Alta Vista Sports

CRYSTAL RIVER TRIATHLON SERIES RACE #1
.50 SWIM/15 MILE BIKE/3 MILE RUN
5/28/2000 CRYSTAL RIVER, FL
RACE FOUNDER:RICK BROWN//DIRECTOR JOAN OGLE
TIMING & RESULTS-ALTA VISTA SPORTS
JOHN BOYLE 904 736-0002;POB 1700; DELAND, FL 32721

 OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP
    1     1 KARL DAUPHINAIS 29 TARPON SPRINGS FL 1:09:05    2   10:07    1   38:38  23.3    4   20:21  6:47
    2     2 MICHAEL HOFSTETLER 33 LARGO FL       1:09:48    4   10:43    3   39:23  22.9    3   19:43  6:35
    3     3 PATRICK HIGH 37 THONOTOSASA FL       1:09:56    9   11:39    4   39:45  22.6    1   18:33  6:11
MALE AGE GROUP:  01 - 14
    1    50 ANDREW PHELPS 13 APOPKA FL           1:30:38    1   11:02    1   50:47  17.7    1   28:50  9:37
MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1    31 RYAN PHELPS 15 APOPKA FL             1:22:36
    2    32 PETER MANZOLI 17 CRYSTAL RIVER FL    1:22:52    1   12:07    1   48:40  18.5    1   22:05  7:22
MALE AGE GROUP:  18 - 24
    1     6 DANNY STEVENS JR 22 DUNELLON FL      1:14:35    2   13:23    1   40:21  22.3    1   20:52  6:58
    2    26 ALAN HENGESBACH 20 SPRING HILL FL    1:21:49    1   11:33    2   47:58  18.8    3   22:19  7:27
    3    45 JEREMIAH HAYES 22 HOMOSASSASA FL     1:29:04    3   17:14    4   50:27  17.8    2   21:24  7:08
    4    49 MICHAEL HUGHES 22 MICANOPY FL        1:30:06
    5    55 ANDY JUDGE 24 OCALA FL               1:32:35    4   17:24    3   50:21  17.9    4   24:51  8:17
MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    18 KADEN RIPINGILL 26 MOODY AFB GA      1:19:17    1   12:18    1   43:03  20.9    1   23:58  8:00
    2    44 MICHAEL HOLLOSY 26 SILVER SPRINGS FL 1:27:14    3   13:39    2   48:51  18.4    2   24:45  8:15
    3    48 MICHAEL GULNAC 25 ST PETE FL         1:30:06    2   13:21    3   51:18  17.5    3   25:28  8:30
MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    15 TONY GUILLEN 31 TALLAHASSEE FL       1:17:18    2   12:21    3   43:04  20.9    2   21:54  7:18
    2    16 SAM COYNER 33 GAINESVILLE FL         1:18:29    5   13:32    5   43:58  20.5    1   21:00  7:00
    3    21 THOMAS WOYTE 32 PARKLAND FL          1:20:38
    4    25 PHILLIP ROYAL 31 INVERNESS FL        1:21:30    6   13:43    1   42:29  21.2    4   25:18  8:26
    5    27 THOMAS WURZBACH 32 GAINESVILLE FL    1:21:53    1   11:49    2   42:33  21.2    7   27:32  9:11
    6    28 NEAL NEASE 30 PT CHARLOTTE FL        1:22:03    3   12:54    6   45:54  19.6    3   23:17  7:46
    7    29 STEVE GILLIS 32 GAINESVILLE FL       1:22:07    4   12:56    4   43:12  20.8    6   26:00  8:40
    8    46 THOMAS HAESEKER 32 CRYSTAL RIVER FL  1:29:32    7   13:55    7   49:46  18.1    5   25:52  8:38
    9    67 BRADLEY SCOTT 34 TALLAHASSEE FL      1:39:19    8   16:05    9   54:53  16.4    8   28:22  9:28
   10    82 MATTHEW P. URAM 33 HOLIDAY FL        1:48:13    9   22:34    8   52:42  17.1    9   32:58 11:00
MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    10 DAVID BENNETT 38 SARASOTA FL         1:15:10    3   13:29    1   39:53  22.6    2   21:49  7:17
    2    11 JAMES LEITHEISER 37 JAX FL           1:15:28    1   13:02    3   42:51  21.0    1   19:36  6:32
    3    13 MARK PARISIAN 39 DUNNELLON FL        1:16:06    2   13:25    2   40:46  22.1    3   21:55  7:19
    4    30 GERALD A. KRANNEBITTER 36 ORLANDO FL 1:22:18    4   14:28    4   43:31  20.7    4   24:20  8:07
    5    43 RICHARD HALL 38 OCALA FL             1:27:08    5   14:43    5   47:54  18.8    5   24:31  8:11
MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1     4 MILLARD SAPPINGTON 43 SEMINOLE FL    1:12:42    2   11:38    2   40:03  22.5    2   21:02  7:01
    2     5 GREG NELSON 40 UMATILLA FL           1:13:17    1   10:34    4   41:21  21.8    3   21:23  7:08
    3    17 DWIGHT FITZGERALD 40 DUNELLON FL     1:18:59    6   17:42    3   40:45  22.1    1   20:33  6:51
    4    19 MIKE SCOTT 44 DUNEDIN FL             1:19:35    4   14:03    7   42:53  21.0    5   22:40  7:34
    5    20 EDDIE HENSLEY 40 FT MEADE FL         1:20:23    8   18:25    1   39:56  22.5    4   22:04  7:22
    6    34 DANIEL K DE WITT 40 BROOKSVILLE FL   1:23:18    5   16:04    6   42:10  21.4    8   25:05  8:22
    7    35 KEN SMITH 42 VALRICO FL              1:23:47   10   18:44    5   42:03  21.4    6   23:01  7:41
    8    38 MIKE GAGNIER 40 ORLANDO FL           1:25:22
    9    54 STEPHEN HEGARTY 43 LUTZ FL           1:32:34    9   18:27   10   50:11  17.9    7   23:57  7:59
   10    58 SPENCER PHELPS 40 APOPKA FL          1:34:32    7   18:13    8   48:01  18.8    9   28:19  9:27
   11    61 GEORGE LABANCA 44 ST.PETE FL         1:36:43   11   19:08    9   49:15  18.3   10   28:20  9:27
   12    65 RUSSELL KIRK 42 OCALA FL             1:38:21    3   13:35   11   54:17  16.6   11   30:30 10:10
MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1     7 DANNY STEVENS 46 DUNELLON FL         1:14:43    2   13:08    2   40:36  22.2    1   21:00  7:00
    2     8 ROBERT BROCKETT 45 LECANTO FL        1:15:06    3   13:48    1   39:06  23.0    3   22:12  7:24
    3    12 JERRY RUTIGLIANO 47 TARPON SPRINGS F 1:15:35    1   12:42    3   41:50  21.5    2   21:05  7:02
    4    47 DAVID BLACK 49 GAINESVILLE FL        1:29:57    4   18:22    4   46:28  19.4    4   25:08  8:23
    5    75 MICHAEL DUNN 47 LARGO FL             1:45:14    5   21:04    5   53:22  16.9    5   30:48 10:16
    6    84 JOHN ROYALTY 49 CRYSTAL RIVER FL     1:52:51    6   21:07    6   57:47  15.6    6   33:59 11:20
MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    71 GREG KAPUTA 52 TAMPA FL              1:40:40    5   24:20    1   52:48  17.1    1   23:33  7:51
    2    76 BRUCE LYNN 52 TALLAHASSEE FL         1:47:03    4   21:17    2   53:43  16.8    4   32:05 10:42
    3    78 JEFF TESTERMAN 51 TAMPA FL           1:47:12    3   21:13    3   54:41  16.5    3   31:19 10:27
    4    83 ROBERT BLEAKLEY 53 CRYSTAL RIVER FL  1:49:53    1    6:40    5 1:16:57  11.7    2   26:17  8:46
    5    86 LARRY PIKE 53 OKLAWAHA FL            1:58:17    2   20:30    4 1:04:29  14.0    5   33:18 11:06
MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    40 TOM DALY 58 JENSEN BCH FL            1:26:19    1   17:49    1   44:19  20.3    1   24:11  8:04
    2    51 SAM NALL 56 TAMPA FL                 1:31:18    2   18:17    2   48:38  18.5    2   24:25  8:09
    3    74 TOM O'NEILL 59 VENICE FL             1:43:37    3   22:35    3   52:18  17.2    3   28:44  9:35
MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    41 REGGIE THURLOW 63 CRYSTAL RIVER FL   1:26:46    1   10:59    1   48:06  18.7    1   27:42  9:14
    2    80 MARTIN KRAUSS 63 WINTER PARK FL      1:48:01    2   20:19    2   56:33  15.9    2   31:11 10:24
MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1    85 CHARLES L. DURHAM 68 INVERNESS FL    1:57:20    1   22:43    1   53:16  16.9    1   41:22 13:48
CLYDESDALE  01 - 39
    1    23 MICHAEL PLANTE 37 PT RICHEY FL       1:21:19    1   12:48    1   42:42  21.1    1   25:50  8:37
    2    54 JOHN CERALOLA 39 CORAL SPRGS FL      1:32:27    2   14:40    2   49:51  18.1    2   27:58  9:20
CLYDESDALE  40 - 99
    1    57 JEFF BLAIR 45 TALLY FL               1:34:09    1   18:31    1   45:43  19.7    1   29:56  9:59
    2    66 BILL GAIR 41 GAINESVILLE FL          1:39:09    2   20:04    2   48:44  18.5    2   30:22 10:08
OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERSUP
    1     9 RACHEAL WOOD 38 DEERFIELD FL         1:15:09    5   12:20    1   40:32  22.2    3   22:19  7:27
    2    22 KRISTEN CARMIENCKE 24 TALLAHASSEE FL 1:20:58    7   12:31    4   44:56  20.0    5   23:32  7:51
    3    24 LAURA A. DE WITT 38 BROOKSVILLE FL   1:21:27   11   17:45    2   41:49  21.5    1   21:53  7:18
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
    1    33 AMANDA HAHN 13 GAINESVILLE FL        1:22:53    1   11:07    1   49:35  18.2    1   22:12  7:24
FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
    1    73 HEIDI HAHN 17 GAINESVILLE FL         1:42:21    1   12:10    1   55:48  16.1    1   34:23 11:28
FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
    1    56 LAURA STURM 20 NEW LONDON CT         1:33:12    1   12:18    2   57:57  15.5    1   22:58  7:40
    2    77 GINA HICKEY 22 TALL FL               1:47:07    3   21:55    1   47:50  18.8    3   37:23 12:28
    3    79 KELLY SAVAGE 20 OCALA FL             1:47:21    2   18:19    3   59:01  15.3    2   30:02 10:01
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    36 NICOLE GRABER 27 TALLAHASSEE FL      1:24:35    1   12:06    1   47:48  18.8    1   24:41  8:14
    2    63 STACEY STANLEY 28 JACKSONVILLE FL    1:37:41    3   20:27    2   50:48  17.7    2   26:27  8:49
    3    72 MELINDA MEDURI 27 PALM HARBOR FL     1:41:42    2   18:13    3   54:46  16.4    3   28:44  9:35
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1     0 KIM WALL 30 ST.PETE FL                          1   23:22
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    52 JENNIFER NANNEY 36 FT MEADE FL       1:31:51    1   14:18    3   53:23  16.9    1   24:11  8:04
    2    69 KATE JOHNSON 36 BRANDON FL           1:40:04    2   19:37    1   50:26  17.9    3   30:02 10:01
    3    70 WENDY GOSS 39 ST.PETE FL             1:40:20    3   19:43    2   51:46  17.4    2   28:51  9:37
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    37 KATHLEEN HAWKINS 43 MICANOPY FL      1:25:21    1   12:22    2   46:20  19.4    4   26:40  8:54
    2    42 MARY ANN DENES 44 OCALA FL           1:26:55    2   17:43    1   45:09  19.9    1   24:04  8:02
    3    53 PATTY ALLISON 41 BROOKSVILLE FL      1:32:07    3   18:19    3   48:08  18.7    2   25:41  8:34
    4    68 DONNA TUDOR 44 TAMPA FL              1:39:36    5   22:28    4   50:35  17.8    3   26:34  8:52
    5    81 VALERIE RUTLEDGE 44 CRYSTAL RIVER FL 1:48:06    4   20:41    5   59:02  15.2    5   28:25  9:29
    6    89 DIANNE PERKINS 44 TALLAHASSEE FL     2:29:38
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    39 NINA GERLI 46 MICCO FL               1:25:58    1   16:20    1   44:39  20.2    1   25:00  8:20
    2    87 GAIL ANNIS 45 LARGO FL               2:00:08    2   19:51    2 1:01:13  14.7    3   39:06 13:02
    3    88 MARJORIE PEDERSEN 49 PARKLAND FL     2:10:13    3   27:37    3 1:05:53  13.7    2   36:45 12:15
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    64 PATRICIA HOFFMAN 50 PALM HARBOR FL   1:38:17    1   18:41    1   51:10  17.6    1   28:27  9:29
  RELAY RESULTS
    MALE RELAY
    1    14 DUNNELLON BLAKE IDZIAK/CAMERON RIPPLE/TODD FITZGERALD          1:16:54    1    9:52    1   46:19  19.4    1   20:44  6:55
    2    59 3 J'S JEFF KULAS/JONATHAN DESROCHER/JANO JANOYAN NAPLES        1:34:40    2   19:59    2   48:08  18.7    2   26:33  8:51
    MIXED RELAY
    1    62 2 GIRLS & A GUY DENISE WEAVER/JANIS HUEGEL/ROBERT WEAVER HOMOS 1:36:53                                    1   25:12  8:24

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com