Alta Vista Sports

Morton Plant Mease Triathlon
July 15, 2007 at Clearwater, FL
1/3 Mile Swim| 13 Mile Bike| 3.1 Mile Run
Race Director: Philip LaHaye
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
 
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1     2 Marc Bonnet-Eymard       36 Winter Garden        FL   57:06    1    6:56    2:25    1   28:33    0:50    2   18:24         
    2     3     1 Spencer Smith            34 Palm Harbor          FL   59:57    4    7:07    2:17    2   30:41    0:47    4   19:07         
    3     4     4 Hank Campbell            28 Saint Petersburg     FL 1:01:17    6    7:47    2:41    4   31:46    0:55    1   18:10         
    4     5    12 Kevin Rowley             31 Winter Springs       FL 1:02:05    3    7:04    2:31    6   32:25    0:54    5   19:13         
    5     6     9 Andres Munera            36 Tampa                FL 1:02:53    8    8:50    2:43    3   31:35    1:03    3   18:42         
    6     9     3 Christian Monsanto       27 Gainesville          FL 1:04:58    5    7:27    2:45    7   33:33    0:54    7   20:21         
    7    12    11 Michael Weyant           42 Tallahassee          FL 1:06:19    7    7:51    2:58    5   32:18    1:06    8   22:07         
    8    17    10 Nicolas Tautiva          17 Clermont             FL 1:07:19    2    6:59    2:32    9   36:36    1:04    6   20:09         
    9    90     7 Matthew Grove            29 Wesley Chapel        FL 1:15:30    9   11:15    3:16    8   36:08    1:32    9   23:21         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    98   736 Kevin Snyder             19 Naples               FL 1:16:09    2   10:16    4:03    2   38:17    1:23    2   22:13         
    2   145   734 Patrick Hartmann         16 Naples               FL 1:18:53    3   10:53    4:13    1   35:42    1:21    4   26:46         
    3   215   733 Bryan Caughey            19 Oldsmar              FL 1:22:07    1    9:06    4:59    3   39:31    1:48    3   26:46         
    4   237   732 Garrett Bergquist        17 Bonita Springs       FL 1:22:58    6   14:10    3:37    6   42:45    1:09    1   21:19         
    5   437   731 Jose Baez                15 Tampa                FL 1:32:08    4   11:20    4:31    4   42:16    1:25    5   32:39         
    6   520   735 Patrick Kochenour        18 Palm Harbor          FL 1:39:12    5   12:19    6:54    5   42:20    2:17    6   33:24    2:00 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22   739 John Astrab              24 Tarpon Springs       FL 1:08:03    1    8:41    3:15    1   34:05    1:11    1   20:54         
    2    67   741 Andrew Canning           20 Saint Petersburg     FL 1:12:57                                                                
    3   142   746 Robert Repp              21 Palm Harbor          FL 1:18:48    3    9:45    3:34    2   35:53    1:24    4   28:14         
    4   351   745 Benjamin Mallue          21 Saint Petersburg     FL 1:28:07    4   14:21    4:32    3   41:09    2:01    2   26:05         
    5   574   801 Bryan Lauer              24 Odessa               FL 1:44:54    5   15:20    5:13    4   51:09    1:17    5   29:57    2:00 
    6   576   740 Marc Bentz               22 Clearwater           FL 1:45:11    2    8:59    3:51    5 1:02:52    1:25    3   28:06         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    40   753 Daniel Fogarty           29 Tampa                FL 1:10:41    6   10:18    3:17    1   32:58    1:24    2   22:45         
    2    81   749 Keith Campbell*          29 Land O' Lakes        FL 1:14:36    1    9:08    3:23    4   36:01    1:06    7   25:00         
    3    89   757 John Orr                 27 Belleair             FL 1:15:20    2    9:54    3:50    2   35:09    1:18    8   25:10         
    4   100   751 Giles Clarke             29 Port Royal           SC 1:16:16    3   10:01    3:54    5   36:57    1:34    3   23:52         
    5   120   747 Ricky Allison            28 Clearwater           FL 1:17:53    4   10:10    4:18    3   35:59    1:32    9   25:56         
    6   134   756 Phillip Newman           28 Tampa                FL 1:18:29    8   10:52    3:35    8   38:19    1:08    6   24:36         
    7   143   764 Andrew Thompson          25 Cibolo               TX 1:18:51   15   13:50    3:42    6   38:03    1:14    1   22:04         
    8   168   754 Marc Menschel            29 Tampa                FL 1:20:02   10   12:17    3:40    7   38:15    1:22    5   24:30         
    9   282   762 Lamar Standish           27 Winter Haven         FL 1:24:42    7   10:51    4:20    9   40:02    1:39   11   27:52         
   10   309   763 Kenneth Tenukas          26 Tampa                FL 1:25:58   14   13:30    3:58   10   40:19    1:52   10   26:19         
   11   315   759 Justin Peterson          28 Tampa                FL 1:26:15    5   10:17    5:11   12   43:26    3:05    4   24:17         
   12   424   755 Kelly Mulroy             29 Lutz                 FL 1:31:33   11   12:51    5:11   11   42:39    1:25   12   29:28         
   13   499   765 Michael Tong             25 Tampa                FL 1:37:42   16   16:12    5:53   15   44:46    1:13   13   29:39         
   14   511   752 Jason Dukas              29 Dunedin              FL 1:38:14   13   13:20    4:14   16   46:44    1:19   14   32:38         
   15   581   769 Gary Whitcher            28 Clearwater           FL 1:46:01   12   13:03    7:11   14   44:41    2:41   15   38:26         
   16   667   760 Adam Robitaille          28 Tampa                FL 2:09:31   17   17:38    8:18   17   55:50    2:29   16   45:19         
   17     0   767 William Upshaw           29 Tampa                FL            9   11:16    4:08   13   43:51                              
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11    68 Bob Wagoner              34 Seminole             FL 1:05:41    3    8:52    2:50    3   32:43    0:56    3   20:22         
    2    19    29 Jason Bergwall           33 Deltona              FL 1:07:39   12   10:36    3:01    2   32:42    1:04    2   20:18         
    3    21    47 Traveller Hill           30 Saint Petersburg     FL 1:07:58    9   10:12    3:35    4   33:05    1:04    1   20:04         
    4    29    48 Ian Jackson              30 Clearwater           FL 1:08:57    1    7:22                                                   
    5    36    57 Ken Page                 34 Lutz                 FL 1:09:56    4    9:16    2:56    7   34:39    1:03    4   22:05         
    6    57    67 Ken Vida                 31 Lithia               FL 1:12:02   22   11:23    3:26    1   31:21    1:18   12   24:37         
    7    65    55 Brian Mohler             33 Naples               FL 1:12:34    5    9:40    3:14    6   34:36    1:16    7   23:50         
    8    71    63 Brian Schmidt            32 Jupiter              FL 1:13:20   11   10:26    3:41    5   33:59    1:15    8   24:01         
    9   102    42 Dennis Earley            31 Tampa                FL 1:16:26    6    9:57    4:08   14   36:49    2:22    6   23:13         
   10   104    31 Christopher Bulnes       32 Odessa               FL 1:16:31    8   10:06    3:57   15   36:53    1:34    9   24:03         
   11   111    34 Lance Comstock           34 Saint Petersburg     FL 1:17:14    2    7:59    3:41   23   39:06    1:47   14   24:43         
   12   129    45 Jeff Giles               33 Brandon              FL 1:18:17   21   11:18    4:09   13   36:48    1:29   11   24:35         
   13   146    62 Joshua Salkovitz         31 Saint Petersburg     FL 1:18:54   24   11:34    3:28   17   37:36    1:20   17   24:59         
   14   148    53 Frankie McDermond        30 Pinellas Park        FL 1:19:06   32   13:37    3:35   10   36:27    1:11   10   24:18         
   15   149    37 Travis Del Rosal         34 Tampa                FL 1:19:07                                                                
   16   150    59 Shane Perkey             31 Tampa                FL 1:19:10   14   10:39    3:44    8   35:37    1:45   24   27:27         
   17   160   457 Christian Barnes         33 Tampa                FL 1:19:33   13   10:37    4:04    9   36:16    1:29   22   27:09         
   18   161    38 Thomas Dempsey           32 Wesley Chapel        FL 1:19:39   23   11:25    3:35   12   36:47    1:26   21   26:27         
   19   173   269 Chuck Stoval             34 Tampa                FL 1:20:20   10   10:12    4:50   16   37:19    1:47   19   26:13         
   20   180    70 Douglas Williams         30 Tampa                FL 1:20:43   19   11:12    5:52   11   36:28    2:30   13   24:42         
   21   201    44 Jason Fulford            34 Miami                FL 1:21:27   20   11:13    3:46   18   37:52    1:29   23   27:10         
   22   221    36 Geoff Cotter             34 Tarpon Springs       FL 1:22:26   17   10:57    4:44   26   39:48    2:08   15   24:51         
   23   222    46 Gavin Hawken             34 Saint Petersburg     FL 1:22:28   30   12:53    3:49   21   38:49    1:46   18   25:12         
   24   242    71 John Wulfert             31 Parrish              FL 1:23:06   18   11:00    4:19   20   38:21    1:55   25   27:34         
   25   244    58 Saidel Perez             30 Clermont             FL 1:23:13   16   10:48    4:20   19   37:54    1:53   29   28:20         
   26   268    35 Joshua Conn              31 Bradenton            FL 1:24:14   26   11:53    4:11   25   39:39    2:11   20   26:23         
   27   286   640 Matthew Camaratta        32 Gainesville          FL 1:24:53    7    9:58    3:48   38   46:24    1:43    5   23:01         
   28   335    50 Jake Blanchard           33 Gulfport             FL 1:27:21   27   11:56    5:39   28   40:21    1:45   26   27:42         
   29   366    61 Todd Reese               32 Saint Petersburg     FL 1:28:53                                                                
   30   394    72 Dave Wyly                34 Tampa                FL 1:30:15   31   13:28    5:06   22   38:57    2:31   31   30:16         
   31   396    51 Andrew Malivuk           30 Tampa                FL 1:30:20   35   15:39    4:54   27   40:05    1:50   28   27:55         
   32   411    66 Nathan Sylves            31 Saint Petersburg     FL 1:31:03   37   18:51    4:20   31   41:09    1:52   16   24:54         
   33   443    39 Christopher Derry        30 Saint Petersburg     FL 1:32:33   25   11:47    5:57   34   42:05    2:06   32   30:39         
   34   444    27 Kenneth Bade             30 Largo                FL 1:32:34   34   14:26    4:31   36   44:21    1:28   27   27:50         
   35   445    43 Daniel Fluet             34 Saint Petersburg     FL 1:32:38   15   10:47    5:04   29   40:40    2:05   35   34:03         
   36   472    52 Jeremy McConnell         33 Odessa               FL 1:35:19   36   16:34    5:07   24   39:16    2:33   34   31:51         
   37   512    30 Jeffrey Bullock          30 Saint Petersburg     FL 1:38:19   41   21:40    4:53   32   41:11    2:03   30   28:34         
   38   522    28 Dylan Barrow             31 Saint Petersburg     FL 1:39:18   39   20:12    4:01   35   42:24    1:35   33   31:07         
   39   525    65 Chad Spencer             34 Oldsmar              FL 1:39:49   28   12:11    5:09   33   41:38    2:57   38   37:55         
   40   534    26 Justin Alex              34 Apollo Beach         FL 1:40:36   33   14:25    5:34   30   41:05    3:39   37   35:55         
   41   607    49 Charles Kard             34 Saint Petersburg     FL 1:49:04   40   21:06    5:30   37   44:28    2:41   36   35:21         
   42   615    54 Larry Meyer              32 Saint Petersburg     FL 1:50:41   29   12:30    7:46   39   49:39    2:15   39   38:33         
   43   663    64 Darian Smith             32 Apollo Beach         FL 2:07:06   38   18:53   11:05   40   50:53    4:23   40   41:54         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   106 Jerry Gisclair           36 Tampa                FL 1:04:08    5    9:41    3:06    1   31:37    1:05    1   18:40         
    2     8    98 Mike Easterling          37 Orlando              FL 1:04:21    1    7:40    2:50    2   32:21    1:12    3   20:20         
    3    15    79 Doug Anderson            38 Largo                FL 1:07:16    9    9:55    2:53    3   32:46    1:04    4   20:40         
    4    27   130 Chris Pyhel              36 Saint Petersburg     FL 1:08:24    2    7:47    3:20    6   33:42    1:04    8   22:32         
    5    39    89 Lance Chambers           38 Saint Petersburg     FL 1:10:37   10   10:02    3:42    4   33:30    1:31    7   21:54         
    6    41    95 Chris Corbo              37 Tampa                FL 1:10:43   13   10:31    3:11   10   34:15    1:03    6   21:46         
    7    43   119 Matthew Lake             35 Clearwater           FL 1:10:57   15   10:35    3:45   13   35:27    1:20    2   19:53         
    8    50   124 Robert Maue              39 Clearwater           FL 1:11:27   29   11:24    3:32    9   34:13    1:01    5   21:19         
    9    53   148 Ben Fertic               39 Tarpon Springs       FL 1:11:41    3    8:42    3:10    7   33:57    1:25   21   24:29         
   10    68   150 Michael Wanger           39 Belleair             FL 1:13:07   27   11:14    3:23    8   34:03    1:17   10   23:11         
   11    69    83 Rob Boos                 38 Belleair             FL 1:13:13    7    9:53    3:36   11   34:31    1:34   15   23:41         
   12    79    96 Gary Courtney            36 Tampa                FL 1:14:16   17   10:41    3:44    5   33:36    1:13   24   25:04         
   13    80   125 Frederic McCoy           39 Saint Petersburg     FL 1:14:20   23   10:56    3:45   12   35:18    1:19    9   23:04         
   14    88   149 Paul Valitutto           36 Tampa                FL 1:15:13    4    9:31    3:31   24   36:52    1:26   18   23:56         
   15    93    85 Wade Burd                38 Saint Petersburg     FL 1:15:42   26   11:10    3:51   16   35:31    1:21   16   23:51         
   16    95   134 Peter Rivellini          38 Belleair             FL 1:15:48   21   10:49    3:24   18   35:48    1:09   22   24:39         
   17   103   784 Kent Rodahaver           39 Saint Petersburg     FL 1:16:28   20   10:49    3:43   22   36:19    1:46   17   23:54         
   18   113   155 David Wishtischin        35 Cape Coral           FL 1:17:28   12   10:25    3:49   23   36:38    1:30   25   25:08         
   19   115   146 John Abernathy           39 Land O' Lakes        FL 1:17:34   28   11:15    4:20   15   35:29    1:35   23   24:56         
   20   116   101 Aaron Fischer            36 Tampa                FL 1:17:34   38   12:00    3:42   20   36:11    1:20   20   24:22         
   21   124   103 Gus Fort                 35 Delray Beach         FL 1:18:08    6    9:49    3:32   14   35:28    2:20   34   27:01         
   22   125   108 Will Gray                38 Tampa                FL 1:18:10   35   11:54    3:35   19   36:03    1:30   27   25:11         
   23   132   110 David Hardy              35 Chelmsford           MA 1:18:28   32   11:40    3:40   34   38:14    1:30   13   23:27         
   24   171    93 William Cockayne         39 Orlando              FL 1:20:14   11   10:02    4:38   33   38:09    2:01   28   25:26         
   25   181   151 Dwight Watkins Iii       35 Saint Petersburg     FL 1:20:47   24   10:57    4:12   21   36:13    2:31   33   26:56         
   26   186    76 Robert Adikes            39 Largo                FL 1:20:54   51   14:50    4:04   26   37:15    1:22   12   23:25         
   27   187   131 John Raleigh             35 Riverview            FL 1:20:56   52   14:54    4:16   17   35:46    1:52   19   24:09         
   28   190   132 Jaime Ramirez            38 Clearwater           FL 1:21:02   31   11:35    4:23   38   38:47    2:51   14   23:28         
   29   204   152 John West                36 Tampa                FL 1:21:30   22   10:54    3:51   39   38:51    1:43   31   26:14         
   30   217   107 Gary Glenn               36 Trinity              FL 1:22:13   18   10:42    4:00   25   37:14    1:42   39   28:37         
   31   232   278 Joseph Tilley            38 Apopka               FL 1:22:54   30   11:33    4:11   51   41:42    2:13   11   23:17         
   32   238   113 Robert Hearn             39 Tampa                FL 1:23:00   39   12:15    4:51   32   38:01    2:13   29   25:41         
   33   248    75 Mark Abitabilo           39 Lutz                 FL 1:23:26   14   10:33    3:28   37   38:46    1:21   43   29:20         
   34   249    97 Matthew Depenbrock       38 Saint Petersburg     FL 1:23:26   50   14:48    4:08   29   37:43    1:39   26   25:10         
   35   257   123 Bryan Martin             39 Lutz                 FL 1:23:46   25   11:02    4:11   41   39:38    1:20   36   27:37         
   36   266   140 Weston Smith             39 Saint Petersburg     FL 1:24:09   16   10:40    4:30   42   39:56    1:47   35   27:19         
   37   271    87 Jonathan Byrd            39 Riverview            FL 1:24:23    8    9:53    4:06   31   37:52    1:46   49   30:48         
   38   279    78 Jeff Allen               36 Dunedin              FL 1:24:36   19   10:43    4:15   28   37:34    2:20   45   29:46         
   39   289   154 Christopher Willman      38 Tampa                FL 1:24:59   33   11:43    5:25   44   40:14    1:38   30   26:02         
   40   323    82 Shawn Blagg              39 Tampa                FL 1:26:43   44   12:48    3:49   35   38:17    1:49   46   30:02         
   41   338    86 Matthew Bydalek          38 Lutz                 FL 1:27:38   41   12:20    4:35   30   37:46    1:33   51   31:26         
   42   356   142 Orville Soto             35 Tampa                FL 1:28:16   45   13:07    4:14   46   40:24    1:39   40   28:54         
   43   367   111 Francis Haunstetter      38 Valrico              FL 1:28:54   34   11:49    4:49   27   37:30    2:11   52   32:37         
   44   370   109 Robert Gruner            39 Tampa                FL 1:29:02   36   11:55    5:32   40   39:23    2:29   44   29:46         
   45   384    90 Paul Childers            38 Tampa                FL 1:29:36   42   12:29    5:53   49   41:09    2:19   38   27:48         
   46   385    99 Darren Farfante          36 Tampa                FL 1:29:53   47   13:23    4:27   47   40:41    2:13   41   29:12         
   47   401   141 Ken Solis                39 Tampa                FL 1:30:35   37   11:59    5:05   36   38:30    1:37   54   33:26         
   48   403   147 Matthew Tracy            36 Saint Petersburg     FL 1:30:44   53   14:55    4:54   53   43:01    1:29   32   26:27         
   49   418   100 Darren Farris            37 Saint Petersburg     FL 1:31:18   49   14:19    4:46   45   40:21    2:36   42   29:18         
   50   433   133 Richie Reich             35 Temple Terrace       FL 1:31:53   43   12:44    5:11   50   41:23    1:21   50   31:16         
   51   466   120 Robert Littke            39 Saint Petersburg     FL 1:34:35   40   12:19    6:53   52   42:13    2:38   48   30:34         
   52   468   115 Bjorn Holmstrom          37 Tampa                FL 1:34:48   46   13:10    5:10   48   40:51    2:35   53   33:05         
   53   479   144 Tonio Tello              36 Tampa                FL 1:36:05   54   19:32    7:29   43   40:07    1:21   37   27:37         
   54   491   112 Eric Haura               39 Tampa                FL 1:36:59   48   13:38    5:18   54   44:43    2:56   47   30:26         
   55   644   128 Stephen Millar           35 Riverview            FL 1:59:36   56   22:22    6:52   55   45:30    2:08   56   42:46         
   56   652    81 Steven Ballou            39 Tarpon Springs       FL 2:03:19   55   21:45    6:42   56   52:38    2:15   55   40:01         
   57     0   145 Mike Tepfer              36 Riverview            FL           57   23:22    6:10                                           
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10   241 Larry Black              49 Fort Myers           FL 1:05:02    1    7:10    2:42   16   33:37    1:24    1   20:12         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   232 Andrea Ugazio            42 Kissimmee            FL 1:06:23    1    7:11    2:50    9   33:50    0:58    5   21:35         
    2    16   158 Mark Aleksin             44 Largo                FL 1:07:18    4    8:31    3:23    4   32:40    1:18    4   21:27         
    3    26   211 Paul Melidosian          42 Palm Harbor          FL 1:08:11    9    8:45    3:08    1   31:45    1:15   14   23:20         
    4    28   201 Daniel Koser             42 Seminole             FL 1:08:39    2    7:39    3:16    7   32:54    1:06   19   23:46         
    5    30   183 George Gibbons           40 Tampa                FL 1:08:57   12    9:18    3:53    8   33:00    1:26    3   21:23         
    6    32   172 Karl Debate              41 Tampa                FL 1:09:15   11    9:17    3:26   11   34:09    1:29    1   20:57         
    7    37   226 Tony Scott               44 Saint Petersburg     FL 1:10:20   18   10:17    3:17    5   32:40    1:33    8   22:35         
    8    42   204 Frank Ledda              41 Lutz                 FL 1:10:46   16   10:05    3:26    3   32:36    1:30   11   23:11         
    9    48   200 Peter Kluge              43 Sarasota             FL 1:11:14    5    8:39    3:54   10   34:00    1:23   13   23:20         
   10    49   215 Daryl Mullholand         42 Clearwater           FL 1:11:25   10    8:55    3:19   12   34:28    1:01   18   23:43         
   11    54   192 Thomas Hoffman           43 Palm Harbor          FL 1:11:44    6    8:44    3:46   18   35:19    1:41    6   22:16         
   12    55   206 Ben Lerner               41 Celebration          FL 1:11:50   15    9:52    3:36   16   34:47    1:16    7   22:21         
   13    62   196 Tom Jensen               44 Clearwater           FL 1:12:21   13    9:31    3:22   17   34:56    1:04   15   23:30         
   14    76   188 Clive Heke               42 Saint Petersburg     FL 1:13:58   25   11:24    3:42    2   32:34    1:28   24   24:53         
   15    78   198 Carter Jones             43 Dunedin              FL 1:14:09   36   11:40    3:35    6   32:50    1:09   25   24:56         
   16    82   216 Mike Nagy                44 Clearwater           FL 1:14:47   19   10:19    3:50   21   35:33    1:24   17   23:42         
   17    96   178 Andrew Findlay           40 Lutz                 FL 1:15:51    3    8:29    4:02   35   37:18    1:30   23   24:35         
   18    99   166 Jody Byers               43 Tampa                FL 1:16:11   32   11:37    3:47   24   35:46    1:33   16   23:30         
   19   110   161 James Armstrong, Jr.     41 Clearwater           FL 1:17:10   14    9:32    3:50   36   37:24    2:01   20   24:24         
   20   114   236 Ron Willms               43 Dunedin              FL 1:17:33   48   12:47    3:29   34   37:12    1:09    9   22:59         
   21   121   159 Carl Allison             42 Pinellas Farms       FL 1:17:58   23   11:04    3:36   37   37:27    1:25   22   24:27         
   22   133   234 David Weismantel         41 Saint Petersburg     FL 1:18:29   26   11:28    3:42   15   34:38    1:51   38   26:52         
   23   138   210 Derek McGarvey           44 Tampa                FL 1:18:43   27   11:30    3:48   14   34:34    1:54   40   27:00         
   24   141   168 Pete Carratt             41 Tampa                FL 1:18:47   28   11:31    3:52   23   35:43    1:39   35   26:04         
   25   154   165 Vincent Brockman         44 Saint Petersburg     FL 1:19:15   21   10:43    4:17   48   39:26    1:36   12   23:16         
   26   155   197 Thomas Johnson           44 Green Cove Springs   FL 1:19:19   31   11:35    3:46   29   36:57    1:33   31   25:29         
   27   158   186 Tye Gruss                41 Largo                FL 1:19:24   43   12:05    4:04   25   35:55    1:35   33   25:48         
   28   170   213 Chuck Moonen             42 Bradenton            FL 1:20:14   30   11:34    3:38   39   37:52    1:21   34   25:51         
   29   176   181 George Freeman           42 Dunedin              FL 1:20:32   35   11:40    4:19   30   37:03    2:01   32   25:30         
   30   177   164 Mark Brinkman            41 Tampa                FL 1:20:33   40   11:59    4:14   22   35:38    1:32   42   27:11         
   31   182   231 Scott Tubbs              40 Saint Petersburg     FL 1:20:47   17   10:13    4:08   19   35:19    1:40   54   29:29         
   32   191   199 Brian Jones              44 Lakeland             FL 1:21:05   59   13:45    3:21   32   37:07    1:30   29   25:24         
   33   214   230 David Szen               40 Palm Harbor          FL 1:22:04   24   11:22    3:46   27   36:30    5:00   30   25:28         
   34   218   208 Tim Maglione             44 Columbus             OH 1:22:14   42   12:02    4:10   44   38:31    1:20   36   26:13         
   35   234   237 Ken Zambito              42 Celebration          FL 1:22:54   63   13:57    3:54   52   39:57    2:00   10   23:09         
   36   235   222 Michael Prevatt          41 Tampa                FL 1:22:57    7    8:45    4:48   53   39:58    1:33   46   27:56         
   37   243   233 Chuck Wasson             43 Largo                FL 1:23:06   39   11:47    3:43   33   37:11    1:35   52   28:52         
   38   247   190 Christopher Hicks        40 Navarre              FL 1:23:23   50   12:54    5:01   20   35:24    2:12   45   27:55         
   39   252   203 Kenneth Kunsman          40 Palm Harbor          FL 1:23:33   61   13:53    4:58   42   38:18    2:00   21   24:25         
   40   259   265 Thomas Harmon            40 Tampa                FL 1:23:49   45   12:26    4:39   38   37:33    1:59   43   27:14         
   41   261   175 James Emerick            44 Tampa                FL 1:23:51   57   13:38    4:29   26   36:22    2:31   39   26:52         
   42   270   167 Walter Caldwell          40 Orlando              FL 1:24:22   38   11:43    4:35   43   38:25    1:59   44   27:41         
   43   291   174 Doyle Dudley, Jr.        40 Tampa                FL 1:25:02   22   10:55    3:48   65   47:31    1:32    2   21:18         
   44   298   162 Scott Baldwin            40 Palm Harbor          FL 1:25:21   55   13:29    4:17   31   37:06    2:10   49   28:21         
   45   318   176 John Evans               41 Valrico              FL 1:26:35   34   11:39    4:07   40   38:11    2:05   58   30:35         
   46   320   447 Carlos Martin            44 Tampa                FL 1:26:37   49   12:53    6:01   13   34:32    1:39   61   31:34         
   47   322   180 Tony Forte               44 Saint Petersburg     FL 1:26:39   41   12:00    4:44   50   39:49    1:39   50   28:29         
   48   325   187 David Hahn               41 Clearwater           FL 1:26:45    8    8:45    4:43   54   40:19    1:55   59   31:04         
   49   334   209 Brian Maiocco            42 Crystal Beach        FL 1:27:20   33   11:38    3:47   55   40:22    1:40   57   29:56         
   50   345   182 Kevin Garcia             44 Sarasota             FL 1:27:53   37   11:43    3:37   58   41:11    1:38   56   29:46         
   51   357   184 John Glasscock           43 St. Petersburg Beach FL 1:28:16   64   14:33    4:28   45   38:52    2:21   48   28:03         
   52   359   173 Mark Donaghy             44 Clearwater           FL 1:28:17   53   13:25    5:09   41   38:14    2:41   51   28:49         
   53   364   218 Scot Nelson              40 Winter Park          FL 1:28:48   62   13:54    4:23   57   40:47    2:45   41   27:01         
   54   368   191 Brad Hieneman            43 Palm Harbor          FL 1:28:57   29   11:33    4:50   46   39:05    1:34   62   31:58         
   55   373   177 Rob Felton               40 Lutz                 FL 1:29:09   44   12:19    5:09   28   36:46    2:15   63   32:41         
   56   376   221 Steven Perry             43 Safety Harbor        FL 1:29:12   66   16:27    4:43   56   40:44    2:08   27   25:13         
   57   381   189 Brian Hertz              40 Orlando              FL 1:29:25   52   13:21    5:19   59   41:27    2:30   37   26:50         
   58   390   163 Rafman Balla             44 Clew                 FL 1:30:01   56   13:36    4:21   47   39:06    1:35   60   31:25         
   59   391   193 Angelo Infanti           40 Palm Harbor          FL 1:30:05   65   14:46    4:50   64   42:30    2:47   28   25:13         
   60   407   354 Alexander Clem           44 Olander              FL 1:30:58   67   16:37    5:57   61   41:48    1:36   26   25:02         
   61   420   160 Troy Arias               44 Lithia               FL 1:31:20   58   13:43    5:11   51   39:54    2:49   55   29:44         
   62   425   171 Jeff Darrey  Jr.         41 Odessa               FL 1:31:34   47   12:37    4:58   63   42:26    2:07   53   29:28         
   63   454   195 Jon Jacobsen             40 Winter Haven         FL 1:33:38   51   12:55    5:24   49   39:38    2:19   65   33:23         
   64   467   212 Tom Moen Moen            41 Largo                FL 1:34:41   46   12:29    5:09   66   47:43    1:22   47   28:00         
   65   474   219 Keith Nelson             43 Treasure Island      FL 1:35:24   60   13:50    4:28   60   41:42    2:25   64   33:01         
   66   517   214 Bob Moyer                41 Largo                FL 1:38:57   20   10:40    5:56   62   42:22    2:24   66   37:38         
   67     0   194 Patrick Jablonski        40 Lutz                 FL           54   13:25                                                   
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14   258 Robb Gomez               47 N. Reddington Beach  FL 1:06:36    2    8:38    3:04    4   33:20    1:20    1   20:15         
    2    20   260 David Gresko             45 Tampa                FL 1:07:56   10   10:26    3:25    2   32:23    1:21    2   20:23         
    3    25   239 Clyde Ball               49 Tampa                FL 1:08:10    1    8:36    3:08    5   33:38    1:18    4   21:33         
    4    31   238 Park Alsop               48 Clearwater           FL 1:08:58    5    9:21    3:26    3   32:35    1:25    5   22:13         
    5    59   263 Paul Holyko              47 Port Orange          FL 1:12:06   17   11:53    3:19    6   34:56    1:32    3   20:28         
    6    61   246 Daniel Chechele          48 Saint Petersburg     FL 1:12:18   18   12:01    3:42    1   31:59    1:26    8   23:12         
    7    83   293 Gene Wrightenberry       47 Belleair Bluffs      FL 1:14:50    4    9:03    3:45   18   36:57    1:22    9   23:45         
    8    86   291 Raymond Suitt            49 Tampa                FL 1:14:59   13   11:15    3:34   10   35:39    1:47    7   22:46         
    9   107   248 Owen Clifton             45 Tarpon Springs       FL 1:16:47    8   10:20    3:29    7   35:18    1:25   17   26:17         
   10   126   244 Curt Brandt              47 Brandon              FL 1:18:11   20   12:14    4:01   11   35:49    1:45   10   24:24         
   11   131   276 Jeffrey Mount            48 Palm Harbor          FL 1:18:25    7   10:11    4:02    9   35:23    2:07   19   26:44         
   12   139   290 John Steigenberger       49 Tarpon Springs       FL 1:18:44   19   12:09    3:18   13   36:03    1:25   15   25:52         
   13   147   292 James Whitsett           47 Clearwater           FL 1:19:01    3    8:50    4:25   22   38:48    1:59   12   25:01         
   14   152   252 Jonathan Dunford         48 Saint Petersburg     FL 1:19:12   33   15:40    4:09    8   35:18    1:23    6   22:42         
   15   184   247 Jim Claugherty           47 Tampa                FL 1:20:53   11   10:35    4:25   24   39:17    1:28   13   25:10         
   16   189   272 John Letourneau          46 Sarasota             FL 1:21:00    9   10:21    4:50   16   36:48    1:34   21   27:30         
   17   202   273 Bruce Mann               49 Clearwater           FL 1:21:27   26   14:00    3:50   12   35:53    3:19   11   24:27         
   18   213   267 Michael Kacser           45 Lutz                 FL 1:22:03   21   12:27    4:49   15   36:44    1:59   16   26:06         
   19   240   286 Art Singleton            47 Palm Harbor          FL 1:23:04   23   13:32    3:49   17   36:55    1:28   20   27:21         
   20   260   274 Dr. John McDonough       46 Tampa                FL 1:23:50   16   11:52    3:21   23   38:56    1:41   23   28:02         
   21   263   251 David Duke               47 Tampa                FL 1:24:06    6    9:33    4:40   19   37:09    3:43   26   29:03         
   22   285   283 Horacio Schwalm          45 Brandon              FL 1:24:53   29   14:33    4:40   14   36:41    2:18   18   26:43         
   23   288   262 Ralph Hoffmann           45 Palm Harbor          FL 1:24:58   24   13:40    4:16   20   37:13    2:02   22   27:50         
   24   294   281 Gary Rose                47 Tampa                FL 1:25:13   32   14:56    4:28   25   39:30    1:02   14   25:19         
   25   316   284 James Sheets             47 Largo                FL 1:26:18                                      1:15   35   34:17         
   26   358   257 Paul Giuliani            49 Dunedin              FL 1:28:17   14   11:41    4:04   29   42:00    2:27   24   28:07         
   27   402   259 Frank Gonzalez           48 Plant City           FL 1:30:41   28   14:05    4:18   26   40:54    2:30   25   28:56         
   28   461   275 Gary McPherson           45 Seminole             FL 1:34:08   15   11:48    4:20   27   41:52    2:55   33   33:16         
   29   481   288 Ford Smith               46 Tampa                FL 1:36:11   22   12:34    4:59   30   43:13    2:33   32   32:55         
   30   486   242 Ken Bolduc               49 New Port Richey      FL 1:36:32   37   18:44                                                   
   31   496   254 Jeb Ferebee              47 Tampa                FL 1:37:21   25   13:47    5:11   34   45:33    2:46   27   30:06         
   32   523   280 Randy Rebman             49 Seffner              FL 1:39:39   36   16:10    5:24   33   45:11    1:55   29   31:02         
   33   527   271 Chuck Leitzke            45 Tampa                FL 1:40:08   31   14:51    6:14   31   43:48    2:51   31   32:27         
   34   532   253 Jack Edwards             49 Saint Petersburg     FL 1:40:32   30   14:34    6:45   32   45:10    1:49   30   32:15         
   35   547   270 Richard Kittelstad       46 Clearwater           FL 1:41:29   35   16:03    5:48   28   41:59    2:21   37   35:21         
   36   551   245 Kevin Carnahan           49 Tarpon Springs       FL 1:41:55   39   23:04    5:08   21   37:34    2:31   34   33:40         
   37   580   243 David Brake              48 Indian Shores        FL 1:46:00   38   21:15    5:52   35   46:34    1:43   28   30:38         
   38   593   277 Ron Opp                  47 Tampa                FL 1:47:36   27   14:03    7:04   36   48:29    3:02   36   34:59         
   39   656   266 Christopher Jones        49 Belleair             FL 2:04:48   34   15:50    7:21   37   52:07    3:04   38   46:28         
   40     0   143 Dallas Rose              46 Oldsmar              FL           12   11:10    3:09                                           
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    34   396 Jerome Napp              50 Tarpon Springs       FL 1:09:36    1    9:45    3:39    1   32:49    1:21    3   22:03         
    2    51   384 Paul Hough               50 Tampa                FL 1:11:28    3   10:09    3:15    5   35:32    1:32    1   21:02         
    3    72   382 Douglas Gregory          50 Tampa                FL 1:13:22    2    9:47    3:39    2   33:37    1:23    7   24:59         
    4   118   398 Dennis Phillips          54 Temple Terrace       FL 1:17:48   16   12:52    3:33   13   38:02    1:36    2   21:47         
    5   137   386 Craig Hutchison          50 Saint Petersburg     FL 1:18:39   10   12:21    4:32   10   37:04    1:34    4   23:10         
    6   192   380 Rob Faw                  54 Safety Harbor        FL 1:21:09   12   12:23    4:19    6   36:05    1:37   15   26:47         
    7   200   388 Timothy Lawrence         51 Spring Hill          FL 1:21:22   18   13:27    4:37    3   34:07    2:33   13   26:40         
    8   208   806 Marty Kehoe              51 Pinellas Park        FL 1:21:52    4   10:55    4:11    7   36:11    1:57   18   28:39         
    9   212   374 Chas Carrington          50 Saint Petersburg     FL 1:22:01    6   11:54    4:35   18   39:33    1:42    5   24:19         
   10   224   385 Allen Hughes             52 Belleair             FL 1:22:32    9   12:05    5:07   11   37:12    2:11   10   25:59         
   11   228   406 Gary Wiest               52 Tampa                FL 1:22:41    8   12:00    4:05    9   37:03    2:04   16   27:31         
   12   241   387 Noah Israel              51 Clearwater           FL 1:23:06   26   16:36    3:46    4   35:18    1:18   12   26:10         
   13   245   391 George McCreary          51 Treasure Island      FL 1:23:15   21   13:52    4:29   12   37:21    1:44    9   25:51         
   14   273   378 Paul Dombroski           51 Odessa               FL 1:24:24   15   12:42    4:32   19   39:38    1:25   11   26:08         
   15   299   403 John Voorhis             53 Saint Petersburg     FL 1:25:23   17   13:06    5:33   15   38:40    2:52    8   25:14         
   16   307   400 Darryl Richards          50 Tampa                FL 1:25:52   14   12:35    5:24   16   39:21    1:50   14   26:45         
   17   331   395 Scot Moser               52 Brandon              FL 1:27:00   19   13:33    4:50   24   41:54    2:06    6   24:39         
   18   342   370 Steve Baumann            53 Clearwater           FL 1:27:50    5   11:19    5:13   22   40:25    1:31   21   29:24         
   19   378   392 Paul Miller              52 New Port Richey      FL 1:29:17   20   13:37    4:13   20   40:11    2:22   19   28:57         
   20   389   394 Thomas Monaweck          54 Tampa                FL 1:29:59   25   15:03    4:38   21   40:13    1:50   17   28:18         
   21   423   379 Bill Duvall              51 Tampa                FL 1:31:29    7   12:00    5:56    8   36:15    3:34   24   33:45         
   22   426   397 Brian Oliver             50 Palm Harbor          FL 1:31:36   23   14:25    4:23   23   40:37    2:12   22   30:02         
   23   427   381 Michael Fogassey         53 Sarasota             FL 1:31:38   13   12:29    4:40   14   38:26    1:57   25   34:07         
   24   447   405 Robert Whaley            51 Naples               FL 1:32:40   11   12:22    5:36   25   42:24    3:12   20   29:07         
   25   492   375 Richard Conn             51 Largo                FL 1:37:06   22   14:01    5:37   17   39:28    2:53   26   35:08         
   26   515   399 Scott Pierce             53 Tampa                FL 1:38:38   24   14:31    5:33   26   42:39    2:37   23   33:19         
   27   623   373 Gregg Bulmer             54 Palm Harbor          FL 1:52:44   30   24:33                                              2:00 
   28   626   401 Douglas Sharp            51 Dunedin              FL 1:53:32   27   17:52    7:27   28   46:59    2:15   28   39:01         
   29   643   377 Michael Dillon           51 Clearwater           FL 1:58:35   29   24:03    7:05   29   50:26    1:45   27   35:18         
   30   658   402 Anthony Thomas           51 Palm Harbor          FL 2:05:39   31   28:57    4:30   27   46:21    2:15   30   43:37         
   31   676   383 Vincent Hardy            54 Largo                FL 2:22:09   28   19:47    7:54   30 1:09:59    2:21   29   42:09         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    35   413 Arthur Halttunen         57 Saint Petersburg     FL 1:09:41    1    8:13    3:24    1   34:08    1:17    1   22:41         
    2   205   410 David Burg               55 Tampa                FL 1:21:38    6   12:00    3:35    3   37:29    1:21    5   27:15         
    3   246   409 Randall Brown            55 Maitland             FL 1:23:18    7   12:25    4:16    7   39:02    1:45    2   25:52         
    4   254   421 Alan Smith               56 New Port Richey      FL 1:23:39    3   10:49    5:30    2   35:13    1:51   10   30:17         
    5   281   407 Gary Bonacorsi           59 Seminole             FL 1:24:41   10   13:11    3:58    8   39:42    1:22    4   26:30         
    6   311   841 William Cobb             55 Saint Petersburg     FL 1:26:03    5   11:18    5:55   11   40:38    2:02    3   26:12         
    7   321   424 Jack Tracy               58 Winter Springs       FL 1:26:39    4   11:17    4:19    9   40:03    2:07    7   28:54         
    8   328   426 Tony Walton              56 Dunedin              FL 1:26:50   16   14:54    3:53    5   37:57    1:21    6   28:47         
    9   332   415 Keith Kirby              58 Seminole             FL 1:27:05   11   13:12    4:11    6   38:40    1:55    8   29:08         
   10   380   420 Matt Schaeffer           57 Oldsmar              FL 1:29:24    2   10:44    4:34   14   41:16    2:03   11   30:48         
   11   393   412 Paul Citrin              57 Wesley Chapel        FL 1:30:15   13   13:40    3:52   12   41:04    1:36    9   30:04         
   12   419   422 Milton Smith             58 Whitehall            PA 1:31:18    8   12:48    5:46    4   37:45    2:24   13   32:38         
   13   463   418 Richard Reeves           58 Clearwater           FL 1:34:17   12   13:18    5:27   13   41:12    2:27   12   31:56         
   14   575   417 Stephen Michelini        57 Tampa                FL 1:44:56   15   14:08    5:36   10   40:16    3:17   16   41:41         
   15   622   411 Jeffery Chapman          57 Saint Petersburg     FL 1:51:54    9   12:54    5:03   16   47:18    3:06   17   43:35         
   16   624   423 Jeff Testerman           58 Tampa                FL 1:52:52   17   18:19    6:11   15   46:12    2:20   15   39:53         
   17   647   261 William Kochenour        55 Palm Harbor          FL 2:00:48   14   13:44    6:01   17 1:06:17    1:43   14   33:05         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   106   431 George Chase             60 St. Petersburg Beach FL 1:16:44    1    9:52    3:22    2   38:10    1:36    1   23:46         
    2   183   428 Lewis Bennett            62 Largo                FL 1:20:50    7   12:51    3:43    1   37:17    1:33    4   25:27         
    3   207   434 Bill Keeler              60 Cape Coral           FL 1:21:51    3   11:58    4:11    7   40:17    1:29    2   23:58         
    4   209   438 Sam Nall                 64 Homosassa            FL 1:21:56    2   11:44    3:45    4   38:32    1:44    5   26:14         
    5   211   436 Charles Lohman           61 Saint Petersburg     FL 1:22:00    6   12:40    4:12    3   38:15    2:01    3   24:53         
    6   353   430 Robin Browne             62 Saint Petersburg     FL 1:28:09    4   12:20    4:23    5   39:17    1:38    6   30:33         
    7   487   139 Patrick Ruta             61 Saint Petersburg     FL 1:36:37    8   14:06    6:23    6   40:09    3:14    8   32:47         
    8   494   432 Carl Elston              62 Saint Petersburg     FL 1:37:14   11   14:55    4:59   10   43:17    2:27    7   31:37         
    9   529   437 Robert Macdonald         61 Seminole             FL 1:40:15    9   14:19    4:38    9   42:06    2:16   10   36:57         
   10   587   429 Bill Bohrmann            62 Clearwater           FL 1:47:08    5   12:28    6:19   12   51:40    2:40    9   34:02         
   11   609   435 Robert Kummers           60 Lutz                 FL 1:49:21   12   17:19    6:41    8   40:29    2:59   12   41:55         
   12   613   440 James Pearson            60 Tampa                FL 1:49:59   10   14:39    6:17   11   45:09    3:41   11   40:16         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   302   445 Bob Moorehead            67 Saint Petersburg     FL 1:25:38    5   15:36    4:02    2   37:44    1:17    1   27:02         
    2   560   448 Bill Terlop              69 Tampa                FL 1:43:00    4   14:36    6:36    3   43:59    2:01    4   35:51         
    3   561   441 Richard Cooper           66 Tarpon Springs       FL 1:43:08    1   13:57    4:47    5   45:00    2:28    5   36:59         
    4   571   444 Hartley Mellish          67 Tampa                FL 1:44:19    3   14:28    6:13    6   45:39    2:30    3   35:32         
    5   619    80 Harold Singer            66 Largo                FL 1:51:14                         1    3:22            2   30:22    6:00 
    6   639   443 Tony Handler             68 Poinciana            FL 1:57:45    2   14:04    7:00    4   44:39    3:08    6   48:56         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   455   449 Craig Carlson            70 Marco Island         FL 1:33:38    1   14:25    5:40    1   41:56    2:36    1   29:02         
    2   533   451 Jim Larson               71 Clearwater           FL 1:40:34    2   15:40    6:14    2   42:39    3:06    2   32:57         
    3   665   452 Jack Welber              70 Palm Harbor          FL 2:07:38    3   19:55    7:32    3   51:08    3:17    3   45:48         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   605   453 Larry Yost               77 Treasure Island      FL 1:48:58    1   15:07    5:18    1   50:23    2:25    1   35:46         
MALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  85 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     0   454 Charles Lasley           86 Belleair             FL            1   48:01   16:27    1 1:01:32    5:53                      
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    38   799 Reece Haettich           39 Tampa                FL 1:10:30    2    9:19    3:37    2   33:44    1:19    1   22:32         
    2    74   787 Edward Collins           34 Tampa                FL 1:13:49    6   10:46    3:40    1   33:09    1:31    2   24:44         
    3   101   780 Gregory Bosseler         39 Fort Myers           FL 1:16:21    3   10:09    3:59    6   35:36    1:21    5   25:18         
    4   108   833 Reed Schweizer           34 Cape Coral           FL 1:16:49    8   11:14    3:48    4   35:24    1:17    4   25:08         
    5   109   834 Olin Sell                37 Valrico              FL 1:17:03    1    8:27    3:45    5   35:29    1:34   12   27:49         
    6   130   817 Raymond Newell           36 Valrico              FL 1:18:18   12   11:47    3:56    3   35:13    1:57    6   25:28         
    7   144   775 Paul Arnold              39 Tarpon Springs       FL 1:18:52    7   10:46    4:18    7   35:45    1:29    8   26:36         
    8   153   829 John Scherpf             36 Dunedin              FL 1:19:14   13   11:52    4:06    8   36:41    1:45    3   24:52         
    9   162   825 Michael Reese            35 Fort Myers           FL 1:19:40    4   10:10    3:51    9   36:44    1:20   11   27:36         
   10   274   810 Jason Lietz              29 Orlando              FL 1:24:26   20   13:35    4:23   13   38:30    1:36    7   26:24         
   11   280   776 Joe Aschenbrenner        38 Tampa                FL 1:24:40   16   12:54    4:18   10   36:50    2:24   13   28:15         
   12   312   783 Leo Briceno              37 Belleair             FL 1:26:05    9   11:26    4:06   12   38:08    1:48   14   30:39         
   13   329   815 Kevin Miller             39 Lutz                 FL 1:26:54   10   11:35    4:03   21   42:52    1:36    9   26:50         
   14   406   807 Willie King              28 Dunedin              FL 1:30:51    5   10:11    4:55   15   39:36    2:13   22   33:58         
   15   421   782 Rony Braswell            28 Zephyrhills          FL 1:31:26   11   11:45    4:09   11   37:48    1:40   24   36:06         
   16   446   790 Daniel Devol             36 Clearwater           FL 1:32:39   15   12:24    6:24   17   40:20    2:39   17   30:55         
   17   448   822 John Pickart             39 Seminole             FL 1:32:40   26   14:45    5:41   14   39:31    1:55   16   30:50         
   18   457   803 Daniel Inglima           33 Clearwater           FL 1:33:49   21   14:08    5:59   16   40:04    1:32   19   32:08         
   19   464   813 Shawn McCartney          30 Orlando              FL 1:34:29   22   14:26    5:39   20   40:29    3:11   15   30:46         
   20   465   779 Burch Baskett            39 Tampa                FL 1:34:33   17   12:58    9:04   19   40:27    2:47   10   27:19    2:00 
   21   519   831 Christopher Schmidt      34 Hudson               FL 1:39:12   14   11:58    6:08   22   46:29    3:08   18   31:31         
   22   582   837 Jason Tall               26 Seffner              FL 1:46:03   19   13:20    5:32   24   49:23    1:31   25   36:20         
   23   611   830 Bill Scheu               35 Trinity              FL 1:49:51   18   13:14    6:28   25   51:41    2:52   23   35:38         
   24   612   795 Owen Feeney              37 Estero               FL 1:49:54   23   14:32    8:14   18   40:26    3:08   27   43:36         
   25   617   785 Charles Chacos           27 Clearwater           FL 1:50:56   24   14:36    7:27   27   53:19    2:11   20   33:24         
   26   621   808 Demetrios Kousathanas    36 Clearwater Beach     FL 1:51:54   25   14:40    7:47   26   52:52    3:01   21   33:36         
   27   629   781 Ray Bouckenooghe         33 Palm Harbor          FL 1:53:41   27   16:49    6:37   23   48:47    1:40   26   39:50         
   28   677   793 Jonathan Ellis           33 Tampa                FL 2:29:07   28   21:23    8:03   28 1:09:47    2:29   28   47:28         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    75   845 Larry Witt               44 Palm Harbor          FL 1:13:50   13   12:09    3:36    1   33:06    1:24    1   23:37         
    2    91   818 Rory O'Connor            41 Oldsmar              FL 1:15:36    1    8:20    4:27    3   35:11    1:27    3   26:12         
    3    97   821 Kevin Popke              48 Valrico              FL 1:15:53    9   11:12    3:48    2   34:10    1:28    2   25:16         
    4   105   842 Mike Wells               48 Palm Harbor          FL 1:16:41    4    9:34                                                   
    5   210   794 Bruce Ernst              47 Dunedin              FL 1:21:58    5    9:49    4:17    4   35:11    2:35   11   30:07         
    6   220   838 Marc Taylor              43 Brandon              FL 1:22:25   11   12:03    3:43    5   37:04    1:51    9   27:46         
    7   225   844 Rick Wilson              43 Palm Harbor          FL 1:22:32    2    8:59    4:27   11   40:00    1:35    8   27:34         
    8   264   811 Robert Mailhiot          41 Clearwater           FL 1:24:08   19   13:46    3:42    6   37:05    2:19    4   27:19         
    9   313   812 Russell Marlowe          44 Land O' Lakes        FL 1:26:11    8   11:01    5:09    8   38:32    2:07   10   29:24         
   10   327   786 Louis Chiappetta         40 Fort Myers           FL 1:26:47   16   12:59    4:47   13   40:16    1:18    7   27:29         
   11   330   805 Bill Kaatze              47 Lutz                 FL 1:26:55   10   11:52    5:19   12   40:09    2:10    6   27:27         
   12   349   773 Todd Anderson            42 Temple Terrace       FL 1:27:58    6    9:55    5:54    9   39:00    2:14   13   30:56         
   13   374   800 Ron Wordon               45 Palm Harbor          FL 1:29:10   21   14:26    4:26    7   37:51    2:02   12   30:27         
   14   404   774 Lee Archibald            41 Palm Harbor          FL 1:30:46    7   10:36    5:08   10   39:42    1:51   17   33:31         
   15   412   827 Brian Rohrsen            41 Dunedin              FL 1:31:03   22   14:59    5:36   14   41:44    1:27    5   27:19         
   16   493   824 Allyn Ramker             56 Clearwater           FL 1:37:09   23   15:05    4:48   18   43:23    2:16   14   31:38         
   17   540   791 Robert Ditro             40 Dunedin              FL 1:40:56   27   18:21    5:12   17   42:28    1:50   15   33:07         
   18   566   789 Lance Crawford           41 Saint Petersburg     FL 1:43:58   12   12:05    5:44   15   42:02    3:31   23   40:39         
   19   568   814 Michael Melton           50 Safety Harbor        FL 1:44:02   25   15:53    6:22   22   46:33    1:51   16   33:24         
   20   577   390 Scott Underkofflue       45 Treasure Island      VT 1:45:43   17   13:43    5:46   23   48:39    2:27   18   35:09         
   21   578   804 Charles Jones            42 Annandale            VA 1:45:48   20   14:17    5:39   19   44:04    2:04   22   39:45         
   22   590   846 Morris Yasova            48 Palm Harbor          FL 1:47:26   26   15:55    7:09   16   42:12    2:47   20   39:25         
   23   594   798 Brian Gove               42 Clearwater           FL 1:47:36   18   13:44    6:05   21   46:20    1:55   21   39:33         
   24   596   778 Scott Bartholmey         51 Dunedin              FL 1:47:44   15   12:50    7:01   20   46:02    2:50   19   39:03         
   25   620   819 John Orphanidys          55 Saint Petersburg     FL 1:51:50    3    9:31    7:08                54:17   24   40:56         
   26     0   788 Jon Covington            41 Treasure Island      FL           14   12:49    7:24   24   50:03                              
   27     0   826 Ken Reiss                62 Redington Shores     FL           24   15:43                                                   
MALE SKIP CLINE MEMBER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    47   156 Matt Hess                37 Clearwater           FL 1:11:13    1    7:25    3:03    1   36:00    1:26    1   23:21         
    2   417   157 Bryan Stanley            38 Clearwater           FL 1:31:13    2   12:55    4:29    2   40:42    2:14    3   30:55         
    3   524   105 Bill Berger              38 Largo                FL 1:39:43    3   18:26    5:37    3   42:34    3:04    2   30:05         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   167   471 Chris Kalas              20 Odessa               FL 1:20:00   15   12:58    3:38    2   38:15    1:09    1   24:02         
    2   196   468 Keith Hansen             18 Clearwater           FL 1:21:17   12   12:49    4:01    5   38:54    1:23    2   24:12         
    3   216   469 Adam Hansen              33 Clearwater           FL 1:22:08    3   10:32    5:14    3   38:46    1:37    6   26:00         
    4   231   455 Ryan Barbeau             23 Clearwater           FL 1:22:52    8   11:48    3:39    6   39:22    1:05    8   27:00         
    5   251   476 Andrew Moberg            26 Clearwater           FL 1:23:31    1    9:41    5:34    8   39:57    1:09    9   27:12         
    6   253   478 David Perkey             57 Dunedin              FL 1:23:33    2    9:57                                                   
    7   269   460 Greg Berland             33 Tampa                FL 1:24:21    7   11:35    4:29    4   38:50    1:46   11   27:43         
    8   300   458 John Baron               38 Dunedin              FL 1:25:25   14   12:57    5:07    1   37:17    2:00   13   28:06         
    9   308   456 Eric Barnes              18 Clearwater           FL 1:25:55   13   12:52    5:05   14   41:43    1:13    4   25:03         
   10   341   477 Rafael Nobo              28 Brandon              FL 1:27:46    5   11:19    4:07    9   40:56    1:37   19   29:49         
   11   354   481 Devin Shaw               21 Tampa                FL 1:28:11   19   15:42    5:10   12   41:24    1:21    3   24:36         
   12   369   463 Brendan Franzoni         28 Gainesville          FL 1:28:59   11   12:27    4:40    7   39:54    3:28   14   28:31         
   13   383   633 Joe Whitcher             31 Tampa                FL 1:29:30    9   12:12    5:16   11   41:12    1:45   16   29:06         
   14   386   479 Todd Schweitzer          34 Tampa                FL 1:29:56    6   11:32    5:48   16   41:58    3:02   10   27:39         
   15   428   393 Kendall Moeller          50 Treasure Island      FL 1:31:39   16   13:20    5:10   17   42:07    1:38   18   29:26         
   16   431   459 Bryan Baylor             33 Lithia               FL 1:31:47    4   11:15    6:01   19   43:03    2:05   17   29:25         
   17   435   464 James Fugit              36 Tampa                FL 1:32:04   21   15:58    5:00   18   42:10    2:21    7   26:36         
   18   439   470 David Jansen             37 Safety Harbor        FL 1:32:24   22   16:05    5:55   10   40:58    1:43   12   27:44         
   19   440   484 Nicholas Zivolich        28 Clearwater           FL 1:32:26   10   12:18    5:20   15   41:47    2:27   21   30:37         
   20   501   472 Stephen Komara           52 Dunedin              FL 1:37:49   20   15:49    6:30   20   43:06    2:12   20   30:13         
   21   541   467 Omar Hammad              25 Brandon              FL 1:41:01   23   18:33    5:37   21   46:39    1:20   15   28:54         
   22   550   474 Joe McLeod               28 Winter Springs       FL 1:41:42   18   15:05    6:01   23   53:28    1:55    5   25:15         
   23   570   462 Matthew Duvall           20 Tampa                FL 1:44:19   17   13:54    6:27   13   41:26    2:42   25   39:52         
   24   597   475 Nolan McLeod             53 Auburndale           FL 1:47:56   24   19:01    6:54   22   47:56    3:02   22   31:06         
   25   662   465 Robert Graham            43 Mount Pleasant       SC 2:06:46   26   19:30    9:17   25   59:28    2:12   23   36:20         
   26   672   483 Henri1 Stein             60 Clearwater           FL 2:13:49   25   19:14    9:19   24   58:23    7:36   24   39:18         
MALE PHYSICALLY CHALLENGED
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   453    24 David Schick             57 Clearwater           FL 1:33:23    1   13:20    5:33    1   38:34    3:12    1   32:45         
    2   678    23 Leonard Lawrence         43 Largo                FL 2:30:53    2   20:31   11:59    2   51:32    4:56    2 1:01:57         
FEMALE ELITE TRIATHLON RESULTS
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33    13 Stephanie Liles          35 Tallahassee          FL 1:09:24    6   11:04    2:56    2   34:12    1:02    1   20:13         
    2    44    16 Tracy Parker             37 Odessa               FL 1:11:01    3   10:26    3:13    5   34:58    1:02    3   21:23         
    3    45    15 Christina Noordstar      31 Tierra Verde         FL 1:11:05    8   12:02    2:49    3   34:14    1:02    2   21:00         
    4    46    14 Celia Dubey              35 Tarpon Springs       FL 1:11:10    7   11:48    2:42    4   34:16    0:53    4   21:33         
    5    52    18 Marnie Rakes             25 Dunedin              FL 1:11:37    1    9:10    3:03    7   36:12    1:00    5   22:14         
    6    58    17 Holly Petrak             31 Tampa                FL 1:12:05    5   10:36    3:09    1   34:04    1:11    8   23:07         
    7    84    19 Svetlana Slocum          33 Tampa                FL 1:14:53    2    9:53    3:12    6   36:10    1:09    6   22:31    2:00 
    8   123    21 Alicia Weber             27 Clermont             FL 1:18:04    4   10:29    4:05    8   39:20    1:29    7   22:42         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   310   601 Janna Edwards            14 Brandon              FL 1:26:03    1   11:28    3:56    1   39:37    1:25    1   29:38         
    2   659   602 Brynn Popke              13 Valrico              FL 2:05:40    2   12:07    5:41    2   56:39    3:12    2   48:03         
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   197   604 Kendra Loucks            19 Dunedin              FL 1:21:19    1   10:01    4:01    1   37:48    2:01    1   27:30         
    2   326   832 Erin Cosgrove            19 Tarpon Springs       FL 1:26:46    2   11:21    3:32    2   40:08    1:40    3   30:08         
    3   458   605 Brittany Marlin          16 Tampa                FL 1:33:50    3   11:47    6:02    3   45:55    1:40    2   28:27         
    4   653   603 Alyssa Hughes            17 Belleair             FL 2:03:51    4   14:21    7:00    4   53:21    2:44    4   46:27         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   127   610 Kristen Wiest            23 Tampa                FL 1:18:14    2    9:21    3:52    2   39:21    1:49    1   23:53         
    2   230   608 Ashlie Nalls             24 Lutz                 FL 1:22:45    3   10:12    4:16    1   38:56    1:20    3   28:03         
    3   250   607 Barbra Gussow            24 Oldsmar              FL 1:23:31    4   10:22    4:31    3   40:35    1:09    2   26:57         
    4   290   611 Daphna Yasova            21 Palm Harbor          FL 1:25:01    1    8:53    4:36    4   41:05    1:19    4   29:10         
    5   640   606 Rosanne Bohrmann         20 Clearwater           FL 1:58:05    5   14:02    6:17    5   52:43    2:21    5   42:44         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    64   630 Allison Smith            28 Largo                FL 1:12:31    1    8:30    3:12    1   35:45    0:59    3   24:07         
    2   117   614 Ute Baier                27 Boca Raton           FL 1:17:40    4   10:42    4:06    2   36:17    1:23    5   25:14         
    3   128   615 Leslie Beauchamp         29 Saint Petersburg     FL 1:18:16    2    9:09    3:42    5   39:46    1:35    2   24:06         
    4   151   631 Brandi Szen              29 Palm Harbor          FL 1:19:11   12   13:19    3:56    3   36:56    1:29    1   23:34         
    5   166   622 Emily Farrell            25 Tampa                FL 1:20:00    3    9:54    3:48    4   39:35    1:11    6   25:34         
    6   339   629 Jennifer Patzkowsky      29 Lakeland             FL 1:27:43   15   14:42    4:19    9   41:59    1:49    4   24:57         
    7   363   620 Anna Conn                29 Bradenton            FL 1:28:46   11   12:43    4:26   11   42:55    1:51    7   26:52         
    8   372   619 Andrea Christie          28 Clearwater           FL 1:29:06    9   12:22    5:38    6   39:59    2:10    9   28:59         
    9   387   623 Kelly Gleaton            25 Seminole             FL 1:29:56   13   14:02    4:20    7   41:20    1:24    8   28:52         
   10   397   677 Rebecca Mailloux         29 Land O' Lakes        FL 1:30:25    7   11:42    4:40   12   43:06    1:58   10   29:00         
   11   400   632 Jennifer Waite           26 Saint Petersburg     FL 1:30:33    8   12:05    4:21    8   41:39    1:45   12   30:44         
   12   452   617 Heather Byrne            25 Gainesville          FL 1:33:12    5   11:37    4:55   10   42:41    2:23   13   31:37         
   13   526   628 Jean Pasion              27 Saint Petersburg     FL 1:39:56   16   15:07    5:24   13   43:45    2:08   16   33:33         
   14   554   624 Angela Hagerman          28 Tampa                FL 1:42:07   17   15:25    5:36   14   45:35    1:53   14   31:39    2:00 
   15   558   626 Janey Miltenberger       27 Tampa                FL 1:42:52   14   14:21    5:37   18   48:52    1:41   15   32:23         
   16   604   613 Katherine Bacon          28 Saint Petersburg     FL 1:48:49    6   11:41    7:54   15   45:58    5:03   18   38:15         
   17   606   627 Hollis Orr               25 Belleair             FL 1:49:03   10   12:28    6:07   16   46:49    2:22   19   41:18         
   18   631   621 Valerie Doll             29 Tampa                FL 1:54:33   19   22:21    5:17   19   50:56    2:05   17   33:56         
   19   635   625 Tina Morlia Hifko        27 Valrico              FL 1:55:24   20   27:53    7:20   17   48:25    1:24   11   30:25         
   20   673   618 Morgan Chacos            26 Clearwater           FL 2:17:15   18   17:01   10:50   20 1:01:02    4:19   20   44:04         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   122   650 Jill Martino             34 Lutz                 FL 1:17:59    2   10:32    3:15    1   34:56    1:10   12   28:08         
    2   136   634 Aileen Bair              33 Belleair             FL 1:18:39    3   10:45    3:35    9   39:23    1:27    2   23:31         
    3   157   657 Suzanne O'Neal           31 Clearwater           FL 1:19:20   16   13:39    3:11    2   36:51    1:16    4   24:26         
    4   165   667 Stella Valitutto         33 Tampa                FL 1:19:53   17   13:52    3:53    4   37:46    1:19    1   23:05         
    5   178   656 Kasey Mueller            31 Saint Petersburg     FL 1:20:35   10   12:23    3:40    3   36:58    2:05    6   25:31         
    6   195   662 Shannon Shearer          32 Largo                FL 1:21:13    5   11:53    4:22    6   38:03    1:43    5   25:14         
    7   206   645 Angela Ezell             34 Saint Petersburg     FL 1:21:50    1   10:25    3:44    5   37:57    1:22   14   28:24         
    8   226   665 Elizabeth Sylves         30 Saint Petersburg     FL 1:22:36   14   13:11    4:00    8   39:22    1:44    3   24:22         
    9   283   642 Melanie Cordier          34 Seminole             FL 1:24:45   12   12:51    4:09   11   40:11    1:32    8   26:04         
   10   284   655 Chelsea Moore            34 Saint Petersburg     FL 1:24:46   19   14:08    4:24    7   39:01    1:41    7   25:33         
   11   348   658 Alana Richardson         34 Gibsonton            FL 1:27:57   11   12:39    4:34   15   41:43    1:32   10   27:31         
   12   405   666 Wendy Tocha              31 Saint Petersburg     FL 1:30:47   23   15:06    4:30   13   40:19    2:21   16   28:33         
   13   408   654 Sherri Mikita-Olsen      31 Seminole             FL 1:30:58   13   13:00    4:22   19   44:04    1:31   11   28:05         
   14   410   664 Joy Stout                33 Tampa                FL 1:31:02   20   14:35    5:05   14   41:24    1:39   13   28:22         
   15   429   635 Gayann Barbella          33 Palm Harbor          FL 1:31:40   28   18:32    4:44   10   39:41    2:24    9   26:20         
   16   475   647 Yoleidis Hernandez       31 Orlando              FL 1:35:26   27   17:45    4:40   16   42:49    1:45   15   28:28         
   17   478   648 Jennifer Isenbeck        34 Wesley Chapel        FL 1:36:03    9   12:16    5:37   18   43:55    2:29   19   31:47         
   18   490   663 Jamye Specht             34 Tampa                FL 1:36:58   24   16:26    5:07   17   43:19    1:18   17   28:50    2:00 
   19   498   651 Lisa McCartney           33 Orlando              FL 1:37:29   26   17:13    5:39   12   40:18    2:03   20   32:19         
   20   514   659 Carey Rosetti            30 Tampa                FL 1:38:30   18   14:03    5:09   20   44:31    2:00   21   32:50         
   21   521   643 Maria Cotter             33 Tarpon Springs       FL 1:39:15    4   11:35    6:14   26   47:17    2:40   18   31:30         
   22   530   660 Maria Salazar            33 Orlando              FL 1:40:16    8   12:14    5:19   24   46:19    2:05   22   34:20         
   23   538   636 Tonya Bervaldi           31 Gainesville          FL 1:40:48    6   11:59    5:23   21   45:03    2:48   24   35:38         
   24   556   639 Melanie Callahan         34 Largo                FL 1:42:42   15   13:38    4:55   27   47:37    2:04   23   34:30         
   25   572   661 Sarah Sandy              30 Saint Petersburg     FL 1:44:31   21   14:42    6:09   22   45:11    2:26   26   36:05         
   26   591   652 Veronica McConnell       32 Odessa               FL 1:47:27   22   14:50    6:44   25   47:11    2:44   25   36:01         
   27   616   641 Jaime Chianese           31 Saint Petersburg     FL 1:50:44    7   12:04    5:33   23   46:03    2:11   28   44:55         
   28   651   638 Bonnie Bohrmann          33 Belleair Bluffs      FL 2:03:14   25   16:38    5:38   28   56:37    2:46   27   41:36         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    56   543 Dana Zykoski             37 Tampa                FL 1:11:56    2    8:51    3:24    1   34:05    1:28    5   24:09         
    2    77   529 Lisa Sandusky            39 Tampa                FL 1:14:07    7   10:55    3:00    2   35:38    0:59    4   23:38         
    3    85   517 Christine McDonald       36 Palm Harbor          FL 1:14:58    1    8:25    3:31    4   37:40    1:13    6   24:11         
    4   140   542 Jen Wrightenberry        36 Belleair Bluffs      FL 1:18:46    4   10:35    4:08    3   37:13    1:36    3   23:17    2:00 
    5   156   502 Nicole Geller            36 Tampa                FL 1:19:19    5   10:44    3:41    6   37:55    1:22   13   25:40         
    6   172   520 Tammie Wonning           36 Brandon              FL 1:20:19    6   10:49    4:13   14   39:05    1:45    7   24:30         
    7   199   538 Marianto Upshaw          37 Tampa                FL 1:21:22    8   11:09    3:35   16   39:13    1:52   12   25:35         
    8   219   534 Sherry Soper             38 Lithia               FL 1:22:22   21   12:41    4:07   10   38:20    1:50   11   25:25         
    9   223   506 Jennifer Harasz          37 Tampa                FL 1:22:30   10   11:13    3:51    7   38:10    1:21   20   27:57         
   10   227   511 Alaina Kimmey            36 Clearwater           FL 1:22:37   16   12:15    4:34    5   37:53    2:44   10   25:12         
   11   229   494 Carissa Cousins          39 Saint Petersburg     FL 1:22:43   11   11:18    4:34   18   39:56    2:04    8   24:52         
   12   233   498 Heather Ellison          36 Clearwater           FL 1:22:54   13   11:26    3:40   22   40:35    1:10   15   26:05         
   13   258   505 Nina Griffin             39 Tampa                FL 1:23:48   30   13:43    3:44   11   38:26    1:22   16   26:33         
   14   265   485 Joy Anderson             35 Largo                FL 1:24:08    9   11:12    4:33   13   38:46    2:01   19   27:39         
   15   278   521 Robin Moen               37 Largo                FL 1:24:36   20   12:37    4:22   21   40:34    1:57    9   25:07         
   16   295   500 Emily Farris             36 Saint Petersburg     FL 1:25:14   12   11:18    4:38   20   40:23    1:36   17   27:20         
   17   304   497 Jodi Dorsky              36 Saint Petersburg     FL 1:25:41   32   14:36    3:53    8   38:13    1:30   18   27:30         
   18   306   489 Elizabeth Bromley        35 Clearwater           FL 1:25:50   22   12:43    4:24   26   41:18    1:22   14   26:04         
   19   319   492 Dawn Carwile             37 Tampa                FL 1:26:35   15   11:51    4:13   15   39:10    1:46   24   29:36         
   20   336   525 Victoria Rennesund       37 Tampa                FL 1:27:30   18   12:34    4:22   12   38:37    2:00   27   29:59         
   21   340   503 Kristee Gilbert          37 Lithia               FL 1:27:44   27   13:17    4:25    9   38:16    2:04   25   29:45         
   22   365   514 Miranda Lessie           39 Tampa                FL 1:28:50   23   12:44    4:46   23   41:05    1:42   22   28:35         
   23   382   536 Christine Tekautz        39 Clearwater           FL 1:29:30   19   12:37    4:41   17   39:37    1:36   30   31:02         
   24   398   527 Megan Rog                37 Valrico              FL 1:30:25   31   14:05    4:06   28   42:01    1:15   23   28:59         
   25   415   526 Carina Roberts           39 Pompano Beach        FL 1:31:08   24   12:46    4:35   29   42:08    1:32   28   30:09         
   26   432   495 Claudie Delgado-Feeney   37 Estero               FL 1:31:48   40   16:06    6:23   32   44:05    3:42    1   21:34         
   27   442   539 Shari White              39 Largo                FL 1:32:32   14   11:36    4:54   31   43:19    1:58   29   30:47         
   28   459   535 Hollie Steele            35 Tarpon Springs       FL 1:33:57   33   14:47    4:46   19   40:22    1:50   32   32:13         
   29   470   508 Julie Haura              35 Tampa                FL 1:34:57   41   16:49    4:39   27   41:48    1:48   26   29:56         
   30   476   488 Brenda Bennett           39 Tampa                FL 1:35:27   39   16:05    8:30   37   45:38    2:10    2   23:05         
   31   504   490 Patricia Burd            36 Saint Petersburg     FL 1:37:51   26   13:12    5:19   25   41:16    3:04   36   35:03         
   32   510   523 Trista Page              37 Tampa                FL 1:38:12   28   13:31    4:55   24   41:09    2:31   38   36:07         
   33   536   540 Jan Wills                37 Tampa                FL 1:40:40   42   16:59    5:05   30   42:49    1:40   21   28:10    6:00 
   34   543   507 Linda Harvey             39 Apollo Beach         FL 1:41:08   25   12:59    7:35   35   45:09    2:44   33   32:42         
   35   555   509 Tracy Jenkins            38 New Port Richey      FL 1:42:35   43   17:22    5:17   33   44:17    2:18   31   31:23    2:00 
   36   564   515 Stacie Marlin            39 Tampa                FL 1:43:21   37   15:38    5:13   38   46:06    2:09   35   34:17         
   37   583   510 Shannon Kennedy          37 Saint Petersburg     FL 1:46:10   36   15:26    7:18   36   45:35    3:46   34   34:06         
   38   589   512 Rose Laurence            35 Tampa                FL 1:47:15   34   15:05                                                   
   39   592   504 Susan Gossett            37 Odessa               FL 1:47:35   38   16:05    5:21   39   48:26    2:28   37   35:17         
   40   603   493 Danielle Christensen     38 Homosassa            FL 1:48:45   29   13:40    4:33   40   50:22    3:29   40   36:42         
   41   608   491 Amy Burton               36 Saint Petersburg     FL 1:49:14    3    8:59    7:16   41   54:12    2:19   39   36:31         
   42   630   501 Michele Forte            39 Saint Petersburg     FL 1:53:46   35   15:22    6:07   34   44:34    2:47   42   44:58         
   43   649   486 Diane Ballou             39 Tarpon Springs       FL 2:02:02   17   12:33    8:23   42   55:54    3:14   41   42:00         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    60   554 Kim Clifford             41 Tampa                FL 1:12:09   19   11:13    3:11    1   33:53    1:13    2   22:41         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    73   551 Claudia Junqueira        44 Saint Petersburg     FL 1:13:39    2   10:02    3:15    2   36:32    1:12    1   22:40         
    2   112   569 Louann Jessup            43 Palmetto             FL 1:17:25   10   11:26    3:37    1   36:26    1:25    4   24:33         
    3   119   595 Jennifer Sullivan        42 Safety Harbor        FL 1:17:51    9   11:08    3:38    7   37:52    1:21    2   23:54         
    4   159   571 Patricia Junqueira       44 Tampa                FL 1:19:26    6   10:24    3:38   13   38:57    1:25    6   25:04         
    5   175   576 Sheri Lerner             41 Celebration          FL 1:20:30   19   12:51    3:35    3   37:09    2:21    5   24:36         
    6   179   597 Beth Wonicker-Cook       41 Palm Harbor          FL 1:20:35   13   11:59    3:24    9   38:29    1:25    7   25:21         
    7   193   570 Nola Johnson             40 Tarpon Springs       FL 1:21:10   23   13:10    4:07    8   38:12    1:20    3   24:24         
    8   198   553 Dawn Clark               43 Saint Petersburg     FL 1:21:22    1    8:27    4:02    6   37:38    1:48   21   29:28         
    9   236   586 Kathy Prossick           43 Odessa               FL 1:22:58   24   13:11    4:12    5   37:18    1:47   12   26:33         
   10   239   581 Lea Murdoch              41 Celebration          FL 1:23:02   18   12:43    3:42    4   37:11    2:20   13   27:08         
   11   255   556 Suzanne Crewse           40 Clearwater           FL 1:23:45    8   11:05    4:20   11   38:36    1:56   15   27:49         
   12   272   547 Lee Ellen Banks          42 Tampa                FL 1:24:23   26   13:19    4:43   10   38:33    1:47    8   26:04         
   13   277   585 Brenda Prenitzer         43 Orlando              FL 1:24:34    3   10:03    3:59   18   40:07    1:24   19   29:04         
   14   292   578 Caroline McCoy           40 Saint Petersburg     FL 1:25:04   15   12:28    4:52   15   39:35    1:43   11   26:27         
   15   301   573 Melissa Kujawa           40 Palm Harbor          FL 1:25:34   25   13:16    4:27   14   39:18    2:11   10   26:23         
   16   343   550 Beth Carlson             43 Clearwater           FL 1:27:51    5   10:14    4:20   20   40:47    2:27   24   30:06         
   17   346   587 Tammy Rafferty           44 Tampa                FL 1:27:54   27   13:20    4:27   12   38:50    1:51   20   29:27         
   18   355   580 Saskia Mighell           42 Tampa                FL 1:28:14    4   10:10    4:37   21   41:27    1:43   26   30:19         
   19   360   558 Sue Fleshman             42 Cape Coral           FL 1:28:20   11   11:27    4:23   19   40:31    1:43   25   30:18         
   20   375   591 Laurie Setley            44 Wesley Chapel        FL 1:29:12   30   14:30    4:40   24   41:42    2:04    9   26:17         
   21   434   583 Debbie Ozner-Anderson    41 Dunedin              FL 1:31:54    7   11:02    3:59   23   41:36    1:50   31   33:29         
   22   450   559 Cheryl Forgang           43 Safety Harbor        FL 1:33:05   17   12:38    5:09   16   39:38    2:35   30   33:07         
   23   462   588 Patrice Redington        40 Saint Petersburg     FL 1:34:15   29   14:27    5:20   32   43:49    2:15   16   28:27         
   24   469   589 Susan Regar              42 Clearwater           FL 1:34:55   32   15:25    4:33   22   41:35    2:32   27   30:51         
   25   477   549 Michelle Bushoven        43 Saint Petersburg     FL 1:35:40   33   15:27    5:24   33   44:07    1:59   17   28:45         
   26   485   544 Lynn Allen               42 Tampa                FL 1:36:26   14   12:24    4:54   26   42:26    1:52   33   34:52         
   27   488   577 Melissa Mari             42 Dunedin              FL 1:36:37   22   13:08    4:35   28   43:04    1:40   32   34:12         
   28   489   565 Eileen Hodges            43 Saint Petersburg     FL 1:36:52   28   14:12    4:56   29   43:44    1:48   28   32:14         
   29   505   593 Shelly Stein             44 Tampa                FL 1:37:55   12   11:31                                                   
   30   506   572 Catherine Keelin         44 Clearwater           FL 1:37:55   37   16:42    4:48   34   45:09    1:37   22   29:41         
   31   507   562 Blanca Garza             43 Saint Petersburg     FL 1:37:56   41   19:12    4:47   30   43:45    1:21   18   28:52         
   32   508   560 Venessa France           41 Saint Petersburg     FL 1:38:00   16   12:36    6:15   17   39:48    2:26   34   36:56         
   33   531   546 Amy Ballot               41 Orlando              FL 1:40:25   20   13:01    5:11   27   42:41    1:57   35   37:36         
   34   535   568 Melany Jablonski         42 Lutz                 FL 1:40:39   35   16:09    5:14   35   45:15    1:33   29   32:29         
   35   553   545 Carrie Bacon             41 Valrico              FL 1:42:06   39   17:39    5:02   39   48:06    1:27   23   29:54         
   36   573   590 Gina Schiro              41 Tampa                FL 1:44:46   44   20:41    7:18   37   47:30    2:02   14   27:17         
   37   600   567 Elizabeth Hurd           40 Tampa                FL 1:48:18   36   16:18    6:22   31   43:46    3:36   37   38:17         
   38   627   592 Cynthia Shaver           41 Clearwater           FL 1:53:37   34   16:08    5:44   41   48:27    2:46   40   40:34         
   39   628   564 Mary Hill                40 Saint Petersburg     FL 1:53:40   43   19:34    5:31   42   48:31    2:21   36   37:45         
   40   632   563 Tracey Giles             44 Tarpon Springs       FL 1:54:42   40   17:49    6:47   40   48:20    3:02   38   38:46         
   41   645   598 Kathleen Zambito         41 Celebration          FL 2:00:10   42   19:33    7:41   36   47:27    3:55   41   41:37         
   42   655   552 Michele Chamberlin       41 Trinity              FL 2:04:40   31   15:13    9:30   43   58:40    2:07   39   39:12         
   43   661   596 Sandra Schultz           42 Clearwater           FL 2:06:13   38   16:58    9:35   38   47:50    3:21   43   46:31    2:00 
   44   675   557 Tracey Earl              40 Largo                FL 2:20:21   45   22:29    8:19   44 1:01:06    4:19   42   44:10         
   45     0   566 Michelle Hosley          41 Clearwater           FL           21   13:02    5:08   25   42:03    2:42                      
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   135   309 Lynne Krueger            45 Saint Petersburg     FL 1:18:33   11   12:48    3:43    2   35:40    1:24    6   25:00         
    2   163   313 Reva Moeller             47 Treasure Island      FL 1:19:46   15   13:15    3:22    4   38:05    1:09    1   23:56         
    3   174   328 Jill Voorhis             47 Saint Petersburg     FL 1:20:22    1    9:44    3:56    9   39:49    1:56    5   24:59         
    4   185   320 Kathleen Roach           48 Clearwater           FL 1:20:53   10   12:37    3:52    5   38:09    1:30    4   24:47         
    5   203   303 Mary Dworkin             49 Clearwater           FL 1:21:30   16   13:40    3:53    6   38:13    1:38    2   24:08         
    6   267   317 Dawn Pelletier           48 Nokomis              FL 1:24:10    2   10:33    3:48    7   38:22    1:34   15   29:55         
    7   296   315 Wendy Nero               46 Boca Raton           FL 1:25:14    7   11:59    3:54    3   37:28    1:15   18   30:40         
    8   305   312 Jane McConnell           45 Tierra Verde         FL 1:25:49    3   10:33    4:25   12   40:58    1:45   10   28:10         
    9   324   321 Lynda Roszel             46 Tampa                FL 1:26:44   14   13:07    4:29   18   43:05    1:36    3   24:29         
   10   337   324 Myrna Starr              45 Tampa                FL 1:27:32   12   12:55                                                   
   11   344   301 Suzy Cochrane            45 New Port Richey      FL 1:27:52    6   11:41    4:20   10   39:59    1:49   16   30:05         
   12   350   298 Pascale Botvinik         49 Temple Terrace       FL 1:28:04    5   11:09    4:06   16   42:02    1:41   13   29:08         
   13   352   322 Kelly Smith              46 Odessa               FL 1:28:07    8   12:01    4:21   14   41:51    1:57    9   28:00         
   14   362   323 Sheila Snyder            48 Naples               FL 1:28:40    9   12:20    5:00   15   42:01    2:39    7   26:43         
   15   399   326 Holly Tripp              45 Land O' Lakes        FL 1:30:28   19   14:24    4:54    8   39:33    1:50   14   29:49         
   16   451   295 Julide Burak             46 Seminole             FL 1:33:10   22   14:57    4:31   20   43:46    2:18    8   27:41         
   17   456   307 Karen Keezel             46 Orlando              FL 1:33:45   13   13:05    5:15   17   42:24    2:25   17   30:38         
   18   473   311 Patty Latimer            48 Saint Petersburg     FL 1:35:20   18   14:17    4:45   11   40:26    2:09   20   33:44         
   19   484   327 Lisa Van Devander        45 Valrico              FL 1:36:25   28   19:27    5:16   13   41:27    2:05   11   28:11         
   20   502   302 Kathy Cooper             48 Tierra Verde         FL 1:37:50   24   15:30    5:42   21   45:05    2:31   12   29:04         
   21   528   310 Laurie Larino            45 Tierra Verde         FL 1:40:14   23   15:19    4:49   23   45:31    2:09   19   32:27         
   22   537   306 Wendy Johnson            48 St. Petersburg Beach FL 1:40:46   17   13:47    5:38   19   43:10    3:01   23   35:12         
   23   552   305 Val Hingson              45 Tampa                FL 1:42:04   21   14:56    5:26   24   45:40    1:31   22   34:33         
   24   588   296 Elaine Banas             45 Tampa                FL 1:47:11   26   16:29    5:48   26   48:35    2:07   21   34:14         
   25   602   299 Joni Bowen               45 Seminole             FL 1:48:44   25   16:26    7:01   22   45:29    2:03   24   37:47         
   26   633   297 Michelle Bonfe           45 Tampa                FL 1:55:11   20   14:50    6:38   25   47:43    2:58   27   43:05         
   27   657   318 Elizabeth Pomeroy        49 Saint Petersburg     FL 2:05:35   27   16:39    7:30   28   58:45    3:04   26   39:40         
   28   668   325 Gwen Stewart             47 Tampa                FL 2:09:57   29   30:33    6:40   27   52:05    2:06   25   38:34         
   29     0   308 Roberta Klar             46 Palm Harbor          FL            4   11:03    3:21    1   34:28                              
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    92   341 Linda Musante            53 Tampa                FL 1:15:39    2   10:39    3:56    1   34:15    1:47    1   25:04         
    2   275   345 Laura Toll               53 Lutz                 FL 1:24:29    1   10:23    3:51    3   39:06    2:03    5   29:07         
    3   293   339 Molly Moore              50 Clearwater           FL 1:25:09    4   13:11    3:53    6   40:03    1:45    3   26:18         
    4   303   329 Carol Ardell             52 Saint Petersburg     FL 1:25:40    5   13:30    4:05    5   39:34    2:33    2   26:00         
    5   377   337 Clare Kelley             52 Saint Petersburg     FL 1:29:16    7   14:30    4:11    7   40:04    2:05    4   28:28         
    6   379   361 Suzanne Brosseau         51 Safety Harbor        FL 1:29:18    6   14:18    4:05    4   39:16    1:39    6   30:03         
    7   438   334 Elsie Grosser            51 Lighthouse Point     FL 1:32:21    3   12:02    4:54    9   42:40    2:19    7   30:28         
    8   441   342 Terry Repp               53 Palm Harbor          FL 1:32:32    8   14:34                                                   
    9   503   346 Patricia Worcester       54 Lighthouse Point     FL 1:37:51    9   14:57    5:34    8   40:52    3:26   10   33:03         
   10   518   179 Kim Anderson             53 Dunedin              FL 1:39:01   15   21:37    4:06    2   39:06    2:02    9   32:12         
   11   542   344 Linda Shrewsbury         51 Land O' Lakes        FL 1:41:05   10   15:04    8:32   10   44:02    2:08    8   31:21         
   12   557   343 Corlis Sample            52 Tampa                FL 1:42:44   12   15:19    4:20   11   45:20    2:05   12   35:42         
   13   567   331 Janet Debiase            52 Madison              NJ 1:43:59   11   15:15    5:26   12   45:54    2:15   11   35:11         
   14   650   338 Kathleen Litton          50 Saint Petersburg     FL 2:02:58   14   18:32    6:31   13   53:06    2:48   13   42:03         
   15   669   704 Beth Hawkins             50 Saint Petersburg     FL 2:12:34   13   16:44    8:04   14   56:50    2:17   14   48:41         
   16     0   333 Dale Eggeling            53 Tampa                FL                                                                        
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   262   347 Karen Alexeev            55 Gulfport             FL 1:23:55    3   12:53    3:43    2   38:17    1:31    3   27:34         
    2   287   352 Patrice Hoffman          57 Palm Harbor          FL 1:24:53    2   11:32    4:40    1   37:33    1:48    6   29:24         
    3   317   350 Kathy Dodd               55 Clearwater           FL 1:26:21    1   10:42    5:38    7   42:40    1:21    1   26:03         
    4   347   357 Rosalyn Randall          58 Oldsmar              FL 1:27:56    4   13:29    4:12    5   41:26    1:52    2   27:00         
    5   409   348 Sofia Bereza             58 Clearwater           FL 1:31:02    8   14:50    4:12    4   41:19    1:55    5   28:49         
    6   414   356 Gail Lohman              56 Saint Petersburg     FL 1:31:06    5   13:39    5:22    6   41:56    1:58    4   28:14         
    7   436   351 Leslie Gerlach           57 Largo                FL 1:32:06    6   14:26    4:07    3   40:51    1:45    9   30:59         
    8   480   355 Diane Kovacsev           55 Largo                FL 1:36:07    9   16:37    4:11    8   43:03    1:57    8   30:20         
    9   482   358 Diane Spicer             55 Tampa                FL 1:36:13    7   14:36    5:51    9   44:20    2:00    7   29:28         
   10   642   353 Kathleen Johnson         55 St. Petersburg Beach FL 1:58:19   10   19:34    5:43   10   49:02    2:00   10   42:02         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   586   362 Sandy Guenzel            64 Seminole             FL 1:46:42    1   16:19    5:49    1   46:46    1:51    1   35:58         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   460   365 Annette Frisch           67 Saint Petersburg     FL 1:34:02    1   15:12    5:09    1   43:33    1:54    1   28:16         
    2   654   364 Catherine Dehaan         66 Seminole             FL 2:03:55    2   33:31    5:42    2   47:24    2:57    2   34:23         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   679   368 Jackie Yost              79 Treasure Island      FL 2:38:40    1   27:50    8:46    1 1:02:49    3:48    1   55:29         
FEMALE AGE GROUP:  80 - 84
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  85 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   188   671 Noelle Cartier           32 Palmetto             FL 1:20:56    4   10:55    4:01    2   39:21    1:32    1   25:09         
    2   276   692 Erika Stolte             31 Land O' Lakes        FL 1:24:31    7   11:48    4:29    4   40:04    1:37    2   26:33         
    3   297   690 Elizabeth Shaffer        27 Tampa                FL 1:25:16    1    9:46    4:59    5   40:10    1:55    3   28:27         
    4   361   682 Heather Lammers          29 Tampa                FL 1:28:22    3   10:43    5:01    3   39:42    2:34    5   30:23         
    5   388   689 Suzanne Sell             35 Valrico              FL 1:29:58    8   12:20    4:20    1   39:13    1:44    6   32:22         
    6   392   675 Laura Fauver             28 Saint Petersburg     FL 1:30:10    9   12:40    4:27    6   41:17    2:04    4   29:44         
    7   449   672 Jenna Casper             32 Saint Petersburg     FL 1:32:48    6   11:39    4:06    7   41:22    1:31    7   34:13         
    8   569   683 Nicole McNutt            28 Winter Park          FL 1:44:16    5   11:04    5:19    8   44:16    2:33   10   41:07         
    9   579   679 Heather Kizzie           38 Clearwater           FL 1:45:50   10   14:04    6:30    9   46:11    2:22    8   36:45         
   10   625   678 Carly Holland            26 Zephyrhills          FL 1:53:29    2   10:25    6:24   10   53:37    2:40    9   40:25         
   11   670   673 Chantel Corbett          29 Tampa                FL 2:12:48   12   19:27    6:00   11   54:15    2:23   11   50:45         
   12   671   686 Candice Patterson        38 Riverview            FL 2:13:01   11   15:07    8:56   12   54:36    2:24   12   52:00         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   333   681 Lisa Jamison             45 Tampa                FL 1:27:15    2   13:38    4:36    1   37:17    1:41    1   30:05         
    2   430   680 Catherine Kleber         43 Tarpon Springs       FL 1:31:43    4   14:11    4:10    2   41:10    1:24    2   30:49         
    3   516   694 Lori Wordon              43 Palm Harbor          FL 1:38:44    3   13:44    4:37    4   44:32    2:01    3   33:53         
    4   545   684 Sondra Ostrander         41 Clearwater           FL 1:41:21    5   15:15    5:44    3   43:38    1:51    4   34:54         
    5   559   688 Christine Rusher         40 Valrico              FL 1:42:53    1   12:00    5:47    5   44:40    2:25    6   38:02         
    6   595   314 Vikki Moore              47 Palm Harbor          FL 1:47:44    6   15:17    5:47    6   48:20    2:12    5   36:11         
    7   664   330 Bernadette Brown         53 Saint Petersburg     FL 2:07:10    8   22:23    7:12    8   53:23    2:47    7   41:26         
    8   674   691 Diane Stobaeus           51 Gainesville          FL 2:20:14    7   16:33   11:33    7   50:02    8:39    8   53:29         
FEMALE SKIP CLINE MEMBER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   256   599 Tweed Eckhard            40 Tampa                FL 1:23:46    1    9:53    4:32    1   40:42    1:25    1   27:16         
    2   539   513 Felicia Leonard          38 Clearwater           FL 1:40:50    2   14:27    5:42    2   46:30    2:18    2   31:55         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   371   718 Raquel Pavlik            32 Tampa                FL 1:29:02    5   10:03    5:35    1   40:04    2:22    7   31:01         
    2   395   723 Colleen Sweeney          21 Safety Harbor        FL 1:30:18   15   14:11    5:31    8   45:51    1:26    1   23:20         
    3   413   711 Erin Lawson              27 Clearwater           FL 1:31:05    2    9:38    5:42    6   45:00    1:32    5   29:13         
    4   416   715 Jessica Nations          30 Tampa                FL 1:31:08    6   10:48    4:46   10   46:01    1:12    3   28:22         
    5   422   710 Sarah Lane               27 Clearwater           FL 1:31:28    9   11:44    5:10   11   46:04    2:10    2   26:23         
    6   471   717 Andrea Parilak           23 Tampa                FL 1:35:01   17   14:12    5:26    5   44:56    1:10    6   29:19         
    7   495   701 Alissa Faust             23 Tampa                FL 1:37:21   11   12:54    5:23    3   44:30    2:00   12   32:37         
    8   497   700 Melissa Edwards          36 Tampa                FL 1:37:24    4    9:57    5:33   12   46:08    2:23   15   33:25         
    9   500   720 Stephanie Schafer        30 Clearwater           FL 1:37:49   12   13:39    6:37   14   46:53    1:56    4   28:45         
   10   509   712 Michelle Malott          32 Saint Petersburg     FL 1:38:01   14   14:10    6:01    2   44:23    1:34   10   31:55         
   11   513   727 Karen Wartenberg         36 Tampa                FL 1:38:24   16   14:11    6:16    4   44:40    2:09    9   31:11         
   12   544   706 Hilary Huebner           26 Seffner              FL 1:41:08   18   14:15    6:03   16   48:05    1:44    8   31:03         
   13   546   722 Baharea Saffary          24 Clearwater           FL 1:41:26   10   11:57    7:33   13   46:36    1:59   14   33:21         
   14   548   705 Lauren Holman            27 Melbourne            FL 1:41:36    7   10:54    5:58    9   45:54    1:42   20   37:11         
   15   563   699 Janene Culumber          40 Tampa                FL 1:43:14    3    9:54    5:55   20   52:43    1:52   13   32:53         
   16   584   707 Elizabeth Keeton         38 Tampa                FL 1:46:10   13   14:05    5:32   17   48:23    2:41   16   33:32    2:00 
   17   598   721 Bridget Shea             30 Safety Harbor        FL 1:47:59   21   15:23    9:49   15   47:37    3:10   11   32:02         
   18   599   725 Anne Vickers             35 Tampa                FL 1:48:15   20   15:20    6:26    7   45:41    3:05   21   37:46         
   19   614   730 Ariela Yasova            18 Palm Harbor          FL 1:50:11    1    8:33    5:23   19   49:05    2:26   24   44:46         
   20   637   726 Stacie Ward              40 Tarpon Springs       FL 1:56:23   24   24:41    6:37   18   49:03    2:20   17   33:44         
   21   638   724 Alia Trickey             27 Saint Petersburg     FL 1:57:36    8   11:07    7:32   24 1:00:51    1:57   18   36:10         
   22   646   719 Shannon Richards         21 Dunedin              FL 2:00:35   19   14:18    6:35   23   59:31    3:17   19   36:56         
   23   660   702 Marsha Graham            45 Mount Pleasant       SC 2:06:01   23   21:34    8:19   21   54:22    3:03   22   38:43         
   24   666   716 Spring Nickols           41 Seminole             FL 2:08:28   22   20:50    6:26   22   55:45    2:08   23   43:21         
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    24   891 We Cheated                                          1:08:10    1    7:00    2:48    3   36:45    0:48    1   20:51         
                  Seth Swisher/ Derek Hardison/ Johnny Allbritton           
    2    63   876 V-Tach                                              1:12:23    3    9:37    3:23    4   37:11    1:03    2   21:11         
                  Scott Flint/ Mike Manning/ Bobby Kostopoulos              
    3    70   880 St. Paul's                                          1:13:15    4   10:18    2:59    1   32:43    0:50    3   26:28         
                  David Grote/ Eric Koselak/ Steve Senentz                  
    4    94   886 St. Pete Mri                                        1:15:47    2    8:53    2:51    2   36:30            5 1:05:03         
                  Jason Miller/ Mick Chmielewski/ Hunter Christian          
    5   483   889 Suncoast Mpm                                        1:36:14    5   18:43    5:09    5   42:56    1:16    4   28:12         
                  James Pfeiffer/ Edgar Bradley/ Albert Robinson            
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    66   893 Trigators                                           1:12:39    2    9:00    3:15    1   37:18    1:03    1   22:05         
                  Cindy Tiemann/ Candace Thornburg/ Joyce Chiavetta         
    2   194   877 Jelajo                                              1:21:11    1    8:54    3:40    2   39:31    1:05    2   28:04         
                  Jennifer Folino/ Laurie Pelletier/ Jodi Karuso            
    3   641   900 Orthosports Racing For Ovarian                      1:58:13    3   26:43    5:54    3   44:46    1:05    4   39:47         
                  Stacy Barnet/ Majorie Salame/ Katie Siegel                
    4   648   888 Dr Geeks                                            2:00:54    4   33:41    5:59    4   45:40    2:32    3   33:04         
                  Jamie Morrow/ Diana Hashaw/                               
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18   882 Team Rescue                                         1:07:27                         1   34:51    1:02    2   21:38         
                  Darcy Hunt/ Scott Mccrail/ Pat Conrey                     
    2    23   881 Morton Plant Mease Cheek Powel                      1:08:08    2    8:54    3:31    3   37:53    1:05    1   16:47         
                  Michael Huey/ Kristin Coleman/ Keith Batten               
    3    87   875 Smith's Trio                                        1:15:08    1    6:44    3:15    5   40:25    1:07    4   23:39         
                  Chris Coleman/ Dave Molnar/ Jennifer Banez                
    4   164   898 Swedish Fish                                        1:19:49    3    9:10    3:26    2   35:32    0:58    8   30:44         
                  Alexander Wellings/ Peter Wellings/ Elizabeth Wellings    
    5   169   896 Gone Postal                                         1:20:08    4   12:15    4:04    4   38:12    1:00    3   22:39    2:00 
                  Jeffrey Voiles/ Adrian Verona/ Katie Delise               
    6   314   895 Planes And Trains                                   1:26:13    5   13:00    3:18    6   43:14    1:11    6   25:32         
                  Janica Vanbrocklin/ Ken Freedman/ Janica Vanbrocklin      
    7   549   899 Butterfly Challange 1                               1:41:38   13   20:28    4:38    7   46:35    1:25    7   28:34         
                  Holly Wood/ Gabriel Wood/ Tomas Scully                    
    8   562   873 Limo Lushes                                         1:43:09    7   15:07    4:19   11   48:57    1:11   10   33:37         
                  Sally Bartholmey/ Shannon Fischer/ Randy Ware             
    9   565   894 Ism Bike Seats                                      1:43:46   10   15:57    4:18    9   48:10    1:51    9   33:31         
                  Andrea Toll/ Steven Toll/                                 
   10   585   872 Petset                                              1:46:21    6   13:50    3:46   15 1:01:52    1:24    5   25:31         
                  Heidi Anderson/ Heather Mecko/ John Rhodes                
   11   601   884 Team Madden                                         1:48:43    9   15:54    5:31   10   48:53    2:56   13   35:31         
                  Colin Madden/ Donna Madden/ Donna Madden                  
   12   610   885 Butterfly Challenge Cropper                         1:49:40   14   20:30    4:32   12   49:34    1:18   11   33:48         
                  Kris Meredith/ Aimee Cropper/ Erika Unger                 
   13   618   887 Butterfly Challenge Richardson                      1:50:59    8   15:08    4:32   14   55:20    1:28   12   34:32         
                  Kara Montminy/ Tonia Richardson/ Vidal Aldahondo          
   14   634   890 Butterfly Challenge 300                             1:55:12   11   18:35    3:39   13   54:40    0:55   14   37:24         
                  Yobanec Reyes/ Joi Reyes/ David Bunting                   
   15   636   883 Butterfly Challenge Aldahondo                       1:55:43   12   20:05    5:18    8   47:44    1:35   15   41:03         
                  Kristen Kelly/ Steve Triplett/ Robin Aldahondo            
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
   19 5.10a Drafting                         2:00 
   80 5.10f Position x2                      6:00 
  373 5.10f Position                         2:00 
  509 5.10f Position                         2:00 
  540 5.10f Position; 7.2 Placement          6:00 
  542 7.2 Placement                          2:00 
  596 5.10f Position                         2:00 
  624 5.10a Drafting                         2:00 
  663 5.10a Drafting                         2:00 
  707 5.10f Position                         2:00 
  735 5.10a Drafting                         2:00 
  779 5.10f Position                         2:00 
  801 5.10f Position                         2:00 
  896 5.10f Position                         2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  495                                     1:31:48   16:06    6:23   44:05    3:42   21:34 
  879                                       57:59    7:37    3:47   32:11           48:07 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com