Alta Vista Sports

Ed Root 10K and 5K
Saturday, December 6, 2008
New Smyrna Beach, FL
Course Certifications: FL06061DL FL06062DL
Race Director: Kimla Shelton
Timing and Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: Krisha@altavistasports.com
10K Results
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     1   145 S. Craig Henry II        23 Port Orange          FL   37:24  6:02 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 13
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    16    37 Chris Sullivan           10 Daytona Beach Shores FL   42:38  6:52 
    2    49    36 Ryan Sullivan            08 Daytona Beach Shores FL   50:04  8:04 
    3   102   368 Craig Jaramillo          13 Port Orange          FL   57:52  9:19 
MALE AGE GROUP:  14 - 18
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     2    87 Andrew Epifanio          16 DeLand               FL   37:56  6:07 
    2     7    64 Jordan Tager             16 New Smyrna Beach     FL   40:47  6:34 
    3     8   139 Robbie Harms             15 Port Orange          FL   40:56  6:36 
    4    10    96 Brian Lastarza           16 Ormond Beach         FL   41:37  6:42 
    5    14   127 Roosevelt Cochran        17 Daytona Beach        FL   42:13  6:48 
    6    21   148 Troy Knopp               18 New Smyrna Beach     FL   44:03  7:06 
    7    24     9 Jordan Hunt              16 Edgewater            FL   44:33  7:11 
    8    27   119 Kyle Macomber            16 DeLand               FL   45:24  7:19 
    9    42   121 Christopher Anderson     15 Port Orange          FL   47:58  7:44 
   10    44   147 James McLean             16 Edgewater            FL   48:52  7:52 
   11    81    24 Wesley Escue             17 Lake Mary            FL   54:39  8:48 
   12    83    94 Brent Grover             17 Port Orange          FL   54:46  8:49 
   13   101    21 Joe Thomas, Jr           17 Lake Mary            FL   57:52  9:19 
MALE AGE GROUP:  19 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     9   366 Stephen Parks            22 Ormond Beach         FL   41:34  6:42 
    2    18   373 Michael Werner           21 DeLand               FL   42:51  6:54 
    3    22   143 Mark Murphy              23 Port Orange          FL   44:12  7:07 
    4    46    67 Evans Baldwin            23 New Smyrna Beach     FL   49:09  7:55 
    5   104   371 David Rebadow            20 New Smyrna Beach     FL   58:08  9:22 
    6   107   363 Maximillian Zart         22 Daytona Beach        FL   58:19  9:24 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    28   146 Adam Holyko              26 Port Orange          FL   45:51  7:23 
    2    43    55 Theron Tate              29 New Smyrna Beach     FL   48:47  7:52 
    3    51   144 Mark Gabriel             26 Port Orange          FL   50:57  8:12 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     3   113 Ed Springer              31 Merritt Island       FL   38:26  6:12 
    2    13    80 Tristian Rodriguez       32 Port Orange          FL   42:00  6:46 
    3    35   140 Jonathan Cunningham      34 Port Orange          FL   47:00  7:34 
    4    39   367 Scott Roberts            32 DeLand               FL   47:34  7:40 
    5    84   132 Sylvan McElroy           31 New Smyrna Beach     FL   54:50  8:50 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     6    57 Jimmy Wyatt              37 Edgewater            FL   39:30  6:22 
    2    12    52 Jayson Ness              38 Daytona Beach        FL   41:56  6:45 
    3    56    41 Jamie Bolwerk            35 Ormond Beach         FL   51:23  8:17 
    4    57    74 Fred Herdel              39 New Smyrna Beach     FL   51:39  8:19 
    5    77   369 David St. John           39 New Smyrna Beach     FL   54:01  8:42 
    6    80   376 Chad Tryxall             35                      FL   54:37  8:48 
    7   143    75 Matt Coleman             36 Ormond Beach         FL 1:09:59 11:16 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     4   101 Bill McCord              46 Port Orange          FL   38:41  6:14 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    15    99 Theo Lundy               41 Jacksonville         FL   42:36  6:52 
    2    38    18 Bobby Tameris            42 Port Orange          FL   47:22  7:38 
    3    60   117 Ken Lower                41 Deltona              FL   52:00  8:23 
    4    69    98 Mark Lastarza            44 Ormond Beach         FL   52:53  8:31 
    5   122   370 Richard Hilburn          42 Rockledge            FL 1:01:47  9:57 
    6   133   137 Toby Keppel              42 New Smyrna Beach     FL 1:05:35 10:34 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    11   365 Federico Vazquez         45 Deleon Springs       FL   41:43  6:43 
    2    19   108 Brett Holland            48 New Smyrna Beach     FL   42:59  6:56 
    3    29   138 Mark Miller              48 Port Orange          FL   46:08  7:26 
    4    47    23 Keith Escue              48 Lake Mary            FL   49:51  8:02 
    5    72   149 Steven Parnell           47 Holly Hill           FL   53:34  8:38 
    6    78   100 Jeff Kromraj             47 Port Orange          FL   54:25  8:46 
    7    92    60 William Sherrier         46 Port Orange          FL   55:55  9:00 
    8    95     2 Shawn Baer               45 Port Orange          FL   56:56  9:10 
MALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    25   136 Joe Brumenschenkel       52 Port Orange          FL   45:11  7:17 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    32    79 Keith Riger              53 Ormond Beach         FL   46:32  7:30 
    2    36   135 Joe Martinez             53 Orlando              FL   47:08  7:36 
    3    40    91 Wade Compton             52 Longwood             FL   47:46  7:42 
    4    62   115 Mike Biting              51 New Smyrna Beach     FL   52:26  8:27 
    5    74    68 Kevin Roberts            52 New Smyrna Beach     FL   53:42  8:39 
    6    82   128 Robert Baranowski        51 Ormond Beach         FL   54:42  8:49 
    7    94    12 Leonard Guida            54 Port Orange          FL   56:50  9:09 
    8   106    20 Joe Thomas               53 Lake Mary            FL   58:17  9:23 
    9   112    33 Scott Heil               51 Edgewater            FL   59:25  9:34 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    33    46 Bob Hamlin               57 Ormond Beach         FL   46:34  7:30 
    2    55    77 David Jacklitch          56 New Smyrna Beach     FL   51:12  8:15 
    3    93   142 Robert Kline             56 New Smyrna Beach     FL   56:35  9:07 
    4   139   123 Michael Parker           58 New Smyrna Beach     FL 1:07:48 10:55 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    30    31 Silky Sullivan           64 Tampa                FL   46:17  7:27 
    2    34    51 Adrian Malec             64 Park Ridge           IL   46:44  7:32 
    3    50   120 Andrew Sendry            61 Miami                FL   50:21  8:07 
    4    54    27 Paul Cassily             60 Port Orange          FL   51:07  8:14 
    5    67    29 Bob Kissell              64 Edgewater            FL   52:46  8:30 
    6    76    13 Robert Moore             60 Wildwood             FL   53:49  8:40 
    7   108    54 David Spear              64 DeLand               FL   58:31  9:26 
    8   121    15 Joseph Fink              62 Daytona Beach        FL 1:01:45  9:57 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    59     6 Patrick Zier             69 Lakeland             FL   51:57  8:22 
    2    71   125 Narciso Tavales          67 Deltona              FL   53:19  8:35 
    3    99     5 Gerry Fahey              65 Port Orange          FL   57:40  9:17 
    4   103    62 Howard Fox               68 Leesburg             FL   58:06  9:22 
    5   132    38 Thomas Hilburn           68 Ormond Beach         FL 1:05:35 10:34 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    65   114 Dick Green               74 New Smyrna Beach     FL   52:37  8:29 
    2    87    22 Jerry Lardinois          73 Port Orange          FL   55:04  8:52 
    3   110    58 Emil Skroch              71 Leesburg             FL   59:12  9:32 
    4   137     3 Horace Brannon           71 New Smyrna Beach     FL 1:06:34 10:43 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1   130    65 Donald Nygaard           75 Orlando              FL 1:04:55 10:27 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1     5     1 Katie Hoover             27 Ormond Beach         FL   39:21  6:20 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 13
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    68    97 Catherine Lastarza       13 Ormond Beach         FL   52:49  8:30 
    2    91    42 Camille Clark            12 Daytona Beach        FL   55:27  8:56 
FEMALE AGE GROUP:  14 - 18
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  19 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    23   372 Liz Draper               20 Naples               FL   44:19  7:08 
    2    64   364 Dale Rossi               23 Port Orange          FL   52:36  8:28 
    3    70   104 Brittney Forte           21 Palm Coast           FL   53:09  8:34 
    4    85   130 Xandra Kroh              21 Ormond Beach         FL   54:51  8:50 
    5    96   129 Danielle Reed Hudson     22 Port Orange          FL   57:04  9:12 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    61    88 Kristen Appleby          28 New Smyrna Beach     FL   52:11  8:24 
    2   114    95 Ndidi Kwokekeh           27 Port Orange          FL   59:38  9:36 
    3   144   133 C J Gardinier            27 Daytona Beach        FL 1:10:16 11:19 
    4   150    90 Amanda Brown             28 Orange City          FL 1:40:08 16:07 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    17   112 Kara Neidermeier         31 Merritt Island       FL   42:44  6:53 
    2    52   150 Kelly Cory               31 Edgewater            FL   50:57  8:12 
    3    75    56 Katherine Littell        32 Jacksonville         FL   53:47  8:40 
    4   113   107 Tonya Williams           31 Port Orange          FL   59:25  9:34 
    5   138   116 Melody Grunder           32 Ormond Beach         FL 1:07:23 10:51 
    6   140   111 Dana Toolan              32 Ormond Beach         FL 1:07:55 10:56 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    37    76 April Darrow             37 Lake Mary            FL   47:10  7:36 
    2   115    63 Sherri Prosser           37 Leesburg             FL   59:42  9:37 
    3   116    71 Michele Wallens          39 Ormond Beach         FL   59:49  9:38 
    4   117    78 Jodi Moore               38 New Smyrna Beach     FL 1:00:48  9:48 
    5   123    40 Kim Walsh                37 Daytona Beach        FL 1:01:51  9:58 
    6   131   134 Jennifer Butler          35 Ormond Beach         FL 1:05:00 10:28 
    7   142   106 Trena Smith              36 Port Orange          FL 1:09:34 11:12 
    8   145    25 Christine Dobmeier       35 New Smyrna Beach     FL 1:10:27 11:21 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    20    34 Sheila Sullivan          42 Daytona Beach        FL   43:04  6:56 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    26    69 Birgit Smith             40 New Smyrna Beach     FL   45:24  7:19 
    2    31    17 Mary Ann Rau             43 DeLand               FL   46:26  7:29 
    3    58     4 Grace Kellermeier        40 New Smyrna Beach     FL   51:53  8:21 
    4    79   122 Marie Bushey             40 New Smyrna Beach     FL   54:35  8:48 
    5    88    53 Christine Power          41 Edgewater            FL   55:10  8:53 
    6   100    73 Monica Ankney            42 Port Orange          FL   57:49  9:19 
    7   105    72 Sharon Rymer             43 Deleon Springs       FL   58:13  9:23 
    8   119    70 Margaret Chang           43 New Smyrna Beach     FL 1:01:00  9:50 
    9   124   131 Mindy Ludlow             40 Port Orange          FL 1:01:56  9:59 
   10   126   109 Vera Murphy              44 New Smyrna Beach     FL 1:02:11 10:01 
   11   128    49 Dawn Lisenby             40 Flagler Beach        FL 1:04:39 10:25 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    45    45 Edel Flanagan            45 New Smyrna Beach     FL   49:07  7:55 
    2    53    81 Sharon Scheppele         47 Deltona              FL   51:01  8:13 
    3    90   103 Sheryl Derosa            46 Port Orange          FL   55:19  8:55 
    4   109     7 Bobbie Cornelius         46 Edgewater            FL   58:39  9:27 
    5   111    39 Lisa Pinto               48 Palm Coast           FL   59:13  9:32 
    6   136    43 Molly Clark              45 Daytona Beach        FL 1:06:07 10:39 
    7   146    93 Janine Grover            45 Port Orange          FL 1:10:57 11:26 
    8   148    66 Gayle Kohler             49 DeLand               FL 1:14:11 11:57 
FEMALE GRANDMASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    41    28 Toni Fow                 57 Deleon Springs       FL   47:57  7:44 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    63   124 Kathleen Hawkins         52 New Smyrna Beach     FL   52:29  8:27 
    2    73    82 Melissa Taylor           50 DeLand               FL   53:40  8:39 
    3    86    44 Debra Diaz               52 Ormond Beach         FL   54:54  8:51 
    4    89    30 Monica Drouillard        52 Winter Park          FL   55:17  8:54 
    5    98    14 Carol Hansen-Vessa       54 Ormond Beach         FL   57:36  9:17 
    6   120   102 Lori Barnes              50 Port Orange          FL 1:01:09  9:51 
    7   134    16 Michelle Fink            51 Daytona Beach        FL 1:05:59 10:38 
    8   147    48 Wendy Klemm              50 Port Orange          FL 1:13:58 11:55 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1    66    32 Keitha Campbell          57 Edgewater            FL   52:45  8:30 
    2    97   141 Linda Kline              57 New Smyrna Beach     FL   57:29  9:16 
    3   118   126 Theresa Gentile          55 Leesburg             FL 1:00:48  9:48 
    4   127    26 Marilyn Cassily          59 Port Orange          FL 1:02:31 10:04 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1   125    59 Judy Skroch              64 Leesburg             FL 1:01:58  9:59 
    2   129   105 Mary Machuga             64 Daytona Beach        FL 1:04:49 10:26 
    3   149    50 Eileen Malec             64 Park Ridge           IL 1:24:15 13:34 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Pace  
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ===== 
    1   135    61 Hildy Fosse              80 Holderness           NH 1:06:01 10:38 
    2   141    19 Lois Clark               79 Port Orange          FL 1:08:01 10:57 
Ed Root 10K and 5K
Saturday, December 6, 2008
New Smyrna Beach, FL
Course Certifications: FL06061DL FL06062DL
Race Director: Kimla Shelton
Timing and Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: Krisha@altavistasports.com
10K RESULTS
Place Sex No.   Name                    Sex Age City                 St Time    Pace  
===== === ===== ======================= === === ==================== == ======= ===== 
    1   1   145 S. Craig Henry Ii         M  23 Port Orange          FL   37:24  6:02 
    2   2    87 Andrew Epifanio           M  16 Deland               FL   37:56  6:07 
    3   3   113 Ed Springer               M  31 Merritt Island       FL   38:26  6:12 
    4   4   101 Bill McCord               M  46 Port Orange          FL   38:41  6:14 
    5   1     1 Katie Hoover              F  27 Ormond Beach         FL   39:21  6:20 
    6   5    57 Jimmy Wyatt               M  37 Edgewater            FL   39:30  6:22 
    7   6    64 Jordan Tager              M  16 New Smyrna Beach     FL   40:47  6:34 
    8   7   139 Robbie Harms              M  15 Port Orange          FL   40:56  6:36 
    9   8   366 Stephen Parks             M  22 Ormond Beach         FL   41:34  6:42 
   10   9    96 Brian Lastarza            M  16 Ormond Beach         FL   41:37  6:42 
   11  10   365 Federico Vazquez          M  45 Deleon Springs       FL   41:43  6:43 
   12  11    52 Jayson Ness               M  38 Daytona Beach        FL   41:56  6:45 
   13  12    80 Tristian Rodriguez        M  32 Port Orange          FL   42:00  6:46 
   14  13   127 Roosevelt Cochran         M  17 Daytona Beach        FL   42:13  6:48 
   15  14    99 Theo Lundy                M  41 Jacksonville         FL   42:36  6:52 
   16  15    37 Chris Sullivan            M  10 Daytona Beach Shores FL   42:38  6:52 
   17   2   112 Kara Neidermeier          F  31 Merritt Island       FL   42:44  6:53 
   18  16   373 Michael Werner            M  21 Deland               FL   42:51  6:54 
   19  17   108 Brett Holland             M  48 New Smyrna Beach     FL   42:59  6:56 
   20   3    34 Sheila Sullivan           F  42 Daytona Beach        FL   43:04  6:56 
   21  18   148 Troy Knopp                M  18 New Smyrna Beach     FL   44:03  7:06 
   22  19   143 Mark Murphy               M  23 Port Orange          FL   44:12  7:07 
   23   4   372 Liz Draper                F  20 Naples               FL   44:19  7:08 
   24  20     9 Jordan Hunt               M  16 Edgewater            FL   44:33  7:11 
   25  21   136 Joe Brumenschenkel        M  52 Port Orange          FL   45:11  7:17 
   26   5    69 Birgit Smith              F  40 New Smyrna Beach     FL   45:24  7:19 
   27  22   119 Kyle Macomber             M  16 Deland               FL   45:24  7:19 
   28  23   146 Adam Holyko               M  26 Port Orange          FL   45:51  7:23 
   29  24   138 Mark Miller               M  48 Port Orange          FL   46:08  7:26 
   30  25    31 Silky Sullivan            M  64 Tampa                FL   46:17  7:27 
   31   6    17 Mary Ann Rau              F  43 Deland               FL   46:26  7:29 
   32  26    79 Keith Riger               M  53 Ormond Beach         FL   46:32  7:30 
   33  27    46 Bob Hamlin                M  57 Ormond Beach         FL   46:34  7:30 
   34  28    51 Adrian Malec              M  64 Park Ridge           IL   46:44  7:32 
   35  29   140 Jonathan Cunningham       M  34 Port Orange          FL   47:00  7:34 
   36  30   135 Joe Martinez              M  53 Orlando              FL   47:08  7:36 
   37   7    76 April Darrow              F  37 Lake Mary            FL   47:10  7:36 
   38  31    18 Bobby Tameris             M  42 Port Orange          FL   47:22  7:38 
   39  32   367 Scott Roberts             M  32 Deland               FL   47:34  7:40 
   40  33    91 Wade Compton              M  52 Longwood             FL   47:46  7:42 
   41   8    28 Toni Fow                  F  57 Deleon Springs       FL   47:57  7:44 
   42  34   121 Christopher Anderson      M  15 Port Orange          FL   47:58  7:44 
   43  35    55 Theron Tate               M  29 New Smyrna Beach     FL   48:47  7:52 
   44  36   147 James McLean              M  16 Edgewater            FL   48:52  7:52 
   45   9    45 Edel Flanagan             F  45 New Smyrna Beach     FL   49:07  7:55 
   46  37    67 Evans Baldwin             M  23 New Smyrna Beach     FL   49:09  7:55 
   47  38    23 Keith Escue               M  48 Lake Mary            FL   49:51  8:02 
   48      5001                                                      FL   49:52  8:02 
   49  39    36 Ryan Sullivan             M  08 Daytona Beach Shores FL   50:04  8:04 
   50  40   120 Andrew Sendry             M  61 Miami                FL   50:21  8:07 
   51  41   144 Mark Gabriel              M  26 Port Orange          FL   50:57  8:12 
   52  10   150 Kelly Cory                F  31 Edgewater            FL   50:57  8:12 
   53  11    81 Sharon Scheppele          F  47 Deltona              FL   51:01  8:13 
   54  42    27 Paul Cassily              M  60 Port Orange          FL   51:07  8:14 
   55  43    77 David Jacklitch           M  56 New Smyrna Beach     FL   51:12  8:15 
   56  44    41 Jamie Bolwerk             M  35 Ormond Beach         FL   51:23  8:17 
   57  45    74 Fred Herdel               M  39 New Smyrna Beach     FL   51:39  8:19 
   58  12     4 Grace Kellermeier         F  40 New Smyrna Beach     FL   51:53  8:21 
   59  46     6 Patrick Zier              M  69 Lakeland             FL   51:57  8:22 
   60  47   117 Ken Lower                 M  41 Deltona              FL   52:00  8:23 
   61  13    88 Kristen Appleby           F  28 New Smyrna Beach     FL   52:11  8:24 
   62  48   115 Mike Biting               M  51 New Smyrna Beach     FL   52:26  8:27 
   63  14   124 Kathleen Hawkins          F  52 New Smyrna Beach     FL   52:29  8:27 
   64  15   364 Dale Rossi                F  23 Port Orange          FL   52:36  8:28 
   65  49   114 Dick Green                M  74 New Smyrna Beach     FL   52:37  8:29 
   66  16    32 Keitha Campbell           F  57 Edgewater            FL   52:45  8:30 
   67  50    29 Bob Kissell               M  64 Edgewater            FL   52:46  8:30 
   68  17    97 Catherine Lastarza        F  13 Ormond Beach         FL   52:49  8:30 
   69  51    98 Mark Lastarza             M  44 Ormond Beach         FL   52:53  8:31 
   70  18   104 Brittney Forte            F  21 Palm Coast           FL   53:09  8:34 
   71  52   125 Narciso Tavales           M  67 Deltona              FL   53:19  8:35 
   72  53   149 Steven Parnell            M  47 Holly Hill           FL   53:34  8:38 
   73  19    82 Melissa Taylor            F  50 Deland               FL   53:40  8:39 
   74  54    68 Kevin Roberts             M  52 New Smyrna Beach     FL   53:42  8:39 
   75  20    56 Katherine Littell         F  32 Jacksonville         FL   53:47  8:40 
   76  55    13 Robert Moore              M  60 Wildwood             FL   53:49  8:40 
   77  56   369 David St. John            M  39 New Smyrna Beach     FL   54:01  8:42 
   78  57   100 Jeff Kromraj              M  47 Port Orange          FL   54:25  8:46 
   79  21   122 Marie Bushey              F  40 New Smyrna Beach     FL   54:35  8:48 
   80  58   376 Chad Tryxall              M  35                      FL   54:37  8:48 
   81  59    24 Wesley Escue              M  17 Lake Mary            FL   54:39  8:48 
   82  60   128 Robert Baranowski         M  51 Ormond Beach         FL   54:42  8:49 
   83  61    94 Brent Grover              M  17 Port Orange          FL   54:46  8:49 
   84  62   132 Sylvan McElroy            M  31 New Smyrna Beach     FL   54:50  8:50 
   85  22   130 Xandra Kroh               F  21 Ormond Beach         FL   54:51  8:50 
   86  23    44 Debra Diaz                F  52 Ormond Beach         FL   54:54  8:51 
   87  63    22 Jerry Lardinois           M  73 Port Orange          FL   55:04  8:52 
   88  24    53 Christine Power           F  41 Edgewater            FL   55:10  8:53 
   89  25    30 Monica Drouillard         F  52 Winter Park          FL   55:17  8:54 
   90  26   103 Sheryl Derosa             F  46 Port Orange          FL   55:19  8:55 
   91  27    42 Camille Clark             F  12 Daytona Beach        FL   55:27  8:56 
   92  64    60 William Sherrier          M  46 Port Orange          FL   55:55  9:00 
   93  65   142 Robert Kline              M  56 New Smyrna Beach     FL   56:35  9:07 
   94  66    12 Leonard Guida             M  54 Port Orange          FL   56:50  9:09 
   95  67     2 Shawn Baer                M  45 Port Orange          FL   56:56  9:10 
   96  28   129 Danielle Reed Hudson      F  22 Port Orange          FL   57:04  9:12 
   97  29   141 Linda Kline               F  57 New Smyrna Beach     FL   57:29  9:16 
   98  30    14 Carol Hansen-Vessa        F  54 Ormond Beach         FL   57:36  9:17 
   99  68     5 Gerry Fahey               M  65 Port Orange          FL   57:40  9:17 
  100  31    73 Monica Ankney             F  42 Port Orange          FL   57:49  9:19 
  101  69    21 Joe Thomas, Jr            M  17 Lake Mary            FL   57:52  9:19 
  102  70   368 Craig Jaramillo           M  13 Port Orange          FL   57:52  9:19 
  103  71    62 Howard Fox                M  68 Leesburg             FL   58:06  9:22 
  104  72   371 David Rebadow             M  20 New Smyrna Beach     FL   58:08  9:22 
  105  32    72 Sharon Rymer              F  43 Deleon Springs       FL   58:13  9:23 
  106  73    20 Joe Thomas                M  53 Lake Mary            FL   58:17  9:23 
  107  74   363 Maximillian Zart          M  22 Daytona Beach        FL   58:19  9:24 
  108  75    54 David Spear               M  64 Deland               FL   58:31  9:26 
  109  33     7 Bobbie Cornelius          F  46 Edgewater            FL   58:39  9:27 
  110  76    58 Emil Skroch               M  71 Leesburg             FL   59:12  9:32 
  111  34    39 Lisa Pinto                F  48 Palm Coast           FL   59:13  9:32 
  112  77    33 Scott Heil                M  51 Edgewater            FL   59:25  9:34 
  113  35   107 Tonya Williams            F  31 Port Orange          FL   59:25  9:34 
  114  36    95 Ndidi Kwokekeh            F  27 Port Orange          FL   59:38  9:36 
  115  37    63 Sherri Prosser            F  37 Leesburg             FL   59:42  9:37 
  116  38    71 Michele Wallens           F  39 Ormond Beach         FL   59:49  9:38 
  117  39    78 Jodi Moore                F  38 New Smyrna Beach     FL 1:00:48  9:48 
  118  40   126 Theresa Gentile           F  55 Leesburg             FL 1:00:48  9:48 
  119  41    70 Margaret Chang            F  43 New Smyrna Beach     FL 1:01:00  9:50 
  120  42   102 Lori Barnes               F  50 Port Orange          FL 1:01:09  9:51 
  121  78    15 Joseph Fink               M  62 Daytona Beach        FL 1:01:45  9:57 
  122  79   370 Richard Hilburn           M  42 Rockledge            FL 1:01:47  9:57 
  123  43    40 Kim Walsh                 F  37 Daytona Beach        FL 1:01:51  9:58 
  124  44   131 Mindy Ludlow              F  40 Port Orange          FL 1:01:56  9:59 
  125  45    59 Judy Skroch               F  64 Leesburg             FL 1:01:58  9:59 
  126  46   109 Vera Murphy               F  44 New Smyrna Beach     FL 1:02:11 10:01 
  127  47    26 Marilyn Cassily           F  59 Port Orange          FL 1:02:31 10:04 
  128  48    49 Dawn Lisenby              F  40 Flagler Beach        FL 1:04:39 10:25 
  129  49   105 Mary Machuga              F  64 Daytona Beach        FL 1:04:49 10:26 
  130  80    65 Donald Nygaard            M  75 Orlando              FL 1:04:55 10:27 
  131  50   134 Jennifer Butler           F  35 Ormond Beach         FL 1:05:00 10:28 
  132  81    38 Thomas Hilburn            M  68 Ormond Beach         FL 1:05:35 10:34 
  133  82   137 Toby Keppel               M  42 New Smyrna Beach     FL 1:05:35 10:34 
  134  51    16 Michelle Fink             F  51 Daytona Beach        FL 1:05:59 10:38 
  135  52    61 Hildy Fosse               F  80 Holderness           NH 1:06:01 10:38 
  136  53    43 Molly Clark               F  45 Daytona Beach        FL 1:06:07 10:39 
  137  83     3 Horace Brannon            M  71 New Smyrna Beach     FL 1:06:34 10:43 
  138  54   116 Melody Grunder            F  32 Ormond Beach         FL 1:07:23 10:51 
  139  84   123 Michael Parker            M  58 New Smyrna Beach     FL 1:07:48 10:55 
  140  55   111 Dana Toolan               F  32 Ormond Beach         FL 1:07:55 10:56 
  141  56    19 Lois Clark                F  79 Port Orange          FL 1:08:01 10:57 
  142  57   106 Trena Smith               F  36 Port Orange          FL 1:09:34 11:12 
  143  85    75 Matt Coleman              M  36 Ormond Beach         FL 1:09:59 11:16 
  144  58   133 C J Gardinier             F  27 Daytona Beach        FL 1:10:16 11:19 
  145  59    25 Christine Dobmeier        F  35 New Smyrna Beach     FL 1:10:27 11:21 
  146  60    93 Janine Grover             F  45 Port Orange          FL 1:10:57 11:26 
  147  61    48 Wendy Klemm               F  50 Port Orange          FL 1:13:58 11:55 
  148  62    66 Gayle Kohler              F  49 Deland               FL 1:14:11 11:57 
  149  63    50 Eileen Malec              F  64 Park Ridge           IL 1:24:15 13:34 
  150  64    90 Amanda Brown              F  28 Orange City          FL 1:40:08 16:07 
 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com