Alta Vista Sports

ED ROOT 10K
DECEMBER 4, 2004
NEW SMYRNA BEACH, FL
EVENT TIMING AND RESULTS: JACOB SMITH
ALTA VISTA SPORTS
POB 1700 DELAND, FL 32721
www.altavistasports.com (386)736-0002

OVERALL MALE CHAMPION & RUNNERSUP
MALE AGE GROUP: 01 - 99
1 Mike Cain 45 Ormond Beach FL 36:23 5:53
MALE AGE GROUP: 14 - 18
1 Chris Hearn 15 Nsb FL 1:15:28 12:11
MALE AGE GROUP: 19 - 24
1 Michael Berard 24 Port Orange FL 43:40 7:03
MALE AGE GROUP: 25 - 29
1 Michael Brower 25 Jacksonville FL 46:35 7:31
2 Blake Buice 29 St Augustine FL 51:13 8:16
3 Erik Michels 27 Ormond Beach FL 52:16 8:26
MALE AGE GROUP: 30 - 34
1 Jimmy Wyatt 33 Edgewater FL 42:49 6:55
2 Thomas Vaughan 32 Port Orange FL 43:29 7:01
3 Peter Liotta 33 Nsb FL 49:08 7:56
4 Marcos Torres 34 Daytona Beach FL 49:10 7:56
5 Shawn Vandemark 31 Deland FL 53:28 8:38
6 Brian Miles 30 Port Orange FL 59:49 9:39
7 Don Wiech 33 Pt.orange FL 1:01:08 9:52
MALE AGE GROUP: 35 - 39
1 Mark Deese 39 New Smyrna Beach FL 36:58 5:58
2 Rob Maxwell 38 Port Orange FL 42:38 6:53
3 Ed Eisler 36 Holly Hill FL 46:04 7:26
4 Steven Spencer 36 Ormond Beach FL 49:31 8:00
5 Leif Chase 36 Orlando FL 51:27 8:18
6 Chuck Carter 38 Nsb FL 51:50 8:22
7 Doug Lynch 35 Pt. Orange FL 52:52 8:32
8 Keith Hackler 39 Orlando FL 56:49 9:10
9 Bill Keppel 38 New Smyrna Beach FL 1:00:37 9:47
10 Kevin Hayworth 36 Ormond Bch FL 1:03:51 10:18
MALE MASTERS CHAMPION
1 Paul Holyko 44 Pt. Orange FL 36:24 5:53
MALE AGE GROUP: 40 - 44
1 Todd Graff 40 Ormond Beach FL 37:58 6:08
2 John Schutz 43 Winter Garden FL 41:24 6:41
3 Jim Reardon 42 Port Orange FL 42:29 6:51
4 Demi Brownrigg 41 Ormond Beach FL 42:35 6:52
5 Doug Hearn 44 Nsb FL 45:45 7:23
6 John Groeschner 40 Port Orange FL 49:55 8:04
7 Scott Reagan 43 New Smyrna Beach FL 50:14 8:06
8 James Gulley 43 Oviedo FL 50:55 8:13
MALE AGE GROUP: 45 - 49
1 Terry Farrell 46 Deland FL 37:38 6:05
2 Paul Rice 46 Daytona Beach FL 39:17 6:21
3 Chris Burkett 45 Daytona Beach FL 39:57 6:27
4 Howard Vann 49 Port Orange FL 43:43 7:03
5 John Schommer 46 Nsb FL 47:19 7:38
6 Tom Draus 48 Nsb FL 49:51 8:03
7 Kevin Roberts 48 Nsb FL 50:29 8:09
8 Bob Baranowski 47 Ormond Beach FL 51:08 8:15
9 Tom Valley 46 Port Orange FL 51:31 8:19
10 Eugene Scanlon 47 Pt. Orange FL 52:29 8:28
11 Pete Dimuro 45 Deland FL 52:45 8:31
12 Joe Thomas 49 Nsb FL 55:15 8:55
MALE GRANDMASTERS CHAMPION
1 Peter Weishaar 59 Winter Springs FL 42:33 6:52
MALE AGE GROUP: 50 - 54
1 Tom May 52 Nsb FL 43:31 7:01
2 Rick Ingerson 50 Port Orange FL 44:49 7:14
3 Adam Rafalski 54 Nsb FL 45:50 7:24
4 John Uleski 52 Freeport PA 47:45 7:43
5 Bob Kline 52 Nsb FL 51:01 8:14
6 Guida Leonard 50 Nsb FL 56:00 9:02
7 Jim Page 53 New Smyrna Beach FL 58:50 9:30
8 E.j. Walker 54 Nsb FL 1:04:06 10:21
9 Hal Spence 50 New Smyrna Beach FL 1:04:07 10:21
MALE AGE GROUP: 55 - 59
1 John Keefe 58 Orlando FL 43:55 7:05
2 John Nablo 56 Daytona Beach FL 47:53 7:44
3 Chuck Hall 58 Ormond Beach FL 51:06 8:15
4 John Bailey 58 Titusville FL 53:44 8:40
5 James Roberts 57 Deland FL 54:51 8:51
6 Joseph Fink 58 Edgewater FL 57:09 9:14
MALE AGE GROUP: 60 - 64
1 Dean Riley 63 Nsb FL 44:25 7:10
2 Silky Sullivan 60 Tampa FL 47:02 7:36
3 Tom Daly 63 Vero Bch FL 49:36 8:00
4 David Spear 60 Deland FL 51:42 8:21
5 Fred Barney 62 Ormond Bch FL 52:16 8:26
6 Ken Martin 62 Nsb FL 52:54 8:32
MALE AGE GROUP: 65 - 69
1 Jerry Lardinois 69 Pt. Orange FL 50:08 8:06
2 Richard Dillard 69 Ormond Bch FL 54:33 8:48
3 Horace Brannon 67 Nsb FL 57:02 9:12
4 Jerry Bowmar 68 Pt. Orange FL 57:04 9:13
MALE AGE GROUP: 70 - 99
1 Alex Murchie 75 Nsb FL 1:08:28 11:03

OVERALL FEMALE CHAMPION & RUNNERSUP
FEMALE AGE GROUP: 01 - 99
1 Debbie Tillman 35 Ormond Beach FL 38:31 6:13
FEMALE AGE GROUP: 19 - 24
1 Kristen Appleby 24 Nsb FL 59:50 9:39
FEMALE AGE GROUP: 25 - 29
1 Kelly Mccomiskey 27 Edgewater FL 56:48 9:10
2 Julie Clow 29 New Smyrna Beach FL 1:00:37 9:47
FEMALE AGE GROUP: 30 - 34
1 Colleen Nicoulin 30 Pt. Orange FL 39:13 6:20
2 Susan Joy 30 Port Orange FL 46:51 7:34
3 Rachael Weighton 33 Nsb FL 50:47 8:12
4 Courtney Durham 34 Pt. Orange FL 51:51 8:22
5 Robyn Wilborn 31 Flagler Bch FL 52:59 8:33
6 Kelly Stairs 34 South Daytona FL 54:05 8:44
7 Maja Liotta 31 Nsb FL 1:01:26 9:55
FEMALE AGE GROUP: 35 - 39
1 Tara O'dwyer 35 Ormond Beach FL 44:34 7:12
2 Tina Willis 35 Winter Garden FL 46:59 7:35
3 Birgit Smith 36 Nsb FL 48:37 7:51
4 Stacy Ferner 36 Nsb FL 50:45 8:11
5 Michele Rouse 35 Ormond Beach FL 53:24 8:37
6 Maria Hayworth 36 Ormond Bch FL 54:45 8:50
7 Karen Chase 37 FL 58:25 9:26
8 Mimi Hall 39 Nsb FL 1:01:04 9:51
9 Jana Lanier 38 Nsb FL 1:01:55 10:00
10 Sigrid Lynch 35 Pt. Orange FL 1:02:05 10:01
FEMALE MASTERS CHAMPION
1 Nina Gerli 50 Vero Bch FL 45:26 7:20
FEMALE AGE GROUP: 40 - 44
1 Pam Giese 40 Port Orange FL 50:53 8:13
2 Sharon Schepple 43 Nsb FL 52:19 8:27
3 Mary O'meara 42 Nsb FL 55:57 9:02
4 Vicky Finocchiaro 41 Deland FL 1:05:38 10:36
5 Abbie Hearn 44 Nsb FL 1:06:17 10:42
6 Wendy Welch 40 Daytona Bch FL 1:08:28 11:03
7 Bridget Murphy 42 Restor VA 1:17:44 12:33
FEMALE AGE GROUP: 45 - 49
1 Deborah Milford 47 Deland FL 51:39 8:20
2 Amy Ellis 45 Daytona Beach FL 52:18 8:27
3 Carroll Scanlon 45 Pt. Orange FL 52:29 8:28
4 Mary Morris 49 Nsb FL 54:15 8:45
5 Karen Lovett 45 New Smyrna FL 56:24 9:06
FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
1 Lynda Cogar 53 Ormond Beach FL 50:47 8:12
FEMALE AGE GROUP: 50 - 54
1 Susan Gummey 54 Daytona Bch FL 51:56 8:23
2 Linda Kline 53 Nsb FL 52:15 8:26
3 Peggy Smith 52 Ormond Bch FL 52:39 8:30
4 Pamela Shaw 54 New Smyrna Beach FL 55:22 8:56
5 Jeanie Burgess 54 Pt. Orange FL 58:07 9:23
6 Peggy Walker 53 Nsb FL 1:04:07 10:21
FEMALE AGE GROUP: 55 - 59
1 Deborah Roberts 55 Deland FL 53:42 8:40
2 Maryann Thorhellsson 57 Edgewater FL 57:20 9:15
3 Joyce Whitney 56 Pt. Orange FL 57:32 9:17
4 Frances Brown 55 Lake Helen FL 1:03:20 10:13
FEMALE AGE GROUP: 60 - 64
1 Donna Fries 60 Edgewater FL 1:17:23 12:29
FEMALE AGE GROUP: 65 - 69
1 Marjorie Byron 67 Deland FL 1:05:46 10:37
FEMALE AGE GROUP: 70 - 99
1 Hildy Fosse 76 Holderness NH 1:05:03 10:30

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com