Alta Vista Sports

 

Escape From Ft. DeSoto Triathlon
April 15, 2006 at St. Petersburg, FL
.50 Mile Swim; 10 Mile Bike; 3.4 Mile Run 
Note: first transition time includes .4 mile run from water [total run 3.8 mile]
Race Director: Joe Fernandez
Timing & Results: John Boyle
Alta Vista Sports - (386) 736-0002
www.altavistasports.com
?'S jboyle@altavistasports.com
 
USAT PENALTIES AT BOTTOM
MALE ELITE OVERALL    
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1     1 Marc       Bonnet-Eymard   34 Winter Garden       FL   55:36    1   10:56    2:39    1   21:13    0:55    1   19:55 
    2     3     6 Blake      Becker          24 Madison             WI   59:39    3   12:48    2:35    2   22:40    1:05    2   20:34 
    3     6     3 Farshad    Charmforoosh    40 Orlando             FL 1:02:53    2   12:45    2:41    5   24:45    1:00    4   21:43 
    4     7     5 Andres     Munera          34 Tampa               FL 1:02:56    4   14:16    2:48    3   24:02    1:09    3   20:43 
    5    68     9 Ryan       Brennan         30 Tampa               FL 1:12:40    5   18:10    3:22    4   24:14    1:32    5   25:24 
    6   720    10 Mickey     Rzymek          52 Stow                OH 2:08:04    6   30:37    7:26    6   35:49    2:15    6   51:59 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   386   838 Chandler   Crowe           12 Billings            MT 1:27:33    1   15:09    6:14    1   32:24    1:07    2   32:42 
    2   425   453 James      Swasey          14 Hardy               VA 1:29:14    2   22:01    4:29    2   33:17    1:06    1   28:23 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     8   771 Javier     Beuzeville      17 Tampa               FL 1:02:58    2   13:22    2:49    1   24:21    1:10    1   21:19 
    2    28   467 Matt       Attal           16 Tampa               FL 1:07:39    1   11:28    2:34    4   26:16    0:58    4   26:26 
    3    73    31 Matthew    Soudijn         17 Bradenton           FL 1:12:54    5   16:21    3:09    5   26:50    1:04    3   25:32 
    4    97   187 Trevor     Tillwick        16 St Petersburg       FL 1:14:19    4   16:21    3:18    6   28:12    1:19    2   25:11 
    5   195   763 Ryan       Parker          19 Ft. Myers           FL 1:19:29    7   19:16    4:05    3   26:03    1:22    6   28:46 
    6   267   234 George     Yoho            17 Oldsmar             FL 1:22:48    3   13:59    3:44    2   25:55    1:49    8   37:23 
    7   293   148 Chris      Steffen         16 Seminole            FL 1:23:57    6   18:37    2:53    8   29:24    0:55    7   32:10 
    8   449   363 Jeremy     Richardson      16 Palm Harbor         FL 1:30:29    8   27:38    4:36    7   28:52    2:50    5   26:35 
    9   675   558 Kyle       Mcgowan         16 Clearwater          FL 1:52:03    9   30:32    5:38    9   32:23    1:25    9   42:06 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    19   221 Kerry      Sullivan        23 St. Petersburg      FL 1:06:41    2   13:33    2:34   10   27:22    1:03    1   22:11 
    2    31   788 Kacee      Holmes          24 Cocoa Beach         FL 1:08:15    1   13:23    2:50    9   26:59    1:12    4   23:53 
    3    36   823 Seth       Kimball         23 Clearwater          FL 1:09:24    3   14:36    2:52    2   25:38    1:05    7   25:16 
    4    67   273 Brandon    Carius          21 Stratford           CT 1:12:34    7   15:41    4:21   12   27:46    1:40    3   23:07 
    5    70   205 John       Astrab          23 Tarpon Springs      FL 1:12:46    4   14:37    3:05    3   25:53    1:31   12   27:43 
    6    77   789 Alvaro     Buenrostro      21 Winter Springs      FL 1:13:04   12   17:52    3:21    5   26:27    1:15    5   24:11 
    7   104   617 James      Ryder, Jr.      24 Redington Beaach    FL 1:14:49   19   20:28    3:41    8   26:51    1:00    2   22:51 
    8   127   330 Chris      Kaiser          22 Calhoun             GA 1:16:11   10   17:33    4:40    6   26:45    2:16    6   24:59 
    9   148   738 John       Gore            21 Clearwater          FL 1:17:03   13   18:00    3:49    7   26:51    1:14   10   27:10 
   10   208   515 Brendan    Hanrahan        21 Lilburn             GA 1:19:55    8   16:55    4:04   14   28:09    1:32   17   29:17 
   11   213   756 Travis     Wright          23 Woodhaven           MI 1:20:08   14   18:06    3:28   16   28:57    1:29   14   28:08 
   12   221   674 Michael    Baker           24 St. Petersburg      FL 1:20:37    9   17:07    4:38   18   30:04    1:25   11   27:25 
   13   229   351 Donald     Zentmeyer       24 Tampa               FL 1:21:11    5   15:03    5:32   17   29:28    2:15   16   28:55 
   14   250   335 Emil       Baltic          23 Clearwater          FL 1:22:09   16   18:50    4:35   19   30:37    1:08    9   27:01 
   15   252   799 Shay       Soprenuk        20 Orlando             FL 1:22:13   11   17:50    3:49    4   26:10    1:28   24   32:59 
   16   258   537 Joseph     Ewing           20 Lilburn             GA 1:22:19    6   15:13    4:33   21   30:48    1:31   19   30:16 
   17   313   318 Matthew    Monteleone      22 Port Richey         FL 1:24:23                        23   31:15    1:08   15   28:16 
   18   320   254 James      Ullrich         23 St. Petersburg      FL 1:24:35   17   19:42    3:04   11   27:43    1:21   22   32:47 
   19   350   435 Chad       Bass            22 Jacksonville        FL 1:26:01   15   18:24    5:15   13   28:05    1:24   23   32:54 
   20   382   463 Joshua     Moore           24 Seminole            FL 1:27:25   25   23:21    6:19   15   28:10    1:34   13   28:03 
   21   404   315 Ryan       Johnson         24 Atlanta             GA 1:28:16   22   21:45    5:42   25   32:03    2:03    8   26:44 
   22   487   769 Patrick    Bengston        21 St. Petersburg      FL 1:32:01   18   20:07    6:01   22   30:51    1:54   25   33:10 
   23   493   313 Joseph     Panetta         21 New Port Richey     FL 1:32:13   27   35:05    7:13    1   18:40    1:15   18   30:03 
   24   538   316 Andrew     Larson          23 Tampa               FL 1:34:38   26   24:55    5:26   20   30:44    1:59   21   31:36 
   25   556   798 Brett      Scales          22 Weirsdale           FL 1:35:24   20   20:36    7:06   27   34:24    1:51   20   31:28 
   26   562   740 Fang       Wan             21 Tampa               FL 1:35:40   24   22:31    3:53   24   31:17    1:14   26   36:47 
   27   606   366 Derek      Dobson          24 Sarasota            FL 1:40:19   23   22:05    5:16   26   33:07    2:28   27   37:25 
   28     0   355 Malachi    Bennett         23 Atlanta             GA           21   21:13    5:00   28   36:48    1:11              
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    16   664 Daniel     Fogarty         27 Tampa               FL 1:06:30    4   14:44    3:27    1   24:50    1:09    1   22:23 
    2    46   578 Travis     Ward            28 Belleair            FL 1:10:42    2   14:09    3:07    6   26:50    1:00    6   25:38 
    3    50   768 James      Strouse         28 Clearwater          FL 1:11:06                                                        
    4    84   334 Ian        Jackson         28 Clearwater          FL 1:13:40    3   14:38    4:24   13   28:11    1:46    3   24:44 
    5   102   676 David      Baker           27 St. Petersburg      FL 1:14:39    5   14:46    3:46   16   28:57    1:17    7   25:55 
    6   161   476 Nathan     Nagel           26 North Port          FL 1:17:43   11   18:39    4:02    2   25:03    1:34   14   28:27 
    7   175   457 Jon        Kedrowski       26 Eagle-Vail          CO 1:18:40   28   23:40    3:33    7   27:13    1:03    2   23:12 
    8   179   519 Sean       Mayhew          28 Palm Coast          FL 1:18:45   15   18:57    3:14    5   26:25    1:19   18   28:52 
    9   181   168 Tim        Pemberton       29 St. Petersburg      FL 1:18:47   14   18:51    3:29   20   29:28    1:52    4   25:09 
   10   190   703 William    Upshaw          28 Tampa               FL 1:19:17   10   18:36    3:22    3   25:58    1:23   21   29:59 
   11   202   428 Alan       Molina          26 Tampa               FL 1:19:44    7   16:46    3:28    8   27:24    1:19   23   30:48 
   12   230   795 Meredith   Connor          29 Tampa               FL 1:21:11    8   17:06    3:32   22   29:45    1:32   20   29:19 
   13   231   650 Raj        Ravi            29 New Port Richey     FL 1:21:12   19   19:36    5:07    4   26:11    1:58   13   28:22 
   14   245   132 Bill       Procaccini      29 Gulfport            FL 1:21:57   22   20:11    3:42   10   27:45    1:19   19   29:02 
   15   260   510 James      Hill            26 Tampa               FL 1:22:26   20   19:51    4:19   19   29:21    1:38    9   27:18 
   16   272   455 John       Wulfert         29 Parrish             FL 1:23:03    9   17:08    4:40   14   28:49    1:52   22   30:37 
   17   281   471 Drew       Apple           27 Seminole            FL 1:23:34   26   22:53    3:58   12   28:07    1:09   11   27:29 
   18   283   314 Matt       Sandburg        26 Sarasota            FL 1:23:38   18   19:29    5:51   27   31:47    1:00    5   25:34 
   19   310   760 Xavier     Steiner         27 Tampa               FL 1:24:20   21   20:00    5:30   23   30:09    1:17   10   27:26 
   20   323   347 Travis     Jones           27 Estero              FL 1:24:37    6   15:32    4:22   32   34:13    2:11   12   28:21 
   21   362   690 Kyle       Buck            26 Clearwater          FL 1:26:36   23   20:24    4:12   25   30:49    2:28   17   28:46 
   22   374   598 Joshua     Eriksen         25 Bradenton           FL 1:27:09   16   19:10    4:01   15   28:50    1:12   28   33:59 
   23   381   761 Lamar      Standish        26 Winter Haven        FL 1:27:24   12   18:47    5:07   18   29:16    2:28   24   31:48 
   24   464   792 Nathan     Sylves          29 St Pete             FL 1:31:05   33   26:52    5:20   26   31:25    1:07    8   26:23 
   25   483   172 Michael    Holt            29 St.petersburg       FL 1:31:51   25   22:01    4:54   21   29:33    1:46   27   33:39 
   26   494    30 Michael    Drennon         27 Tampa               FL 1:32:14   24   21:50    6:06   24   30:19    1:48   25   32:13 
   27   502   302 Gregory    Harrell         29 Temple Terrace      FL 1:32:34   31   24:52    5:42    9   27:41    1:59   26   32:23 
   28   533   294 Matt       Budesa          25 Tampa               FL 1:34:19   32   25:00    7:21   29   32:26    1:04   15   28:31 
   29   561   757 Martin     Fitzpatrick     27 Tampa               FL 1:35:38   35   30:38    5:09   17   29:11    1:57   16   28:45 
   30   589   526 Steven     Kemmerling      27 Tampa               FL 1:38:13    1   13:57    7:45   31   33:56    3:22   32   39:15 
   31   593   136 Travis     Dollinger       28 St Pete             FL 1:38:34   29   24:07    6:15   28   32:14    1:41   29   34:19 
   32   611   293 Stephen    Walker          28 Tampa               FL 1:40:42   17   19:19    6:30   30   32:31    1:54   33   40:30 
   33   666   173 David      Walthall        28 Seffner             FL 1:49:29   34   28:40    5:53   33   34:46    2:54   31   37:19 
   34   677   624 Joshua     Briscoe         25 Tampa               FL 1:52:12   30   24:40    7:39   34   41:18    2:44   30   35:53 
   35   727   722 Kevin      Burke           27 Saint Petersburg    FL 2:58:09   13   18:48    4:01   11   28:02    1:07   34 2:06:13 
   36     0   462 John       Ullrich         26 St. Petersburg      FL           27   23:40    5:02                                   
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    13   206 Bob        Wagoner         33 Seminole            FL 1:05:47    3   14:08    3:00    3   24:36    1:04    1   23:01 
    2    20   731 Philip     Lahaye          33 Palm Harbor         FL 1:06:46    1   13:05    3:23    9   25:48    1:17    2   23:16 
    3    21   232 Jack       West            31 Orlando             FL 1:06:56    2   13:58    3:29    1   24:26    0:56    4   24:09 
    4    43   418 Greg       Hansen          32 Rock Island         IL 1:10:25   11   15:42    3:48    5   25:10    1:11    6   24:36 
    5    55   601 Jeff       Roy             33 Tampa               FL 1:11:41    9   15:09    3:54    7   25:45    1:20    8   25:35 
    6    60   500 Rick       Roebuck         33 Tampa               FL 1:12:03   26   18:08    3:28    4   24:38    1:17    5   24:34 
    7    65   582 Arnaud     Glacet          32 Clearwater          FL 1:12:26   15   16:35    3:59   17   26:43    1:20    3   23:51 
    8    69   470 Stephane   Garrigue        30 Palm Harbor         FL 1:12:41    6   14:38    3:51   23   27:06    1:11   12   25:57 
    9    85   770 Paul       Valitutto       34 Tampa               FL 1:13:43   12   15:49    3:25   28   27:18    1:27    9   25:45 
   10    94   202 David      Wishtischin     33 Cape Coral          FL 1:14:08   13   16:19                                           
   11    95   712 Christophe Lavender        33 Sarasota            FL 1:14:08   14   16:30    3:31    2   24:35    1:36   23   27:58 
   12   103   498 Todd       Miller          33 Clearwater          FL 1:14:41    5   14:37    4:10   46   28:39    0:54   16   26:22 
   13   107   130 William    Lynch           32 Largo               FL 1:15:05   22   17:30    3:52   14   26:27    1:24   10   25:54 
   14   110   775 Mark       Wolfgang        32 Pickerington        OH 1:15:14    7   14:47    4:19    6   25:41    1:35   32   28:53 
   15   126   796 Tony       Panigutti       30 Orlando             FL 1:16:10   10   15:28    3:13   10   25:55    1:05   41   30:31 
   16   134   627 Bruce      Metzger Jr      33 Land O Lakes        FL 1:16:28   17   16:56    3:49   27   27:11    1:11   21   27:23 
   17   135   711 Rich       Bollinger       33 Eglin Afb           FL 1:16:32   18   16:58    4:04   12   26:23    1:39   22   27:29 
   18   153   396 Travis     Del Rosal       32 Tampa               FL 1:17:22   21   17:30    3:52   16   26:31    1:15   27   28:16 
   19   155   540 Aaron      Fischer         34 Tampa               FL 1:17:29   36   19:23    3:47   18   26:46    1:09   17   26:26 
   20   164   434 Ben        Maitre          32 Clearwater          FL 1:17:51   38   19:30    3:33   24   27:07    1:12   18   26:30 
   21   166   655 Jason      Edwards         31 Atlanta             GA 1:17:57   25   17:55    4:46   29   27:20    1:47   13   26:11 
   22   171   605 William    Steiert         33 Tampa               FL 1:18:18   33   19:11    4:00   31   27:37    1:20   14   26:13 
   23   182   224 Christophe Pegg            30 Tampa               FL 1:18:59   32   19:01    3:39   40   28:28    0:52   19   27:02 
   24   199    73 John       Hislop          34 St. Pete            FL 1:19:42   35   19:20    4:04   21   27:01    2:10   20   27:09 
   25   200   490 Jason      Old             31 Fort Myers          FL 1:19:42   37   19:25    4:04   15   26:29    1:23   29   28:23 
   26   204   452 Matthew    Belski          33 St Petersburg       FL 1:19:46   29   18:34    3:58   26   27:09    1:31   30   28:36 
   27   219   147 Joel       Atkinson        31 Saint Petersburg    FL 1:20:34   34   19:18    3:17   13   26:25    1:03   43   30:32 
   28   222   343 Mark       Galler          30 St. Petersburg      FL 1:20:39    8   14:56    5:19   39   28:25    1:19   45   30:41 
   29   223   165 Anthony    Garcia          34 Tampa               FL 1:20:41   40   19:32    5:48   33   28:04    1:57    7   25:22 
   30   232   640 Jason      Fulford         32 St. Petersburg      FL 1:21:19   19   17:13    3:57   25   27:09    1:35   52   31:28 
   31   251   806 Rich       Daly            30 Jacksonville        FL 1:22:12   42   19:43    3:54   47   28:50    1:39   25   28:08 
   32   268   829 Alejandro  Guerrero        31 Tampa               FL 1:22:51   16   16:41    5:33   37   28:10    1:57   42   30:32 
   33   276   336 David      Smith           30 Tampa               FL 1:23:22   39   19:31    5:54   20   26:59    2:10   31   28:50 
   34   282   637 Jack       Weisser         30 Tampa               FL 1:23:37   28   18:13    4:02    8   25:46    1:52   60   33:47 
   35   284   532 Dan        Brentnall       33 Palm Harbor         FL 1:23:39   44   20:03    4:27   30   27:25    1:38   37   30:08 
   36   295   369 Jeff       Giles           31 Tampa               FL 1:23:57   41   19:39    4:28   50   29:23    0:58   35   29:31 
   37   305   713 Joseph     Ayoub           30 Safety Harbor       FL 1:24:10   45   20:05    6:17   43   28:33    3:21   11   25:56 
   38   306   301 Anthony    Consoldane      34 Temple Terrace      FL 1:24:10    4   14:33    4:42   59   31:46    1:17   55   31:55 
   39   309   445 Thompson   Brock           33 Hoschton            GA 1:24:17   61   24:08    4:10   45   28:38    1:05   15   26:18 
   40   316   630 Reed       Haley           33 Clearwater          FL 1:24:31   50   20:37    3:49   19   26:48    1:45   53   31:34 
   41   324   778 Douglas    Fabiani         30 Sarasota            FL 1:24:39   58   23:28    4:18   22   27:03    1:36   26   28:15 
   42   330   811 Jeffrey    Schiro          34 Temple Terrace      FL 1:25:03   51   20:53    3:56   42   28:32    1:33   38   30:11 
   43   349   508 Richard    White           33 Wesley Chapel       FL 1:25:58   43   19:48    4:46   48   28:57    2:14   39   30:16 
   44   366   346 Kevin      Horn            31 Gainesville         FL 1:26:40   57   22:50    4:33   38   28:10    2:04   34   29:05 
   45   376   477 Richie     Reich           33 Temple Terrace      FL 1:27:12   47   20:27    4:57   56   30:42    1:10   36   29:59 
   46   384   348 Matt       Fontaine        30 St. Petersburg      FL 1:27:28   20   17:17    4:40   51   29:55    2:43   58   32:54 
   47   407   717 Mark       Maglisco        33 Lake Wales          FL 1:28:26   54   21:44    6:01   36   28:07    2:01   44   30:35 
   48   424   574 Jason      Nau             33 Scottsdale          AZ 1:29:12   46   20:24    5:14   58   31:21    1:49   40   30:25 
   49   437   815 Donovan    Rose            33 St. Petersburg      FL 1:29:47   27   18:08    5:56   41   28:32    3:14   62   33:59 
   50   445   237 William    Layman          33 Clearwater          FL 1:30:04   30   18:47    5:08   57   30:47    1:18   63   34:06 
   51   450   523 Tu         Mc Lendon       34 Lakeland            FL 1:30:30   65   27:22    4:28   32   27:57    2:23   28   28:23 
   52   453    93 Luis       Ortega          34 Miami               FL 1:30:33   53   21:04    4:32   35   28:07    5:29   50   31:23 
   53   454    94 Lou        Ortega          32 Gainesville         FL 1:30:33   23   17:48    7:47   52   29:57    3:40   51   31:23 
   54   471   309 Josh       Kitchner        33 Bradenton           FL 1:31:30   55   22:29    5:35   54   30:22    1:59   49   31:08 
   55   473   324 Robert     Kniss           33 Zephyrhills         FL 1:31:32   60   24:05    5:55   53   30:20    2:17   33   28:56 
   56   476   304 Mark       Goodnight       33 Tampa               FL 1:31:37   31   18:53    5:11   61   32:41    1:23   59   33:32 
   57   504   184 Brian      Fraley          32 Sarasota            FL 1:32:38   62   24:20    4:57   34   28:06    1:29   61   33:48 
   58   549   305 Steven     Allred          32 Valrico             FL 1:35:08   56   22:46    5:53   60   32:33    1:22   57   32:36 
   59   577   144 Brian Dorr Dorr            30 Saint Petersburg    FL 1:37:02   63   24:49    5:31   63   34:08    1:41   47   30:55 
   60   597   311 Randy      Huberty         31 Ellenton            FL 1:39:07   64   26:07    6:34   49   29:02    2:18   64   35:07 
   61   603   765 Jeremy     Jacobson        31 Enterprise          AL 1:39:46   52   20:59    6:31   66   39:47    1:42   46   30:49 
   62   609   685 William    Price Jr.       34 St. Petersburg      FL 1:40:38   67   29:10    5:57   55   30:38    2:40   56   32:15 
   63   627   337 Jeffrey    Zyonse          33 Tampa               FL 1:43:27   66   27:32    8:14   65   34:39    1:59   48   31:04 
   64   635   325 Brandon    Folkers         30 Bradenton           FL 1:45:06   68   33:13    5:14   62   32:45    2:02   54   31:54 
   65   653   830 John       Keeley          34 Tampa               FL 1:47:11   59   23:30    7:09   64   34:15    1:26   65   40:53 
   66   710   208 Kenneth    Grace           33 Tampa               FL 1:59:33   49   20:36    5:04   67 1:04:54    1:02   24   27:58 
   67     0   542 Nigel      Love            32 Atlanta             GA           24   17:49    3:52   11   26:09    1:24              
   68     0   577 Todd       Aidman          31 Tampa               FL           48   20:36    4:38   44   28:37    2:17              
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    12   442 Allyn      Smith           39 Parkville           MO 1:05:43    4   13:52    3:17    3   24:04    1:04    2   23:29 
    2    29   516 Robert     Blowers         35 Tampa               FL 1:07:50    2   13:28    3:44    1   23:47    1:14    8   25:40 
    3    30   669 Ron        Avola           39 Naples              FL 1:08:13   12   16:07    3:04    2   24:00    1:10    4   23:55 
    4    34   390 Jon        Testwuide       37 Tierra Verde        FL 1:08:55   10   16:00    3:17    8   25:29    1:07    1   23:03 
    5    41   511 David      Kern            39 Tampa               FL 1:10:11    6   14:07    3:24    4   24:57    1:42   10   26:04 
    6    71   620 Patrick    Swere           35 Tampa               FL 1:12:46   27   18:39    3:26   10   25:42    1:20    3   23:41 
    7    74   667 Chris      Quilty          36 St. Petersburg      FL 1:12:56    8   15:24    3:48    9   25:41    1:12   17   26:52 
    8    78   727 Matt       Hess            37 Clearwater          FL 1:13:11    1   12:33    4:37   25   27:17    1:38   19   27:08 
    9    80   506 Lance      Chambers        36 St. Petersburg      FL 1:13:16   16   17:31    3:51    5   24:57    1:21    7   25:39 
   10    88   741 James      Bradley         39 Lithia              FL 1:13:53   13   16:33    4:13   20   26:36    1:41    6   24:52 
   11    89    16 Frank      Starkey         37 Trinity             FL 1:13:56    7   14:31    3:29   22   26:51    1:34   21   27:33 
   12   116   613 Peter      Rivellini       37 Belleair            FL 1:15:34   14   16:44    3:41   28   27:37    1:13   13   26:21 
   13   120   185 Andrew     Findlay         39 Lutz                FL 1:15:38    5   14:06    3:43   31   28:02    1:40   24   28:11 
   14   130   591 Rob        Earl            38 Brandon             FL 1:16:14   15   16:54    3:51   23   26:56    2:28   11   26:06 
   15   138   198 Creighton  Holt            36 Tampa               FL 1:16:42   41   19:46    4:27   12   26:05    1:47    5   24:39 
   16   162   619 Frederic   Mc Coy          37 St. Petersburg      FL 1:17:44   23   18:23    4:00   16   26:21    1:37   20   27:25 
   17   170   744 Christophe White           37 Tampa               FL 1:18:16   22   18:07    3:59   13   26:07    1:34   28   28:29 
   18   172   742 Pete       Carratt         39 Tampa               FL 1:18:23   17   17:40    4:29   11   25:54    1:59   26   28:23 
   19   176   836 Anthony    Stroud          39 St.pete             FL 1:18:40   38   19:29    4:11    7   25:17    1:32   25   28:13 
   20   191   449 Oscar      Echeverri       35 Boynton Beach       FL 1:19:19   28   18:40    3:36   18   26:24    1:36   30   29:05 
   21   207   432 Tyler      Darby           35 Normandy Bch        NJ 1:19:54   33   18:46    3:58   14   26:13    1:16   34   29:42 
   22   215   514 Robert     Hearn           38 Tampa               FL 1:20:12   26   18:36    4:48   33   28:15    2:02   14   26:32 
   23   224   618 Steve      Parker          37 Tampa               FL 1:20:42   47   20:54    4:04   32   28:14    1:37    9   25:55 
   24   233    52 Richard    Tiffi           39 Lutz                FL 1:21:21   25   18:35    4:08    6   25:04    2:00   45   31:36 
   25   236   699 David      Sauter          35 Tampa               FL 1:21:33   58   22:54    3:38   17   26:21    1:34   18   27:07 
   26   247   496 Sean       Dishman         36 Orlando             FL 1:22:02   40   19:41    4:59   24   26:58    2:00   27   28:27 
   27   257   109 James      Whittel         36 New Hampton         NY 1:22:18    3   13:51    5:22   63   35:20    1:06   15   26:41 
   28   259   668 Kevin      Martin          39 New Port Richey     FL 1:22:21   37   19:19    4:55   15   26:18    2:27   31   29:23 
   29   269   828 J.c.       Dominguez       38 Tampa               FL 1:22:53   21   18:06    6:01   37   28:31    1:14   29   29:04 
   30   273   120 Michael    Prevatt         39 Tampa               FL 1:23:04    9   15:49    4:35   48   29:47    1:25   44   31:30 
   31   287   559 John       Seykora         37 Palm Harbor         FL 1:23:46   20   17:58    4:52   40   28:50    2:07   36   30:02 
   32   296   600 Anthony    Gray            37 Tampa               FL 1:23:57   29   18:40    5:19   21   26:50    2:06   43   31:04 
   33   299   338 Tim        Matheis         38 Palmetto            FL 1:24:04   19   17:48    4:28   34   28:15    2:33   42   31:01 
   34   300   631 Dave       Shively         37 Tampa               FL 1:24:04   62   24:03    4:41   19   26:31    1:10   22   27:41 
   35   303   408 Bradley    Cline           37 Estero              FL 1:24:09   48   21:01    4:25   26   27:25    1:31   35   29:50 
   36   325   680 Daniel     Waters          35 Largo               FL 1:24:43   45   20:34    5:01   27   27:28    1:17   38   30:24 
   37   331   666 David      Mendelblatt     35 St. Petersburg      FL 1:25:08   30   18:42    4:11   55   31:20    1:34   32   29:23 
   38   336   317 Cary       Smith           36 Sanford             FL 1:25:21   54   22:08    4:49   36   28:30    2:11   23   27:45 
   39   368    19 Steve      Dohring         37 Redington Shores    FL 1:26:42   18   17:47    4:24   43   29:34    1:35   50   33:23 
   40   377    45 Scott      Andreasen       35 Tampa               FL 1:27:14   46   20:47    4:06   52   30:19    1:30   39   30:34 
   41   378   164 Adam       Ellis           37 Bradenton           FL 1:27:15   44   20:03    4:56   49   29:53    1:46   40   30:38 
   42   395   364 Paul       Bixler          39 St Petersburg       FL 1:27:58   36   19:15    4:52   58   31:55    1:38   37   30:20 
   43   414    17 Jim        Gariboldi       39 St. Pete            FL 1:28:42   35   18:51    3:54   38   28:35    1:50   56   35:34 
   44   418   499 Christian  Engle           38 New Port Richey     FL 1:28:53   39   19:31    5:45   35   28:30    2:04   49   33:06 
   45   420   536 Scott      Temples         39 Tampa               FL 1:28:59   32   18:45    5:24   29   27:41    2:17   55   34:54 
   46   421   357 Daniel     Goodwin         37 Brockport           NY 1:29:03   65   26:02    4:44   51   30:13    1:16   16   26:51 
   47   426   116 Jack       Harding         37 St.pete             FL 1:29:15   31   18:43    5:18   57   31:36    1:47   46   31:52 
   48   458   439 David      Morgan          38 Tampa               FL 1:30:46   34   18:49    4:39   47   29:46    1:28   59   36:06 
   49   481   440 Richard    Boggs           37 Titusville          FL 1:31:43   55   22:11    4:31   53   30:29    1:46   48   32:48 
   50   492   378 Francis    Haunstetter     36 Valrico             FL 1:32:10   43   19:58    5:29   46   29:46    2:05   54   34:54 
   51   497   414 Steven     Berman          37 Tampa               FL 1:32:18   56   22:31    6:03   54   30:45    2:04   41   30:56 
   52   498   485 Tim        Justice         37 Indianapolis        IN 1:32:22   49   21:10    4:39   41   29:00    1:44   58   35:51 
   53   505   691 Dennis     Carr            37 Tampa               FL 1:32:45   59   23:26    5:56   61   32:40    1:11   33   29:33 
   54   514   639 Joseph     Ninke           36 Sebastian           FL 1:33:19   50   21:27    4:48   67   39:39    1:09   12   26:17 
   55   515   102 Steven     Shavlik         36 St.pete             FL 1:33:22   52   21:55    5:16   50   29:59    2:26   52   33:48 
   56   544   625 Tom        Goodwin         36 Tampa               FL 1:34:54   24   18:31    5:36   44   29:34    1:58   64   39:18 
   57   548   606 Burt       Thurman         38 Seminole            FL 1:35:01   63   24:17    5:23   56   31:32    1:34   47   32:19 
   58   560   322 Robert     Felton          39 Lutz                FL 1:35:37   57   22:35    5:39   42   29:09    2:39   57   35:36 
   59   567   839 Martin     Racanelli       37 East Patchogue      NY 1:36:21   42   19:56    6:28   62   34:38    1:54   51   33:27 
   60   573   368 Ken        Solis           37 Tampa               FL 1:36:47   51   21:42    5:35   39   28:36    2:18   62   38:37 
   61   602   663 Brad       Friel           38 Orlando             FL 1:39:45   61   24:01    4:58   45   29:38    2:26   63   38:43 
   62   623   360 Paul       Sliwa           39 St. Petersburg      FL 1:42:55   60   23:28    8:43   60   32:32    3:31   53   34:43 
   63   648   539 Ric        Green           36 Lutz                FL 1:46:59   66   27:02    5:13   59   32:25    2:11   65   40:11 
   64   658   323 Rod        Koser           36 Chicago             IL 1:48:04   11   16:05   10:23   65   37:13    2:49   66   41:36 
   65   668   326 James      Baker           36 Tampa               FL 1:49:45   64   24:21    6:01   66   39:27    3:35   60   36:23 
   66   693   303 Richard    Hill            37 St. Petersburg      FL 1:55:19   67   30:30    7:34   64   36:46    3:15   61   37:16 
   67     0   431 John       Mc Elhone       35 Lutz                FL           53   21:58    5:55   30   28:01    2:30              
  MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     4   614 Larry      Black           47 Fort Myers          FL 1:02:34    1   11:17    2:39   56   26:37    1:01    1   21:03 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     5   644 Tom        Lowery          43 Gainesville         FL 1:02:51    2   12:59    3:08    5   23:38    0:57    1   22:11 
    2    11   715 Kevin      Bradbury        40 Tampa               FL 1:05:26    3   13:07    2:53    3   23:22    1:19    6   24:46 
    3    18   104 Ken        Wagner          41 Tampa               FL 1:06:36    4   13:45    3:38    6   23:45    1:18    4   24:13 
    4    22    69 Dave       Gresko          41 Tampa               FL 1:07:06    7   15:29    3:46    7   24:04    1:05    2   22:43 
    5    24   813 David      Noyes           44 St. Petersburg      FL 1:07:17   15   17:02    2:57    2   23:09    0:55    3   23:17 
    6    27   100 Dan        Koser           40 Seminole            FL 1:07:37    1   12:15    3:16   12   24:52    1:06   16   26:09 
    7    38    99 Mark       Aleksin         42 Largo               FL 1:09:54    6   14:50    3:49    9   24:34    1:12   10   25:30 
    8    44   748 Steven     Genne           40 Tampa               FL 1:10:33   11   16:06    2:57   17   25:34    0:50    7   25:08 
    9    45   101 Daryl      Mullholand      40 Clearwater          FL 1:10:36    5   14:49    3:35   16   25:33    1:09   11   25:31 
   10    53   522 Dallas     Rose            44 Oldsmar             FL 1:11:27   16   17:04    3:57    4   23:34    1:40    8   25:13 
   11    56    35 David      Weismantel      40 St. Petersburg      FL 1:11:48   13   16:30    3:44    8   24:34    1:19   13   25:43 
   12    59   547 Miles      Green           43 St. Petersburg      FL 1:12:02    9   15:51    3:28   15   25:27    1:57    9   25:21 
   13    75   377 James      Thornton        42 Tarpon Springs      FL 1:13:00   14   16:45    3:10   11   24:44    1:03   24   27:20 
   14    79    20 Kyle       Moll            43 St Petersburg       FL 1:13:13    8   15:46    3:48   18   25:51    1:14   20   26:35 
   15    82   483 Richard    Townsend        40 St. Petersburg      FL 1:13:32   21   18:13    3:12   26   26:41    1:13    5   24:15 
   16    92   193 Grant      Lempriere       40 Sarasota            FL 1:14:05   10   15:56    3:27   10   24:38    1:20   27   28:45 
   17   101   114 Larry      Collins         44 Tampa               FL 1:14:33   19   18:02    4:03   13   25:15    0:59   17   26:15 
   18   109   507 Jody       Byers           41 Tampa               FL 1:15:13   18   17:45    3:55   22   26:32    1:26   12   25:38 
   19   160   195 Terry      Edwards         44 Tampa               FL 1:17:41   34   19:28    4:07   20   26:17    1:57   15   25:53 
   20   168   472 Timothy    Townsend        40 Tucker              GA 1:18:12   27   19:10    4:48   14   25:25    2:25   19   26:26 
   21   174   503 Michael    Coe             41 Treasure Island     FL 1:18:35   25   18:32    4:07   33   28:18    1:46   14   25:53 
   22   184   518 John       Farese          44 St. Petersburg      FL 1:19:00   26   18:34    3:56   32   28:01    1:56   21   26:35 
   23   185   694 Paul       Menegazzi       43 Tampa               FL 1:19:03   38   19:52    4:11   21   26:20    1:50   22   26:52 
   24   212   827 Manny      Valdes          40 Riverview           FL 1:20:07   44   20:37    3:17   24   26:35    2:25   23   27:15 
   25   241    32 Richard    Fahy            42 Tampa               FL 1:21:42   22   18:21    4:32   30   27:32    1:12   34   30:08 
   26   249   416 Chuck      Wasson          41 Largo               FL 1:22:09   37   19:38    4:41   19   26:07    1:16   36   30:29 
   27   270   376 Frank      Marciniak       42 Rochester           MI 1:22:55   12   16:19    4:40   25   26:39    2:26   49   32:53 
   28   279   687 Jim        Box             43 St.petersburg       FL 1:23:30   35   19:29    5:20   27   26:54    1:49   33   30:00 
   29   302   145 Paul       Palacios        40 Tampa               FL 1:24:05   56   24:34    3:35   34   28:25    1:11   18   26:22 
   30   307   551 Steven     Zimath          40 Sarasota               1:24:11   17   17:28    6:12   46   30:21    2:07   26   28:05 
   31   315   465 Lesmond    Saunders        43 Wesley Chapel       FL 1:24:29   49   22:06    4:48   35   28:27    1:23   25   27:47 
   32   322    22 Tye        Gruss           40 Largo               FL 1:24:35   42   20:16    4:30   23   26:32    1:41   44   31:37 
   33   335   433 David      Bilyeu          42 St. Petersburg      FL 1:25:19   24   18:30    4:35   39   28:50    2:03   41   31:24 
   34   361   810 Jim        Leavy           42 Tampa               FL 1:26:35   30   19:17    5:00   49   31:07    2:04   29   29:09 
   35   369   555 Mike       Fair            41 Trinity             FL 1:26:50   41   20:09    5:10   36   28:33    1:45   40   31:16 
   36   375   105 Wayne      Hudson          42 Largo               FL 1:27:11   33   19:25    3:41   43   29:24    1:50   48   32:53 
   37   396   672 Frank      Sierra          44 Tampa               FL 1:28:00   31   19:20    6:16   29   27:28    2:07   47   32:51 
   38   408   229 Brad       Hieneman        41 Palm Harbor         FL 1:28:27   28   19:13    5:02   48   30:33    2:09   43   31:31 
   39   410   223 Loren      Orlick          42 St. Petersburg      FL 1:28:32   52   23:12    4:37   38   28:48    2:10   31   29:47 
   40   415   174 Rich       Barletta        44 Sarasota            FL 1:28:44   32   19:22    4:52   41   29:12    1:05   53   34:15 
   41   416   131 Rick       Nesman          42 Clearwater          FL 1:28:48   51   22:57    4:21   45   29:46    1:33   35   30:13 
   42   419    74 William    Ritchie         41 Ft Myers            FL 1:28:54   23   18:27    5:29   51   31:39    1:19   46   32:03 
   43   432   524 Don        Shuey           43 Tampa               FL 1:29:25   59   25:29    4:38   28   27:27    1:57   32   29:55 
   44   434   412 Carlos     Blanco          40 Bradenton           FL 1:29:31   58   25:10    4:24   40   28:58    1:51   30   29:11 
   45   436   647 Kyle       Stith           42 Tampa               FL 1:29:46   29   19:13    4:35   50   31:17    1:42   50   33:01 
   46   442   521 Greg       Cox             42 Tampa               FL 1:29:59   54   23:46    5:18   42   29:16    2:35   28   29:07 
   47   443   446 Erich      Starn           43 Naples              FL 1:30:02   20   18:10    5:36   55   32:56    2:07   39   31:15 
   48   488   352 David      Labovitz        42 Orlando             FL 1:32:04   53   23:37    4:57   44   29:40    2:22   42   31:30 
   49   491   556 Cliff      Raberge         40 Tampa               FL 1:32:08   60   25:30    4:39   31   27:36    2:33   45   31:52 
   50   507   552 Kevin      Palmer          41 Spring Hill         FL 1:32:49   36   19:35    4:35   47   30:31    2:44   55   35:27 
   51   512   746 Michael    Racanelli       43 Brightwaters        NY 1:33:12   39   19:57    5:09   54   32:55    1:57   51   33:15 
   52   521   505 Darrell    Crowe           41 Trevor              WI 1:33:36   40   20:08    6:15   60   34:14    2:20   37   30:41 
   53   523   557 Doug       Van Acker       42 Tampa               FL 1:33:37   45   20:54    5:52   59   34:09    1:51   38   30:53 
   54   524   549 James      Madura          42 Oak Park            IL 1:33:42   48   21:49    4:48   37   28:45    1:35   60   36:47 
   55   588   143 Troy       Arias           42 Lithia              FL 1:38:12   43   20:23    7:20   53   32:25    2:53   54   35:12 
   56   600   450 Patrick    Williams        41 Wantagh             NY 1:39:26   47   21:24    5:52   61   34:28    1:50   57   35:54 
   57   605   169 Clifford   Golden          41 Tampa               FL 1:39:53   50   22:30    6:57   52   32:11    2:30   56   35:47 
   58   633   724 John       Gulitti         42 Sarasota            FL 1:44:22   46   21:08    9:58   58   33:52    3:14   58   36:12 
   59   647   800 Jeffrey    Jacobs          42 Saint Petersburg    FL 1:46:55   55   23:53    7:04   62   36:15    3:22   59   36:22 
   60   674   710 John       Soto            44 Land O Lakes        FL 1:51:52   57   24:44    7:38   57   33:49    2:51   61   42:52 
   61   694   622 Dario      Negrini         42 Tampa               FL 1:55:23   61   29:57    4:20    1    4:08   43:18   52   33:42 
   62   719    79 Kevin      Browne          42 Selkirk             NY 2:07:26   62   33:55    8:00   56   33:47    3:29   62   48:17 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    10    96 Anders     Heidemann       45 Largo               FL 1:04:51    3   13:56    2:54    1   24:04    1:00    2   22:58 
    2    15    15 Robert     Weatherwax      48 Longwood            FL 1:06:19    4   13:57    3:15    3   24:30    1:11    4   23:28 
    3    25   220 Ken        Eckelkamp       46 St. Petersburg      FL 1:07:29    1   13:03    3:14    8   25:31    1:16    5   24:27 
    4    32    54 Paul       Norris          45 Reddington Bch      FL 1:08:40   12   15:53    3:03    7   25:08    1:12    3   23:26 
    5    48   837 Brian      Mc Nulty        48 Tampa               FL 1:10:55    2   13:26    3:50   11   26:01    1:40   11   26:00 
    6    49   645 Mark       Szymanski       45 Gainesville         FL 1:11:03   13   15:56    3:45    5   24:59    1:19    6   25:06 
    7    52   583 Douglas    Gregory         49 Tampa               FL 1:11:11   10   15:37    3:31    2   24:27    1:24   14   26:15 
    8    57   541 David      Schmidtman      45 Sarasota            FL 1:11:48    6   15:08    4:11    4   24:57    1:37   10   25:57 
    9    62   597 Hector     Beltrandelrio   46 Clearwater          FL 1:12:12    5   14:22    4:12    9   25:48    1:35   15   26:17 
   10   119   520 Tom        Weigand         49 Sarasota            FL 1:15:38    8   15:18    4:37   19   27:00    1:37   18   27:08 
   11   124   657 Paul       Holyko          45 Port Orange         FL 1:15:58   31   19:10    3:32   43   30:25    0:55    1   21:59 
   12   143   125 Tim        Hudson          47 Belleair Beach      FL 1:16:54   19   17:11    4:11   12   26:09    2:04   19   27:21 
   13   144   698 Craig      Hutchison       48 St Petersburg       FL 1:16:55   25   18:04    4:17   15   26:57    1:49    9   25:51 
   14   151   429 Patrick    Galatowitsch    45 Orlando             FL 1:17:13   30   18:56    3:27   22   27:24    1:38    8   25:50 
   15   152   354 Chris      Altimari        48 Tampa               FL 1:17:17   26   18:23    4:36   17   26:59    1:46    7   25:35 
   16   156   410 Thomas     Dougherty       48 Bradenton           FL 1:17:29   11   15:45    3:49   32   28:07    1:43   21   28:06 
   17   167   451 Ron        Nuzzo           48 Seminole            FL 1:18:06   27   18:29    4:15   31   28:07    1:04   13   26:14 
   18   183   787 Lane       Ziegler         46 Largo               FL 1:19:00   23   17:51    4:14    6   25:05    2:02   30   29:50 
   19   186   776 William    Wadley          48 St. Petersburg      FL 1:19:04   29   18:46    4:36   18   27:00    1:48   17   26:55 
   20   196   767 Darryl     Parmet          45 Tampa               FL 1:19:31   16   16:53    4:48   20   27:15    1:49   23   28:47 
   21   198    43 Thomas     Crawford        49 St Pete             FL 1:19:37   14   16:10    3:59   27   27:52    1:22   34   30:16 
   22   201   538 Kurt       Sailer          47 Bradenton           FL 1:19:44    9   15:31    3:54   25   27:41    1:48   38   30:52 
   23   203   494 Hal        Hammond         48 Sarasota            FL 1:19:44   18   17:04    4:23   28   27:54    1:17   26   29:09 
   24   217    82 Jim        Claugherty      45 Tampa               FL 1:20:24   15   16:15    4:58   36   28:52    2:16   20   28:05 
   25   218   716 Alan       Dorrill         47 Sarasota            FL 1:20:32    7   15:11    4:38   23   27:38    1:52   39   31:15 
   26   225   595 Clifford   Cook            49 St Petersburg       FL 1:20:50   40   21:10    4:14   16   26:58    2:19   12   26:11 
   27   228   155 Bob        Stevens         46 Winter Garden       LA 1:20:59   37   20:28    3:05   13   26:39    1:02   29   29:47 
   28   235   466 Mark       Cathcart        48 St Albans              1:21:25   28   18:30    3:13   33   28:10    1:19   33   30:15 
   29   263   689 William    Schifino        46 Tampa               FL 1:22:43   24   18:01    4:48   38   29:50    1:39   22   28:26 
   30   288   803 Gerard     Crum            45 St Petersburg       FL 1:23:46   35   19:49    3:58   39   30:01    0:56   25   29:05 
   31   289   573 Dan        Jones           45 Tampa               FL 1:23:48   32   19:21    4:55   21   27:20    1:44   37   30:31 
   32   291   403 David      Graybill        47 Pendleton           IN 1:23:56   33   19:39    4:28   26   27:47    1:46   35   30:19 
   33   301   604 James      Steg            49 Belleair Bluffs     FL 1:24:04   21   17:45    4:47   34   28:26    1:43   41   31:25 
   34   312   753 Jimmy      Jones           45 Orlando             FL 1:24:22   39   21:09    5:04   14   26:54    2:02   27   29:15 
   35   317   151 Raymond    Suitt           47 Tampa               FL 1:24:32   17   17:01    5:45   29   28:00    2:26   40   31:23 
   36   318   275 Scott      Stancill        47 So. Pasadena        FL 1:24:33   34   19:40    4:34   40   30:02    1:25   24   28:54 
   37   334    63 Dave       Mackenzie       48 Palm Harbor         FL 1:25:16   22   17:47    4:53   30   28:02    2:12   44   32:23 
   38   357   709 Dale       Gill            47 Valrico             FL 1:26:26   47   24:14    4:11   10   25:51    2:31   28   29:41 
   39   364   517 Toufic     Moumne          45 Tampa               FL 1:26:39   36   19:57    5:15   37   29:26    2:11   31   29:52 
   40   433   579 Larry      Franklin        48 Dunedin             FL 1:29:25   43   21:56    5:21   24   27:40    2:51   42   31:39 
   41   448   425 John       Small           48 Tampa               FL 1:30:21   49   25:17    6:01   41   30:06    2:07   16   26:52 
   42   475   592 Craig      Cameron         46 Brandon             FL 1:31:37   20   17:39    5:01   45   30:34    3:02   48   35:22 
   43   480   353 Art        Singleton       45 Palm Harbor         FL 1:31:41   46   23:09    5:32   35   28:44    2:25   43   31:54 
   44   520   563 Randy      Rebman          47 Seffner             FL 1:33:36   45   23:07    4:38   47   31:38    1:49   45   32:25 
   45   526   607 Alessio    Conte           48 Lutz                FL 1:34:01   38   20:41    4:36   42   30:07    2:32   50   36:07 
   46   530   279 Jeb        Ferebee         46 Tampa               FL 1:34:09   42   21:52    4:41   48   31:58    2:26   46   33:13 
   47   558   180 Cesar      Cordero         46 Tampa               FL 1:35:31   48   24:37    6:02   49   32:48    1:55   32   30:11 
   48   581    46 Jeffrey    Franklin        48 Clearwater          FL 1:37:27   44   22:03    4:51   44   30:33    2:06   51   37:55 
   49   598   634 Kevin      Barrett         49 Zephyrhills         FL 1:39:10   51   30:24    5:14   46   31:32    1:38   36   30:24 
   50   655   735 Terry      Reynolds        49 Lake Placid         FL 1:47:41   41   21:47    8:01   51   34:18    2:18   52   41:19 
   51   667   342 Duncan     Mccormack       49 Palm Harbor         FL 1:49:37   50   26:06    7:07   52   39:38    1:57   47   34:51 
   52   688   361 Frank      Gonzalez        46 Plant City          FL 1:53:20   52   36:47    5:44   50   33:36    1:45   49   35:31 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    26   529 Randy      Burnett         52 Germantown          TN 1:07:33    2   14:10    3:19    2   24:25    1:24    2   24:17 
    2    33   545 John       Cheezem         52 St. Petersburg      FL 1:08:53    1   12:52    3:29    8   25:45    1:35    7   25:15 
    3    42   382 Jon        Barber          50 Ocala               FL 1:10:18    4   15:41    3:25    5   25:10    1:12    5   24:51 
    4    51   154 Ralph      Gifford         50 Tampa               FL 1:11:07   10   16:53    4:07    1   23:48    1:21    6   24:59 
    5    61   682 Larry      Bass            53 Riverview           FL 1:12:07   11   17:17    4:03    3   25:02    1:10    4   24:37 
    6    98   623 Jon        Dangler         50 Tampa               FL 1:14:24    7   16:25    3:55    6   25:18    2:09   11   26:37 
    7    99   171 Michael    Lydon           50 Seminole            FL 1:14:26    5   16:16    4:15   19   28:24    1:07    3   24:26 
    8   111   586 Jeffrey    Wingenroth      50 Cape Coral          FL 1:15:21    6   16:23    3:52    7   25:29    1:25   15   28:13 
    9   115    62 Larry      Tomsic          53 Naples              FL 1:15:31    8   16:26    3:24   11   26:32    1:35   13   27:37 
   10   117   569 James      Reilly          50 Redondo Beach       CA 1:15:37   14   17:57    4:22   10   25:55    1:37    8   25:48 
   11   131   745 Frederick  Dorsey          50 Tampa               FL 1:16:14   20   18:53    3:43   26   29:31    1:53    1   22:16 
   12   136   616 James      Ryder, Sr.      52 Redington Beach     FL 1:16:36   16   18:20    3:47   13   26:49    1:14   10   26:28 
   13   141   635 Glen       Renaud          52 Palm Beach Gardens  FL 1:16:53    3   15:39    3:24    4   25:02    1:29   22   31:21 
   14   165   590 Gunther    Flaig           51 Odessa              FL 1:17:53   22   19:35    3:27   12   26:32    1:36   12   26:45 
   15   194   413 Doug       Bush            54 Pinellas Park       GU 1:19:29   13   17:52    4:39   14   26:58    1:57   14   28:05 
   16   214    90 Alan       Schrader        51 Clearwater          FL 1:20:09   28   20:46    3:17   21   28:57    1:00    9   26:12 
   17   321   793 Tom        Bozich          53 Kenneth City        FL 1:24:35   21   19:08    5:29   16   27:45    3:03   16   29:12 
   18   329   126 George     La Banca        50 Clearwater          FL 1:24:53   24   19:45    4:21   28   30:15    1:11   17   29:22 
   19   337    84 Chris      Cooper          51 Clearwater          FL 1:25:26   19   18:44    4:33   20   28:29    1:50   23   31:52 
   20   342   138 Joseph     Whitelock       50 St. Petersburg      FL 1:25:40   29   20:47    4:22    9   25:51    1:45   27   32:57 
   21   359   153 Robert     Whisenant       51 Palmetto            FL 1:26:32    9   16:51    4:34   25   29:10    1:33   31   34:27 
   22   370   684 Tom        Montgomery      51 Temple Terrace      FL 1:26:52   25   20:08    5:41   24   29:09    1:58   20   29:59 
   23   373   530 James      King            53 Tampa               FL 1:27:09   17   18:40    5:11   17   28:13    2:14   26   32:52 
   24   390   124 Steve      Strange         50 Clearwater          FL 1:27:39   15   18:08    5:18   15   27:05    2:04   33   35:08 
   25   401   528 Anthony    Thomas          50 Palm Harbor         FL 1:28:09   32   21:17    4:14   29   30:16    1:48   21   30:35 
   26   402   430 Gary       Wiest           50 Tampa               FL 1:28:11   23   19:43    4:35   22   29:05    2:36   24   32:13 
   27   405   575 Allen      Crumbley        50 New Port Richey     LA 1:28:19   18   18:42    5:07   18   28:23    2:34   29   33:34 
   28   422   181 Glenn      Jacobs          54 New Port Richey     FL 1:29:06   26   20:17    5:16   34   31:38    2:26   18   29:30 
   29   465   379 Scott      Pierce          51 Tampa               FL 1:31:06   31   21:11    4:27   27   29:59    1:56   30   33:36 
   30   519   660 John       Yanchunis       50 St Petersburg       FL 1:33:35   12   17:49    5:58   30   30:20    2:24   36   37:05 
   31   534   307 Mark       Smith           53 Gulfport            FL 1:34:23   30   21:10    5:19   23   29:06    2:48   35   36:01 
   32   540   188 Mike       Laskey          52 Palm Harbor         FL 1:34:40   36   26:20    5:46   35   31:45    1:15   19   29:35 
   33   557   596 Robert     Boos            51 Tampa               FL 1:35:28   33   21:17    6:24   31   30:38    2:10   32   35:01 
   34   580   697 Cornish    Johnathon       50 Wesley Chapel       FL 1:37:16   34   25:44    6:18   33   30:55    1:59   25   32:21 
   35   587   642 John       Paul            52 St Petersburg       FL 1:38:08   27   20:24    6:20   32   30:38    3:16   37   37:33 
   36   649   692 Richard    Guyer           54 Tampa               FL 1:47:02   35   25:59    7:51   36   33:27    3:51   34   35:56 
   37   650   190 Donald     Bacon           54 Clearwater          FL 1:47:06   37   31:04    6:44   37   33:35    2:13   28   33:32 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    58   473 Barry      Clark           58 La Crosse           WI 1:11:51    2   17:33    3:19    1   23:54    1:16    3   25:50 
    2    64   594 Rob        Downey          55 Melbourne Village   FL 1:12:14    5   18:11    3:05    3   25:09    1:14    1   24:37 
    3    83   421 Danny      Glenn           57 Auburndale          FL 1:13:40    3   17:53    3:53    2   25:08    1:18    2   25:29 
    4   209    13 Danny      Hicks           55 Tampa               FL 1:19:58    1   16:39    4:10    5   26:37    1:33   13   31:02 
    5   248   196 Chas       Smith           57 Lakeland            FL 1:22:05    8   19:23    4:15    4   26:29    1:53    9   30:08 
    6   266    41 Tom        Bell            59 St. Petersburg      FL 1:22:45   19   21:27    3:42   13   28:39    1:09    5   27:50 
    7   290   567 Gary       Bonacorsi       57 Seminole            FL 1:23:48    7   19:00    4:11   20   30:26    1:18    8   28:55 
    8   294   633 Gene       White           57 Wesley Chapel       FL 1:23:57    9   19:24    4:49    9   27:31    1:20   12   30:54 
    9   311   817 Mark       Simpson         56 Naples              FL 1:24:20   15   21:01    5:15   11   28:06    1:34    7   28:27 
   10   338    86 Lynn       Bryan           56 Tampa               FL 1:25:29   25   24:11    4:51   10   27:41    1:29    4   27:19 
   11   343   179 Paul       Citrin          55 Wesley Chapel       FL 1:25:41    6   18:37    4:09   15   29:36    1:36   16   31:44 
   12   344   386 Ed         Rood            57 Tampa               FL 1:25:45   13   20:49    3:54    7   26:52    1:46   18   32:26 
   13   358    56 Jack       Helinger        55 St. Petersburg      FL 1:26:29   11   20:02    5:31   12   28:30    2:10   10   30:18 
   14   363   398 Mike       Brinton         55 Tampa               FL 1:26:38   12   20:15    4:06   14   29:30    2:23   11   30:26 
   15   380   495 Greg       Kaputa          59 Tampa               FL 1:27:22   22   22:31    5:05   18   30:01    1:40    6   28:05 
   16   385   562 David      Schick          55 Clearwater          FL 1:27:31    4   17:59    5:36    8   26:53    3:05   21   34:00 
   17   430   794 Sandy      Crump           55 St. Pete Beach      FL 1:29:21   17   21:06    4:27   17   29:38    1:01   20   33:10 
   18   478   561 Brad       Fishalow        59 St Petersburg       FL 1:31:40   16   21:06    5:55   21   30:47    1:40   17   32:14 
   19   485    37 Phil       Leigh           58 Tampa               FL 1:31:54   10   19:54    8:01    6   26:40    4:25   19   32:55 
   20   525   819 Bill       Kolar           58 Odessa              FL 1:33:49   18   21:14    5:38   16   29:37    2:20   23   35:02 
   21   539   320 Joe        Honer           58 Media               PA 1:34:39   20   21:44    5:11   25   34:20    2:07   14   31:19 
   22   554   535 Richard    Alonso          55 Tampa               FL 1:35:21   23   23:07    4:59   22   31:32    1:32   22   34:13 
   23   565   122 Charlie    Potter          56 Wauchula            FL 1:36:12   21   21:56    5:49   26   34:58    2:08   15   31:23 
   24   624   568 Rob        North           55 Tampa               FL 1:43:05   27   26:45    5:43   24   33:05    1:18   25   36:14 
   25   639   802 James      Sheehan         56 St. Petersburg      FL 1:45:51   24   23:58    6:44   28   38:00    1:30   24   35:41 
   26   659   140 Stephen    Michelini       56 Tampa               FL 1:48:05   29   27:48    6:40   19   30:07    3:08   27   40:24 
   27   663   755 Dennis     Mc Naughton     55 Sarasota            FL 1:49:08   28   27:20    7:55   23   32:12    1:45   26   39:58 
   28   686   458 Richard    Reeves          56 Clearwater          FL 1:53:16   26   25:43    6:32   27   35:35    3:14   28   42:14 
   29   703   139 Jeffery    Chapman         55 St.petersburg       FL 1:58:42   14   20:52    5:43   29   38:38    2:46   30   50:45 
   30   715   200 Thomas     Reilly          59 St.pete             FL 2:05:43   30   30:58    7:50   30   40:30    1:58   29   44:28 
   31     0   773 Gil        Smith           59 Tampa               FL                                                                
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    76   163 Terry      Stegner         60 Hudson              FL 1:13:03    1   14:57    4:03    1   25:43    0:58    2   27:23 
    2   216   832 Ben        Harvie          60 Kemah               TX 1:20:15   11   22:48    3:21    4   28:27    1:33    1   24:09 
    3   297   419 Joe        Richards        62 Lakeland            FL 1:23:59    5   19:04    5:18    2   27:42    2:12    5   29:44 
    4   319   729 Charles    Sexton          62 St.pete             FL 1:24:34    3   16:48    5:49    3   27:49    1:57    7   32:13 
    5   372   162 Robin      Browne          61 St Petersburg       FL 1:27:07    6   19:34    4:37    7   30:33    1:13    6   31:12 
    6   406   688 Robert     Briggs          60 Lakeland            FL 1:28:20    8   21:15    5:05    9   31:32    2:32    4   27:58 
    7   455   585 Michael    Marenovic       60 Sun City Center     FL 1:30:36    9   22:22    4:57   11   33:16    2:22    3   27:43 
    8   527    57 Thomas     Singletary      64 Tampa               FL 1:34:02   10   22:29    5:19    6   29:45    1:28    9   35:03 
    9   572   733 Bob        Dittmar         62 Indian Rocks Beach  FL 1:36:46    4   18:05    5:37   10   31:44    2:22   11   39:00 
   10   578   192 Carl       Elston          60 St Petersburg       FL 1:37:02    7   20:15    5:25    8   31:25    2:18   10   37:39 
   11   608   128 Rue        Morgan          63 St. Pete            FL 1:40:29   12   24:46    5:33    5   29:08    1:40   13   39:25 
   12   625   487 Richard    Griffith        60 Wilmington          DE 1:43:19   13   24:47    6:56   12   36:24    2:10    8   33:04 
   13   669   677 Paul       Straubinger     61 Treasure Is         FL 1:50:06   14   26:31    5:55   13   36:41    1:41   12   39:21 
   14     0   388 Mike       Mabry           61 Valrico             FL            2   16:07    3:40                                   
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   550   110 Luther     Dore            67 St.pete             FL 1:35:09    3   22:27    6:56    2   32:14    2:11    2   31:22 
    2   566    36 Bill       Noel            67 St.pete             FL 1:36:16    1   19:09    5:56    1   30:50    2:10    6   38:12 
    3   574   459 Jack       Carlock         69 St. Pete Beach      FL 1:36:54    5   24:30    6:09    5   32:58    2:42    1   30:37 
    4   584    77 Morris     Johnson         66 Sun City Ctr        FL 1:37:46    2   19:25   10:07    6   33:15    1:39    3   33:22 
    5   591   397 Bob        Moorehead       65 St Petersburg       FL 1:38:31    4   23:06    5:47    4   32:39    1:59    4   35:02 
    6   683   609 Kenneth    Laurence        69 Gulfport            FL 1:52:55    8   33:12    5:37    7   35:25    1:42    5   37:00 
    7   687   610 Barry      Sears           65 Lakeland            FL 1:53:17    6   25:00    8:15    8   38:44    2:05    7   39:14 
    8   695   426 Jim        Schlundt        66 Naples              FL 1:56:04    7   27:49    7:41    3   32:31    3:32    8   44:32 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   106    58 William    Riley           70 St. Pete            FL 1:14:54    1   17:37    5:00    1   26:04    1:14    1   25:00 
    2   522    50 Dennis     Gatto           71 So Pasadena         FL 1:33:36    3   22:19    5:00    2   29:49    1:52    2   34:38 
    3   620    48 Bob        Ranta           74 Sun City Center     FL 1:42:40    2   21:35    6:29    3   33:09    1:47    3   39:42 
    4   700   227 King       Smith           73 Seminole            FL 1:57:46    5   24:18    7:37    4   36:09    2:43    4   47:01 
    5   712    65 Edwin      Alexander       71 Brooksville         FL 2:01:22    4   22:44    7:12    5   36:31    3:16    5   51:41 
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   555    59 Larry      Yost            76 Treasure Island     FL 1:35:24    1   20:16    6:12    1   33:23    2:11    1   33:25 
    2   698    80 Al         Browne          76 Gulfport            FL 1:57:33    2   25:14    6:34    2   33:27    3:05    2   49:14 
MALE AGE GROUP:  80 - 89
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
 CLYDESDALE :  01 - 39
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   121   743 Michael    Cantonis        28 Delray Beach        FL 1:15:43    2   14:42    3:57    7   28:09    1:29    1   27:28 
    2   128   228 Theodore   Stout           35 Punta Gorda         FL 1:16:11    4   15:54    4:13    4   27:01    1:33    2   27:31 
    3   149   176 Reed       Schweizer       33 Cape Coral          FL 1:17:11   14   18:09    4:23    1   25:35    1:18    3   27:48 
    4   158   263 Stephen    Morando         36 Tampa               FL 1:17:37   12   17:49    4:10    2   26:08    1:29    4   28:04 
    5   189   271 Paul       Arnold          38 Tarpon Springs      LA 1:19:14    8   16:37    4:43    3   26:39    1:53    6   29:23 
    6   193   272 Chris      Pettet          38 Dunedin             FL 1:19:28    3   15:00    4:32   13   29:43    1:13    5   29:02 
    7   197   287 Dustin     Bengston        29 Palm Harbor         FL 1:19:33    1   13:57    3:55   11   28:55    1:37   10   31:10 
    8   234   253 Henry      Kuehn           36 Orlando             FL 1:21:23   10   16:44    3:47    9   28:33    1:36    8   30:45 
    9   242   233 Leo        Briceno         35 Belleair            FL 1:21:47    7   16:36    3:46   10   28:52    2:03    7   30:33 
   10   262   261 Tom        Schumacher      29 Tampa               FL 1:22:42   15   18:12    3:38    5   28:00    1:09   13   31:45 
   11   328   288 Todd       Garris          34 Odessa              FL 1:24:49    6   16:07    5:31   12   29:26    2:32   11   31:15 
   12   387   286 Scott      Edinger         36 Tampa               FL 1:27:35   18   19:20    5:42    8   28:26    1:28   14   32:41 
   13   397   269 Ray        Bouckenooghe    32 Palm Harbor         FL 1:28:01   17   19:11    5:10    6   28:05    1:39   17   33:58 
   14   400   797 Fane       Sigal           25 Sarasota            FL 1:28:08   11   16:49    5:09   27   34:16    1:09    9   30:47 
   15   438   270 Jon        Creel           22 New Orleans         LA 1:29:47   21   20:55    4:56   15   30:36    2:00   12   31:22 
   16   440   306 Adam       Alonso          35 Belleair            FL 1:29:49    5   15:59    5:12   21   32:23    2:05   19   34:12 
   17   467   282 Mark       Anderson        30 Tampa               FL 1:31:08    9   16:38    6:17   25   33:35    1:41   15   33:00 
   18   495   281 Doug       Hawkins         32 Savannah            GA 1:32:15   23   20:59    4:13   19   31:58    2:05   16   33:03 
   19   532   290 Bjorn      Holmstrom       35 Tampa               FL 1:34:19   22   20:56    5:30   16   30:36    1:55   21   35:24 
   20   547   801 Bryon      Minton          33 St. Petersburg      FL 1:35:00   19   20:30    5:45   18   31:24    2:14   20   35:09 
   21   563   276 Jeffrey    White           37 Tampa               FL 1:35:43   25   21:15    5:29   22   32:28    2:22   18   34:12 
   22   612   285 Michael    Angello         37 Tampa               FL 1:41:15   24   21:05    4:40   17   31:08    1:49   28   42:36 
   23   622   248 Pete       Macchia         37 Port Charlotte      FL 1:42:54   20   20:48    6:09   14   30:08    4:07   26   41:44 
   24   642   257 Jeff       Young           37 Tampa               FL 1:45:59   13   17:58    5:56   20   32:23    2:53   31   46:53 
   25   652   283 Charles    Raska           36 Zephyrhills         FL 1:47:11   29   25:45    6:28   23   32:43    2:40   22   39:38 
   26   660   291 James      Johnson         34 Largo               FL 1:48:39   28   25:43    5:23   26   33:37    1:56   27   42:02 
   27   664   250 Jon        Covington       39 Treasure Island     FL 1:49:20   16   18:57    6:28   28   34:54    2:35   30   46:28 
   28   670   344 Jim        Henrickson      33 Tampa               FL 1:50:10   26   24:13    7:47   24   32:54    2:12   29   43:06 
   29   689   284 Ray        Haga            35 Zephyrhills         FL 1:53:43   27   25:17    5:49   31   40:14    1:42   23   40:43 
   30   707   280 Joel       Sparr           35 Lutz                FL 1:59:08   31   30:45    7:21   29   36:07    3:34   25   41:23 
   31   713   242 Duane      Willoughby      37 Bradenton           FL 2:02:21   30   29:04    9:10   30   39:50    3:11   24   41:08 
 CLYDESDALE :  40 - 99
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    35   134 John       Cornish         45 Palm Harbor         FL 1:09:14    2   14:05    3:26    1   25:08    1:13    1   25:25 
    2   118   186 Dan        Tillwick        44 St Petersburg       FL 1:15:37   15   19:05    3:18    3   25:32    1:11    2   26:33 
    3   123   274 Larry      Witt            42 Palm Harbor         FL 1:15:55    8   16:43    3:52    8   26:23    1:29    3   27:30 
    4   139   249 John       Letourneau      44 Sarasota            FL 1:16:49    4   16:09    4:27    9   26:55    1:17    4   28:03 
    5   140   207 Kevin      Mcauliffe       40 St Pete Beach       FL 1:16:50    5   16:19    4:26    2   25:12    2:02    5   28:53 
    6   145    39 David      Mc Donlad       45 Oldsmar             FL 1:17:00    3   15:51    4:11    6   26:17    1:27    6   29:17 
    7   210   266 Trey       Starkey         43 Odessa              FL 1:20:02    7   16:33    4:17    5   26:11    1:54    9   31:08 
    8   220   256 Zane       Dreja           52 Oakville               1:20:35   12   17:53    4:37   10   27:00    1:31    7   29:36 
    9   264   783 Michael    Auld            40 Sebastian           FL 1:22:44    6   16:19    5:07   12   28:03    2:01   11   31:15 
   10   278   766 Paul       Finora          43 Dade City           FL 1:23:27    9   17:11    5:12    4   25:49    1:31   15   33:46 
   11   280   268 Bryan      Yoho            52 Oldsmar             FL 1:23:32   20   21:13    4:08    7   26:22    1:37    8   30:14 
   12   327   106 George     Compton         47 Clearwater          FL 1:24:48   14   18:22    4:45   13   28:26    1:31   12   31:45 
   13   339   260 Marc       Taylor          42 Brandon             FL 1:25:32   17   20:09    4:02   11   27:35    1:59   13   31:48 
   14   354   262 Daniel     Ward            43 St. Petersburg      FL 1:26:12   18   20:48    4:00   15   29:07    1:04   10   31:14 
   15   417   259 Jeff       Dietz           41 Bradenton           FL 1:28:50   16   19:30    5:31   19   30:04    1:44   14   32:02 
   16   427    66 Tony       Rivas           51 St. Petersburg      FL 1:29:15   11   17:50    4:49   14   28:44    1:27   21   36:27 
   17   441   265 Joe        Kager           44 Lithia              FL 1:29:57   10   17:13    4:57   20   31:36    2:25   16   33:49 
   18   457   264 Mike       Wichman         45 Tampa               FL 1:30:46   13   18:09    4:48   16   29:15    2:11   20   36:25 
   19   537   111 Rick       Bengston        51 St.pete             FL 1:34:33   21   21:16    5:20   18   29:45    1:27   23   36:46 
   20   553   246 Michael    Stevenson       43 Odessa              FL 1:35:18   24   22:10    6:08   17   29:35    2:05   19   35:23 
   21   582   782 John       Diaz            44 Tampa               FL 1:37:37   19   21:01    7:48   21   32:18    2:43   17   33:49 
   22   599   178 Brian      Rohrsen         40 Dunedin             FL 1:39:21   26   24:16    5:08   23   34:27    1:10   18   34:22 
   23   604   247 Bill       Caprio          40 Safety Harbor       FL 1:39:52   23   21:26    6:42   22   33:08    2:03   22   36:35 
   24   614   251 Michael    Rega            40 Clearwater          FL 1:41:49    1   13:18    7:37   24   37:54    4:23   24   38:38 
   25   681   333 Gene       Stoller         54 Pompano, Beach      FL 1:52:39   22   21:19    9:12   25   38:19    2:50   25   41:02 
   26   721   252 Jim        Swasey          46 Hardy               VA 2:12:01   27   31:43    5:49   26   39:37    2:54   26   52:00 
   27     0   244 Mark       Winholtz        54 Andover             MN           25   23:02    4:58                                   
MALE FIRST-TIMER  01 - 99
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    84   334 Ian        Jackson         28 Clearwater          FL 1:13:40    3   14:38    4:24    9   28:11    1:46    1   24:44 
    2   127   330 Chris      Kaiser          22 Calhoun             GA 1:16:11   11   17:33    4:40    2   26:45    2:16    2   24:59 
    3   152   354 Chris      Altimari        48 Tampa               FL 1:17:17   14   18:23    4:36    4   26:59    1:46    5   25:35 
    4   222   343 Mark       Galler          30 St. Petersburg      FL 1:20:39    4   14:56    5:19   11   28:25    1:19   23   30:41 
    5   223   165 Anthony    Garcia          34 Tampa               FL 1:20:41   22   19:32    5:48    6   28:04    1:57    3   25:22 
    6   229   351 Donald     Zentmeyer       24 Tampa               FL 1:21:11    5   15:03    5:32   19   29:28    2:15   16   28:55 
    7   250   335 Emil       Baltic          23 Clearwater          FL 1:22:09   16   18:50    4:35   28   30:37    1:08   10   27:01 
    8   257   109 James      Whittel         36 New Hampton         NY 1:22:18    1   13:51    5:22   54   35:20    1:06    7   26:41 
    9   268   829 Alejandro  Guerrero        31 Tampa               FL 1:22:51    9   16:41    5:33    7   28:10    1:57   21   30:32 
   10   276   336 David      Smith           30 Tampa               FL 1:23:22   21   19:31    5:54    3   26:59    2:10   15   28:50 
   11   283   314 Matt       Sandburg        26 Sarasota            FL 1:23:38   20   19:29    5:51   33   31:47    1:00    4   25:34 
   12   299   338 Tim        Matheis         38 Palmetto            FL 1:24:04   12   17:48    4:28   10   28:15    2:33   25   31:01 
   13   306   301 Anthony    Consoldane      34 Temple Terrace      FL 1:24:10    2   14:33    4:42   32   31:46    1:17   35   31:55 
   14   313   318 Matthew    Monteleone      22 Port Richey         FL 1:24:23                        30   31:15    1:08   12   28:16 
   15   323   347 Travis     Jones           27 Estero              FL 1:24:37    6   15:32    4:22   50   34:13    2:11   13   28:21 
   16   336   317 Cary       Smith           36 Sanford             FL 1:25:21   37   22:08    4:49   12   28:30    2:11   11   27:45 
   17   366   346 Kevin      Horn            31 Gainesville         FL 1:26:40   41   22:50    4:33    8   28:10    2:04   18   29:05 
   18   378   164 Adam       Ellis           37 Bradenton           FL 1:27:15   23   20:03    4:56   21   29:53    1:46   22   30:38 
   19   384   348 Matt       Fontaine        30 St. Petersburg      FL 1:27:28   10   17:17    4:40   22   29:55    2:43   39   32:54 
   20   395   364 Paul       Bixler          39 St Petersburg       FL 1:27:58   18   19:15    4:52   34   31:55    1:38   20   30:20 
   21   404   315 Ryan       Johnson         24 Atlanta             GA 1:28:16   33   21:45    5:42   35   32:03    2:03    8   26:44 
   22   421   357 Daniel     Goodwin         37 Brockport           NY 1:29:03   51   26:02    4:44   24   30:13    1:16    9   26:51 
   23   426   116 Jack       Harding         37 St.pete             FL 1:29:15   15   18:43    5:18   31   31:36    1:47   32   31:52 
   24   437   815 Donovan    Rose            33 St. Petersburg      FL 1:29:47   13   18:08    5:56   13   28:32    3:14   43   33:59 
   25   440   306 Adam       Alonso          35 Belleair            FL 1:29:49    7   15:59    5:12   37   32:23    2:05   44   34:12 
   26   449   363 Jeremy     Richardson      16 Palm Harbor         FL 1:30:29   55   27:38    4:36   15   28:52    2:50    6   26:35 
   27   471   309 Josh       Kitchner        33 Bradenton           FL 1:31:30   38   22:29    5:35   27   30:22    1:59   27   31:08 
   28   473   324 Robert     Kniss           33 Zephyrhills         FL 1:31:32   45   24:05    5:55   26   30:20    2:17   17   28:56 
   29   476   304 Mark       Goodnight       33 Tampa               FL 1:31:37   17   18:53    5:11   43   32:41    1:23   40   33:32 
   30   480   353 Art        Singleton       45 Palm Harbor         FL 1:31:41   42   23:09    5:32   14   28:44    2:25   33   31:54 
   31   488   352 David      Labovitz        42 Orlando             FL 1:32:04   44   23:37    4:57   20   29:40    2:22   30   31:30 
   32   493   313 Joseph     Panetta         21 New Port Richey     FL 1:32:13   59   35:05    7:13    1   18:40    1:15   19   30:03 
   33   494    30 Michael    Drennon         27 Tampa               FL 1:32:14   34   21:50    6:06   25   30:19    1:48   36   32:13 
   34   502   302 Gregory    Harrell         29 Temple Terrace      FL 1:32:34   48   24:52    5:42    5   27:41    1:59   37   32:23 
   35   515   102 Steven     Shavlik         36 St.pete             FL 1:33:22   35   21:55    5:16   23   29:59    2:26   41   33:48 
   36   533   294 Matt       Budesa          25 Tampa               FL 1:34:19   50   25:00    7:21   39   32:26    1:04   14   28:31 
   37   534   307 Mark       Smith           53 Gulfport            FL 1:34:23   29   21:10    5:19   17   29:06    2:48   51   36:01 
   38   538   316 Andrew     Larson          23 Tampa               FL 1:34:38   49   24:55    5:26   29   30:44    1:59   31   31:36 
   39   539   320 Joe        Honer           58 Media               PA 1:34:39   32   21:44    5:11   51   34:20    2:07   28   31:19 
   40   549   305 Steven     Allred          32 Valrico             FL 1:35:08   40   22:46    5:53   42   32:33    1:22   38   32:36 
   41   556   798 Brett      Scales          22 Weirsdale           FL 1:35:24   25   20:36    7:06   52   34:24    1:51   29   31:28 
   42   560   322 Robert     Felton          39 Lutz                FL 1:35:37   39   22:35    5:39   18   29:09    2:39   50   35:36 
   43   582   782 John       Diaz            44 Tampa               FL 1:37:37   27   21:01    7:48   36   32:18    2:43   42   33:49 
   44   588   143 Troy       Arias           42 Lithia              FL 1:38:12   24   20:23    7:20   38   32:25    2:53   48   35:12 
   45   597   311 Randy      Huberty         31 Ellenton            FL 1:39:07   53   26:07    6:34   16   29:02    2:18   47   35:07 
   46   603   765 Jeremy     Jacobson        31 Enterprise          AL 1:39:46   26   20:59    6:31   61   39:47    1:42   24   30:49 
   47   606   366 Derek      Dobson          24 Sarasota            FL 1:40:19   36   22:05    5:16   46   33:07    2:28   55   37:25 
   48   611   293 Stephen    Walker          28 Tampa               FL 1:40:42   19   19:19    6:30   40   32:31    1:54   56   40:30 
   49   623   360 Paul       Sliwa           39 St. Petersburg      FL 1:42:55   43   23:28    8:43   41   32:32    3:31   45   34:43 
   50   627   337 Jeffrey    Zyonse          33 Tampa               FL 1:43:27   54   27:32    8:14   53   34:39    1:59   26   31:04 
   51   633   724 John       Gulitti         42 Sarasota            FL 1:44:22   28   21:08    9:58   49   33:52    3:14   52   36:12 
   52   635   325 Brandon    Folkers         30 Bradenton           FL 1:45:06   57   33:13    5:14   44   32:45    2:02   34   31:54 
   53   658   323 Rod        Koser           36 Chicago             IL 1:48:04    8   16:05   10:23   57   37:13    2:49   58   41:36 
   54   667   342 Duncan     Mccormack       49 Palm Harbor         FL 1:49:37   52   26:06    7:07   60   39:38    1:57   46   34:51 
   55   668   326 James      Baker           36 Tampa               FL 1:49:45   47   24:21    6:01   59   39:27    3:35   53   36:23 
   56   670   344 Jim        Henrickson      33 Tampa               FL 1:50:10   46   24:13    7:47   45   32:54    2:12   59   43:06 
   57   681   333 Gene       Stoller         54 Pompano, Beach      FL 1:52:39   31   21:19    9:12   58   38:19    2:50   57   41:02 
   58   688   361 Frank      Gonzalez        46 Plant City          FL 1:53:20   60   36:47    5:44   47   33:36    1:45   49   35:31 
   59   693   303 Richard    Hill            37 St. Petersburg      FL 1:55:19   56   30:30    7:34   55   36:46    3:15   54   37:16 
   60   719    79 Kevin      Browne          42 Selkirk             NY 2:07:26   58   33:55    8:00   48   33:47    3:29   60   48:17 
   61     0   355 Malachi    Bennett         23 Atlanta             GA           30   21:13    5:00   56   36:48    1:11              
   62     0   773 Gil        Smith           59 Tampa               FL                                                                
USAT PENALTIES AT BOTTOM
FEMALE ELITE OVERALL    
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    14     7 Hollie     Kenney          33 Baltimore           MD 1:06:06    2   13:28    2:42    2   25:57    0:57    1   23:02 
    2    17    11 Sharon     Beltrandelrio   38 Clearwater          FL 1:06:30    1   12:53    3:02    1   25:29    1:00    3   24:08 
    3    47    12 Kim        Dunker          22 Hartland            WI 1:10:48    3   14:23    3:14    4   28:51    1:11    2   23:10 
    4   105     4 Celia      Dubey           33 Tarpon Springs      FL 1:14:50    4   18:17    2:55    3   26:17    0:55    4   26:29 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    66   146 Alyssa     Burkert         14 Winter Garden       FL 1:12:31    2   15:27    3:03    1   27:22    1:12    1   25:29 
    2   211    98 Angelica   Compton         13 Clearwater          FL 1:20:07    1   14:02    3:13    2   29:37    1:27    3   31:50 
    3   239   820 Bethany    Saunders        12 Treasure Island     FL 1:21:39    3   15:53    3:14    3   31:24    1:04    2   30:06 
    4   499   464 Rebecca    Stoner          14 Ocala               FL 1:32:24    5   20:17    4:24    4   33:17    1:57    4   32:32 
    5   640   821 Savanna    Saunders        10 Treasure Island     FL 1:45:57    4   18:10    4:55    5   42:22    1:12    5   39:20 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    37   560 Jana       Willsey         17 Clearwater          FL 1:09:35    1   11:57    3:10    2   28:54    1:26    1   24:10 
    2    39    53 Kristin    Donahue         18 Webster             FL 1:10:04    4   14:11    2:41    1   27:11    0:52    2   25:11 
    3   108   658 Casey      Dolan           15 Lithia              FL 1:15:08    3   14:06    3:08    3   30:12    1:21    3   26:23 
    4   277    64 Nicola     Mackenzie       18 Palm Harbor         FL 1:23:25    2   13:17    3:51    4   32:48    1:10    4   32:22 
    5   576   312 Kathleen   Ashbaugh        16 Tampa               FL 1:36:57    5   17:09    5:20    5   39:36    1:30    5   33:24 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   129   383 Kirstin    Johnson         24 Largo               FL 1:16:14    6   18:52    3:10    1   26:12    1:35    2   26:27 
    2   142   706 Ashley     Boccia          24 Tampa               FL 1:16:53    5   18:29    3:37    2   26:54    1:36    1   26:19 
    3   180   626 Sandy      Singleton       22 St. Pete            FL 1:18:45    3   17:19    3:42    3   27:58    1:38    4   28:10 
    4   187   321 Kate       Steller         22 Tampa               FL 1:19:06    2   14:48    4:09    9   31:36    1:19    3   27:16 
    5   275   790 Lauren     Connolly        22 St. Petersburg      FL 1:23:18    1   14:38    4:33    8   30:12    1:36    9   32:20 
    6   394   764 Brittany   Creager         20 Seminole            FL 1:27:58    4   18:24    4:34   10   32:46    1:24    6   30:51 
    7   435   327 Shannon    Long            23 Indian Shores       FL 1:29:35    8   20:41    4:41    4   28:55    1:21   14   34:00 
    8   462   602 Lindsey    Hodges          22 Tampa               FL 1:31:01    7   19:48    5:06    7   30:04    2:19   13   33:45 
    9   466   747 Erica      Gabbert         20 Sarasota            FL 1:31:07   11   21:37    4:41    5   29:42    1:40   12   33:29 
   10   468   299 Beverly    Flood           23 Tallahassee         FL 1:31:08   12   21:59    5:23    6   29:57    1:40    8   32:11 
   11   482   750 Lauren     Leffler         21 Ormond Beach        FL 1:31:49   10   21:19    5:07   13   33:30    1:24    5   30:31 
   12   569   705 Dora       Nelson          23 Tampa               FL 1:36:37    9   21:17    5:40   15   36:52    1:14    7   31:36 
   13   629   331 Elizabeth  Buckspan        23 Atlanta             GA 1:44:04   14   25:14    8:26   11   32:48    4:25   10   33:13 
   14   632   328 Leslie     Polk            23 Atlanta             GA 1:44:18   15   25:14    8:26   12   32:51    4:23   11   33:26 
   15   638   678 Mary       Stone           24 St. Petersburg      FL 1:45:46   16   26:06    6:24   14   34:19    2:38   15   36:21 
   16     0   362 Kim        Krainson        23 Sarasota            FL           13   24:15    6:01                                   
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    40   730 Angie      Orr             29 St Petersburg       FL 1:10:10    3   16:17    3:28    1   26:00    1:11    1   23:17 
    2   147   544 Elizabeth  Kostreva        26 St. Petersburg      FL 1:17:02    1   14:21    3:54   11   30:23    1:25    2   27:01 
    3   244   670 Yasmin     Saad            27 Naples              FL 1:21:56    2   14:36    4:12    4   28:14    1:13   17   33:43 
    4   253   149 Terese     Salcius         26 Saint Petersburg    FL 1:22:14    9   18:58    4:08    3   27:59    1:41    4   29:29 
    5   308    51 Christina  Chapman         29 Clearwater          FL 1:24:14    6   18:25    5:58   13   31:11    1:06    3   27:36 
    6   332   509 Kate       Heidel          26 St. Petersburg      FL 1:25:10   12   19:24    4:00    7   29:17    1:43    8   30:49 
    7   333   780 Rachel     Sartain         29 St. Petersburg      FL 1:25:14   15   21:27    4:35    2   27:50    1:37    6   29:47 
    8   345   167 Faith      Tarver          25 Tampa               FL 1:25:48    4   17:59    4:50    9   29:39    2:23    9   31:00 
    9   346    18 Christina  Crowe           28 Saint Petersburg    FL 1:25:49   11   19:14    4:02   14   31:30    1:31    5   29:34 
   10   351   621 Katie      Gaudette        27 Tampa               FL 1:26:01    8   18:29    4:25    8   29:39    2:25   10   31:05 
   11   452   341 Alison     Boob            26 Tampa               FL 1:30:31    5   18:23    4:59   12   30:55    3:12   15   33:04 
   12   459   708 Anna       Richardson      26 Fort Myers          FL 1:30:49   16   21:32    4:36    6   28:46    2:09   18   33:47 
   13   472   491 Megan      Old             27 Fort Myers          FL 1:31:31   17   21:39    4:35   10   30:00    1:51   16   33:27 
   14   490   739 Alyson     Carr            28 Riverview           FL 1:32:07   10   19:11    5:43   19   34:09    1:32   12   31:34 
   15   506   651 Joy        Albury          27 Largo               FL 1:32:47   18   22:01    4:45   15   32:12    2:02   13   31:49 
   16   511   840 Jenica     Upshaw          25 Tampa               FL 1:33:10   25   26:58    4:22    5   28:33    2:07   11   31:11 
   17   531   546 Kelly      Sedivy          28 St. Petersburg      FL 1:34:14    7   18:27    5:19   17   33:32    1:32   19   35:26 
   18   541   365 Rebekah    Harjo           26 Tampa               FL 1:34:43   20   23:50    5:12   16   32:17    1:28   14   31:58 
   19   559   777 Elizabeth  Mc Coy          28 Tampa               FL 1:35:31   14   21:15    5:59   23   35:22    2:33    7   30:24 
   20   626   693 Claire     Guyer           26 Tampa               FL 1:43:22   13   19:48    6:02   22   35:00    2:17   23   40:16 
   21   631   300 Rebecca    Paulson         25 Palm Harbor         FL 1:44:13   22   25:16    7:27   18   33:47    2:18   20   35:27 
   22   643   438 Christine  Hauck           28 Lutz                FL 1:46:00   24   26:56    5:16   20   34:21    1:47   22   37:43 
   23   673   121 Nicole     Nassif          28 Madeira Bch         FL 1:50:45   19   22:11    6:13   21   34:59    2:21   25   45:03 
   24   678   489 Jessica    Ortiz           25 Tampa               DE 1:52:13   23   25:46    5:42   24   42:06    2:47   21   35:54 
   25   699   512 Christa    Folkers         28 Bradenton           FL 1:57:34   21   24:57    6:53   25   42:40    2:09   24   40:57 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    87   805 Sheila     Orem            32 Sarasota            FL 1:13:50    7   17:41    4:14    1   23:27    1:29    4   27:02 
    2    90   113 Amy        Keener          30 Safety Harbor       FL 1:14:00    2   15:09    3:32    3   27:02    1:09    5   27:10 
    3   112   834 Jennifer   Catucci         33 Clearwater          FL 1:15:27    4   16:38    3:33    4   27:14    1:07    3   26:57 
    4   125   643 Aileen     Bair            32 Belleair            FL 1:16:00    1   15:00    3:48    9   29:10    1:54    2   26:09 
    5   246   726 Blair      Lahaye          30 Palm Harbor         FL 1:21:58   10   17:55    4:37    5   27:44    2:01    8   29:43 
    6   286   659 Berman     Alyssa          31 Berkley             CA 1:23:45    5   17:15    4:34   11   29:44    2:33    7   29:41 
    7   292   444 Valerie    Nagel           34 Pittsburgh          PA 1:23:57   25   21:23    5:48   14   30:16    2:28    1   24:04 
    8   314   103 Christina  Wagner          30 Tampa               FL 1:24:23   11   17:56    3:59    2   26:04    1:18   21   35:08 
    9   340   332 Samantha   Van Steenburg   32 St. Petersburg      FL 1:25:34   22   19:51    4:08   10   29:29    1:34    9   30:35 
   10   347    38 Heather    Ellison         34 Clearwater          FL 1:25:54   15   18:41    4:07   19   30:51    1:41   10   30:37 
   11   352   679 Joy        Anderson        34 Largo               FL 1:26:05    6   17:28    5:01    6   27:44    1:47   19   34:06 
   12   353   566 Emily      Farris          34 St. Petersburg      FL 1:26:06   14   18:32    4:25   13   30:06    1:36   11   31:28 
   13   371   649 Jennifer   Saul            34 Tampa               FL 1:27:06   19   19:29    3:51   18   30:38    1:24   12   31:45 
   14   423   641 Chelsea    Moore           32 St. Petersburg      FL 1:29:09   27   22:10    4:29    8   28:16    1:48   14   32:28 
   15   447    44 Coleen     Tribby          30 St.pete             FL 1:30:19   12   18:05    4:16   17   30:36    1:22   23   36:03 
   16   461   675 Rachael    Carroll         30 St. Petersburg      FL 1:30:56    9   17:51   40:20                        15   32:46 
   17   463   599 Charity    Secord          33 Fort Myers          FL 1:31:04   23   20:07    5:12   20   30:52    2:07   16   32:47 
   18   489   648 Jennifer   Isenbeck        33 Tampa               FL 1:32:06   18   19:29    4:41   24   32:23    1:25   20   34:10 
   19   496   576 Deanna     Mc Phail        33 N Ft Myers          FL 1:32:17   13   18:23    4:48   16   30:25    1:52   25   36:50 
   20   503   774 Julia      Smith           33 Tampa               FL 1:32:36   26   21:25    5:08   22   31:32    2:37   13   31:56 
   21   510   385 Stacey     Underwood       33 Riverview           FL 1:33:06   20   19:39    5:03   15   30:24    1:48   24   36:14 
   22   513    33 Katherine  Callaway        30 St.pete             FL 1:33:17   21   19:44    4:48    7   28:00    1:47   29   39:01 
   23   528   807 Lynne      Chrzanowski     34 Jacksonville        FL 1:34:07   33   25:54    5:34   21   31:31    2:29    6   28:42 
   24   564   628 Zoila      Metzger         33 Land O Lakes        FL 1:36:03   29   23:11    5:20   27   32:49    1:29   17   33:16 
   25   579   504 Amanda     Carpenter       32 Naples              FL 1:37:14   17   19:18    6:03   25   32:24    2:29   26   37:02 
   26   586   736 Amberlee   Rogers          31 Lake Placid         FL 1:37:57   24   21:07    5:57   12   29:48    2:05   28   39:01 
   27   596   534 Diana      Connor          34 Tampa               FL 1:39:05   28   22:42    6:17   30   34:34    1:49   18   33:45 
   28   610   209 Janna      Franzese        34 St.pete             FL 1:40:38    8   17:43    5:36   23   32:16    2:39   32   42:25 
   29   621   553 Maraquet   Billiris        34 Lutz                FL 1:42:52   30   23:31    4:49   28   32:58    1:57   30   39:39 
   30   636   707 Shelly     Holmstrom       34 Tampa               FL 1:45:19   34   26:43    5:52   26   32:31    2:46   27   37:28 
   31   671   772 Tammie     Wonning         34 Brandon             FL 1:50:37   31   25:09    5:44   32   40:44    3:35   22   35:28 
   32   679   235 Cynthia    Sanchez-Devito  32 Cape Coral          FL 1:52:28   32   25:17    7:14   29   34:30    3:14   31   42:15 
   33   725   367 Janelle    Hanson          31 St. Petersburg      FL 2:33:21   35   46:59    8:32   33   50:36    1:33   33   45:43 
   34     0   486 Paige      Ward            32 Parrish             FL           16   18:59    6:11   31   36:17    1:58              
   35     0    87 Jeanne     Lesniak         33 St.pete             FL            3   16:25                                           
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    23    95 Kathy      Frailing        38 Largo               FL 1:07:09    1   13:48    3:11    4   25:46    1:03    1   23:22 
    2    54   611 Lois       Waite           38 Tampa               FL 1:11:32   19   18:47    3:31    1   24:49    0:56    2   23:32 
    3    72   665 Sheila     Mitchell        38 Naples              FL 1:12:53    3   15:27    3:34    5   25:54    1:04    8   26:56 
    4    86   589 Tracy      Parker          35 Odessa              FL 1:13:49    6   17:13    3:32    6   26:06    1:11    5   25:49 
    5   113    92 Debby      Farias          39 Largo               FL 1:15:27   11   17:55    3:29   13   27:51    1:08    3   25:06 
    6   114   588 Kim        Clifford        39 Tampa               FL 1:15:30    8   17:34    3:31    3   25:35    1:14   10   27:37 
    7   122    27 Dana       Zykoski         35 Tampa               FL 1:15:47    2   14:40    3:53    9   27:27    1:29   13   28:21 
    8   146   683 Cristy     Bartalo         35 Tampa               FL 1:17:01   16   18:43    3:44    2   25:17    1:19   11   28:01 
    9   150   825 Lisa       Fedt            38 Clearwater          FL 1:17:12   13   18:34    3:55   12   27:48    1:21    4   25:36 
   10   173   443 Pamela     Smith           39 Parkville           MO 1:18:34   22   19:52    3:37    7   27:10    1:20    7   26:36 
   11   206   759 Erin       De Marines      36 Tampa               FL 1:19:51   12   18:01    4:27   18   29:04    1:23    9   26:58 
   12   226   424 Michele    Small           38 Tampa               FL 1:20:53    4   16:49    4:40   14   28:00    1:36   16   29:51 
   13   237   533 Karen      Alderman        38 Tampa               FL 1:21:34    9   17:46    4:25    8   27:18    1:42   19   30:25 
   14   255   826 Susan      Christensen     37 Tampa               FL 1:22:17   14   18:37    3:50   15   28:00    1:54   17   29:58 
   15   274   437 Jennifer   Bristow         35 Wesley Chapel       FL 1:23:05   31   20:49    4:45   11   27:35    1:38   12   28:20 
   16   285   681 Elizabeth  Samuelson       35 St. Petersburg      FL 1:23:39   27   20:03    5:09   30   30:32    1:40    6   26:17 
   17   341   653 Jackie     Miller          37 Sarasota            FL 1:25:39   18   18:47    4:10   17   29:01    1:28   28   32:16 
   18   355   118 Miranda    None            37 Tampa               FL 1:26:18   20   18:47    5:10   20   29:21    1:49   22   31:12 
   19   356   525 Susan      Baker           38 Tampa               FL 1:26:23   15   18:41    4:55   25   30:14    1:19   23   31:16 
   20   360   612 Margy      Lukez           37 Palm Harbor         FL 1:26:34    5   16:53    5:37   24   30:13    1:58   25   31:54 
   21   367   632 Angel      Sexton          38 Tampa               FL 1:26:40    7   17:17    4:58   29   30:30    2:08   24   31:48 
   22   392   194 Nina       Griffin         37 Tampa               FL 1:27:46   38   23:15    4:01   16   28:01    1:36   20   30:55 
   23   399   581 Laurence   Glacet          37 Clearwater          FL 1:28:05   29   20:42    4:21   23   29:51    1:18   26   31:55 
   24   411   754 Debbi      Pike            37 Riverview           FL 1:28:39   32   21:02    4:08   26   30:18    1:14   27   32:00 
   25   413   593 Kristin    Cason           35 Palm Habor          FL 1:28:42   25   19:58    4:28   21   29:40    2:13   29   32:24 
   26   439     8 Karen      Quilty          37 St. Petersburg      FL 1:29:48   37   22:51    4:29   22   29:48    1:35   21   31:08 
   27   451   543 Julie      Duregger        38 Newport News        VA 1:30:31   10   17:47    5:43   19   29:17    3:08   35   34:38 
   28   456   762 Christine  Tekautz         37 Clearwater          FL 1:30:44   23   19:53    4:40   31   30:39    1:50   31   33:45 
   29   470   350 Melinda    Burcham         37 Valrico             FL 1:31:19   21   19:13    3:41   38   32:29    1:20   33   34:37 
   30   477   479 Kerstin    Schultz         37 Temple Terrace      FL 1:31:38   30   20:44    4:28   32   30:48    2:29   30   33:11 
   31   479   671 Nicole     Foster          38 Rye                 NH 1:31:40   39   23:36    5:20   27   30:25    2:06   18   30:16 
   32   486   571 Lisa       Koehler         38 Naples              FL 1:31:55   17   18:45    5:16   28   30:29    2:27   36   34:59 
   33   508   686 Heather    Box             36 St.petersburg       FL 1:32:56   36   22:27    5:53   10   27:30    2:07   37   35:00 
   34   543   158 Cathy      Vienneau        39 St Petersburg       FL 1:34:54   34   21:21    4:53   36   32:17    1:46   34   34:38 
   35   545   189 Wendy      Garcia          38 Tampa               FL 1:34:55   26   19:59    5:48   37   32:22    2:25   32   34:23 
   36   568   695 Shawn      Woodworth       38 St Petersburg       FL 1:36:27   49   28:33    6:17   33   31:35    1:35   14   28:29 
   37   585   340 Rebecca    Crook           37 Palm Harbor         FL 1:37:55   47   27:36    5:47   40   33:32    2:29   15   28:33 
   38   590   804 Louise     Mcguire         36 St Pete Beach       FL 1:38:31   24   19:54    6:03   39   32:48    2:13   38   37:36 
   39   616   371 Shari      White           38 Largo               FL 1:42:05   28   20:39    5:31   41   34:28    2:53   40   38:35 
   40   645   358 Marie      Shively         38 Tampa               FL 1:46:23   40   23:46    6:24   35   31:48    2:54   46   41:33 
   41   651   548 Shannon    Kennedy         35 Saint Petersburg    FL 1:47:06   41   23:57    7:02   42   34:48    2:58   39   38:22 
   42   656   673 Jennifer   Lewis           35 St. Petersburg      FL 1:47:50   33   21:18    6:17   46   36:11    2:58   44   41:07 
   43   657   480 Jodi       Mark            35 Lutz                FL 1:48:00   48   28:16    5:36   34   31:44    1:38   43   40:48 
   44   676   157 Tonya      Sands           37 Tampa               FL 1:52:06   46   27:35    5:07   47   36:42    2:20   42   40:24 
   45   684   373 Christine  Donovan         37 Fort Myers          FL 1:53:00   45   27:02    5:21   45   35:55    3:31   45   41:12 
   46   690   608 Kim        Rega            37 Clearwater          FL 1:53:49   35   22:15   10:42   48   37:59    4:17   41   38:38 
   47   692   513 Cynthia    Shaver          39 Clearwater          FL 1:54:13   43   25:15    5:11   43   35:43    2:24   48   45:41 
   48   716   554 Tina       Martin          36 St.pete             FL 2:05:53   44   25:22    9:30   44   35:49    4:03   50   51:11 
   49   717   399 Dianna     Hislop          36 St Petersburg       FL 2:06:04   50   31:12    7:29   49   38:05    2:24   49   46:56 
   50   722   339 Christina  Minissale       35 Palm Harbor         FL 2:24:13   42   24:52    8:33   50   46:42    5:53   51   58:16 
   51   724   329 Jeanmarie  Palma           39 Tampa               FL 2:30:08   51   56:02    8:50                48:12   47   42:15 
  FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    63    85 Linda      Musante         52 Tampa               FL 1:12:13    6   16:26    3:52    1   24:32    1:27    6   25:58 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    96   718 Martha     Dudley          42 Tampa               FL 1:14:10    6   17:27    5:05    1   25:31    1:25    1   24:44 
    2   100   816 Renee      Tillwick        44 Saint Petersburg    FL 1:14:32    2   16:14    4:18    5   27:02    1:19    3   25:41 
    3   154    61 Mandy      Zipf            40 Tampa               FL 1:17:28    1   13:55    3:48   23   31:11    1:20    7   27:16 
    4   159   656 Chinyere   Uwah-King       42 Nokomis             FL 1:17:39    5   17:01                                           
    5   163    91 Cindy      Mc Bride        44 St. Petersburg      FL 1:17:44   18   19:30    3:43    4   26:36    1:09    4   26:48 
    6   169   564 Louann     Jessup          41 Palmetto            FL 1:18:14   12   18:56    3:58    6   27:04    1:21    5   26:56 
    7   177    71 Beth       Wonicker-Cook   40 Palm Harbor         FL 1:18:41    8   17:47    3:37    7   27:18    1:18   10   28:43 
    8   192   201 Kathy      Van Allan       41 Palm Harbor         FL 1:19:28   10   18:44    4:16   18   30:30    0:58    2   25:02 
    9   205   448 Joyce      Kistemaker      42 Largo               FL 1:19:47   13   19:01    3:10   13   28:40    1:09    9   27:50 
   10   227   108 Donna      Skaggs          40 Tampa               FL 1:20:58   14   19:04    4:02    2   26:10    1:17   12   30:27 
   11   238   841 Sally      Chappell        43 Ocala               FL 1:21:38   23   20:09    5:13   10   28:13    1:00    6   27:04 
   12   240   436 Lisa       Wannemacher     43 St. Petersburg      FL 1:21:40    7   17:35    3:50    8   27:55    1:17   14   31:05 
   13   243   784 Borden     Wilson          41 Tampa               FL 1:21:50    3   16:44    4:57    9   28:01    1:42   13   30:28 
   14   298   411 Lisa       Dougherty       41 Bradenton           FL 1:24:03   16   19:05    4:21   14   29:19    1:10   11   30:10 
   15   383   492 Jane       Mc Connell      43 Tierra Verde        FL 1:27:27    4   16:51    5:04   16   30:22    2:02   19   33:10 
   16   391   488 Shannon    Downing         44 Tampa               FL 1:27:45    9   18:28    4:25   20   31:02    1:20   16   32:32 
   17   398   372 Eve        Goldberg        43 Sarasota            FL 1:28:02   22   20:06    5:48    3   26:15    1:44   25   34:11 
   18   431   785 Stacy      Wiles           44 Land O' Lakes       FL 1:29:24   20   19:49    4:56   11   28:34    2:29   21   33:37 
   19   444   501 Karen      Palvisak        44 Orlando             FL 1:30:04   24   20:19    4:44   17   30:24    1:50   18   32:49 
   20   474   704 Kaye       Erickson        41 Valrico             FL 1:31:33   11   18:53    4:53   12   28:36    2:18   32   36:55 
   21   500   696 Kristine   Cox             40 St Petersburg       FL 1:32:27   35   26:04    5:00   26   32:11    1:43    8   27:31 
   22   517   758 Missy      Henk            43 Lutz                FL 1:33:29   27   20:59    7:27   19   30:55    1:21   17   32:48 
   23   536   420 Linda      Richards        43 Lakeland            FL 1:34:29   32   25:20    5:17   21   31:06    1:26   15   31:22 
   24   546    70 Nancy      Dinucci         42 St.pete             FL 1:34:57   26   20:55    4:02   25   31:48    2:22   28   35:51 
   25   551   570 Kimberly   Palmer          40 Spring Hill         FL 1:35:11   21   20:05    5:49   22   31:09    1:53   30   36:16 
   26   570   203 Eileen     Hodges          41 St. Petersburg      FL 1:36:38   19   19:40    7:23   29   32:54    3:04   23   33:40 
   27   571   219 Ann        Ford            44 Lansdale            PA 1:36:41   28   21:12    6:43   27   32:18    2:13   26   34:17 
   28   594   572 Audrey     Mills           44 Bradenton           FL 1:38:51   29   23:26    5:16   36   35:20    1:10   24   33:41 
   29   617   481 Ellen      Browning        40 Virginia Beach      VA 1:42:08   31   25:06    5:51   28   32:52    2:11   29   36:09 
   30   619   737 Martha     Salamanca       42 Wesley Chapel       FL 1:42:26   34   26:04    5:09   24   31:47    1:42   33   37:45 
   31   630   822 Julie      Grabon          42 Tampa               FL 1:44:07   36   26:23    6:02   30   33:30    3:52   27   34:23 
   32   641   580 Babette    Paige           40 Sarasota            FL 1:45:58   33   25:41    6:02   37   36:04    1:50   31   36:24 
   33   644   661 Cheryl     Friel           40 Orlando             FL 1:46:03   37   31:05    4:33   35   35:08    1:41   22   33:38 
   34   654   460 Kathy      Shepherd        43 Tampa               FL 1:47:34   38   32:00    5:57   32   34:38    1:31   20   33:30 
   35   661   392 Linda      Opalisky        42 Osprey              FL 1:49:03   15   19:05    8:03   31   34:19    2:53   38   44:45 
   36   662   393 Barb       Syler           44 Kingstowne          VA 1:49:03   17   19:06    8:47   33   34:51    2:38   37   43:43 
   37   702   824 Jennifer   Hollowell       43 Tampa               FL 1:58:33   30   23:57    7:15   39   45:03    2:18   34   40:02 
   38   705   831 Mary       Patterson       44 Houston             TX 1:58:49   39   33:08    5:05   38   36:40    3:21   35   40:38 
   39   706   394 Shari      Lindsey         44 Osprey              FL 1:59:02   40   33:33    5:20   34   35:00    2:13   36   42:57 
   40     0   502 Janet      Peterson        42 Treasure Island     FL           25   20:29    4:55   15   29:49    0:59              
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    81   401 Deborah    Cipriano        49 Franklin Lakes      NJ 1:13:20    1   13:54    3:04    2   26:19    1:21    7   28:43 
    2    91   587 Julie      Sands           48 Winter Haven        FL 1:14:00    4   16:53    3:26    4   26:49    1:13    1   25:41 
    3    93   652 Roberta    Klar            45 Palm Harbor         FL 1:14:07    5   17:29    3:20    1   25:29    1:14    3   26:38 
    4   133    97 Mary       Dworkin         47 Clearwater          FL 1:16:22    8   18:29    4:05    3   26:46    1:16    2   25:48 
    5   188   422 Ginger     Bean            46 Tampa               FL 1:19:11    2   15:04    5:07    7   28:47    1:38    6   28:38 
    6   254   210 Sharon     Butler          45 Sarasota            FL 1:22:16   12   20:11    4:12    5   27:37    1:21    8   28:56 
    7   271   700 Eva        Jaszczuk Sprin  46 Sarasota            FL 1:23:01   10   19:59    4:25    9   28:59    1:26    5   28:15 
    8   412   468 Janice     Mcintyre        49 Silverthorne        CO 1:28:42    3   16:33    5:19   16   30:44    1:20   15   34:48 
    9   428   725 Janet      Bilyeu          46 Largo               FL 1:29:16   13   20:35    4:22    8   28:55    2:19   11   33:05 
   10   429    47 Reva       Moeller         45 Treasure Island     FL 1:29:19   22   23:39    5:49   15   30:35    1:46    4   27:31 
   11   446   218 Missy      Bonello         45 Naples              FL 1:30:13   17   22:12    4:15   11   29:21    1:24   10   33:02 
   12   460   415 Marcia     Vandaele        47 Naples              FL 1:30:53    7   18:00    4:51   17   30:56    2:31   14   34:37 
   13   484   191 Dawn       Pelletier       46 Nokomis             FL 1:31:53    6   17:56    3:39   10   29:15    1:17   22   39:49 
   14   509   129 Ivette     Compton         46 Clearwater          FL 1:32:58    9   19:13    4:17   19   31:54    1:53   16   35:44 
   15   518   375 Nina       Boone           47 Clearwater          FL 1:33:30   11   20:04    4:18   18   31:28    1:49   17   35:53 
   16   529   215 Patty      Latimer         47 St. Paetersburg     FL 1:34:07   14   20:44    4:25   12   29:46    1:44   20   37:30 
   17   535   808 Judith     Taraszka        46 Largo               FL 1:34:24   24   28:08    3:59    6   28:32    1:53    9   31:54 
   18   542   478 Cindy      Dreja           49 Oakville               1:34:51   16   21:25    5:20   21   33:09    1:06   13   33:53 
   19   552   197 Molly      Moore           48 Clearwater          FL 1:35:13   15   21:18    4:21   14   30:33    1:46   19   37:17 
   20   583   662 Maria Elen Pereira         47 Orlando             FL 1:37:46   19   23:16    4:38   13   30:22    1:47   21   37:45 
   21   595   107 Lisa       Ballot          45 Orlando             FL 1:38:59   20   23:18    5:01   20   32:07    1:37   18   36:58 
   22   615   493 Kathy      Cooper          46 Tierra Verde        FL 1:41:51   18   22:28    8:08   22   35:18    2:19   12   33:41 
   23   665   214 Sandra     Ebert           49 Brooksville         FL 1:49:28   21   23:38    4:47   23   35:31    2:01   24   43:33 
   24   685   182 Leslie     Jacobs          49 New Port Richey     FL 1:53:03   23   25:59    5:46   24   39:03    1:21   23   40:56 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   137   391 Mary Anne  Denes           50 Ocala               FL 1:16:41    3   16:56    3:43    1   28:00    1:21    1   26:43 
    2   261   123 Kim        Stoddard        51 Madeira Beach       FL 1:22:34    1   15:40    4:54    5   30:36    1:36    3   29:50 
    3   304   714 Pamela     Kallio          52 Tampa               FL 1:24:09    4   19:11    4:37    2   28:22    1:53    4   30:09 
    4   365   115 Cheryl     Decker          53 Clermont            FL 1:26:40    2   16:33    3:56    3   29:06    1:47    6   35:19 
    5   393   615 Debra      Ryder           54 Redington Beach     FL 1:27:56    5   22:48    3:56    4   30:15    1:35    2   29:25 
    6   575   112 Clare      Kelley          50 St. Pete            FL 1:36:57    6   23:33    4:25    7   32:29    3:19    5   33:13 
    7   618    89 Karen      Stromberg       51 Clearwater          FL 1:42:19    9   26:25    5:16    6   31:43    2:20    7   36:37 
    8   634    23 Diane      Spicer          54 Tampa               FL 1:44:37    7   24:48    7:38    8   33:19    2:12    8   36:42 
    9   637   409 Corlis     Sample          50 Tampa               FL 1:45:34   10   26:26    4:07    9   34:20    1:32    9   39:11 
   10   697   374 Vicki      Wuertz          51 Lakeland            FL 1:57:21    8   25:28    6:12   10   37:01    1:25   11   47:18 
   11   701   226 Nanette    Smith           50 Seminole            FL 1:57:51   11   30:07    7:01   11   38:32    2:10   10   40:03 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   379    68 Sofia      Bereza          56 Clearwater          FL 1:27:19    2   20:33    4:46    1   29:33    1:50    1   30:38 
    2   469   427 Kathleen   Curtis          57 Naples              FL 1:31:18    5   21:23    4:57    2   30:18    2:03    3   32:39 
    3   516    40 Lindsay    Bell            56 St. Petersburg      FL 1:33:29    6   24:30    4:23    3   32:22    1:24    2   30:51 
    4   628   751 Susan      Shadle          55 Fort Myers          MN 1:44:03    1   19:39    5:58    4   34:07    2:52    4   41:29 
    5   682   204 Pat        Brighton        56 St Petersburg       FL 1:52:46    3   20:39    5:33    5   34:49    3:34    7   48:13 
    6   691   723 Dawn       Shea            55 St. Petersburg      FL 1:53:57    4   21:05    6:49    7   37:33    2:25    6   46:07 
    7   708   531 Melody     Wendland        55 St. Petersburg      FL 1:59:09    7   27:37    8:11    6   37:00    2:53    5   43:30 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   389    55 Janet      Thompson        60 Tampa               FL 1:27:37    1   17:56    4:52    1   29:47    1:32    1   33:32 
    2   613    24 Barbara    Towey           64 Treasure Island     FL 1:41:41    2   21:45    5:27    2   30:03    2:12    4   42:15 
    3   672   818 Millie     Hamilton        62 Redington Beach     FL 1:50:37    4   26:43    6:30    4   38:42    2:45    2   35:59 
    4   711   199 Libby      Burke           61 Palm Harbor         FL 1:59:51    3   25:20    8:22    5   42:35    1:56    3   41:40 
    5   714    78 Joy        Johnson         62 Sun City Ctr        FL 2:04:58    5   27:25    8:56    3   36:59    4:22    5   47:17 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   726    67 Shirley    Bassett         67 St. Pete            FL 2:40:56    1   32:39   12:56    1   47:19    2:39    1 1:05:25 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   680   127 Katie      Knight-Perry    70 St. Pete            FL 1:52:37    1   20:34    5:50    1   31:14    2:45    1   52:17 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   709    60 Jackie     Yost            78 Treasure Island     FL 1:59:25    1   27:23    6:37    1   36:00    2:46    1   46:40 
 ATHENA :  01 - 39
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   409   239 Heather    Taylor          39 Tampa               FL 1:28:30    1   17:14    4:16    1   29:31    1:33    1   35:57 
    2   696   238 Kerry      Borden          37 Tampa               FL 1:56:05    2   27:40    7:09    2   37:33    2:11    2   41:33 
 ATHENA :  40 - 99
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   348   240 Lisa       Jamison         44 Tampa               FL 1:25:58    1   18:49    4:37    1   29:06    1:31    1   31:57 
    2   501   213 Robin      Lee             43 Indian Rocks Beach  FL 1:32:28    2   21:07    4:46    3   31:14    1:48    2   33:35 
    3   601   222 Joann      Swasey          42 Hardy               VA 1:39:30    4   23:04    5:26    5   32:58    1:30    3   36:35 
    4   607   728 Karen      Haynes          44 Sarasota            FL 1:40:25    3   22:48    5:24    2   30:02    2:02    5   40:12 
    5   646   734 Kelly      Reynolds        42 Lake Placid         FL 1:46:54    5   25:03    7:20    6   33:14    3:20    4   37:59 
    6   718   225 Lisa       Pesta           44 St. Petersburg      FL 2:06:12    6   34:50    6:44    4   31:32    2:17    6   50:51 
FEMALE FIRST-TIMER  01 - 99
Place O'All No.   First      Last           Age City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ========== ============== === =================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   187   321 Kate       Steller         22 Tampa               FL 1:19:06    1   14:48    4:09    7   31:36    1:19    1   27:16 
    2   340   332 Samantha   Van Steenburg   32 St. Petersburg      FL 1:25:34    5   19:51    4:08    2   29:29    1:34    3   30:35 
    3   435   327 Shannon    Long            23 Indian Shores       FL 1:29:35    7   20:41    4:41    1   28:55    1:21   12   34:00 
    4   452   341 Alison     Boob            26 Tampa               FL 1:30:31    3   18:23    4:59    5   30:55    3:12    7   33:04 
    5   456   762 Christine  Tekautz         37 Clearwater          FL 1:30:44    6   19:53    4:40    4   30:39    1:50   11   33:45 
    6   468   299 Beverly    Flood           23 Tallahassee         FL 1:31:08    9   21:59    5:23    3   29:57    1:40    6   32:11 
    7   470   350 Melinda    Burcham         37 Valrico             FL 1:31:19    4   19:13    3:41   10   32:29    1:20   13   34:37 
    8   503   774 Julia      Smith           33 Tampa               FL 1:32:36    8   21:25    5:08    6   31:32    2:37    4   31:56 
    9   541   365 Rebekah    Harjo           26 Tampa               FL 1:34:43   11   23:50    5:12    9   32:17    1:28    5   31:58 
   10   576   312 Kathleen   Ashbaugh        16 Tampa               FL 1:36:57    2   17:09    5:20   16   39:36    1:30    9   33:24 
   11   585   340 Rebecca    Crook           37 Palm Harbor         FL 1:37:55   19   27:36    5:47   13   33:32    2:29    2   28:33 
   12   629   331 Elizabeth  Buckspan        23 Atlanta             GA 1:44:04   15   25:14    8:26   11   32:48    4:25    8   33:13 
   13   631   300 Rebecca    Paulson         25 Palm Harbor         FL 1:44:13   17   25:16    7:27   14   33:47    2:18   14   35:27 
   14   632   328 Leslie     Polk            23 Atlanta             GA 1:44:18   16   25:14    8:26   12   32:51    4:23   10   33:26 
   15   645   358 Marie      Shively         38 Tampa               FL 1:46:23   10   23:46    6:24    8   31:48    2:54   16   41:33 
   16   702   824 Jennifer   Hollowell       43 Tampa               FL 1:58:33   12   23:57    7:15   17   45:03    2:18   15   40:02 
   17   716   554 Tina       Martin          36 St.pete             FL 2:05:53   18   25:22    9:30   15   35:49    4:03   19   51:11 
   18   722   339 Christina  Minissale       35 Palm Harbor         FL 2:24:13   14   24:52    8:33   18   46:42    5:53   20   58:16 
   19   724   329 Jeanmarie  Palma           39 Tampa               FL 2:30:08   21   56:02    8:50                48:12   17   42:15 
   20   725   367 Janelle    Hanson          31 St. Petersburg      FL 2:33:21   20   46:59    8:32   19   50:36    1:33   18   45:43 
   21     0   362 Kim        Krainson        23 Sarasota            FL           13   24:15    6:01                                   
RELAY RESULTS
 MALE RELAY
Place O'All Tname                  Names                                                        Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ====================== ============================================================ ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     2 Tampa Tribute          Andy Smith/ Russ Holecek/ Lee Stephens                         58:56    1   12:17    3:12    1   23:08    1:20    1   19:00 
    2     9 Team Casserole         Zack Sanchez/ Eric Shields/ Erik Swedberg                    1:04:15    2   14:31    2:45    2   25:27    0:51    2   20:43 
    3   157 Carrollwood Bicycle Em Charles Moss/ David Luppino/ Paul Kralovanec                 1:17:32    3   18:14    2:58    3   28:21    0:51    3   27:10 
    4   256 Manatee Mudbugs        John Mc Lendon/ George Walton/ Rick Staiger                  1:22:18    4   18:30    3:16    6   31:22    1:01    4   28:11 
    5   326 GBD Wreck Team         Matthew Sokolowski/ Darryl Behensky/ Scott Wilson            1:24:45    5   19:31    3:10    7   32:13    0:55    5   28:58 
    6   388 Ardaman                Newel White/ Scott Perkins/ Chip Hoover                      1:27:37    6   20:36    4:22    5   30:12    0:55    6   31:34 
    7   592 SPECIAL K'S            Joseph Kovalovsky/ Kelly Kovalovsky/josef Kovalovsky         1:38:33    7   25:16    6:28    4   29:04    0:52    7   36:55 
 FEMALE RELAY
Place O'All Tname                  Names                                                        Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ====================== ============================================================ ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
 MIXED RELAY
Place O'All Tname                  Names                                                        Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ====================== ============================================================ ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   132 J & G RELAY TEAM       Heidi Maurer/ Doug Stalley                                   1:16:16    2   16:21    3:00    1   26:16    1:02    2   29:39 
    2   178 Speedy Mom & lazy teen Susi Flaig/ Henry Flaig/ Margarete Flaig                     1:18:43    4   18:06    3:30    2   27:37    0:57    1   28:34 
    3   265 Irrational Exuberance  Denise Meinhardt/ Mitch Massie/ Ted Parson                   1:22:45    1   16:18    2:57    3   28:45    0:54    4   33:53 
    4   403 Two Guys and a Chick   Karin Kovalovsky/ Andrew Kovalovsky/ Peter Hanley            1:28:13    3   17:30    3:57    4   32:28    1:20    3   32:59 
    5   704 White Lightning        Susan Brown/ Jim White/ Karen Di Massi                       1:58:43    5   35:53    6:17    5   32:40    1:01    5   42:54 
    6   723 Hope We Finish         Paula Blum/ Kevin Shelton/ Jenn Albanese                     2:24:34    6   40:39    7:12    6   43:46    1:01    6   51:59 
                                                                      Page 1
USAT PENALTY LIST-Head Ref: Allan Johnson
Place No.   Penalty Pen             
===== ===== ======= =============== 
    1    17    2:00 5.10a Drafting  
    2    36    2:00 5.10a Drafting  
    3   125    2:00 7.2 Placement   
    4   143    2:00 7.2 Placement   
    5   180    2:00 7.2 Placement   
    6   185    2:00 7.2 Placement   
    7   192    2:00 5.10a Drafting  
    8   205    6:00 5.10a Drafting  
    9   234    6:00 5.10a  5.10g    
   10   246    2:00 7.2 Placement   
   11   251    2:00 7.2 Placement   
   12   254    2:00 7.2 Placement   
   13   257    2:00 5.10d Blocking  
   14   269    2:00 7.2 Placement   
   15   284    2:00 5.9b Chinstrap  
   16   302    2:00 7.2 Placement   
   17   313    2:00 7.2 Placement   
   18   320    2:00 5.10a Drafting  
   19   338    2:00 5.10a Drafting  
   20   346    2:00 7.2 Placement   
   21   385    2:00 5.10a Drafting  
   22   427    2:00 5.10a Drafting  
   23   439    2:00 7.2 Placement   
   24   480    2:00 5.10a Drafting  
   25   488    2:00 7.2 Placement   
   26   505    2:00 7.2 Placement   
   27   513    2:00 3.4h Abd Equip  
   28   525    2:00 5.10g Overtaken 
   29   554    2:00 6.3 Ill Equip   
   30   557    2:00 7.2 Placement   
   31   563    2:00 5.10a Drafting  
   32   573    2:00 7.2 Placement   
   33   578    2:00 5.10f Position  
   34   588    2:00 5.10f Position  
   35   608    2:00 5.10f Position  
   36   621    2:00 7.2 Placement   
   37   630    2:00 7.2 Placement   
   38   637    2:00 5.10f Position  
   39   641    2:00 5.10g Overtaken 
   40   642    2:00 7.2 Placement   
   41   660    2:00 6.3 Ill Equip   
   42   667    2:00 7.2 Placement   
   43   678    2:00 6.3 Ill Equip   
   44   711    2:00 7.2 Placement   
   45   725    2:00 7.2 Placement   
   46   735    2:00 5.10a Drafting  
   47   737    2:00 5.10f Position  
   48   746    2:00 7.2 Placement   
   49   756    2:00 7.2 Placement   
   50   763    2:00 7.2 Placement   
   51   769    2:00 7.2 Placement   
   52   798    2:00 7.2 Placement   
   53   820    2:00 5.10a Drafting  
   54   827    2:00 7.2 Placement   
   55   839    2:00 7.2 Placement   
   56   840    2:00 7.2 Placement   
   57   863    2:00 7.2 Placement   
355 5.9b  Disqualification
431 5.9b  Disqualification
486 5.9b  Disqualification 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com