Alta Vista Sports

CRYSTAL RIVER TRIATHLON 7/4/99
.50 SWIM/15 MILE BIKE/3.3 MILE RUN
HUNTER SPRINGS PARK; CRYSTAL RIVER, FL
RACE FOUNDER:RICK BROWN//DIRECTOR JOAN OGLE
TIMING & RESULTS-ALTA VISTA SPORTS
JOHN BOYLE 904 736-0002;POB 1700; DELAND, FL 32721

   OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERUPS
    1     1 RICK DOWNES 34 TAMPA FL              1:05:36    3    9:06    1   36:08  24.9    8   20:23  6:11
    2     2 DANNY STEVENS JR 21 DUNNELLON FL     1:06:36   11    9:56    2   36:22  24.8    7   20:18  6:09
    3     3 ANDREW FARRELL 28 ORLANDO FL         1:07:07    2    8:09    5   37:21  24.1   15   21:38  6:34
   MALE AGE GROUP:  14 & UNDER
    1     6 BRYAN KONRAD 14 GAINESVILLE FL       1:07:58    1    8:07    1   39:53  22.6    1   19:58  6:03
    2    52 RYAN PHELPS 14 APOPKA FL             1:20:16    2    9:55    2   43:06  20.9    3   27:16  8:16
    3    82 ANDREW PHELPS 12 APOPKA FL           1:26:49    4   11:24    3   48:41  18.5    2   26:45  8:07
    4   119 SEAN T. DAY 12 LAKELAND FL           1:38:41    3   11:05    5   55:12  16.3    4   32:25  9:50
    5   128 GEOFFREY CLARK 13 MEHANE NC          1:47:08    6   16:28    6   55:34  16.2    5   35:07 10:39
    6   129 TODD FITZGERALD 12 DUNELLON FL       1:47:09    5   13:06    4   50:19  17.9    6   43:46 13:16
   MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1    51 PETER MANZOLI 16 CRYSTAL RIVER FL    1:19:54    2   11:16    1   44:08  20.4    1   24:31  7:26
    2    79 CHRISTOPHER GRILLO 15 CRYSTAL RIVER  1:25:39    1   10:14    2   47:59  18.8    2   27:26  8:19
   MALE AGE GROUP:  18 - 24
    1    61 JAMIE S SCOLARDI 24 SARASOTA FL      1:22:06    1   12:36    2   47:19  19.0    1   22:12  6:44
    2    81 RAY COOK 23 IRVINGTON VA             1:26:32    2   13:22    1   46:07  19.5    2   27:05  8:13
   MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1     9 CHET JUSTICE 27 GAINESVILLE FL       1:11:24    1   10:53    1   39:15  22.9    1   21:16  6:27
    2    12 ALEXANDER RETANA 29 COSTA RICA FL    1:11:50    2   11:05    2   39:22  22.9    2   21:24  6:29
   MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     5 MARK F. SHAFFER 30 VALRICO FL        1:07:28    3    9:51    2   39:09  23.0    1   18:29  5:36
    2     7 DARREN COX 33 PORT ORANGE FL         1:08:28    2    9:51    1   36:39  24.6    2   21:59  6:40
    3    20 FRANK STARKEY 30 ODESSA FL           1:13:39    1    9:31    5   40:18  22.3    7   23:51  7:14
    4    27 MARK LAROSE 32 GAINESVILLE FL        1:15:12    7   12:33    3   39:42  22.7    3   22:58  6:58
    5    29 PHILLIP ROYAL 30 INVERNESS FL        1:15:14    5   10:57    4   39:48  22.6    9   24:29  7:26
    6    31 MIKE HEIM 30 TAMPA FL                1:15:28    4    9:53    8   41:50  21.5    6   23:46  7:12
    7    33 BAILEY CARDWELL 30 CLERMONT FL       1:15:48    6   11:39    6   40:30  22.2    5   23:39  7:10
    8    48 ROB MAXWELL 33 PT ORANGE FL          1:18:34    9   13:01    7   41:29  21.7    8   24:05  7:18
    9    59 JAMES BARTLETT 34 ST.PETE FL         1:21:44   10   13:13    9   45:02  20.0    4   23:29  7:07
   10    76 THOMAS HAESEKER 31 CRYSTAL RIVER FL  1:24:41    8   12:48   10   46:51  19.2   10   25:02  7:36
   11   104 MATTHEW P. URAM 32 HOLIDAY FL        1:33:15   11   15:37   12   49:20  18.2   11   28:19  8:35
   12   115 THOMAS WURZHAOL 31 GAINESVILLE FL    1:36:55   12   17:31   11   46:53  19.2   12   32:32  9:52
   13   123 PHILIP CHOUNG 30 CRYSTAL RIVER FL    1:42:44                                   14   39:09 11:52
   14   137 STUART REDRICK 31 CRYSTAL RIVER FL   1:51:18   13   20:48   13   57:22  15.7   13   33:09 10:03
   MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    10 PETE DAVIDSON 39 GAINESVILLE FL      1:11:35    8   12:47    1   38:34  23.3    2   20:14  6:08
    2    25 MICHAEL F. BRISBOIS 35 ORLANDO FL    1:14:32    7   12:35    8   43:01  20.9    1   18:57  5:45
    3    30 DWIGHT FITZGERALD 39 DUNELLON FL     1:15:19    2   11:03    7   42:43  21.1    4   21:34  6:32
    4    34 CLAUDE W. WINTER 39 LONGWOOD FL      1:15:51   11   14:11    2   40:29  22.2    3   21:12  6:26
    5    36 DANIEL K DE WITT 39 BROOKSVILLE FL   1:16:15    4   11:39    4   41:32  21.7    6   23:05  7:00
    6    38 SCOTT A. MATTHEWS 39 TAMPA FL        1:16:30    3   11:26    3   40:40  22.1    9   24:25  7:24
    7    42 ROBERT BOWLES 37 PALM HARBOR FL      1:17:24    5   11:39    6   42:35  21.1    7   23:11  7:02
    8    45 THOMAS HOFFMAN 35 PALM HARBOR FL     1:17:55    1    9:55    9   45:33  19.8    5   22:29  6:49
    9    49 GERALD A. KRANNEBITTER 36 ORLANDO FL 1:18:51    6   12:21    5   42:13  21.3    8   24:18  7:22
   10    75 GIL MC RAE 36 CLEARWATER FL          1:24:29   10   13:27   10   45:46  19.7   10   25:18  7:40
   11    77 RICK TAPIA 38 CLEARWATER FL          1:24:44    9   13:03   11   46:13  19.5   11   25:29  7:44
   12   107 SPENCER PHELPS 39 APOPKA FL          1:34:22   13   16:13   14   50:48  17.7   12   27:22  8:18
   13   113 WALTER CHOUNG 36 LECANTO FL          1:36:11   12   15:32   12   48:21  18.6   13   32:19  9:48
   14   125 RICK BROWN 38 CRYSTAL RIVER FL       1:44:45   14   20:34   13   50:34  17.8   14   33:38 10:12
   MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    13 ROBERT STEVENS 41 DUNNELLON FL       1:12:08    1   10:49    1   37:56  23.7    3   23:23  7:06
    2    15 TILLIS GIBSON 42 GAINESVILLE FL      1:12:17    2   11:11    2   38:57  23.1    1   22:11  6:44
    3    60 JOHN MATTHEWS 40 OCALA FL            1:21:54    8   15:25    4   43:38  20.6    2   22:52  6:56
    4    62 VERNON MONTOYA 40 GAINESVILLE FL     1:22:08    4   11:23    6   46:26  19.4    4   24:21  7:23
    5    66 RICK CROCKETT 42 TREASURE ISLAND FL  1:23:04    7   14:09    3   43:16  20.8    5   25:39  7:47
    6    68 JAMES STEG 42 LARGO FL               1:23:13    3   11:20    5   45:30  19.8    8   26:24  8:00
    7    87 CHESTER NIELAND 40 CRYSTAL RIVER FL  1:28:36    5   11:38    8   47:36  18.9    9   29:23  8:55
    8    95 CHARLES TONEY 42 SEMINOLE FL         1:29:49    6   13:43    9   49:53  18.0    6   26:14  7:57
    9   101 DAVID HASTINGS 40 ORANGE PARK FL     1:32:34    9   15:33   10   50:46  17.7    7   26:16  7:58
   10   106 TONY L. AVILA 44 GAINESVILLE FL      1:34:18   10   16:09    7   47:17  19.0   10   30:52  9:22
   MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1     4 DANNY STEVENS 45 DUNNELLON FL        1:07:18    2   10:03    1   37:17  24.2    2   19:59  6:04
    2    11 ED STRACK 47 TAMPA FL                1:11:47    1    9:37    2   39:13  23.0    5   22:57  6:58
    3    18 JERRY RUTIGLIANO 47 TARPON SPRINGS F 1:13:29    3   10:36    3   39:57  22.5    4   22:56  6:57
    4    28 JIM J. EMMICK 45 CLEARWATER FL       1:15:13    4   10:50    4   40:11  22.4    7   24:13  7:21
    5    32 DENNIS PHILLIPS 46 TAMPA FL          1:15:47    6   13:23    5   41:27  21.7    3   20:58  6:22
    6    56 GERALD WILLIAMS 45 GIBSONTON FL      1:21:30    8   14:39    7   42:58  21.0    6   23:54  7:15
    7    57 TOM VAN NEWKIRK 49 PT ORANGE FL      1:21:35    9   14:39    6   41:39  21.6    9   25:18  7:40
    8    67 MARK DAVIS 45 LUTZ FL                1:23:07   10   14:45    8   43:16  20.8    8   25:07  7:37
    9    85 BRIAN CLARK 45 MEHANE NC             1:28:06    7   13:33   10   56:47  15.9    1   17:47  5:24
   10    93 FRANK LOCK 48 ENGLEWOOD FL           1:29:25    5   12:53    9   50:09  18.0   10   26:25  8:01
   11   141 JOHN ROYALTY 48 CRYSTAL RIVER FL     1:55:01   11   16:42   11   58:09  15.5   11   40:10 12:11
   MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    26 DANNY T. GLENN 50 GAINESVILLE FL     1:14:58    4   13:40    1   38:48  23.2    2   22:31  6:50
    2    37 ADRIAN TREON 51 DAY BCH FL           1:16:24    3   13:37    2   40:52  22.0    1   21:56  6:39
    3    39 ALAN JOHNSON 50 ST PETE BCH FL       1:17:08    1   11:24    3   42:10  21.4    4   23:35  7:09
    4    69 GEORGE F. KOLP 54 TARPON SPRINGS FL  1:23:18    2   13:35    4   43:21  20.8    5   26:23  8:00
    5    78 HAROLD BRITT 51 PALMETTO FL          1:25:35    6   14:35    5   44:35  20.2    6   26:25  8:01
    6    96 GREG KAPUTA 52 TAMPA FL              1:30:16    8   17:23    7   49:49  18.1    3   23:04  7:00
    7   111 JEFF M. TESTERMAN 50 TAMPA FL        1:35:38    7   15:58    8   50:45  17.7    7   28:56  8:46
    8   117 CHIP WALLER 52 NEW PT.RICHEY FL      1:38:17
    9   124 TAS PEPITO 50 CRYSTAL RIVER FL       1:43:53    5   14:32    6   49:29  18.2    9   39:53 12:05
   10   138 LARRY PIKE 54 OKLAWAHA FL            1:52:20    9   17:51    9 1:02:54  14.3    8   31:35  9:35
   MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    23 TOM DALY 57 JENSEN BCH FL            1:14:05    2   11:28    1   38:29  23.4    2   24:09  7:19
    2    40 SAM NALL 55 TAMPA FL                 1:17:15    1   11:07    3   43:25  20.7    1   22:44  6:54
    3    70 BOGEY BEREZA 58 CLEARWATER FL        1:23:27    3   13:49    2   41:35  21.7    3   28:04  8:31
   MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    14 DONALD B. ARDELL 60 TAMPA FL         1:12:13    1   11:30    1   40:00  22.5    1   20:45  6:18
    2    84 REGINALD A. THURLOW 62 CRYSTAL RIVER 1:28:00    2   11:55    2   46:22  19.4    4   29:43  9:01
    3   105 MARTIN KRAUSS 62 WINTER PARK FL      1:33:23    4   15:49    3   49:42  18.1    3   27:53  8:27
    4   110 BOB TURCOTTE 63 ST. PETERSBURG FL    1:34:42    5   16:30    4   50:41  17.8    2   27:32  8:21
    5   130 RICHARD E. PEASE 64 TARPON SPRINGS F 1:47:58    3   15:23    5   53:19  16.9    5   39:17 11:54
   MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1   126 FRED BAUERMEISTER 65 PT RICHEY FL    1:45:56    2   18:26    2   53:22  16.9    1   34:09 10:21
    2   132 CHARLES DURHAM 67 INVERNESS FL       1:49:13    3   18:36    1   50:15  17.9    3   40:23 12:15
    3   140 CHRIS BROWN 67 CLEARWATER FL         1:54:15    1   18:17    3   56:19  16.0    2   39:41 12:02
   MALE AGE GROUP:  70 & OVER
    1   139 JAMES WARD 81 SWMINOLE FL            1:54:04    1   20:03    1   55:36  16.2    2   38:26 11:39
    2   142 JIM SKINNER 77 ST.PETE FL            1:59:00    2   20:21    2 1:01:30  14.6    1   37:11 11:16
   CLYDESDALE  39 & UNDER
    1    43 TREY STARKEY 36 ODESSA FL            1:17:43    1   12:46    1   40:04  22.5    3   24:53  7:33
    2    58 MICHAEL PLANTE 36 ST.PETE FL         1:21:41    3   14:46    2   42:15  21.3    2   24:41  7:29
    3    64 BOB SCOTT 39 CLERMONT FL             1:22:38    4   15:09    3   43:27  20.7    1   24:02  7:17
    4   102 STEVEN R. PHILLIPS 34 NEW PORT RICH  1:32:50    5   15:30    4   47:00  19.1    5   30:20  9:12
    5   108 LAURENCE VORISEK 35 YANKEETOWN FL    1:34:34    6   16:56    5   48:09  18.7    4   29:31  8:57
    6   127 RUSSELL MARLOWE 36 NEW PORT RICHEY F 1:46:18    2   14:39    6   55:08  16.3    6   36:32 11:05
   CLYDESDALE  40 & OVER
    1     8 BOB ROCKETT 44 CRYSTAL RIVER FL      1:10:42    1   10:32    1   37:01  24.3    2   23:09  7:01
    2    24 THOMAS M. DAY 44 LAKELAND FL         1:14:06    2   13:01    2   39:22  22.9    1   21:43  6:35
    3    72 BELA MOLNAR 48 LARGO FL              1:23:57    3   13:33    3   41:12  21.9    4   29:13  8:51
    4    90 BRYAN YOHO 45 OLDSMAR FL             1:29:04    5   15:12    4   45:35  19.8    3   28:17  8:35
    5   114 DOUG BUTLER 50 NEW PT.RICHEY FL      1:36:42    4   14:51    6   51:12  17.6    6   30:39  9:18
    6   116 PATRICK J. MC DONALD 43 LECANTO FL   1:37:44    6   17:00
    7   118 BILL GAIR 40 GAINESVILLE FL          1:38:28    8   19:36    5   45:55  19.6    8   32:57 10:00
    8   133 LEONARD WEISS 51 gainesville FL       1:49:21    7   18:40    8 1:00:19  14.9    5   30:22  9:13
    9   134 JAMES M. ROONEY 48 HOMOSASSA FL      1:49:23    9   19:37    7   56:54  15.8    7   32:53  9:58
   OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERUPS
    1    16 SHANNON E. ROBBINS 28 TAMPA FL       1:12:55   12   12:28    4   40:12  22.4    1   20:16  6:09
    2    17 ASHLEY H. CARUSONE 14 HIGH SPRINGS F 1:13:28    1    8:26    6   40:47  22.1   12   24:17  7:22
    3    19 JULIA FLOHR 26 CLERMONT FL           1:13:35    6   10:38    1   39:33  22.8    6   23:25  7:06
   FEMALE AGE GROUP:  14 & UNDER
    1    50 JULIE R. CARUSONE 12 HIGH SPRINGS FL 1:19:50    1    9:07    1   44:16  20.3    1   26:28  8:01
   FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
    1    53 JACQUELINE WALLER 19 NEW PT.RICHEY F 1:20:18    2   10:17    1   49:34  18.2    1   20:27  6:12
    2    89 JAIMI RIDDLE 23 HOMOSASSA FL         1:28:43                                    2   32:40  9:54
    3     0 MEREDITH NOVACK 23 ALTAMONTE SPRGS F            1    9:48
   FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    71 LEANNE R. EDWARDS 28 DUNEDIN FL      1:23:35    3   12:16    1   44:00  20.5    2   27:20  8:17
    2    80 KERRI M. SCOLARDI 25 SARASOTA FL     1:26:07    1   11:21    2   49:18  18.3    1   25:28  7:44
    3    98 DESIREE SENOROSSOFF 25 DUNEDIN FL    1:30:58    2   12:03    3   50:44  17.7    3   28:12  8:33
    4   120 MELINDA MEDURI 26 PALM HARBOR FL     1:39:09    4   12:58    4   55:43  16.2    4   30:28  9:14
   FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    44 SEVERINE WINTER 34 LONGWOOD FL       1:17:45    1   13:15    2   40:42  22.1    2   23:49  7:13
    2    55 JODI SCHULZ 34 COCOA FL              1:21:22    3   15:41    1   40:01  22.5    3   25:42  7:48
    3    83 RENEE Y. LIGGERO 30 ATLANTIC BCH. FL 1:27:15    2   13:36    3   46:44  19.3    5   26:56  8:10
    4    97 SHANNON GERRTIS 32 CRYSTAL RIVER FL  1:30:22    6   19:29    4   47:40  18.9    1   23:13  7:02
    5   109 PAMELA CROCKETT 32 TAMPA FL          1:34:42    5   19:28    5   48:42  18.5    4   26:33  8:03
    6   131 DIANE CHACON 32 HUDSON FL            1:48:32    4   16:36    6   57:49  15.6    6   34:07 10:21
   FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    35 LAURA A. DE WITT 37 BROOKSVILLE FL   1:15:59    2   12:08    1   41:25  21.7    1   22:27  6:49
    2    46 HELEN SIMMONS 35 PT ORANGE FL        1:18:10    4   13:05    2   42:13  21.3    2   22:52  6:56
    3    88 WENDY JOHNSON 39 ST PETE BCH FL      1:28:36    1   11:28    3   48:21  18.6    4   28:48  8:44
    4    91 MYRNA A. STARR 36 TAMPA FL           1:29:04    3   12:51    4   51:47  17.4    3   24:27  7:25
   FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    47 PENNY Z. SCOTT 40 CLERMONT FL        1:18:26    1   13:03    1   41:08  21.9    2   24:16  7:21
    2    65 CAROL S. MARTIN 43 TAMPA FL          1:22:40    2   14:50    2   43:38  20.6    1   24:12  7:20
    3   121 MADELINE SULLIVAN 40 CRYSTAL RIVER F 1:39:11    3   17:29    3   51:29  17.5    3   30:14  9:10
   FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    22 NINA GERLI 45 MICCO FL               1:14:04    1   10:30    1   39:37  22.7    2   23:58  7:16
    2    54 KAREN ALEKEEV 46 GULFPORT FL         1:21:14    3   14:02    2   41:49  21.5    4   25:24  7:42
    3    74 LIZ CEROW 46 COCOA BCH FL            1:24:05    2   12:49    3   45:53  19.6    3   25:24  7:42
    4    92 KATHY KLESMIT 47 LARGO FL            1:29:09    5   17:11    4   48:33  18.5    1   23:25  7:06
    5   103 PATRICIA HOFFMAN 49 PALM HARBOR FL   1:33:11    4   14:21    5   49:42  18.1    5   29:09  8:50
    6   122 KATHRYN J. CORDIER 46 SEMINOLE FL    1:40:20    6   17:21    6   52:03  17.3    6   30:57  9:23
   FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    73 SOFIA BEREZA 50 CLEARWATER FL        1:24:04    2   14:49    1   43:09  20.9    1   26:06  7:55
    2    94 BONNIE L. THEALL 54 DUNEDIN FL       1:29:38    1   13:34    2   49:02  18.4    2   27:03  8:12
   FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1   136 SANDIE M. STAHR 57 MOUNT DORA FL     1:51:09    1   16:51    1   55:26  16.2    1   38:53 11:47
   ATHENA  40 & OVER
    1   135 MONICA A. COKER 49 GAINESVILLE FL    1:49:53    1   18:41    1   59:36  15.1    1   31:36  9:35
   MALE RELAY
    1    21 BANACKI CHIROPRACTIC EARL WILLIS/JOHN BANACKI/LANCE FERRY TARP 1:13:43    1   10:58    1   40:34  22.2    1   22:12  6:44
    2   112  STEVE GRIMM/JAMES MARCH/ROBT BLEAKLEY CRYSTAL RIVER           1:36:10                                    2   27:08  8:14
   FEMALE RELAY
    1     0 FLAMING LIBERALS PATRICIA KLASS/MARY SANTELLO/DAY BENNETT GAIN
   MIXED RELAY
    1    41  TIM BRANT/JENNIFER ARDOLINI CRYSTAL RIVER                     1:17:24    1    9:10    2   42:57  21.0    3   25:17  7:40
    2    63 FIFTEEN PLUS KATHY SHIRLEY/DAVID SHIRLEY/ LARGO                1:22:28    2   13:28    4   44:11  20.4    1   24:51  7:32
    3    86 SUNCOAST BICYCLES MARYBETH NAYFIELD/CHARLES WADE/KC NAYFIELD C 1:28:13    3   14:44    3   43:41  20.6    4   29:49  9:02
    4    99 NONAME 1 JENNIFER HUTCHINSON/DAVID WEISMANTEL/PATRICK DAUCHOT  1:31:36    5   21:12    5   45:28  19.8    2   24:57  7:34
    5   100  ERIC FIUSE/FARA GOODMAN/MICHAEL KURTZ CRYSTAL RIVER           1:31:46    4   18:44    1   39:05  23.0    5   33:57 10:18

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com