Alta Vista Sports

Ed Root 10K and 5K
Saturday, December 1, 2007
New Smyrna Beach, FL
Course Certifications: FL06061DL FL06062DL
Race Director: Kimla Shelton
Timing and Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: Krisha@altavistasports.com
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     1    36 Brian Heisler            21 Jupiter              FL   36:19  5:51 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 13
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    17     7 Chris Sullivan           09 Daytona Beach Shores FL   44:37  7:11 
    2    70     5 Craig Jaramillo          12 Port Orange          FL   52:34  8:28 
    3    90     8 Ryan Sullivan            07 Daytona Beach Shores FL   56:46  9:09 
MALE AGE GROUP:  14 - 18
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     6   623 Andrew Epifanio          15 Deland               FL   39:13  6:19 
    2    13   139 Jordan Tager             15 New Smyrna Beach     FL   41:48  6:44 
    3    16   141 Troy Knapp               17 New Smyrna Beach     FL   44:16  7:08 
    4    19    46 Aaron Collier            16 Sanford              FL   45:14  7:17 
    5    21    22 Broody Lannigan          16 Edgewater            FL   45:34  7:20 
    6    28   111 Jordan Hunt              15 Edgewater            FL   46:38  7:31 
    7    78    83 Wesley Escue             16 Lake Mary            FL   53:31  8:37 
    8   126    54 Matthew Burt             17 Port Orange          FL 1:03:18 10:12 
    9   134    18 Joe Thomas, Jr.          16 Lake Mary            FL 1:04:47 10:26 
   10   141   108 Christopher Banga        15 Port Orange          FL 1:09:12 11:09 
MALE AGE GROUP:  19 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     2     2 Joe Matuszczak           24 Palm Coast           FL   36:39  5:54 
    2    38   126 Dennis Petkovsek         22 Palm Coast           FL   48:47  7:52 
    3    48    45 Justin Collier           19 Sanford              FL   50:14  8:06 
    4    65   148 Matt Kraker              21 New Smyrna Beach     FL   51:59  8:22 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     3   131 Michael Stone            27 Port Orange          FL   37:01  5:58 
    2    47   140 J P Ellison              28 Jacksonville         FL   50:08  8:05 
    3    73   115 Adam Holyko              25 Port Orange          FL   52:59  8:32 
    4    77   138 Michael Brawer           28 Jacksonville         FL   53:30  8:37 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    34   135 Jeffery Bates            33 Deland               FL   47:41  7:41 
    2    40   109 Jonathan Cunningham      33 Port Orange          FL   49:06  7:55 
    3    45    25 David Blyler             33 Daytona Beach        FL   50:02  8:04 
    4    61   127 Ethan Hawkins            30 Deltona              FL   51:37  8:19 
    5   122   103 Erik Michels             30 Daytona Beach        FL 1:02:37 10:05 
    6   135    59 Jason Cronk              34 Palm Coast           FL 1:04:56 10:27 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     7     6 Frank Kapr               39 Titusville           FL   39:38  6:23 
    2     8    10 Jimmy Wyatt              36 Edgewater            FL   40:18  6:30 
    3    20   122 Thane Gysel              37 Athens               GA   45:22  7:19 
    4    35    37 Anthony Paniccia         36 Clinton              MI   48:06  7:45 
    5    36    99 Dewey Dougherty          37 Kissimmee            FL   48:15  7:46 
    6    53    48 Aaron Diedrichs          36 Deltona              FL   50:37  8:09 
    7    71    92 Fred Herdel              38 New Smyrna Beach     FL   52:43  8:30 
    8    79   116 David St. John           38 New Smyrna Beach     FL   53:32  8:37 
    9    88   104 Tom Mawery               36 Edgewater            FL   55:40  8:58 
   10   130    66 Micah Rockwell           35 Titusville           FL 1:04:09 10:20 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     4    98 John Dodd                42 Ormond Beach         FL   38:32  6:13 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     5    62 Todd Graff               43 Ormond Beach         FL   38:41  6:14 
    2    54   133 Demi Brownrigg           44 Ormond Beach         FL   50:40  8:10 
    3    57    65 Darrin Lancaster         42 Daytona Beach        FL   50:59  8:13 
    4    59   150 Bob Levy                 42 New Smyrna Beach     FL   51:14  8:15 
    5    63   110 David Petkovsek          43 Palm Coast           FL   51:53  8:21 
    6   100    96 Andy Clark               43 Daytona Beach        FL   58:44  9:28 
    7   116   149 Toby Keppel              41 New Smyrna Beach     FL 1:01:19  9:53 
    8   121    39 Paul Hilburn             41 Rockledge            FL 1:02:36 10:05 
    9   131   153 Jeff Moyer               41 Deland               FL 1:04:12 10:20 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    10   125 Paul Rice                49 Daytona Beach        FL   40:44  6:34 
    2    11   154 Paul Holyko              47 Port Orange          FL   41:06  6:37 
    3    14    21 Michael Ciolfi           46 Palm Coast           FL   42:11  6:48 
    4    33    73 John Schommer            49 New Smyrna Beach     FL   47:37  7:40 
    5    37    35 Douglas Hearn            47 New Smyrna Beach     FL   48:33  7:49 
    6    41    30 Pete Dimuro              48 Deland               FL   49:10  7:55 
    7    43     1 Bob Schultz              48 Edgewater            FL   49:52  8:02 
    8    46    55 Jim Burt                 46 Port Orange          FL   50:03  8:04 
    9    49    44 Michael Collier          45 Sanford              FL   50:15  8:06 
   10    60    84 Keith Escue              47 Lake Mary            FL   51:18  8:16 
   11    76   152 Rick Campus              45 South Daytona        FL   53:27  8:37 
   12    83   147 Kent Allen               46 New Smyrna Beach     FL   54:52  8:50 
   13    87   132 Bill Sherrier            45 Port Orange          FL   55:19  8:55 
   14    97   144 Steven Parnell           46 Holly Hill           FL   57:45  9:18 
   15    99    61 Mark Gable               45 Tampa                FL   58:09  9:22 
   16   108    57 Drew Ciriot              45 Deland               FL 1:00:19  9:43 
   17   124    86 Mike Yeager              48 Ponte Vedra Beach    FL 1:03:12 10:11 
MALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    26    16 Dave Hoock               51 Ponte Vedra Beach    FL   46:28  7:29 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    27   129 Bill Hull                50 Holly Hill           FL   46:33  7:30 
    2    44    81 J.J. O'Malley            54 Port Orange          FL   49:58  8:03 
    3    52    52 Kevin Roberts            51 New Smyrna Beach     FL   50:28  8:08 
    4    85   137 Robert Baranowski        50 Ormond Beach         FL   55:00  8:52 
    5    92   145 Randy Milford            51 Deland               FL   56:48  9:09 
    6   103    17 Joe Thomas               52 Lake Mary            FL   59:07  9:31 
    7   115   146 Hal Spence               53 New Smyrna Beach     FL 1:01:19  9:53 
    8   120   130 Dennis Scott             52 Sanford              FL 1:02:20 10:02 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    30    28 Bob Hanlon               56 Ormond Beach         FL   47:27  7:39 
    2    66    24 Jorge Vega               59 Elkton               FL   52:14  8:25 
    3    68   107 Michael Blendinger       55 Deleon Springs       FL   52:18  8:26 
    4    80    27 Frank Dunn               57 Maitland             FL   53:47  8:40 
    5    86     4 Ronald Moore             59 Wildwood             FL   55:19  8:55 
    6    94    50 Bob Kline                55 New Smyrna Beach     FL   57:06  9:12 
    7    95    14 John Nolan               56 Lake Mary            FL   57:32  9:16 
    8   104    63 Jerry Green              55 Daytona Beach        FL   59:10  9:32 
    9   111    43 Gary Cook                58 New Smyrna Beach     FL 1:00:47  9:47 
   10   119    11 Edward Armentrout        58 Port Orange          FL 1:02:02  9:59 
   11   146   134 Rick Dunn                58 Maitland             FL 1:13:21 11:49 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    29   123 Silky Sullivan           63 Tampa                FL   46:46  7:32 
    2    93    70 David Speeer             63 Deland               FL   56:50  9:09 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    32    19 Dean Riley               66 New Smyrna Beach     FL   47:34  7:40 
    2    56   118 Peter Kramer             65 New Smyrna Beach     FL   50:58  8:13 
    3    69    77 Patrick Zier             68 Lakeland             FL   52:19  8:26 
    4    74   121 Narciso Tavales          66 Deltona              FL   53:06  8:33 
    5   148    49 Frank Neitzey            65 Port Orange          FL 1:22:34 13:18 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    72    12 Jerry Lardinois          72 Port Orange          FL   52:54  8:31 
    2   106    85 Emily Skroch             70 Leesburg             FL   59:24  9:34 
    3   127     3 Horace Brannon           70 New Smyrna Beach     FL 1:03:35 10:14 
    4   142    23 Donald Nygaard           74 Orlando              FL 1:09:42 11:14 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    84    68 Bob Shaw                 77 New Smyrna Beach     FL   54:58  8:51 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     9    75 Colleen Nicoulin         33 Port Orange          FL   40:20  6:30 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 13
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1   140     9 Lindsey Sullivan         11 Daytona Beach Shores FL 1:08:12 10:59 
    2   143    95 Camille Clark            11 Daytona Beach        FL 1:10:53 11:25 
FEMALE AGE GROUP:  14 - 18
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    23    47 Joy Borhwardt            22 Ormond Beach         FL   46:02  7:25 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    12   124 Kathleen Hoover          26 Ormond Beach         FL   41:20  6:40 
    2    18   142 Dana Gross-Rhode         25 Ormond Beach         FL   44:38  7:11 
    3   105    31 Brooke Tuohy             26 New Smyrna Beach     FL   59:12  9:32 
    4   109   105 Kate Perry               25 New Smyrna Beach     FL 1:00:30  9:45 
    5   110    58 Alison Cooper            29 Lake Helen           FL 1:00:36  9:46 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    42   155 Arlene Olivarez          30 Ocala                FL   49:18  7:57 
    2    51    41 Kelly Cory               30 Edgewater            FL   50:22  8:07 
    3    64   143 Tamara James-Marris      32 Edgewater            FL   51:56  8:22 
    4    96   136 Melissa Henry            34 New Smyrna Beach     FL   57:42  9:18 
    5   117    60 Mica Cyrus               33 Daytona Beach        FL 1:01:25  9:54 
    6   125    38 Elexa Sampselle          32 Palm Coast           FL 1:03:14 10:11 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    22    88 Birgit Smith             39 New Smyrna Beach     FL   45:59  7:25 
    2    25    26 April Darrow             36 Lake Mary            FL   46:26  7:29 
    3    55    76 Kim Walsh                36 Daytona Beach        FL   50:48  8:11 
    4   107   106 Maryanne Thornberry      36 New Smyrna Beach     FL 1:00:02  9:40 
    5   118   117 Shushanna St. John       39 New Smyrna Beach     FL 1:01:36  9:55 
    6   150   101 Tina Kampouris           39 Deltona              FL 1:45:21 16:58 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    15    80 Suzanne O'Malley         47 Port Orange          FL   43:06  6:57 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    24    29 Maryann Rau              42 Deland               FL   46:06  7:26 
    2    39    93 Annie Albrecht           40 Ormond Beach         FL   49:04  7:54 
    3    75   100 Sharon Genereaux         42 Ormond Beach         FL   53:16  8:35 
    4   114    15 Vera Murphy              43 New Smyrna Beach     FL 1:01:19  9:53 
    5   128    32 Kristine Smith           41 New Smyrna Beach     FL 1:03:42 10:16 
    6   132    97 Molly Clark              44 Daytona Beach        FL 1:04:29 10:23 
    7   133    53 Vicki Bradford           44 Deland               FL 1:04:31 10:23 
    8   149    94 Sophia Allman            43 Deltona              FL 1:33:43 15:05 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    50    33 Sharon Marsh             48 Lake Helen           FL   50:17  8:06 
    2    81   151 Valeh Levy               47 New Smyrna Beach     FL   53:47  8:40 
    3    89    13 Bobbie Cornelius         45 Edgewater            FL   56:31  9:06 
    4   102    42 Carroll Scanlon          48 Port Orange          FL   59:01  9:30 
FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    31   119 Kitty Sokoll             51 Edgewater            FL   47:33  7:40 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    58   114 Kathleen Hawkins         51 New Smyrna Beach     FL   51:08  8:14 
    2    62   113 Debbie Milford           50 Deland               FL   51:51  8:21 
    3    91    64 Nancy Jeffreys           54 Orange City          FL   56:47  9:09 
    4    98   128 Pam Chatman              50 Orange Park          FL   57:49  9:19 
    5   101    79 Nancy Toth               53 Ormond Beach         FL   58:55  9:29 
    6   136    20 Edda O'Farvill           52 Elkton               FL 1:05:26 10:32 
    7   138    34 Debra Kanalas            51 New Smyrna Beach     FL 1:07:05 10:48 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    67    69 Pamela Shaw              57 New Smyrna Beach     FL   52:14  8:25 
    2    82    74 Geanie Burgess           57 Port Orange          FL   53:54  8:41 
    3   112    51 Linda Kline              56 New Smyrna Beach     FL 1:00:59  9:49 
    4   123    82 Marilyn Cassily          58 Port Orange          FL 1:02:43 10:06 
    5   137    90 Peggy Walker             56 New Smyrna Beach     FL 1:05:58 10:37 
    6   139    72 Joyce Whitney            59 Port Orange          FL 1:07:34 10:53 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1   113    87 Judy Skroch              63 Leesburg             FL 1:01:14  9:52 
    2   129   120 Mary Machuga             63 Daytona Beach Shores FL 1:03:52 10:17 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1   147    71 Alta Rose                65 Palm Coast           FL 1:14:24 11:59 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1   144    40 Hildy Fosse              79 Holderness           NH 1:12:36 11:42 
    2   145    78 Lois Clark               78 Port Orange          FL 1:13:09 11:47 
Ed Root 10K and 5K
Saturday, December 1, 2007
New Smyrna Beach, FL
Course Certifications: FL06061DL FL06062DL
Race Director: Kimla Shelton
Timing and Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: Krisha@altavistasports.com
10K RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City                 St Time    Pace  
===== === ===== ======================= === === ==================== == ======= ===== 
    1   1    36 Brian Heisler             M  21 Jupiter              FL   36:19  5:51 
    2   2     2 Joe Matuszczak            M  24 Palm Coast           FL   36:39  5:54 
    3   3   131 Michael Stone             M  27 Port Orange          FL   37:01  5:58 
    4   4    98 John Dodd                 M  42 Ormond Beach         FL   38:32  6:13 
    5   5    62 Todd Graff                M  43 Ormond Beach         FL   38:41  6:14 
    6   6   623 Andrew Epifanio           M  15 Deland               FL   39:13  6:19 
    7   7     6 Frank Kapr                M  39 Titusville           FL   39:38  6:23 
    8   8    10 Jimmy Wyatt               M  36 Edgewater            FL   40:18  6:30 
    9   1    75 Colleen Nicoulin          F  33 Port Orange          FL   40:20  6:30 
   10   9   125 Paul Rice                 M  49 Daytona Beach        FL   40:44  6:34 
   11  10   154 Paul Holyko               M  47 Port Orange          FL   41:06  6:37 
   12   2   124 Kathleen Hoover           F  26 Ormond Beach         FL   41:20  6:40 
   13  11   139 Jordan Tager              M  15 New Smyrna Beach     FL   41:48  6:44 
   14  12    21 Michael Ciolfi            M  46 Palm Coast           FL   42:11  6:48 
   15   3    80 Suzanne O'Malley          F  47 Port Orange          FL   43:06  6:57 
   16  13   141 Troy Knapp                M  17 New Smyrna Beach     FL   44:16  7:08 
   17  14     7 Chris Sullivan            M  09 Daytona Beach Shores FL   44:37  7:11 
   18   4   142 Dana Gross-Rhode          F  25 Ormond Beach         FL   44:38  7:11 
   19  15    46 Aaron Collier             M  16 Sanford              FL   45:14  7:17 
   20  16   122 Thane Gysel               M  37 Athens               GA   45:22  7:19 
   21  17    22 Broody Lannigan           M  16 Edgewater            FL   45:34  7:20 
   22   5    88 Birgit Smith              F  39 New Smyrna Beach     FL   45:59  7:25 
   23   6    47 Joy Borhwardt             F  22 Ormond Beach         FL   46:02  7:25 
   24   7    29 Maryann Rau               F  42 Deland               FL   46:06  7:26 
   25   8    26 April Darrow              F  36 Lake Mary            FL   46:26  7:29 
   26  18    16 Dave Hoock                M  51 Ponte Vedra Beach    FL   46:28  7:29 
   27  19   129 Bill Hull                 M  50 Holly Hill           FL   46:33  7:30 
   28  20   111 Jordan Hunt               M  15 Edgewater            FL   46:38  7:31 
   29  21   123 Silky Sullivan            M  63 Tampa                FL   46:46  7:32 
   30  22    28 Bob Hanlon                M  56 Ormond Beach         FL   47:27  7:39 
   31   9   119 Kitty Sokoll              F  51 Edgewater            FL   47:33  7:40 
   32  23    19 Dean Riley                M  66 New Smyrna Beach     FL   47:34  7:40 
   33  24    73 John Schommer             M  49 New Smyrna Beach     FL   47:37  7:40 
   34  25   135 Jeffery Bates             M  33 Deland               FL   47:41  7:41 
   35  26    37 Anthony Paniccia          M  36 Clinton              MI   48:06  7:45 
   36  27    99 Dewey Dougherty           M  37 Kissimmee            FL   48:15  7:46 
   37  28    35 Douglas Hearn             M  47 New Smyrna Beach     FL   48:33  7:49 
   38  29   126 Dennis Petkovsek          M  22 Palm Coast           FL   48:47  7:52 
   39  10    93 Annie Albrecht            F  40 Ormond Beach         FL   49:04  7:54 
   40  30   109 Jonathan Cunningham       M  33 Port Orange          FL   49:06  7:55 
   41  31    30 Pete Dimuro               M  48 Deland               FL   49:10  7:55 
   42  11   155 Arlene Olivarez           F  30 Ocala                FL   49:18  7:57 
   43  32     1 Bob Schultz               M  48 Edgewater            FL   49:52  8:02 
   44  33    81 J.J. O'Malley             M  54 Port Orange          FL   49:58  8:03 
   45  34    25 David Blyler              M  33 Daytona Beach        FL   50:02  8:04 
   46  35    55 Jim Burt                  M  46 Port Orange          FL   50:03  8:04 
   47  36   140 J P Ellison               M  28 Jacksonville         FL   50:08  8:05 
   48  37    45 Justin Collier            M  19 Sanford              FL   50:14  8:06 
   49  38    44 Michael Collier           M  45 Sanford              FL   50:15  8:06 
   50  12    33 Sharon Marsh              F  48 Lake Helen           FL   50:17  8:06 
   51  13    41 Kelly Cory                F  30 Edgewater            FL   50:22  8:07 
   52  39    52 Kevin Roberts             M  51 New Smyrna Beach     FL   50:28  8:08 
   53  40    48 Aaron Diedrichs           M  36 Deltona              FL   50:37  8:09 
   54  41   133 Demi Brownrigg            M  44 Ormond Beach         FL   50:40  8:10 
   55  14    76 Kim Walsh                 F  36 Daytona Beach        FL   50:48  8:11 
   56  42   118 Peter Kramer              M  65 New Smyrna Beach     FL   50:58  8:13 
   57  43    65 Darrin Lancaster          M  42 Daytona Beach        FL   50:59  8:13 
   58  15   114 Kathleen Hawkins          F  51 New Smyrna Beach     FL   51:08  8:14 
   59  44   150 Bob Levy                  M  42 New Smyrna Beach     FL   51:14  8:15 
   60  45    84 Keith Escue               M  47 Lake Mary            FL   51:18  8:16 
   61  46   127 Ethan Hawkins             M  30 Deltona              FL   51:37  8:19 
   62  16   113 Debbie Milford            F  50 Deland               FL   51:51  8:21 
   63  47   110 David Petkovsek           M  43 Palm Coast           FL   51:53  8:21 
   64  17   143 Tamara James-Marris       F  32 Edgewater            FL   51:56  8:22 
   65  48   148 Matt Kraker               M  21 New Smyrna Beach     FL   51:59  8:22 
   66  49    24 Jorge Vega                M  59 Elkton               FL   52:14  8:25 
   67  18    69 Pamela Shaw               F  57 New Smyrna Beach     FL   52:14  8:25 
   68  50   107 Michael Blendinger        M  55 Deleon Springs       FL   52:18  8:26 
   69  51    77 Patrick Zier              M  68 Lakeland             FL   52:19  8:26 
   70  52     5 Craig Jaramillo           M  12 Port Orange          FL   52:34  8:28 
   71  53    92 Fred Herdel               M  38 New Smyrna Beach     FL   52:43  8:30 
   72  54    12 Jerry Lardinois           M  72 Port Orange          FL   52:54  8:31 
   73  55   115 Adam Holyko               M  25 Port Orange          FL   52:59  8:32 
   74  56   121 Narciso Tavales           M  66 Deltona              FL   53:06  8:33 
   75  19   100 Sharon Genereaux          F  42 Ormond Beach         FL   53:16  8:35 
   76  57   152 Rick Campus               M  45 South Daytona        FL   53:27  8:37 
   77  58   138 Michael Brawer            M  28 Jacksonville         FL   53:30  8:37 
   78  59    83 Wesley Escue              M  16 Lake Mary            FL   53:31  8:37 
   79  60   116 David St. John            M  38 New Smyrna Beach     FL   53:32  8:37 
   80  61    27 Frank Dunn                M  57 Maitland             FL   53:47  8:40 
   81  20   151 Valeh Levy                F  47 New Smyrna Beach     FL   53:47  8:40 
   82  21    74 Geanie Burgess            F  57 Port Orange          FL   53:54  8:41 
   83  62   147 Kent Allen                M  46 New Smyrna Beach     FL   54:52  8:50 
   84  63    68 Bob Shaw                  M  77 New Smyrna Beach     FL   54:58  8:51 
   85  64   137 Robert Baranowski         M  50 Ormond Beach         FL   55:00  8:52 
   86  65     4 Ronald Moore              M  59 Wildwood             FL   55:19  8:55 
   87  66   132 Bill Sherrier             M  45 Port Orange          FL   55:19  8:55 
   88  67   104 Tom Mawery                M  36 Edgewater            FL   55:40  8:58 
   89  22    13 Bobbie Cornelius          F  45 Edgewater            FL   56:31  9:06 
   90  68     8 Ryan Sullivan             M  07 Daytona Beach Shores FL   56:46  9:09 
   91  23    64 Nancy Jeffreys            F  54 Orange City          FL   56:47  9:09 
   92  69   145 Randy Milford             M  51 Deland               FL   56:48  9:09 
   93  70    70 David Speeer              M  63 Deland               FL   56:50  9:09 
   94  71    50 Bob Kline                 M  55 New Smyrna Beach     FL   57:06  9:12 
   95  72    14 John Nolan                M  56 Lake Mary            FL   57:32  9:16 
   96  24   136 Melissa Henry             F  34 New Smyrna Beach     FL   57:42  9:18 
   97  73   144 Steven Parnell            M  46 Holly Hill           FL   57:45  9:18 
   98  25   128 Pam Chatman               F  50 Orange Park          FL   57:49  9:19 
   99  74    61 Mark Gable                M  45 Tampa                FL   58:09  9:22 
  100  75    96 Andy Clark                M  43 Daytona Beach        FL   58:44  9:28 
  101  26    79 Nancy Toth                F  53 Ormond Beach         FL   58:55  9:29 
  102  27    42 Carroll Scanlon           F  48 Port Orange          FL   59:01  9:30 
  103  76    17 Joe Thomas                M  52 Lake Mary            FL   59:07  9:31 
  104  77    63 Jerry Green               M  55 Daytona Beach        FL   59:10  9:32 
  105  28    31 Brooke Tuohy              F  26 New Smyrna Beach     FL   59:12  9:32 
  106  78    85 Emily Skroch              M  70 Leesburg             FL   59:24  9:34 
  107  29   106 Maryanne Thornberry       F  36 New Smyrna Beach     FL 1:00:02  9:40 
  108  79    57 Drew Ciriot               M  45 Deland               FL 1:00:19  9:43 
  109  30   105 Kate Perry                F  25 New Smyrna Beach     FL 1:00:30  9:45 
  110  31    58 Alison Cooper             F  29 Lake Helen           FL 1:00:36  9:46 
  111  80    43 Gary Cook                 M  58 New Smyrna Beach     FL 1:00:47  9:47 
  112  32    51 Linda Kline               F  56 New Smyrna Beach     FL 1:00:59  9:49 
  113  33    87 Judy Skroch               F  63 Leesburg             FL 1:01:14  9:52 
  114  34    15 Vera Murphy               F  43 New Smyrna Beach     FL 1:01:19  9:53 
  115  81   146 Hal Spence                M  53 New Smyrna Beach     FL 1:01:19  9:53 
  116  82   149 Toby Keppel               M  41 New Smyrna Beach     FL 1:01:19  9:53 
  117  35    60 Mica Cyrus                F  33 Daytona Beach        FL 1:01:25  9:54 
  118  36   117 Shushanna St. John        F  39 New Smyrna Beach     FL 1:01:36  9:55 
  119  83    11 Edward Armentrout         M  58 Port Orange          FL 1:02:02  9:59 
  120  84   130 Dennis Scott              M  52 Sanford              FL 1:02:20 10:02 
  121  85    39 Paul Hilburn              M  41 Rockledge            FL 1:02:36 10:05 
  122  86   103 Erik Michels              M  30 Daytona Beach        FL 1:02:37 10:05 
  123  37    82 Marilyn Cassily           F  58 Port Orange          FL 1:02:43 10:06 
  124  87    86 Mike Yeager               M  48 Ponte Vedra Beach    FL 1:03:12 10:11 
  125  38    38 Elexa Sampselle           F  32 Palm Coast           FL 1:03:14 10:11 
  126  88    54 Matthew Burt              M  17 Port Orange          FL 1:03:18 10:12 
  127  89     3 Horace Brannon            M  70 New Smyrna Beach     FL 1:03:35 10:14 
  128  39    32 Kristine Smith            F  41 New Smyrna Beach     FL 1:03:42 10:16 
  129  40   120 Mary Machuga              F  63 Daytona Beach Shores FL 1:03:52 10:17 
  130  90    66 Micah Rockwell            M  35 Titusville           FL 1:04:09 10:20 
  131  91   153 Jeff Moyer                M  41 Deland               FL 1:04:12 10:20 
  132  41    97 Molly Clark               F  44 Daytona Beach        FL 1:04:29 10:23 
  133  42    53 Vicki Bradford            F  44 Deland               FL 1:04:31 10:23 
  134  92    18 Joe Thomas, Jr.           M  16 Lake Mary            FL 1:04:47 10:26 
  135  93    59 Jason Cronk               M  34 Palm Coast           FL 1:04:56 10:27 
  136  43    20 Edda O'Farvill            F  52 Elkton               FL 1:05:26 10:32 
  137  44    90 Peggy Walker              F  56 New Smyrna Beach     FL 1:05:58 10:37 
  138  45    34 Debra Kanalas             F  51 New Smyrna Beach     FL 1:07:05 10:48 
  139  46    72 Joyce Whitney             F  59 Port Orange          FL 1:07:34 10:53 
  140  47     9 Lindsey Sullivan          F  11 Daytona Beach Shores FL 1:08:12 10:59 
  141  94   108 Christopher Banga         M  15 Port Orange          FL 1:09:12 11:09 
  142  95    23 Donald Nygaard            M  74 Orlando              FL 1:09:42 11:14 
  143  48    95 Camille Clark             F  11 Daytona Beach        FL 1:10:53 11:25 
  144  49    40 Hildy Fosse               F  79 Holderness           NH 1:12:36 11:42 
  145  50    78 Lois Clark                F  78 Port Orange          FL 1:13:09 11:47 
  146  96   134 Rick Dunn                 M  58 Maitland             FL 1:13:21 11:49 
  147  51    71 Alta Rose                 F  65 Palm Coast           FL 1:14:24 11:59 
  148  97    49 Frank Neitzey             M  65 Port Orange          FL 1:22:34 13:18 
  149  52    94 Sophia Allman             F  43 Deltona              FL 1:33:43 15:05 
  150  53   101 Tina Kampouris            F  39 Deltona              FL 1:45:21 16:58 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com