Alta Vista Sports

22ND ANNUAL ED ROOT MEMORIAL 10K
12/3/2005 AT NEW SMYRNA BEACH, FLORIDA
NEW SMYRNA BEACH PARKS AND RECREATION DEPT
TIMING: ALTA VISTA SPORTS:JAMES KASPER
JBOYLE@ALTAVISTASPORTS.COM FOR ?'S on results
 
OVERALL MALE CHAMPION 
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Frank        Kapr               37 Titusville                FL   37:44 
MALE AGE GROUP:  01 - 13
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Craig        Jaramillo          10 Port Orange               FL   49:59 
    2 Christopher  Haeck              12 Daytona Bch               FL 1:01:23 
MALE AGE GROUP:  14 - 18
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Chris        Hearn              16 New Smyrna Beach          FL 1:08:25 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Jp           Ellison            26 Jax                       FL   47:45 
    2 Michael      Brower             26 Jax                       FL   49:21 
    3 Scott        Roberts            29 Jackson                        50:51 
    4 Jeffrey      Bentz              26 New Smyrna Bch            FL   52:00 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Thomas       Vaughan            34 Pt. Orange                FL   42:18 
    2 Brad Eric    Hollister          31 Pt. Orange                FL   46:48 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Darren       Cox                39 New Smyrna Bch            FL   42:26 
    2 Rob          Maxwell            39 Pt. Orange                FL   42:35 
    3 Mike         Pearson            38 Ormond                    FL   47:49 
    4 Jeff         Moyer              39 Deland                    FL   52:54 
    5 Todd         Sparger            38 Port Orange               FL 1:02:51 
MALE MASTERS CHAMPION
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Todd         Graff              41 Ormond Bch                FL   39:36     
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Brent        Robitzsch          42 New Smyrna Bch            FL   41:58 
    2 Carlos       Villeyas           40 Seville                   FL   43:09 
    3 Demi         Brownrigg          42 Ormond Bch                FL   44:38 
    4 Dave         Petkovsek          41 Palm Coast                FL   46:48 
    5 Anthony      Reynolds           42 Ormond Beach              FL   47:24 
    6 Mark         La Starza          41 Ormond Bch                FL   48:57 
    7 Kelly        Mc Loughlin        41 Edgewater                 FL   51:23 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Paul         Rice               47 Daytona Bch               FL   39:58 
    2 Anthony      Stover             48 Wilbur By The Sea         FL   47:06 
    3 Bob          Schultz            46 Edgewater                 FL   47:11 
    4 Kevin        Roberts            49 New Smyrna Beach          FL   48:00 
    5 Jarvis       Guinn              47 New Smyrna Beach          FL   48:01 
    6 Robert       Baranowski         48 Ormond Bch                FL   48:24 
    7 Paul         Brassington        49 Sedbergh                  UK   50:06 
    8 Doug         Hearn              45 New Smyrna Beach          FL   54:23 
    9 Pan          Barnes             48 Pt. Orange                FL   54:38 
   10 Tom          Valley             47 New Smyrna Bch            FL   54:59 
   11 Don          Miller             47 Ormond Bch                FL   55:00 
   12 Brad         Stine              46 New Smyrna Beach          FL   58:29 
   13 John         Schommer           47 New Smyrna Beach          FL   58:48 
   14 John         Blackburn          47 New Smyrna Beach          FL 1:02:52 
   15 Bryan        Lane               48 Edgewater                 FL 1:04:13 
   16 Tom          Evers              46 New Smyrna Beach          FL 1:08:58 
MALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Rick         Ingierson          51 Port Orange               FL   38:55    
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Tom          May                53 New Smyrna Beach          FL   43:04     
    2 J.J.         O'malley           52 Port Orange               FL   46:36 
    3 Joe          Thomas             50 Lake Mary                 FL   54:37 
    4 Tom          Percival           53 Pt. Orange                FL   55:16 
    5 Bob          Kline              53 New Smyrna Beach          FL   55:43 
    6 Jim          Page               54 New Smyrna Beach          FL 1:03:58 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Kevin        O'connor           55 Palm Coast                FL   43:04 
    2 Adam         Rafalski           55 Lake Mary                 FL   45:52 
    3 Jorge        Vega               57 Elteton                   FL   47:29 
    4 Mark         Brier              59 Port Orange               FL   53:41 
    5 Gary         Reeves             57 New Smyrna Bch            FL   54:25 
    6 Ronald       Moore              74 Wildwood                  FL   55:14
    7 Gary         Cook               55 New Smyrna Beach          FL   58:24 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Dean         Riley              64 New Smyrna Beach          FL   45:50 
    2 Peter        Kramer             63 New Smyrna Beach          FL   47:38 
    3 Narciso      Tavales            64 Deltona                   FL   49:42 
    4 David        Spear              61 Deland                    FL   53:21 
    5 John         Clark              60 Port Orange               FL   54:04 
    6 Ken          Martin             63 New Smyrna Beach          FL   54:35 
    7 Peter        Johnston           61 Deland                    FL   54:54 
    8 Bob          Hewes              64 New Smyrna Beach          FL 1:01:24 
    9 Frank        Neitzey            63 Port Orange               FL 1:07:05 
   10 Ed           Root               60 Old Saybrook              CT 1:08:53 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Patrick      Zier               66 Lakeland                  FL   47:33 
    2 Horace       Brannon            68 New Smyrna Beach          FL   59:45 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Richard      Dillard            70 Ormond Beach              FL   54:26 
    2 Dick         Green              71 New Smyrna Beach          FL   55:23 
    3 Jerry        Lardinois          70 Port Orange               FL 1:20:30 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Debbie       Tillman            36 Ormond Bch                FL   37:46 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 24
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Kay          Lennon             22 New Smyrna Beach               42:14 
    2 Julie        Jones              22 New Smyrna Beach          FL   56:02 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Kelly        Mccomiskey         28 Edgewater                 FL   55:38 
    2 Lara         Kjeldsen           27 Pt. Orange                FL 1:07:23 
    3 Nicole       Robichaud          25 Altamonte Springs         FL 1:07:45 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Colleen      Nicoulin           31 Pt. Orange                FL   40:44 
    2 Tamra        James-Marris       30 Edgewater                 FL   49:04 
    3 Kim          Walsh              34 Daytona Beach             FL   54:36 
    4 Kolla        Kolenbeinjdottir   34 Pt. Orange                FL 1:01:41 
    5 Julie        Clow               30 New Smyrna Bch            FL 1:02:04 
    6 Kim          Falk               34 Edgewater                 FL 1:12:27 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Sheila       Sullivan           39 Daytona Bch Shores        FL   43:58 
    2 Birgit       Smith              37 New Smyrna Beach          FL   47:31 
    3 Courtney     Dunham             35 Port Orange               FL   48:07 
    4 Stacy        Ferner             37 New Smyrna Beach          FL   49:27 
    5 Tonia        Yurkiewicz         36 Ormond Bch                FL   52:45 
    6 Michele      Rouse              36 Ormnd Beach               FL   55:25 
    7 Grace        Kellermeier        37 Deland                    FL   56:56 
    8 Jenny        Stine              39 New Smyrna Beach          FL 1:00:54 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Mary         Lloyd              40 Pt. Orange                FL   45:39 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Sharon       Lay                44 Daytona Bch               FL   46:17 
    2 Pam          Giese              41 Pt. Orange                FL   47:10 
    3 Lisa         Brown              41 Ormond Bch                FL   49:45 
    4 Bobby        Cornelius          43 Edgewater                 FL   55:52 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Kitty        Sokoll             49 Edgewater                 FL   47:14 
    2 Sharon       Marsh              46 Lake Helen                FL   52:39 
    3 Patricia     Tremblay           46 Edgewater                 FL   52:46 
    4 Blaine       Lansberry          45 Daytona Beach             FL   56:47 
    5 Karen        Lovett             47 New Smyrna Beach          FL 1:02:26 
    6 Kathleen     Tager              45 New Smyrna Beach          FL 1:02:41 
    7 Abbie        Hearn              45 New Smyrna Beach          FL 1:07:51 
FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Carolyn      Mather             57 Morganton                 GA   48:30 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Jen          Newsome            51 New Smyrna Beach          FL   55:41 
    2 Carol        Hansen             51 Ormond Beach              FL   56:14 
    3 Linda        Kline              54 New Smyrna Beach          FL   57:28 
    4 Deborah      Percival           51 Pt. Orange                FL   58:31 
    5 Carol        Casey              51 New Smyrna Beach          FL 1:02:40 
    6 Edda         O'farrill          50 Elteton                   FL 1:06:06 
    7 Sherri       Thomas             53 New Smyrna Beach          FL 1:25:49 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Susan        Gummey             55 Daytona Beach             FL   51:39 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Marjorie     Byron              68 Deland                    FL 1:01:47 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place First        Last               Ag City                      St Run     
===== ============ ================== ============================ == ======= 
    1 Hildy        Fosse              77 Holderness                NH 1:03:56 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com