Alta Vista Sports

HEALTH FIRST TRIATHLON
0.93 MILE SWIM/24.8 MILE BIKE/6.2 MILE RUN
OCTOBER 9,2005 7AM: MELBOURNE, FL
RACE DIRECTOR: CHRISTINE LIGHTHILL 
SPACE COAST TRIATHLETES
TIMING & RESULTS-ALTA VISTA SPORTS
JOHN BOYLE 386 736-0002
JBOYLE@ALTAVISTASPORTS.COM for ?'s on results
note: USAT penalties listed at bottom
 
OVERALL MALE CHAMPION 
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     1    20 Kevin Collington 21 Gainesville FL     2:02:04    1   19:56    1:02    2 1:02:18    0:28    1   38:22 
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     6    13 Todd Fitzgerald 19 Orlando FL          2:16:59    2   23:05    0:56    1 1:04:55    0:26    2   47:39 
    2    20    14 Erik Swedberg 19 Gainesville FL        2:27:14    4   27:15    1:06    2 1:11:11    0:29    1   47:15 
    3    39     9 David Comiskey 18 Gainesville FL       2:36:49    3   26:56    1:43    3 1:12:08    0:56    5   55:08 
    4    48    12 Danny Beaulieu 19 Gainesville FL       2:38:57    5   27:51    2:20    4 1:12:26    1:28    4   54:54 
    5    82    10 Johnny Henkelman 18 Palm Bay FL        2:50:42    6   35:47    2:45    5 1:16:56    0:37    3   54:38 
    6   109    11 Michael Levine 18 Titusville FL        3:03:12    1   22:18    1:37    6 1:30:31    0:36    6 1:08:13 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     4    23 Scott Diehl 22 Satellite Beach FL      2:14:41    1   23:52    1:11    1 1:07:12    0:28    1   42:00 
    2    16    22 Christian Thomas 21 Gainesville FL     2:24:54    2   29:23    1:22    2 1:07:24    1:02    2   45:45 
    3    37    15 Craig Dixon 20 Gainesville FL          2:34:52    3   29:37    1:14    3 1:08:04    0:47    5   55:13 
    4    43    24 Julien Bouchard 23 Gainesville FL      2:37:25    4   30:38    2:59    4 1:17:19    0:31    3   46:01 
    5    96    26 Gary M Brown 24 Palm Bay FL            2:56:12    5   32:02    2:14    5 1:18:55    1:24    6 1:01:38 
    6    98   151 Nicholas Manese 22 Ind Harbor Bch FL   2:58:33    7   34:30    2:50    6 1:26:37    1:50    4   52:47 
    7   146    17 Nathan Manese 20 Indian Harbour Beach  3:33:54    6   33:55    3:10    7 1:33:57    1:44    7 1:21:10 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     5    28 Christian Monsanto 25 Gainesville FL   2:15:30    1   20:53    1:06    1 1:09:19    0:35    1   43:40 
    2    34    34 Jascha Fields 28 Orlando FL            2:34:20    4   29:58    2:29    2 1:10:33    1:10    2   50:12 
    3    35    33 Li-Ping Sung 27 Gainesville FL         2:34:28    3   26:58    2:42    4 1:13:14    0:49    3   50:47 
    4    52   150 Steven Murden 25 Rockledge FL          2:40:19    6   32:31    2:34    3 1:12:51    1:23    4   51:01 
    5    64    37 Donald Pinero 29 Jacksonville FL       2:44:19    7   33:28    1:28    5 1:14:35    0:29    5   54:21 
    6    71   148 Kyle Griffith 27 Melbourne FL          2:44:51    2   23:17    3:33    7 1:18:38    2:42    6   56:43 
    7    74    32 Ryan Lash 27 Vero Beach FL             2:46:48    5   31:07    1:44    6 1:14:59    0:59    7   58:01 
    8   126    30 Robert F Alexander 27 Melbourne FL     3:13:13    8   37:00    3:43    8 1:30:35    2:19    8   59:39 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    18    40 Bruno Carvalho 30 Miami Beach FL       2:25:45    6   31:53    1:43    1 1:07:34    0:44    1   43:53 
    2    25    52 Chris Lewandowski 33 Indialantic FL    2:30:43    2   27:32    1:17    2 1:08:53    0:47    2   52:16 
    3    36   160 Danny Valdes 33 Ft Lauderdale FL       2:34:52    1   23:27    1:58    4 1:11:27    0:47    4   57:14 
    4    57    39 Greg Apotsos 30 Melbourne Beach FL     2:41:35    8   33:57    1:56    3 1:11:05    0:51    3   53:48 
    5    78    44 Gaston Fermisano 30 Palm Bay FL        2:47:47    7   32:53    2:35    6 1:13:57    0:58    5   57:26 
    6   107    47 Christopher Graham 32 Jacksonville FL  3:02:30    4   30:46    3:03    5 1:13:51    1:29    8 1:13:23 
    7   121    45 Steven Reyes 31 Longwood FL            3:06:58   11   38:21    2:00    7 1:18:43    1:15    7 1:06:41 
    8   123    53 Tony Benge 34 Orlando FL               3:08:43    5   31:18    2:57   11 1:31:55    2:26    6 1:00:10 
    9   137    50 Ryan Loerzel 33 Altamonte Springs FL   3:20:10    3   30:01    3:56   10 1:29:32    1:03    9 1:15:41 
   10   140   152 Chris Sorensen 33 Melbourne FL         3:25:56    9   35:58    2:32    9 1:27:58    0:49   10 1:18:41 
   11   144    51 Eugene Trunzo 33 Indialantic FL        3:32:35   10   36:14    3:00    8 1:26:51    1:07   11 1:25:25 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     2    66 Chris Seinkner 37 Indian Harbour Beach  2:13:20    1   23:21    1:26    1 1:03:41    0:45    2   44:09 
    2     7    74 Patrick Lee 39 Kingston 20             2:19:26    6   28:39    1:34    2 1:05:39    1:07    1   42:30 
    3     9    71 Marco Turra 38 Jacksonville FL         2:23:03    2   25:48    2:09    5 1:09:58    0:54    3   44:16 
    4    12    65 Claude Sagi 37 Tampa FL                2:23:29    5   27:41    1:25    3 1:06:11    1:12    4   47:02 
    5    14    62 Kevin Murtha 36 Melbourne FL           2:24:30    7   28:58    1:18    4 1:06:39    0:29    5   47:08 
    6    33    60 Jayson Goetz 36 Indian Harbour Beach F 2:34:12    3   26:23    1:59    7 1:11:41    1:17    7   52:55 
    7    41    58 E. Abernathy 36 Land O Lakes FL        2:37:12    8   29:21    1:55    9 1:14:40    0:56    6   50:21 
    8    66    63 Barry Segal 36 Vero Beach FL           2:44:42   10   30:16    2:10    8 1:13:51    1:21    8   57:06 
    9    73    75 Walter Mahany 39 Merritt Island FL     2:46:39    4   26:29    1:53    6 1:10:57    0:51   12 1:06:30 
   10    94    73 Gary Dana 39 Cocoa Beach FL            2:55:46    9   29:54    2:17   11 1:21:26    1:17   10 1:00:53 
   11   108    59 Chris Boozer 36 Melbourne FL           3:03:06   13   35:45    3:53   13 1:23:43    2:11    9   57:36 
   12   116    69 Mark Hawkins 38 Melbourne FL           3:05:39   15   37:26    1:45   12 1:21:31    1:03   11 1:03:56 
   13   133    76 Todd Smith 39 Lake Mary FL             3:17:55   14   37:13    6:40   10 1:20:57    2:32   15 1:10:36 
   14   136    72 Henry Cox 39 Alexandria VA             3:19:41   16   39:57    3:33   15 1:25:51    1:50   13 1:08:32 
   15   138    61 Steve Latham 36 Orlando FL             3:21:27   11   33:08    3:23   17 1:30:13    4:11   14 1:10:34 
   16   141    56 Eric Mc Kinley 35 Indian Harbour Beach  3:26:49   12   34:18    3:36   14 1:24:49    1:59   17 1:22:10 
   17   150    70 Douglas Mc Mahon 38 Melbourne FL       3:39:16   17   41:16    5:30   16 1:27:32    2:53   16 1:22:07 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All First    Last     Ag City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ======================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     3 David Underill 47 Vero Beach FL          2:13:36    1   22:32    1:30    1 1:00:19    0:44    9   48:32 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1     8   145 Scott Meder 42 Rockledge FL            2:21:32    1   26:55    1:29    1 1:05:43    1:24    3   46:03 
    2    10    85 David Evelev 42 Longwood FL            2:23:18    4   28:52    1:33    2 1:06:40    0:37    2   45:38 
    3    19    90 Rick Baney 43 Indialantic FL           2:26:47    5   31:47    2:29    3 1:07:51    0:56    1   43:46 
    4    26    88 Matthew Miller 42 Jacksonville Beach F 2:31:03    3   28:50    1:43    5 1:09:44    0:51    6   49:56 
    5    29    91 Brad Cody 43 Melbourne FL              2:32:05    6   32:15    2:59    4 1:08:25    1:23    4   47:04 
    6    53   159 Brian Zeidman 41 Aventura FL           2:40:22    7   32:47    2:37    6 1:09:49    1:23    7   53:48 
    7    60   169 Luc Villemain 43 Orlando FL            2:42:04   11   33:28    1:39    7 1:10:52    1:07    8   55:00 
    8    75    79 John Hamilton 40 Melbourne FL          2:46:53   14   41:02    2:52   10 1:13:30    1:21    5   48:09 
    9    76    78 John Campbell 40 Indialantic FL        2:47:44    2   27:43    1:56    8 1:10:56    0:52   12 1:06:18 
   10    77    86 Gary Ganiban 42 Indialantic FL         2:47:47    8   32:48    2:53    9 1:13:07    2:00    9   57:00 
   11    90    96 Brian Murtha 44 Melbourne FL           2:53:25   10   33:26    1:21   12 1:17:11    1:46   10   59:44 
   12   106    80 Donald Mc Kinnon  Jr 40 Melbourne FL   3:02:29   13   37:19    2:41   11 1:16:11    0:52   11 1:05:29 
   13   110   172 Wyatt Wernetta 40 Cocoa Bch FL         3:03:31    9   32:51    1:31   14 1:20:02    0:47   13 1:08:22 
   14   127    89 Rick Nesman 42 Clearwater FL           3:13:41   15   41:21    2:11   13 1:18:01    1:13   14 1:10:56 
   15     0   155 Matt Carter 42 Satellite Bch FL                  12   35:43    2:19                                   
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    28   103 Jeff Baker 46 Winter Springs FL        2:31:50    2   26:31    1:46    7 1:14:33    0:49    1   48:13 
    2    30   161 Marshall Reeves 49 Melbourne Bch FL    2:32:42    3   27:53    1:58    1 1:03:34    0:46   10   58:33 
    3    31   162 Gary Bartlett 47 Vero Bch FL           2:32:45    6   28:48    1:51    5 1:12:09    0:45    2   49:15 
    4    40   113 Jim Ronaldson 49 Melbourne Beach FL    2:36:59    5   28:32    1:23    3 1:11:20    0:47    5   54:59 
    5    47   107 Jeffery Jacobs 47 Fort Pierce FL       2:38:44    4   28:24    1:44    4 1:11:42    0:42    6   56:14 
    6    49   101 Stuart Shafer 45 Vero Beach FL         2:39:19   12   34:25    1:52    2 1:08:09    0:56    4   53:59 
    7    81   171 Fred Lee 48 Winter Park FL             2:49:33   13   34:44    1:50    9 1:15:29    1:07    7   56:25 
    8    86   105 Wyatt Mc Cutcheon 46 Lynn Haven FL     2:51:18    7   31:09    2:42   10 1:18:56    1:37    9   56:55 
    9    91   102 Jay Small 45 Winter Springs FL         2:54:35   14   40:21    1:32    8 1:15:09    0:53    8   56:41 
   10    93   104 Brian Celso 46 Indialantic FL          2:55:43   15   42:31    1:44   11 1:20:53    1:06    3   49:31 
   11   117   115 Robert French 49 South Patrick Shores  3:05:44   10   32:50    3:28   13 1:28:14    1:23   11   59:51 
   12   129   109 Richard Bosco 48 Jacksonville FL       3:14:51    9   32:30    2:26   12 1:23:46    2:00   12 1:14:11 
   13     0   156 Bob Cooper 45 Indialantic FL                      1   26:15    2:17    6 1:12:42    4:29              
   14     0   164 Hugh Garner 47 Winter Park FL                     8   32:28    2:26   14 1:29:15    4:20              
   15     0   149 Thomas Gorsuch 46 Merritt Isl FL                 11   33:32    4:27   15 2:07:18    3:13              
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    15   119 James Mayer 52 Eustis FL               2:24:40    1   25:05    1:32    1 1:08:15    1:03    3   48:46 
    2    22   177 Carl Musante 50 Orlando FL             2:28:11    3   26:27    1:43    2 1:10:50    0:49    2   48:24 
    3    45   122 Wolfgang Jensen 54 Indialantic FL      2:38:07    7   33:30    2:15    4 1:13:22    1:00    1   48:01 
    4    58   120 Tom Hoffman 53 Melbourne Beach FL      2:41:51    2   26:10    2:02    3 1:12:26    0:52    6 1:00:24 
    5    62   121 Neil Heskel 53 Vero Beach FL           2:42:54    4   30:27    2:02    5 1:13:27    1:16    4   55:44 
    6    92   174 Steve Livermore 53 Merritt Isl FL      2:55:41    5   30:29    3:20    7 1:19:58    2:02    5   59:54 
    7   101   116 Keith Stanley 50 Winter Springs FL     2:59:13    8   37:07    2:26    6 1:13:56    1:14    8 1:04:32 
    8   105   118 Ken Martinez 52 Palmetto FL            3:02:12    6   32:54    2:40    8 1:23:22    1:30    7 1:01:47 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   112   175 Tom Loback 56 Melbourne Bch FL         3:04:20    1   33:12    3:15    3 1:22:22    1:35    2 1:03:58 
    2   122   125 Greg Kaputa 58 Tampa FL                3:07:57    4   48:38    2:47    2 1:21:05    0:55    1   54:34 
    3   128   124 Bill Hackett, Jr. 58 Lakeland FL       3:14:47    3   44:33    2:51    1 1:15:18    1:02    4 1:11:06 
    4   131   123 Eugene O' Neill 55 Vero Beach FL       3:17:13    2   35:31    3:08    4 1:29:05    2:37    3 1:06:54 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   118   147 Eitan Rosen 60 W Palm Bch FL           3:06:03    2   41:23    2:34    2 1:22:34    0:36    1   58:59 
    2   124   170 John Clark 60 Pt Orange FL             3:10:28    1   38:50    3:01    1 1:21:00    0:37    2 1:07:02 
MALE AGE GROUP:  65 - 99
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE   01 - 39
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE   40 - 79
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    44   131 William Gunter 47 Melbourne FL         2:37:54    4   36:25    2:34    1 1:07:31    1:03    1   50:24 
    2    80   133 Andre Swierzbin 50 Melbourne FL        2:48:26    1   30:08    1:44    2 1:13:00    1:02    2 1:02:34 
    3   104   132 Bill Black 50 Winter Park FL           3:01:50    2   31:01    2:08    4 1:19:51    1:05    3 1:07:47 
    4   139   134 Dave Hotchkiss 51 Jacksonville  3:25:15    3   33:50    4:38    3 1:18:32    3:38    4 1:24:39 
  MALE FAT-TIRE   01 - 39
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    72   136 Jeremiah Mitchell 16 Conyers GA        2:45:54    1   33:51    2:15    1 1:18:00    0:40    1   51:10 
  MALE FAT-TIRE   40 - 79
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    11   138 Brian Ramsay 40 Richmond Hill GA       2:23:28    1   23:35    1:35    1 1:08:57    0:27    2   48:56 
    2    87   143 Matt Mahoney 50 Melbourne FL           2:52:30    4   41:51    1:12    2 1:21:35    0:24    1   47:30 
    3   134   140 James Bress 42 Melbourne Beach FL      3:18:22    3   34:01    3:17    3 1:26:04    1:12    3 1:13:50 
    4   145   141 Marek Minta 42 Melbourne Beach FL      3:32:45    2   31:17    5:36    4 1:36:45    2:13    4 1:16:56 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    13   144 Tasha Camps 35 Indialantic FL          2:24:17    2   22:51    1:41    6 1:12:55    0:45    1   46:06 
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   100     8 Kendra Loucks 17 Dunedin FL            2:58:58    1   25:15    2:14    1 1:22:59    0:28    1 1:08:04 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    23    25 Heather Bellardo 24 Melbourne FL       2:29:08    4   30:04    1:31    1 1:09:41    1:21    1   46:33 
    2    38    16 Elly Kabboord 20 Cocoa Beach FL        2:35:24    1   26:50    1:27    2 1:18:10    0:40    2   48:19 
    3    89    21 Katherine Fraga 21 Gainesville FL      2:53:02    2   29:11    2:03    4 1:24:39    0:53    3   56:19 
    4    95    18 Nika Merta 20 Jacksonville Beach FL    2:56:02    3   29:16    1:48    3 1:20:51    0:51    4 1:03:18 
    5   114    19 Katie Armstrong 21 Tallahassee FL      3:05:17    5   33:20    2:08    5 1:24:56    0:48    5 1:04:07 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    46    38 Holley Voegtle 29 Melbourne FL         2:38:15    2   26:48    2:04    2 1:15:03    1:08    2   53:14 
    2    56   176 Letty Nowak 28 Key West FL             2:41:21    3   30:41    1:52    1 1:14:19    1:45    1   52:46 
    3    85    31 Rebekah Lane 27 Melbourne FL           2:51:13    1   25:06    2:58    5 1:26:36    0:52    4   55:44 
    4    88    27 Dawn Lash 25 Vero Beach FL             2:52:48    4   33:31    2:16    3 1:17:35    1:21    5   58:06 
    5   113   157 Rachel Blanset 26 Palm Bay FL          3:05:12    7   46:51    2:14    4 1:20:54    0:50    3   54:26 
    6   142    35 Amanda Rothery 28 West Melbourne FL    3:27:06    5   35:17    2:39    6 1:32:14    0:55    6 1:16:03 
    7   154   165 Michelle Moreno 25 Melbourne FL        3:58:27    6   37:27    4:11    7 1:37:49    2:59    7 1:36:03 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    50    48 Tricia Rydson 32 Melbourne Beach FL    2:39:32    1   22:44    2:35    5 1:22:47    1:10    1   50:18 
    2    59    43 Laura Thomas 30 Elizabethtown KY       2:42:00    3   27:01    1:37    1 1:12:25    0:43    4 1:00:16 
    3    69    42 Stacey Scowden 30 Orlando FL           2:44:47    2   24:48    1:31    3 1:20:16    1:16    3   56:57 
    4    70    49 Cynthia Hulin 33 Orlando FL            2:44:51    5   33:20    1:55    2 1:15:38    0:59    2   53:00 
    5   115    41 Nicole Rostron 30 Melbourne FL         3:05:30    4   32:21    3:32    4 1:21:43    2:28    5 1:05:27 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    68    68 Susie Axelrod 38 Pompano Beach FL      2:44:44    1   29:52    1:37    1 1:19:19    0:57    1   53:00 
    2   119   168 Candice Pullian 35 Winter Garden FL    3:06:11    2   36:04    2:18    2 1:21:04    1:05    2 1:05:42 
    3   147    67 Robbi Tumbiolo 37 Melbourne FL         3:35:25    3   37:48    3:22    3 1:29:03    2:52    3 1:22:22 
    4   153    57 Karen Melcher 35 Melbourne Beach FL    3:55:41    4   41:35    3:57    4 1:41:47    1:51    4 1:26:33 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All First    Last     Ag City             St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ======================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    27 Lindsay Davis 41 Melbourne FL            2:31:46    2   27:03    2:05    4 1:13:07    0:30    1   49:02 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    42    94 Lori Kruger 43 Indialantic FL          2:37:19    2   28:23    1:42    2 1:13:57    0:52    1   52:27 
    2    55    97 Teresa Tinsley 44 Apopka FL            2:41:19    1   26:29    1:15    1 1:12:46    1:01    6   59:51 
    3    65    82 Tamara Estrada 41 Windermere FL        2:44:35    4   29:33    2:12    3 1:15:05    0:57    4   56:49 
    4    79    77 Karen Borysiewicz 40 Cocoa Beach FL    2:48:22    6   33:28    1:47    4 1:15:21    1:13    3   56:35 
    5    83    98 Karen Franco 44 Indian Harbour Bch FL  2:50:50    5   30:39    2:54    7 1:20:27    0:38    2   56:13 
    6   103    87 Marsha Hurst 42 West Melbourne FL      3:00:31    8   35:18    2:42    8 1:23:54    1:23    5   57:15 
    7   111    93 Catherine Murtha 43 Melbourne FL       3:03:42    7   33:51    1:26    9 1:25:24    1:07    7 1:01:56 
    8   120    81 Linda Buckles 41 Longwood FL           3:06:16    3   29:11    2:32    5 1:15:23    1:22   11 1:17:49 
    9   130   154 Cindy Shafer 44 Orlando FL             3:16:42   11   46:03    2:19    6 1:18:58    1:03    9 1:08:20 
   10   132    83 Molly Kirk 41 Rockledge FL             3:17:38    9   35:53    2:16   11 1:32:03    1:26    8 1:06:02 
   11   143    92 Joan Mc Mahon 43 Melbourne FL          3:27:06   10   41:10    2:50   10 1:28:46    1:34   10 1:12:49 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    32   167 Debbie Darr 45 Orlando FL              2:33:59    2   30:47    1:39    1 1:10:42    0:57    1   49:55 
    2    51   153 Susan Sheehan 47 Melbourne FL          2:40:02    1   29:31    1:51    3 1:15:24    1:07    3   52:11 
    3    61    99 Reva Moeller 45 Treasure Island FL     2:42:51    3   31:29    2:18    4 1:18:30    0:35    2   50:01 
    4   102   111 Carol Connolly 48 Indialantic FL       2:59:47    4   36:00    1:57    2 1:12:36    1:08    4 1:08:07 
    5   135   100 C. Frances Rodgers 45 Apopka FL        3:19:00    5   38:14    2:20    5 1:28:45    1:16    5 1:08:27 
    6   149   106 Janet Brandt 47 Clermont FL            3:37:01    6   41:28    3:02    6 1:33:20    1:04    6 1:18:10 
ATHENA   01 - 39
Place O'All No.   First    Last     Ag City           St Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ====================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1   148   128 Dahlia Stocker 32 W. Melbourne FL      3:36:41    1   40:50    3:21    1 1:28:05    1:09    1 1:23:18 
RELAY RESULTS
    MALE RELAY
Place O'All No.   Tname                        Names                                              Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============================ ================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    21   308 Team Shanks                  David Shanks/ Shane Shanks/ Mark Shanks            2:27:49    2   25:06    1:17    1 1:11:43    0:28    2   49:15 
    2    24   302 Team Ramrod                  Steve Plunket/ Tim Watson/ Eric Snyder             2:30:04    1   23:51    1:11    2 1:13:56    0:21    3   50:48 
    3    63   311 Outcast                      James Shaughnessy/ Nate Dekker/ Craig Mc Kinnon    2:44:09    3   33:46    1:15    3 1:22:36    0:33    1   46:01 
    FEMALE RELAY
Place O'All No.   Tname                        Names                                              Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============================ ================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    17   305 Try Our Pie (jon's Tea       D.j. Giovannini/ Becca Marsden/ Erin Schuck        2:25:39    1   25:11    1:09    1 1:12:27    0:27    1   46:27 
    2    67   307 Are We Done Yet?             Laurie Rowand/ Karen Peek/ Ryann Stewart           2:44:43    3   31:49    1:19    2 1:14:33    0:35    2   56:29 
    3   125   304 Team Cryo                    Angela Di Mattia/ Ellen Karl                       3:12:54    2   29:05    2:30    3 1:26:00    0:26    3 1:14:54 
    MIXED RELAY
Place O'All No.   Tname                        Names                                              Finish  Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ============================ ================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= 
    1    54   301 Pro-Health                   Nancy Buonanni/ Christian Oyler/ Sue Daly          2:41:03    2   29:48    1:11    1 1:17:21    0:25    1   52:20 
    2    84   306 M, P & L                     Linda Rydson/ Matt Rydson/ Pam Bress               2:50:52    1   27:18    1:21    2 1:22:33    0:24    3   59:18 
    3    97   303 Margo                        Linda Marzano/ Peter Marzano/ Ricardo Gotay        2:58:24    3   32:49    1:42                         4 1:04:08 
    4    99   300 2 Dudes & A Dudette          Rick Foresteire/ Debbie Rescott/ Brian Rescott     2:58:41    4   39:41    1:23    3 1:23:06    0:27    2   54:05 
    5   151   310 Team Dld                     Dave Ferguson/  Lauren Cornthwaite/  Daniel Penny  3:41:40    6   41:42    1:51    4 1:36:36                      
    6   152   309 Rat                          Anthony Bowman/ Ann Meacham/ Margaret France       3:45:43    5   40:15    1:27    5 1:46:51    0:36    5 1:16:36 
                                                                      Page 1
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee  STEVE AT healthfirsttri@xemaps.com
     Race#  Rule#   Penalty Time     
    1    17 5.10a         2:00 
    2    33 5.10a         2:00 
    3    58 5.10a         2:00 
    4    60 5.4           2:00 
    5    71 5.10a         2:00 
    6    81 3.4d          2:00 
    7    97 5.10a         2:00 
    8   111 5.10f         2:00 
    9   113 3.4d          2:00 
   10   133 5.10a         2:00 
   11   156 5.10a 2x      6:00 
   12   159 5.10f         2:00 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com