Alta Vista Sports

Space Coast Marathon and Half Marathon
Sunday, November 25, 2007
Cocoa, FL
Race Director: Denise Piercy/Running Zone
Timing and Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: Krisha@altavistasports.com
                             MARATHON RESULTS
OVERALL MALE CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1     1   437 Ezekiel Ruto             33 Marietta                  GA 2:32:44 2:32:43 1:12:55 
    2     2     3 John Piggott             42 Williamsburg              VA 2:36:36 2:36:36 1:15:41 
    3     3     2 Michael Bialick          26 Minnetonka                MN 2:39:07 2:39:07 1:18:22 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1     8     1 Tom Mulhern              24 Tonawanda                 NY 3:04:56 3:04:55 1:18:55 
    2    60   402 Stefan Swoboda           24 Orlando                   FL 3:49:02 3:48:14 1:48:14 
    3    61    49 Travis Zimmerman         23 Melbourne                 FL 3:49:08 3:48:45 1:43:08 
    4    85    73 Sherman Merricks         24 Newberry                  FL 3:58:25 3:57:16 1:45:37 
    5   126    51 Justin Erbskorn          24 Charlotte                 NC 4:13:38 4:13:25 2:00:24 
    6   171   134 Joseph Shaffery          24 Wolverhampton, Gbr           4:26:20 4:24:29 1:53:56 
    7   174   321 Brett Emery              24 Orlando                   FL 4:27:22 4:26:07 1:59:29 
    8   227   174 Paul Houser              17 Eagan                     MN 4:50:38 4:49:49 2:02:53 
    9   238   443 Philipp Kroemer          23 Miami Beach               FL 4:57:58 4:57:54 2:04:40 
   10   321   233 Robert Rist              21 Port Orange               FL 5:47:59 5:47:29 2:26:00 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    14     9 Brian Wandzilak          27 Lincoln                   NE 3:10:13 3:10:11 1:28:46 
    2    22   422 James Croft              29 Indian Harbour Bch        FL 3:22:48 3:22:24 1:36:22 
    3    38    63 Sean Millich             26 Oviedo                    FL 3:36:09 3:35:14 1:45:20 
    4    42   386 Michael Stone            27 Port Orange               FL 3:39:57 3:39:55 1:28:01 
    5    43    53 Jonathan Dea             29 Rockledge                 FL 3:41:01 3:40:41 1:45:30 
    6    54   167 Kevin Gibbons            26 Madison                   WI 3:46:38 3:45:52 1:53:30 
    7    72   158 Scott Goldstein          29 Orlando                   FL 3:52:10 3:51:23 1:47:59 
    8   102   196 Sean Hynes               28 Ft. Myers                 FL 4:06:49 4:05:17 1:56:02 
    9   110    47 Kyle Henry               29 Ormond Beach              FL 4:09:20 4:09:10 1:42:42 
   10   131   401 Stephen Nation           28 Apopka                    FL 4:14:04 4:13:49 2:01:31 
   11   149   175 Hector Gonzalez          27 Gainesville               FL 4:21:21 4:20:11 1:55:20 
   12   180   436 Jon Seibert              26 Merritt Island            FL 4:32:41 4:31:56 2:01:30 
   13   181   106 Jason Seyba              28 Miamisburg                NY 4:33:06 4:33:06 2:02:39 
   14   203   138 Jamie Leavens            28 Sarasota                  FL 4:42:49 4:42:33 2:03:51 
   15   233   238 Ian Hardos               29 Viera                     FL 4:53:48 4:53:10 2:14:19 
   16   237   431 Christopher Pastermack   28 Merritt Island            FL 4:57:43 4:56:46 1:52:54 
   17   250   126 Christian Olsen          29 Casa Grande               AZ 5:05:31 5:04:39 2:02:21 
   18   341   425 Rahul Athavale           29 Orlando                   FL 6:15:08 6:13:19 2:48:28 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1     4     5 Ian Murray               31 Austin                    TX 2:42:36 2:42:35 1:19:23 
    2    10     7 Chris Morrell            31 Mount Pleasant            SC 3:08:18 3:08:16 1:30:32 
    3    27    22 Matthew Ringelspaugh     33 Satellite Beach           FL 3:29:08 3:29:04 1:35:05 
    4    50    20 Jerry Thomas             32 Orlando                   FL 3:45:58 3:45:48 1:46:03 
    5    55   153 Kristopher Stenger       30 Orlando                   FL 3:47:04 3:46:42 1:49:31 
    6    59    34 Jonathon Campbell        30 Rockledge                 FL 3:48:25 3:48:21 1:42:39 
    7    73    33 Bruce Furrow             33 Melbourne                 FL 3:52:43 3:52:12 1:42:27 
    8    93   415 Andrew Hoff              33 West Hollywood            CA 4:02:53 4:01:13 1:51:17 
    9   118   104 Jeffrey Hunt             34 Fort Lauderdale           FL 4:11:20 4:11:08 1:53:40 
   10   134   420 Todd Jenkins             34 Sanford                   FL 4:15:00 4:14:53 1:55:05 
   11   143   172 Josh Liebman             33 Miami                     FL 4:18:32 4:17:11 2:09:00 
   12   192   204 Hemant Hariprashad       32 Clermont                  FL 4:38:05 4:37:32 2:03:49 
   13   195   356 Jason Maderer            31 Orlando                   FL 4:39:16 4:39:01 1:56:35 
   14   216   157 Ozzy Vidal               30 Gainesville               FL 4:47:18 4:46:52 1:53:31 
   15   219   102 Corey Perry              32 Springfield               VA 4:48:07 4:47:58 2:02:44 
   16   234   162 Gunnison Carbone         34 Orlando                   FL 4:54:20 4:53:52 2:05:38 
   17   235   419 Jason Epperhart          30 Alexandria                VA 4:55:01 4:54:27 2:00:56 
   18   254   212 Austin Goodrich          32 Palm Coast                FL 5:07:27 5:05:56 2:18:30 
   19   281   215 Tanner Dorheim           31 Portland                  OR 5:22:02 5:19:54 2:28:17 
   20   317   308 Rhadi Ferguson           32 Boca Raton                FL 5:46:26 5:46:14 2:47:59 
   21   318   144 Abre Chase               32 Sanford                   FL 5:47:00 5:46:39 1:49:31 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    11   414 James Reardon            38 Madison                   WI 3:08:22 3:08:19 1:34:56 
    2    13    14 Brian Reardon            37 Jemez Springs             NM 3:09:13 3:09:09 1:28:28 
    3    15    10 Daniel McCarthy          39 Lake Mary                 FL 3:12:22 3:12:21 1:29:18 
    4    19    36 Matthew Halsey           39 Fresno                    CA 3:20:03 3:19:46 1:40:41 
    5    23    55 Joseph Ninke             38 Sebastian                 FL 3:25:03 3:24:50 1:39:15 
    6    26   433 Andy Lorenzen            38 Marbach, Germany             3:29:04 3:28:09 1:41:31 
    7    32   421 Brian V. Broegger (ifk)  39 Viborg, Denmark              3:34:13 3:34:02 1:46:41 
    8    33   396 Jason Van Meter          37 Sanford                   FL 3:34:24 3:34:21 1:39:55 
    9    45    26 David Sweet              38 Celebration               FL 3:42:23 3:42:20 1:37:00 
   10    51   248 Ken Smith                38 Kissimmee                 FL 3:46:15 3:46:00 1:41:17 
   11    70    84 Kelly Davis              35 Haymarket                 VA 3:51:33 3:51:03 1:45:29 
   12    77   392 Eric Albrecht            39 Ormond Beach              FL 3:55:21 3:55:10 1:55:57 
   13    80   411 Victor Ellison           39 Melbourne                 FL 3:55:41 3:54:18 1:51:08 
   14    82   432 Hernan Garcia            37 Cocoa                     FL 3:56:40 3:55:50 1:56:02 
   15    88   178 Pedro Toledo             39 Titusville                FL 3:58:56 3:58:24 2:00:50 
   16    90   165 Jonathan Minish          37 Winter Park               FL 4:00:38 4:00:10 1:49:55 
   17   109   366 Rafael Hiciano           38 Santo Domingo, Dr            4:08:54 4:07:25 1:56:54 
   18   114   103 David Shiner             36 St. Petersburg            FL 4:09:51 4:09:36 1:51:36 
   19   115    85 Johnny Yinger            36 Plantation                FL 4:10:27 4:10:18 1:53:38 
   20   117   166 Dave Daniels             39 Urbandale                 IA 4:11:06 4:10:31 1:54:41 
   21   124   258 Jaime Abuan              37 Lakeland                  FL 4:13:08 4:12:31 1:48:39 
   22   138   430 Kevin Cook               37 Dorset, Gbr                  4:16:24 4:16:22 1:47:12 
   23   148   438 Julio Tardaguila         36 Groveland                 FL 4:20:49 4:20:46 1:46:36 
   24   150   417 Leo Anderson             37 Dahlonega                 GA 4:21:35 4:20:46 1:50:05 
   25   151   381 Roy Starling             36 Melbourne Beach           FL 4:21:45 4:21:24 1:51:08 
   26   157   149 Brian Barnett            38 Cocoa                     FL 4:22:28 4:22:03 1:56:20 
   27   158   218 Kevan Hoff               36 Jacksonville              FL 4:22:31 4:20:51 1:58:37 
   28   221   177 Frank Pound              37 Occoquan                  VA 4:48:19 4:48:10 1:55:12 
   29   252   208 Andrew Wilson            38 Tallahassee               FL 5:06:37 5:06:17 2:16:56 
   30   272   276 Robert Davis             38 Dunedin                   FL 5:18:41 5:18:09 2:22:12 
   31   286    25 Greg Reinbach            36 Jupiter                   FL 5:27:40 5:26:36 2:28:30 
   32   307   242 Dean Sangrey             35 Orlando                   FL 5:41:16 5:39:09 2:31:06 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1     5     4 Troy Cox                 40 Huntsville, Ontario          2:44:05 2:44:03 1:18:14 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1     7     8 Kim Larsen               43 Oslo, Norway                 3:01:17 3:01:15 1:28:34 
    2    16   358 Rudy Behrend             44 Cocoa Beach               FL 3:18:31 3:18:28 1:31:51 
    3    21    30 Kerry Underwood          44 Ty Ty                     GA 3:22:22 3:22:20 1:38:20 
    4    34    67 Carl Metzger             43 Ocoee                     FL 3:34:37 3:34:33 1:41:06 
    5    37   367 Angel Crespo             41 Santo Domingo, Dr            3:36:09 3:35:50 1:38:02 
    6    39   374 Chris Tsouklaris         42 Flagler Beach             FL 3:37:30 3:37:17 1:47:04 
    7    40    21 Danny Barrett            43 Cocoa                     FL 3:38:02 3:37:59 1:32:58 
    8    41    60 Mickey Ruehs             43 Melbourne                 FL 3:38:56 3:38:41 1:46:40 
    9    65   376 John Jordan              43 Cape Canaveral            FL 3:50:38 3:48:54 1:46:12 
   10    74   393 Joachim Kraft            41 Dossenheim, Germany          3:53:14 3:53:04 1:51:02 
   11    76    92 Eric Grammel             42 Los Angeles               CA 3:54:33 3:54:26 1:47:36 
   12   101    86 John Mallory             40 Littleton                 CO 4:06:48 4:06:17 1:53:39 
   13   103    71 Tim Fenu                 41 Oviedo                    FL 4:07:26 4:07:09 1:51:19 
   14   108    46 Pakalomattom Kurian      40 Las Vegas                 NV 4:08:50 4:08:12 1:45:13 
   15   113   260 Rob Paswaters            41 Kissimmee                 FL 4:09:42 4:07:56 1:54:09 
   16   122   184 Dirk Grammel             42 Tampa                     DE 4:12:04 4:11:57 1:53:45 
   17   130   118 Benjamin Nieves          44 West Melbourne            FL 4:14:00 4:12:52 1:54:29 
   18   135   363 Brent Evans              41 New Smyrna Beach          FL 4:15:10 4:13:50 1:54:45 
   19   140   408 Craig Clayton            43 Maitland                  FL 4:16:44 4:15:54 2:10:21 
   20   147   405 Jonathan Supraner        43 Sanford                   FL 4:20:25 4:18:34 2:09:44 
   21   162   406 Laszlo Veres             43 Melbourne                 FL 4:23:55 4:21:50 1:59:10 
   22   173   117 Edward Dullmeyer         42 Winter Park               FL 4:26:58 4:25:15 2:05:03 
   23   207   267 Stan Banks               41 Winter Garden             FL 4:44:35 4:44:00 2:12:21 
   24   209   120 Mark Anderson            41 Naples                    FL 4:44:36 4:42:25 2:20:50 
   25   225   225 Nanda Gowda              42 Miami                     FL 4:49:47 4:48:51 2:18:56 
   26   231   202 J J Woolsey              43 Titusville                FL 4:53:00 4:52:28 2:21:38 
   27   232   359 Robert Scheinman         43 Sandy Springs             GA 4:53:48 4:53:42 2:05:21 
   28   242   298 Scott Budaj              44 Land O' Lakes             FL 5:01:43 5:00:20 2:13:29 
   29   251   429 Dave Hernandez           43 Palm Bay                  FL 5:05:37 5:05:34 1:49:51 
   30   258   384 Paul Fountain            41 Melbourne                 FL 5:10:46 5:08:42 2:07:09 
   31   265   306 Sean Hogan               41 St. Louis                 MO 5:14:35 5:12:45 2:21:41 
   32   268   395 Paul Cropper, Jr.        40 Tarpon Springs            FL 5:17:23 5:17:12 2:27:02 
   33   269   294 Tim Fox                  40 Orlando                   FL 5:17:41 5:15:25 2:13:41 
   34   270   297 John Sharkey             44 Hollywood                 FL 5:17:57 5:17:01 2:09:46 
   35   273   220 Ken Higgs                42 Virginia Beach            VA 5:18:51 5:17:45 2:22:32 
   36   279   199 Fabian Chapov            44 Gainesville               FL 5:20:44 5:19:35 2:11:39 
   37   280   271 Robert Soper             40 Geneva                    FL 5:21:52 5:19:42 2:24:03 
   38   287   307 Brett Warthen            41 Bluffton                  SC 5:27:47 5:26:17 2:35:09 
   39   298   251 Joe Polhamus             44 Navarre                   FL 5:33:12 5:32:44 2:26:37 
   40   299   305 Steven Brown             41 Orlando                   FL 5:34:03 5:32:25 1:59:29 
   41   304   444 Gunnar Schendra          43 Miami Beach               FL 5:37:27 5:37:23 2:25:23 
   42   319   247 Joe Sellers              44 Jersey Village            TX 5:47:47 5:46:23 2:32:29 
   43   324   323 Rodney Walker            43 Cocoa                     FL 5:50:59 5:49:30 2:36:36 
   44   347   372 William Pena             43 Lutz                      FL 6:44:54 6:43:53 2:50:01 
   45   348   427 William Cook             41 Largo                     FL 6:44:56 6:44:15 2:24:08 
   46     0   283 Kyle Woods               40 Orlando                   FL                 2:35:17 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1     6    15 Horst Ullrich            45 Dresden, Germany             2:55:41 2:55:40 1:25:38 
    2     9    35 Dennis Byron             49 Palm Harbor               FL 3:07:59 3:07:57 1:30:33 
    3    17    16 Dan Cochran              45 Titusville                FL 3:18:47 3:18:44 1:35:27 
    4    29   413 Larry Watchorn           47 Orlando                   FL 3:33:31 3:32:43 1:46:10 
    5    31    40 Edward Ganley            45 Clermont                  FL 3:33:41 3:33:37 1:41:18 
    6    46    69 Jeffrey Cook             47 Indian Harbour Beach      FL 3:42:56 3:42:46 1:42:59 
    7    56   113 Joseph Pucilowski        47 Apopka                    FL 3:47:30 3:45:28 1:57:16 
    8    62   185 William Howell           47 Arlington Heights         IL 3:49:41 3:49:37 1:52:05 
    9    64    91 Dave Crowe               45 Mississauga, Ontario         3:50:26 3:49:35 1:48:32 
   10    69   277 Chris Lang               47 Leadville                 CO 3:51:32 3:51:27 1:46:31 
   11    91   379 Rick Unrue               47 Titusville                FL 4:01:36 4:01:28 1:45:02 
   12   111   410 Anthony Anderson         47 St. Augustine             FL 4:09:34 4:07:52 3:03:13 
   13   116   259 Claude Hicks Jr.         47 Fort Worth                TX 4:10:58 4:10:12 2:08:44 
   14   119   361 Spencer Phelps           48 Lake Mary                 FL 4:11:30 4:11:14 2:01:31 
   15   120   364 Claude Winter            46 Longwood                  FL 4:11:31 4:11:15 2:01:31 
   16   132   124 Paul Mullens             49 Port Charlotte            FL 4:14:28 4:13:47 2:09:47 
   17   142    61 Martin Desbois           48 Beaconsfield, Quebec         4:17:30 4:17:23 1:52:42 
   18   144   135 Curtis Williams          45 Cape Canaveral            FL 4:19:21 4:18:50 1:57:45 
   19   155   189 Jeff Lee                 48 Melbourne                 FL 4:22:07 4:21:53 2:00:01 
   20   166    41 David Marshall           49 Bradenton                 FL 4:24:31 4:22:49 1:48:50 
   21   169   373 David Zavac              47 St. Petersburg Beach      FL 4:25:09 4:24:25 1:55:25 
   22   170   252 Thomas Noyes             47 Estero                    FL 4:25:17 4:24:16 2:06:21 
   23   176    99 Bill Archer              49 Port Orange               FL 4:29:32 4:28:38 1:58:25 
   24   187   182 Brian Stewart            46 Winter Park               FL 4:35:52 4:34:55 2:05:49 
   25   212   203 Mark Winslow             49 Barkhamsted               CT 4:45:19 4:45:00 2:05:00 
   26   213   368 Chris Kemp               46 Deland                    FL 4:46:10 4:45:55 1:43:44 
   27   222   109 Randal Wroten            48 Twentynine Palms          CA 4:48:40 4:47:55 2:25:19 
   28   245   391 Edward Leaman            49 Plantation                FL 5:02:34 5:02:26 1:52:38 
   29   253   228 Alan Peterson            49 San Antonio               TX 5:07:17 5:07:00 2:25:18 
   30   266   237 Craig Schmauss           46 Indialantic               FL 5:16:02 5:15:24 2:14:20 
   31   278   261 Rodney Bookhardt         45 Edgewater                 FL 5:20:40 5:20:27 2:23:16 
   32   290   262 David Whikehart          48 Findlay                   OH 5:28:37 5:27:13 2:14:48 
   33   292   350 Chris Hawkins            45 Merritt Island            FL 5:30:20 5:29:32 2:18:23 
   34   297   282 Robert Benton            48 Mary Esther               FL 5:33:12 5:32:45 2:26:36 
   35   300   375 Eric Kendall             49 Cary                      NC 5:35:27 5:33:38 2:23:10 
   36   305   428 Devin Forsyth            48 Cumming                   GA 5:40:42 5:38:51 2:21:19 
   37   311    23 Arthur Stanger           49 Boca Raton                FL 5:42:34 5:42:29 2:39:46 
   38   326   435 Tom Brockland            46 Miami                     FL 5:52:34 5:51:09 2:41:00 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    24    32 Matt Mahoney             52 Melbourne                 FL 3:26:20 3:26:18 1:40:30 
    2    52    59 Alan Lamotte             54 Satellite Beach           FL 3:46:32 3:46:28 1:44:15 
    3   100    39 Gary Stutte              51 Titusville                FL 4:06:06 4:06:00 1:44:57 
    4   112    58 Michael Miller           52 Cocoa                     FL 4:09:39 4:09:12 2:02:42 
    5   146    98 Chris Eichberger         53 Louisville                KY 4:20:13 4:19:56 1:53:43 
    6   156   170 Jose Torres              51 Casselberry               FL 4:22:16 4:22:11 1:52:20 
    7   159   416 John Voorhis             53 St. Petersburg            FL 4:22:39 4:21:12 2:09:49 
    8   163   121 Matt Tippie              51 Kissimmee                 FL 4:24:03 4:23:04 2:08:04 
    9   184   231 Tom Davis                52 Viera                     FL 4:33:40 4:33:19 2:00:22 
   10   199   347 Patrick Kehoe            50 Vero Beach                FL 4:41:18 4:39:51 2:04:35 
   11   210   169 Jim Baker                50 Largo                     FL 4:44:53 4:44:28 1:54:58 
   12   217    64 Bill Hudgins             54 Palm City                 FL 4:47:26 4:47:20 2:06:38 
   13   228   383 Thomas Lucas             54 Sebring                   FL 4:51:20 4:50:53 2:11:35 
   14   229   200 Frank Oden               51 Denver                    CO 4:51:57 4:50:36 2:21:38 
   15   247   284 Jim Stathakes            50 Ocala                     FL 5:03:01 5:01:35 2:29:53 
   16   248   239 Haskell Walker           50 Melbourne                 FL 5:05:01 5:04:10 2:08:46 
   17   256   210 Alan Leach               53 Orlando                   FL 5:08:51 5:07:48 1:55:15 
   18   262   188 Chip Burke               50 Indialantic               FL 5:13:17 5:13:02 2:00:42 
   19   303   355 Severson Greg            51 Port St. John             FL 5:36:26 5:34:12 2:29:15 
   20   320   303 Alan Knapp               51 Warren                    OH 5:47:52 5:46:13 2:30:43 
   21   327   264 Tom Asiala               50 Delray Beach              FL 5:52:54 5:52:43 2:36:46 
   22   336   385 Martin Sellers           50 East Yorkshire, Gbr          6:08:20 6:08:11 2:29:39 
   23   338   328 John Rice                51 Cocoa Beach               FL 6:10:54 6:08:58 2:55:43 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    58    89 Peter Lewia              56 Sebring                   FL 3:47:49 3:47:43 1:49:37 
    2    84   439 Bob Keating              55 Vero Beach                FL 3:58:24 3:57:36 1:49:08 
    3   125    83 Robert Dorr              55 Hudsonville               MI 4:13:31 4:12:29 1:56:25 
    4   152    76 James McCan              55 Apopka                    FL 4:21:47                 
    5   153   197 David Boyd               55 Largo                     FL 4:22:00 4:21:35 2:01:05 
    6   154   201 Terry Smith              57 Orlando                   FL 4:22:05 4:21:51 2:07:55 
    7   182   173 Max Antoine              57 Lincoln                   NE 4:33:11 4:32:05 1:57:29 
    8   189   274 Richard Sirmons          57 Tituville                 FL 4:36:41 4:35:32 2:18:03 
    9   190   168 Patrick Fox              59 Titusville                FL 4:37:23 4:35:40 2:10:39 
   10   193    27 Robert Melo              56 Bradenton                 FL 4:38:51 4:36:53 2:02:12 
   11   236    72 John Uebelacker          58 Estero                    FL 4:55:20 4:54:59 2:01:55 
   12   255   160 Honor Stepp              59 Walled Lake               MI 5:07:41 5:06:10 2:19:10 
   13   259   287 Don Sgobbo               56 Palm Bay                  FL 5:11:07 5:09:32 2:18:31 
   14   264   291 Jerry Schuetz            55 Fort Myers                FL 5:14:09 5:11:53 2:32:40 
   15   267   434 Gary Belford             57 Boca Raton                FL 5:16:15 5:15:28 2:25:12 
   16   284   269 Abraham Lim              57 Avon Park                 FL 5:26:11 5:25:25 2:41:01 
   17   295   399 Dave Howe                59 The Villages              FL 5:31:43 5:29:25 2:36:33 
   18   325   304 Paul Fournier            55 Milwaukee                 WI 5:51:07 5:50:49 2:34:39 
   19     0   211 Paul Gardner             59 Longwood                  FL                 2:12:03 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    98   382 Frank Gay                61 Coral Springs             FL 4:04:39 4:04:33 1:57:33 
    2   107   132 Del Hughes               62 Melbourne                 FL 4:08:44 4:08:30 1:54:50 
    3   191    94 Rick Karampatsos         62 Temple Terrace            FL 4:38:01 4:37:40 1:57:06 
    4   200   226 Ray Brown                60 Melbourne                 FL 4:41:34 4:41:29 1:59:04 
    5   205    66 Francesco Criniti        63 Philadelphia              PA 4:43:49 4:43:26 2:30:02 
    6   215   145 Jim Schroeder            60 Indialantic               FL 4:47:03 4:46:46 2:14:53 
    7   276   280 Chester Kalb Ii          62 Key West                  FL 5:19:39 5:18:54 2:34:02 
    8   288   313 Rick Foresteire          61 Melbourne                 FL 5:28:14 5:27:59 2:31:53 
    9   313   357 Laurence Macon           62 San Antonio               TX 5:45:05 5:44:45 2:42:01 
   10   314   190 Craig Wargo              60 Austintown                OH 5:45:06 5:44:06 2:31:29 
   11   322   371 Frank Bartocci           60 Rochester                 MN 5:48:43 5:48:21 2:45:13 
   12   331   312 Giles Williams           63 Palm Beach Gardens        FL 5:56:14 5:56:02 2:49:41 
   13   340   194 Wilfried Crauwels        61 Mechelen, Belgium            6:12:45 6:12:01 2:49:02 
   14     0   268 Gary Castner             62 Melbourne                 FL                 2:16:06 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1   128    95 Francis Leik             69 Lansing                   MI 4:13:44 4:13:08 1:55:53 
    2   175   140 Harry Hoffman Jr.        66 Stuart                    FL 4:27:44 4:27:33 2:09:31 
    3   223   129 Richard Friedrichsen     65 Clarks                    NE 4:48:54 4:48:46 2:15:29 
    4   315   314 Jim Simpson              65 Huntington Beach          CA 5:45:06 5:44:41 2:42:03 
    5   344   336 Patrick Condon           65 Oldsmar                   FL 6:26:32 6:25:17 2:51:07 
    6     0   424 Paul Kunz                69 Clermont                  FL                 2:28:14 
MALE AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1   328   330 Peter Butler             76 Sanibel                   FL 5:53:53 5:51:38 2:48:15 
MALE WHEELCHAIR
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1     1  2286 Mackey Tyndall           52 Panama City               FL 3:56:14 3:56:14 1:48:46 
MALE HANDCYCLE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1     1   641 Scott Rimmer             39 Port Orange               FL 2:06:11 8:41:29 1:04:36 
OVERALL FEMALE CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    12    17 Michelle Nunez           33 Orlando                   FL 3:08:37 3:08:36 1:30:40 
    2    18    18 Barbara Ann Mallory      48 Littleton                 CO 3:19:46 3:19:43 1:34:23 
    3    20   441 Melissa Jansen           37 St. Cloud                 MN 3:21:59 3:21:57 1:36:10 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1   123   235 Kathleen Gordon          21 Midland                   GA 4:12:09 4:11:22 2:06:55 
    2   145   256 Kelli Siglin             24 Jacksonville              FL 4:19:38 4:18:55 2:07:14 
    3   165   207 Rose Sero                24 Columbia Station          OH 4:24:13 4:23:34 2:05:37 
    4   257   316 Jennifer Rojas           20 Tampa                     FL 5:10:26 5:09:21 2:23:59 
    5   294   404 Katelyn Kenney           23 Unionville, Ontario          5:31:30 5:31:28 1:52:31 
    6   296   315 Crystal Brasch           22 Rockledge                 FL 5:33:01 5:31:34 2:26:53 
    7   306   255 Jessica Torres           21 Cocoa Beach               FL 5:41:16 5:39:36 2:27:50 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    30   442 Sage Lajoie              29 Melbourne Beach           FL 3:33:34 3:33:23 1:45:32 
    2    75    52 Jennifer Olson-Varshavs  27 Panama City               FL 3:53:36 3:53:33 1:46:52 
    3    89    74 Danielle Collyer         29 Titusville                FL 4:00:28 4:00:14 1:53:44 
    4   121   187 Amy Sullivan             25 Melbourne                 FL 4:11:51 4:10:51 1:55:26 
    5   133   159 Michelle Woloszyn        26 League City               TX 4:14:32 4:14:10 1:56:22 
    6   141   279 Cristy Martignetti       28 Wilton Manors             FL 4:16:54 4:16:07 1:59:33 
    7   282   214 Chamber Dorheim          28 Portland                  OR 5:22:02 5:19:54 2:28:17 
    8   302   289 Annji Swenson            25 Highlands Ranch           CO 5:36:19 5:35:41 2:18:32 
    9   323   339 Elisabeth Rosenlund      25 Gotha                     FL 5:50:04 5:48:23 3:08:25 
   10   343   285 Amy Olsen                27 Casa Grande               AZ 6:24:09 6:23:18 2:46:58 
   11   353   341 Maureen Rosenlund        27 Gotha                     FL 7:21:53 7:20:12 3:23:51 
   12     0   205 Amanda Oliver            28 New Smyrna Beach          FL                 2:15:18 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    35    31 Kerstin Dea              30 Rockledge                 CA 3:35:10 3:35:08 1:37:44 
    2    48   148 Junella Handley          30 Orlando                   FL 3:43:42 3:43:27 1:49:25 
    3    57    43 Deanna Myers             33 Clermont                  FL 3:47:49 3:47:02 1:47:59 
    4    81   116 Kathy Potts              31 Boca Raton                FL 3:56:35 3:56:05 1:52:57 
    5    97    75 Bree Walton              32 Miami Beach               FL 4:04:37 4:03:50 1:54:05 
    6   106   418 Christina Lackey         31 Tampa                     FL 4:08:42 4:08:24 1:57:28 
    7   139   232 Jennifer Kalra           32 Melbourne                 FL 4:16:34 4:16:11 2:05:09 
    8   160   606                          31 Palm Bay                  FL 4:22:54 4:22:15 2:06:09 
    9   164   209 Keri Dunphy              30 Mead                      CO 4:24:05 4:23:03 2:05:20 
   10   178   293 Julie Hannah             34 Palm Bay                  FL 4:30:42 4:29:42 2:13:37 
   11   183   161 Lara Carbone             30 Orlando                   FL 4:33:39 4:33:11 2:02:05 
   12   243   246 Amy Harris               32 Lehigh Acres              FL 5:02:12 5:00:40 2:16:38 
   13   244   254 Jamie Younkin            31 Melbourne                 FL 5:02:29 5:01:42 2:12:31 
   14   260   403 Tina Clark               34 Vero Beach                FL 5:11:52 5:10:33 2:28:49 
   15   263   292 Erica Lolli              31 Fort Myers                FL 5:14:09 5:11:53 2:32:39 
   16   310   296 Karen Cochran            32 Gainesville               FL 5:42:32 5:40:34 2:37:38 
   17   312   440 Rebecca Sero-Lynn        31 Brownsburg                IN 5:44:00 5:43:21 2:37:12 
   18   342   348 Kelly Lee                32 Tampa                     FL 6:23:59 6:22:24 3:04:35 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    25    38 Susanna Rains            35 Alpharetta                GA 3:27:06 3:27:04 1:41:30 
    2    53    77 Christina Gonzalez       37 Altamonte Springs         FL 3:46:34 3:46:28 1:46:11 
    3    83    87 Alina Kuang              37 Sunny Isles               FL 3:58:16 3:56:59 1:51:30 
    4    86   115 Andrea Flynn             36 Lake Worth                FL 3:58:31 3:58:02 1:55:17 
    5    87    97 Kathryn Buscemi          36 Lake Worth                FL 3:58:31 3:58:02 1:55:17 
    6   168   253 Vicki Musselman          37 Avon Park                 FL 4:25:00 4:23:34 2:09:15 
    7   197    78 Willow Shanti            38 Tallahassee               FL 4:40:39 4:40:32 2:07:30 
    8   201   240 Rachel Dankel            35 Greer                     SC 4:41:48 4:40:25 2:17:32 
    9   206   154 Laura White              38 Pembroke Pines            FL 4:44:20 4:43:07 2:13:39 
   10   211   390 Cindy Goetz              39 Vero Beach                FL 4:45:09 4:44:56 2:14:40 
   11   214   302 Karen Gondoly            36 Boston                    MA 4:46:16 4:44:20 2:18:11 
   12   218   241 Barb Waltsgott           37 Mobile                    AL 4:47:58 4:46:52 2:08:03 
   13   241   198 Cindy Kautzmann          38 Racine                    WI 5:00:01 4:59:04 2:08:48 
   14   271   301 Belinda Huttmann         39 Deland                    FL 5:18:21 5:17:44 2:19:45 
   15   285   370 Nikki Harmon             39 Ashburn                   VA 5:27:16 5:25:58 2:35:41 
   16   293   397 Andrea Garka             39 Midlothian                VA 5:30:47 5:29:56 2:27:49 
   17   339   334 Sharon Mann              39 Cincinnati                OH 6:11:40 6:09:43 3:06:36 
   18   349   340 Karen Loviska            36 Cocoa                     FL 6:46:49 6:46:16 3:16:38 
   19   350   345 Patricia Sarfert         36 Pensacola                 FL 7:14:01 7:13:30 3:26:57 
   20   351   346 Karen Hardell            37 Crestview                 FL 7:14:01 7:13:30 3:26:58 
   21     0   136 Tracie Winters           36 Sanford                   FL                 2:15:09 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    28   389 Helen Cox                44 New Smyrna Beach          FL 3:29:14 3:28:51 1:46:12 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    36   426 Sarah Batt               42 Savannah                  GA 3:35:34 3:34:12 1:45:37 
    2    44   378 Sarah Guttery            42 Titusville                FL 3:41:39 3:41:31 1:44:34 
    3    63   101 Wendy Handy              43 Indian Harbour Beach      FL 3:49:43 3:47:40 1:54:35 
    4    67   110 Suzie Enlow              44 Merritt Island            FL 3:50:59 3:50:52 1:51:08 
    5    79   250 Sue Bagley               44 Kissimmee                 FL 3:55:40 3:53:54 1:54:08 
    6   104   354 Mary Chambers            41 Lagrange                  IL 4:07:29 4:07:18 1:55:35 
    7   105    79 Kim Loucks               40 Pompano                   FL 4:08:18 4:07:57 1:48:03 
    8   136   610                          42 Williston                 FL 4:15:58 4:15:41 2:13:22 
    9   188   236 Kirsten Ullrich          41 Dresden, Germany             4:36:08 4:36:01 1:58:31 
   10   202   180 Mark Roman               42 St. Petersburg            DC 4:42:12 4:40:44 2:11:26 
   11   204   146 Margaret Nealon          42 Wauwatosa                 WI 4:42:57 4:42:17 2:04:16 
   12   208   266 Lana Robinson            43 Winter Garden             FL 4:44:35 4:44:01 2:12:22 
   13   226   353 Elaine Steehler          40 Ft. Lauderdale            FL 4:50:27 4:49:39 2:19:21 
   14   275   147 Lynn Spencer             44 Cocoa Beach               FL 5:19:28 5:19:11 1:57:40 
   15   283   263 Katherine Fennell        43 Palmer                    AK 5:23:43 5:22:30 2:20:18 
   16   301   365 Lee Ann Arbogast         40 Castle Rock               CO 5:35:44 5:34:22 2:23:28 
   17   308   423 Maria Lentz              44 Alpharetta                GA 5:41:48 5:39:57 2:21:46 
   18   330   324 Calla Hess               44 Palm Bay                  FL 5:54:50 5:53:38 2:34:26 
   19   335   325 Linda Noyes              44 Tampa                     FL 6:02:21 6:01:20 2:40:26 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    66    93 Holly Johnson            46 Sarasota                  FL 3:50:41 3:50:29 1:52:32 
    2    68   155 Lori Jenkins             47 Melbourne                 FL 3:51:04 3:50:57 1:51:08 
    3    92   137 Diana Burton             45 Indian Harbour Beach      FL 4:02:23 4:00:19 2:00:57 
    4    95   398 Anne Logan               46 Indialantic               FL 4:03:48 4:03:08 1:55:31 
    5    96   150 Lynda Koerber            47 Longwood                  FL 4:03:57 4:03:48 1:56:58 
    6   137   122 Maureen Wolf             47 Aurora                    CO 4:16:19 4:14:13 2:02:09 
    7   161   243 Amy Vannatter-Dorr       47 Hudsonville               MI 4:23:36 4:22:34 2:00:58 
    8   167   181 Laura Tolley             48 Maitland                  FL 4:24:56 4:23:59 2:01:34 
    9   179   229 Tristine Brantley        45 Apopka                    FL 4:30:52 4:29:34 2:06:01 
   10   185   394 Denise Canina            47 Indian Harbour Beach      FL 4:34:23 4:34:00 2:08:54 
   11   196   257 Barbara Siglin           49 Jacksonville              FL 4:39:30 4:38:47 2:07:14 
   12   198   164 Caroline Whitehouse      45 Leesburg                  FL 4:40:59 4:39:41 2:04:02 
   13   220   309 Myra O'Neal              46 Marietta                  GA 4:48:10 4:46:32 2:10:28 
   14   224   142 Kimberly Badgett         46 Cocoa                     FL 4:48:57 4:48:51 1:51:08 
   15   239   300 Elizabeth Jones          47 Lakeland                  FL 4:59:10 4:57:31 2:27:15 
   16   246   322 Allie Bourne             46 Rockledge                 FL 5:02:39 5:01:02 2:11:14 
   17   249   216 Daryl Laroche            46 Miami Beach               FL 5:05:30 5:05:11 2:13:27 
   18   261   127 Vanessa Smith            45 Longwood                  FL 5:12:25 5:10:44 2:42:06 
   19   291   351 Janice Hawkins           46 Merritt Island            FL 5:30:20 5:29:32 2:18:23 
   20   332   352 Karen Leven              46 Deland                    FL 5:57:54 5:57:17 2:34:58 
   21   334   319 A. Graves                48 Vero Beach                FL 5:58:55 5:57:28 2:43:09 
   22   337   278 Bonny Daly               48 Leesburg                  FL 6:10:39 6:09:18 2:41:16 
   23   345   332 Judith Smith             46 Bowie,                    MD 6:27:00 6:26:24 3:00:43 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1    94    68 Karen Lui                52 Ft. Myers                 FL 4:03:25 4:03:22 1:52:13 
    2   127   163 Judy Bailey              50 Cocoa Baach               FL 4:13:43 4:13:05 1:57:32 
    3   129   186 Peggy Rademacher         50 Lansing                   MI 4:13:45 4:13:09 1:57:07 
    4   177   388 Carole Rimmington        50 East Yorkshire, Gbr          4:30:18 4:30:09 2:10:47 
    5   186   217 Anne Laroche             54 Miami Beach               FL 4:34:37 4:34:18 2:13:27 
    6   274   317 Mary Geidner             54 Austintown                OH 5:19:01 5:18:01 2:26:48 
    7   316   327 Marie Weston             51 Davie,                    FL 5:45:31 5:43:48 2:54:33 
    8   329   369 Sandra Sowards           50 Gainesville               FL 5:53:59 5:52:57 2:43:29 
    9   346   412 Susan Ellison            50 Melbourne                 FL 6:27:10 6:25:46 2:42:53 
   10   354   343 Mary Beth Fournier       52 Chicago                   IL 7:31:22 7:31:03 3:09:25 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1   172   171 Anne Boomershine         55 Lansing                   MI 4:26:54 4:26:18 1:57:19 
    2   230   227 Barbara Wnek             58 Brentwood                 MO 4:52:42 4:52:22 2:15:23 
    3   277   311 Flo Kaplan               55 Aventura                  FL 5:19:50 5:18:27 2:34:21 
    4   289   326 Kathy Walker             55 Centennial                CO 5:28:36 5:26:51 2:36:19 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
    1   309   377 Bettie Wailes            63 Winter Park               FL 5:42:29 5:40:54 2:48:10 
    2   333   337 Marsha White             60 Gainesville               FL 5:58:12 5:56:38 3:02:13 
    3   352   342 Sally Moore              62 Maitland                  FL 7:21:53 7:20:12 3:23:51 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Net     Half    
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ======= ======= 
MALE RELAY
Place O'All Team Name            Runner               Runner               Time    Net     Half    
===== ===== ==================== ==================== ==================== ======= ======= ======= 
    1   194 Bell's Elite Sports  Jasper Bell Sr.      Jasper Bell Jr.      4:39:05 4:39:00 1:39:14 
FEMALE RELAY
Place O'All Team Name            Runner               Runner               Time    Net     Half    
===== ===== ==================== ==================== ==================== ======= ======= ======= 
    1   136 Venus Vixens         Tonya Hunt           Lissa Hanratty       4:15:58 4:15:41 2:13:22 
    2   160 Drama Queens         Rachel Bowen-Wilkers Fiona Wright         4:22:54 4:22:15 2:06:09 
MIXED RELAY
Place O'All Team Name            Runner               Runner               Time    Net     Half    
===== ===== ==================== ==================== ==================== ======= ======= ======= 
    1    47 Pink Girls           Jason Gash           Sarah Campbell       3:43:17 3:42:59 1:55:49 
    2    49 Free Radicals        Adam Rafalski        Laurie Conrad        3:44:46 3:44:43 1:48:42 
    3    71 Team Medvetz         Christopher Medvetz  Toni Medvetz         3:51:45 3:51:41 1:51:53 
    4    78 Shakthy's            Mahesh Shakthy       Nithya Shakthy       3:55:30 3:54:27 1:48:01 
    5    99 Longhorns Limited    Victoria Krivacs     James Krivacs        4:05:44 4:05:38 2:14:07 
    6   240 Comet Catchers       Larry Mroz           Kelly Mroz           4:59:21 4:58:54 2:09:25 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com