Alta Vista Sports

Health First Sprint Triathlon
1/4 Mile Swim/15.9 Mile Bike/3.5 Mile Run
October 1, 2006
Melbourne, FL
Race Director: Christine Lighthill 
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE OVERALL CHAMPIONS & RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   674 Chris Seinkner           38 Indian Harbor Beach  FL 1:12:24    1    5:50    1:27    3   39:40    0:48    2   24:41         
    2     2   570 J.T. Byrne               40 Richmond Hill        GA 1:12:51    8    7:09    1:31    1   38:33    0:50    4   24:51         
    3     3   681 Rick Slifkin             40 Pbg                  FL 1:13:28    6    7:07    1:10    2   38:50    0:42    5   25:40         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    16   647 Joshua Hayes             23 Orlando              FL 1:27:09    4    7:48    2:07    2   48:46    1:48    1   26:43         
    2    46   546 Michael Casey            22 Melbourne            FL 1:37:09    2    7:16    2:46    3   54:07    1:03    2   31:58         
    3    47   662 Tim Watson               23 Melbourne            FL 1:37:26    1    6:38    2:03    1   48:02    1:13    4   39:32         
    4    80   547 Gabriel Pineda           24 Orlando              FL 1:44:00    3    7:47    2:39    4   54:08    1:40    3   37:47         
    5   109   670 Matthew Wolfe            24 Melbourne            FL 1:51:52    5    8:28    3:14    5   59:21    0:58    5   39:52         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   550 Daniel Watson            25 Ponte Vedra          FL 1:23:39    1    6:45    1:55    1   45:34    0:50    2   28:37         
    2    21   549 James Rutledge Iii       25 Orlando              FL 1:28:13    2    8:13    1:47    3   49:01    1:11    1   28:02         
    3    25   501 Christopher Abbott       29 Jacksonville         FL 1:29:07    3    8:41    1:53    2   47:49    0:57    3   29:49         
    4    40   548 Mario Mandese            25 Melbourne            FL 1:35:18    4    9:02    3:03    4   50:43    1:02    4   31:30         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   556 Jason Bergwall           32 Deltona              FL 1:16:37    4    8:03    1:19    1   40:03    0:43    1   26:32         
    2    28   558 Eric Proudfoot           33 Melbourne            FL 1:31:03    5   10:30    3:00    2   45:01    1:49    2   30:44         
    3    39   552 Joey Rafferty            30 Port Orange          FL 1:35:15    2    6:57    2:08    3   46:44    1:19    7   38:10         
    4    45   553 Gregory Seyler           30 Orlando              FL 1:37:00    1    6:29    1:31    4   51:25    1:35    4   36:02         
    5    65   561 Mike Weed                34 Vero Beach           FL 1:41:06    3    8:00    2:58    6   54:32    1:00    3   34:38         
    6    90   557 Jeff Mathis              32 Green Cove Spring    FL 1:46:12    6   10:33    3:50    5   52:32    1:48    6   37:30         
    7    97   559 Todd Williams            33 Melbourne            FL 1:47:32                                                                
    8   116   656 Brian Remark             30 Rockledge            FL 1:54:14    7   10:38    4:21    7 1:00:22    1:54    5   37:01         
    9   117   624 Chris Bergeran           32 Palm Bay             FL 1:54:14                                                                
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   638 Sean Black               38 Melbourne            FL 1:18:03    6    8:10    1:40    1   43:08    1:07    1   24:00         
    2    17   609 Troy Sheets              39 Melbourne            FL 1:27:15    7    8:20    2:24    2   46:27    0:53    2   29:13         
    3    19   563 Andy Gilbert             35 Boca Raton           FL 1:28:04    4    7:40    2:16    3   46:39    1:04    4   30:28         
    4    20   567 Rick Buck                36 Melbourne Beach      FL 1:28:05    5    7:58    1:51    5   47:46    1:00    3   29:32         
    5    30   665 Darren Lidbetter         38 Port St. Lucie       FL 1:32:06    9   10:54    2:00    4   47:06    1:14    5   30:53         
    6    37   562 Doug Fitzwater           35 Stuart               FL 1:34:41    1    7:32    2:29    6   49:10    1:05    8   34:26         
    7    38   628 Thomas Bolas             38 Satellite Beach      FL 1:35:11    2    7:36    1:47    7   50:31    0:55    6   34:23         
    8    81   652 Michael Mandese          37 Melbourne            FL 1:44:21    8    9:25    3:23    9   54:13    0:59    7   34:24    2:00 
    9   102   565 Markee White             35 Palm Bay             FL 1:48:12   10   14:00    2:11    8   52:40    1:01    9   38:24         
   10   114   677 David Grob               38 Fort Pierce          FL 1:53:00    3    7:38    2:29   10   54:38    1:31   10   46:45         
   11   157   614 Paul Stahlman            37 West Melbourne       FL 2:42:59   11   16:21    5:23   11 1:16:20    1:36   11 1:03:21         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   682 Scott Devlin             40 Orlando              FL 1:16:34    1    7:08    1:12    5   42:53    0:34    1   24:50         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   574 Stephen Fullerton        42 Altamonte Springs    FL 1:19:55    2    7:26    1:33    1   41:13    0:38    2   29:06         
    2     9   571 Jon Davis                40 Indian Harbour Beach FL 1:21:05    1    7:10    1:27    4   43:41    1:19    1   27:30         
    3    14   664 Joseph Yorkey            42 Melbourne            FL 1:23:56    4    7:50    1:45    2   42:59    1:02    3   30:22         
    4    18   573 Jim Midelis              40 Vero Beach           FL 1:28:02    5    8:15    2:15    5   45:37    1:18    5   30:38         
    5    27   636 Mart Cook                42 Titusville           FL 1:30:08    9    9:33    1:57    3   43:36    1:34    6   33:31         
    6    55   572 Scott Estes              40 Titusville           FL 1:39:18   11   11:08    4:03    6   50:22    3:14    4   30:33         
    7    71   659 Tom Studstill            44 Melbourne            FL 1:42:17    7    9:08    3:12    7   52:23    1:42    7   35:54         
    8    85   658 Chris Sangalli           40 Vero Beach           FL 1:45:13    8    9:10    3:49    9   54:53    1:04    8   36:19         
    9    99   616 Kevin Fisher             44 Palm Bay             FL 1:47:49    6    8:51    3:16    8   52:27    2:12    9   41:04         
   10   128   526 Michael Rydson           40 Melbourne Beach      FL 1:59:28    3    7:49    3:38   10 1:00:52    1:55   10   45:16         
   11   159   576 Dennis Huntington        44 Melbourne            FL 2:52:00   10   10:02    5:46   11 1:06:03                              
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   676 John Lothrop             46 Titusville           FL 1:21:42    1    7:23    2:02    1   44:07    1:21    1   26:52         
    2    41   578 Thomas Goffinet          46 Melbourne            FL 1:35:20    2    7:25    2:03    3   49:47    2:19    3   33:48         
    3    42   577 Mark Bonvallat           45 Merritt Island       FL 1:35:31    5    9:01    2:20    4   51:09    0:50    2   32:12         
    4    58   580 Olivier Corbeel          49 Melbourne            FL 1:39:58    4    8:55    2:36    2   47:39    1:41    5   39:08         
    5    76   657 Patrick Roth             45 Melbourne Beach      FL 1:43:20    3    7:51    2:49    5   53:04    1:55    4   37:44         
    6   129   581 Shashin Desai            49 Indian Harbour Beach FL 1:59:38    7   14:14    5:31    6   58:08    2:32    6   39:15         
    7   141   579 Nestor Camerino          49 Viera                FL 2:04:09    6   10:27    5:31    7   59:43    3:24    7   45:06         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   645 Tom Downey               54 West Melbourne       FL 1:19:14    1    8:09    1:44    1   40:11    0:43    2   28:29         
    2    10   618 Randy Hierbaum           52 Merritt Island       FL 1:21:16    3    8:19    1:52    2   41:31    1:15    1   28:22         
    3    24   583 Peter Mazzone            50 West Melbourne       FL 1:28:27    4    8:39    2:36    4   47:04    1:38    3   28:32         
    4    43   586 Curtis Jensen            52 Palm Bay             FL 1:36:26    5   10:37    3:49    6   48:09    1:10    4   32:43         
    5    44   568 Mike Manese              50 Indian Harbour Beach FL 1:36:44    7   11:34    3:16    5   47:10    2:03    5   32:43         
    6    79   597 Robert Willcox           52 Merritt Isalnd       FL 1:43:56    8   12:03    2:51    3   46:46    1:23    7   40:53         
    7   100   619 Mark Dirga               53 Malabar              FL 1:48:06    2    8:13    2:59    7   54:24    1:13    8   41:19         
    8   115   584 Gopal Gadodia            52 Indian Harbour Beach FL 1:53:02    6   10:42    4:14    8   56:30    2:47    6   38:51         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   644 Rob Downey               56 Melbourne Village    FL 1:21:32    3    9:13    1:41    1   42:12    0:44    1   27:44         
    2    34   642 Fred Burgess             58 Titusville           FL 1:33:39    2    9:05    2:14    3   48:07    0:44    2   33:31         
    3    52   588 David Leacock            59 Palm Bay             FL 1:38:50    5    9:26    1:52    4   48:13    1:06    4   38:15         
    4    68   620 Larry Stahlman           59 Versailles           KY 1:41:52    1    8:32    3:33    2   47:11    1:26    5   41:12         
    5    91   650 John Kelly               58 Lake Worth           FL 1:46:36    6   12:54    5:03    5   51:53    2:10    3   34:37         
    6   107   587 Angelo Dalpiaz           58 Edgewater            FL 1:51:01    4    9:17    3:26    6   53:52    2:09    6   42:18         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50   673 Eitan Rosen              62 W Palm Beach         FL 1:38:05    1   10:31    2:45    1   51:39    0:57    1   32:14         
MALE AGE GROUP:  65 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    23   678 Robert Effler            26 Melbourne            FL 1:28:16    1    8:31    1:51    3   47:49    1:10    1   28:57         
    2    59   671 Joseph Alcorn            38 St. Cloud            FL 1:40:09    3    9:10    3:03    4   51:08    1:34    2   35:17         
    3    62   591 Michael Lansdon          25 Melbourne            FL 1:40:20    2    8:44    3:06    1   45:29    1:53    4   41:10         
    4    67   593 Robert Jones             39 Melbourne            FL 1:41:50    4    9:51    2:41    2   47:33    1:09    3   40:38         
    5   130   672 Jeff Boos                35 Melbourne            FL 1:59:48    5   11:08    3:22    5   57:24    1:31    6   46:24         
    6   135   592 Ian Wilson               33 Melbourne            FL 2:01:49    6   11:42    3:56    6   57:54    2:18    5   46:01         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   679 Coy Speer                42 Melbourne            FL 1:26:38    1    8:04    2:06    1   44:45    1:54    1   29:51         
    2    26   660 Andre Swierzbin          51 Melbourne            FL 1:29:15    2    8:11    1:59    2   46:05    1:07    2   31:54         
    3    82   598 Albert Fournier          54 St. Augustine        FL 1:44:42    4    9:31    3:50    3   46:53    1:32    5   42:58         
    4    83   594 Jeff Roselip             40 Melbourne            FL 1:45:01    3    9:11    3:02    4   50:04    0:59    3   41:47         
    5   127   596 Rob Walsh                46 Cocoa Beach          FL 1:59:19    5   11:30    4:53    5   59:23    1:36    4   41:59         
    6   146   615 Brett Roy                40 Indian Harbour Beach FL 2:08:16    6   11:43    6:13    6 1:04:42    2:41    6   42:59         
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33   608 Matt Reed                39 Satellite Beach      FL 1:33:19    4    8:13    3:05    1   51:38    0:51    1   29:32         
    2    35   667 Michael Beres            33 Satellite Beach      FL 1:33:40    1    7:24    1:42    2   51:48    0:40    2   32:08         
    3    57   661 Lew Veltri               37 Melbourne            FL 1:39:54    6    8:48    2:00    3   52:37    0:50    6   35:42         
    4    69   622 Jim Schaeffer            36 Melbourne            FL 1:41:56    7    9:23    2:29    4   54:19    1:34    4   34:13         
    5    89   606 Marc Van Heden           32 Palm Bay             FL 1:45:59    2    7:34    2:44    8   58:36    2:12    5   34:55         
    6    93   626 Calvin Choi              34 Gainesville          FL 1:47:02    8   10:07    5:37    6   56:10    0:59    3   34:11         
    7   103   643 William Devanney         44 Melbourne Beach      FL 1:48:21    5    8:40    3:15    7   57:34    1:08    7   37:47         
    8   110   604 Cameron Thurow           18 Merritt Island       FL 1:52:15    3    8:11    1:56   12 1:00:59    1:10    9   38:01    2:00 
    9   112   680 Wyatt Werneth            30 Cocoa Beach          FL 1:52:42    9   11:00    2:47   10   59:49    1:10    8   37:58         
   10   122   607 Reginald Holder          35 Rockledge            FL 1:57:53   11   11:18    4:10    9   58:42    2:06   10   41:38         
   11   126   610 Jeff Todd                46 Indian Harbour Beach FL 1:58:56                                                                
   12   131   654 Anil Patel               45 Indialantic          FL 2:00:16   13   13:56    5:51    5   55:33    2:56   11   42:03         
   13   143   560 Kyle Cacciatore          34 Indian Harbour Beach FL 2:05:39   10   11:03    3:22   13 1:06:31    1:35   12   43:11         
   14   149   605 Jason Konicki            28 West Melbourne       FL 2:10:40   12   11:19    4:49   11 1:00:54    2:05   13   51:35         
FEMALE OVERALL CHAMPIONS & RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22   625 Suzie Enlow              43 Merritt Island       FL 1:28:15    7    7:16    2:29    2   47:00    0:44    4   30:48         
    2    29   649 Denise Hilderbrand       29 Palm Bay             FL 1:31:05    8    7:43    1:58    3   47:34    1:02    7   32:50         
    3    31   646 Kathleen Hawkins         50 Hawthorne            FL 1:32:18    5    6:46    2:14    7   50:55    1:11    5   31:14         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    49   502 Keara Uekusa             24 Adel                 GA 1:37:57    1    9:16    2:17    1   51:11    1:04    1   34:10         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    70   506 Melissa Marker           29 Fernandina Beach     FL 1:42:05    6    9:22    3:14    1   51:55    1:06    2   36:29         
    2    77   663 Tracee Worel             28 Indialantic          FL 1:43:41    1    6:27    4:14    3   54:47    1:23    3   36:51         
    3    78   655 Heather Remark           28 Rockledge            FL 1:43:42    9   10:23    2:11    2   52:28    1:25    4   37:17         
    4    84   651 Tiffany Kleckner         25 Vero Beach           FL 1:45:13    4    7:58    2:44    6   57:06    1:01    1   36:26         
    5    98   648 Patricia Hider           25 Tequesta             FL 1:47:45    2    6:46    2:29    5   55:53    0:43    7   41:55         
    6   105   631 Christi Wilkinson        28 Palm Bay             FL 1:50:53    5    9:08    3:44    4   55:14    1:56    6   40:52         
    7   108   505 Jennifer Hickey          29 Melbourne            FL 1:51:40    8   10:13    3:20    7   58:40    1:33    5   37:56         
    8   153   504 Julia Carlson            27 Longwood             FL 2:22:22    3    7:04    3:55    8 1:19:23    3:05    8   48:57         
    9   161   503 Jennifer Russ            25 Cocoa                FL 2:54:49    7   10:11    3:36    9 1:37:24    1:24    9 1:02:15         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    48   512 Lindsay Oteifa           32 Hobe Sound           FL 1:37:42    1    6:27    2:43    2   52:03    1:17    1   35:15         
    2    74   507 Misty Aydelotte          30 Palm City            FL 1:42:22    8    9:27    2:32    1   51:09    2:13    3   37:03         
    3    92   514 Jayne Park               34 Melbourne            FL 1:46:57    6    9:12    3:04    5   57:51    1:06    2   35:46         
    4    94   629 Lee Daszuta              30 Melbourne            FL 1:47:08    2    6:37    2:52    3   56:35    0:59    4   40:07         
    5   119   511 Tara Dorn                32 Melbourne            FL 1:56:26    7    9:13    2:59    8 1:01:14    1:30    6   41:33         
    6   121   510 Kristin Ciuro            32 Melbourne            FL 1:57:34    5    9:09    3:36    4   57:30    1:27    8   45:54         
    7   123   653 Lauren O'Brien           31 Melbourne            FL 1:58:01    4    9:07    5:31    6   58:08    3:04    7   42:13         
    8   140   640 Natalie Bobleter         32 Palm Bay             FL 2:04:07    9   10:03    4:06    9 1:08:04    1:16    5   40:39         
    9   145   513 Alisha Causey            34 Merritt Island       FL 2:07:23   10   10:43    5:55    7   58:17    2:58    9   49:32         
   10   162   508 Kristi Boogaard          31 Palm Bay             FL 3:06:05    3    9:01    5:14   10 1:44:37    2:05   10 1:05:10         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    36   520 Kimberly Likens          38 Tallahassee          FL 1:34:27    3   10:07    2:34    4   52:59    1:24    1   27:24         
    2    75   515 Cristi-Jo Gilbert        35 Palm Bay             FL 1:42:27    2    9:34    2:35    1   50:58    1:42    2   37:40         
    3    86   519 Barbara Daum             38 Valdosta             GA 1:45:25    4   10:25    4:33    3   51:08    1:41    3   37:40         
    4   104   516 Erica Hagopian           35 Indialantic          FL 1:50:27    5   10:41    3:21    2   51:03    1:36    6   43:48         
    5   132   633 Ana McQueary             35 Indialantic          FL 2:00:30    7   12:11    4:57    5   59:08    1:48    4   40:28    2:00 
    6   142   612 Michelle Roy             39 Indian Harbour Beach FL 2:05:15    1    9:25    5:29    6 1:04:50    2:25    5   43:09         
    7   148   521 Stephanie Rasbach        38 Melbourne            FL 2:09:45    6   10:44    3:49    7 1:08:48    1:34    7   44:51         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    32   539 Linda Lardino-Semko      48 Pompano Beach        FL 1:32:44   10   10:10    1:58    1   45:32    1:11    5   33:56         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    60   532 Linda Cowart             44 Cocoa                FL 1:40:15    4    9:36    2:29    5   56:24    1:18    1   30:30         
    2    66   530 Molly Kirk               42 Rockledge            FL 1:41:19    2    9:05    2:18    2   52:56    1:28    2   35:34         
    3    73   524 Christine Grosso         40 Stuart               FL 1:42:20    3    9:07    3:25    1   51:59    0:54    3   36:57         
    4    95   632 Joan McMahon             44 Melbourne            FL 1:47:13    5   10:11    2:42    3   54:00    1:42    4   38:40         
    5   106   531 Pamela Bress             44 Melbourne            FL 1:50:54    8   10:41    3:01    4   54:40    1:32    7   41:02         
    6   113   529 Lindaq Gozza             42 Royal Palm Beach     FL 1:52:52    9   12:32    2:33    6   57:07    1:50    5   38:52         
    7   133   528 Ellen Karl               41 Cocoa Beach          FL 2:00:37    1    8:33    3:30    7   57:54    1:54    8   48:48         
    8   137   523 Dipty Desai              40 Indian Harbour Beach FL 2:02:19   10   18:42    3:29    8   59:32    1:43    6   38:54         
    9   158   668 Cindy Frith              40 Rockledge            FL 2:44:56    6   10:33    4:49    9 1:27:28    2:25   10   59:44         
   10   160   527 Kelly Sanders            40 Cocoa                FL 2:54:46    7   10:35    3:28   10 1:39:49    1:35    9   59:22         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    51   533 Kimberly Badgett         45 Cocoa                FL 1:38:27    1    9:42    2:59    6   52:46    1:14    2   31:48         
    2    53   535 Susan Tanner             45 Jupiter              FL 1:38:58    3   10:21    2:10    2   48:53    1:16    7   36:20         
    3    54   613 Christy Smith            45 Malabar              FL 1:39:06    6   11:24    2:15    1   48:39    1:52    5   34:58         
    4    61   538 Mary Wills               47 Cape Canaveral       FL 1:40:19    2   10:01    3:23    3   49:05    3:15    4   34:37         
    5    63   534 Debra Johansen           45 Indian Harbour Beach FL 1:40:57    7   11:47    3:04    8   54:58    1:23    1   29:47         
    6    64   536 Pamela Denny             47 Jupiter              FL 1:40:59    4   10:51    3:22    5   52:03    1:14    3   33:31         
    7    87   675 Abbe Newman              48 Vero Beach           FL 1:45:25    9   13:20    2:29    4   51:57    2:04    6   35:36         
    8    88   537 Patricia Scheiner        47 Jupiter              FL 1:45:54    5   10:56    2:49    7   53:03    1:58    8   37:10         
    9   134   540 Teresa Watkins           48 Orlando              FL 2:01:18    8   12:00    3:41    9   58:26    3:41    9   43:31         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    72   543 Amy Lacy                 52 Indialantic          FL 1:42:17    2    9:16    2:46    1   51:25    1:35    1   37:18         
    2   118   544 Cathy Manese             52 Indian Harbour Beach FL 1:54:50    4   13:53    3:28    2   54:40    1:12    2   41:39         
    3   124   542 Denise McKelvey          50 Pompano Beach        FL 1:58:08    3    9:30    2:23    3   56:00    1:31    3   48:45         
    4   139   541 Cheryl Beckett           50 Satellite Beach      FL 2:03:24    1    8:03    2:36    4 1:02:30    1:25    4   48:53         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    96   666 Jeanie Miglis            57 Melbourne            FL 1:47:17    1   10:47    2:53    1   54:48    2:20    1   36:32         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   111   545 Kathryn Koontz           61 Merritt Island       FL 1:52:32    1   11:07    2:48    1   57:46    1:56    1   38:57         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   154   623 Joan Joesting            68 Melbourne            FL 2:23:02    1   14:58    5:22    1 1:01:28    1:22    1   59:54         
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    56   627 Amanda Muller            27 Melbourne            FL 1:39:28    1    7:55    2:10    1   48:55    1:12    1   39:18         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   120   639 Kathy Blair              49 Melbourne            FL 1:56:59    1    8:04    3:45    1   52:51    2:03    2   50:18         
    2   125   590 Mary Lent                42 Palm Bay             FM 1:58:41    2    8:25    3:10    2 1:01:21    1:42    1   44:04         
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   101   599 Kate Cassidy             23 Melbourne            FL 1:48:10    1    8:00    3:47    1   59:49    1:06    1   35:29         
    2   136   589 Beckie Van Heden         32 Palm Bay             FL 2:02:00    6   10:39    3:37    3 1:02:15    2:06    2   43:25         
    3   138   635 Jeanne Allen             42 Melbourne Beach      FL 2:03:01    4   10:21    3:28    2 1:01:33    1:59    4   45:42         
    4   147   603 Christine Crotty         50 Satellite Beach      FL 2:09:40    2    8:21    4:12    4 1:06:37    1:37    6   48:55         
    5   150   601 Tricia Surinak           34 Fort Lauderdale      FL 2:18:06    3    9:46    3:28    9 1:20:07    1:18    3   43:29         
    6   151   602 Jennifer Boggs           47 Melbourne            FL 2:18:17    5   10:29    4:04    6 1:10:21    1:45    8   51:41         
    7   152   641 Sharon Bresser           44 Indialantic          FL 2:20:14    9   18:50    3:18    5 1:09:55    1:53    5   46:19         
    8   155   517 Chelsi Cacciatore        36 Indian Harbour Beach FL 2:23:50    8   12:01    3:53    7 1:15:52    2:10    7   49:57         
    9   156   600 Nicole Konicki           28 West Melbourne       FL 2:39:23    7   11:02    4:50    8 1:19:33    2:27    9 1:01:32         
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Healthfirsttri@xemaps.com
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
  604 7.2 Placement                          2:00 
  633 7.3 Placement                          2:00 
  652 7.3 Placement                          2:00 
              
Disqualifications:
555  5.9a No Helmet

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com