Alta Vista Sports

 

Escape from Fort Desoto
April 14, 2007 at Fort Desoto, St. Petersburg, FL
.5 Mile Swim| 10 Mile Bike| 4 Mile Run
Race Director: Joe Fernandez
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
 
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3    11 A J Lafrenz              26 Portland             OR   57:15    4   10:07    2:56    2   22:43    1:02    1   20:28         
    2     4    12 Andres Munera            35 Tampa                FL   58:01    5   10:39    2:41    3   22:45    0:57    3   21:02         
    3     5    13 Kevin Rowley             30 Winter Springs       FL   58:03    1    9:23    2:36    5   24:08    0:47    4   21:12         
    4     6     7 Larry Black              48 Fort Myers           FL   58:15    2    9:25    2:49    6   24:25    0:57    2   20:40         
    5     8     8 Scott Duprex             38 Bayonne              NJ 1:00:32    3    9:57    3:13    4   23:23    0:53    6   23:08         
    6    10     9 Matt Haggarty            29 Wesley Chapel        FL 1:01:26    6   11:24    3:39    1   22:25    0:55    5   23:05         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   206   879 Robert Bemman            14 Winter Haven         FL 1:15:09    4   14:55    3:36    1   29:46    1:54    1   25:00         
    2   281   880 Carl Nistlund            14 Fort Myers           FL 1:17:40    3   14:42    4:00    2   30:15    1:00    3   27:44         
    3   351   875 Jordan Simmons           12 Ottawa, Ontario         1:20:08    2   13:57    4:24    4   35:30    0:58    2   25:21         
    4   458   874 John-Gerard Farese       12 St. Petersburg       FL 1:23:58    1   13:51    3:54    3   32:28    1:04    4   32:44         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    39 Graham Steele            18 Belleair             FL   55:53    2    9:03    2:41    1   22:16    1:03    1   20:52         
    2    11    36 Matt Attal               18 Tampa                FL 1:02:00    1    9:03    2:38    2   24:46    0:53    5   24:42         
    3    93   890 Michael Fox              19 St. Petersburg Beach FL 1:09:27    9   15:04    2:36    7   28:37    0:51    2   22:21         
    4   115    40 George Yoho              18 Oldsmar              FL 1:10:21    4   10:58    4:23    3   26:54    1:26    7   26:42         
    5   185    37 Jeremy Richardson        18 Palm Harbor          FL 1:14:11   14   16:32    4:32    8   28:37    0:47    3   23:45         
    6   189    22 Lucas Caron              16 Palm Harbor          FL 1:14:29   10   15:36    4:19   10   29:04    0:52    4   24:40         
    7   276    35 Wayne Nilsen             18 East Stroudsburg     PA 1:17:29    5   10:59    4:52   12   29:48    1:24   11   30:27         
    8   286    21 Nick Alonso              16 Belleair             FL 1:17:46    3    9:51    3:32    5   27:37    0:57   17   35:52         
    9   300    44 Brian Whitehead          19 Tarpon Springs       FL 1:18:25   13   16:20    5:07   14   31:06    0:57    6   24:56         
   10   314    10 Patrick Hartmann         15 Naples               FL 1:18:59   12   16:19    4:25    4   26:56    1:39   10   29:42         
   11   336    34 Ian Bennett              18 Palm Harbor          FL 1:19:46    6   11:22    3:56    9   28:57    1:20   16   34:13         
   12   416    26 Francis Berger           17 St. Cloud            FL 1:22:27    8   14:05    6:28   11   29:34    1:13    9   29:08    2:00 
   13   478    28 Colt Barwick             17 St. Cloud            FL 1:24:45   17   17:37    5:19    6   28:22    2:00   12   31:28         
   14   524    19 Shayne Murphy            15 St. Petersburg       FL 1:26:51   11   15:42    4:38   13   30:50    2:15   14   33:27         
   15   616    38 Royce Rose               18 Tampa                FL 1:32:39   16   17:19    4:53   16   35:09    1:18   15   34:02         
   16   642    23 Wade Vaughn              16 St. Petersburg       FL 1:35:16    7   13:15    5:50   15   33:17    2:27   18   40:28         
   17   643    27 Jorge Castro             17 Tampa                FL 1:35:17   15   17:10    5:24   17   36:54    1:12   13   32:40    2:00 
   18   777    29 Chris Steigenberger      17 Tarpon Springs       FL 1:57:38   18   18:10    4:11   18 1:05:49    0:54    8   28:36         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    54    46 James Lantz              20 St. Petersburg       FL 1:07:16    5   14:10    3:14    3   27:25    1:29    1   21:00         
    2    56    66 Emil Baltic              24 Clearwater           FL 1:07:17    3   13:26    3:08    1   24:18    1:04    3   25:23         
    3    89   910 Reid Savid               23 Gainesville          FL 1:09:24    2   13:21    2:53    2   25:58    1:48    4   25:26         
    4   123    67 Marcos Redondo           24 Gainesville          FL 1:10:35    4   13:33    4:25    6   28:37    1:11    2   22:52         
    5   193    61 Christopher Long         23 Palm Harbor          FL 1:14:37    1   11:24    5:39    4   27:55    1:45    6   27:56         
    6   289    60 Kenny Ackerman           23 Clearwater           FL 1:17:58    8   15:35    4:29    7   29:28    1:27    5   27:00         
    7   432    64 Kyle Carrigan            24 Sarasota             FL 1:22:59    7   15:29    4:33    5   27:56    2:31    9   32:32         
    8   466    53 Nick Voelkel             21 Bradenton            FL 1:24:21   12   17:34    4:18    9   30:40    1:14    8   30:37         
    9   516    59 Long Nguyen              23 Tallahassee          FL 1:26:32   11   16:42    5:42   12   34:40    1:23    7   28:06         
   10   533   887 Brett Downs              24 Tampa                FL 1:27:05   10   15:47    5:51    8   30:01    1:55   10   33:34         
   11   606   806 Joseph Joseph            22 Tallahassee          FL 1:31:40    6   14:24    6:34   10   32:28    1:31   11   36:45         
   12   722    48 Aaron Himrod             20 Bowling Green        FL 1:43:42    9   15:39    6:34   11   32:45    2:58   12   45:49         
   13   785    57 Christopher Fecke        22 Tallahassee          FL 2:11:34   13   30:50    6:38   13   39:19    1:59   13   52:50         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   125 Tyler Smith              29 Cape Coral           FL 1:02:03    1   10:56    3:10    1   23:32    0:58    1   23:29         
    2    86   123 Patrick Maender          29 Land O Lakes         FL 1:09:16    7   14:28    3:31    2   23:33    1:03    4   26:43         
    3   147   126 Kent Wright              29 Tampa                FL 1:12:10    6   13:30    3:26    4   27:48    1:23    2   26:05         
    4   196   122 Marc Menschel            29 Tampa                FL 1:14:46    5   13:22    3:55    5   28:35    1:34    6   27:22         
    5   233    89 Michael Baker            26 St. Petersburg       FL 1:16:16    3   12:39    4:39    9   29:21    1:07    3   26:33    2:00 
    6   252   109 Kyle Buck                28 Clearwater           FL 1:16:53   11   15:41    3:56    6   28:45    1:50    5   26:43         
    7   261   110 Michael Head             28 Bradenton            FL 1:17:06   10   15:39    3:35    3   26:43    1:02   10   30:08         
    8   301   111 James Hill               28 Tampa                FL 1:18:28    8   14:59    4:03   10   29:34    1:33    7   28:20         
    9   420   100 William Voelkel          27 Ellenton             FL 1:22:31   12   15:41    4:12   11   29:39    1:23   15   31:38         
   10   442    74 Andrew McLaughlin        25 St. Petersburg       FL 1:23:26   16   16:33    5:22   14   31:04    1:07    8   29:22         
   11   446    99 Andrew Coleman           27 Riverview            FL 1:23:34    9   15:15    6:32    8   29:17    2:10   12   30:22         
   12   451    91 Gary Denbigh             26 Riverview            FL 1:23:43   17   16:51    6:11    7   29:17    0:59   13   30:26         
   13   469   127 Aaron Sachau             29 Tampa                FL 1:24:23    4   12:50    5:21   12   30:30    2:19   16   33:23         
   14   557   121 Nick Burkel              29 Gibsonton            FL 1:28:45   13   15:42    5:18   17   34:38    2:59   11   30:09         
   15   570    90 Michael Boyle            26 Palm Harbor          FL 1:29:40   14   15:52    7:16   16   33:57    1:22   14   31:15         
   16   577   124 Austin Parsons           29 Clearwater           FL 1:29:58    2   12:25    4:05   15   31:13    1:59   19   40:17         
   17   627    87 Stephen Fier             26 Tallahassee          FL 1:33:46   19   21:10    5:04   19   36:31    1:30    9   29:32         
   18   720    92 Tom Hayden               26 Tallahassee          FL 1:43:15   15   16:00    6:59   20   40:06    2:17   17   37:55         
   19   728    98 Chris Preston            27 St. Petersburg       FL 1:44:41   18   19:03    6:26   18   35:03    1:22   20   42:49         
   20   729    88 Ryan Schrader            26 Spring Hill          FL 1:44:50                        13   30:55    2:07   18   38:56         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   135 Adam Hasebroock          30 Temple Terrace       FL 1:00:46   11   11:52    3:00    3   23:31    0:54    1   21:31         
    2    14   213 Andrew Hjortaas          33 Bonita Springs       FL 1:02:08    3   10:35    3:06    2   23:05    1:14    8   24:09         
    3    16   234 Ken Page                 34 Lutz                 FL 1:02:43    7   10:58    3:15    6   24:04    0:55    6   23:32         
    4    30   240 Philip Lahaye            34 Palm Harbor          FL 1:04:42    5   10:39    3:01    9   24:58    1:08   12   24:59         
    5    41   136 Andrew Hasebroock        30 Tampa                FL 1:06:12   21   13:24    3:08   12   25:18    1:02    4   23:22         
    6    44   138 Ian Jackson              30 Clearwater           FL 1:06:16    4   10:36    3:32   14   25:44    1:00   13   25:27         
    7    46   883 Eric Garges              33 Kensington           MD 1:06:26   18   12:54    4:15   10   25:00    1:01    3   23:19         
    8    55   181 Carlton, Jr. Ward        32 Tampa                FL 1:07:16   10   11:38    4:17   17   26:16    1:35    5   23:32         
    9    58   237 Aaron Taylor             34 North Port           FL 1:07:29   22   13:25    3:41   13   25:43    1:38    2   23:03         
   10    64   204 Peter Lehmann            33 St. Petersburg       FL 1:08:03    2   10:29    3:25   29   27:23    0:52   17   25:57         
   11    69   235 Brian Simpson            34 Valrico              FL 1:08:19   27   13:38    3:58    8   24:57    1:16   10   24:32         
   12    72   164 Ken Vida                 31 Lithia               FL 1:08:30   58   15:29    3:46    1   22:10    1:17   14   25:50         
   13    79   133 Neil Collom              30 Tampa                FL 1:08:54   55   15:19    3:34    7   24:50    1:23    7   23:51         
   14    91   215 William Lynch            33 Largo                FL 1:09:26   19   13:17    3:25   28   27:17    1:02    9   24:26         
   15   110   239 Lance Comstock           34 St. Petersburg       FL 1:10:06    6   10:56    4:09   35   27:56    1:13   16   25:54         
   16   116   176 Ryan Brennan             32 Tampa                FL 1:10:22   28   13:40    3:18    4   23:50    1:00   21   26:36    2:00 
   17   136   144 Raj Ravi                 30 New Port Richey      FL 1:11:38   25   13:35    4:13   16   26:16    1:09   20   26:27         
   18   140   233 Nigel Love               34 Atlanta              GA 1:11:49   23   13:27    3:38   26   27:12    1:16   18   26:17         
   19   151   149 Jonathan Aguilera        31 Riveview             FL 1:12:29   36   14:09    4:52   11   25:05    1:32   22   26:53         
   20   154   163 David Smith              31 Tampa                FL 1:12:42   17   12:51    4:07   22   27:01    1:38   23   27:07         
   21   160   179 Mark Galler              32 St. Petersburg       FL 1:13:02    8   11:09    4:47   38   28:01    1:39   24   27:27         
   22   170   159 Joseph Ayoub             31 Safety Harbor        FL 1:13:30   46   14:49    5:12   27   27:13    1:46   11   24:32         
   23   171   200 Todd Aidman              33 Tampa                FL 1:13:32   37   14:17    3:48   19   26:41    1:17   25   27:30         
   24   174   208 Christian Barnes         33 Tampa                FL 1:13:39   12   11:55    4:30   21   27:00    1:14   36   29:03         
   25   180   177 Brendan Curl             32 Orlando              FL 1:14:00   13   11:56    3:35   33   27:55    1:15   38   29:20         
   26   181   185 Christopher Bulnes       32 Odessa               FL 1:14:02   14   12:36    4:18   43   28:16    1:22   26   27:32         
   27   184   141 Rob Villetto             30 Bradenton            FL 1:14:10   38   14:19    3:34   32   27:51    2:03   19   26:23         
   28   212   216 Lou Ortega               33 Gainesville          FL 1:15:25   34   14:01    4:37   18   26:36    2:08   29   28:05         
   29   235   161 Dustin Leach             31 St. Petersburg       FL 1:16:25    9   11:28    4:13   49   29:26    1:12   47   30:08         
   30   236   203 James Garrity            33 Redington Shores     FL 1:16:27   16   12:44    4:43   24   27:04    1:43   49   30:14         
   31   246   230 Travis Del Rosal         34 Tampa                FL 1:16:48   20   13:18    4:01   54   30:06    1:32   27   27:52         
   32   257   232 Gavin Hawken             34 St. Petersburg       FL 1:17:00   54   15:18    4:47   48   29:21    1:45   15   25:52         
   33   277   207 Patrick Anderson         33 Fort Lauderdale      FL 1:17:32   29   13:47    4:35   42   28:13    1:43   37   29:16         
   34   278   158 John Wulfert             31 Parrish              FL 1:17:33   26   13:37    4:37   30   27:23    1:58   45   29:59         
   35   288   155 Andrew Lerner            31 Clearwater           FL 1:17:57   59   15:29    4:35   31   27:25    1:28   35   29:01         
   36   296   184 Dan Leiding              32 St. Petersburg       FL 1:18:20   56   15:25    5:28   15   26:07    2:34   32   28:49         
   37   308   160 Joshua Conn              31 Bradenton            FL 1:18:47   53   15:16    4:45   41   28:05    1:46   34   28:57         
   38   312   175 Andrew Degood            32 Tampa                FL 1:18:52   24   13:29    5:05   40   28:04    1:23   54   30:53         
   39   320   244 Randy Watts              34 Palmetto             FL 1:19:21   35   14:04    4:22   47   29:09    1:37   48   30:11         
   40   329   153 Greg Harrell             31 Temple Terrace       FL 1:19:31   51   15:09    6:29   20   26:53    1:39   39   29:22         
   41   334   186 Christopher Wilson       32 Miami                FL 1:19:38   42   14:39    5:56   25   27:10    2:10   43   29:45         
   42   347   201 Joel Atkinson            33 St. Petersburg       FL 1:20:02   60   16:04    3:54   23   27:02    1:19   58   31:45         
   43   355   182 Jack Weisser             32 Tampa                FL 1:20:15   32   13:53    4:58   36   27:58    1:53   56   31:34         
   44   361   178 Matt Fontaine            32 St. Petersburg       FL 1:20:37   15   12:37    4:16   52   29:57    1:53   60   31:56         
   45   368   202 Jake Blanchard           33 Gulfport             FL 1:20:50   48   14:54    4:16   46   29:02    1:35   55   31:04         
   46   370   156 Patrick Mullane          31 Orlando              FL 1:20:50   40   14:34    4:19   61   30:45    3:17   28   27:57         
   47   375   206 Ross Yaeger              33 Winter Park          FL 1:21:05   39   14:32    5:59   62   30:53    1:10   30   28:33         
   48   376   132 Michael Bredemeier       30 Clearwater Beach     FL 1:21:06   47   14:50    5:28   44   28:30    2:44   41   29:36         
   49   382   162 Christopher Pegg         31 Clearwater           FL 1:21:17   43   14:39    5:52   53   29:58    1:09   42   29:41         
   50   401   231 Jason Harrell            34 Trinity              FL 1:22:02   50   15:07    5:22   50   29:31    2:18   44   29:47         
   51   406   142 Christopher Derry        30 St. Petersburg       FL 1:22:10   41   14:35    4:42   55   30:12    1:57   53   30:46         
   52   421   154 Chad Jenkins             31 Denver               CO 1:22:36   45   14:47    5:32   63   31:15    1:40   40   29:23         
   53   437   214 Mickey Keenan            33 Tampa                FL 1:23:16   52   15:15    5:24   69   32:27    1:37   31   28:35         
   54   471   212 Jeremy Fireline          33 Bradenton            FL 1:24:31   62   16:18    4:26   34   27:55    1:47   65   34:06         
   55   497   180 Chad Miker               32 Tampa                FL 1:25:52   73   19:58    6:02   39   28:04    1:28   50   30:23         
   56   504   245 Dave Wyly                34 Tampa                FL 1:26:06   44   14:41    6:51   45   28:30    2:28   63   33:39         
   57   507   211 Jaime Pitale             33 Tampa                FL 1:26:11   64   16:56    5:43   57   30:28    2:21   52   30:44         
   58   515   242 Bill Rafferty            34 Brandon              FL 1:26:30   72   19:36    5:24   51   29:32    3:09   33   28:51         
   59   537   134 Steven Edgecomb          30 Port Orange          FL 1:27:13   31   13:50    6:46   37   28:00    1:56   70   34:42    2:00 
   60   542   157 Thomas Turek             31 Melbourne            FL 1:27:51   68   17:45    6:50   58   30:34    2:11   51   30:33         
   61   549   137 Michael Holt             30 St. Petersburg       FL 1:28:15   63   16:19    5:23   56   30:28    1:52   66   34:15         
   62   556   238 Alexander Halikoytakis   34 Tampa                FL 1:28:38   30   13:47    6:25   71   33:21    1:25   64   33:42         
   63   561   139 Brandon Johnson          30 St. Petersburg       FL 1:29:10   67   17:39    6:17   68   32:22    1:15   57   31:39         
   64   567   197 George Fawcett           33 Clearwater           FL 1:29:32   33   13:54    6:49   65   31:38    2:50   68   34:23         
   65   578   143 Jeffrey Bullock          30 St. Petersburg       FL 1:29:59   77   22:24    4:19   60   30:42    2:28   46   30:08         
   66   603   196 Dan Dietrich             33 Tampa                FL 1:31:31   61   16:13    6:58   72   34:31    1:59   59   31:51         
   67   613   183 Greg Baltz               32 Tampa                FL 1:32:23   71   19:35    6:11   64   31:35    2:45   61   32:20         
   68   614   198 Dan Inglima              33 Clearwater           FL 1:32:31   65   16:59    6:20   59   30:35    1:41   72   36:58         
   69   665   151 Christopher Powell       31 Lakeland             FL 1:37:12   69   17:58    4:57   70   32:50    2:11   76   39:18         
   70   669   210 Jason Merritt            33 Winter Haven         FL 1:37:27   76   21:45    7:23   66   31:44    2:03   69   34:34         
   71   679   150 Matt Chapman             31 Wesley Chapel        FL 1:39:02   57   15:26    6:43   74   35:39    2:50   74   38:26         
   72   682   227 Scott Bayus              34 Tampa                FL 1:39:20   75   21:11    6:33   76   36:23    1:54   62   33:21         
   73   695   228 Daniel Fluet             34 St. Petersburg       FL 1:40:28   49   15:06    6:33   67   32:01    2:47   77   44:04         
   74   718   152 Michael Germain          31 Tampa                FL 1:42:27   70   19:25    8:43   77   36:40    3:19   67   34:21         
   75   719   199 Daniel Lazaro            33 Tampa                FL 1:42:52   66   17:19    7:53   78   39:23    1:50   71   36:29         
   76   723   131 Christopher Reid         30 Hahira               GA 1:43:52   74   20:34    8:06   73   35:02    2:14   73   37:58         
   77   735   229 Charles Kard             34 St. Petersburg       FL 1:45:55   78   23:03    6:45   75   35:52    1:51   75   38:26         
   78     0   243 Bob Wagoner              34 Seminole             FL            1   10:27    2:57    5   23:52    1:45                      
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    19   348 Tom Russell              38 Tampa                FL 1:03:07    2   10:24    3:12    7   24:45    0:58    5   23:50         
    2    29   357 Kevin Murtha             38 Melbourne            FL 1:04:36   20   12:57    3:00    3   23:56    1:06    4   23:39         
    3    33   358 Robert Pennino           38 New York             NY 1:05:27    7   11:48    3:07    4   24:09    0:48   12   25:37         
    4    34   340 Lance Chambers           38 St. Petersburg       FL 1:05:35    8   11:52    3:44    9   24:50    1:51    2   23:19         
    5    35   295 Donald Zadrozny          36 Clearwater           FL 1:05:38   17   12:31    4:35    1   23:50    1:09    3   23:36         
    6    37   260 Matthew Lake             35 Clearwater           FL 1:05:43                        21   25:52    1:22    1   22:27         
    7    49   294 Paul Valitutto           36 Tampa                FL 1:06:45    6   11:41    3:33   10   24:53    1:08   11   25:31         
    8    59   305 Ben Wright               36 Palm Harbor          FL 1:07:30   34   13:39    3:05    8   24:45    1:04    8   24:59         
    9    78   379 Frederic McCoy           39 St. Petersburg       FL 1:08:50   11   12:07    4:12   13   25:09    1:20   17   26:03         
   10    83   338 Robert Blowers           37 Tampa                FL 1:09:08    4   11:36    3:51    2   23:55    1:47   35   28:02         
   11    84   266 David Wishtischin        35 Cape Coral           FL 1:09:09   13   12:09    4:04   14   25:11    1:21   19   26:27         
   12    90   288 Michael Cardoso          36 Tampa                FL 1:09:25   15   12:24    3:44   12   25:09    1:35   20   26:35         
   13    94   903 Julio More               37 U.S. Coast Guard        1:09:30   12   12:08    4:12   15   25:17    1:38   18   26:16         
   14    97   320 Michael Laplante         37 St. Petersburg       FL 1:09:31   46   14:25    3:20    6   24:43    1:26   13   25:38         
   15   100   259 Robert Kniss             35 Zephyrhills          FL 1:09:38   37   13:47    3:42   23   26:10    1:19    6   24:42         
   16   101   380 Chad Michaelsen          39 Ft Lauderdale        FL 1:09:42   36   13:45    3:59   16   25:20    1:20   10   25:22         
   17   104   827 Adam Alonso              37 Belleair             FL 1:09:52    1   10:24    4:07    5   24:22    1:27   51   29:34         
   18   109   889 Dan Hoffman              37 Cape Coral           FL 1:10:05   27   13:23    4:02   29   26:33    1:17    7   24:51         
   19   122   359 Chris White              38 Tampa                FL 1:10:35   28   13:27    3:41   11   25:06    1:06   24   27:17         
   20   130   339 Wade Burd                38 St. Petersburg       FL 1:11:10   29   13:28    4:00   25   26:17    1:26   16   26:02         
   21   148   303 Kyle Skaar               36 Parrish              FL 1:12:12    9   11:53    4:14   35   26:58    1:44   26   27:24         
   22   153   372 Shawn Blagg              39 Tampa                FL 1:12:40   45   14:24    3:17   24   26:13    1:30   25   27:18         
   23   157   377 Joseph Jackson           39 Jacksonville Beach   FL 1:12:54    3   11:32    3:51   55   28:31    1:37   27   27:25         
   24   169   327 Patrick Mannion          37 Tampa                FL 1:13:22   50   14:44    4:06   19   25:45    1:19   29   27:30         
   25   197   355 Matthew Depenbrock       38 St. Petersburg       FL 1:14:47   62   15:17    4:16   45   27:39    1:37   14   26:00         
   26   202   262 John Raleigh             35 Riverview            FL 1:15:00   80   17:36    5:03   20   25:47    1:29    9   25:07         
   27   204   352 Joel Wonicker-Cook       38 Palm Harbor          FL 1:15:06    5   11:36    4:03   18   25:39    1:25   70   32:25         
   28   205   387 Sam Glass                39 Leesburg             VA 1:15:07   38   13:50    5:13   26   26:25    1:55   30   27:46         
   29   209   256 Brad Dailey              35 El  Jobean           FL 1:15:21   66   15:47    4:17   34   26:57    1:37   21   26:44         
   30   211   388 Robert Hearn             39 Tampa                FL 1:15:22   52   14:56    5:51   27   26:28    2:08   15   26:01         
   31   218   287 Garrett Bode             36 Oldsmar              FL 1:15:38   10   12:05    6:39   44   27:39    1:19   32   27:58         
   32   219   255 Dan Brentnall            35 Palm Harbor          FL 1:15:40   47   14:39    4:05   28   26:29    1:11   47   29:18         
   33   222   261 Mark Maglisco            35 Winter Haven         FL 1:15:42   44   14:20    4:52   22   25:56    1:06   49   29:30         
   34   237   301 Daniel Lamar             36 Sarasota             FL 1:16:29   35   13:43    4:21   75   30:18    1:10   23   26:59         
   35   238   735 Martin Racanelli Jr.     38 East Patchogue       NY 1:16:33   43   14:15    5:28   32   26:48    2:03   34   28:02         
   36   241   893 Ken Clarke               38 Tampa                FL 1:16:43   14   12:22    4:28   40   27:25    2:03   59   30:27         
   37   242   384 Todd Alexander           39 Englewood            FL 1:16:45   48   14:44    4:02   54   28:28    1:34   33   27:59         
   38   243   386 Roger Flux               39 Safety Harbor        FL 1:16:45   59   15:14    4:16   37   27:09    2:05   36   28:02         
   39   245   293 Jeffrey Schiro           36 Temple Terrace       FL 1:16:45   60   15:15    3:50   38   27:11    1:33   42   28:59         
   40   248   382 Joseph Montrone          39 St. Petersburg       FL 1:16:48   26   13:22    5:45   43   27:38    2:15   31   27:50         
   41   256   270 Christopher Middlebrook  35 Orlando              FL 1:16:59   76   16:37    3:49   31   26:42    1:35   39   28:18         
   42   259   324 David Sauter             37 Tampa                FL 1:17:02   79   17:14    4:15   17   25:34    1:48   38   28:14         
   43   262   318 Michael Hatmaker         37 Indian Rocks Beach   FL 1:17:06   51   14:46    4:06   58   28:39    1:15   40   28:22         
   44   264   292 Anthony Garcia           36 Tampa                FL 1:17:07   39   13:57    5:12   41   27:28    1:40   22   26:53    2:00 
   45   265   345 Henry Kuehn              38 Orlando              FL 1:17:07   23   13:06    4:14   36   27:01    1:45   63   31:03         
   46   284   258 Andrew Heinrich          35 Orlando              FL 1:17:41   33   13:37    4:38   48   27:44    1:35   57   30:09         
   47   311   351 Nicolas Turasz           38 Bradenton            FL 1:18:50   57   15:12    4:15   46   27:42    2:03   52   29:38         
   48   316   268 Dwight Watkins           35 St. Petersburg       FL 1:19:07   73   16:14    4:22   50   27:52    1:13   48   29:29         
   49   324   390 Weston Smith             39 St. Petersburg       FL 1:19:24   16   12:27    6:03   74   30:15    1:58   41   28:43         
   50   332   297 Jonas Hedman             36 St. Petersburg       FL 1:19:37   21   13:00    7:12   49   27:49    1:24   58   30:14         
   51   333   341 Sean Dishman             38 Orlando              FL 1:19:37   61   15:17    5:05   30   26:36    1:25   45   29:16    2:00 
   52   335   347 Salvatore Palmieri       38 St. Augustine        FL 1:19:45   42   14:12    4:24   52   28:07    1:36   65   31:29         
   53   348   342 Alexander Hirsch         38 Highland Park        IL 1:20:02   40   13:57    5:29   57   28:38    2:00   56   30:00         
   54   357   389 Pat Lennon               39 Bradenton            FL 1:20:25   53   15:00    5:23   78   30:40    1:14   37   28:10         
   55   362   346 Joseph Ninke             38 Sebastian            FL 1:20:39   77   16:56    4:50   69   29:33    1:56   28   27:26         
   56   372   378 Tim Justice              39 Indianapolis         IN 1:20:54   49   14:44    4:39   47   27:43    1:28   69   32:21         
   57   383   344 Rod Koser                38 Chicago              IL 1:21:17   19   12:53    4:58   39   27:25    1:58   77   34:06         
   58   392   286 Adam Welch               36 St. Petersburg       FL 1:21:37   22   13:01    4:29   62   29:05    2:17   72   32:47         
   59   398   263 Richie Reich             35 Temple Terrace       FL 1:21:50   56   15:10    5:17   65   29:09    1:08   64   31:07         
   60   399   370 Andrei Ristea            39 Valrico              FL 1:21:52   41   13:59    5:33   66   29:14    2:14   62   30:54         
   61   410   369 Chris Kendall            39 Clearwater           FL 1:22:20   70   16:01    6:20   42   27:33    2:33   55   29:55         
   62   412   254 Michael Brady            35 Bradenton            FL 1:22:21   69   16:00    5:02   76   30:19    1:54   44   29:08         
   63   413   349 Scott Sadis              38 Tampa                FL 1:22:23   58   15:14    4:41   79   30:56    1:55   53   29:39         
   64   415   317 Darren Farris            37 St. Petersburg       FL 1:22:26   65   15:46    5:29   60   28:55    1:41   60   30:37         
   65   428   289 Nicholas Dellaserra      36 Clearwater           FL 1:22:48   75   16:17    6:10   61   29:01    2:15   43   29:07         
   66   443   315 Randy Dial               37 Tampa                FL 1:23:29   78   17:00    6:18   33   26:50    1:32   67   31:51         
   67   444   264 Donovan Rose             35 St. Petersburg       FL 1:23:31   24   13:08    6:38   53   28:24    2:44   71   32:38         
   68   459   300 Peter Greif              36 Tampa                FL 1:24:01   55   15:06    5:21   72   29:57    2:01   66   31:38         
   69   475   316 Jesse Dougherty          37 Clearwater           FL 1:24:40   72   16:11    5:12   56   28:36    1:29   73   33:15         
   70   486   312 James Barber             37 Valrico              FL 1:25:01   74   16:16    6:32   80   31:11    1:25   54   29:39         
   71   491   302 Doug McKalip             36 Washington           DC 1:25:23   82   18:24    5:01   59   28:49    1:41   50   29:31    2:00 
   72   505   794 Jeff Freedman            38 St. Petersburg       FL 1:26:08   67   15:51    5:23   82   32:39    1:36   61   30:41         
   73   520   304 Matthew Tracy            36 St. Petersburg       FL 1:26:40   83   18:35    6:57   68   29:30    2:23   46   29:18         
   74   525   354 Carey Birch              38 Fort Myers           FL 1:26:51   68   15:58    4:56   73   30:07    1:55   76   33:57         
   75   544   265 Paul Schatz              35 Bradenton            FL 1:28:04   30   13:30    5:26   71   29:40    1:32   83   37:58         
   76   562   383 Jeff Young               39 Tampa                FL 1:29:12   25   13:19    5:30   51   28:02    2:27   85   39:55         
   77   575   272 Brian Vann               35 Winter Park          FL 1:29:49   32   13:32    7:32   67   29:28    2:54   78   34:26    2:00 
   78   588   267 Nestor Sotelo            35 Tampa                FL 1:30:38   81   18:05    7:08   70   29:39    2:30   74   33:17         
   79   590   290 Peter Doyle              36 St. Petersburg       FL 1:30:43   31   13:31    5:56   77   30:39    2:19   84   38:19         
   80   599   336 Donald Heil              38 Tampa                FL 1:31:22   71   16:03    6:21   63   29:06    2:57   80   34:57    2:00 
   81   618   313 Jeffrey Brock            37 Ruskin               FL 1:33:00   84   19:57    5:29   64   29:09    1:58   81   36:28         
   82   628   374 Todd Chesebro            39 St. Petersburg       FL 1:33:51   64   15:36    7:58   84   36:33    1:31   68   32:16         
   83   674   296 Darren Farfante          36 Tampa                FL 1:38:08   63   15:24    5:25   87   41:28    2:09   75   33:45         
   84   696   298 James Maginness          36 Casselberry          FL 1:40:37   85   20:34    7:18   83   35:24    2:30   79   34:52         
   85   759   376 Robert Hall              39 Safety Harbor        FL 1:51:12   88   29:28    8:17   81   31:36    1:21   86   40:32         
   86   764   371 Marshall Watrous         39 St. Petersburg       FL 1:53:26   86   22:05   10:48   85   40:07    2:39   82   37:49         
   87   780   326 Dennis Bessey            37 Fort Myers           FL 2:05:14   87   23:04    7:53   86   40:10    3:25   87   50:44         
   88     0   314 Mark Davis               37 New York             NY           54   15:02    5:34                                           
   89     0   381 Amund Moe                39 Redington Beach      FL           18   12:37                                                   
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   444 Robert Skaggs            41 Tampa                FL   57:01    2    9:20    3:10    1   22:09    1:02    1   21:22         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18   467 Daniel Koser             42 Seminole             FL 1:03:00    2    9:32    3:30    5   24:02    1:02    8   24:57         
    2    22   518 Charlie Zoller           44 Largo                FL 1:03:38   12   12:14    3:38    1   22:49    1:06    1   23:54         
    3    26   895 Ken Wagner               43 Tampa                FL 1:04:09    7   11:20    3:52    2   23:37    1:11    3   24:12         
    4    38   515 Mark Aleksin             44 Largo                FL 1:05:45    5   11:02    4:14    4   23:57    1:10   11   25:23         
    5    39   909 Darren Robertshaw        42 Bonita Springs       FL 1:05:48   17   12:54    3:09    7   24:27    1:08    2   24:11         
    6    48   469 Daryl Mullholland        42 Clearwater           FL 1:06:32    6   11:16    3:40   10   25:03    1:07   12   25:27         
    7    53   421 Eric Keaton              40 Palm Harbor          FL 1:07:10   18   12:56    3:29    9   24:54    1:10    5   24:43         
    8    60   415 Cliff McHenry            40 Sarasota             FL 1:07:31   11   12:13    3:49   23   25:57    1:16    4   24:18         
    9    65   473 Richard Townsend         42 St. Petersburg       FL 1:08:04   15   12:37    3:31   21   25:52    1:12    7   24:53         
   10    70   509 Bruce Dorman             44 Bradenton            FL 1:08:21    3    9:40    3:39    8   24:49    1:22   33   28:53         
   11    73   924 Tony Strond              40 Saint Petersburg     FL 1:08:30   16   12:39    3:51    6   24:15    1:19   21   26:28         
   12    74   443 Frank Ledda              41 Lutz                 FL 1:08:39    9   12:08    5:26    3   23:43    2:11    9   25:12         
   13   111   481 Jody Byers               43 Tampa                FL 1:10:06   24   13:22    4:21   18   25:39    1:26   10   25:20         
   14   112   885 Greg Kujana              42 Palm Harbor          FL 1:10:15   22   13:14    4:03   12   25:09    1:25   20   26:26         
   15   118   494 Todd Knowlson            43 Odessa               FL 1:10:26   13   12:21    4:25   15   25:30    1:27   23   26:45         
   16   119   493 Carter Jones             43 Dunedin              FL 1:10:30   30   13:48    3:58   11   25:05    1:24   19   26:16         
   17   124   516 Mark McBride             44 St. Petersburg       FL 1:10:38   25   13:23    3:27   26   26:39    1:00   17   26:12         
   18   126   463 Carl Allison             42 Pinellas Park        FL 1:10:52   32   14:08    3:21   22   25:57    1:13   18   26:15         
   19   131   470 Nick Nance               42 Valrico              FL 1:11:14    8   11:21    4:11   36   28:06    1:29   16   26:08         
   20   156   476 Kris Hayne               42 Lakeland             FL 1:12:45   27   13:29    4:47   14   25:20    2:07   25   27:04         
   21   172   511 Brian Jones              44 Lakeland             FL 1:13:32   40   14:47    4:21   32   27:09    1:26   14   25:51         
   22   175   420 Kevin Kall               40 Dunellen             NJ 1:13:41   28   13:39    4:04   28   26:47    1:11   26   28:02         
   23   179   437 Pete Carratt             41 Daytona Beach        FL 1:13:59   26   13:23    5:10   16   25:36    1:37   28   28:15         
   24   187   423 Marc Weinstein           40 Tampa                FL 1:14:27   19   12:57    5:02   30   26:51    1:18   29   28:22         
   25   190   414 Tim Matheis              40 Palmetto             FL 1:14:30   14   12:27    4:32   44   29:03    1:42   24   26:48         
   26   194   449 Tye Gruss                41 Largo                FL 1:14:39   23   13:15    4:39   25   26:38    1:24   32   28:46         
   27   198   477 Daniel Lester            42 St. Petersburg       FL 1:14:52   44   15:18    4:39   31   27:00    1:49   15   26:08         
   28   199   499 James Madura             43 Oak Park             IL 1:14:52   21   13:13    4:49   17   25:38    1:47   36   29:27         
   29   214   436 Robert Bliss             41 Chuluota             FL 1:15:28   34   14:20    5:18   41   28:47    1:27   13   25:39         
   30   228   510 James Emerick            44 Tampa                FL 1:15:50   45   15:21    4:29   24   26:21    1:38   27   28:03         
   31   229   512 Warren Knoll             44 New Berlin           WI 1:15:54   39   14:40    4:13   20   25:52    2:27   31   28:44         
   32   249   497 Chuck Wasson             43 Largo                FL 1:16:48   42   14:53    4:15   27   26:40    1:22   37   29:41         
   33   268   445 Scott Temples            41 Tampa                FL 1:17:10   20   12:59    4:53   29   26:47    2:03   42   30:29         
   34   306   451 Bill McKnight            41 Lakeland             FL 1:18:34   59   18:01    4:50   13   25:16    1:10   35   29:20         
   35   315   419 Rob Felton               40 Lutz                 FL 1:19:03   36   14:31    4:27   19   25:47    1:27   50   32:54         
   36   337   438 Jeff Darrey              41 Odessa               FL 1:19:46   35   14:29    5:06   35   27:46    1:51   44   30:36         
   37   350   417 Eddie Stoltz             40 Lutz                 FL 1:20:06   41   14:49    4:53   40   28:45    1:56   39   29:44         
   38   352   441 Daniel Diaco             41 Tampa                FL 1:20:10   46   15:24    5:54   34   27:29    1:40   38   29:44         
   39   358   413 Ken Kunsman              40 Palm Harbor          FL 1:20:27   58   17:24    6:25   49   30:28    1:19    6   24:52         
   40   393   507 David Bilyeu             44 Largo                FL 1:21:39   37   14:33    4:40   37   28:09    1:56   41   30:23    2:00 
   41   417   468 Brendan Monahan          42 Ridgefield           CT 1:22:28   49   15:56    5:15   48   30:22    1:43   34   29:15         
   42   419   508 Mark Donaghy             44 Clearwater           FL 1:22:30   54   16:38    5:34   33   27:25    2:14   45   30:41         
   43   439   506 Ric Barchfeld            44 Pembroke Pines       FL 1:23:21    1    6:20    8:21   56   32:10    3:32   51   33:01         
   44   460   450 Sean Hawes               41 Sarasota             FL 1:24:07   31   14:06    4:38   43   28:53    1:56   55   34:35         
   45   461   475 James Scoggins           42 Riverview            FL 1:24:07   10   12:11    4:52   51   30:54    2:13   53   34:00         
   46   464   446 Jonathan Vallon          41 Leesburg             FL 1:24:15   29   13:45    6:29   53   31:09    2:20   43   30:34         
   47   479   433 Marc Brechwald           41 Tampa                FL 1:24:48   38   14:36    7:24   54   31:18    3:08   30   28:25         
   48   492   416 Roy Sam                  40 Riverview            FL 1:25:27   48   15:49    6:03   55   31:45    1:35   40   30:17         
   49   493   478 Kevin Palmer             42 Spring Hill          FL 1:25:27   51   16:08    5:03   47   30:17    2:02   46   31:58         
   50   494   418 Scott Baldwin            40 Palm Harbor          FL 1:25:36   47   15:39    6:27   38   28:31    2:11   49   32:50         
   51   518   495 Keith Nelson             43 Treasure Island      FL 1:26:39   52   16:15    5:27   45   29:56    1:46   52   33:17         
   52   534   408 Alex Adelmann            40 Largo                FL 1:27:07   57   17:09    6:20   39   28:39    2:16   48   32:45         
   53   555   496 Greg Vannette            43 Dunedin              FL 1:28:33   43   14:58    5:43   50   30:51    1:34   58   35:29         
   54   559   412 Jon Jacobsen             40 Winter Haven         FL 1:29:00   55   16:45    5:32   42   28:52    1:59   59   35:54         
   55   583   464 Hazem El Sawaf           42 Melbourne Beach      FL 1:30:16   53   16:30    4:31   57   32:14    2:26   56   34:38         
   56   600   491 Jeffrey Bourn            43 Pittsboro            NC 1:31:29   50   15:58    7:07   52   31:09    3:03   54   34:14         
   57   629   409 Robert Cox               40 Tampa                FL 1:33:58   60   18:07    6:23   46   30:02    2:03   57   35:25    2:00 
   58   661   442 Scott Hammond            41 Gibsonton            FL 1:36:40   61   19:28    6:58   59   36:02    1:34   47   32:39         
   59   684   447 Lee Archibald            41 Palm Harbor          FL 1:39:25   33   14:09    6:47   58   32:48    1:43   60   44:00         
   60   730   492 Thomas Hoffman           43 Palm Harbor          FL 1:44:50    4   10:56    4:36   61   59:24    3:23   22   26:33         
   61   775   406 Sean Myers               40 Brandon              FL 1:57:29   56   16:50    9:18   60   41:13    2:48   61   47:22         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   912 Robert Decosta           45 Tampa                FL 1:02:57    1   10:56    3:08    3   23:44    1:08    8   24:04         
    2    20   551 David Noyes              45 St. Petersburg       FL 1:03:10   17   13:19    3:03    1   23:08    0:47    3   22:55         
    3    27   590 Anders Heidemann         47 Largo                FL 1:04:23    4   11:35    3:30    5   23:58    1:15    9   24:07         
    4    28   572 Steven Jones             46 Sebring              FL 1:04:25                        11   25:02    1:10    1   22:00         
    5    40   628 Ed Reid                  48 Bradenton            FL 1:06:02   21   13:57    3:24    7   24:28    1:02    4   23:13         
    6    45   625 Daniel Chechele          48 St. Petersburg       FL 1:06:17   29   14:12    3:51    2   23:34    1:15    6   23:27         
    7    51   614 Alan Almengual           48 St. Petersburg       FL 1:07:07    3   11:25    3:32   15   25:31    1:12   13   25:30         
    8    63   603 Nicola Albanese          47 Gorham               ME 1:07:54    5   12:09    3:36   13   25:11    1:18    7   23:41    2:00 
    9    71   575 Hubie Krawczyk           46 Cudayt               WI 1:08:28   32   14:20    3:36    4   23:45    1:26   12   25:23         
   10    77   591 Paul Holyko              47 Port Orange          FL 1:08:45   47   15:22    3:31   21   26:05    1:25    2   22:25         
   11    80   547 Brian Weilbrenner        45 Dunstable            MA 1:08:56   24   14:07    3:12   18   25:38    1:03   11   24:58         
   12    92   580 Alex Ambrioso            46 Valrico              FL 1:09:27   14   13:11    5:11   16   25:31    2:09    5   23:26         
   13    95   577 Dallas Rose              46 Oldsmar              FL 1:09:30   15   13:12    3:49   12   25:09    1:36   15   25:46         
   14    99   602 Gene Wrightenberry       47 Belleair Bluffs      FL 1:09:37    2   11:24    3:53   22   26:08    1:17   21   26:56         
   15   106   537 Owen Clifton             45 Tarpon Springs       FL 1:09:54    8   12:26    3:54    9   24:57    1:38   23   27:01         
   16   108   642 Raymond Suitt            49 Tampa                FL 1:09:58   11   12:55    4:43   10   25:00    1:41   14   25:41         
   17   129   571 Terry Edwards            46 Tampa                FL 1:11:10   22   14:06    4:17   26   26:20    1:44   10   24:44         
   18   132   615 Jonathan Alsop           48 Clearwater           FL 1:11:16   13   13:05    4:22   17   25:35    1:36   18   26:40         
   19   137   598 Darryl Parmet            47 Tampa                FL 1:11:39    9   12:38    4:20   19   25:42    1:31   25   27:30         
   20   144   646 Mitchell Scott           49 Palm Harbor          FL 1:12:00    6   12:23    3:45   29   26:50    1:24   26   27:40         
   21   165   592 Mike Hood                47 Largo                FL 1:13:13   44   15:02    3:58    8   24:38    1:50   27   27:46         
   22   166   624 Jeffrey Mount            48 Palm Harbor          FL 1:13:16   16   13:19    3:32   14   25:14    1:55   37   29:18         
   23   186   640 John Steingenberger      49 Tarpon Springs       FL 1:14:21   48   15:28    3:18   30   26:57    1:39   22   27:01         
   24   207   543 Lesmond Saunders         45 Wesley Chapel        FL 1:15:09   56   16:12    4:27   24   26:18    1:35   19   26:40         
   25   216   604 Ward Edwards             47 Largo                FL 1:15:36   60   16:36    4:10    6   24:15    1:21   36   29:17         
   26   223   593 Dan Jones                47 Tampa                FL 1:15:43   33   14:23    4:44   23   26:17    1:09   34   29:12         
   27   230   548 John Farese              45 St. Petersburg       FL 1:16:00   25   14:08    4:00   41   28:18    1:25   30   28:10         
   28   254   601 Art Singleton            47 Palm Harbor          FL 1:16:56   43   14:59    4:05   27   26:28    1:36   41   29:50         
   29   267   549 Andrew Ferrie            45 Tampa                FL 1:17:09   36   14:44    4:25   31   26:58    1:25   39   29:40         
   30   270   569 David Blackwood          46 St. Petersburg       FL 1:17:14   46   15:08    5:34   39   27:57    1:52   20   26:45         
   31   274   900 Gerard Crum              47 Saint Petersburg     FL 1:17:25   42   14:56                                                   
   32   285   600 Joseph Sabadish          47 St. Petersburg       FL 1:17:43   28   14:12    4:24   51   29:06    1:39   31   28:24         
   33   291   539 Rick Haupricht           45 Safety Harbor        FL 1:18:07   41   14:55    5:25   46   28:26    1:25   29   27:58         
   34   292   544 Don Shuey                45 Tampa                FL 1:18:09   71   17:37    3:46   25   26:18    1:33   33   28:56         
   35   293   581 Hector Arango            46 Clearwater           FL 1:18:09   58   16:25    5:44   28   26:33    2:22   24   27:06         
   36   294   550 Monte Hoge               45 St. Pete Beach       FL 1:18:13   40   14:52    4:14   40   28:06    1:18   40   29:45         
   37   297   641 Tom Stelter              49 Tampa                FL 1:18:22   38   14:48    4:34   37   27:44    1:54   38   29:23         
   38   299   599 Joseph Russo             47 Deland               FL 1:18:24   23   14:06    5:22   53   29:20    3:03   17   26:35         
   39   309   536 Jim Box                  45 St. Petersburg       FL 1:18:48   26   14:10    5:41   32   27:01    1:55   42   30:02         
   40   325   645 James Nelson             49 Bradenton            FL 1:19:24   68   17:17    5:47   38   27:47    2:26   16   26:09         
   41   326   644 Mark Barry               49 Springhill           FL 1:19:29   10   12:42    4:12   45   28:21    1:57   50   32:19         
   42   330   583 Toufic Moumne            46 Tampa                FL 1:19:31   27   14:11    5:02   47   28:36    1:41   43   30:04         
   43   343   568 Rich Barletta            46 Sarasota             FL 1:19:54   20   13:55    4:19   50   29:00    1:03   49   31:39         
   44   344   570 Kevin Coyne              46 Bradenton            FL 1:19:55   51   15:47    5:50   42   28:20    2:04   28   27:57         
   45   353   618 Lee Brooks               48 Lakeland             FL 1:20:10   31   14:15    6:19   34   27:31    1:57   44   30:10         
   46   384   535 Robert Bonser            45 Valrico              FL 1:21:18   39   14:51    5:07   20   26:00    1:44   56   33:38         
   47   387   619 Mike Cromer              48 Tampa                FL 1:21:26   34   14:23    5:09   54   29:35    1:23   46   30:58         
   48   403   627 Michael O'Keefe          48 Bay Pines            FL 1:22:06   12   13:01    5:04   48   28:52    2:12   55   32:59         
   49   404   605 Tom Fisher               47 Orlando              FL 1:22:06   37   14:46    6:12   36   27:41    2:52   32   28:36    2:00 
   50   414   626 David Graybill           48 Pendleton            IN 1:22:23   54   15:53    5:06   49   28:59    1:50   45   30:37         
   51   418   582 Dr. John McDonough       46 Tampa                FL 1:22:29   70   17:34    3:28   33   27:24    1:45   51   32:19         
   52   430   534 Ralph Hoffmann           45 Palm Harbor          FL 1:22:55   67   17:14    4:48   35   27:34    2:07   35   29:13    2:00 
   53   449   546 Daniel Ward              45 St. Petersburg       FL 1:23:41   49   15:33    4:32   52   29:06    1:45   53   32:47         
   54   457   584 Todd Toriscelli          46 Tampa                FL 1:23:57   63   16:49    5:32   43   28:20    1:53   47   31:24         
   55   510   573 David Kerlek             46 Naples               FL 1:26:18   61   16:36    4:57   44   28:21    1:53   52   32:33    2:00 
   56   527   589 Robert Foy               47 Melbourne            FL 1:26:54   55   16:08    5:14   59   30:02    2:38   54   32:54         
   57   551   542 Gary McPherson           45 Seminole             FL 1:28:17   19   13:35    6:15   63   30:58    3:11   58   34:19         
   58   554   638 Randy Rebman             49 Seffner              FL 1:28:24   66   17:14    5:54   70   32:19    1:31   48   31:28         
   59   563   620 Timothy Fauchon          48 Tampa                FL 1:29:16   50   15:46    4:54   62   30:52    1:34   63   36:12         
   60   568   540 Joe Himrod               45 Bowling Green        FL 1:29:34   35   14:26    6:05   58   29:52    2:27   67   36:45         
   61   582   578 John Soto                46 Land O Lakes         FL 1:30:14   18   13:34    5:37   61   30:22    2:14   70   38:30         
   62   589   538 Tom Elman                45 Redington Beach      FL 1:30:39   62   16:48    5:56   66   31:25    2:18   57   34:13         
   63   591   588 Jeb Ferebee              47 Tampa                FL 1:30:47   64   16:55    5:22   65   31:19    2:15   60   34:58         
   64   598   621 Frank Gonzalez           48 Plant City           FL 1:31:19   65   16:56    4:12   71   32:45    2:21   61   35:07         
   65   609   541 Terry Kolb               45 East Stroudsburg     PA 1:31:58    7   12:25    5:48   56   29:43    1:46   76   42:18         
   66   619   623 Steve Herczeg            48 Tampa                FL 1:33:00   45   15:08    5:21   55   29:35    2:21   74   40:37         
   67   624   857 John Diaz                46 Tampa                FL 1:33:26   59   16:35    6:38   64   31:13    2:33   66   36:29         
   68   655   574 Richard Kittelstad       46 Lutz                 FL 1:36:07   69   17:28    5:28   68   31:49    2:37   71   38:47         
   69   656   643 John Ayres               49 Bradenton            FL 1:36:14   57   16:23    7:08   73   34:23    2:11   64   36:12         
   70   664   629 Larry Youhn 3            48 Tierra Verde         FL 1:37:07   53   15:52    6:23   69   32:00    2:48   73   40:06         
   71   672   596 Frank Montgomery         47 Lakeland             FL 1:37:46   74   22:22    6:22   72   32:50    1:38   59   34:37         
   72   681   545 Brian Stancari           45 Safety Harbor        FL 1:39:15   72   18:35    5:48   76   36:38    1:20   69   36:56         
   73   690   637 Kevin Carnahan           49 Tarpon Springs       FL 1:39:54   76   25:04    5:54   57   29:49    2:23   68   36:47         
   74   691   622 Tim Hamilton             48 Bradenton            FL 1:39:56   52   15:51    5:35   74   34:59    1:43   72   39:50    2:00 
   75   692   616 David Arata              48 Tampa                FL 1:40:03   75   23:30    6:11   67   31:44    2:18   65   36:22         
   76   747   608 Steve Shargo             47 St. Petersburg       FL 1:48:18   73   20:09    8:29   75   35:46    1:39   75   42:17         
   77   750   587 Doug Depew               47 Lutz                 FL 1:48:53   77   25:29    5:47   77   39:55    1:41   62   36:04         
   78     0   607 William Schifino, Jr.    47 Tampa                FL           30   14:13    5:02   60   30:09    1:42                      
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    21   654 Paul Hough               50 Tampa                FL 1:03:26    6   12:09    3:29    4   24:22    1:13    1   22:15         
    2    24   667 Nace Mullen              51 Philadelphia         PA 1:03:44    1   11:25    3:22    1   23:49    1:12    2   23:59         
    3    61   661 Douglas Gregory          50 Tampa                FL 1:07:44    2   11:29    3:47    2   24:07    1:23   10   27:00         
    4    87   693 Tiger Mills              53 Belleair             FL 1:09:18   10   12:52    3:47    6   24:48    1:10    9   26:43         
    5    98   660 Don Foster               50 Rye                  NH 1:09:31   15   14:05    3:51    5   24:46    1:22    4   25:29         
    6   105   651 Chris Altimari           50 Tampa                FL 1:09:53   11   13:23    3:52   13   26:49    1:30    3   24:21         
    7   113   683 Jeffrey Wingenroth       52 Cape Coral           FL 1:10:19    7   12:40    3:36    7   25:19    1:03   15   27:43         
    8   133   704 James Mayer              54 Eustis               FL 1:11:24    4   11:58    5:39    8   26:20    1:28    7   26:00         
    9   138   655 Ron Nuzzo                50 Seminole             FL 1:11:47   12   13:26    3:52   16   27:27    1:10    6   25:54         
   10   141   686 Gunther Flaig            52 Odessa               FL 1:11:56   18   14:11    3:56   11   26:42    1:07    8   26:03         
   11   145   657 Tom Weigand              50 Sarasota             FL 1:12:09    5   12:03    4:12   14   26:49    1:29   13   27:38         
   12   146   706 Larry Tomsic             54 Naples               FL 1:12:09    8   12:43    3:54    9   26:23    1:31   14   27:40         
   13   163   666 Thomas Crawford          51 St. Petersburg       FL 1:13:10    3   11:56    4:05   15   27:08    1:17   17   28:45         
   14   168   665 Clifford Cook            51 St. Petersburg       FL 1:13:19   21   14:15    4:50   10   26:32    1:59    5   25:45         
   15   203   656 Tom Wadley               50 St. Petersburg       FL 1:15:00   19   14:11    4:29   12   26:48    2:06   11   27:28         
   16   269   702 Zane Dreja               54 Largo                FL 1:17:14   13   13:28    4:52   21   28:10    1:29   18   29:16         
   17   275   668 Ken Owen                 51 Bartow               FL 1:17:27   20   14:12    5:00   24   28:27    2:11   12   27:38         
   18   290   696 Robert Whisenant         53 Palmetto             FL 1:17:59    9   12:46    4:51   17   27:31    1:59   20   30:54         
   19   331   671 George McCreary          51 Treasure Island      FL 1:19:33   22   14:37    5:18   22   28:13    2:58   16   28:29         
   20   360   685 Chris Cooper             52 Clearwater           FL 1:20:32   16   14:06    4:44   20   28:08    1:48   23   31:48         
   21   380   703 Rob Faw                  54 Safety Harbor        FL 1:21:11   26   15:55    4:41   25   29:17    2:01   19   29:19         
   22   473   659 Brian Oliver             50 Clearwater           FL 1:24:36   31   16:57    4:54   26   29:26    1:55   22   31:26         
   23   476   677 Allen Crumbley           52 Trinity              FL 1:24:42   14   13:44    4:50   30   30:51    2:24   26   32:55         
   24   489   670 Anthony Thomas           51 Palm Harbor          FL 1:25:19   28   16:16    4:48   29   30:28    1:55   24   31:53         
   25   499   652 Larry Franklin           50 Dunedin              FL 1:25:56   24   15:40    6:58   18   27:40    2:59   25   32:41         
   26   509   682 Steve Strange            52 Clearwater           FL 1:26:18   17   14:10    5:24   19   28:01    2:09   28   36:36         
   27   522   891 David Holt               54 Bradenton            FL 1:26:46   25   15:40    5:55    3   24:21    2:01   29   36:51    2:00 
   28   547   700 Michael Kanter           54 Sarasota             FL 1:28:07   23   14:54    6:20   31   31:31    4:21   21   31:03         
   29   594   691 Rick Bengston            53 St. Petersburg       FL 1:30:54   27   16:00    5:36   23   28:14    1:30   33   39:36         
   30   601   653 Jeff Franklin            50 Clearwater           FL 1:31:30   29   16:27    5:02   28   30:01    1:55   31   38:05         
   31   622   705 Thomas Monaweck          54 Tampa                FL 1:33:10   30   16:45    6:07   35   35:10    2:13   27   32:57         
   32   671   692 Robert Boos              53 Tampa                FL 1:37:33   32   17:06    6:54   32   32:13    1:50   32   39:31         
   33   687   701 Patrick McKenzie         54 Fernandina Beach     FL 1:39:29   35   20:27    7:03   33   32:46    1:51   30   37:24         
   34   709   678 Kevin Doel               52 Palm Harbor          FL 1:41:32   34   19:40    6:01   27   29:26    3:34   34   42:52         
   35   743   669 Rupert Smith             51 Ruskin               FL 1:47:34   33   17:19    7:01   34   33:55    3:02   35   46:19         
   36     0   658 David Anderson           50 Sarasota             FL           36   26:25                                                   
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    66   727 Arthur Halttunen         57 St. Petersburg       FL 1:08:06    1   10:44    4:29    4   25:38    1:07    3   26:11         
    2    68   711 Larry Bass               55 Riverview            FL 1:08:18    5   13:04    4:13    1   24:57    1:14    1   24:52         
    3   103   726 Rob Downey               57 Melbourne Village    FL 1:09:49    9   14:13    3:45    2   25:10    1:15    2   25:28         
    4   135   712 Rick Miller              55 Fort Myers           FL 1:11:34    3   12:04    3:58    7   26:10    1:23    6   28:01         
    5   164   743 Roland Lajoie            59 St. Petersburg       FL 1:13:11   10   14:13    3:53    8   26:21    1:17    4   27:29         
    6   173   714 Doug Bush                55 Pinellas Park        FL 1:13:37    8   14:12    4:03    6   26:03    1:45    5   27:37         
    7   210   728 Danny Hicks              57 Tampa                FL 1:15:21    4   12:44    4:25    5   25:50    1:53   11   30:31         
    8   258   717 Edward Rymer             56 Sarasota             FL 1:17:00    7   14:05    5:01   11   27:29    1:39    7   28:48         
    9   263   730 David Perkey             57 Dunedin              FL 1:17:07    2   11:46    5:29   10   27:25    2:13   10   30:16         
   10   328   718 Jack Hellinger           56 St. Petersburg       FL 1:19:30   13   15:05    5:18   13   27:51    1:46    8   29:31         
   11   340   742 Gary Bonacorsi           59 Seminole             FL 1:19:49   12   15:01    4:31   15   29:25    1:18    9   29:36         
   12   365   744 Ed Rood                  59 Tampa                FL 1:20:45   19   16:48    3:45    3   25:18    1:39   17   33:17         
   13   408   731 David Schick             57 Clearwater           FL 1:22:18    6   13:58    5:44    9   26:41    3:12   16   32:46         
   14   434   724 Paul Citrin              57 Wesley Chapel        FL 1:23:03   11   14:49    4:21   17   30:27    1:29   12   31:59         
   15   513   713 Mark Smith               55 Gulfport             FL 1:26:27   17   15:51    5:55   14   27:58    2:06   15   32:39    2:00 
   16   586   739 Richard Reeves           58 Clearwater           FL 1:30:27   16   15:33    6:42   16   30:15    2:20   19   35:38         
   17   596   722 Bill Allard              57 Tierra Verde         FL 1:31:11   18   16:47    7:11   18   32:44    2:15   13   32:17         
   18   607   733 Stephen Michelini        57 Tampa                FL 1:31:40   15   15:32    5:35   12   27:47    2:19   23   40:30         
   19   639   734 Charlie Potter           57 Waushula             FL 1:35:05   23   18:05    6:19   21   33:52    2:16   14   32:34    2:00 
   20   670   745 Bob Wright               59 Hawthorne            FL 1:37:30   24   19:25    7:06   22   34:56    1:47   18   34:18         
   21   699   725 Sandy Crump              57 St. Pete Beach       FL 1:40:45   20   16:59    6:09   23   34:58    1:24   25   41:18         
   22   701   716 Rick Guyer               56 Tampa                FL 1:40:55   25   20:24    7:39   19   33:37    2:55   20   36:20         
   23   714   723 Jeffery Chapman          57 St. Petersburg       FL 1:42:09   14   15:31    5:46   20   33:50    2:16   26   44:49         
   24   716   710 Craig Smith              55 Cocoa Beach          FL 1:42:20   21   17:11    7:53   25   36:38    2:11   21   38:30         
   25   717   741 William Muggleston       58 Sarasota             FL 1:42:26   22   17:33    6:45   26   37:39    2:00   22   38:31         
   26   732   738 John Schumacher          58 Tampa                FL 1:45:21   26   20:43    5:23   24   36:20    1:50   24   41:07         
   27   782   729 Ramon Perez              57 Trinity              FL 2:08:25   27   29:11    8:16   27   38:32    3:25   27   49:03         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    67   752 Don Utsinger             60 Cedar Rapids         IA 1:08:13    3   12:15    3:17    1   25:49    1:05    1   25:49         
    2   121   761 Terry Stegner            62 Hudson               FL 1:10:32    1   11:53    4:10    2   26:10    1:13    3   27:09         
    3   143   767 Sam Nall                 64 Homosassa            FL 1:11:57    2   11:59    4:17    4   26:50    1:12    4   27:42         
    4   217   764 Mike Mabry               63 Valrico              FL 1:15:37    4   12:41    4:52    5   27:14    1:34    9   29:18         
    5   224   758 Lewis Bennett            62 Largo                FL 1:15:45    6   13:13    4:40    7   27:43    1:38    7   28:33         
    6   282   768 Joe Richards             64 Lakeland             FL 1:17:40    8   14:27    4:59    9   27:58    2:01    5   28:18         
    7   295   750 Tom Bell                 60 St. Petersburg       FL 1:18:19   12   16:10    3:54    8   27:57    1:55    6   28:26         
    8   310   762 Michael Lund             62 Fort Myers Beach     FL 1:18:48   10   14:36    4:39   11   28:47    1:30    8   29:17         
    9   322   755 Richard Jones            61 San Antonio          FL 1:19:21   14   16:30    6:36    6   27:39    1:54    2   26:44         
   10   377   754 Larry Decker             61 Clermont             FL 1:21:09    7   13:34    4:22    3   26:20    1:54   14   35:01         
   11   394   769 Charles Sexton           64 St. Petersburg       FL 1:21:40    5   13:11    6:23   10   28:17    2:14   11   31:37         
   12   424   759 Robin Browne             62 St. Petersburg       FL 1:22:43   11   14:46    4:50   14   30:21    1:20   10   31:28         
   13   468   753 Dennis Crow              61 Palm Harbor          FL 1:24:22    9   14:33    4:54   12   29:03    1:46   13   34:07         
   14   604   760 Carl Elston              62 St. Petersburg       FL 1:31:34   15   17:47    6:15   15   30:48    3:02   12   33:43         
   15   650   765 Paul Straubinger         63 Treasure Island      FL 1:35:39   16   19:20    5:36   16   33:11    1:50   15   35:44         
   16   678   749 Bill Kolar               60 St. Petersburg       FL 1:38:53   13   16:17    7:24   13   30:15    2:32   16   42:27         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   152   776 Roger Little             67 Bedford              MA 1:12:38    1   14:01    4:18    1   26:45    1:40    1   25:56         
    2   441   777 Bob Moorehead            67 St. Petersburg       FL 1:23:24    5   15:58    4:04    2   27:10    1:14    5   35:00         
    3   502   779 Morris Johnson           68 Sun City Center      FL 1:26:03    2   14:09    6:37    5   29:54    2:31    2   32:54         
    4   558   772 Rue Morgan               65 St. Petersburg       FL 1:28:54    7   17:08    4:54    3   27:32    1:57    6   37:26         
    5   573   775 Walter Davin             66 St. Petersburg       FL 1:29:42    4   15:38    5:55    7   31:36    2:38    4   33:58         
    6   592   781 Luther Dore              68 St. Petersburg       FL 1:30:47    8   17:19    6:18    6   31:19    2:19    3   33:34         
    7   620   774 Frank Schroeder          65 Land O Lakes         FL 1:33:01    6   16:22    5:43    4   28:24    2:18    8   40:15         
    8   673   782 Bill Noel                69 St. Petersburg       FL 1:37:48    3   15:29    6:27    8   31:41    2:51    9   41:22         
    9   712   783 Bill Terlop              69 Tampa                FL 1:41:47    9   18:53    7:28    9   33:40    1:39    7   40:08         
   10   763   780 Jim Schlundt             68 Naples               FL 1:53:08   10   19:52    9:09   10   33:43    3:27   10   46:59         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   538   784 Mark Parrish             70 Clearwater           FL 1:27:19    1   16:37    5:07    1   30:57    1:48    1   32:52         
    2   770   788 Edwin Alexander          73 Brooksville          FL 1:55:26    2   17:23    7:49    2   36:06    2:28    2   51:43         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   543   789 Bob Ranta                75 Sun City Center      FL 1:27:52    1   15:49    6:35    1   28:49    2:26    1   34:16         
    2   644   790 Larry Yost               77 Treasure Island      FL 1:35:19    2   16:12    7:23    3   34:05    2:35    3   35:05         
    3   727   792 Joseph Conrad            78 Stuart               FL 1:44:30    4   20:45    8:41    4   37:29    2:55    2   34:42         
    4   746   791 Al Browne                77 Gulfport             FL 1:48:14    3   17:55    7:23    2   31:06    3:02    4   48:49         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50   837 Reece Haettich           39 Tampa                FL 1:07:03    4   12:04    4:23    2   24:27    1:13    1   24:58         
    2    82   814 Dustin Bengston          31 Palm Harbor          FL 1:09:06    1    9:41    3:38    8   26:27    1:11    5   28:11         
    3   107   820 Reed Schweizer           34 Cape Coral           FL 1:09:56    7   13:05    3:53    4   25:13    1:03    2   26:43         
    4   139   812 Michael Cantonis         30 Tampa                FL 1:11:48    3   10:42    4:13    9   26:33    1:28    8   28:54         
    5   161   817 Ray Bouckenooghe         33 Palm Harbor          FL 1:13:02    9   13:49    3:52    6   25:31    1:18    7   28:33         
    6   167   821 Mike Easton              35 Tampa                FL 1:13:18    2   10:06    3:56    3   24:42    2:08   19   32:29         
    7   176   831 Theodore Stout           37 Punta Gorda          FL 1:13:43    5   12:06    4:23    1   24:24    1:23   15   31:30         
    8   232   818 Jason Odom               33 Odessa               FL 1:16:12   10   13:50    4:06    5   25:22    1:18   17   31:38         
    9   234   826 John Scherpf             36 Dunedin              FL 1:16:23   11   13:51    4:43   13   28:12    1:41    3   27:59         
   10   244   898 Stephan Morando          38 Tampa                FL 1:16:45   18   14:20    4:33   14   28:14    1:34    4   28:06         
   11   253   830 Steve Smith              37 Tampa                FL 1:16:55   17   14:03    3:58   10   26:44    1:53    6   28:18    2:00 
   12   280   824 Michael Reese            35 Fort Myers           FL 1:17:38    8   13:26    3:57    7   26:21    1:12   11   30:43    2:00 
   13   317   828 Leo Briceno              37 Belleair             FL 1:19:10    6   12:39    4:09   12   27:41    1:33   14   31:09    2:00 
   14   319   832 Stephen Bazarte          38 Tampa                FL 1:19:17   21   15:08    4:53   16   28:31    1:24    9   29:23         
   15   323   809 Brad Fisher              27 Tampa                FL 1:19:24   15   14:00    4:38   15   28:22    1:25   12   31:00         
   16   341   829 Jeff Meeks               37 Lakeland             FL 1:19:52   19   14:34    5:06   11   27:36    1:31   13   31:07         
   17   422   813 Andrew Malivuk           30 Tampa                FL 1:22:39   25   16:26    5:06   17   28:58    1:46   10   30:26         
   18   445   825 Shale Saeger             35 Odessa               FL 1:23:33   23   15:51    5:00   18   29:37    1:35   16   31:32         
   19   456   834 Don Messing              38 East Stroudsburg     PA 1:23:48   14   13:56    5:39   19   30:20    2:12   18   31:44         
   20   535   839 Jeffrey White            39 Brandon              FL 1:27:09   22   15:42    5:09   23   30:52    2:23   20   33:06         
   21   564   822 Jim Henrickson           35 Riverview            FL 1:29:28   24   16:13    5:24   24   31:27    1:51   21   34:35         
   22   574   311 Earl Kelly               37 Bradenton            FL 1:29:42   16   14:02    5:37   22   30:51    1:37   23   35:37    2:00 
   23   581   815 Alberto Guerrero         32 Tampa                FL 1:30:09   20   14:48    7:06   21   30:34    2:32   22   35:10         
   24   593   838 Brian Hill               39 Lutz                 FL 1:30:54   12   13:54    5:28   20   30:29    2:57   24   38:08         
   25   676   807 Justin Hemming           25 Sarasota             FL 1:38:52   29   17:52    6:57   25   31:36    1:21   25   41:08         
   26   731   808 Jason Tall               26 Seffner              FL 1:45:04   26   17:01    6:26   31   37:00    1:43   28   42:56         
   27   733   209 Matthew Meeks            33 Wesley Chapel        FL 1:45:44   13   13:55    7:24   26   35:04    3:43   30   45:39         
   28   739   914 Jeff Dove                28 Valrico              FL 1:46:44   30   17:54    7:06   29   36:30    2:37   26   42:40         
   29   744   836 Jeff Gigante             39 Tampa                FL 1:47:58   27   17:18    7:22   30   36:40    3:14   29   43:27         
   30   758   811 Jeremy Nixon             29 Bradenton            FL 1:51:02   31   18:15    6:29   28   35:25    1:41   31   49:14         
   31   779   810 Rony Braswell            28 Zephyrhills          FL 1:57:52   28   17:21    8:23   27   35:12   10:05   27   42:53    4:00 
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   120   841 Rick Downs               41 N Redington Beach    FL 1:10:31    2   12:04    3:57    6   26:41    1:20    2   26:32         
    2   125   862 Dan Tillwick             46 St. Petersburg       FL 1:10:47   17   14:46    3:24    1   25:08    1:16    1   26:16         
    3   226   845 Ian Russell              41 Englewood            FL 1:15:49   23   15:45    4:09    2   25:46    1:47    4   28:24         
    4   255   847 Rick Tifft               41 Lutz                 FL 1:16:56   11   13:32    4:39    4   26:27    2:04    7   30:16         
    5   260   866 Dale Gill                49 Valrico              FL 1:17:04   14   14:13    5:04    7   26:53    2:07    5   28:49         
    6   271   864 Gary Rose                47 Tampa                FL 1:17:18   16   14:43    4:58   14   28:48    1:17    3   27:34         
    7   379   899 Larry Crabill            44 Largo                FL 1:21:09    3   12:11    5:06    3   26:24    2:43   15   34:48         
    8   395   865 Glenn Vaughn             48 St. Petersburg       FL 1:21:41    4   12:43    5:22   11   28:18    1:53   10   33:28         
    9   397   870 David Toothaker          56 Tampa                FL 1:21:49    6   13:01    5:36   10   27:36    1:20   12   34:18         
   10   433   853 Gary Phillips            44 Palmetto             FL 1:22:59   20   15:21    4:39   13   28:28    2:05    8   32:28         
   11   436   846 William Stewart          41 Tampa                FL 1:23:15   12   13:39    4:49   17   29:53    1:51    9   33:04         
   12   440   863 Mike Wichman             46 Tampa                FL 1:23:22   10   13:28    4:25    9   27:33    2:01   11   33:56    2:00 
   13   447   844 Brian Rohrsen            41 Dunedin              FL 1:23:39   18   14:56    5:14   22   32:14    1:08    6   30:10         
   14   452   861 Andy Steingold           46 Safety Harbor        FL 1:23:43   13   13:52    4:43   12   28:20    2:16   14   34:34         
   15   495   848 Todd Anderson            42 Temple Terrace       FL 1:25:39    5   12:56    5:37   18   30:03    1:43   19   35:21         
   16   503   859 Joe Kager                46 Lithia               FL 1:26:06    8   13:04    4:51   19   31:08    2:07   16   34:57         
   17   521   868 Joe Whitelock            52 St. Petersburg       FL 1:26:41   24   16:06    4:23    8   27:15    1:41   18   35:18    2:00 
   18   571   850 Tim Strange              42 St. Cloud            FL 1:29:41   22   15:26    6:21   21   31:35    1:57   13   34:24         
   19   648   856 Scott Underkoffler       45 Treasure Island      FL 1:35:25   25   16:33    5:52   28   35:42    2:14   17   35:04         
   20   660   840 Jon Covington            41 Treasure Island      FL 1:36:32   15   14:22    6:04   15   29:14    2:16   26   44:37         
   21   663   871 Robert Davis             61 St. Petersburg       FL 1:37:01   19   15:10    6:55   29   36:09    1:40   20   37:09         
   22   667   843 Jeff Nave                41 Bartow               FL 1:37:21   28   18:47    6:21   23   32:56    1:39   22   37:41         
   23   702   858 Neal Hayes               46 Fruitland Park       FL 1:41:05   30   19:08    7:20   26   33:55    2:33   23   38:11         
   24   708   434 Lance Crawford           41 St. Petersburg       FL 1:41:31   26   16:41    7:33   20   31:30    2:52   25   42:56         
   25   745   407 John Thompson            40 Parrish              FL 1:48:14   21   15:24   10:07   27   34:48    2:24   27   45:32         
   26   751   860 Steven Somerville        46 Clearwater           FL 1:49:31   27   17:59   10:35   30   40:43    2:40   21   37:35         
   27   762   869 William Edwards          53 Merritt Island       FL 1:52:45   31   25:05   10:57   25   33:30    3:02   24   40:12         
   28   771   849 Rusty Starcher           42 Punta Gorda          FL 1:55:44   29   18:57   10:09   24   33:07    3:22   28   50:12         
   29     0   852 Robert Krall             43 St. Petersburg       FL            1   11:16    5:14   16   29:34                              
   30     0   842 Robert Mailhiot          41 Clearwater           FL            9   13:18    4:54    5   26:27    7:24                      
   31     0   855 Chris Tunkus             44 St. Petersburg       FL            7   13:02                                                   
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   151   149 Jonathan Aguilera        31 Riveview             FL 1:12:29   18   14:09    4:52    1   25:05    1:32    2   26:53         
    2   174   208 Christian Barnes         33 Tampa                FL 1:13:39    3   11:55    4:30    3   27:00    1:14    8   29:03         
    3   196   122 Marc Menschel            29 Tampa                FL 1:14:46    7   13:22    3:55   11   28:35    1:34    3   27:22         
    4   276    35 Wayne Nilsen             18 East Stroudsburg     PA 1:17:29    1   10:59    4:52   20   29:48    1:24   18   30:27         
    5   277   207 Patrick Anderson         33 Fort Lauderdale      FL 1:17:32    9   13:47    4:35    9   28:13    1:43   11   29:16         
    6   296   184 Dan Leiding              32 St. Petersburg       FL 1:18:20   26   15:25    5:28    2   26:07    2:34    7   28:49         
    7   312   175 Andrew Degood            32 Tampa                FL 1:18:52    8   13:29    5:05    8   28:04    1:23   21   30:53         
    8   316   268 Dwight Watkins           35 St. Petersburg       FL 1:19:07   33   16:14    4:22    7   27:52    1:13   12   29:29         
    9   331   671 George McCreary          51 Treasure Island      FL 1:19:33   21   14:37    5:18   10   28:13    2:58    6   28:29         
   10   332   297 Jonas Hedman             36 St. Petersburg       FL 1:19:37    5   13:00    7:12    6   27:49    1:24   16   30:14         
   11   336    34 Ian Bennett              18 Palm Harbor          FL 1:19:46    2   11:22    3:56   12   28:57    1:20   34   34:13         
   12   351   875 Jordan Simmons           12 Ottawa, Ontario         1:20:08   13   13:57    4:24   48   35:30    0:58    1   25:21         
   13   392   286 Adam Welch               36 St. Petersburg       FL 1:21:37    6   13:01    4:29   13   29:05    2:17   28   32:47         
   14   399   370 Andrei Ristea            39 Valrico              FL 1:21:52   14   13:59    5:33   15   29:14    2:14   22   30:54         
   15   406   142 Christopher Derry        30 St. Petersburg       FL 1:22:10   19   14:35    4:42   22   30:12    1:57   20   30:46         
   16   410   369 Chris Kendall            39 Clearwater           FL 1:22:20   30   16:01    6:20    4   27:33    2:33   14   29:55         
   17   416    26 Francis Berger           17 St. Cloud            FL 1:22:27   16   14:05    6:28   18   29:34    1:13    9   29:08    2:00 
   18   430   534 Ralph Hoffmann           45 Palm Harbor          FL 1:22:55   43   17:14    4:48    5   27:34    2:07   10   29:13    2:00 
   19   451    91 Gary Denbigh             26 Riverview            FL 1:23:43   37   16:51    6:11   16   29:17    0:59   17   30:26         
   20   461   475 James Scoggins           42 Riverview            FL 1:24:07    4   12:11    4:52   26   30:54    2:13   33   34:00         
   21   473   659 Brian Oliver             50 Clearwater           FL 1:24:36   39   16:57    4:54   17   29:26    1:55   24   31:26         
   22   479   433 Marc Brechwald           41 Tampa                FL 1:24:48   20   14:36    7:24   29   31:18    3:08    5   28:25         
   23   507   211 Jaime Pitale             33 Tampa                FL 1:26:11   38   16:56    5:43   23   30:28    2:21   19   30:44         
   24   516    59 Long Nguyen              23 Tallahassee          FL 1:26:32   35   16:42    5:42   42   34:40    1:23    4   28:06         
   25   547   700 Michael Kanter           54 Sarasota             FL 1:28:07   22   14:54    6:20   31   31:31    4:21   23   31:03         
   26   556   238 Alexander Halikoytakis   34 Tampa                FL 1:28:38   10   13:47    6:25   39   33:21    1:25   31   33:42         
   27   557   121 Nick Burkel              29 Gibsonton            FL 1:28:45   28   15:42    5:18   41   34:38    2:59   15   30:09         
   28   567   197 George Fawcett           33 Clearwater           FL 1:29:32   11   13:54    6:49   33   31:38    2:50   36   34:23         
   29   574   311 Earl Kelly               37 Bradenton            FL 1:29:42   15   14:02    5:37   25   30:51    1:37   40   35:37    2:00 
   30   588   267 Nestor Sotelo            35 Tampa                FL 1:30:38   46   18:05    7:08   19   29:39    2:30   29   33:17         
   31   599   336 Donald Heil              38 Tampa                FL 1:31:22   31   16:03    6:21   14   29:06    2:57   39   34:57    2:00 
   32   600   491 Jeffrey Bourn            43 Pittsboro            NC 1:31:29   29   15:58    7:07   28   31:09    3:03   35   34:14         
   33   603   196 Dan Dietrich             33 Tampa                FL 1:31:31   32   16:13    6:58   40   34:31    1:59   25   31:51         
   34   613   183 Greg Baltz               32 Tampa                FL 1:32:23   48   19:35    6:11   32   31:35    2:45   26   32:20         
   35   614   198 Dan Inglima              33 Clearwater           FL 1:32:31   40   16:59    6:20   24   30:35    1:41   43   36:58         
   36   627    87 Stephen Fier             26 Tallahassee          FL 1:33:46   53   21:10    5:04   53   36:31    1:30   13   29:32         
   37   643    27 Jorge Castro             17 Tampa                FL 1:35:17   41   17:10    5:24   55   36:54    1:12   27   32:40    2:00 
   38   665   151 Christopher Powell       31 Lakeland             FL 1:37:12   45   17:58    4:57   38   32:50    2:11   51   39:18         
   39   669   210 Jason Merritt            33 Winter Haven         FL 1:37:27   55   21:45    7:23   34   31:44    2:03   37   34:34         
   40   674   296 Darren Farfante          36 Tampa                FL 1:38:08   25   15:24    5:25   59   41:28    2:09   32   33:45         
   41   679   150 Matt Chapman             31 Wesley Chapel        FL 1:39:02   27   15:26    6:43   49   35:39    2:50   47   38:26         
   42   682   227 Scott Bayus              34 Tampa                FL 1:39:20   54   21:11    6:33   52   36:23    1:54   30   33:21         
   43   684   447 Lee Archibald            41 Palm Harbor          FL 1:39:25   17   14:09    6:47   37   32:48    1:43   55   44:00         
   44   687   701 Patrick McKenzie         54 Fernandina Beach     FL 1:39:29   49   20:27    7:03   36   32:46    1:51   44   37:24         
   45   690   637 Kevin Carnahan           49 Tarpon Springs       FL 1:39:54   58   25:04    5:54   21   29:49    2:23   42   36:47         
   46   695   228 Daniel Fluet             34 St. Petersburg       FL 1:40:28   23   15:06    6:33   35   32:01    2:47   56   44:04         
   47   696   298 James Maginness          36 Casselberry          FL 1:40:37   51   20:34    7:18   47   35:24    2:30   38   34:52         
   48   708   434 Lance Crawford           41 St. Petersburg       FL 1:41:31   34   16:41    7:33   30   31:30    2:52   54   42:56         
   49   716   710 Craig Smith              55 Cocoa Beach          FL 1:42:20   42   17:11    7:53   54   36:38    2:11   49   38:30         
   50   719   199 Daniel Lazaro            33 Tampa                FL 1:42:52   44   17:19    7:53   56   39:23    1:50   41   36:29         
   51   723   131 Christopher Reid         30 Hahira               GA 1:43:52   50   20:34    8:06   44   35:02    2:14   46   37:58         
   52   728    98 Chris Preston            27 St. Petersburg       FL 1:44:41   47   19:03    6:26   45   35:03    1:22   53   42:49         
   53   729    88 Ryan Schrader            26 Spring Hill          FL 1:44:50                        27   30:55    2:07   50   38:56         
   54   732   738 John Schumacher          58 Tampa                FL 1:45:21   52   20:43    5:23   51   36:20    1:50   52   41:07         
   55   733   209 Matthew Meeks            33 Wesley Chapel        FL 1:45:44   12   13:55    7:24   46   35:04    3:43   58   45:39         
   56   735   229 Charles Kard             34 St. Petersburg       FL 1:45:55   57   23:03    6:45   50   35:52    1:51   48   38:26         
   57   745   407 John Thompson            40 Parrish              FL 1:48:14   24   15:24   10:07   43   34:48    2:24   57   45:32         
   58   764   371 Marshall Watrous         39 St. Petersburg       FL 1:53:26   56   22:05   10:48   57   40:07    2:39   45   37:49         
   59   775   406 Sean Myers               40 Brandon              FL 1:57:29   36   16:50    9:18   58   41:13    2:48   59   47:22         
   60     0   658 David Anderson           50 Sarasota             FL           59   26:25                                                   
FEMALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15     4 Hollie Kenney            34 Baltimore            MD 1:02:13    2   11:02    2:50    1   24:35    1:02    2   22:45         
    2    23     6 Kate Ripple-Cramer       23 Baton Rouge          LA 1:03:43    1    9:53    3:01    3   25:02    0:46    5   25:03         
    3    31     5 Tracy Parker             36 Odessa               FL 1:04:57    3   12:13    3:17    2   24:46    0:53    4   23:51         
    4    32   881 Melissa Miller           25 Wesley Chapel        FL 1:05:18    4   12:42    2:44    5   26:30    1:03    1   22:21         
    5    42     2 Christina Noordstar      30 Tierra Verde         FL 1:06:15    5   13:27    3:10    4   25:02    0:57    3   23:40         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   201   878 Bethany Saunders         14 Treasure Island      FL 1:14:58    1   11:34    3:10    1   30:25    0:52    1   29:00         
    2   552   873 Savanna Saunders         12 Treasure Island      FL 1:28:19    2   12:14    3:59    2   34:12    1:01    4   36:56         
    3   633   872 Robyn Saunders           09 Treasure Island      FL 1:34:31    3   14:30    4:30    3   39:06    1:33    2   32:53    2:00 
    4   677   876 Rebekka Depew            13 Lutz                 FL 1:38:52    4   14:44    5:13    4   42:12    1:41    3   35:03         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43    18 Alyssa Burkert           15 Winter Garden        FL 1:06:16    4   11:56    3:16    1   25:42    0:50    1   24:34         
    2    52   911 Kristin Donahue          19 Webster              FL 1:07:08    2   10:13    3:01    2   26:27    0:53    3   26:35         
    3    75    33 Krystal Bemman           18 Winter Haven         FL 1:08:40    6   12:35    3:06    3   26:41    1:02    2   25:18         
    4   287    41 Deidre Novotny           19 Palm Harbor          FL 1:17:48    1    9:56    3:35    5   31:37    0:53    5   31:50         
    5   431    24 Maci Wilshirte           17 Lakeland             FL 1:22:56    3   11:19    3:50    6   32:41    0:53    7   34:14         
    6   482    32 Coral Owen               18 Bartow               FL 1:24:54    5   12:19    4:19    4   31:27    2:12    9   34:39         
    7   501    30 Katie Ashbaugh           18 Tampa                FL 1:25:59    8   13:13    4:19    7   32:51    1:17    8   34:21         
    8   517    31 Lauren Byle              18 Bradenton            FL 1:26:33    9   14:17    4:55    8   33:10    1:09    6   33:04         
    9   529    17 Danielle Birmingham      15 St. Petersburg       FL 1:26:56    7   12:40    4:17    9   35:24    5:09    4   29:28         
   10   659    20 Jenna Diaz               16 Tampa                FL 1:36:28   10   15:11    6:37   10   36:17    1:54   10   36:31         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   302    56 Diana Mielke             22 Tampa                FL 1:18:30    1   10:00    3:57    3   33:54    1:37    1   29:04         
    2   400   896 Lindsey Hodges           24 Tampa                FL 1:21:57    6   13:30    4:42    1   27:45    2:07    3   33:55         
    3   411    54 Rachel McKenzie          22 Fernandina Beach     FL 1:22:21    4   12:05    4:26    2   30:20    0:57    4   34:35         
    4   454    58 Kristen Ashbaugh         23 Tampa                FL 1:23:43    3   11:20    4:23    5   33:59    1:41    2   32:22         
    5   615    55 Susan Johnson            22 Tampa                FL 1:32:38    2   10:29    4:08    9   41:54    1:10    6   34:59         
    6   636    62 Cari Haugseth            24 St. Petersburg       FL 1:34:43    5   12:27    7:36    6   34:32    2:19    7   37:50         
    7   646    49 Katie Barlow             21 St. Petersburg       FL 1:35:24    8   16:04    4:59    4   33:57    1:27    8   39:00         
    8   649    63 Paige Mainor             24 Gainesville          FL 1:35:33    9   16:26    5:26    8   36:44    2:02    5   34:56         
    9   703    51 Emily Cook               21 St. Petersburg       FL 1:41:10    7   15:29    6:40    7   34:44    2:29    9   41:50         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    96    82 Ashley Boccia            26 Tampa                FL 1:09:30    9   13:32    3:28    1   26:01    1:12    1   25:20         
    2   128   118 Kathleen Lazinski        29 Lutz                 FL 1:11:01    2   11:51    3:38    2   26:56    1:08    8   27:29         
    3   134   102 Gabriela Baranova        28 Zion                 IL 1:11:30    4   12:21    3:02    5   28:16    1:06    5   26:46         
    4   155   114 Leslie Beauchamp         29 St. Petersburg       FL 1:12:45    1   11:30    3:50   10   29:58    1:23    2   26:06         
    5   177    94 Cady Dolan               27 Clearwater           FL 1:13:50   12   14:18    3:30    3   27:51    1:20    7   26:53         
    6   178    83 Kirstin Johnson          26 Largo                FL 1:13:51   15   14:26    3:32    4   28:06    1:12    3   26:38         
    7   182    73 Erin Rubenzer            25 Tampa                FL 1:14:04    5   12:27    4:02    8   29:34    1:19    4   26:44         
    8   240   106 Catherine Hall           28 St. Petersburg       FL 1:16:41   14   14:24    3:04   15   31:00    1:28    6   26:47         
    9   283   105 Jennifer Dougherty       28 Clearwater           FL 1:17:41    6   12:34    4:37   11   30:08    0:57    9   29:27         
   10   369   116 Heather Lammers          29 Tampa                FL 1:20:50    7   13:23    4:33    6   28:27    1:45   17   32:44         
   11   374   103 Kate Franzese            28 St. Petersburg       FL 1:20:59   13   14:22    3:56    9   29:46    1:33   15   31:23         
   12   427   108 Morgan Zornes            28 St. Petersburg       FL 1:22:48   17   14:33    4:07   16   31:02    1:47   13   31:21         
   13   438    95 Faith Tarver             27 Wesley Chapel        FL 1:23:21    8   13:29    5:14   13   30:54    1:56   16   31:51         
   14   470   117 Kathleen Novinskie       29 Tampa                FL 1:24:29   21   15:58    4:54   12   30:38    2:01   12   31:00         
   15   481    77 Courtney Bush            26 St. Petersburg       FL 1:24:52   18   14:43    5:42   18   32:22    1:44   10   30:24         
   16   511   107 Carrie Jernigan          28 Covington            KY 1:26:21   11   14:09    5:43   20   32:41    2:28   14   31:23         
   17   530   101 Krista Eyler             28 St. Petersburg       FL 1:26:56   16   14:29    5:22   24   34:57    1:14   11   30:57         
   18   540   115 Katie Krienitz           29 Tampa                FL 1:27:40   10   14:03    4:52    7   28:58    2:12   25   37:37         
   19   566   104 Audrey Himes             28 Tampa                FL 1:29:31   23   16:38    5:39   17   31:05    1:18   20   34:54         
   20   612    68 Courtney Delmar          25 Palm Harbor          FL 1:32:23   20   15:39    4:43   23   34:53    1:44   22   35:26         
   21   625   119 Shanna Ludzia            29 Jacksonville Beach   FL 1:33:32   26   17:47    5:50   19   32:23    2:29   21   35:04         
   22   631    80 Amber Moore              26 Zephyrhills          FL 1:34:05   22   16:05    5:14   22   33:47    1:55   24   37:07         
   23   638    78 Lindsay Holbrook         26 St. Petersburg       FL 1:35:00   19   15:33    5:36   26   38:25    1:15   18   34:13         
   24   658    70 Ruth Guilford            25 St. Petersburg       FL 1:36:27   24   17:14    5:32   21   33:27    1:20   26   38:55         
   25   700    76 Carrie Barnas            26 Gainesville          FL 1:40:50   25   17:18    5:57   27   41:34    1:19   19   34:44         
   26   706    81 Mandy Smith              26 Sarasota             FL 1:41:21    3   11:54    5:29   25   35:08    1:21   28   47:31         
   27   711    96 Tina Morlia Hifko        27 Valrico              FL 1:41:46   29   27:29    6:07   14   30:55    1:43   23   35:34         
   28   767   113 Dene' Williamson         29 Tampa                FL 1:54:19   28   19:25    6:23   28   43:19    2:43   27   42:31         
   29   786    93 Brianne Hill             27 Palmetto             FL 2:27:21   27   18:03    8:55   29   59:07    4:01   29   57:17         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    57   190 Svetlana Slocum          33 Tampa                FL 1:07:26    3   12:20    3:06    3   25:55    1:06    1   25:01         
    2    88   221 Erin Kowal               34 N Redington Beach    FL 1:09:21    1   12:08    3:29    2   25:28    1:12    4   27:05         
    3   183   222 Jill Martino             34 Lutz                 FL 1:14:08    5   12:34    3:39    4   26:30    1:03   11   30:23         
    4   191   192 Aileen Bair              33 Belleair             FL 1:14:33    4   12:30    4:16   10   28:35    1:17    3   25:58    2:00 
    5   208   220 Nickey Ezell             34 St. Petersburg       FL 1:15:18    6   13:03    4:01    5   27:27    1:15    9   29:35         
    6   220   191 Stella Valitutto         33 Tampa                FL 1:15:40   17   15:49    4:19    8   28:20    1:36    2   25:38         
    7   250   148 Suzanne O'Neal           31 Clearwater           FL 1:16:49   16   15:47    3:12    9   28:32    1:14    5   28:06         
    8   273   171 Shannon Shearer          32 Largo                FL 1:17:22   11   14:53    4:51    6   27:44    1:39    6   28:17         
    9   313   894 Christina Wagner         32 Tampa                FL 1:18:58    8   13:13    4:19    1   25:27    1:44   20   34:16         
   10   396   218 Zuzana Blackwood         34 St. Petersburg       FL 1:21:47   14   15:13    4:50   13   29:15    1:46   13   30:45         
   11   407   884 Amy Krumpka              33 Olney                MD 1:22:12    7   13:06    5:39   12   29:13    2:15   18   32:01         
   12   450   193 Suzanne Hawkins          33 Naples               FL 1:23:42   26   17:24    4:16    7   28:08    2:06   16   31:50         
   13   455   223 Melanie Cordier          34 Seminole             FL 1:23:47   20   16:32    4:48   17   31:10    1:49    8   29:29         
   14   465   130 Kelly Smith              30 St. Petersburg       FL 1:24:19    9   14:44    6:04   14   29:41    2:00   17   31:51         
   15   472   219 Linae Boehme-Terrana     34 St. Petersburg       FL 1:24:31   12   15:07    4:56   11   28:37    1:37   21   34:17         
   16   487   225 Jennifer Isenbeck        34 Wesley Chapel        FL 1:25:05   10   14:48    5:22   16   31:07    2:03   15   31:46         
   17   508   168 Linda Lam                32 Tampa                FL 1:26:11   23   16:58    5:44   24   33:01    1:08    7   29:23         
   18   526   169 Rachael Baker            32 St. Petersburg       FL 1:26:53                                             19   32:10         
   19   531   187 Nina Bode                33 Oldsmar              FL 1:26:56   15   15:20    7:08   20   32:16    1:31   12   30:43         
   20   532   145 Stephanie Bifano         31 Cincinnati           OH 1:27:01   22   16:52    5:29   15   30:47    2:27   14   31:27         
   21   576   173 Tina Fayish              32 Clearwater           FL 1:29:52   29   18:22    5:34   19   32:10    4:02   10   29:46         
   22   580   905 Melanie Sykes            32 Tampa                FL 1:30:05   13   15:08    4:45   22   32:40    1:42   26   35:52         
   23   585   128 Sarah Sandy              30 St. Petersburg       FL 1:30:24   18   16:20    5:15   18   31:54    2:10   24   34:46         
   24   605   165 Michelle Bellina         32 North Port           FL 1:31:35   21   16:34    5:31   23   32:50    1:56   23   34:45         
   25   637   189 Jenny Kirby              33 Deland               FL 1:34:46   19   16:29    5:25   27   35:13    1:55   25   35:46         
   26   666   188 Jena Glatfelter          33 Pinellas Park        FL 1:37:12   24   16:58    6:53   21   32:21    1:40   28   39:22         
   27   698   174 Dana Prince              32 Orlando              FL 1:40:41   27   18:04    7:22   26   34:27    1:53   27   38:56         
   28   715   167 Tracey Kaluga            32 Tampa                FL 1:42:18   30   18:58    8:38   29   37:47    2:30   22   34:27         
   29   749   217 Leah Carden              34 Tampa                FL 1:48:49   28   18:06    7:20   30   41:23    2:14   29   39:47         
   30   757   195 Teresa Wilds             33 St. Petersburg       FL 1:51:00   32   21:32    7:41   25   33:58    2:30   31   45:21         
   31   769   146 Jennifer Greco           31 Tampa                FL 1:54:46   25   17:13    6:24   28   36:37    2:43   32   51:49         
   32   774   224 Amy Demarinis            34 Tampa                FL 1:56:05   31   20:16    8:04   31   43:47    2:41   30   41:19         
   33     0   226 Jeanne Lesnnak           34 St. Petersburg       FL            2   12:12                                                   
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    62   439 Melanie Rowton           35 St. Augustine        FL 1:07:47    1   10:28    3:39    2   25:53    1:29    3   26:20         
    2    76   273 Cristy Bartalo           36 Tampa                FL 1:08:44    4   12:40    3:30    1   25:23    1:01    2   26:13         
    3   114   330 Lisa Kaschak             38 St. Petersburg       FL 1:10:20    3   12:38    3:16    4   26:46    0:55    6   26:46         
    4   162   282 Lisa Spohn               36 Dunellen             NJ 1:13:07    5   13:02    4:25    7   27:47    1:10    5   26:44         
    5   200   367 Michele Small            39 Tampa                FL 1:14:54    2   12:37    5:21    3   26:07    1:22   15   29:30         
    6   213   328 Erin Demarines           38 Tampa                FL 1:15:28   11   14:07    4:35    5   27:09    1:38   10   28:01         
    7   221   284 Tammie Wonning           36 Brandon              FL 1:15:40   18   14:45    3:27   14   28:41    1:10    8   27:40         
    8   227   366 Susan Baker              39 Tampa                FL 1:15:49   13   14:31    4:22   11   28:31    1:04    7   27:23         
    9   266   882 Nina Griffin             39 Tampa                FL 1:17:09   24   15:50    3:56    6   27:36    1:15   12   28:34         
   10   279   908 Stacy Robertshaw         37 Bonita Springs       FL 1:17:33   23   15:49                                 9   27:55         
   11   298   278 Emily Farris             36 St. Petersburg       FL 1:18:23    9   13:41    4:33   18   29:25    1:23   13   29:22         
   12   304   362 Miranda Lessie           39 Tampa                FL 1:18:32   10   13:49    4:38   13   28:38    1:47   16   29:43         
   13   366   277 Heather Ellison          36 Clearwater           FL 1:20:48   15   14:34    4:12   30   31:18    1:20   14   29:26         
   14   381   309 Karen Hourigan           37 San Francisco        CA 1:21:15    7   13:28    4:30   34   35:34    1:02    4   26:43         
   15   386   281 Rachel Ryder             36 Tampa                FL 1:21:24   31   16:37    5:19   19   29:29    1:44   11   28:17         
   16   388   365 Jennifer Willis          39 Clearwater           FL 1:21:27   21   15:19    4:51   21   29:48    1:25   17   30:05         
   17   391   308 Iris Gonzalez            37 Odessa               FL 1:21:34   25   15:50    4:23   32   31:33    3:44    1   26:07         
   18   402   250 Karim Martin             35 Tampa                FL 1:22:05    8   13:36    4:38    8   28:06    1:45   27   34:03         
   19   425   333 Audra Ames               38 St. Petersburg       FL 1:22:43   22   15:37    4:42   12   28:37    2:01   20   31:49         
   20   462   251 Stacey Underwood         35 Riverview            FL 1:24:10   14   14:34    4:46   20   29:44    1:41   25   33:28         
   21   467   310 Lyndi Thomas             37 Fort Myers           FL 1:24:22   28   16:05    5:03   10   28:21    2:23   22   32:32         
   22   474   364 Kerstin Schultz          39 Tampa                FL 1:24:39   29   16:12    4:03   26   30:37    2:06   19   31:42         
   23   483   285 Melissa Perkins          36 Sarasota             FL 1:24:56   20   14:54    5:48   16   28:57    1:54   24   33:25         
   24   485   253 Jodi Walker              35 Tampa                FL 1:24:59   30   16:15    4:30   27   30:39    1:20   21   32:16         
   25   500   363 Debbi Pike               39 Riverview            FL 1:25:58   32   16:47    4:22   23   30:24    1:37   23   32:49         
   26   506   275 Jennifer Brazzeal        36 St. Petersburg       FL 1:26:08   27   16:03    6:02   22   30:10    2:43   18   31:12         
   27   519   368 Shari White              39 Largo                FL 1:26:40   16   14:36    5:05   25   30:35    1:19   29   35:06         
   28   546   902 Hollie Steele            35 Tarpon Springs       FL 1:28:04    6   13:12    5:17   15   28:45    1:42   32   37:10    2:00 
   29   553   901 Kathlyn Macklojak        38 Saint Petersburg     FL 1:28:21   19   14:51    6:18   31   31:19    2:07   26   33:48         
   30   565   252 Joy Anderson             35 Largo                FL 1:29:31   17   14:40    5:10    9   28:07    1:43   33   39:53         
   31   595   279 Vanessa Goodrum          36 Lithia               FL 1:31:10   33   17:43    5:00   17   29:06    2:30   31   36:52         
   32   641   332 Jill Thompson            38 Parrish              FL 1:35:14   36   20:10    6:06   29   31:17    3:21   28   34:21         
   33   647   249 Janna Franzese           35 St. Petersburg       FL 1:35:24   12   14:13    6:37   24   30:27    2:26   36   41:44         
   34   651   283 Kyra Valadie             36 Anna Maria           FL 1:35:47                                                                
   35   707   334 Renee Barber             38 Valrico              FL 1:41:24   34   19:13    6:53   36   37:50    1:50   30   35:40         
   36   736   307 Kristin Cunningham       37 Lutz                 FL 1:46:05   37   22:07    6:11   33   33:35    3:29   35   40:45         
   37   738   331 Tina Martin              38 St. Petersburg       FL 1:46:34   35   19:44    7:28   28   30:48    2:03   38   46:33         
   38   748   246 Carolyn Kalteux-Sapp     35 Palm Harbor          FL 1:48:22   26   15:54    8:43   35   37:44    2:32   37   43:31         
   39   753   335 Judy Evans               38 St. Petersburg       FL 1:49:41   38   22:29    6:00   37   38:31    2:08   34   40:35         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    85   566 Roberta Klar             46 Palm Harbor          FL 1:09:12   13   13:21    3:39    2   24:40    1:14    5   26:21         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   102   454 Laure Blume              42 Pinellas Park        FL 1:09:48   15   14:13    3:52    2   26:18    1:22    1   24:06         
    2   127   925 Debby Farias             40 Largo                FL 1:10:57    5   12:58    4:36    3   27:12    1:11    2   25:01         
    3   150   502 Chinyere Uwah-King       44 Nokomis              FL 1:12:17    8   13:46    3:27    8   28:15    1:05    3   25:46         
    4   159   460 Donna Skaggs             42 Tampa                FL 1:12:56   18   15:03    3:51    1   24:35    1:08    5   28:20         
    5   188   402 Heidi McKenna            40 Dayton               OH 1:14:28   16   14:32    3:53   10   28:17    1:20    4   26:28         
    6   307   400 Virginia Edmonds         40 St. Petersburg       FL 1:18:46   22   15:53    3:52   14   29:07    0:55    7   29:01         
    7   318   396 Caroline McCoy           40 St. Petersburg       FL 1:19:13   11   14:02    5:04   13   29:04    1:51    8   29:14         
    8   321   399 Jacqueline Davies        40 Royal Navy              1:19:21    4   12:57    4:10    6   27:44    1:36   21   32:56         
    9   327   395 Jill Kralovanec          40 Tampa                FL 1:19:30   10   13:57    4:23   25   30:14    1:28    9   29:30         
   10   338   504 Lori Dorman              44 Bradenton            FL 1:19:47   29   16:54    4:26   12   28:23    1:11    6   28:55         
   11   345   458 Leann Kuebelbeck         42 Lithia               FL 1:20:00   19   15:17    4:39    7   28:01    1:38   12   30:28         
   12   346   398 Angel Sexton             40 Tampa                FL 1:20:01    3   11:48    5:18   16   29:21    1:26   18   32:10         
   13   359   393 Julie Duregger           40 Newport News         VA 1:20:28    1   10:24    5:42    5   27:24    1:47   28   35:12         
   14   364   394 Lisa Koehler             40 Naples               FL 1:20:44    7   13:42    5:01   18   29:33    1:27   14   31:02         
   15   367   487 Kim Thomas               43 Safety Harbor        FL 1:20:49    9   13:53    4:06   20   29:38    1:14   17   31:59         
   16   371   432 Julie Eriksen            41 Bradenton            FL 1:20:53   17   14:50    4:38   11   28:18    1:26   15   31:42         
   17   409   427 Debbie Ozner-Anderson    41 Dunedin              FL 1:22:19    6   13:10    4:53   15   29:17    1:52   22   33:09         
   18   426   403 Karen Quilty             40 St. Petersburg       FL 1:22:47   30   17:05    4:12   17   29:29    1:46   10   30:16         
   19   435   426 Michelle Hosley          41 Clearwater           FL 1:23:12   13   14:09    4:47   24   30:01    2:22   16   31:54         
   20   448   886 Missy Kujawa             40 Palm Harbor          FL 1:23:40   20   15:33    4:50   29   31:07    1:51   11   30:21         
   21   484   392 Karen Donahue            40 Tampa                FL 1:24:57    2   11:36    5:33   36   34:25    2:28   13   30:57         
   22   488   457 Diane Genne              42 Tampa                FL 1:25:10   14   14:11    5:17    9   28:16    2:13   29   35:14         
   23   539   453 Lynn Allen               42 Tampa                FL 1:27:31   23   15:58    5:03   21   29:52    1:36   27   35:05         
   24   548   503 Amy Davenport            44 Largo                FL 1:28:12   26   16:28    5:23   19   29:37    2:04   26   34:42         
   25   608   456 Kimberleigh Flynn        42 St. Petersburg       FL 1:31:44   34   17:47    5:33   31   32:00    2:37   24   33:48         
   26   610   391 Therese Evangelista      40 Bradenton            FL 1:31:59   35   17:58    6:35   26   30:23    1:31   31   35:35         
   27   611   505 Linda Richards           44 Lakeland             FL 1:32:00   41   20:02    6:58   28   30:58    1:24   20   32:40         
   28   617   430 Cathy Vienneau           41 St. Petersburg       FL 1:32:58   28   16:31    5:39   34   33:21    1:46   32   35:42         
   29   621   479 Michelle Bushoven        43 St. Petersburg       FL 1:33:08   36   18:42    6:48   30   31:44    2:21   23   33:34         
   30   623   483 Jacqueline Monahan       43 Ridgefield           CT 1:33:25   33   17:42    5:21   42   36:35    1:30   19   32:19         
   31   626   904 Brenda Dorman            42 Winter Park          FL 1:33:43   31   17:12    5:12   33   33:14    1:41   36   36:25         
   32   630   431 Amy Ballot               41 Orlando              FL 1:34:01   24   16:10    5:07   22   29:56    2:09   41   40:41         
   33   632   500 Christine Payne          44 Orlando              FL 1:34:11   32   17:31    5:37   23   29:57    2:08   38   38:59         
   34   645   501 Martha Salamanca         44 Wesley Chapel        FL 1:35:22   40   19:31    5:19   27   30:54    1:45   34   35:55    2:00 
   35   653   452 Melany Jablonski         42 Lutz                 FL 1:35:58   37   18:53    6:34   37   34:31    1:22   25   34:41         
   36   654   488 Jennifer Hughes          43 St. Petersburg       FL 1:36:04   21   15:40    5:58   44   37:14    1:46   30   35:27         
   37   662   424 Kathi Ballehr            41 Tampa                FL 1:36:51   25   16:11    4:59   35   33:57    1:32   39   40:14         
   38   680   428 Maria Phillips           41 Palmetto             FL 1:39:08   39   19:14    5:31   43   36:48    1:30   35   36:06         
   39   686   397 Elisabeth Royval-Moore   40 Holmes Beach         FL 1:39:29   43   20:20    6:46   32   33:03    2:15   37   37:06         
   40   689   486 Val Tavanese             43 Belleair             FL 1:39:43   42   20:04    6:10    4   27:20    1:56   45   44:16         
   41   697   482 Marcie Matthews          43 Tampa                FL 1:40:37   12   14:04    6:06   40   34:57    1:59   43   43:33         
   42   705   461 Claire Hancock           42 Tampa                FL 1:41:21   27   16:29                                33   35:48         
   43   737   484 Pauline Parrish          43 Sarasota             FL 1:46:29   44   20:29    6:41   39   34:53    2:26   42   42:02         
   44   741   490 Linda Opalisky           43 Osprey               FL 1:47:11   38   19:09    7:45   41   35:46    4:03   40   40:30         
   45   755   429 Cynthia Shaver           41 Clearwater           FL 1:50:33   46   22:55    7:34   38   34:47    1:20   44   43:58         
   46   784   485 Pia Roman                43 Orlando              FL 2:09:47   45   21:57    9:04   45   43:25    2:44   46   52:38         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   117   586 Melissa Dipple           47 Miami                FL 1:10:24    1   11:56    3:35    1   26:41    1:04    5   27:09         
    2   149   561 Renee Tillwick           46 St. Petersburg       FL 1:12:15    3   12:41    4:32    3   26:48    1:22    4   26:54         
    3   158   555 Cindy McBride            46 St. Petersburg       FL 1:12:56   12   15:08    3:38    2   26:41    1:13    1   26:16         
    4   192   634 Gail Norman              49 Tampa                FL 1:14:36   13   15:08                                                   
    5   195   632 Mary Dworkin             49 Clearwater           FL 1:14:45    9   14:18    4:54    7   27:23    1:23    3   26:50         
    6   215   609 Ginger Bean              48 Tampa                FL 1:15:33    2   12:25    4:47   11   27:53    1:34    9   28:56         
    7   239   552 Mary Fisher              46 Bartow               FL 1:16:36    7   13:47    3:46    9   27:28    1:30    8   28:07    2:00 
    8   247   559 Sarah Ransom             46 Tampa                FL 1:16:48   22   15:51    4:45   12   28:11    1:22    2   26:40         
    9   272   612 Dawn Pelletier           48 Nokomis              FL 1:17:21    4   13:17    3:41    5   27:13    1:23   16   31:48         
   10   303   521 Linda Cowart             45 Cocoa                FL 1:18:31   14   15:10    5:06   10   27:49    1:01   11   29:27         
   11   305   562 Janie Wolfe              46 Bradenton            FL 1:18:33   18   15:34    4:39    8   27:27    1:37   10   29:19         
   12   349   531 Patricia Farese          45 St. Petersburg       FL 1:20:03   10   14:19    4:03   28   32:22    1:31    7   27:50         
   13   354   567 Lynda Roszel             46 Tampa                FL 1:20:12   17   15:32    5:20   20   30:44    1:21    6   27:17         
   14   356   529 Shannon Downing          45 Tampa                FL 1:20:21    8   14:16    4:17   19   30:32    1:29   12   29:48         
   15   363   610 Janet Bilyeu             48 Largo                FL 1:20:40   16   15:26    4:28   13   28:16    2:13   13   30:18         
   16   385   557 Karen Noponen            46 Naples               FL 1:21:21    5   13:25    4:07   18   30:13    1:26   18   32:11         
   17   389   565 Carol Bemman             46 Winter Haven         FL 1:21:28   31   16:59    3:50    4   26:48    1:04   22   32:49         
   18   405   923 Julie Holt               48 Bradenton            FL 1:22:08   19   15:34    4:19    6   27:19    1:50   23   33:08         
   19   429   530 Shawni Ely               45 Tampa                FL 1:22:55    6   13:33    4:49   15   28:28    2:04   24   34:02         
   20   463   558 Lana Pennino             46 New York             NY 1:24:13   29   16:51    4:38   14   28:23    1:47   21   32:34         
   21   498   554 Karen Keezel             46 Orlando              FL 1:25:53   20   15:40    5:25   16   30:02    2:24   19   32:24         
   22   528   631 Pascale Botvinik         49 Temple Terrace       FL 1:26:55   11   14:27    5:43   29   32:47    1:32   20   32:29         
   23   541   528 Helen Wiegman            45 Parrish              FL 1:27:47   15   15:13    5:38   27   32:15    2:38   17   32:04         
   24   545   564 Charlene Belsito         46 Holmes Beach         FL 1:28:04   23   15:56    6:03   26   32:00    3:36   14   30:31         
   25   550   527 Lisa Van Devander        45 Valrico              FL 1:28:16   35   18:21    5:22   23   31:21    2:31   15   30:43         
   26   587   595 Michelle McGuire         47 St. Petersburg       FL 1:30:37   27   16:20    6:02   21   30:46    1:39   27   35:51         
   27   597   563 Lisa Ballot              46 Orlando              FL 1:31:12   28   16:50    5:30   17   30:07    1:24   28   37:23         
   28   634   556 Audrey Mills             46 Bradenton            FL 1:34:32   30   16:53    5:17   33   35:03    1:32   26   35:49         
   29   652   636 Kimberly Palmer          49 Spring Hill          FL 1:35:56   24   16:07    5:16   25   31:56    2:28   33   40:10         
   30   657   613 Nina Boone               48 Clearwater           FL 1:36:15   21   15:48    5:16   35   36:00    1:20   29   37:53         
   31   688   553 Helen Harris             46 St. Petersburg       FL 1:39:32   26   16:16    7:25   30   33:45    2:56   31   39:11         
   32   713   525 Kathy Shepherd           45 Tampa                FL 1:42:01   38   22:39    7:09   32   34:51    2:46   25   34:37         
   33   721   630 Eloise Gilbert           49 Riverview            FL 1:43:15   37   20:38    8:30   22   31:11    3:22   32   39:35         
   34   725   560 Barb Syler               46 Kingstowne           VA 1:44:11   25   16:10    9:46   36   36:11    3:44   30   38:22         
   35   726   585 Susan Brown              47 Largo                FL 1:44:13   32   17:00    6:22   24   31:30    2:27   36   46:56         
   36   752   635 Rose Wagner              49 St. Petersburg       FL 1:49:33   33   17:02    7:20   31   34:45    3:10   37   47:19         
   37   756   520 Michelle Bonfe           45 Tampa                FL 1:50:38   34   17:27    6:30   38   38:13    2:29   34   46:00         
   38   765   533 Shari Lindsey            45 Sarasota             FL 1:53:38   39   22:59    6:15   34   35:37    2:45   35   46:04         
   39   781   526 Karen Turner             45 Seminole             FL 2:06:47   40   24:45    7:41   39   42:47    2:55   38   48:41         
   40     0   522 Karen Dimassi            45 Largo                FL           36   19:45    9:10   37   37:36    5:07                      
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   251   649 Joan Perry               50 Kinston              NC 1:16:53    5   15:26    4:23    1   27:26    1:23    1   28:16         
    2   339   676 Kim Stoddard             52 Madeira Beach        FL 1:19:47    1   11:40    5:03    7   30:57    1:49    3   30:20         
    3   378   699 Cheryl Decker            54 Clermont             FL 1:21:09    2   13:35    4:12    2   28:16    2:08    6   33:00         
    4   390   440 Clare Kelley             52 Saint Petersburg     FL 1:21:29    7   15:54    3:43    3   28:19    1:51    2   29:44    2:00 
    5   453   697 Pamela Kallio            54 Tampa                FL 1:23:43    3   14:10    4:34    4   29:05    1:32    4   32:24    2:00 
    6   512   648 Maggie Miller            50 Fort Myers           FL 1:26:25    4   15:17    4:44    6   30:51    1:52    7   33:43         
    7   536   698 Cindy Perret             54 Metairie             IA 1:27:12    6   15:53    5:31    8   31:13    2:01    5   32:36         
    8   584   662 Cindy Dreja              51 Largo                FL 1:30:21    8   16:13    5:42    9   33:07    1:14    8   34:07         
    9   675   689 Karen Stromberg          53 Clearwater           FL 1:38:22   12   19:10    6:14    5   29:51    2:19   10   40:49         
   10   683   674 Nanette Smith            52 Seminole             FL 1:39:23    9   16:57    6:41   10   35:53    2:41    9   37:14         
   11   760   690 Vicki Wuertz             53 Lakeland             FL 1:51:57   11   19:01    6:15   11   36:53    1:38   11   48:11         
   12   772   906 Beth Hawkins             50 Saint Petersburg     FL 1:56:00   10   18:03    8:16   12   38:30    2:03   12   49:11         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   477   708 Kathy Dodd               55 Clearwater           FL 1:24:43    1   12:45    7:15    6   33:36    1:23    1   29:46         
    2   480   721 Leslie Gerlach           57 Largo                FL 1:24:48    2   15:39    4:40    1   30:20    1:26    3   32:45         
    3   523   736 Lindsay Bell             58 St. Petersburg       FL 1:26:50    8   17:44    4:56    2   31:28    1:37    2   31:06         
    4   579   707 Diane Lajoie             55 St. Petersburg       FL 1:30:03    7   17:24    5:15    3   31:39    2:25    4   33:21         
    5   635   709 Diane Spicer             55 Tampa                FL 1:34:35    9   19:03    6:54    4   32:49    2:16    5   33:34         
    6   694   715 Susan Shadle             56 Fort Myers           FL 1:40:13    5   16:25    5:12    5   33:07    2:23    7   43:08         
    7   710   719 Dawn Shea                57 St. Petersburg       FL 1:41:35    4   16:08    5:32    7   34:33    1:38    8   43:46         
    8   734   737 Pat Brighton             58 St. Petersburg       FL 1:45:53    3   15:52    5:35    8   35:34    3:08    9   45:46         
    9   742   720 Joanne Swanick           57 St. Petersburg       FL 1:47:27    6   17:09    6:30   10   41:55    2:50    6   39:05         
   10   773   907 Kathy Johnson            55 St. Petersburg Beach FL 1:56:01   10   21:50    6:16    9   37:32    1:37   10   48:48         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   514   757 Janet Thompson           62 Tampa                FL 1:26:28    1   14:03    5:29    1   30:47    1:40    1   34:30         
    2   668   746 Carol Neal               60 The Villages         FL 1:37:23    4   17:38    6:15    4   33:42    1:46    2   38:05         
    3   724   766 Margaret Joy Johnson     64 Sun City Center      FL 1:44:08    3   17:37    7:03    3   33:12    3:28    3   42:49         
    4   754   747 Peggy Lucey              60 St. Petersburg       FL 1:50:26    2   17:00    8:33    2   32:41    3:18    4   48:56         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   693   770 Barbara Towey            65 Treasure Island      FL 1:40:06    1   18:03    5:28    1   29:40    2:24    1   44:34         
    2   787   778 Shirley Bassett          68 St. Petersburg       FL 2:27:39    2   23:00   11:16    2   48:04    3:02    2 1:02:19         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   761   787 Katie Knight-Perry       72 St. Petersburg       FL 1:52:04    1   16:49    5:56    1   32:02    2:59    1   54:19         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   778   793 Jackie Yost              79 Treasure Island      FL 1:57:42    1   20:56    7:09    1   36:08    4:06    1   49:24         
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   496   795 Laura Fauver             28 St. Petersburg       FL 1:25:45    3   15:36    4:32    1   30:27    2:00    1   33:12         
    2   602   129 Heidi Schwaner           30 Tampa                FL 1:31:30    1   15:12    4:46    2   33:27    1:33    2   36:34         
    3   766    84 Carly Holland            26 Zephyrhills          FL 1:53:52    2   15:20   10:12    4   43:55    1:34    3   42:53         
    4   776   797 Jennifer-Noe Dennis      33 Tampa                FL 1:57:35    4   18:53    6:41    3   40:00    2:45    4   49:17         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   373   803 Lisa Jamison             45 Tampa                FL 1:20:57    2   15:27    4:44    1   26:40    1:34    2   32:35         
    2   490   802 Heather Taylor           41 Tampa                FL 1:25:19    1   12:28    5:07    3   29:20    2:06    3   36:20         
    3   560   800 Sandra Janack            41 Gulfport             FL 1:29:04    3   16:08    6:04    4   32:18    2:24    1   32:11         
    4   640   805 Vikki Moore              47 Palm Harbor          FL 1:35:12    5   17:16    6:08    5   33:24    1:50    4   36:36         
    5   685   804 Lisa Pesta               45 St. Petersburg       FL 1:39:28    6   17:50    4:51    2   28:52    1:46    6   46:12         
    6   704   519 Tonia Hayes              45 Fruitland Park       FL 1:41:10    4   16:19    6:58    6   35:50    2:49    5   39:16         
    7   783   801 Patrice Strange          41 St. Cloud            FL 2:09:00    7   19:17   10:05    7   41:55    3:04    7   54:42         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   239   552 Mary Fisher              46 Bartow               FL 1:16:36    6   13:47    3:46    1   27:28    1:30    1   28:07    2:00 
    2   287    41 Deidre Novotny           19 Palm Harbor          FL 1:17:48    1    9:56    3:35    7   31:37    0:53    8   31:50         
    3   411    54 Rachel McKenzie          22 Fernandina Beach     FL 1:22:21    3   12:05    4:26    3   30:20    0:57   11   34:35         
    4   470   117 Kathleen Novinskie       29 Tampa                FL 1:24:29   15   15:58    4:54    5   30:38    2:01    7   31:00         
    5   481    77 Courtney Bush            26 St. Petersburg       FL 1:24:52    8   14:43    5:42    9   32:22    1:44    5   30:24         
    6   508   168 Linda Lam                32 Tampa                FL 1:26:11   21   16:58    5:44   11   33:01    1:08    2   29:23         
    7   529    17 Danielle Birmingham      15 St. Petersburg       FL 1:26:56    5   12:40    4:17   19   35:24    5:09    3   29:28         
    8   530   101 Krista Eyler             28 St. Petersburg       FL 1:26:56    7   14:29    5:22   17   34:57    1:14    6   30:57         
    9   548   503 Amy Davenport            44 Largo                FL 1:28:12   18   16:28    5:23    2   29:37    2:04   13   34:42         
   10   576   173 Tina Fayish              32 Clearwater           FL 1:29:52   27   18:22    5:34    8   32:10    4:02    4   29:46         
   11   605   165 Michelle Bellina         32 North Port           FL 1:31:35   20   16:34    5:31   10   32:50    1:56   15   34:45         
   12   610   391 Therese Evangelista      40 Bradenton            FL 1:31:59   23   17:58    6:35    4   30:23    1:31   18   35:35         
   13   612    68 Courtney Delmar          25 Palm Harbor          FL 1:32:23   12   15:39    4:43   16   34:53    1:44   16   35:26         
   14   631    80 Amber Moore              26 Zephyrhills          FL 1:34:05   16   16:05    5:14   12   33:47    1:55   21   37:07         
   15   636    62 Cari Haugseth            24 St. Petersburg       FL 1:34:43    4   12:27    7:36   15   34:32    2:19   22   37:50         
   16   638    78 Lindsay Holbrook         26 St. Petersburg       FL 1:35:00   11   15:33    5:36   25   38:25    1:15    9   34:13         
   17   653   452 Melany Jablonski         42 Lutz                 FL 1:35:58   28   18:53    6:34   14   34:31    1:22   12   34:41         
   18   654   488 Jennifer Hughes          43 St. Petersburg       FL 1:36:04   13   15:40    5:58   22   37:14    1:46   17   35:27         
   19   659    20 Jenna Diaz               16 Tampa                FL 1:36:28    9   15:11    6:37   21   36:17    1:54   20   36:31         
   20   698   174 Dana Prince              32 Orlando              FL 1:40:41   25   18:04    7:22   13   34:27    1:53   23   38:56         
   21   700    76 Carrie Barnas            26 Gainesville          FL 1:40:50   22   17:18    5:57   27   41:34    1:19   14   34:44         
   22   704   519 Tonia Hayes              45 Fruitland Park       FL 1:41:10   17   16:19    6:58   20   35:50    2:49   24   39:16         
   23   705   461 Claire Hancock           42 Tampa                FL 1:41:21   19   16:29                                19   35:48         
   24   706    81 Mandy Smith              26 Sarasota             FL 1:41:21    2   11:54    5:29   18   35:08    1:21   30   47:31         
   25   715   167 Tracey Kaluga            32 Tampa                FL 1:42:18   29   18:58    8:38   24   37:47    2:30   10   34:27         
   26   721   630 Eloise Gilbert           49 Riverview            FL 1:43:15   31   20:38    8:30    6   31:11    3:22   25   39:35         
   27   748   246 Carolyn Kalteux-Sapp     35 Palm Harbor          FL 1:48:22   14   15:54    8:43   23   37:44    2:32   29   43:31         
   28   749   217 Leah Carden              34 Tampa                FL 1:48:49   26   18:06    7:20   26   41:23    2:14   26   39:47         
   29   766    84 Carly Holland            26 Zephyrhills          FL 1:53:52   10   15:20   10:12   29   43:55    1:34   28   42:53         
   30   767   113 Dene' Williamson         29 Tampa                FL 1:54:19   30   19:25    6:23   28   43:19    2:43   27   42:31         
   31   786    93 Brianne Hill             27 Palmetto             FL 2:27:21   24   18:03    8:55   30   59:07    4:01   31   57:17         
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1    81   993 Mkc                                                 1:09:00    1   12:04    4:21    1   23:45    1:05    1   27:48         
                  Mike McCathy/ Steven Klar/ Robert Carr                    
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   423    69 Twila & Tweet                                       1:22:42    1   16:51    3:07    2   33:16    1:14    1   28:16         
                  Crystal Runyan/ Jessica Head                              
    2   572   992 Stugots                                             1:29:41    3   18:14    4:13    1   31:48    0:55    2   34:33         
                  Cyndi Reynolds/ Nicole Pepe/ Analisa Falcon               
    3   740   999 Belle View Belles                                   1:46:59    2   16:52    3:17    3   38:16    1:04    3   47:32         
                  Julie Reich/ Janet Casto/ Suzanne Ankers                  
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1    13   991 Tampa Tribune                                       1:02:04    1    9:27    3:04    1   23:02    0:56    2   25:36         
                  Andy Smith/ Russ Holecek/ Patty Kim                       
    2   142   994 Lempbrooke                                          1:11:57    3   13:53    3:18    2   24:10    0:57    4   29:42         
                  Grant Lempriere/ Grant Lempriere/ Michelle Lempriere      
    3   225  1000 Argosy University - Sarasota                        1:15:46    4   14:38    4:01    3   26:54    1:07    3   29:09         
                  Beth Terlip/ Mike Barnes/ Mark Lauver                     
    4   231   998 Bottoms Up                                          1:16:00    6   18:05    5:54    6   30:08    1:04    1   20:50         
                  Beth Bernet/ Kathy Walter/ Mickey Hooke                   
    5   342   995 Guata'cousins                                       1:19:53    2   13:00    3:18    5   29:22    1:02    5   33:14         
                  Madai Prodropmitis/ George La Banca/ Ronal Prodropmitis   
    6   569   996 Fastfinisher                                        1:29:36    5   14:58    5:24    4   28:57    2:46    6   37:32         
                  Andrew Kovalovsky/ Peter Hanley/ Rachel Hanley            
    7   768   989 Team Walrus                                         1:54:35    7   21:56    5:28    7   38:21    1:05    7   47:47         
                  Jonathan Ellis/ Valerie Doll/ April Stanley               
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
   26 7.2 Placement of Equipment             2:00 
   27 7.2 Placement of Equipment             2:00 
   89 3.4h Abandoned Equipment               2:00 
  134 5.10f Position                         2:00 
  176 5.10f Position                         2:00 
  192 5.10d Blocking                         2:00 
  272 5.10d Blocking                         2:00 
  292 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  302 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  311 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  336 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  341 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  409 5.10f Position                         2:00 
  440 5.10a Drafting                         2:00 
  501 5.10a Drafting                         2:00 
  507 5.10a Drafting                         2:00 
  534 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  552 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  573 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  603 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  605 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  622 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  697 5.10a Drafting                         2:00 
  713 5.10f Position                         2:00 
  734 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  810 5.10f Position; 7.2 Placement          4:00 
  824 5.10a Drafting                         2:00 
  828 5.10f Position                         2:00 
  830 5.10d Blocking                         2:00 
  833 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  863 5.10g Overtaken                        2:00 
  868 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  872 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  891 5.10f Position                         2:00 
  902 5.10f Position                         2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  897 3.4m Improper wave start              59:52    7:27    3:50   24:22    1:10   23:05 
  988 3.4m Improper Wave Start            1:05:40    1:20    4:08   30:57    1:00   28:16 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com