Alta Vista Sports

CRYSTAL RIVER ROTARY TRIATHLON SERIES RACE #2
.50 SWIM/15.5 MILE BIKE/3 MILE RUN
7/4/2000 CRYSTAL RIVER, FL
RACE FOUNDER:RICK BROWN//DIRECTOR JOAN OGLE
TIMING & RESULTS-ALTA VISTA SPORTS
JOHN BOYLE 904 736-0002;POB 1700; DELAND, FL 32721

  OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP
    1     1 JOE BONNESS 44 NAPLES FL             1:06:50    6    9:45    1   36:51  25.2    7   20:15  6:45
    2     2 PHILIP LAHAYE 27 PALM HARBOR FL      1:08:06    8    9:48    4   39:24  23.6    2   18:55  6:19
    3     3 BRYAN KONRAD 15 GAINESVILLE FL       1:08:39    1    8:24   17   41:03  22.7    4   19:13  6:25
  MALE AGE GROUP:  01- 14
    1    28 ANDREW PHELPS 13 APOPKA FL           1:16:10    1    9:14    2   43:25  21.4    2   23:32  7:51
    2    34 TODD FITZGERALD 13 DUNELLON FL       1:18:04    2   10:35    1   41:38  22.3    4   25:52  8:38
    3    49 CAMERON RIPPLE 14 DUNNELLON FL       1:22:56    4   14:20    4   47:21  19.6    1   21:16  7:06
    4    68 ERIC CARTER 13 LECANTO FL            1:29:13    5   15:08    3   45:21  20.5    5   28:46  9:36
    5    94 DJ CARELLA 13 INVERNESS FL           1:38:02    3   14:05    5   58:43  15.8    3   25:15  8:25
    6   110 TROY FITZGERALD 10 DUNNELLON FL      1:49:38    6   15:35    6   59:08  15.7    6   34:56 11:39
  MALE AGE GROUP:  15 - 17
    1     5 RYAN PHELPS 15 APOPKA FL             1:09:44    2    9:46    1   39:42  23.4    1   20:16  6:46
    2    30 BLAKE IDZIAK 15 OCALA FL             1:17:04    1    8:30    2   45:18  20.5    3   23:18  7:46
    3    58 JUSTIN BLEAKLEY 17 LEESBURG FL       1:24:38    4   12:36    4   50:33  18.4    2   21:30  7:10
    4    63 CHRISTOPHER GRILLO 16 CRYSTAL RIVER  1:27:54    3   10:06    3   48:56  19.0    4   28:53  9:38
  MALE AGE GROUP:  18 - 24
    1    13 DANNY STEVENS JR 22 DUNELLON FL      1:12:29    2   12:26    1   39:37  23.5    1   20:27  6:49
    2    19 ALAN HENGESBACH 20 SPRING HILL FL    1:13:41    1   10:11    2   42:27  21.9    2   21:03  7:01
    3   108 RYAN FREEL 22 TAMPA FL               1:46:24    3   18:09    3 1:00:06  15.5    3   28:09  9:23
  MALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    31 JASON MC COBB 26 BOYNTON BCH FL      1:17:04    2   12:11    1   42:38  21.8    1   22:16  7:26
    2    50 CHET JUSTICE 28 GAINESVILLE FL       1:23:02    1   11:15    2   43:24  21.4    2   28:23  9:28
  MALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    10 TIM RICHARDSON 31 PALMETTO FL        1:11:49    3   11:46    2   40:14  23.1    1   19:50  6:37
    2    18 PHILLIP ROYAL 31 INVERNESS FL        1:13:10    5   12:37    1   39:30  23.6    3   21:03  7:01
    3    24 GRAHAM DYKES 30 GULFPORT FL          1:15:16    2   10:48    6   43:42  21.3    2   20:47  6:56
    4    32 RICKY BRANT 30 INVERNESS FL          1:17:52    9   13:33    4   41:13  22.6    6   23:07  7:43
    5    38 MICHAEL KANTER 30 INVERNESS FL       1:19:42   11   13:50    3   40:45  22.8    9   25:09  8:23
    6    43 TOM WURBACH 32 GAINESVILLE FL        1:20:55    1   10:32    5   43:04  21.6   10   27:20  9:07
    7    44 THOMAS BEAGAN 30 INVERNESS FL        1:21:07   10   13:42    8   45:59  20.2    5   21:27  7:09
    8    46 JAMES MC LINDEN 30 MAITLAND FL       1:21:20    4   12:23    7   45:36  20.4    7   23:21  7:47
    9    48 CHRIS MOLING 34 INVERNESS FL         1:22:27    6   12:38    9   48:28  19.2    4   21:22  7:08
   10    64 THOMAS HAESEKER 32 CRYSTAL RIVER FL  1:28:04    7   12:55   10   50:33  18.4    8   24:37  8:13
   11     0 MATTHEW PERRY 34 LAKELAND FL                    8   13:31
   12     0 ROBERT CHRISTENSEN 33 ST.PETE FL               12   22:24
  MALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    11 TODD KNOWLSON 36 TAMPA FL            1:12:22    1   11:04    2   41:20  22.5    2   19:59  6:40
    2    17 MARK PARISIAN 39 DUNNELLON FL        1:12:45    2   12:37    1   39:41  23.4    3   20:28  6:50
    3    20 CLAUDE W. WINTER 38 LONGWOOD FL      1:14:48    7   14:44    3   42:01  22.1    1   18:04  6:02
    4    33 BRYAN BARTLETT 35 ST. PETE FL        1:17:56    4   13:01    4   42:15  22.0    5   22:41  7:34
    5    40 DARIAN JOHNSON 38 TAMPA FL           1:19:56    3   12:53    5   43:38  21.3    7   23:25  7:49
    6    52 RICHARD HALL 38 OCALA FL             1:23:22    5   13:06    7   46:20  20.1    8   23:56  7:59
    7    53 BRUCE KENO 36 HOLLYWOOD FL           1:23:27    8   15:39    6   44:44  20.8    6   23:05  7:42
    8    56 BRADLEY BROWN 35 BOYNTON BCH FL      1:24:03    6   14:15    8   47:27  19.6    4   22:22  7:28
    9    72 DOUGLAS BREWER 39 PALM HARBOR FL     1:30:42    9   16:12    9   48:59  19.0    9   25:31  8:31
   10    93 GEORGE MC KENZIE 37 GAINESVILLE FL   1:37:57   10   16:14   12   53:25  17.4   10   28:19  9:27
   11   104 WALTER CHONG 37 LECANTO FL           1:42:49   11   17:12   11   53:15  17.5   11   32:23 10:48
   12   105 ROBERT WEAVER 39 HOMOSASSA FL        1:44:23   12   17:20   10   51:40  18.0   12   35:24 11:48
  MALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    12 TILLIS GIBSON 43 GAINESVILLE FL      1:12:25    2   10:26    2   40:50  22.8    2   21:10  7:04
    2    15 DWIGHT FITZGERALD 40 DUNELLON FL     1:12:38    4   11:59    1   39:45  23.4    1   20:55  6:59
    3    22 DANIEL DEWITT 40 BROOKSVILLE FL      1:15:06    3   11:50    4   42:01  22.1    3   21:16  7:06
    4    27 KEN SMITH 42 VALRICO FL              1:15:41    8   13:12    3   41:02  22.7    4   21:28  7:10
    5    47 RUSSELL KIRK 42 OCALA FL             1:22:16    1   10:08    6   49:17  18.9    6   22:52  7:38
    6    55 STEPHEN HEGARTY 44 LUTZ FL           1:23:58    6   12:34    7   49:31  18.8    5   21:54  7:18
    7    59 DAVID MAC KENZIE 42 PALM HARBOR FL   1:25:14    5   12:18    5   48:27  19.2    8   24:29  8:10
    8    62 SPENCER PHELPS 40 APOPKA FL          1:27:05    9   13:44    8   49:49  18.7    7   23:34  7:52
    9     0 RICK BRINGGER 44 LAKE CITY FL                   7   12:40
  MALE AGE GROUP:  45 - 49
    1     4 DANNY STEVENS 46 DUNELLON FL         1:08:54    2   10:34    2   39:22  23.6    1   18:58  6:20
    2     7 ROBERT BROCKETT 45 LECANTO FL        1:10:02    4   10:58    1   37:41  24.7    3   21:23  7:08
    3     8 ED STRACK 48 TAMPA FL                1:10:46    1    8:54    3   40:09  23.2    4   21:44  7:15
    4    14 JERRY RUTIGLIANO 48 TARPON SPRINGS F 1:12:29    3   10:44    4   40:37  22.9    2   21:10  7:04
    5    66 TIM BRANT 47 CRYSTAL RIVER FL        1:28:14    5   14:02    5   49:54  18.6    5   24:19  8:07
    6    91 MARK ANDERSON 45 BEVERLY HILLS FL    1:37:29    7   18:54    7   53:53  17.3    6   24:43  8:15
    7    97 JOHN ROYALTY 49 CRYSTAL RIVER FL     1:38:45    6   15:16    6   53:25  17.4    7   30:05 10:02
  MALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    26 DANNY GLENN 51 GAINESVILLE FL        1:15:33    5   13:55    1   41:09  22.6    1   20:30  6:50
    2    60 HAROLD BRITT 52 PALMETTO FL          1:25:21    4   13:53    2   46:06  20.2    5   25:23  8:28
    3    75 CHARLES SIMMONS 54 STUART FL         1:31:04    6   16:52    4   50:15  18.5    2   23:58  8:00
    4    81 ROGER MILLS 54 STOCKBRIDGE GA        1:33:28    8   19:51    3   49:27  18.8    3   24:10  8:04
    5    90 ROBERT BLEAKLEY 53 CRYSTAL RIVER FL  1:37:01    3   13:53    7   58:50  15.8    4   24:19  8:07
    6   102 JEFF TESTERMAN 51 TAMPA FL           1:40:50    7   17:44    6   54:29  17.1    6   28:39  9:33
    7   106 TAS PEPITO 51 CRYSTAL RIVER FL       1:45:00    2   13:37    5   53:33  17.4    7   37:50 12:37
    8     0 RICK FIELDS 52 ORMOND BEACH FL                  1   11:13
  MALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    23 TOM DALY 58 JENSEN BCH FL            1:15:14    1   11:35    1   40:11  23.2    1   23:29  7:50
    2    78 GEORGE F. KOLP 55 TARPON SPRINGS FL  1:32:46    2   14:54    2   48:48  19.1    3   29:04  9:42
    3    96 TOM O'NEILL 59 VENICE FL             1:38:28    4   20:51    3   51:20  18.1    2   26:17  8:46
    4   113 LARRY PIKE 55 OKLAWAHA FL            1:51:52    3   17:09    4 1:01:31  15.1    4   33:12 11:04
  MALE AGE GROUP:  60 - 64
    1    45 REGGIE THURLOW 63 CRYSTAL RIVER FL   1:21:14    1    9:25    1   45:39  20.4    1   26:12  8:44
    2    84 JOE CIMINO 64 TAMPA FL               1:34:51    3   16:59    2   49:39  18.7    3   28:14  9:25
    3    87 BOB TURCOTTE 63 ST.PETE FL           1:36:43    2   16:08    3   52:48  17.6    2   27:48  9:16
   MALE AGE GROUP:  65 - 69
    1   109 CHARLES L. DURHAM 68 INVERNESS FL    1:47:40    2   18:59    1   51:33  18.0    2   37:09 12:23
    2   112 FRED BAUERMEISTER 66 PT RICHEY FL    1:51:35    1   16:13    2 1:00:32  15.4    1   34:50 11:37
    3   119 CHRIS BROWN 68 CLEARWATER FL         2:02:58    3   19:54    3 1:03:01  14.8    3   40:05 13:22
   MALE AGE GROUP:  70 - 99
    1    73 RICHARD WARREN 90 BROOKSVILLE FL     1:30:52    1   14:23    1   50:43  18.3    1   25:46  8:36
   CLYDESDALE  39 & UNDER
    1    21 JAMES LARKIN 30 CLERMONT FL            1:14:58    4   12:31    3   43:42  21.3    1   18:46  6:16
    2    35 TREY STARKEY 37 ODESSA FL              1:18:07    3   12:12    2   42:07  22.1    2   23:49  7:57
    3    37 MICHAEL PLANTE 37 PT RICHEY FL         1:18:58    2   12:05    1   41:55  22.2    3   24:59  8:20
    4    79 FRANK GIARDINI 37 HUNTSVILLE AL        1:32:46    5   12:48    5   50:30  18.4    6   29:29  9:50
    5    80 ROBERT BAIN 32 TARPON SPRINGS FL       1:33:12    1   10:30    8   53:47  17.3    5   28:56  9:39
    6    85 LAURENCE VORISEK 36 YANKEETOWN FL      1:34:53    7   15:39    6   51:21  18.1    4   27:53  9:18
    7    88 ERIC FINNEN 28 LAKELAND FL             1:36:50    8   16:11    4   47:34  19.6    7   33:07 11:03
    8   103 JAMES GUNTER 35 DELTONA FL             1:42:10    6   15:11    7   52:26  17.7    8   34:34 11:32
    9   116 RICK BROWN 39 CRYSTAL RIVER FL         1:56:23   10   23:54    9   57:10  16.3   10   35:19 11:47
   10   118 TIMOTHY BOWMAN 29 CRYSTAL RIVER FL     2:00:04    9   19:07   10 1:05:41  14.2    9   35:18 11:46
  CLYDESDALE  40 & OVER
    1    29 ROBERT STEVENS 41 DUNNELLON FL         1:16:32    2   12:13    1   39:34  23.5    4   24:46  8:16
    2    39 JEFF BLAIR 45 TALLY FL                 1:19:44    3   12:33    2   43:00  21.6    3   24:12  8:04
    3    41 BRYAN YOHO 46 OLDSMAR FL               1:20:36    5   13:30    3   43:29  21.4    1   23:39  7:53
    4    51 RUTLAND BUSSEY 40 ST.PETE FL           1:23:07    1    9:52    4   44:51  20.7    5   28:25  9:29
    5    57 DAVID SITTON 47 PLANT CITY FL          1:24:27    7   14:34    5   45:47  20.3    2   24:08  8:03
    6    77 BILL GAIR 41 GAINESVILLE FL            1:31:56    6   14:30    6   47:25  19.6    6   30:02 10:01
    7   101 DOUG BUTLER 51 NEW PT.RICHEY FL        1:39:32    8   14:52    7   53:39  17.3    7   31:03 10:21
    8   111 STEVEN DWINELL 44 TALLAHASSEE FL       1:50:56    4   13:26    8   58:50  15.8    8   38:41 12:54
   OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERSUP
    1     6 RACHEAL WOOD 38 DEERFIELD FL         1:09:47    4    9:52    1   39:05  23.8    2   20:50  6:57
    2     9 JULIA FLOHR 25 CLERMONT FL           1:11:33    3    9:52    2   39:25  23.6    4   22:16  7:26
    3    16 LAURA DEWITT 37 BROOKSVILLE FL       1:12:42    6   11:22    3   40:33  22.9    1   20:48  6:56
  FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
    1    67 JULIE R. CARUSONE 13 HIGH SPRINGS FL 1:28:31    1    8:33    1   51:51  17.9    1   28:08  9:23
  FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
    1    25 ASHLEY H. CARUSONE 15 HIGH SPRINGS F 1:15:23    1    7:57    1   45:46  20.3    1   21:41  7:14
  FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
    1    69 GINA HICKEY 22 TALL FL               1:29:48    2   15:02    1   46:59  19.8    1   27:48  9:16
    2    99 KELLY SAVAGE 20 OCALA FL             1:38:48    1   12:36    2   57:39  16.1    2   28:34  9:32
  FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
    1    83 MELINDA MEDURI 27 PALM HARBOR FL     1:33:59    1   12:16    1   54:25  17.1    2   27:18  9:06
    2    92 SHANNON KENNEDY 28 PALM HARBOR FL    1:37:40    2   14:13    2   57:44  16.1    1   25:44  8:35
  FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
    1    71 LISA HIMMLER 33 OCALA FL             1:30:40    1   15:21    1   50:26  18.4    1   24:54  8:18
    2    98 SANDRA CUMMINGS 30 VALDOSTA GA       1:38:48    2   18:14    2   52:14  17.8    2   28:20  9:27
  FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
    1    86 CHERYL CHARLES 35 INVERNESS FL       1:36:05    1   15:23    1   52:37  17.7    1   28:05  9:22
  FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
    1    42 MARY ANN DENES 44 OCALA FL           1:20:42    1   13:25    1   44:16  21.0    1   23:02  7:41
    2    61 PATTY ALLISON 41 BROOKSVILLE FL      1:25:31    2   14:00    2   46:15  20.1    2   25:17  8:26
    3   107 DENISE WEAVER 42 HOMOSASSA FL        1:45:43    4   24:40    3   53:41  17.3    3   27:24  9:08
    4   120 DIANNE PERKINS 44 TALLAHASSEE FL     2:13:50    3   24:32    4 1:07:00  13.9    4   42:19 14:07
  FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
    1    36 NINA GERLI 46 MICCO FL               1:18:38    1   11:19    1   43:44  21.3    1   23:37  7:53
    2    54 KAREN ALEXEEV 47 GULFPORT FL         1:23:46    2   13:41    2   45:04  20.6    2   25:02  8:21
    3    76 DONNA TUDOR 45 TAMPA FL              1:31:25    3   15:33    3   50:21  18.5    3   25:32  8:31
    4   115 MARJORIE PEDERSEN 49 PARKLAND FL     1:56:19    4   20:43    4 1:02:47  14.8    4   32:50 10:57
  FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
    1    65 PAM GALBRAITH 53 LA QUINTA CA        1:28:09    2   13:31    1   48:35  19.1    1   26:04  8:42
    2    74 PATRICIA HOFFMAN 50 PALM HARBOR FL   1:30:52    1   13:08    2   50:09  18.6    2   27:36  9:12
    3   100 AISHA KENO 50 HOLLYWOOD FL           1:38:48    3   16:40    3   54:09  17.2    3   27:59  9:20
  FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
    1    95 ANNETTE FRISCH 59 ST.PETE FL         1:38:18    1   16:01    1   57:18  16.2    1   24:59  8:20
    2   117 SANDIE M. STAHR 58 MOUNT DORA FL     1:56:49    2   16:52    2 1:00:31  15.4    2   39:27 13:09
  ATHENA
    1   114 PAT RUNDIO 45 HERNANDO FL            1:53:04    1   17:47    1   58:43  15.8    1   36:35 12:12
  MALE RELAY
    1    89  DANIEL QUICK/JIM ARBER BEVERLY HILLS           1:36:52    1   19:25    1   52:01  17.9    1   25:27  8:29
  MIXED RELAY
    1    53  BRUCE KENO/KRISTI KENO HOLLYWOOD               1:23:27    3   15:39    1   44:44  20.8    2   23:05  7:42
    2    66  TIM BRANT/JENNIFER ARDOLINI CRYSTAL RIVER      1:28:14    2   14:02    2   49:54  18.6    3   24:19  8:07
    3    70  AMY RUNDIO/PAUL RUNDIO/DAVID RUNDIO HERNANDO   1:30:40    1   12:28    3   53:38  17.3    4   24:36  8:12
    4    82  MARYBETH MAYFIELD/PAULA BLEAKLEY/MAC BLEAKLEY  1:33:47    4   16:33    4   55:24  16.8    1   21:51  7:17
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com