Alta Vista Sports

 

ESCAPE FROM FORT DE SOTO TRIATHLON 
APRIL 1998 AT ST PETERSBURG, FL
Timing & Results by John Boyle ALTA VISTA SPORTS- 904 736-0002 
RACE DIRECTOR-JOE FERNANDES 
.50 SWIM| 15.5 BIKE| 3.1 RUN
 
ELITE MALE OVERALL
    1     1 KIRK FRAMKE 24 CEVLAND HTS OH    1:11:17    1   12:13    2   40:38 22.9    1   18:26  5:57
    2     2 MIKE HOFSTETTER 31 LARGO FL      1:11:52    3   13:02    1   40:08 23.2    4   18:42  6:02
    3     3 JOHN WOODRUFF 36 ST. PETE FL     1:13:27    2   12:17    5   42:43 21.8    2   18:27  5:57
    4     5 DANIEL BAHMILLER 25 ST. PETE FL  1:14:44    4   13:03    3   41:34 22.4    7   20:07  6:29
    5     6 MILLARD SAPPINGTON 41 SEMINOLE F 1:14:57    6   13:49    4   42:14 22.0    5   18:54  6:06
    6     8 DANIEL MENCHER 18 ST.PETE BCH FL 1:16:18    5   13:23    7   43:18 21.5    6   19:37  6:20
    7    10 OYVIND PETERSEN 32 ROTONDA FL    1:17:02    7   15:38    6   42:57 21.7    3   18:27  5:57
   MALE AGE GROUP:  15 - 19
    1    50 ROBERT MINSHALL 17 LARGO FL      1:27:16    1   14:54    1   52:42 17.6    1   19:40  6:21
    2   134 REGIS PAUL DOWD JR 17 LARGO FL   1:36:46    3   21:29    2   54:19 17.1    2   20:58  6:46
    3   225 CHIP BESSE 17 TAMPA FL           1:47:01    2   17:04    3 1:02:05 15.0    3   27:52  8:59
   MALE AGE GROUP:  20 - 24
    1    12 RICHARD KLEPACZ 24 ST. PETE FL   1:18:07    2   14:16    1   44:04 21.1    1   19:47  6:23
    2    34 CHRIS RUDEK 21 TAMPA FL          1:24:27    3   16:44    2   47:09 19.7    2   20:34  6:38
    3    43 SCOTT PHILLIPS 22 TAMPA FL       1:25:59    1   14:13    3   48:05 19.3    3   23:41  7:38
    4   250 MATT CAIN 23 TAMPA FL            1:51:08    5   22:17    4   57:14 16.2    6   31:37 10:12
    5   257 ROBERT JENSEN 24 GAINESVILLE FL  1:52:19    6   22:30    6 1:01:11 15.2    4   28:38  9:14
    6   268 DAVID TURRETTINI 24 JAX FL       1:54:11    4   22:08    5 1:01:08 15.2    5   30:55  9:58
    7   304 ERIC CERON 23 KENNETH CITY FL    2:05:00
   MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    18 J.P. ATHERHOLT 29 OLDSMAR FL     1:20:23    4   14:59    1   44:54 20.7    1   20:30  6:37
    2    30 JOSHUA LIND 27 CAPE CORAL FL     1:23:53   11   16:35    2   44:55 20.7    5   22:23  7:13
    3    60 HANS PETERSON 26 ST. PETE FL     1:28:28   10   15:53    3   48:36 19.1   10   23:59  7:44
    4    61 JAY DEUBEL 27 SARASOTA FL        1:28:44    1   13:26    8   51:43 18.0    8   23:35  7:36
    5    64 TOM WATTERSON 27 TAMPA FL        1:29:22    5   15:02    9   52:41 17.7    2   21:39  6:59
    6    67 MICHAEL SAMBITO 27 ST. PETE FL   1:29:52   16   17:47
    7    69 MIKE DOYLE 25 TAMPA FL           1:29:58    6   15:04    4   49:26 18.8   14   25:28  8:13
    8    76 PHILIP ROYAL 29 INVERNESS FL     1:30:56   14   17:20    5   49:31 18.8   11   24:05  7:46
    9    78 DAVID HOMAN 29 TAMPA FL          1:31:26   17   18:13    7   51:22 18.1    3   21:51  7:03
   10    80 TODD MILLER 25 TAMPA FL          1:31:28    7   15:08   11   53:58 17.2    4   22:22  7:13
   11    84 MICHAEL MESSERLI 29 VALRICO FL   1:31:42   13   17:16    6   50:35 18.4    9   23:51  7:42
   12   102 R. BRIAN CRAVENS 27 BRANDON FL   1:33:54    9   15:23   13   54:13 17.2   12   24:18  7:50
   13   105 THOMAS SAKADALES 27 CLEARWATER F 1:34:05   15   17:25   12   54:10 17.2    6   22:30  7:15
   14   144 JASON SHARP 28 BRANDON FL        1:37:44   18   19:16   10   53:19 17.4   13   25:09  8:07
   15   148 KEVIN FISHER 26 TAMPA FL         1:38:25                                   7   22:53  7:23
   16   177 JASON WHITE 25 TAMPA FL          1:40:27    2   13:49   14   58:23 15.9   17   28:15  9:07
   17   242 ROBERT MOULDS 25 ST. PETE FL     1:49:59   12   16:45   17 1:06:09 14.1   16   27:05  8:44
   18   279 ERIC DELAND 28 ST. PERE FL       1:56:27   21   25:52   15   59:29 15.6   19   31:06 10:02
   19   283 ERNIE BLACK 27 LUTZ FL           1:57:32   20   24:30   16 1:03:37 14.6   18   29:25  9:29
   20   286 EDWIN ZAYAS 25 TAMPA FL          1:58:37   19   22:10   18 1:09:51 13.3   15   26:36  8:35
   21   305 NUNG BEDELL 27 ST. PETE FL       2:05:10    8   15:17   19 1:16:06 12.2   20   33:47 10:54
   MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    11 RICK DOWNES 32 TAMPA FL          1:17:52    2   14:22    1   43:03 21.6    3   20:27  6:36
    2    17 ROBERT VAN WERT 31 TAMPA FL      1:20:15    3   15:00    2   44:10 21.1    4   21:05  6:48
    3    19 JOHN DAVIS 30 ORLANDO FL         1:21:13    9   16:46    5   45:56 20.2    1   18:31  5:58
    4    23 MIKE BRADY 32 SEMINOLE FL        1:21:54    4   15:27    6   46:58 19.8    2   19:29  6:17
    5    31 JOHN POULSON 30 TAMPA FL         1:23:56    7   15:57    3   44:54 20.7   10   23:05  7:27
    6    44 GRANT LEMPRIERE 31 INVERNESS FL  1:26:14   12   17:05    4   45:33 20.4   13   23:36  7:37
    7    55 CHRIS QUILTY 30 ST. PETE FL      1:27:43    5   15:38    9   50:20 18.5    6   21:45  7:01
    8    65 KURT OTT 34 ST PETE FL           1:29:24    1   14:06    8   50:12 18.5   17   25:06  8:06
    9    71 DAVID BILYEU 34 LARGO FL         1:30:28   10   16:51    7   49:58 18.6   14   23:39  7:38
   10    85 FRED COLEBROOK 33 INVERNESS FL   1:31:49   15   17:38   15   52:02 17.9    7   22:09  7:09
   11    87 TIM RICHARDSON 30 BRADENTON FL   1:32:10   14   17:18   13   51:58 17.9    9   22:54  7:23
   12    91 JOE BREESE 30 TARPON SPRINGS FL  1:32:41   21   18:47   10   50:49 18.3   11   23:05  7:27
   13    93 STEVE SNYDER 33 CLEARWATER FL    1:32:47   11   16:59   16   52:40 17.7   12   23:08  7:28
   14    97 MICHAEL GARS 32 ST.PETE FL       1:33:22   18   18:03   18   53:39 17.3    5   21:40  6:59
   15   106 SCOTT TEMPLES 31 TAMPA FL        1:34:05    8   16:12   12   51:57 17.9   18   25:56  8:22
   16   108 JAMES WATSON 31 TAMPA FL         1:34:10   17   17:50   19   53:47 17.3    8   22:33  7:16
   17   128 STUART LONG 30 TARPON SPRINGS FL 1:36:11   16   17:46   14   52:01 17.9   19   26:24  8:31
   18   132 JOE SOLAK 33 TAMPA FL            1:36:33    6   15:46   11   51:04 18.2   24   29:43  9:35
   19   135 GRAEME MCMURRAY 31 BRADENTON FL  1:36:58   22   19:06   17   53:07 17.5   16   24:45  7:59
   20   158 CHRIS ABDNOUR 30 TAMPA FL        1:39:11   19   18:22   22   56:32 16.5   15   24:17  7:50
   21   215 CHRIS CASLOW 30 BRADENTON FL     1:44:43   23   19:59   21   56:03 16.6   23   28:41  9:15
   22   240 KEITH WALLACE 31 ACWORTH GA      1:49:41   20   18:43   24 1:04:06 14.5   21   26:52  8:40
   23   255 RON GRAY 30 PALM HARBOR FL       1:52:10   24   20:32   25 1:05:14 14.3   20   26:24  8:31
   24   291 PARTRIDGE DAVID 30 TREASURE ISL  2:00:09   25   27:33   23 1:00:04 15.5   25   32:32 10:30
   25   323 CHRIS WIGGINS 34 TALLAHASSEE FL  2:30:16   26   29:38   26 1:32:40 10.0   22   27:58  9:01
   MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1     9 DIRK WIPPERMAN 36 NAPLES FL      1:16:49    2   13:58
    2    13 STEPHEN KLEMAWESCH 35 ST PETE FL 1:18:30    6   15:04    1   41:43 22.3    8   21:43  7:00
    3    15 ALAN ALMENGUAL 38 ST. PETE FL    1:19:27    4   14:34    4   44:32 20.9    2   20:21  6:34
    4    16 HANK PURNELL 35 PT RICHEY FL     1:20:00    7   15:40    3   44:31 20.9    1   19:49  6:24
    5    22 CRAIG RETY 39 NAPLES FL          1:21:39    3   14:08
    6    24 JAMES BOLINDER 37 SEMINOLE FL    1:22:00                                   6   21:30  6:56
    7    26 MIKE HOOD 37 LARGO FL            1:22:55   12   17:03    2   43:19 21.5   11   22:33  7:16
    8    36 BRIAN COOK 39 ST PETE FL         1:24:34                                   7   21:33  6:57
    9    42 CHRIS DAUSCH 36 NEW PT.RICHEY FL 1:25:31    1   13:45   10   50:59 18.2    4   20:47  6:42
   10    45 MICHAEL LYNCH 39 TARPON SPRINGS  1:26:37    5   14:55    5   47:48 19.5   18   23:54  7:43
   11    48 DALLAS ROSE 36 OLDSMAR FL        1:27:03                                   9   22:16  7:11
   12    58 ED FOREMAN 37 ST PETERSBURG FL   1:28:15   11   17:01    7   48:50 19.0   10   22:24  7:14
   13    63 DARRYL PARMET 37 TAMPA FL        1:29:19    8   16:30    9   49:45 18.7   13   23:04  7:26
   14    66 SCOTT MATTHEWS 38 TAMPA FL       1:29:44   13   17:08    8   49:30 18.8   14   23:06  7:27
   15    73 S. KYLE MOLL 35 ST. PETE FL      1:30:33                                  17   23:46  7:40
   16    83 DOUGLAS SELLECK 35 BRADENTON FL  1:31:36   10   16:48   11   51:23 18.1   16   23:25  7:33
   17    88 MONTE HOGE 36 ST. PETE BEACH FL  1:32:20   14   17:35   12   51:27 18.1   15   23:18  7:31
   18    94 LARRY COLLINS 35 TAMPA FL        1:32:52   15   18:31   13   51:29 18.1   12   22:52  7:23
   19   113 BRIAN DAVIS 35 GREEN COVE SPRGS  1:34:42   20   20:47   15   53:29 17.4    3   20:26  6:35
   20   116 JOHN FARESE 36 N REDDINGTON BCH  1:35:04                                  19   24:07  7:47
   21   121 RON BURKEY 37 ST. PETE FL        1:35:35   25   21:46    6   48:03 19.4   23   25:46  8:19
   22   125 JEFF CHIRILLO 35 ENGLEWOOD FL    1:36:04    9   16:31   18   54:47 17.0   21   24:46  7:59
   23   133 BOB MISEWICH 39 REDINGTON BEACH  1:36:41                                  25   26:03  8:24
   24   162 WILLIAM PRAY 35 CLEARWATER FL    1:39:32   18   20:13   21   58:15 16.0    5   21:04  6:48
   25   169 TIM BORYK 38 ST.PETE FL          1:40:06   26   22:18   14   53:18 17.4   20   24:30  7:54
   26   179 MIKE SEVACHKO 35 TARPON SPRINGS  1:40:45   23   21:16   17   54:30 17.1   22   24:59  8:04
   27   202 BIPIN PATEL 38 TAMPA FL          1:43:01   22   21:09   16   54:22 17.1   30   27:30  8:52
   28   206 MARK VAN OSDAL 38 TAMPA FL       1:43:33   24   21:33   19   56:05 16.6   24   25:55  8:22
   29   220 JOHN O'BRIEN 36 PINELLAS PARK FL 1:45:23                                  29   26:54  8:41
   30   223 BRADLEY SPACONE 35 TAMPA FL      1:45:58   21   21:08   23   58:35 15.9   27   26:15  8:28
   31   234 ANDY LOSCHER 35 TAMPA FL         1:49:03   27   22:49   20   58:09 16.0   31   28:05  9:04
   32   235 DOUGLAS BREWER 37 PALM HARBOR FL 1:49:08   29   24:34   22   58:26 15.9   26   26:08  8:26
   33   241 RICK LARSON 36 TAMPA FL          1:49:41   16   19:15   25 1:03:58 14.5   28   26:28  8:32
   34   252 STEVEN YEAGER 38 ST PETE FL      1:51:21   28   22:56   24   58:54 15.8   32   29:31  9:31
   35   269 R.B. ELROD 36 ST. PETE FL        1:54:20   17   19:27   26 1:05:05 14.3   33   29:48  9:37
   36   290 STEVE OSIASON 39 TAMPA FL        1:59:32   19   20:40   27 1:09:03 13.5   34   29:49  9:37
   37   311 MICHAEL BRAGCIO 36 MAD BCH FL    2:11:21   30   28:08   28 1:09:59 13.3   35   33:14 10:43
   MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1     7 JOE BONNESS 42 NAPLES FL         1:15:36    1   14:48    2   40:18 23.1    2   20:30  6:37
    2    14 CLYDE BALL 40 TAMPA FL           1:18:34    3   15:20    3   43:08 21.6    1   20:06  6:29
    3    21 ROBERT BROCKETT 43 LECANTO FL    1:21:22    4   15:37    4   44:11 21.0    3   21:34  6:57
    4    27 JOE CONNELLY 42 BELLEAIR FL      1:23:10                                   6   22:10  7:09
    5    35 JOHN MURRAY MD 44 ST. PETE FL    1:24:27    5   16:02    5   45:40 20.4   10   22:45  7:20
    6    38 RICK CERVIS 43 TAMPA FL          1:24:43    2   15:01    6   47:19 19.7    7   22:23  7:13
    7    53 ALLEN HUGHES 42 BELLEAIR FL      1:27:31    7   17:01    7   47:52 19.4    8   22:38  7:18
    8    57 ARTHUR ZIMMERMAN 43 FT THOMAS KY 1:28:04    6   16:36    8   48:47 19.1    9   22:41  7:19
    9    62 JON DANGLER 42 TAMPA FL          1:28:46   11   18:02    9   48:55 19.0    4   21:49  7:02
   10    77 CHARLIE HELINGER 44 TREASURE ISL 1:31:24    9   17:15   13   52:08 17.8    5   22:01  7:06
   11    92 MICHAEL FENDLE 42 TAMPA FL       1:32:43   15   18:59   10   49:07 18.9   18   24:37  7:56
   12   130 GERALD WILLIAMS 44 GIBSONTON FL  1:36:26   22   20:40   12   51:41 18.0   15   24:05  7:46
   13   142 BERNARD DAUDRUMEZ 42 SARASOTA FL 1:37:31    8   17:14   21   54:46 17.0   20   25:31  8:14
   14   143 CHAS CARRINGTON 40 ST PETE FL    1:37:36   13   18:39   25   55:48 16.7   11   23:09  7:28
   15   152 KARL PABST 44 BONITA SPRGS FL    1:38:34   16   19:43   17   53:15 17.5   21   25:36  8:15
   16   157 JAMES STEG 41 LARGO FL           1:39:05   12   18:33   26   55:56 16.6   17   24:36  7:56
   17   160 BLAKE COOLE 41 ST.PETE FL        1:39:21   25   21:24   11   50:50 18.3   28   27:07  8:45
   18   165 ROBERT HOBBS 41 TAMPA FL         1:39:37   19   20:23   16   53:03 17.5   24   26:11  8:27
   19   170 MARK DAVIS 44 LUTZ FL            1:40:07   30   23:13   15   53:01 17.5   14   23:53  7:42
   20   174 MIKE WEIRICH 44 APOPKA FL        1:40:15   14   18:42    1   32:36 28.5   33   48:57 15:47
   21   175 J.BRYAN YOHO 44 OLDSMAR FL       1:40:22   24   21:17   14   52:33 17.7   25   26:32  8:34
   22   180 DAVID MAC KENZIE 40 PALM HARBOR  1:40:48   23   21:10   19   54:17 17.1   19   25:21  8:11
   23   181 LARRY FRANKLIN 40 LARGO FL       1:41:02   17   20:08   22   55:11 16.9   22   25:43  8:18
   24   193 MIKE MC QUILKEN 40 RIVERVIEW FL  1:42:15   29   22:02   18   53:39 17.3   26   26:34  8:34
   25   196 JOE SLOAN 40 ST.PETE FL          1:42:28   28   21:56   20   54:30 17.1   23   26:02  8:24
   26   198 DON PILCHER 42 VALRICO FL        1:42:38   20   20:23   28   57:52 16.1   16   24:23  7:52
   27   200 STEVE BAUMANN 43 CLEARWATER FL   1:42:46   21   20:24   23   55:33 16.7   27   26:49  8:39
   28   205 STEVE STRANGE 42 CLEARWATER FL   1:43:14   10   17:26   24   55:47 16.7   31   30:01  9:41
   29   209 GLENN MARTIN JR. 44 SEMINOLE FL  1:44:13   18   20:10   27   56:15 16.5   29   27:48  8:58
   30   210 GREGORY LUNDIN 40 ORLANDO FL     1:44:14   26   21:40   30   59:01 15.8   13   23:33  7:36
   31   212 CHRIS PEDERSEN 40 ST PETE FL     1:44:19   27   21:54   29   58:58 15.8   12   23:27  7:34
   32   303 JOHN ESLER 43 TAMPA FL           2:04:13   31   25:55   31 1:04:36 14.4   32   33:42 10:52
   33   319 JACK SHEPARD 41 WINTER PARK FL   2:18:07   32   26:58   32 1:21:40 11.4   30   29:29  9:31
   MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    25 ROLAND LAJOIE 46 ST.PETE FL      1:22:37    7   17:29    1   43:47 21.2    3   21:21  6:53
    2    37 JOE SAINATO 46 BELLEAIR FL       1:24:38    6   17:08    2   47:09 19.7    1   20:21  6:34
    3    51 ED STRACK 45 TAMPA FL            1:27:16    3   13:59    5   48:27 19.2    9   24:50  8:01
    4    56 LARRY BASS 45 VALRICO FL         1:27:54   12   19:02    4   47:56 19.4    2   20:56  6:45
    5    82 DANNY GLENN 49 NEW PORT RICHEY F 1:31:30   14   19:37    3   47:39 19.5    8   24:14  7:49
    6    96 BILL DONAHUE 49 WEBSTER FL       1:33:03    9   17:40   11   52:44 17.6    4   22:39  7:18
    7    99 BRUCE DAY 47 ST. PETE FL         1:33:24    4   15:17    8   52:02 17.9   11   26:05  8:25
    8   110 SPENCER PLANTE 45 TAMPA FL       1:34:24    2   13:54   15   56:44 16.4    6   23:46  7:40
    9   117 ALLEN VON SPIEGELFELD 49 TAMPA F 1:35:09    5   15:18   10   52:32 17.7   13   27:19  8:49
   10   123 DAVID SCHICK 47 CLEARWATER FL    1:35:43   18   21:19    6   51:09 18.2    5   23:15  7:30
   11   126 JACK HELINGER 47 ST. PETE FL     1:36:05   13   19:04    9   52:10 17.8   10   24:51  8:01
   12   131 DANNY HICKS 47 TAMPA FL          1:36:27    8   17:33    7   51:51 17.9   12   27:03  8:44
   13   139 DOUG BUSH 46 PINELLAS PARK FL    1:37:25   11   18:46   13   54:49 17.0    7   23:50  7:41
   14   189 JAMES DOZIER 45 ST. PETE FL      1:41:53   10   18:39   12   52:45 17.6   16   30:29  9:50
   15   219 RICHARD ALONSO 47 TAMPA FL       1:45:22   15   19:47   14   56:20 16.5   14   29:15  9:26
   16   238 DAVID ALLAN WARNER 45 MOBILR AL  1:49:16    1   13:30   16   59:25 15.7   19   36:21 11:44
   17   266 EDWARD EVANOUSKAS 47 ST.PETE FL  1:53:57   17   20:50   17 1:02:35 14.9   17   30:32  9:51
   18   285 DAVE WALSH 48 ST. PETE FL        1:58:36   16   19:56   19 1:03:53 14.6   18   34:47 11:13
   19   289 JEFF KLINKENBERG 48 LARGO FL     1:59:18   19   25:48   18 1:03:33 14.6   15   29:57  9:40
   MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    40 MIKE MABRY 53 VALRICO FL         1:25:04    1   15:44    1   46:26 20.0    4   22:54  7:23
    2    68 LEWIS BENNETT III 52 PINELLAS P  1:29:54    2   16:58    2   49:59 18.6    5   22:57  7:24
    3    95 AUBERT METAYER 54 NEW PORT RICH  1:33:00    6   19:19
    4   146 SAM NALL 54 TAMPA FL             1:38:14    5   18:40    8   54:05 17.2    7   25:29  8:13
    5   156 GEORGE KOLP 53 TARPON SPRINGS FL 1:39:01   11   20:36    3   51:17 18.1    9   27:08  8:45
    6   159 JIM MALONE 50 BRANDON FL         1:39:12    8   19:38   11   57:42 16.1    1   21:52  7:03
    7   166 ALDEN COCKBURN 51 TAMPA FL       1:39:39    9   20:07    9   56:02 16.6    6   23:30  7:35
    8   188 ROGER SWEENEY 51 PALM HARBOR FL  1:41:47    7   19:25   14   59:39 15.6    3   22:43  7:20
    9   191 DENNIS CROW 51 TARPON SPRINGS FL 1:42:03   12   21:04    6   53:24 17.4   10   27:35  8:54
   10   207 DAVID BROCKMEYER 54 CLEARWATER F 1:43:35   13   21:07    7   53:56 17.2   13   28:32  9:12
   11   221 GREG KAPUTA 51 TAMPA FL          1:45:28   17   25:02   13   58:04 16.0    2   22:22  7:13
   12   229 TOM STEVENSON 53 ST. PETE FL     1:47:47   14   23:01    5   52:57 17.6   15   31:49 10:16
   13   244 CHIP WALLER 51 NEW PT.RICHEY FL  1:50:25   10   20:30   16 1:01:44 15.1   11   28:11  9:05
   14   249 BILL HENRY 51 TAMPA FL           1:51:07   15   23:59   12   58:03 16.0   14   29:05  9:23
   15   263 ALLAN TUDOR 51 TAMPA FL          1:53:13   19   27:14   15 1:00:01 15.5    8   25:58  8:23
   16   272 VANCE EADDY 50 ST. PETE FL       1:54:59    3   17:24   18 1:05:03 14.3   16   32:32 10:30
   17   274 JIM HELINGER 50 SEMINOLE FL      1:55:32   16   24:26   17 1:02:52 14.8   12   28:14  9:06
   MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    54 ROGER LITTLE 57 BEDFORD MA       1:27:33    2   17:46    2   48:05 19.3    1   21:42  7:00
    2    79 ED TUCKER 57 ESSEX CT            1:31:27    1   17:21    4   50:35 18.4    2   23:31  7:35
    3   101 RUE L MORGAN 55 ST.PETE FL       1:33:35   10   22:04    1   47:14 19.7    3   24:17  7:50
    4   119 MIKE STRAYHORN 56 FT. MYERS FL   1:35:31    7   21:16    3   48:51 19.0    4   25:24  8:12
    5   163 YORK SOMERVILLE 56 PINELLAS PK F 1:39:32   12   23:12    5   50:39 18.4    6   25:41  8:17
    6   172 STEVE HOLCOMB 55 TAMPA FL        1:40:13    4   19:07    9   55:33 16.7    5   25:33  8:15
    7   190 BOB ENGLISH 59 LAKELAND FL       1:41:54   11   22:36    7   52:51 17.6    7   26:27  8:32
    8   199 BOGEY BEREZA 57 CLEARWATER FL    1:42:42   13   23:51    6   51:44 18.0    9   27:07  8:45
    9   201 ED HAYES 57 ROSELLE IL           1:42:49    5   19:57    8   53:21 17.4   11   29:31  9:31
   10   213 WALTER DAVIN 56 ST PETERSBURG FL 1:44:25    9   21:52   10   55:42 16.7    8   26:51  8:40
   11   216 GARY LEUPOLD 57 ST.PETE FL       1:45:00    3   18:48   12   58:48 15.8   10   27:24  8:50
   12   273 TONY HANDLER 58 TAMPA FL         1:55:29    6   20:53   13 1:00:39 15.3   13   33:57 10:57
   13   278 HARRY HAIGLEY 55 TIERRA VERDE FL 1:56:25   15   24:59   11   57:08 16.3   14   34:18 11:04
   14   312 PAUL BROWN 59 CLEARWATER FL      2:12:33   14   24:10   14 1:14:41 12.5   12   33:42 10:52
   15   318 PATRICK THOMAS 55 ST. PETE FL    2:15:03    8   21:31   15 1:18:39 11.8   15   34:53 11:15
   MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1   107 RICHARD WILSON 63 WESTHAMPTON NY 1:34:08    1   18:27    1   51:08 18.2    1   24:33  7:55
    2   184 ROGER BURKE 61 SEMINOLE FL       1:41:22    2   19:07    2   51:24 18.1    5   30:51  9:57
    3   237 BOB TURCOTTE 62 ST.PETE FL       1:49:13    4   21:37    6 1:01:21 15.2    2   26:15  8:28
    4   243 BILL TERLOP 60 LAND O LAKES FL   1:50:20    6   22:18    4   59:21 15.7    3   28:41  9:15
    5   256 JOE CIMINO 61 TAMPA FL           1:52:11    3   20:34    5 1:00:52 15.3    4   30:45  9:55
    6   258 DENNIS GRATTO 63 S.PASEDENA FL   1:52:45    5   22:07    3   54:46 17.0    6   35:52 11:34
   MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1   183 BOB RANTA 66 SUN CITY FL         1:41:19    1   19:27    2   54:58 16.9    2   26:54  8:41
    2   186 DEAN DAVIS 69 FORT MYERS FL      1:41:44    2   21:01    1   49:37 18.7    4   31:06 10:02
    3   208 FRANK FRENCH 67 FLOSSMOOR IL     1:44:09    3   21:30    3   56:01 16.6    1   26:38  8:35
    4   270 BILL CAPEK 69 CHICAGO IL         1:54:20    4   24:30    4   58:48 15.8    3   31:02 10:01
    5   320 CHRIS BROWN 66 CLEARWATER FL     2:19:14    5   26:22    5 1:14:17 12.5    5   38:35 12:27
    6   326 JOHN D. REILLY 68 SEMINOLE FL    2:44:23    6   27:35    6 1:22:37 11.3    6   54:11 17:29
   MALE AGE GROUP:  70 - 74
    1   245 MARV NORIN 71 LONGBOAT KEY FL    1:50:32    1   21:56    1   59:29 15.6    1   29:07  9:24
    2   310 JOHN DAUDRUMEZ 71 SARASOTA FL    2:10:40    2   26:32    2 1:09:06 13.5    2   35:02 11:18
   MALE AGE GROUP:  75 & OVER
    1   313 JIM WARD 80 SEMINOLE FL          2:13:31    1   24:26    1 1:09:02 13.5    1   40:03 12:55
   MALE CLYDESDALE:  39 & UNDER
    1    29 JOSEPH HODGES 32 TAMPA FL        1:23:44    2   14:51    2   46:18 20.1    2   22:35  7:17
    2    39 ROD JONES 32 ST. PETE FL         1:24:58    1   14:39    1   46:15 20.1    5   24:04  7:46
    3    41 BILL URBANSKI 38 TAMPA FL        1:25:12    5   16:02    3   47:20 19.6    1   21:50  7:03
    4    75 TREY STARKEY 35 ODESSA FL        1:30:52    7   18:25    4   48:02 19.4    7   24:25  7:53
    5    89 STEVE SOULE 35 PINELLAS PARK FL  1:32:29                                   3   23:16  7:30
    6    90 ERIC KISHEL 34 VALRICO FL        1:32:32    4   15:46    6   51:22 18.1   10   25:24  8:12
    7   115 CHIP WILLIAMS 34 PINELLAS PARK F 1:34:47    6   17:56    9   52:26 17.7    8   24:25  7:53
    8   129 WILLIAM MUHLSTADT 33 ST PETE FL  1:36:22   12   20:34    5   49:50 18.7   13   25:58  8:23
    9   137 JORGE CAMPS 30 WESLEY CHAPEL FL  1:37:07    8   18:38   10   54:05 17.2    6   24:24  7:52
   10   147 JIM CUNNINGHAM 33 TIERRA VERDE F 1:38:21   14   21:17    7   51:23 18.1   11   25:41  8:17
   11   203 RUTLANO BUSSEY 38 ST. PETE FL    1:43:06    3   15:37   14   57:45 16.1   17   29:44  9:35
   12   204 TONY ATHERHOLT 30 CLEARWATER FL  1:43:07    9   18:54   17   58:32 15.9   12   25:41  8:17
   13   222 MATTHEW QUANCE 32 SEMINOLE FL    1:45:36   10   19:31   12   55:40 16.7   19   30:25  9:49
   14   224 KENNETH EARNEST 39 TAMPA FL      1:46:46   13   20:54   13   56:12 16.5   16   29:40  9:34
   15   228 SHAWN SEXTON 36 CLEARWATER FL    1:47:35   18   28:57   11   55:07 16.9    4   23:31  7:35
   16   232 JIM MARTIN 35 TAMPA FL           1:48:43   11   20:18   15   58:05 16.0   18   30:20  9:47
   17   233 DWIGHT VALENTINE 39 TIERRA VER   1:48:49   19   31:49    8   52:13 17.8    9   24:47  8:00
   18   246 MICHAEL EASH 34 DUNEDIN FL       1:50:35   17   24:25   16   58:06 16.0   14   28:04  9:03
   19   265 RON SALTMAN 35 VALRICO FL        1:53:47   15   22:20   18 1:02:29 14.9   15   28:58  9:21
   20   287 DOUGLAS EVERY 28 ST.PETE FL      1:58:38   16   22:22   19 1:03:55 14.6   20   32:21 10:26
   MALE CLYDESDALE:  40 & OVER
    1    52 E.S. VANOER 41 TAMPA FL          1:27:29    2   15:55    2   47:37 19.5    2   23:57  7:44
    2    72 TONY RIVAS 43 ST.PETE FL         1:30:33    4   16:36    1   47:06 19.7    6   26:51  8:40
    3    81 STEVEN ADAMS 47 BRANDON FL       1:31:30    1   15:20    3   51:45 18.0    3   24:25  7:53
    4   118 ROBERT ENGELMAN 43 TAMPA FL      1:35:12    5   17:30    4   53:48 17.3    1   23:54  7:43
    5   145 BELA MOLNAR 48 LARGO FL          1:37:49                                   7   28:22  9:09
    6   173 JOE DOCOBO 40 ODESSA FL          1:40:14    7   19:10    5   54:53 16.9    4   26:11  8:27
    7   226 DUKE BREITENBACH 57 BRADENTON FL 1:47:17    6   18:14    7   57:47 16.1    8   31:16 10:05
    8   267 BILL NUSBICKEL 43 LARGO FL. FL   1:53:58    3   16:34    8   59:46 15.6   10   37:38 12:08
    9   284 JOSEPH WHITELOCK 42 ST.PETE FL   1:57:48    8   25:30    9 1:00:55 15.3    9   31:23 10:07
   10   307 SKIP GILKERSON 57 VOLORE TN      2:06:56   10   43:09    6   57:34 16.2    5   26:13  8:27
   11   315 BARRY WARNER 46 MOBILE AL        2:13:55    9   31:37
   ELITE FEMALE OVERALL
    1    20 ALISON HAYDEN 26 TAMPA FL        1:21:22    1   13:07    2   47:12 19.7    1   21:03  6:47
    2    32 KATHLEEN KAYE 40 ST.PETE FL      1:24:19    2   16:40    1   46:02 20.2    2   21:37  6:58
    3   141 KAREN ALEXEEV 45 GULFPORT FL     1:37:30    3   20:19    3   52:45 17.6    3   24:26  7:53
   FEMALE AGE GROUP:  14 & UNDER
    1   324 WHITNEY SHEPARD 13 WINTER PARK   2:30:49    1   25:44    1 1:23:58 11.1    1   41:07 13:16
   FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
    1   299 DEBRA JENSEN 19 NEWBERRY FL      2:03:04    1   17:11    1 1:11:43 13.0    1   34:10 11:01
   FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
    1   295 SARAH STEWART 23 ST. PETE FL     2:02:04    1   21:00    1 1:08:53 13.5    1   32:11 10:23
   FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    46 GINA GASE 27 ST. PETE FL         1:26:42    1   15:00    1   50:28 18.4    1   21:14  6:51
    2    98 MARGY LUKEZ 29 PALM HARBOR FL    1:33:23    4   15:52    2   52:35 17.7    3   24:56  8:03
    3   120 LISA KASCHAK 28 CLEARWATER FL    1:35:35    5   16:36    4   53:27 17.4    5   25:32  8:14
    4   150 PAM SARNACKI 27 REDINGTON SHORE  1:38:29    8   21:16    3   52:47 17.6    2   24:26  7:53
    5   153 GUNA GUERRIERI 25 SARASOTA FL    1:38:47    7   18:49    5   54:23 17.1    6   25:35  8:15
    6   168 EILEEN MC PARTLAND 25 TAMPA FL   1:39:57    2   15:16    9   58:55 15.8    7   25:46  8:19
    7   185 MAGDA ELKABANI 25 TAMPA FL       1:41:25    3   15:40    7   58:39 15.9    8   27:06  8:45
    8   187 CRISTINA MARTINEZ 29 ST PETE FL  1:41:46    6   18:35    6   57:46 16.1    4   25:25  8:12
    9   227 AMY SWARTZ 28 ST. PETE FL        1:47:17    9   21:21    8   58:40 15.9    9   27:16  8:48
   10   251 DANIELLE CASLOW 27 BRADENTON FL  1:51:21   10   21:28   10   59:27 15.6   10   30:26  9:49
   11   301 ASHLEY YEAGER 29 ST.PETERSBURG F 2:03:43   11   22:37   12 1:10:04 13.3   11   31:02 10:01
   12   314 SONIA HELMY 26 TAMPA FL          2:13:35   12   23:33   11 1:09:17 13.4   12   40:45 13:09
   FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    47 HOLLY GUSHE 31 NORTH BAY CANADA  1:26:55    1   16:10    2   48:42 19.1    1   22:03  7:07
    2    86 JENNIFER NANNEY 34 FT MEADE FL   1:32:06    3   16:52    3   50:19 18.5    2   24:55  8:02
    3   100 AMY LANCASTER 31 WINTER PARK FL  1:33:31    4   18:00    1   41:27 22.4   14   34:04 10:59
    4   138 JANINE LIND 30 CAPE CORAL FL     1:37:22    8   19:35    4   52:14 17.8    3   25:33  8:15
    5   155 MARA FAIR GODDARD 31 TALLAHASSE  1:38:53    2   16:22    6   54:54 16.9    9   27:37  8:55
    6   178 ANNE MACNAB 32 ONTARIO CA        1:40:37    7   19:20    7   55:16 16.8    6   26:01  8:24
    7   197 ROBIN FREAS 34 MELBOURNE BCH FL  1:42:34    6   18:46    8   57:03 16.3    7   26:45  8:38
    8   211 JACQUELINE EASH 32 DUNEDIN FL    1:44:15   10   21:49    5   54:23 17.1   10   28:03  9:03
    9   218 MARY HANDSEL 33 TARPON SPRINGS F 1:45:21    9   20:38    9   59:10 15.7    4   25:33  8:15
   10   239 PATRICIA CULLEN 30 CLEARWATER FL 1:49:26   12   22:25   10   59:56 15.5    8   27:05  8:44
   11   247 MARY CUNNINGHAM 34 TIERRA VERDE  1:50:51   13   23:28   11 1:01:25 15.1    5   25:58  8:23
   12   280 STACI BLOOMQUIST 30 TAMPA FL     1:57:04    5   18:45   12 1:03:06 14.7   15   35:13 11:22
   13   282 RITA MURPHY 34 TAMPA FL          1:57:15   11   22:11   13 1:04:55 14.3   11   30:09  9:44
   14   296 CLAIRE CASLOW 33 ORLANDO FL      2:02:24   15   25:13   14 1:06:03 14.1   12   31:08 10:03
   15   316 CANDACE THOMASON 33 ST. PETE FL  2:13:55   14   23:30   15 1:17:39 12.0   13   32:46 10:34
   FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    33 JENNIFER STEEL 37 ST. PETE FL    1:24:20    1   14:02    1   47:45 19.5    1   22:33  7:16
    2    59 TERESA TINSLEY 37 APOPKA FL      1:28:17                                   2   23:43  7:39
    3    70 MELISSA DIPPLE 38 ST.PETE FL     1:30:26    2   15:03    4   51:11 18.2    4   24:12  7:48
    4   112 ANN RUSSO 37 TAMPA FL            1:34:34    7   19:29    2   50:19 18.5    5   24:46  7:59
    5   122 BONNIE HENNEY 35 ST.PETE FL      1:35:41    8   19:58    3   50:55 18.3    6   24:48  8:00
    6   140 JANET SUTCH 38 LARGO FL          1:37:29    3   17:44    6   53:59 17.2    7   25:46  8:19
    7   151 DIANNA CAYLL 36 PALM HARBOR FL   1:38:31   10   21:22    5   53:23 17.4    3   23:46  7:40
    8   176 NINA BOONE 39 CLEARWATER FL      1:40:23    6   19:10    7   55:09 16.9    8   26:04  8:25
    9   217 MARY DWORKIN 39 CLEARWATER FL    1:45:04   11   21:48
   10   248 WENDY CRANE 38 TAMPA FL          1:50:56    4   18:42   10 1:00:58 15.3   13   31:16 10:05
   11   253 C. FRANCES RODGERS 38 APOPKA FL  1:51:40    9   21:06    8 1:00:25 15.4   11   30:09  9:44
   12   254 CAROLYN KIPER 38 ST PETE FL      1:51:43    5   18:48   11 1:03:50 14.6   10   29:05  9:23
   13   259 KAREN FOREMAN 38 ST. PETE FL     1:52:59   12   23:18    9 1:00:49 15.3    9   28:52  9:19
   14   306 SHARON BLONDEAU 36 TAMPA FL      2:06:23   13   28:06   12 1:08:04 13.7   12   30:13  9:45
   FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    49 LINDA MUSANTE 43 TAMPA FL        1:27:09    2   16:51    1   46:39 19.9    1   23:39  7:38
    2   109 BEV BUYSSE 40 ST. PETE FL        1:34:22    1   15:51    4   52:07 17.8    6   26:24  8:31
    3   114 JANELL CORY 43 GULFPORT FL       1:34:42    6   20:27    2   49:22 18.8    2   24:53  8:02
    4   136 SUZANNE BROSSEAU 42 SAFETY HARB  1:37:01    7   20:31    3   51:19 18.1    4   25:11  8:07
    5   164 JESSICA MUNDIE 43 CLEARWATER FL  1:39:36    8   20:52    6   52:20 17.8    7   26:24  8:31
    6   171 MADELINE CHATLAIN 40 HILTON HD   1:40:08   11   22:17    5   52:17 17.8    5   25:34  8:15
    7   194 MAR ANN DENES 42 OCALA FL        1:42:20    9   20:55    8   56:22 16.5    3   25:03  8:05
    8   195 MARY ARAND 43 DUNEDIN FL         1:42:23    4   20:19    7   54:39 17.0    9   27:25  8:51
    9   262 DONNA HARRIS 42 TAMPA FL         1:53:06   13   25:48   10 1:00:54 15.3    8   26:24  8:31
   10   264 MARTHA NORRIS 41 ST. PETE FL     1:53:34   12   22:56   11 1:03:09 14.7   10   27:29  8:52
   11   276 MAUREENA STRANGE 42 NEW PORT RI  1:55:51    3   19:00    9 1:00:50 15.3   13   36:01 11:37
   12   298 CYNTNIA KESTY 44 ST. PETE FL     2:02:58    5   20:20   13 1:14:47 12.4   11   27:51  8:59
   13   302 JOAN PETERSON 43 ST. PETE FL     2:04:07   10   21:55   12 1:08:40 13.5   12   33:32 10:49
   FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1   103 JEANE Y. TUCKER 49 ESSEX CT      1:33:57    2   17:20    3   52:23 17.8    2   24:14  7:49
    2   127 ANNE M. PAGE 49 ST PETE BCH FL   1:36:06    1   15:39    4   53:47 17.3    4   26:40  8:36
    3   154 SOFIA BEREZA 48 CLEARWATER FL    1:38:52    4   20:39    1   51:44 18.0    3   26:29  8:33
    4   161 KATHY GRUBER 46 INDIAN ROCKS BC  1:39:25    6   21:02    5   54:28 17.1    1   23:55  7:43
    5   167 DIANE LAJOIE 45 ST.PETE FL       1:39:47    5   20:48    2   52:15 17.8    5   26:44  8:37
    6   236 JEAN CARNES 45 ST.PETE FL        1:49:09    8   21:57    6   59:06 15.7    7   28:06  9:04
    7   271 LINDA STATA 46 LAKELAND FL       1:54:33   10   22:12    7 1:04:10 14.5    8   28:11  9:05
    8   277 BARB COTE 46 PALM HARBOR FL      1:55:56    9   22:04    9 1:07:04 13.9    6   26:48  8:39
    9   292 PAT WALLER 49 NEW PT.RICHEY FL   2:00:35    3   18:21    8 1:06:41 13.9   10   35:33 11:28
   10   308 GERALDINE JACOBSON 47 ST. PETE F 2:08:39    7   21:42   11 1:16:33 12.1    9   30:24  9:48
   11   317 DEBBIE BABBITT 45 LAKELAND FL    2:14:10   11   23:28   10 1:11:05 13.1   11   39:37 12:47
   FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1   124 MARGARET SCHNEIDER 50 CL'WTER B  1:36:00                                   1   27:27  8:51
    2   214 JAN THOMPSON 52 TAMPA FL         1:44:36    1   18:45    1   57:17 16.2    2   28:34  9:13
    3   260 LILIAN DE SILVIO 51 OLDSMAR FL   1:53:04    5   26:10    2   57:31 16.2    3   29:23  9:29
    4   275 DEE KORMASH 50 SARASOTA FL       1:55:37    3   22:53    3 1:00:27 15.4    5   32:17 10:25
    5   288 MARY CLARK 52 CLEARWATER FL      1:58:48    2   22:09    4 1:04:40 14.4    4   31:59 10:19
    6   309 LIBBY BURKE 54 PALM HARBOR FL    2:09:52    4   23:16    5 1:13:21 12.7    6   33:15 10:44
   FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1   281 BARBARA TOWEY 56 TREASURE ISL    1:57:08    1   22:36    1 1:00:08 15.5    1   34:24 11:06
    2   325 SHIRLEY BASSETT 59 ST. PETE FL   2:36:31    2   27:13    2 1:18:51 11.8    2   50:27 16:16
   FEMALE AGE GROUP:  60 & OVER
    1   192 KATIE KNIGHT-PERRY 62 ST. PETE F 1:42:10    1   19:13    1   51:38 18.0    2   31:19 10:06
    2   294 SHIRLEY TAYLOR 64 LARGO FL       2:01:56    5   27:21    3 1:04:27 14.4    1   30:08  9:43
    3   297 DIANE STUART 62 W. HARTFORD CT   2:02:39    2   21:53    2 1:02:19 14.9    4   38:27 12:24
    4   300 PHYLLIS GOODLAD 69 DADE CITY FL  2:03:32    3   22:38    4 1:06:30 14.0    3   34:24 11:06
    5   321 JACKIE YOST 70 TREASURE ISL FL   2:21:07    4   25:15    5 1:16:14 12.2    5   39:38 12:47
   ALTHENA 39 & UNDER
    1   104 SUSAN PURVEAR 33 TARPON SPRINGS  1:34:05    2   15:17    1   49:56 18.6    2   28:52  9:19
    2   149 ANN VON SPIEGELFELD 36 TAMPA FL  1:38:29    1   14:25    2   54:13 17.2    3   29:51  9:38
    3   230 DEBORAH MOTT 38 BRADENTON FL     1:48:06    3   17:09    4 1:02:06 15.0    1   28:51  9:18
    4   261 LISA PESTA 36 ST PETE FL         1:53:05    4   22:42    3   55:19 16.8    4   35:04 11:19
   ALTHENA  40 & OVER
    1   293 LEVINIA CLARK 44 ST PETE FL      2:01:44    1   24:50    1 1:04:11 14.5    1   32:43 10:33
    2   322 LINDA ZAK 41 ST. PETE FL         2:24:53    2   28:26    2 1:22:41 11.2    2   33:46 10:54
   MALE RELAY
    1   SATURN OF CLEARWATER COLLINS/PRIOLI/MC CRACKEN   1:13:40    1   13:09    1   41:26 22.4    1   19:05  6:09
    2   SCUM ATHLETES TURNEY/GWELL/HENDERSON             1:30:44    2   19:02    2   52:04 17.9    2   19:38  6:20
   FEMALE RELAY
    1   THE TRAINING TABLE CONLEY/BEAVERS/WINKLER        1:41:15    1   18:59    1   52:37 17.7    2   29:39  9:34
    2   KATHY WYSS/SANDY ERNST/CHERYL KNIGHT             1:48:35    2   25:11    2   59:34 15.6    1   23:50  7:41
   MIXED RELAY
    1    STARVIN MARVINS WAGONER/BEACH/WITHROW           1:23:25    1   18:19    1   44:58 20.7    1   20:08  6:30

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com