         1:17:49    3   15:57    1   42:32 21.9    2   19:20  6:14
    2    14 BRYAN ALDRIDGE 40 WINTER HAVEN F 1:21:53    4   16:05    2   45:58 20.2    4   19:50  6:24
    3    32 JOHN MORGAN 42 OLDSMAR FL        1:27:27    6   17:44    3   48:19 19.2   10   21:24  6:54
    4    37 JOEY RUDDY 42 TAMPA FL           1:28:03   10   19:01    6   49:14 18.9    3   19:48  6:23
    5    44 THOMAS WARNER 41 DUNEDIN FL      1:29:32    8   18:23   10   50:10 18.5    7   20:59  6:46
    6    45 JOHN MURRAY MD 43 ST. PETE FL    1:29:36    7   18:18    5   48:52 19.0   13   22:26  7:14
    7    52 DAVID ROBICHAUX 42 CLEARWATER FL 1:30:42    5   16:34   11   50:14 18.5   16   23:54  7:43
    8    58 EDWARD O'CONNOR 43 DOVER FL      1:32:01   19   21:46    7   49:19 18.9    6   20:56  6:45
    9    63 STEVE KILPATRICK 40 ST. PETE FL  1:32:14   15   20:19    9   49:56 18.6   11   21:59  7:05
   10    69 JON DANGLER 41 TAMPA FL          1:33:02   18   21:40   12   50:28 18.4    5   20:54  6:45
   11    72 JOE MC COLL 41 TAMPA FL          1:33:21    9   18:27    8   49:20 18.9   24   25:34  8:15
   12    76 CHARLIE HELINGER 43 TREASURE ISLAND  1:33:55   12   19:42   18   53:07 17.5    8   21:06  6:48
   13    85 THOMAS ATKINS 42 ST.PETE FL      1:35:27    2   14:48   22   54:10 17.2   28   26:29  8:33
   14    87 JACK LUNSFORD 43 JACKSONVILLE FL 1:35:40   28   23:39   19   53:09 17.5    1   18:52  6:05
   15   102 STEVE STRANGE 41 CLEARWATER FL   1:37:14   11   19:24   15   52:35 17.7   23   25:15  8:09
   16   103 GERALD WILLIAMS 43 GIBSONTON FL  1:37:16   23   22:20   17   52:54 17.6   12   22:02  7:06
   17   112 STEPHAN ATHAN 42 TAMPA FL        1:37:43   13   19:46    4   48:48 19.1   33   29:09  9:24
   18   114 MICHAEL FENDLE 41 TAMPA FL       1:37:49   20   21:48   14   51:33 18.0   20   24:28  7:54
   19   115 DEAN SWEETAPPLE 43 LARGO FL      1:38:17   26   22:58   13   50:41 18.3   21   24:38  7:57
   20   116 DOUGLAS GREGORY 40 TAMPA FL      1:38:21   21   21:57   16   52:42 17.6   15   23:42  7:39
   21   155 SCOTT TRAYNHAM 43 JACKSONVILLE F 1:42:28   14   20:01   20   53:22 17.4   32   29:05  9:23
   22   158 TIM DALY 40 ST.PETE FL           1:42:38   16   20:58   23   54:11 17.2   31   27:29  8:52
   23   165 STEPHEN HEGARTY 40 LUTZ FL       1:43:22   22   22:09   30 1:00:02 15.5    9   21:11  6:50
   24   166 BLAKE COOK 40 ST.PETE FL         1:43:28   32   25:25   21   53:37 17.3   19   24:26  7:53
   25   168 DOBROMIR PENCEV 42 TAMPA FL      1:43:41   24   22:22   26   55:35 16.7   25   25:44  8:18
   26   171 DAVID STEWART 40 ST. PETERSBURG  1:44:16   17   21:17   27   57:11 16.3   26   25:48  8:19
   27   174 SPENCER PLANTE 44 TAMPA FL       1:44:32   31   25:06   25   55:26 16.8   17   24:00  7:45
   28   185 IGNACIO LEON 44 OCALA FL         1:46:33   29   24:04
   29   198 GEOEGE LA BANCA 41 ST. PETE FL   1:48:47   27   23:25   24   54:48 17.0   35   30:34  9:52
   30   199 RICK BENNETT 42 TAMPA FL         1:48:53   30   24:59   28   59:41 15.6   18   24:13  7:49
   31   200 JIM MC CLINTIC 41 ST.PETE FL     1:49:08                34 1:04:05 14.5   36   34:57 11:16
   32   212 MARK DD 43 LUTZ FL               1:51:57   33   28:21   29   59:57 15.5   14   23:39  7:38
   33   228 MIKE NEWFIELD 44 ST.PETE FL      1:54:56   25   22:54   36 1:05:29 14.2   29   26:33  8:34
   34   240 CHARLES ALESTRA 41 SAFETY HARBOR  1:56:37   34   28:32   31 1:00:43 15.3   30   27:22  8:50
   35   253 GLENN MARTIN JR. 43 SEMINOLE FL  2:00:05   37   31:00   33 1:02:49 14.8   27   26:16  8:28
   36   258 MARC BLOOM 42 TAMPA FL           2:01:45   35   29:05   32 1:02:48 14.8   34   29:52  9:38
   37   267 DONALD SMITH 44 SEMINOLE FL      2:03:32                                  22   25:12  8:08
   38   290 JOHN ESLER 42 TAMPA FL           2:15:18   38   31:13   35 1:05:13 14.3   37   38:52 12:32
   39   297 JEFF MOSER 41 ST. PETE FL        2:20:45   36   30:12   37 1:10:59 13.1   38   39:34 12:46
   MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    26 ROD MC DONALD 47 DUNEDIN FL      1:25:58    2   16:36    4   48:14 19.3    3   21:08  6:49
    2    29 LYNN BRYAN 47 TAMPA FL           1:27:06    7   20:15    1   46:36 20.0    2   20:15  6:32
    3    31 ROLAND LAJOIE 48 ST.PETE FL      1:27:22    4   19:05    2   46:55 19.8    5   21:22  6:54
    4    47 ROGER ANDERSON 45 NEW PORT RICHEY  1:29:56    3   17:34    6   50:07 18.6    8   22:15  7:11
    5    53 LOU DRISCOLL 45 LARGO FL         1:30:50   12   22:30    3   47:08 19.7    4   21:12  6:50
    6    62 DANNY HICKS 46 TAMPA FL          1:32:11    5   19:22    5   48:55 19.0   11   23:54  7:43
    7    92 BRUCE OLSTER 46 TIERRA VERDE FL  1:36:03    6   19:26   11   52:47 17.6   10   23:50  7:41
    8   101 BRUCE DAY 46 ST. PETE FL         1:37:11    1   16:32   16   55:09 16.9   16   25:30  8:14
    9   122 JACK HELINGER 46 ST. PETE FL     1:39:01   10   21:54   15   53:32 17.4    9   23:35  7:36
   10   127 IVAN MORRIS 46 TERRE HAUTE IN    1:39:18   17   25:49   12   53:17 17.5    1   20:12  6:31
   11   128 DAVID SCHICK 46 CLEARWATER FL    1:39:23   19   26:29    8   51:08 18.2    6   21:46  7:01
   12   136 RONALD PAUSE 47 PORT CHARLOTTE F 1:39:56    8   21:19   14   53:29 17.4   15   25:08  8:06
   13   140 DOUG WIGHT 48 ANNA MARIA FL      1:40:19   16   24:11    9   51:19 18.1   14   24:49  8:00
   14   143 BILL KOLAR 49 TAMPA FL           1:40:46   15   23:56    7   50:54 18.3   17   25:56  8:22
   15   151 JACK EADS 49 ST.PETE FL          1:41:52   21   28:11   10   51:31 18.1    7   22:10  7:09
   16   160 DOUG BUSH 45 PINELLAS PARK FL    1:42:48   11   22:28   17   55:42 16.7   13   24:38  7:57
   17   175 TIM HOLTON 48 CLEARWATER FL      1:44:40   13   22:46
   18   191 TED KUHN 48 EVANS GA             1:47:25    9   21:52   18   55:56 16.6   20   29:37  9:33
   19   213 MICHAEL HILL 49 OCALA FL         1:52:11   20   27:52   19 1:00:18 15.4   12   24:01  7:45
   20   215 BILL HELM 46 ST PETE FL          1:52:22   18   25:58   13   53:20 17.4   22   33:04 10:40
   21   247 BOB SPOUT 47 OLDSMAR FL          1:57:53   14   23:27   20 1:02:08 15.0   21   32:18 10:25
   22   263 RICHARD ALONSO 46 TAMPA FL       2:02:55                                  19   28:48  9:17
   23   268 BILL BREWER 47 CLEARWATER FL     2:03:53   22   29:19   21 1:05:59 14.1   18   28:35  9:13
   MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    17 JACK PYHEL 52 TIERRA VERDE FL    1:22:33    1   14:44    1   46:00 20.2    4   21:49  7:02
    2    43 DOUG STALLEY 50 BRANDON FL       1:29:02    3   18:28    2   47:17 19.7    8   23:17  7:31
    3    50 MIKE MABRY 52 VALRICO FL         1:30:13    4   18:49    4   48:44 19.1    7   22:40  7:19
    4    73 LEWIS BENNETT III 51 PINELLAS PARK  1:33:27    2   17:52   11   54:14 17.1    2   21:21  6:53
    5    78 DANIEL De RUSSY 53 ST.PETE FL    1:34:18    5   19:48    7   53:09 17.5    3   21:21  6:53
    6    97 RUE L MORGAN 54 ST.PETE FL       1:36:39   13   24:58    3   48:24 19.2    9   23:17  7:31
    7   104 BO WEBSTER 53 TAMPA FL           1:37:16    7   21:37    8   53:26 17.4    6   22:13  7:10
    8   126 SAM NALL 53 TAMPA FL             1:39:16    6   20:38   15   57:31 16.2    1   21:07  6:49
    9   138 AUBERT METAYER 53 NEW PORT RICHEY  1:40:02   10   22:53
   10   141 GEORGE KOLP 52 TARPON SPRINGS FL 1:40:30   12   23:55    5   51:28 18.1   12   25:07  8:06
   11   147 DENNIS CROW 50 TARPON SPRINGS FL 1:41:38   11   22:57    6   52:34 17.7   14   26:07  8:25
   12   157 BILL CHASE 54 LAKELAND FL        1:42:36    8   21:40   10   54:08 17.2   15   26:48  8:39
   13   163 STEVE HOLCOMB 54 TAMPA FL        1:42:55    9   22:05   13   55:48 16.7   11   25:02  8:05
   14   207 ROBERT REEVES 50 SAFETY HARBOR F 1:51:01   15   31:08   14   56:20 16.5   10   23:33  7:36
   15   209 ROGER MILLS 51 STOCKBRIDGE GA    1:51:08   16   31:32    9   54:07 17.2   13   25:29  8:13
   16   221 GREG KAPUTA 50 TAMPA FL          1:53:36   14   28:10   16 1:03:27 14.7    5   21:59  7:05
   17   269 TOM STEVENSON 52 ST. PETE FL     2:04:07   17   32:56   12   54:55 16.9   17   36:16 11:42
   18   279 RICHARD DUMAS 54 RICHARDSON TX   2:10:34   18   34:14   17 1:04:52 14.3   16   31:28 10:09
   MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    96 MIKE STRAYHORN 55 FT. MYERS FL   1:36:38    5   23:34    1   48:42 19.1    1   24:22  7:52
    2   105 BILL CASTLEMAN 56 ST. PETE BEACH  1:37:17    2   22:55
    3   164 BOGEY BEREZA 56 CLEARWATER FL    1:43:10    7   25:14    2   51:30 18.1    4   26:26  8:32
    4   176 WALTER DAVIN 55 ST PETE. FL      1:44:47    4   23:04    4   56:37 16.4    3   25:06  8:06
    5   181 YORK SOMMERVILLE 55 PINELLAS PARK  1:45:15    9   28:45    3   51:41 18.0    2   24:49  8:00
    6   201 TONY HANDLER 57 TAMPA FL         1:49:11    3   23:02    5   57:07 16.3    7   29:02  9:22
    7   206 GARY LEUPOLD 56 ST.PETE FL       1:49:50    1   22:30    6   59:51 15.5    5   27:29  8:52
    8   238 BILL TERLOP 59 LAND O LAKES FL   1:56:29    6   24:54    7 1:04:04 14.5    6   27:31  8:53
    9   288 PAUL BROWN 58 CLEARWATER FL      2:14:16    8   27:54    8 1:14:51 12.4    8   31:31 10:10
   MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    94 RICHARD WILSON 62 WESTHAMPTON FL 1:36:21    1   20:12    3   52:30 17.7    1   23:39  7:38
    2   120 RALPH PERRY 64 ST. PETE FL       1:38:44    5   22:16    2   51:20 18.1    2   25:08  8:06
    3   145 ROGER BURKE 60 SEMINOLE FL       1:40:59    4   22:13    1   50:37 18.4    5   28:09  9:05
    4   167 ROGER SCHURR 62 TAMPA FL         1:43:36    2   21:44    5   56:06 16.6    4   25:46  8:19
    5   217 BOB TURCOTTE 61 ST.PETE FL       1:52:46    7   24:51    6 1:02:27 14.9    3   25:28  8:13
    6   242 DENNIS GATTO 62 S.PASADENA FL    1:56:47    6   23:45    4   55:22 16.8    9   37:40 12:09
    7   254 MARTIN KRAUSS 60 WINTER PARK FL  2:01:19    9   27:46    8 1:05:00 14.3    6   28:33  9:13
    8   260 JOE CIMINO 60 TAMPA FL           2:02:18    8   26:10    9 1:07:28 13.8    7   28:40  9:15
    9   261 PHILLIP SNYDER 62 VIENNA WV      2:02:37   10   28:44    7 1:03:02 14.8    8   30:51  9:57
   10     0 DOUG ZOOK 63 PT.CHARLOTTE FL                3   22:02
   MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1   170 DEAN DAVIS 68 FORT MYERS FL      1:43:54    2   23:21    1   51:56 17.9    2   28:37  9:14
    2   243 LARRY YOST 67 TREASURE ISL FL    1:56:50    1   22:27    2 1:07:25 13.8    1   26:58  8:42
    3   293 CHRIS BROWN 65 CLEARWATER FL     2:17:53    3   29:37    3 1:14:12 12.5    3   34:04 10:59
   MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1   236 MARV NORIN 70 LONGBOAT KEY FL    1:55:52    1   25:02    1 1:03:31 14.6    1   27:19  8:49
    2   272 JIM WARD 79 SEMINOLE FL          2:04:36    2   25:19    2 1:04:38 14.4    2   34:39 11:11
   MALE CLYDESDALE:
    1    20 ROD JONES 31 ST. PETE FL         1:23:19    1   16:05    2   45:01 20.7    1   22:13  7:10
    2    41 BILL URBANSKI 37 TAMPA FL        1:28:59    5   19:47    3   45:49 20.3    3   23:23  7:33
    3    46 ANDREW STENBERG 33 PALM HARBOR F 1:29:44    9   21:53    1   44:32 20.9    2   23:19  7:31
    4    67 HANS PETERSON 25 ST. PETE FL     1:32:57    2   18:32    4   49:33 18.8    6   24:52  8:01
    5    75 STEVEN ADAMS 46 BRANDON FL       1:33:46    3   19:29    5   50:17 18.5    4   24:00  7:45
    6   121 BELA MOLNAR 47 LARGO FL          1:38:55                                   7   25:59  8:23
    7   148 MILES DRENTH 41 SEMINOLE FL      1:41:47    8   20:42    8   56:32 16.5    5   24:33  7:55
    8   179 MITCHELL MULEY 49 TAMPA FL       1:45:02   12   22:23    6   53:38 17.3   12   29:01  9:22
    9   186 ANDRZEJ SWIERZBIN 41 LARGO FL    1:46:34   10   22:00    9   56:33 16.4   11   28:01  9:02
   10   189 GARY POTTS 41 ST. PETE FL        1:46:40   11   22:12
   11   210 MATTHEW QUANCE 31 SEMINOLE FL    1:51:39   15   25:06   11   58:59 15.8    9   27:34  8:54
   12   214 ALLEN VON SPIEGELFELD 48 TAMPA F 1:52:12    6   19:54   10   56:46 16.4   19   35:32 11:28
   13   219 BILL NUSBICKEL 42 LARGO FL. FL   1:52:57    4   19:37
   14   231 J.BRYAN YOHO 43 OLDSMAR FL       1:55:11   21   31:19    7   54:49 17.0   13   29:03  9:22
   15   234 RUTHLAND BUSSEY 37 ST.PETE FL    1:55:43    7   20:26   12 1:00:39 15.3   18   34:38 11:10
   16   250 ROBERT DAVIS 51 ST. PETE BEACH FL.  1:58:47   13   23:06
   17   262 JIM HELINGER 49 SEMINOLE FL      2:02:48   19   29:41   14 1:03:49 14.6   14   29:18  9:27
   18   265 STEVEN JOHNSON 41 TREASURE ISLAND  2:03:23   22   33:20   13 1:03:24 14.7    8   26:39  8:36
   19   273 JACK PAYNE 52 SPRINGFIELD VA     2:05:45   14   23:19   17 1:09:10 13.4   16   33:16 10:44
   20   281 MARTHA WHITE 36 ST.PETE FL       2:11:11   18   28:03   16 1:06:25 14.0   20   36:43 11:51
   21   282 MICHAEL EASH 33 DUNEDINE FL      2:11:36   23   37:59   15 1:05:38 14.2   10   27:59  9:02
   22   285 ROBERT BOEMO 42 DAVIE FL         2:13:21   20   30:07
   23   295 KENNETH EARNEST 38 TAMPA FL      2:19:28   17   26:41   18 1:21:22 11.4   15   31:25 10:08
   24   300 ED FAZIO 40 TAMPA FL             2:24:35   16   25:11   19 1:25:54 10.8   17   33:30 10:48
   FEMALE ELITE  OVERALL
    1   182 KAREN ALEXEEV 44 GULFPORT FL     1:45:21    1   26:36    1   55:19 16.8    1   23:26  7:34
   FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1   229 EILEEN MC PARTLAND 24 TAMPA FL   1:55:09    1   19:27    2 1:06:58 13.9    1   28:44  9:16
    2   239 AMY JOHNSON 23 ST. PETE FL       1:56:37    2   26:38    1 1:00:47 15.3    2   29:12  9:25
   FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    60 HEIDI BIGGE 27 ST PETE FL        1:32:10    1   15:48    1   53:38 17.3    1   22:44  7:20
    2   124 LISA KASCHAK 27 CLEARWATER FL    1:39:11    2   19:40    2   53:44 17.3    3   25:47  8:19
    3   139 KRISTEN MOEGLING 26 TAMPA FL     1:40:14    3   19:57    4   55:37 16.7    2   24:40  7:57
    4   227 BETSY LA BELLE 27 BRADENTON FL   1:54:54    7   26:43    3   55:34 16.7    9   32:37 10:31
    5   245 PATRICIA CULLEN 29 CLEARWATER FL 1:57:22    6   25:07    6 1:05:27 14.2    5   26:48  8:39
    6   249 ANETTE VASQUEZ 29 ST. PETE FL    1:58:38    4   20:34    7 1:07:59 13.7    6   30:05  9:42
    7   252 KELLY SWARTZ 28 MERRITT ISLAND F 1:59:30    8   28:58    5 1:04:12 14.5    4   26:20  8:30
    8   277 STACI BLOOMQUIST 29 TAMPA FL     2:09:53    5   23:01    9 1:11:05 13.1   10   35:47 11:33
    9   287 ELIZABETH SHAW 25 ST. PETE FL    2:13:29    9   33:55    8 1:08:41 13.5    7   30:53  9:58
   10   303 JULIE SEWARD 26 TAMPA FL         2:28:54   10   38:11   10 1:18:56 11.8    8   31:47 10:15
   FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    56 CLAUDIA JUNQUEIRA 34 ST. PETE FL 1:31:36    2   18:38    1   50:56 18.3    1   22:02  7:06
    2    80 JENNIFER NANNEY 33 FT MEADE FL   1:34:47    3   19:30    2   51:14 18.2    4   24:03  7:45
    3   118 DAWN CLARK 32 LARGO FL           1:38:38    1   16:34    4   54:52 17.0    7   27:12  8:46
    4   142 BONNIE HENNEY 34 ST.PETE FL      1:40:32    7   24:37    3   52:23 17.8    2   23:32  7:35
    5   169 LEA AVERY 30 TAMPA FL            1:43:44                                   3   23:46  7:40
    6   180 GLORIA PERRONE 31 CLEARWATER FL  1:45:10    4   21:36    5   59:11 15.7    5   24:23  7:52
    7   223 ROZ SNYDER 33 CLEARWATER FL      1:53:43    6   22:31    6 1:01:29 15.1   10   29:43  9:35
    8   248 RITA MURPHY 33 TAMPA FL          1:58:04    9   27:00    7 1:04:29 14.4    6   26:35  8:35
    9   271 MYRNA STARR 34 TAMPA FL          2:04:34    8   26:11   10 1:10:33 13.2    8   27:50  8:59
   10   278 TINA MARIE RADER 33 PALM HARBOR  2:10:12    5   21:38    8 1:10:09 13.3   11   38:25 12:24
   11   289 JACQUELINE EASH 31 DUNEDIN FL    2:15:01   10   35:17    9 1:10:31 13.2    9   29:13  9:25
   FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    30 LAURA KALEEL 36 TAMPA FL         1:27:13    3   15:52    2   49:01 19.0    3   22:20  7:12
    2    34 JENNIFER STEEL 36 ST. PETE FL    1:27:48    2   15:11    5   51:08 18.2    1   21:29  6:56
    3    71 CHRIS BURKE 35 ST. PETE FL       1:33:09    1   15:09    7   55:11 16.9    4   22:49  7:22
    4    79 ANNE RUSSO 36 TAMPA FL           1:34:34    7   22:25    1   48:54 19.0    6   23:15  7:30
    5    81 PENNY SCOTT 38 TIERRA VERDE FL   1:34:53    8   23:40    3   49:27 18.8    2   21:46  7:01
    6    83 BEV BUYSSE 39 TAMPA FL           1:35:10    4   17:29    6   52:12 17.8    9   25:29  8:13
    7   100 VICKI VANDERSLOOT 38 TAMPA FL    1:36:47    6   22:09    4   50:57 18.3    7   23:41  7:38
    8   110 MELISSA DIPPLE 37 ST.PETE FL     1:37:36    5   17:32    8   55:32 16.7    8   24:32  7:55
    9   184 INGA MARTINEZ 36 SEMINOLE FL     1:46:23    9   24:59    9   58:28 15.9    5   22:56  7:24
   10   230 KAREN FOREMAN 37 ST. PETE. FL    1:55:10   10   25:26   11 1:02:06 15.0   10   27:38  8:55
   11   244 LISA SCOTT 36 BRADENTON FL       1:57:16   12   28:00   10 1:00:59 15.3   11   28:17  9:07
   12   292 ROSEMARY JONES 35 TAMPA FL       2:16:38   11   27:20   12 1:18:16 11.9   12   31:02 10:01
   FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    38 LINDA MUSANTE 42 TAMPA FL        1:28:15    1   19:50    1   46:55 19.8    1   21:30  6:56
    2   132 JESSICA MUNDIE 42 CLEARWATER FL  1:39:43    3   23:00    2   51:40 18.0    4   25:03  8:05
    3   133 SUZANNE BROSSEAU 41 SAFETY HARBOR  1:39:50    6   23:31    3   52:15 17.8    2   24:04  7:46
    4   159 SHERRY BREITENBACH 42 BRADENTON  1:42:39    2   22:17
    5   172 DIANE SWEETAPPLE 40 LARGO FL     1:44:21    5   23:29
    6   177 DIANE LAJOIE 44 ST.PETE FL       1:44:54    4   23:17    4   56:50 16.4    3   24:47  8:00
    7   259 JOAN PETERSON 42 ST. PETE FL     2:02:10    9   25:42    7 1:10:23 13.2    5   26:05  8:25
    8   266 MARTHA NORRIS 40 ST. PETE FL     2:03:23    8   25:40    5 1:05:01 14.3    7   32:42 10:33
    9   276 SUSAN HOLTZWORTH 40 TIERRA VERDE  2:08:42   12   30:55    6 1:08:04 13.7    6   29:43  9:35
   10   283 CHERYL kNIGHT 44 ST. PETE FL     2:12:54   11   26:49    8 1:12:14 12.9    8   33:51 10:55
   11   291 LAURA DAIRIAN 40 CLEARWATER FL   2:15:47   10   26:15    9 1:13:40 12.6    9   35:52 11:34
   12   301 DEBBIE BABBITT 44 LAKELAND FL    2:25:03    7   25:32   10 1:21:23 11.4   10   38:08 12:18
   FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    74 ANNE M. PAGE 48 ST PETE BCH FL   1:33:31    1   16:37    3   53:16 17.5    3   23:38  7:37
    2    84 MARGO SCHEIDER 49 CLEARWATER FL  1:35:12    2   19:44    1   50:16 18.5    4   25:12  8:08
    3   107 ROSALYN RANDALL 47 CLEARWATETR F 1:37:23    3   21:23    2   52:27 17.7    2   23:33  7:36
    4   156 KATHY GRUBER 45 INDIAN ROCKS BCH  1:42:30    5   24:52    4   55:36 16.7    1   22:02  7:06
    5   204 SOFIA BEREZA 47 CLEARWATER FL    1:49:29    6   25:06    6   57:51 16.1    5   26:32  8:34
    6   205 KAREN HOKE 45 ST. PETE FL        1:49:39    7   25:11    5   56:34 16.4    6   27:54  9:00
    7   241 PATRICIA HOFFMAN 47 PALM HARBOR  1:56:44    4   22:18    7 1:05:57 14.1    7   28:29  9:11
   FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1   173 JAN THOMPSON 51 TAMPA FL         1:44:26    1   20:55
    2   284 LIBBY BURKE 53 PALM HARBOR FL    2:12:55    2   27:19    1 1:12:11 12.9    1   33:25 10:47
    3   299 SANDIE STAHR 54 MT. DORA FL      2:22:08    3   29:07    2 1:12:28 12.8    2   40:33 13:05
   FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1   222 MARY LOU LEE 55 HOLMES BEACH FL  1:53:37                                   1   29:07  9:24
    2   270 BARBARA TOWEY 55 TREASURE ISLAND  2:04:22    1   25:04    1 1:02:46 14.8    2   36:32 11:47
   FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
    1   192 KATIE KNIGHT-PERRY 61 ST. PETE F 1:47:26    1   21:30    1   55:40 16.7    1   30:16  9:46
    2   296 SHIRLEY TAYLOR 63 LARGO FL       2:19:37                                   2   31:21 10:07
   FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
    1   280 PHYLLIS GOODLAD 68 DADE CITY FL  2:10:35    1   28:20    1 1:09:11 13.4    1   33:04 10:40
    2   302 SALLY RAMAGE 67 ELLENTON FL      2:28:01    2   28:39    2 1:19:03 11.8    2   40:19 13:00
   FEMALE CLYDESDALE:
    1   135 ANN VON SPIEGELFELD 35 TAMPA FL  1:39:53    1   16:35    1   53:10 17.5    2   30:08  9:43
    2   220 MARYBETH CARTE 25 ST. PETE FL    1:53:18    2   20:56    2 1:04:08 14.5    1   28:14  9:06
    3   294 LEVINIA CLARK 43 ST PETE. FL     2:18:42    3   33:33    3 1:10:57 13.1    3   34:12 11:02
   MALE RELAY
    1   125  KEVIN NEAL/JIM VANMIDDLESWORTH/GREG MACGREGOR          1:39:14    1   17:06    1   58:14 16.0    1   23:54  7:43
   FEMALE RELAY
    1   113 YOU GO GIRL BRIGEL/MCKINNIS/JOHNSON TAMPA               1:37:44    1   21:11    1   53:39 17.3    1   22:54  7:23
   MIXED RELAY
    1    35 KIWIS RODEBOSY K./HALL P./KINKMAH K. TAMPA              1:27:49    1   16:34
    2   130 BONO FOLKS +1 ED EVANOUSKAS/PETE HARRINGTON/JILL VOORHIS1:39:35    2   20:49    1   56:09 16.6    1   22:37  7:18
 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com