Alta Vista Sports

Space Coast Marathon and Half Marathon
Saturday, November 25, 2006
Melbourne, FL
Race Director: Denise Piercy/Running Zone
Timing and Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: Krisha@altavistasports.com
                             MARATHON RESULTS
OVERALL MALE CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1     1   128 Conor Holt               34 Corvallis            OR 2:29:38 2:29:38   36:47   36:25   37:34   38:54 
    2     2    45 Brett Howell             22 Gainesville          FL 2:40:20 2:40:19   39:12   39:30   40:06   41:34 
    3     3    68 Steve Hedgespeth         28 West Melbourne       FL 2:48:52 2:48:52   43:03   41:37   41:48   42:26 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1     5    61 Russell Burns            27 Morgantown           PA 3:02:26 3:02:25   39:12   41:04   48:04   54:08 
    2    25   148 Dirk Hanson              27 Alpharetta           GA 3:32:15 3:32:09   47:49   48:26   53:23 1:02:38 
    3    29    25 Michael Fisher           26 Pensacola            FL 3:35:56 3:35:48   49:45   53:05   55:03   58:05 
    4    38    56 Kristopher Stenger       29 Orlando              FL 3:43:59 3:43:48   53:12   53:06   58:18   59:24 
    5   115    29 Ian Hardos               28 Viera                FL 4:47:27 4:47:23 1:00:59 1:04:18 1:14:13 1:27:58 
    6   117   178 Phicipp Haag             25 Stuttgart, Germany      4:48:03 4:47:52 1:11:55 1:12:38 1:13:27 1:10:05 
    7   120    95 Kam Li                   28 Melbourne            FL 4:53:46 4:09:15 1:38:57   56:40 1:06:14 1:11:57 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    40    69 Bruce Furrow             32 Melbourne            FL 3:44:53 3:44:50   51:57   53:31   57:51 1:01:36 
    2    44   121 Robert Cory              31 Edgewater            FL 3:46:12 3:46:07   52:09   52:40   54:27 1:06:58 
    3    68    91 Warren Miller            34 Cape Canaveral       FL 4:03:01 4:02:55   55:20   57:23 1:03:43 1:06:37 
    4    77    22 John Baker               30 Clarksville          TN 4:12:48 4:12:46   54:20   55:38 1:07:40 1:15:11 
    5    84   110 Ed Donner                30 Melbourne            FL 4:16:29 4:16:29   44:41   47:57 1:28:43 1:15:10 
    6    88   129 Josh Liebman             32 Miami                FL 4:23:11 4:23:07   59:09 1:03:26 1:09:36 1:11:03 
    7    91   139 Scott Laura              31 Orlando              FL 4:25:01 4:24:56   51:51   54:26 1:07:42 1:31:03 
    8    92    11 Alun Owen                31 Clearwater           FL 4:27:17 4:27:08   54:05   58:21 1:16:54 1:17:59 
    9   131   161 Andrew Scrivener         32 Naples               FL 5:12:15 5:12:05 1:08:40 1:06:42 1:38:13 1:18:43 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1     7    47 Philip Marcus            35 Tampa                FL 3:06:25 3:06:24   45:09   44:55   48:00   48:22 
    2    11   142 James Davis              36 Caledonia            MI 3:09:43 3:09:41   45:10   44:55   48:13   51:26 
    3    22    58 Kevin Rader              35 Huntley              IL 3:29:33 3:29:25   52:05   51:12   52:49   53:28 
    4    23   138 Brian Hamill             35 Watertown            MA 3:30:30 3:30:28   42:43   43:12   54:24 1:10:12 
    5    26    74 Joseph Ninke             37 Sebastian            FL 3:33:45 3:33:36   51:08   52:06   55:30   55:03 
    6    27    38 Paul Skrtich             39 Easton               CT 3:33:49 3:33:45   50:07   50:45   54:29   58:29 
    7    32    37 Torry Brennan            37 Orlando              FL 3:39:08 3:39:04   48:53   50:07   54:54 1:05:15 
    8    41   152 Rob Runkle               37 West Chester         OH 3:45:27 3:45:21   52:42   54:43   59:33   58:31 
    9    43   169 Hernan Garcia            36 Cocoa                Fl 3:45:53 3:45:47   50:35   51:56   57:48 1:05:36 
   10    57   122 Kissel Goldman           38 Clermont             FL 3:56:33 3:56:28   55:04   56:15 1:00:11 1:05:05 
   11    61   165 Ed Eisler                38 Holly Hill           FL 4:00:19 4:00:12   55:05   55:45 1:00:30 1:09:01 
   12    69   172 John Kennedy             39 Monticello           FL 4:05:07 4:04:57   54:48   59:28 1:04:14 1:06:39 
   13    70    83 Jeffrey Winterich        39 Rockledge            FL 4:07:34 4:07:20 1:00:42   59:35 1:03:29 1:03:49 
   14    73   136 Jeffrey Hurd             39 Slingerlands         NY 4:11:16 4:11:07   55:30   58:26 1:06:50 1:10:32 
   15    81    42 Louis Chiappetta         38 Ft. Myers            FL 4:15:24 4:15:22 1:04:25 1:00:46 1:05:50 1:04:25 
   16    90    62 Brendan Hartnett         38 Stuart               FL 4:24:49 4:24:39   58:05 1:00:26 1:08:52 1:17:28 
   17   109   147 William Avonda           36 Alachua              FL 4:42:17 4:42:06   57:31 1:03:47 1:20:50 1:20:10 
   18   114   163 Leo Anderson             36 Dahlonega            GA 4:45:03 4:44:51   59:00 1:02:04 1:16:36 1:27:24 
   19   132    32 Bernard Nocon            38 West Melbourne       FL 5:14:33 5:14:28 1:02:49 1:15:14 1:27:50 1:28:41 
   20   134    50 Steven Wagner            35 Fort Myers           FL 5:18:01 5:17:47 1:06:35 1:15:28 1:28:52 1:27:08 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1     4    10 Chris Humbert            43 Mound                MN 2:57:32 2:57:31   44:08   44:32   44:26   44:28 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1     6   162 Rudy Behrend             43 Cocoa Beach          FL 3:05:16 3:05:15   45:05   44:54   46:44   48:35 
    2     8    93 Troy Jacob               42 Wellington           FL 3:06:31 3:06:29   44:08   44:35   46:55   50:55 
    3    10    31 Dan Cochran              44 Titusville           FL 3:08:11 3:08:11   45:06   44:53   48:18   49:55 
    4    24   116 Ric Orona                41 Merritt Island       FL 3:30:51 3:30:42   51:54   50:31   53:35   54:52 
    5    47   114 Craig Weyandt            40 Vero Beach           FL 3:49:21 3:49:09   54:05   54:11   57:53 1:03:14 
    6    50    18 Mickey Ruehs             42 Melbourne            FL 3:50:19 3:50:17   50:12   50:48   57:16 1:12:04 
    7    51   120 Jim Reardon              44 Port Orange          DE 3:53:39 3:53:35   52:09   52:40   57:53 1:10:59 
    8    60    39 Martin Krauss            40 Fort Myers           FL 3:59:57 3:59:44   58:45   55:41   58:31 1:07:02 
    9    67   168 Stephane Naoumoff        40 Merritt Island       FL 4:01:45 4:01:33   53:59   54:18 1:04:20 1:09:09 
   10    74   112 Timothy May              41 Co                   MD 4:11:24 4:11:21   51:59   58:02 1:06:28 1:14:57 
   11    78   124 Douglas Burns            42 Melbourne            FL 4:13:05 4:12:58   57:22   57:55 1:03:53 1:13:57 
   12    87   158 Wil Christenson          40 Mt Pleasant          SC 4:17:23 4:17:16 1:02:56 1:04:17 1:07:28 1:02:43 
   13    94    13 Benjamin Nieves          43 West Melbourne       FL 4:29:20 4:29:08 1:03:30 1:04:41 1:07:23 1:13:48 
   14   104   145 Jeffrey Ottman           44 Carrboro             NC 4:35:47 4:35:39 1:05:24 1:05:09 1:11:48 1:13:28 
   15   106   135 Robert Horne             44 Tallahassee          FL 4:36:43 4:36:40   55:51 1:00:07 1:17:32 1:23:15 
   16   121    88 Donald Magdon, Jr        43 Phoenix              AZ 4:58:59 4:58:50 1:07:49 1:08:20 1:11:34 1:31:18 
   17   133   155 David Shepler            43 Brandon              FL 5:17:47 5:17:38 1:00:29 1:03:09 1:31:05 1:43:05 
   18   137   106 Jeff Mangrum             40 North Port           FL 5:36:59 5:36:46 1:09:14 1:15:42 1:32:58 1:39:06 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1     9   107 Rolf Merklein            48 Stuttgart, Germany      3:07:55 3:07:54   43:19   44:56   48:34   51:07 
    2    12   132 Pete Colangelo           47 Merritt Island       FL 3:11:59 3:11:58   43:35   44:41   47:55   55:50 
    3    16    94 Pete Crouse              46 Orlando              FL 3:22:10 3:22:08   50:08   50:17   51:47   50:00 
    4    20    55 Chuck Ard                48 Crystal River        FL 3:29:00 3:28:59   48:38   49:02   51:31   59:50 
    5    21    24 David Griner             47 New Port Richey      FL 3:29:31 3:29:28   51:12   52:08   53:49   52:23 
    6    36   151 Jeff Cook                46 Indian Harbour Beach FL 3:40:00 3:39:54   51:53   53:15   55:25   59:29 
    7    45    85 Greg Aker                47 Titusville           FL 3:47:15 3:47:12   49:39   51:35 1:00:23 1:05:40 
    8    46    77 Brian King               49 Oldsmar              FL 3:48:24 3:48:24   51:09   52:13   57:40 1:07:24 
    9    55     7 Charles Jordan           45 Longwood             FL 3:55:40 3:55:27   55:07   52:39   57:35 1:10:21 
   10    62   119 David Zavac              46 St. Pete Beach       FL 4:00:32 4:00:25   56:16   55:16 1:01:33 1:07:29 
   11    65    12 Anthony Anderson         46 St. Augustine        FL 4:01:24 4:01:18 1:18:32 1:25:35         2:42:53 
   12    75    52 Brian Constantine        45 South Pasadena       FL 4:11:31 4:11:27   53:28   56:52 1:06:35 1:14:38 
   13    80   176 David Drescher           47 Doral                FL 4:14:08 4:13:48 1:02:42 1:01:55 1:04:19 1:05:14 
   14    82   146 Richard Reichert         47 Lake City            FL 4:16:18 4:16:08   57:31   57:50 1:05:43 1:15:16 
   15    93    65 Mike Mos                 49 Melbourne            FL 4:27:55 4:27:49   58:23   58:49 1:12:35 1:18:10 
   16    96   108 Kevin Giffin             49 Sarasota             FL 4:29:49 4:29:42 1:06:37 1:04:00 1:10:19 1:08:55 
   17    98    57 Ben Rivera               49 Orlando              FL 4:31:00 4:30:56 1:00:12 1:02:38 1:13:05 1:15:06 
   18   112    36 Craig Schmauss           45 Indialantic          FL 4:43:41 4:43:37 1:00:59 1:04:18 1:12:15 1:26:11 
   19   119    78 Arthur Stanger           48 Boca Raton           FL 4:53:45 4:53:38   58:14 1:01:23 1:42:18 1:11:52 
   20   124    84 Mark Stephens            49 Cocoa                FL 5:05:52 5:05:48   56:44 1:02:51 1:30:13 1:36:06 
   21   129   150 Nick Frangedakis         47 Titusville           FL 5:10:39 5:10:27   58:59 1:06:53 1:43:05 1:21:44 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    17   180 Ken Junkins              52 St. Cloud            FL 3:23:45 3:23:44   49:57   50:28   51:47   51:35 
    2    18     3 Torgny Bergstrom         50 Söderköping, Sweden     3:24:07 3:24:06   48:30   49:43   51:05   54:51 
    3    19   100 Matt Mahoney             51 Melbourne            FL 3:25:50 3:25:48   48:53   50:08   52:00   54:51 
    4    30    96 Michael Miller           51 Cocoa                FL 3:37:32 3:37:28   50:17   52:33   56:29   58:15 
    5    33   127 Jerry Bird               52 Rockledge            FL 3:39:23 3:39:22   50:56   50:58   56:49 1:00:42 
    6    37   149 Henry Bromelkamp         50 Minneapolis          MN 3:41:36 3:41:27   51:41   53:40   57:00   59:17 
    7    39   174 Bob Keating              54 Vero Beach           FL 3:44:37 3:44:31   51:02   52:21   57:32 1:03:43 
    8    42   111 James Ryder, Sr.         53 Redington Beach      FL 3:45:46 3:45:40   51:55   53:13   55:03 1:05:36 
    9    71   133 Michael Brooks           53 Magna                UT 4:10:05 4:09:59   57:10   58:00 1:04:43 1:10:13 
   10    72     1 Matt Tippie              50 Kissimmee            FL 4:10:15 4:10:04 1:00:03 1:01:12 1:03:00 1:06:02 
   11   108   159 Bill Muni                53 Westmont             IL 4:40:57 4:40:45   55:13 1:00:15 1:21:39 1:23:52 
   12   113   134 Michael Haney            51 Cocoa                FL 4:44:25 4:44:09 1:03:31 1:04:40 1:15:13 1:21:02 
   13   136   140 Richard Ferrell          54 Chuluota             FL 5:18:04 5:17:45 1:11:08 1:10:47 1:21:24 1:34:47 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    34   105 Peter Lewia              55 Sebring              FL 3:39:33 3:39:31   53:57   54:19   55:05   56:15 
    2    54    48 Dennis Dailey            59 Titusville           FL 3:54:52 3:54:46   57:20   58:08   59:21 1:00:05 
    3    79    66 David Farrall            58 Melbourne Beach      FL 4:13:46 4:13:40   57:21   58:08 1:04:49 1:13:31 
    4    89   170 Tom Gnoyke               55 Arlington Hts        IL 4:23:11 4:23:02 1:00:29 1:03:09 1:08:50 1:10:45 
    5   101    54 James Garrett            58 Ocala                FL 4:34:32 4:34:24 1:00:51 1:03:07 1:11:05 1:19:32 
    6   111   115 Mike Kendrick            59 Arlington Hts        IL 4:42:47 4:42:38 1:00:28 1:03:09 1:14:46 1:24:26 
    7   123    20 Don Sgobbo               55 Palm Bay             FL 4:59:12 4:59:07 1:01:27 1:05:20 1:19:56 1:32:31 
    8   125    72 Abraham Lim              56 Avon Park            FL 5:06:34 5:06:15 1:19:59 1:09:16 1:17:04 1:20:17 
    9   139    70 Frank Webbe              59 Palm Bay             FL 5:49:23 5:49:15 1:05:27 1:10:55 1:35:06 1:57:56 
   10   145   102 Harry Wright             57 Marco Island         FL 6:43:15 6:43:04 1:27:34 1:32:48         5:15:42 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    49    33 Francesco Criniti        62 Philadelphia         PA 3:49:48 3:49:43   56:18   55:50   58:16   59:26 
    2    86    90 Frank Gay                60 Coral Springs        FL 4:16:53 4:16:50   57:49   59:43 1:03:56 1:15:27 
    3   102   156 Tony Catanese            64 Melbourne Beach      FL 4:35:26 4:35:21 1:01:31 1:04:50 1:10:50 1:18:17 
    4   128    21 Chester Kalb II          61 Key West             FL 5:08:22 5:08:17 1:13:33 1:15:23 1:19:45 1:19:43 
    5   142    82 Ed Suttles               61 Brandon              FL 5:56:31 5:56:17 1:13:48 1:27:25 1:40:27 1:34:53 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    35    27 John Ouweleen            66 Sebastian            FL 3:39:48 3:39:43   50:55   51:00   55:37 1:02:18 
    2   118    81 Harry Hoffman            65 Stuart               FL 4:51:23 4:51:13 1:12:52 1:11:45 1:14:24 1:12:24 
    3   141   143 Stuart Olson             67 Chuluota             Fl 5:56:22 5:56:02 1:23:33 1:23:40 1:33:26 1:35:45 
MALE AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1   138   125 Peter Butler             75 Sanibel              FL 5:47:18 5:47:05 1:21:07 1:22:38 1:32:17 1:31:18 
OVERALL FEMALE CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    13     8 Marianne Opsahl          33 Jessheim, Norway        3:12:31 3:12:28   46:34   46:35   48:43   50:41 
    2    14   164 Melissa Jansen           35 St. Cloud            MN 3:17:48 3:17:45   46:16   48:03   50:19   53:12 
    3    15    97 Janet Ritchie            26 Merritt Island       FL 3:20:45 3:20:44   46:14   48:31   52:24   53:38 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    31   157 Melissa Cicero           26 Oviedo               FL 3:37:49 3:37:44   51:10   52:21   55:38   58:41 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    28   130 Tracy Smith              33 Palm Bay             FL 3:35:49 3:35:46   47:11   49:03   53:49 1:05:48 
    2   130   160 Sally Ann Scrivener      32 Naples               FL 5:12:15 5:12:05 1:08:39 1:06:42 1:38:13 1:18:43 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    48   171 Pam Kennedy              37 Monticello           FL 3:49:23 3:49:13   55:11   55:09   58:26 1:00:39 
    2    56    63 Molly McCann             36 Palm Beach Gardens   FL 3:56:26 3:56:22   53:26   54:56 1:00:22 1:07:44 
    3    59    64 Kathryn Agnew            39 Niceville            FL 3:59:53 3:59:42   58:10   58:48 1:00:18 1:02:39 
    4    83   175 Cindy Bubb               39 Labelle              FL 4:16:22 4:16:09   55:28   58:10 1:07:56 1:14:49 
    5    99   173 Whitney Davis            36 Melbourne Beach      FL 4:31:59 4:31:43 1:05:38 1:01:20 1:08:40 1:16:24 
    6   103     6 Valerie Wright           39 Stuart               FL 4:35:28 4:35:22 1:01:26 1:02:13 1:14:35 1:17:16 
    7   116     5 Cyndi Bergs              36 Merritt Island       FL 4:47:59 4:47:52 1:08:37 1:09:07 1:14:39 1:15:38 
    8   135    51 Allicia Wagner           35 Fort Myers           FL 5:18:01 5:17:47 1:06:36 1:15:29 1:28:49 1:27:08 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    52    67 Annie Caza               45 Melbourne Beach      FL 3:53:42 3:53:39   50:25   53:05 1:03:45 1:06:30 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    53    41 Debra Bertolini          44 Key West             FL 3:54:10 3:54:03   56:39   57:17   57:42 1:02:34 
    2    76    44 Wendy Winters            41 Niceville            FL 4:12:19 4:12:08   58:10   58:48 1:02:46 1:12:36 
    3   105    75 Katherine Fennell        42 Palmer               AK 4:36:15 4:36:00 1:02:30 1:07:33 1:14:04 1:12:09 
    4   110    49 Meisje Connor            41 Melbourne            FL 4:42:38 4:42:28 1:04:14 1:07:32 1:15:20 1:15:34 
    5   122    99 Becky Sullivan           44 Flagler Beach        FL 4:58:59 4:58:50 1:07:49 1:08:20 1:11:34 1:31:17 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    66   153 Sandee Muir              47 Gainesville          FL 4:01:26 4:01:17   58:20   59:35 1:05:12   58:21 
    2    95    71 Dede Henrich             45 Melbourne            FL 4:29:34 4:29:25 1:03:04   59:41 1:09:44 1:17:07 
    3    97    59 Nancy Buonanni           45 Merritt Island       FL 4:30:21 4:30:16   56:39   59:10 1:15:39 1:18:55 
    4   143   118 Cindy Ferrell            47 Chuluota             FL 6:04:59 6:04:42 1:23:34 1:24:37 1:35:23 1:41:27 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    58    35 Sue Strout               52 Merritt Island       FL 3:58:18 3:58:12   57:21   58:08   59:29 1:03:22 
    2    85    86 Anne Keppler             53 Miami                FL 4:16:33 4:16:25 1:02:34 1:03:31 1:04:46 1:05:45 
    3   127     4 Linda Pulkowski          53 Genesee Depot        WI 5:07:27 5:07:20 1:08:37 1:09:14 1:23:02 1:26:36 
    4   140    87 Karin Hurley             52 Columbus             GA 5:53:26 5:53:18 1:19:58 1:21:00 1:38:07 1:34:23 
    5   144   101 Susie O'Connell          54 Melbourne            FL 6:08:05 6:08:00 1:14:42 1:28:42 1:45:59 1:38:44 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1   100    30 Eleanor Hunt             65 Pittsfield           MA 4:32:37 4:32:29 1:02:33 1:03:30 1:11:24 1:15:12 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1   126   131 Pat Dixon                71 Rockledge            FL 5:06:45 5:06:36 1:06:23 1:10:15 1:25:58 1:24:12 
FEMALE WHEELCHAIR
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1     1   137 Vickie Horne             40 Tallahassee          FL 2:28:36 2:28:36   34:21   39:32   34:47   39:58 
2 PERSON RELAY
Place O'All Team Name                 Runner               Runner               Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ========================= ==================== ==================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
    1    12 Team Bernie               Gary Stutte          Danny Barrett        3:10:27 3:10:24   48:14   48:54   45:35   47:46 
    2    64 MARION PATRIOTS           Andrew Gattis        Roy Gatlin           4:00:36                                         
    3    65 Sports Nuts               Sue Bagley           Bryan Smart          4:00:59 3:41:25 1:10:17   52:52 1:00:24   57:28 
    4   108 At Runners                Angela Feldbush      Thomas Winkelspecht  4:36:52 4:36:42 1:04:13 1:06:02 1:16:49 1:09:49 
4 PERSON RELAY
Place O'All Team Name                 Runner               Runner               Runner               Runner               Time    Chip    Split 1 Split 2 Split 3 Split 4 
===== ===== ========================= ==================== ==================== ==================== ==================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com