Alta Vista Sports

ED ROOT 10K
DECEMBER 6, 2003 NEW SMYRNA BEACH, FL
EVENT TIMING AND RESULTS: JACOB SMITH
ALTA VISTA SPORTS
POB 1700, DELAND, FL 32721
www.altavistasports.com (386)736-0002

OVERALL MALE CHAMPION
1 Mike Cain 44 Ormond Beach 35:47
MALE AGE GROUP: 01 - 13
1 Anthony Cramond 12 Monroe 52:58
2 Brian Lastarza 11 Ormond Beach 1:22:19
MALE AGE GROUP: 14 - 18
1 Kevin Meinberg 18 Ormond Beach 38:45
2 Eric Wydner 17 Edgewater 40:26
3 Hanif Ali 17 Orlando 41:19
4 Joe Young, Iv 15 New Smyrna Beach 49:49
5 Dylan Chase 17 New Smyrna Beach 50:42
6 Chris Hearn 14 New Smyrna Beach 1:00:05
MALE AGE GROUP: 19 - 24
1 James Janey 21 Daytona Beach 41:56
2 Michael Brower 24 Jacksonville 44:13
3 Steven Dodge 23 Daytona Beach 44:32
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 Kayle Fisher 33 Ormond Beach 35:55
2 Jayson Ness 33 S. Daytona 41:07
3 Chad Truxall 30 Port Orange 47:36
4 Peter Liotta 32 New Smyrna Beach 48:54
5 Doug Lynch 34 Pt. Orange 56:56
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 Mark Lastarza 39 Ormond Beach 46:42
2 Ed Eisler 35 Holly Hill 48:35
3 Bob Levy 38 New Smyrna Beach 50:02
4 Leif Chase 35 Orlando 57:54
MALE MASTERS CHAMPION
1 Paul Holyko 43 Port Orange 36:22
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 Chris Burkett 44 Daytona Beach 40:45
2 Demi Brownrigg 40 Ormond Beach 44:00
3 Doug Hearn 43 New Smyrna Beach 45:05
4 Scott Reagan 42 Lake Mary 45:08
5 Bob Schultz 44 Edgewater 45:23
6 James Gulley 42 Oviedo 50:15
7 Bill Sherrier 41 Daytona Bch Shores 51:55
8 Kent Allen 42 New Smyrna Beach 52:32
9 Rick Campos 41 South Daytona 55:02
10 Peter Dimuro 44 Deland 1:04:49
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 Paul Rice 45 Daytona Beach 38:53
2 Rick Ingerson 49 Port Orange 39:59
3 Howard Vann 48 Port Orange 42:42
4 Willie Calloway 45 Deltona 42:54
5 Jarvin Guinn 45 New Smyrna Beach 48:18
6 Kevin Roberts 47 New Smyrna Beach 49:04
7 Tom Draus 47 New Smyrna Beach 49:44
8 Robert Baranowski 46 Ormond Beach 50:33
9 Eugene Scanlon 46 Pt. Orange 58:18
MALE GRANDMASTERS CHAMPION
1 Peter Weishaar 58 Winter Springs 41:28
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 Tom May 51 New Smyrna Beach 43:29
2 Adam Rafalski 53 Lake Mary 45:57
3 Tom Percival 51 Port Orange 50:09
4 Bob Kline 51 New Smyrna Beach 51:16
5 John Zak Iii 50 Ormond Beach 53:27
6 Terry Griffin 54 New Smyrna Beach 54:13
7 E.j. Walker 53 New Smyrna Beach 1:01:02
8 Skuli Thorhallsson 53 Edgewater 1:18:25
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 John Nablo 55 Deland 45:44
2 Don Smith 57 New Smyrna Beach 46:48
3 Silky Sullivan 59 Tampa 47:52
4 Ralph Johnson 59 New Smyrna Beach 48:48
5 Bob Kissell 59 Edgewater 48:50
6 Aaron Yona 57 New Smyrna Beach 50:59
7 David Spear 59 Deland 52:46
8 Peter Johnston 59 Deland 53:06
9 Gary Reeves 55 New Smyrna Beach 53:18
10 Greg Samano 57 New Smyrna Beach 53:53
11 James Roberts 56 Deland 54:22
12 Arnold Abbott 57 New Smyrna Beach 59:21
13 Joseph Fink 57 Edgewater 59:36
14 Angel Rodriguez 56 Edgewater 1:00:01
15 Paul Alvord 59 Edgewater 1:17:10
MALE AGE GROUP: 60 - 64
1 Peter Kramer 61 New Smyrna Beach 45:38
2 Patrick Zier 64 Lakeland 47:15
3 Narciso Tavales 62 Deltona 50:58
4 Ken Martin 61 New Smyrna Beach 54:53
MALE AGE GROUP: 65 - 69
1 Jerry Lardinois 68 Pt. Orange 47:21
2 Horace Brannon 66 New Smyrna Beach 56:39
3 Richard Dillard 68 Ormond Beach 59:14
MALE AGE GROUP: 70 - 99
1 Alex Murchie 74 New Smyrna Beach 1:08:25
2 Carson John 81 Palatka 1:24:54
OVERALL FEMALE CHAMPION
1 Alexa Gamma 28 So. Daytona 41:08
FEMALE AGE GROUP: 01 - 13
1 Catherine Lastarza 08 Ormond Bch 1:22:23
FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
1 Rebecca Dipersia 24 Pt. Orange 50:27
2 Michelle Keppler 23 Daytona Beach 59:05
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 Colleen Nicoulin 29 Pt. Orange 42:28
2 Sarcha French 28 Fernandina Beach 47:55
3 Dorie Mccarthy 25 Fernandina Beach 51:45
4 Glynn Goyette 28 New Smyrna Beach 1:00:00
5 Maryann Thornberry 26 N Smyrna 1:00:59
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 Rachael Weighton 32 New Smyrna Bch 50:36
2 Michele Rouse 34 Ormond Bch 51:13
3 Coutrney Dunham 33 Pt. Orange 52:38
4 Kelly Stairs 33 South Daytona 56:45
5 Lori Bolt 34 Ormond Beach 1:00:16
6 Laura Willoughby 33 Pt. Orange 1:02:33
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 Bridget Lavigne 35 Ormond Beach 45:17
2 Joanne Mccall 36 Edgewater 45:41
3 Sheila Sullivan 37 Daytona 46:19
4 Julie Hill-Warner 37 Pt. Orange 46:45
5 Birgit Smith 35 New Smyrna Beach 48:21
6 Lori Hadley 38 New Smyrna Beach 50:10
7 Stacy Ferner 35 New Smyrna Beach 50:31
8 Pam Giese 39 Port Orange 50:51
9 Vera Murphy 39 New Smyrna Beach 57:11
10 Karen Chase 36 Orlando 57:55
11 Christine Bange 35 Flagler Beach 59:47
FEMALE MASTERS CHAMPION
1 Marie Ciriat 42 Deland 45:43
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 Sharon Lay 42 Daytona Beach 46:16
2 Jill Reily 44 New Smyrna Beach 46:33
3 Carole Thomas 40 Pt. Orange 46:43
4 Valeh Levy 43 New Smyrna Beach 51:00
5 Mary O'meara 41 New Smyrna Beach 52:36
6 Carroll Scanlon 44 Pt. Orange 53:23
7 Candy Camerden 42 Samsula 1:09:54
8 Mary Lastarza 41 Ormond Beach 1:19:32
9 Holly Crandall 42 New Smyrna Bch 1:27:21
10 Millie Rosa 44 New Smyrna Beach 1:36:46
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 Marilyn Bertot 46 Titusville 47:29
2 Nancy Toth 49 Ormond Beach 51:35
3 Cecilia Mccarthy 49 Fernandina Bch 51:58
4 Debbie Milford 46 Deland 52:04
5 Loretta Devine 46 Daytona Beach 1:16:37
FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
1 Peggy Samand 57 New Smyrna Beach 48:21
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 Keitha Campbell 52 Edgewater 48:48
2 Linda Kline 52 New Smyrna Beach 53:16
3 Deborah Roberts 54 Deland 55:44
4 Donna Cramond 54 Monroe 59:09
5 Peggy Walker 52 New Smyrna Beach 1:01:02
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 Maryann Thorhallsson 56 Edgewater 58:10
2 Joyce Whitney 55 Pt Orange 1:00:36
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
1 Molly Thayer 60 Livingston 49:10
2 Joyce Kelly 60 Ormond Beach 1:00:26
3 Donna Hiatt 63 Daytona Beach 1:02:33
4 Mary Ciccarello 60 Edgewater 1:27:21
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
1 Hildy Fosse 75 Ormond Bch 1:02:06
2 Violet Samano 78 Pt. Orange 1:36:46

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com