Alta Vista Sports

 

Health First Olympic and Sprint Distance Triathlon
1.5K Swim/40K Bike/10K Run
1/4 Mile Swim/15.9 Mile Bike/3.7 Mile Run
October 7, 2007
Melbourne, FL
Race Director: Christine Lighthill
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
MALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2    10 Christian Monsanto       27 Gainesville               FL 2:22:59    1   27:23    1:10    2 1:13:26    0:32    2   40:30         
    2     4    12 John Bess                28 South Daytona             FL 2:28:06   33   38:32    1:20    1 1:08:34    0:44    1   38:59         
    3     5    60 Sean Hendryx             41 Clermont                  FL 2:29:47   10   32:09    1:12    4 1:14:40    0:42    3   41:05         
OLYMPIC DISTANCE TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   164     2 Ian Dawley               17 Indialantic               FL 3:31:14    1   45:01    2:48    1 1:42:10    1:01    1 1:00:17    2:00 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    75     6 Michael Casey            23 West Melbourne            FL 3:04:04    1   36:30    2:12    1 1:33:52    1:00    1   50:32         
    2   154     5 Chad Thompson            23 Gainesville               FL 3:25:30    4   45:43    1:45    2 1:37:09    1:31    2   59:24         
    3   189     4 Michael Wright           21 Melbourne                 FL 3:43:08    3   44:49    2:33    3 1:37:37    2:13    3 1:15:59         
    4     0     3 Gregory Seigel           20 Coral Gables              FL            2   39:07    2:21                                           
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    37    13 Daniel Anderson          29 Jacksonville Beach        FL 2:52:13    2   35:41    2:01    1 1:21:02    1:19    2   52:11         
    2    44    11 Brady Nelson             28 Arlington                 VA 2:54:14    3   36:10    2:17    2 1:23:02    1:08    1   51:38         
    3    87     9 Aldo Nunez               26 West Melbourne            FL 3:05:10    4   38:00    1:32    4 1:29:39    1:09    4   54:51         
    4   125    15 Ryan Lash                29 Vero Beach                FL 3:16:46    5   39:26    1:47    3 1:29:17    1:07    5 1:05:09         
    5   131     8 John Holland             26 Palm Beach Gardens        FL 3:18:01    1   33:12    2:45    6 1:46:06    3:19    3   52:42         
    6   174   236 Christopher Langford     26 Kissimmee                 FL 3:34:55    6   53:18    2:04    5 1:33:14    0:42    6 1:05:39         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12    16 Ken Marker               30 Fernandina Beach          FL 2:39:07    6   37:00    1:09    1 1:15:49    0:47    1   44:24         
    2    28    30 Mark Wolfgang            34 Melbourne                 FL 2:47:40    2   29:17    1:11    6 1:23:50    0:42    5   52:42         
    3    36    27 Sean McDaniel            33 Port Orange               FL 2:51:07    3   31:57    1:59    5 1:22:13    0:53    6   54:06         
    4    38    29 Jeff Maher               33 Stuart                    FL 2:52:28    7   38:53    1:43    3 1:19:13    0:51    3   51:50         
    5    42    32 Paul Fleming             34 West Melbourne            FL 2:53:10   10   42:46    1:48    2 1:16:14    1:00    2   51:24         
    6    47    18 Trevor Widick            30 Palm Bay                  FL 2:55:24    9   41:03    1:33    4 1:19:32    1:03    4   52:15         
    7    51    23 William Smith            31 Vero Beach                FL 2:56:50    1   29:06    2:17   11 1:27:27    1:58    8   56:04         
    8    57    28 Nathan Falk              33 Satellite Beach           FL 2:58:51    4   35:54    1:22    8 1:24:55    0:49    7   55:53         
    9   109    19 Tommy Turek              31 Melbourne                 FL 3:11:20    8   40:43    1:31   12 1:31:04    1:24    9   56:39         
   10   111    22 Soren Sorensen           31 Tampa                     FL 3:11:32   12   46:29    2:30    7 1:24:03    1:33   10   57:00         
   11   146    26 Jason Sipple             33 Orlando                   FL 3:23:29   14   48:36    2:11   10 1:26:34    1:28   13 1:04:42         
   12   158    25 Doug McCard              33 Kissimmee                 FL 3:27:33   11   45:58    2:18   13 1:35:10    1:40   12 1:02:28         
   13   171    17 Jared Gaines             30 Gainesville               FL 3:32:50   13   47:31    1:49   15 1:40:22    0:43   11 1:02:27         
   14   178    31 Joseph Solano            34 Orlando                   FL 3:36:00                        14 1:39:57    2:37   14 1:10:58         
   15   184    24 Michael Melton           32 Melbourne                 FL 3:38:38   15   54:40    1:50    9 1:25:15    1:53   15 1:15:02         
   16     0    21 Matthew Geren            31 St. Augustine             FL            5   36:35    1:15                                           
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8    49 Chris Seinkner           39 Indian Harbour Beach      FL 2:35:46    2   28:52    1:18    2 1:16:39    0:45    3   48:14    2:00 
    2     9    44 Kerry Mowlam             38 Ponte Verde               FL 2:36:55    4   34:39    1:21    1 1:15:04    0:38    1   45:14         
    3    19    53 Sean McFadden            39 Winter Park               FL 2:44:55   10   39:39    1:34    3 1:17:27    0:43    2   45:34         
    4    27    35 Alan Holt                35 Ormond Beach              FL 2:47:16    1   27:54    2:06    6 1:21:55    0:35    9   54:48         
    5    35    39 Greg Trainor             37 Winter Garden             FL 2:51:04   11   39:49    1:33    5 1:18:03    0:53    5   50:47         
    6    60    50 Todd Volheim             39 Oviedo                    FL 3:00:59    9   38:55    1:15    4 1:17:29    0:35   15 1:02:48         
    7    61    47 Barry Segal              38 Vero Beach                FL 3:01:13   12   40:37    1:46   12 1:26:47    1:14    6   50:51         
    8    63    38 Rick Buck                37 Melbourne Beach           FL 3:01:27    7   38:07    1:41    7 1:21:56    1:08   12   58:36         
    9    68    43 Ted Bolt                 38 Ormond Beach              FL 3:02:54    8   38:40    2:28    8 1:23:39    1:14   11   56:54         
   10    93    40 Chris Boozer             38 Elizabethtown             KY 3:06:04   14   44:16    2:23   10 1:25:05    1:08    8   53:14         
   11    99    33 Ryan Loerzel             35 Altamonte Springs         AL 3:07:22    5   35:28    1:35    9 1:23:44    1:28   17 1:05:10    2:00 
   12   114   235 Sergio Santos            35 Santai Ria Azoia, Portuga    3:13:14    6   37:02    2:39   18 1:38:03    0:34   10   54:57         
   13   117    51 Darren Lidbetter         39 Port St. Lucie            FL 3:14:17   19   53:15    1:33   14 1:29:35    0:54    4   49:03         
   14   137    54 Trung Lively             39 Winter Park               FL 3:20:02   17   48:04    2:44   11 1:25:42    1:21   14 1:02:14         
   15   149    46 Joseph Ninke             38 Sebastian                 FL 3:24:05   18   49:05    2:53   19 1:38:20    2:10    7   51:40         
   16   153    37 Eric McKinley            37 Indian Harbour Beach      FL 3:25:25   15   44:18    3:17   16 1:32:07    1:03   16 1:04:43         
   17   162    45 Steve Winfough           38 Rockledge                 FL 3:28:37   21   57:01    2:16   13 1:28:15    0:55   13 1:00:12         
   18   165    36 Richard Critchfield      35 Vero Beach                FL 3:31:25   13   42:13    2:25   15 1:31:06    1:49   20 1:13:53         
   19   173    41 Michael Mandese          38 Melbourne Beach           FL 3:34:45   16   45:16    4:08   17 1:32:20    2:26   18 1:10:38         
   20   200    52 Todd Hyde                39 Southwest Ranches         FL 3:53:32   20   56:51    2:47   20 1:38:43    2:53   19 1:12:20         
   21     0    34 Lee Zohlman              35 Miami                     FL            3   29:48    1:19                                           
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7    55 Baucum Fulk              40 Little Rock               AR 2:34:31    3   32:29    1:11    2 1:15:04    1:03    2   44:46         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15    67 Stephen Griggs           42 Lake Mary                 FL 2:43:09    3   34:52    1:39    2 1:15:31    0:50    5   50:20         
    2    16    73 John Jordan              43 Cape Canaveral            FL 2:43:42    4   36:59    2:08    1 1:13:47    0:52    4   49:58         
    3    20    70 Bill Wenner              42 Orlando                   FL 2:45:33    6   37:28    1:30    3 1:21:13    0:59    1   44:24         
    4    32    63 Stephane Naoumoff        41 Merritt Island            FL 2:49:52    1   30:40    1:25    4 1:22:34    0:50    8   54:24         
    5    41    57 Troy Sheets              40 Melbourne                 FL 2:53:03   13   41:57    2:09    5 1:22:38    0:33    2   45:48         
    6    67    64 Juan Estrella            41 St. Augustine             FL 3:02:48   15   43:40    2:16   10 1:26:41    1:30    3   48:44         
    7    72    78 Gary Ganiban             44 Indialantic               FL 3:03:49   16   44:47    2:25    7 1:22:55    0:52    7   52:53         
    8    88    72 Shawn Schaffner          43 Cape Canaveral            FL 3:05:23   10   40:19    3:52   12 1:29:06    1:06    6   51:02         
    9    89    62 Jon Davis                41 Indian Harbour Beach      FL 3:05:32    5   37:26    1:44    6 1:22:48    1:12   13 1:02:23         
   10    92    77 David McGovern           44 Ft. Pierce                FL 3:05:58    2   31:49    2:24    9 1:24:50    0:35   18 1:06:21         
   11    98    75 Coy Speer                43 Melbourne                 FL 3:07:09    7   38:30    2:36   13 1:29:14    1:20    9   55:30         
   12   128    71 John Campbell            42 Viera                     FL 3:17:09    9   39:53    1:51   11 1:28:01    1:23   17 1:06:02         
   13   135    74 Steven Conner            43 Longwood                  FL 3:19:29   12   41:47    2:23   14 1:31:18    1:07   14 1:02:56         
   14   140    68 Donald McKinnon  Jr.     42 Melbourne                 FL 3:22:00   20   53:33    3:21    8 1:22:58    1:50   12 1:00:20         
   15   152    81 Gary Phillips            44 Tampa                     FL 3:24:46   11   41:01    2:40   15 1:31:57    1:30   21 1:07:40         
   16   156    76 John Lorelle             43 Tampa                     FL 3:26:42   19   46:10    2:50   16 1:33:39    0:50   15 1:03:14         
   17   157    66 Chris Sangalli           41 Vero Beach                FL 3:27:11   14   42:00    3:08   21 1:40:15    2:13   11   59:37         
   18   168    56 Michael McCluskey        40 Melbourne                 FL 3:31:54   17   44:59    4:25   19 1:39:53    3:30   10   59:10         
   19   175    59 Jeff Weatherhead         40 Palmetto                  FL 3:35:12   18   45:49    3:14   17 1:35:07    2:39   22 1:08:25         
   20   194    69 Robert Sumpter           42 Orlando                   FL 3:48:31   22   59:28    1:59   18 1:38:08    2:01   19 1:06:57         
   21   202    79 Stuart Dawley            44 Indialantic               FL 3:54:54   24 1:01:51    3:53   20 1:40:14    1:49   20 1:07:09         
   22   205    61 Laurence Ferber          41 Floral City               FL 4:00:52   23 1:01:00   10:40   22 1:42:39    1:41   16 1:04:53         
   23     0    65 Jim Midelis              41 Vero Beach                FL            8   39:51    2:23                                           
   24     0    58 Kevin Stevens            40 Palm Coast                FL           21   53:57    2:53                                           
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10    94 Paul Rice                49 Daytona Beach             FL 2:38:14    1   32:53    1:39    1 1:16:46    0:52    1   46:06         
    2    21    90 Chris Burkett            48 Daytona Beach             FL 2:45:52    2   35:13    2:28    2 1:19:32    0:52    2   47:49         
    3    71    89 Stuart Shafer            47 Vero Beach                FL 3:03:42    4   40:35    2:07    4 1:24:06    0:58   10   55:59         
    4    73    85 Stephen Denny            46 Jupiter                   FL 3:03:50   10   44:47    1:30    3 1:22:29    0:46    7   54:19         
    5    74    96 Jeff Baker               49 Winter Springs            FL 3:03:57    3   39:18    1:40   10 1:30:48    1:07    4   51:07         
    6    81    88 Jim Smith                47 Gainesville               FL 3:04:29    5   42:06    2:17    8 1:29:51    0:47    3   49:31         
    7    90    91 Jeffrey Cook             48 Indian Harbour Beach      FL 3:05:34    7   44:20    2:20    6 1:25:26    1:10    5   52:20         
    8   101    93 John Barrett             48 Orlando                   FL 3:07:32    9   44:45    2:06    5 1:24:34    1:40    8   54:29         
    9   133    82 Curtis Williams          45 Cape Canaveral            FL 3:18:56   12   50:24    2:19    9 1:30:13    0:46    9   55:16         
   10   148    92 Chris Bennett            48 Melbourne Beach           FL 3:24:02   11   47:18    4:09    7 1:28:04    1:44   11 1:02:49         
   11   188    95 Keith Robinson           49 Orlando                   FL 3:42:16   13   51:15    3:48   12 1:35:03    1:46   13 1:10:26         
   12   191    84 Les Lettiero             45 Tampa                     FL 3:44:39   14   52:27    1:48   14 1:56:40    1:25    6   52:21         
   13   193    83 Dan Maloney              45 Palm Bay                  FL 3:46:17    8   44:25    3:55   13 1:47:20    0:55   12 1:09:43         
   14     0    86 Brian Murtha             46 Melbourne                 FL            6   43:26    1:37   11 1:32:41                              
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    78    98 Philippe Jeck            51 Hobe Sound                FL 3:04:15    4   43:30    1:28    3 1:25:51    0:58    2   52:30         
    2    84    99 Michael Radi             51 Maitland                  FL 3:04:42    1   41:06    2:26    1 1:22:28    1:33    4   57:11         
    3   119   101 Loran Serwin             52 Merritt Island            FL 3:15:08    6   52:01    2:40    5 1:28:46    1:32    1   50:11         
    4   126   100 Fred Lee                 51 Winter Park               FL 3:16:48    5   47:19    1:48    4 1:28:12    1:17    5   58:14         
    5   130   105 Joe Pilipczak            54 Ormond Beach              FL 3:17:44    7   52:18    3:10    2 1:25:46    1:16    3   55:15         
    6   132    97 Olivier Corbeel          50 Melbourne                 FL 3:18:35    3   42:51    3:10    6 1:29:11    1:46    7 1:01:38         
    7   151   102 Robert French            52 South Patrick Shores      FL 3:24:29    2   42:10    2:23    7 1:37:39    2:40    6   59:39         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    48   108 William Troy             56 Deerfield Beach           FL 2:55:54    2   36:37    1:41    1 1:23:01    1:25    2   53:12         
    2    55   107 Tom Hoffman              55 Melbourne Beach           FL 2:58:03    1   34:57    1:28    2 1:26:37    0:56    3   54:07         
    3    96   110 Patrick Poupart          56 Jupiter                   FL 3:06:21    3   42:05    2:15    3 1:28:22    1:05    1   52:36         
    4   155   115 Bob Russell              57 Vero Beach                FL 3:26:28    6   48:37    2:33    4 1:30:44    1:10    5 1:03:25         
    5   172   111 Stephen Livermore        56 Merritt Island            FL 3:33:06    4   44:19    3:10    5 1:35:34    1:40    6 1:08:24         
    6   177   112 Patrick Schultz          56 Sanford                   FL 3:35:44    7   55:35    2:49    6 1:37:08    2:26    4   57:48         
    7   210   113 Don Sgobbo               56 Palm Bay                  FL 4:27:47    8 1:13:10    6:22    7 1:55:24                              
    8     0   109 Wolfgang Jenson          56 Indialantic               FL            5   48:18    2:14                                           
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    85   187 Dante Weston             27 West Palm Beach           FL 3:05:01    1   41:32    1:36    1 1:20:46    1:18    2   59:52         
    2   142   190 Bob Gray                 37 Vero Beach                FL 3:22:16    3   47:00    3:33    3 1:41:31    1:45    1   48:28         
    3   143   189 Tom Mowery               36 Edgewater                 FL 3:22:46    2   44:39    2:35    2 1:27:26    1:44    3 1:06:23         
    4   208   188 John Brand               35 Melbourne                 FL 4:10:25    4   49:02    5:47    4 1:48:21    2:55    4 1:24:22         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33   192 Alan Tanner              45 Jupiter                   FL 2:50:36    2   37:05    1:33    1 1:20:14    0:34    1   51:12         
    2    94   195 David Tattersall         50 Orlando                   FL 3:06:09    1   35:43    2:01    3 1:28:49    0:48    2   58:50         
    3   103   194 Michael Smith            49 Malabar                   FL 3:08:31    3   41:23    2:13    2 1:21:26    1:21    3 1:02:09         
MALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age Col.  City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   221 Kevin Collington         23 UF Gainesville            FL 2:16:11    1   24:37    0:55    2 1:13:44    0:26    1   36:31         
    2     3   224 Ashish Patel             25 UF Gainesville            FL 2:25:09    2   30:39    1:09    1 1:10:27    0:32    4   42:24         
    3    14   209 Dominic Beale            18 UF Panama City            FL 2:41:59    4   33:41    1:36   16 1:27:43    0:50    2   38:12         
    4    17   210 Tyler Sununu             19 UCF Boynton Beach         FL 2:44:42    3   33:04    1:08    5 1:19:21    0:38   10   50:33         
    5    23   216 Marco Rojas              21 UF Gainesville            FL 2:46:28   13   38:06    2:01    7 1:20:43    1:09    6   44:31         
    6    24   228 Roberto Laos             31 UF Gainesville            FL 2:46:59    5   34:30    1:47   12 1:24:03    0:42    7   45:59         
    7    26   217 Danaan Nixon             21 UF Gainesville            FL 2:47:13   14   39:06    1:52   10 1:23:37    0:50    3   41:49         
    8    30   213 David Schofield          19 UF Winter Springs         FL 2:49:43    8   37:03    1:09    4 1:18:44    0:36   11   52:13         
    9    52   220 Erik Swedberg            22 UF Gainesville            FL 2:57:23   11   37:51    1:10   17 1:27:44    0:38    9   50:02         
   10    56   225 Derrick Babb             27 UF Gainesville            FL 2:58:16   17   40:27    2:17    8 1:22:28    0:38   12   52:29         
   11    62   223 Kirk Burns               24 UF Gainesville            FL 3:01:23   15   39:53    1:38   13 1:24:12    0:45   15   54:58         
   12    70   222 Frank Geraci             23 UCF Orlando               FL 3:03:38   16   39:59    1:19    3 1:18:02    1:15   19 1:03:04         
   13    77   219 Eric Dingler             22 UF Gainesville            FL 3:04:06   20   46:09    2:04   15 1:26:02    1:37    8   48:16         
   14    95   227 Joseph Dratz             27 FIT Melbourne             FL 3:06:14   19   45:08    2:56   11 1:23:48    1:37   13   52:47         
   15   102     7 Lloyd Duran              25 Gainesville               FL 3:08:11   10   37:45    2:07   18 1:28:24    1:18   17   58:38         
   16   104   214 Jonathan Lenart          20 UF Winter Springs         FL 3:09:00    7   36:59    1:19   21 1:35:47    1:01   14   53:57         
   17   106   229 Carmine Izzo             37 FAU Port St. Lucie        FL 3:10:48   18   42:41    1:42    6 1:19:34    1:23   21 1:05:30         
   18   107   226 Richard Yasparro         27 UF Gainesville            FL 3:10:49   12   37:55    1:31   22 1:46:24    1:19    5   43:43         
   19   115   215 Gerard Hubbard           21 UCF Boca Raton            FL 3:13:43    9   37:40    1:57   19 1:30:37    1:05   18 1:02:26         
   20   116   211 Frank Zadravecz          19 Miami Coral Gables        FL 3:13:57   21   48:28    2:33   14 1:24:57    0:53   16   57:09         
   21   166   208 Greg Giordano            18 Miami Hilton Head Island  SC 3:31:34   22   49:49    3:04   20 1:33:16    1:29   20 1:03:58         
   22     0   218 Ryan Parker              21 UCF Orlando               FL            6   34:42    1:13    9 1:22:44    0:36                      
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   110   232 Jamie Twigg              32 Indialantic               FL 3:11:30    1   34:18    2:40    1 1:34:20    1:05    2   59:09         
    2   136   234 Matt Mahoney             52 Melbourne Beach           FL 3:19:50    4   53:08    1:21    2 1:38:06    0:30    1   46:47         
    3   190   231 Mario Mandese            26 Melbourne Beach           FL 3:43:12    3   48:24    3:29    3 1:43:29    1:02    3 1:06:49         
    4   199   233 Dennis Fertig            35 Merritt Island            FL 3:53:17    2   41:41    3:47    4 1:49:54    0:40    4 1:17:17         
    5     0   230 Andres Castillo          19 Gainesville               FL            5 1:07:56    4:10                                           
FEMALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   119 Julie Engelbrecht        26 Port Orange               FL 2:38:18   15   37:52    1:22    1 1:14:54    0:49    1   43:23         
    2    18   137 Tricia Rydson            34 Melbourne Beach           FL 2:44:51    1   29:01    1:50    7 1:23:54    0:37    6   49:32         
    3    22   129 Kelly Clothier           29 West Palm Beach           FL 2:46:14    5   32:04    1:30   19 1:27:57    0:44    2   44:00         
OLYMPIC DISTANCE TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    58   118 Lauren Helton            19 Indialantic               FL 2:58:57    1   30:24    1:37    1 1:28:01    0:54    1   58:04    2:00 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    49   122 Sara Szafranski          27 Oviedo                    FL 2:56:33    4   39:36    1:19    3 1:23:58    0:36    1   51:06         
    2    54   124 Kelly Rooney             28 Gainesville               FL 2:57:35    2   35:12    1:33    1 1:20:59    0:36    4   59:17         
    3    64   123 Dawn Lash                27 Vero Beach                FL 3:01:31    6   44:55    1:29    2 1:23:01    0:57    2   51:11         
    4   124   127 Donna Davis              29 Melbourne                 FL 3:16:20    7   48:13    1:58    4 1:25:12    1:13    5   59:46         
    5   147   126 Cari Taylor              29 Lake Worth                FL 3:23:48    1   34:31    2:18    8 1:41:29    0:50    7 1:04:41         
    6   150   128 Nina Houtkooper          29 Melbourne                 FL 3:24:22    5   44:14    1:26    6 1:35:59    0:56    6 1:01:49         
    7   170   121 Tiffany Kleckner         26 Vero Beach                FL 3:32:36    3   38:28    2:39    7 1:41:23    1:07    8 1:09:00         
    8   187   125 Rachel Blanset           28 Palm Bay                  FL 3:41:35    8 1:06:32    1:49    5 1:32:57    1:05    3   59:14         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    34   131 Star Sawyer              32 Gainesville               FL 2:50:46    1   31:25    1:36    1 1:25:19    0:47    3   51:41         
    2    66   130 Christianna Fleming      31 Viera                     FL 3:02:47    3   38:21    1:35    3 1:29:07    0:52    4   52:54         
    3   105   138 Amy Badger               34 Orlando                   FL 3:09:01    6   40:02    2:27    7 1:34:13    1:29    2   50:53         
    4   108   133 Laura Thomas             33 Elizabethtown             KY 3:10:57    2   37:27    1:35    2 1:27:21    0:59    7 1:03:37         
    5   122   136 Deena McCombs            34 Lake Worth                FL 3:15:41    4   38:41    1:56    4 1:33:15    1:18    6 1:00:33         
    6   123   134 Renee Hartley            33 Melbourne Beach           FL 3:15:46    5   39:55    2:18    6 1:34:11    1:10    5   58:15         
    7   129   135 Colleen Nicoulin         33 Port Orange               FL 3:17:17    7   56:16    2:07    5 1:33:23    1:16    1   44:17         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    29   145 Tasha Camps              37 Indialantic               FL 2:49:01    1   29:46    1:38    3 1:27:48    0:48    2   49:03         
    2    43   144 Yvette Anderson          36 Ocoee                     FL 2:53:51    4   42:51    1:32    1 1:21:30    0:59    1   47:01         
    3    46   152 Tara O'Dwyer             39 Ormond Beach              FL 2:54:42    2   33:48    1:39    4 1:28:21    0:49    3   50:06         
    4    86   146 Rebecca Moody            37 Melbourne Beach           FL 3:05:02    5   44:43    1:35    2 1:24:33    0:53    4   53:19         
    5   161   141 Sara Cleveland           35 Tallahassee               FL 3:28:26    3   42:16    2:11    5 1:34:30    1:26    8 1:08:05         
    6   169   149 Christine Tripodi        38 Melbourne Beach           FL 3:31:59    7   45:38    2:57   10 1:46:22    2:02    5   55:03         
    7   181   147 Candice Pulliam          37 Winter Garden             FL 3:37:01    9   52:47    2:28    6 1:34:58    1:14    7 1:05:35         
    8   195   142 Ana McQueary             36 Indialantic               FL 3:48:44   11 1:01:52    2:39    9 1:41:14    1:08    6 1:01:53         
    9   196   151 Tammy Sugrue             39 Orlando                   FL 3:49:53    8   52:19    2:10    8 1:39:02    1:22   11 1:15:02         
   10   197   143 Rachelle Butler          36 Melbourne Beach           FL 3:50:24   10   55:48    3:09    7 1:36:11    2:18    9 1:13:00         
   11   203   150 Jennifer Vacala          38 Savannah                  GA 3:56:20    6   45:00    3:02   11 1:51:43    2:04   10 1:14:33         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50   162 Suzie Enlow              44 Merritt Island            FL 2:56:47    3   35:19    2:05    3 1:26:02    0:36    5   52:46         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    59   155 Julie Barnett            41 Boca Raton                FL 3:00:42    1   35:00    2:01    4 1:32:50    1:02    1   49:51         
    2    91   161 Abby Cadamuro-Moyer      44 Boca Raton                FL 3:05:56    2   35:36    2:02    6 1:36:37    1:08    2   50:34         
    3   127   154 Susie Axelord            40 Pompano Beach             FL 3:16:54    4   43:25    1:51    3 1:32:49    0:53    4   57:57         
    4   138   160 Pam Giese                43 Port Orange               FL 3:20:03    3   41:39    1:44    5 1:34:54    1:29    6 1:00:20         
    5   139   164 Joy Von Werder           44 Winter Springs            FL 3:21:17    5   48:39    2:19    2 1:29:46    1:45    5   58:49         
    6   141   157 Karen Hughes             42 Indialantic               FL 3:22:07    6   49:05    1:51    1 1:27:21    1:22    7 1:02:29         
    7   176   158 Anne Oconnor-Smith       42 Malabar                   FL 3:35:12    7   50:26    4:06    8 1:42:04    2:20    3   56:19         
    8   192   156 Maggie Picerne           41 Satellite Beach           FL 3:46:12    8   56:08    3:29    7 1:39:06    3:33    8 1:03:57         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    53   175 Debbie Darr              47 Orlando                   FL 2:57:26    5   41:04    1:23    1 1:22:37    0:46    2   51:38         
    2    69   165 Lori Kruger              45 Indialantic               FL 3:03:36    2   37:23    1:57    5 1:28:38    1:09    4   54:31         
    3    82   172 Wendy Chioji             46 Winter Park               FL 3:04:33    4   40:50    2:00    3 1:26:06    1:01    5   54:38         
    4    83   177 Reva Moeller             47 Treasure Island           FL 3:04:37    6   43:51    2:05    4 1:26:25    0:56    1   51:21         
    5   112   174 Linda Smith              47 Indian Harbour Beach      FL 3:12:45    1   34:20    1:55    7 1:34:34    1:30    6 1:00:27         
    6   121   170 Shirley Pratt            46 Orlando                   FL 3:15:23   10   54:01    3:33    2 1:23:35    1:24    3   52:52         
    7   159   168 Susan Tanner             46 Jupiter                   FL 3:28:05    8   49:05    2:12    6 1:29:23    1:42    8 1:05:45         
    8   163   173 D J Giovannini           47 Cocoa Beach               FL 3:30:56    7   47:07    1:40    9 1:36:58    0:58    7 1:04:15         
    9   182   169 Joan McMahon             46 Melbourne                 FL 3:37:48    9   52:27    2:29    8 1:35:04    1:31    9 1:06:19         
   10   206   166 Marie Odom               45 Tampa                     FL 4:04:12    3   39:31    2:37   11 1:47:58    2:18   11 1:31:50         
   11   209   176 Betsy French             47 South Patrick Shores      FL 4:14:53   11 1:03:26    4:02   10 1:43:04    3:18   10 1:21:05         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   118   182 Michelle Lyle            53 Merritt Island            FL 3:14:41    1   43:35    2:10    3 1:33:28    1:01    1   54:30         
    2   144   183 Courtney Siebrecht       54 Tequesta                  FL 3:23:01    2   44:37    2:49    2 1:32:55    2:09    2 1:00:32         
    3   145   178 Carol Connolly           50 Indialantic               FL 3:23:25    4   49:07    1:54    1 1:27:06    1:32    4 1:03:48         
    4   179   180 Gina Caccamo             51 Cocoa Beach               FL 3:36:12    3   45:04    2:04    4 1:35:11    1:23    6 1:12:33         
    5   185   181 Noreen Williams          52 Melbourne Beach           FL 3:40:58    5   49:27    5:11    5 1:42:39    2:29    3 1:01:14         
    6   201   179 Elizabeth Ring           50 Indian Harbour Beach      FL 3:53:38    6   56:03    3:07    6 1:44:59    2:15    5 1:07:17         
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   186   184 Amanda Muller            28 Melbourne                 FL 3:41:23    1   40:24    2:20    1 1:41:13    1:22    2 1:16:06         
    2   198   185 Georgia Vince            36 West Palm Beach           FL 3:51:00    2   44:47    2:41    2 1:48:44    1:16    1 1:13:34         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   180   186 Elaine Haifle            43 Saint Cloud               FL 3:36:12    1   55:28    2:20    1 1:33:59    1:37    1 1:02:51         
FEMALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age Col.  City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   199 Alexandria Lechner       20 UF Clearwater             FL 2:39:15    1   29:09    1:06    2 1:21:40    0:29    2   46:52         
    2    25   204 Elly Kabboord            23 UF Cocoa Beach            FL 2:47:02    3   34:01    1:32    3 1:23:27    0:41    3   47:24         
    3    31   201 Jennifer Sanchiz         21 UF Gainesville            FL 2:49:50    2   33:25    1:12    4 1:28:31    0:30    1   46:13         
    4    40   205 Kayla Kielar             24 UF Gainesville            FL 2:52:52    7   39:35    1:36    1 1:18:51    1:09    5   51:44         
    5    76   203 Nika Merta               22 UF Jacksonville Beach     FL 3:04:06    4   35:34    1:32    5 1:29:28    0:55    8   56:39         
    6    79   207 Alicia Weber             27 USA Clermont              FL 3:04:21    8   40:01    2:03    6 1:29:37    0:59    4   51:43         
    7    97   200 Holly Hamilton           21 Miami Coral Gables        FL 3:06:31    5   38:32    1:42    7 1:32:35    1:33    6   52:11         
    8   100   206 Eugenia Rodriguez        24 UF Gainesville            FL 3:07:23    6   39:05    1:30    8 1:33:08    0:44    7   52:58         
    9   160   202 Rhian Davis              22 UF Gainesville            FL 3:28:12    9   40:40    2:37    9 1:37:12    1:32   11 1:06:13         
   10   204   198 Holly Clayton            19 Miami Coral Gables        FL 3:57:02   10   50:12    4:20   11 1:57:20    1:43    9 1:03:29         
   11   207   197 Krystyna Ahlers          19 Miami Coral Gables        FL 4:04:20   11 1:02:30    2:11   10 1:52:57    1:24   10 1:05:20         
OLYMPIC DISTANCE TRIATHLON RELAY RESULTS
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   183   506 We Tri                                              3:37:56    1   41:39    1:47    1 1:51:29    0:54    1 1:02:09         
                  Shannon Tomarchio/ Leslie Clarkson/ Joy Peters         
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    45   504 We Can Tri Too                                      2:54:40    2   32:28    1:28    1 1:26:16    0:44    3   53:46         
                  Morgan Tweedie/ John Corelli/ Brad Clarkson            
    2    80   500 Sea Spoke Run                                       3:04:25    3   33:06    1:41    3 1:34:56    0:41    4   54:03    2:00 
                  Mary Failla/ Paul Failla/ Matt Rydson                  
    3   113   505 Three's Company                                     3:13:02    5   42:18    1:19    4 1:35:51    0:50    1   52:46         
                  Carrie Dalton/ Jodie Rooks/ Mark Callenberger          
    4   120   502 Tygoon Racing                                       3:15:15    4   33:08    1:28    5 1:38:54    0:42    5 1:01:04         
                  Dirk Keefe/ Alan Keefe/ Kristy Acuff                   
    5   134   501 Team 3 1/2                                          3:19:16    6   50:20    1:24    2 1:33:11    0:45    2   53:39         
                  Debbie Rescott/ Ron Schmid/ Jackie Schmoll             
    6     0   503 Trigator Dominators                                            1   30:53    1:44    6 1:44:55                              
                  Craig Dixon/ Erich Burton/ LeeAnn Nawrocki             
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
    2 7.3 Bicycle Placement             2:00 
   33 7.2 Placement of Equipment        2:00 
   49 3.4f Race Number                  2:00 
  118 5.10a Drafting                    2:00 
  500 5.10d Blocking                    2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
   20 5.10a Drafting x3                   3:02:14   34:43    1:48 1:22:46    0:52 1:02:07 
  103 Incomplete Course                   3:31:53   55:31    4:16 1:56:01    2:44   33:22 
  196 Incomplete Course                   2:52:35   46:13    4:53   52:29    2:45 1:06:17 
  602 Incomplete Course                   2:33:45   42:00    1:42 1:23:12    1:11   25:42 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com