Alta Vista Sports

 

Escape from Fort Desoto
April 12, 2008 at Fort Desoto, St. Petersburg, FL
.5 Mile Swim| 10 Mile Bike| 4 Mile Run
Race Director: Joe Fernandez
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
 
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1     2 Spencer Smith            35 Palm Harbor          FL   55:00    1   10:22    2:57    1   21:44    0:50    1   19:09         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   158    10 John-Gerard Farese       13 St. Petersburg       FL 1:15:18    1   12:42    3:27    2   28:06    0:58    2   30:07         
    2   207     9 Cody Sandford            12 Clearwater           FL 1:17:44    4   17:23    3:27    1   27:10    1:18    1   28:28         
    3   535    11 J P Alonso               14 Belleair             FL 1:29:28    3   15:40    3:35    4   31:33    1:06    3   37:37         
    4   607    13 Alexander Peters         14 Belleair             FL 1:33:02    2   14:59    4:36    3   31:17    1:03    4   39:08    2:00 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14    30 Matt Attal               19 Tampa                FL 1:04:08    1   10:22    2:59    1   25:34    1:01    2   24:15         
    2    42    22 Shayne Murphy            16 St. Petersburg       FL 1:07:27    5   13:16    3:11    3   26:07    1:03    1   23:52         
    3    43    26 Brandan Lewis            18 Oldsmar              FL 1:07:27    2   11:50    3:21    2   25:36    1:33    3   25:09         
    4   112    27 Kevin Mattina            18 Palm Harbor          FL 1:13:38    4   12:24    3:59    4   26:39    1:56    5   28:42         
    5   197    25 Alan Hansen              18 Orlando              FL 1:16:58    6   15:00    4:02    6   29:00    1:41    4   27:18         
    6   293    18 Jose Baez                16 Tampa                FL 1:20:52    7   17:20    3:43    5   28:38    1:08    7   30:06         
    7   314    23 Alex Orban               17 Tampa                FL 1:21:32    3   12:14    5:08    7   32:45    1:37    6   29:49         
    8   667    21 Nicholas Santiago        16 Tampa                FL 1:36:19    8   17:30    4:51    8   33:07    2:15    8   36:37    2:00 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5     1 Matt Greene              23 Gainesville          FL   59:26    1   10:50    3:03    1   22:37    0:50    2   22:08         
    2    20    38 Andrew Canning           21 St. Petersburg       FL 1:04:38    8   14:40    2:59    2   23:56    0:59    1   22:06         
    3    23    68 Tristan Collins          24 Hiawatha             KS 1:05:29    4   13:19    3:32    3   24:06    1:07    4   23:29         
    4    61    34 Michael Fox              20 St. Petersburg Beach FL 1:09:24   10   15:47    2:43    5   26:54    0:55    3   23:08         
    5    91    36 Matthew Soudijn          20 Bradenton            FL 1:11:54    6   14:14    3:09    4   26:33    1:11    9   26:50         
    6    94    41 Nicholas Goc             22 Clearwater           FL 1:12:12    7   14:22    4:24    9   27:51    0:50    6   24:46         
    7   151    48 David Cowan              23 Brandon              FL 1:15:04   13   16:22    4:44    8   27:50    1:54    5   24:15         
    8   171    63 Spencer Roberts          24 Oviedo               FL 1:15:59    2   11:57    4:14    7   27:33    2:07   15   30:09         
    9   180    61 Michael Moody            24 Columbus             GA 1:16:31    3   13:01    4:57   19   29:49    1:21   12   27:26         
   10   182    56 Ted Anderson             24 St. Petersburg       FL 1:16:37   16   17:10    4:44   10   28:00    0:59    7   25:45         
   11   206    35 Eric Law                 20 Clearwater           FL 1:17:35   12   16:16    4:10   12   28:36    1:12   11   27:23         
   12   248    62 Long Nguyen              24 Orlando              FL 1:19:10   18   18:14    4:00   15   28:50    1:02   10   27:06         
   13   257    50 Nathan Loveland          23 Pinellas Park        FL 1:19:30    9   15:16    4:22   13   28:38    1:30   14   29:46         
   14   272    42 Ari Nikjek               22 Oviedo               FL 1:19:58   19   18:16    6:12   11   28:21    0:55    8   26:17         
   15   287    69 Patrick Hill             24 St. Charles          IL 1:20:28   15   17:02    4:05   18   29:48    0:56   13   28:39         
   16   338    66 Brendan Whalen           24 Longwood             FL 1:22:15    5   13:59    3:42   20   30:26    1:11   17   30:59    2:00 
   17   369    67 Patrick Bengston         24 St. Petersburg       FL 1:23:05   11   16:11    3:53   14   28:41    1:33   16   30:49    2:00 
   18   470    65 Anthony Welch            24 Sarasota             FL 1:27:04   14   16:56    5:00   16   29:16    1:23   19   34:31         
   19   544    39 Aaron Himrod             21 Bowling Green        FL 1:29:51   17   17:33    4:01   17   29:21    1:25   21   37:33         
   20   547    71 Brian Zielinski          24 St. Petersburg       FL 1:30:00   21   19:46    5:13   21   31:24    1:14   18   32:26         
   21   593    55 Fang Wan                 23 Tampa                FL 1:32:16   20   19:05    3:51    6   27:02    1:30   23   40:50         
   22   666    49 Casey Grosso             23 Tampa                FL 1:36:18   22   19:51    5:45   22   33:30    1:49   20   35:24         
   23   831    43 Matt Clark               23 Tampa                FL 1:54:50   23   24:05    6:17   23   42:53    1:26   22   40:10         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   169 Bruno Lafontaine         29 Gatineau             QC   58:13    1   12:13    2:49    2   22:26    0:52    1   19:55         
    2     8     6 Eric Hall                29 Tampa                FL 1:02:20   25   16:35    2:51    1   21:47    0:55    2   20:13         
    3    28    85 John Astrab              25 Tarpon Springs       FL 1:06:10    2   12:19    3:18    5   25:32    1:06    4   23:58         
    4    31   106 Trevor Gribble           26 Gainesville          FL 1:06:34    7   14:03    2:50    3   23:58    1:05    6   24:40         
    5    44   171 Taylor Norton            29 Brandon              FL 1:07:39    9   14:50    3:31    4   24:38    1:30    3   23:12         
    6    60    92 Sebastian Steger         25 Tampa                FL 1:09:15    5   13:27    4:01    7   25:41    1:31    5   24:36         
    7    99   174 Jason Vickers            29 New Port Richey      FL 1:12:27   17   15:37    3:33   11   26:39    1:02    8   25:38         
    8   118   130 Samuel Salinas           27 St. Petersburg       FL 1:13:53   15   15:23    3:13    9   26:22    1:10    9   25:46    2:00 
    9   134    95 Dan Washmuth             25 Sarasota             FL 1:14:29   14   15:19    4:21   17   27:48    1:12   10   25:51         
   10   138   152 Andrew Wells             28 Sarasota             FL 1:14:37    8   14:48    3:50    8   26:22    1:01   18   28:37         
   11   164   135 Matthew Pate             28 St. Petersburg       FL 1:15:41   18   15:44    4:24   14   27:09    2:15   11   26:10         
   12   174   158 Brad Birberick           29 Land O Lakes         FL 1:16:05   12   15:12    4:42   23   28:54    1:53    7   25:26         
   13   185   104 Joseph Cockroft          26 Tampa                FL 1:16:39   11   14:58    4:32   16   27:45    1:50   16   27:36         
   14   186   166 James Hill               29 Tampa                FL 1:16:40   23   16:15    3:56   21   28:38    1:29   12   26:24         
   15   191    89 Travis Nash              25 Dunedin              FL 1:16:43   10   14:53    3:56   18   27:58    2:56   14   27:01         
   16   241   139 Jonathan Branson         28 Palm Harbor          FL 1:19:01    4   13:13    3:35   10   26:27    1:35   33   34:14         
   17   262   173 John Ullrich             29 St. Petersburg       FL 1:19:41   29   17:54    4:14   20   28:12    1:46   17   27:37         
   18   294   140 Joshua Eriksen           28 Bradenton            FL 1:20:53   28   17:50    4:57    6   25:40    1:59   24   30:29         
   19   299   144 John Miller              28 Gulfport             FL 1:20:58   21   16:09    4:52   35   31:49    1:31   13   26:39         
   20   309    84 Jeffrey Zych             25 Sarasota             FL 1:21:24   27   17:45    4:22   19   28:07    1:24   21   29:49         
   21   329   107 Noah Herbert             26 Orlando              FL 1:21:58   13   15:14    3:36   12   26:53    1:21   35   34:56         
   22   349   129 Andrew Moberg            27 Clearwater           FL 1:22:38    6   13:57    5:07   25   29:36    1:40   30   32:21         
   23   358   133 Dustin Mc Kay            28 Seminole             FL 1:22:47   19   15:48    4:36   27   30:01    1:02   27   31:21         
   24   364   147 Kevin Page               28 Tampa                FL 1:22:58   20   15:50    4:50   26   29:59    2:37   20   29:43         
   25   378   121 Greg Brehm               27 Tampa                FL 1:23:33   39   21:16    4:37   22   28:47    1:54   15   27:01         
   26   388   161 Stephen Drackett         29 Palmetto             FL 1:24:00   16   15:29    4:05   33   31:41    1:44   26   31:04         
   27   416   110 Andrew Mc Laughlin       26 St. Petersburg       FL 1:25:04   36   19:39    4:02   29   30:08    1:10   23   30:07         
   28   423   163 Eric Tompkins            29 New Port Richey      FL 1:25:19   42   23:39    4:18   13   26:57    1:40   19   28:48         
   29   459   123 George Cottrell          27 St. Petersburg       FL 1:26:40   22   16:15    5:28   37   33:12    1:55   22   29:52         
   30   495   126 Gary Denbigh             27 Riverview            FL 1:27:52   31   18:11    4:30   15   27:28    2:16   37   35:29         
   31   504    83 Kyle Suddarth            25 Tampa                FL 1:28:23    3   12:27    3:46   39   33:16    1:36   39   37:20         
   32   568   137 John White               28 Tampa                FL 1:31:11   30   18:07    6:37   32   31:18    3:42   29   31:29         
   33   571    97 Jonathan Bowman          26 Clearwater           FL 1:31:17   32   18:30    5:59   24   29:19    3:15   34   34:16         
   34   590   116 Karl Burgerhoff          27 Tampa                FL 1:32:03   26   16:35    6:08   40   33:18    2:27   32   33:36         
   35   599   118 Steve Henry              27 Lakeland             FL 1:32:47   24   16:31    5:49   41   35:35    1:18   31   33:35         
   36   619   141 Brian Harrison           28 St. Petersburg       FL 1:33:37   35   19:23    4:39   28   30:08    1:51   40   37:37         
   37   624   105 Brett Downs              26 Tampa                FL 1:33:58   37   20:06    5:50   30   30:21    2:32   36   35:11         
   38   638   156 Daniel Vijayanagar       29 Tampa                FL 1:34:42   41   22:08    6:59   38   33:15    1:35   25   30:47         
   39   690   165 Christopher Chin         29 Oviedo               FL 1:37:50   34   18:51    6:05   34   31:46    2:21   42   38:48         
   40   739    77 Robert North             25 Powell               OH 1:42:24   44   24:52    6:56   42   36:52    2:17   28   31:29         
   41   747    90 Mark Rose                25 St. Petersburg       FL 1:43:16   45   26:39    6:09   31   30:49    1:47   41   37:55         
   42   767   149 Chris Preston            28 St. Petersburg       FL 1:45:07   40   22:06    6:41   36   33:02    1:58   43   41:21         
   43   823   134 Ryan North               28 Powell               OH 1:52:52   43   24:22    8:52   43   39:36    1:43   38   36:21    2:00 
   44   840   136 Robert Penney            28 Trinity              FL 2:00:45   38   21:06    8:03   45   46:20    2:37   44   42:42         
   45     0   125 Josh Crum                27 Tampa                FL           33   18:49    5:24   44   45:23    3:07                      
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   959 Matt Haggarty            31 Wesley Chapel        FL 1:02:54    6   13:29    2:36    1   22:46    0:57    3   23:07         
    2    12   203 Adam Hasebroock          31 Tampa                FL 1:03:46    5   13:04    3:03    3   24:28    1:01    2   22:12         
    3    15   217 Dustin Bengston          32 Palm Harbor          FL 1:04:14    1   10:53    3:01    4   24:41    1:08    4   24:33         
    4    34   193 Ian Jackson              31 Clearwater           FL 1:06:37    2   11:42    3:05    5   24:41    1:17    8   25:54         
    5    46   211 Matthew Thomas           31 Tierra Verde         FL 1:07:41   25   16:49    2:20    2   23:32    1:11    1   21:51    2:00 
    6    72   227 Shane Perkey             32 Tampa                FL 1:10:11    9   14:41    3:11    7   25:07    1:33    7   25:42         
    7    77   221 Dennis Earley            32 Tampa                FL 1:10:48    7   13:48    4:01    9   25:17    1:44    9   26:00         
    8   111   270 Richard Herring          34 St. Petersburg       FL 1:13:24   23   16:41    3:32   10   25:35    1:02   12   26:36         
    9   113   263 Todd Aidman              34 Tampa                FL 1:13:39   15   15:48    3:50   14   26:09    1:02   13   26:51         
   10   126   245 Damian Cullom            33 St. Petersburg       FL 1:14:06    3   12:11    3:58   20   27:26    1:46   19   28:47         
   11   130   183 Paul Higgins             30 Tampa                FL 1:14:15   12   15:42    3:33   11   25:38    1:47   17   27:37         
   12   146   249 Julius Regalado          33 Gainesville          FL 1:14:57   41   18:52    3:34   12   25:42    1:31    5   25:21         
   13   155   216 Jonathan Aguilera        32 Riveview             FL 1:15:13   35   18:06    3:38    6   25:01    1:23   15   27:08         
   14   178   254 Jack Weisser             33 Tampa                FL 1:16:30   13   15:43    3:33    8   25:15    1:29   27   30:31         
   15   204   219 Aaron Coy                32 Land O Lakes         FL 1:17:33   16   15:59    5:33   28   28:47    1:41    6   25:35         
   16   224   230 Tommy Turek              32 Melbourne            FL 1:18:15   21   16:33    4:02   33   29:39    1:44   10   26:20         
   17   227   265 Christian Barnes         34 Tampa                FL 1:18:20   10   14:45    3:42   15   26:33    1:45   30   31:37         
   18   234   255 Christopher Wilson       33 Miami                FL 1:18:38   17   16:05    4:38   16   26:42    1:35   22   29:39         
   19   252   239 Mike Moss                33 Fort Myers           FL 1:19:16   32   17:58    5:47   13   25:56    2:34   14   27:05         
   20   265   181 Jesse Brisson            30 Bradenton            FL 1:19:47   11   15:07    4:44   43   32:00    1:37   11   26:21         
   21   305   223 Greg Harrell             32 Temple Terrace       FL 1:21:11   30   17:46    4:42   18   27:04    1:32   24   30:09         
   22   339   224 Chad Jenkins             32 Denver               CO 1:22:17   26   16:54    4:34   27   28:25    2:13   25   30:13         
   23   352   184 Keith Kamps              30 Sarasota             FL 1:22:41   22   16:40    4:18   23   28:06    1:29   32   32:09         
   24   379   205 Michael Holt             31 St. Petersburg       FL 1:23:40   38   18:26    4:23   19   27:13    1:24   33   32:16         
   25   390   177 Chris Capetz             30 St. Petersburg       FL 1:24:01   18   16:22    5:09   24   28:08    1:44   37   32:40         
   26   410   246 Sean Donoghue            33 Tampa                FL 1:24:51   36   18:13    4:37   37   30:13    1:42   23   30:07         
   27   418   191 Jason Womer              30 Rochester            NY 1:25:07   34   18:02    4:49   32   29:37    1:47   28   30:54         
   28   424   271 Dan Inglima              34 Clearwater           FL 1:25:19   37   18:24    4:51   17   27:01    2:08   38   32:57         
   29   425   275 George Sykes             34 Tampa                FL 1:25:24   50   23:56    3:57   25   28:16    1:58   16   27:19         
   30   430   260 Edward Clissold          34 Saraota              FL 1:25:31    8   13:56    4:33   40   31:20    1:25   42   34:20         
   31   434   194 Mark Guyer               31 Tampa                FL 1:25:36   33   17:59    5:35   26   28:23    2:33   29   31:09         
   32   442   244 Nathan Talucci           33 Holmes Beach         FL 1:25:51   14   15:44    5:36   36   29:58    1:22   39   33:13         
   33   458   234 Brandon North            33 St. Petersburg       FL 1:26:37   19   16:23    5:55   51   34:41    1:36   18   28:04         
   34   466   965 Nate Sylves              32 St. Petersburg       FL 1:26:56   48   22:53    3:58   35   29:54    1:24   20   28:49         
   35   469   231 John Wulfert             32 Parrish              FL 1:27:02   29   17:41    4:22   21   27:41    2:16   43   35:04         
   36   473   197 Ryan Oliver              31 St. Petersburg       FL 1:27:16   24   16:43    4:51   34   29:44    2:06   41   33:53         
   37   489   261 Bryan Hull               34 St. Petersburg       FL 1:27:43   27   16:58    4:37   47   33:10    1:05   31   31:55         
   38   526   256 William Clancy           34 St. Petersburg       FL 1:29:12   52   24:20    4:40   29   28:52    1:51   21   29:31         
   39   555   186 Richard Mattison         30 Land O Lakes         FL 1:30:23   31   17:49    5:33   22   28:01    2:02   46   37:00         
   40   563   240 Kevin Busse              33 Lakeland             FL 1:30:54   45   21:51    5:04   38   30:39    0:58   34   32:23         
   41   587   195 Lloyd Hamilton           31 St. Petersburg       FL 1:31:57    4   12:49    5:53   49   34:24    1:37   47   37:16         
   42   592   200 Christopher Derry        31 St. Petersburg       FL 1:32:14   40   18:43    4:27   39   30:40    2:28   44   35:57         
   43   600   970 Michael Cooper           30 Wesley Chapel        FL 1:32:48   44   20:01    5:45   42   31:57    2:30   36   32:37         
   44   605   252 Alfredo Sotelo           33 Tampa                FL 1:32:58   47   22:20    4:30   30   28:57    1:32   40   33:40    2:00 
   45   613   248 Donald Pastore           33 Columbus             OH 1:33:30   43   19:50    6:50   46   32:47    1:41   35   32:24         
   46   652   215 Pete Wosnitzer           32 Orlando              FL 1:35:23   28   17:17    5:33   48   34:22    1:27   45   36:46         
   47   697   269 Carl Hays                34 Seffner              FL 1:38:33   53   26:31    6:07   44   32:21    3:07   26   30:28         
   48   699   268 Gerald Fournand          34 Tampa                FL 1:38:45   39   18:40    4:40   41   31:50    2:11   51   41:26         
   49   703   969 Mario Ocon               34 Wesley Chapel        FL 1:39:00   49   23:31    5:34   31   29:35    2:25   48   37:57         
   50   712   212 Stephen Walker           31 Temple Terrace       FL 1:39:47   20   16:28    5:46   45   32:21    2:54   53   42:20         
   51   752   198 Ben Richards             31 Lakeland             FL 1:44:08   42   19:27    8:08   53   35:29    2:10   49   38:57         
   52   798   276 Bjorn Vijayanagar        34 Tampa                FL 1:49:08   46   22:13    7:01   52   34:59    3:02   52   41:55         
   53   799   242 Timothy Harris           33 Land O Lakes         FL 1:49:11   51   24:04    6:06   50   34:32    1:27   50   41:04    2:00 
   54     0   236 Glenn Sanchez            33 Tampa                FL           54   32:00    7:05   54   36:06    2:57                      
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   367 Andres Munera            37 Tampa                FL   59:29    9   12:32    2:31    1   22:49    0:57    1   20:43         
    2     7   305 Bob Wagoner              35 Seminole             FL 1:01:46    5   12:10    2:56    3   23:39    0:53    2   22:10         
    3    10   526 Douglas Anderson         39 Largo                FL 1:02:56    8   12:30    3:12    2   23:08    1:11    3   22:57         
    4    19   368 Chris Pyhel              37 Tierra Verde         FL 1:04:37    2   11:51    3:06    7   24:16    1:02    8   24:25         
    5    22   352 Lee Boyer                37 Lithia               FL 1:04:54    4   12:04    3:07    4   23:52    1:16   12   24:38         
    6    24   301 Philip Lahaye            35 Palm Harbor          FL 1:05:34    1   11:23    3:14   18   25:26    1:02    9   24:32         
    7    29   454 Tom Russell              39 Tampa                FL 1:06:23    3   11:55    2:54    6   24:11    1:03    7   24:22    2:00 
    8    39   291 Patrick Clark            35 Gibsonton            FL 1:07:14   29   14:43    3:16    8   24:30    1:25    4   23:21         
    9    48   297 Arnaud Glacet            35 Clearwater           FL 1:07:56   20   14:21    3:05   28   25:55    0:56    5   23:40         
   10    53   404 Scott Gilpatrick         38 Lithia               FL 1:08:33   21   14:27    3:01   14   25:05    1:05   14   24:56         
   11    58   337 Dwight Watkins III       36 St. Petersburg       FL 1:09:02   11   13:14    3:25   24   25:46    1:19   15   25:21         
   12    62   351 Garrett Bode             37 Oldsmar              FL 1:09:35    6   12:12    3:43   43   27:07    0:50   17   25:44         
   13    65   415 Steve White              38 Tampa                FL 1:09:45   41   15:36    3:26   19   25:27    1:19    6   23:59         
   14    66   327 Robert Kniss             36 Zephyrhills          FL 1:09:51   18   14:11    3:48   22   25:40    1:33   13   24:40         
   15    78   296 Roy Foley                35 Valrico              FL 1:11:03   40   15:35    3:14    5   23:57    1:32   21   26:47         
   16    80   451 Luis Orbegoso            39 Naples               FL 1:11:19   61   17:05    3:28   12   25:00    1:15   10   24:33         
   17    85   332 Rick Roebuck             36 Tampa                FL 1:11:43   46   15:56    3:54    9   24:44    1:27   16   25:43         
   18   101   292 Lance Comstock           35 St. Petersburg       FL 1:12:47    7   12:16    3:29   30   26:18    1:09   28   27:36    2:00 
   19   105   457 Chris White              39 Tampa                FL 1:12:58   26   14:39    3:41   16   25:17    1:17   32   28:06         
   20   120   324 Andrew Heinrich          36 Orlando              FL 1:13:59   31   14:55    3:41   15   25:14    1:45   36   28:26         
   21   135   383 Siviero Agazzi           38 Tampa                FL 1:14:31   15   13:38    4:06   55   28:05    1:50   22   26:54         
   22   136   381 John Smith               38 St. Petersburg       FL 1:14:34   16   14:00    3:36   23   25:40    1:16   51   30:03         
   23   142   339 Daniel Lamar             37 Sarasota             FL 1:14:42   24   14:34    4:52   11   25:00    1:56   35   28:21         
   24   149   373 Jim White                37 Largo                FL 1:15:00   10   12:34    3:44   32   26:22    1:45   58   30:37         
   25   154   459 Joel Wonicker-Cook       39 Palm Harbor          FL 1:15:11   17   14:01    3:51   33   26:24    1:29   45   29:29         
   26   157   406 Michael Hatmaker         38 Indian Rocks Beach   FL 1:15:17   19   14:16    4:23   40   27:03    1:23   33   28:15         
   27   160   429 Mac Tonsmeire            39 Valrico              FL 1:15:23   13   13:30    4:18   73   29:54    1:43   19   25:59         
   28   162   379 Michael Bruni            38 Tampa                FL 1:15:31   50   16:09    4:26   25   25:51    1:29   29   27:37         
   29   169   302 Ben Maitre               35 Tampa                FL 1:15:49   52   16:16    4:11   38   26:59    1:12   24   27:12         
   30   175   405 Tom Hansbarger           38 Niceville            FL 1:16:16   49   16:06    4:40   48   27:31    2:08   18   25:53         
   31   181   342 Craig Bernie             37 Wesley Chapel        FL 1:16:33   79   18:39    3:50   26   25:52    1:14   23   26:59         
   32   192   971 Parick Mannion           38 Tampa                FL 1:16:44   42   15:44    4:45   20   25:33    1:30   42   29:14         
   33   196   354 Luke Carvalho            37 Plant City           FL 1:16:56   65   17:19    4:03   13   25:01    1:49   40   28:45         
   34   199   409 William Nelson           38 Tampa                FL 1:17:10   12   13:24    4:33   58   28:14    2:34   37   28:27         
   35   200   363 Anthony Garcia           37 Tampa                FL 1:17:10   28   14:42    5:06   46   27:20    2:00   31   28:04         
   36   202   365 Brad Martz               37 Tampa                FL 1:17:17   35   15:21    4:12   21   25:39    1:52   52   30:14         
   37   203   371 John Southall            37 South Portland       ME 1:17:26   25   14:36    4:02   39   27:02    1:20   54   30:27         
   38   219   397 Robert Blowers           38 Tampa                FL 1:18:07   27   14:41    4:01   10   24:59    1:50   67   32:38         
   39   222   403 Jesse Dougherty          38 Clearwater           FL 1:18:11   39   15:33    4:04   37   26:45    1:17   56   30:34         
   40   223   868 Matt Depenbrock          39 St. Petersburg       FL 1:18:13   69   17:39    4:14   47   27:28    2:14   20   26:40         
   41   226   317 Christopher Rinker       36 Tampa                FL 1:18:19   38   15:32    4:30   41   27:03    1:58   43   29:18         
   42   231   428 Cary Smith               39 Longwood             FL 1:18:31   37   15:29    4:16   49   27:33    2:06   41   29:09         
   43   236   435 Ken Clarke               39 Tampa                FL 1:18:42   14   13:34    4:31   52   27:55    1:31   63   31:12         
   44   239   333 Nestor Sotelo            36 Tampa                FL 1:18:49   64   17:18    3:56   29   26:02    1:52   47   29:44         
   45   240   956 Jason Fulford            35 St. Petersburg       FL 1:18:53   54   16:21    3:45   34   26:28    1:18   60   31:03         
   46   281   438 Sean Dishman             39 Orlando              FL 1:20:09   57   16:44    4:14   53   27:57    1:28   49   29:48         
   47   282   439 Scott Edinger            39 Tampa                FL 1:20:15   45   15:50    5:22   44   27:11    2:28   44   29:27         
   48   292   445 Garrett Harte            39 Bradenton            FL 1:20:50   32   14:59    5:04   42   27:04    1:33   65   32:12         
   49   295   369 Jeffrey Schiro           37 Temple Terrace       FL 1:20:54   66   17:24    3:37   56   28:06    1:35   53   30:15         
   50   300   430 Brian Weible             39 Safety Harbor        FL 1:20:59   90   20:07    5:20   60   28:46    2:13   11   24:35         
   51   307   359 Shawn Eckley             37 Tampa                FL 1:21:19   71   17:42    4:06   69   29:33    1:18   39   28:43         
   52   345   323 Joel Eason               36 Wesley Chapel        FL 1:22:26   51   16:15    5:29   36   26:36    3:02   61   31:05         
   53   350   331 Tu Mc Lendon             36 Lakeland             FL 1:22:39   92   20:22    4:45   54   27:58    1:43   30   27:53         
   54   357   443 Tom Goodwin              39 Tampa                FL 1:22:47   33   15:03    4:38   27   25:53    2:15   77   35:00         
   55   365   364 Tom Grubbs               37 Gainesville          FL 1:23:00   86   19:15    3:58   45   27:13    2:03   55   30:34         
   56   370   402 Randy Dial               38 Tampa                FL 1:23:08   72   17:49    4:33   31   26:21    2:22   64   32:05         
   57   373   458 Pete Williams            39 Safety Harbor        FL 1:23:22   99   21:51    4:19   57   28:09    1:34   26   27:31         
   58   393   290 Todd Schweitzer          35 Tampa                FL 1:24:03   44   15:49    5:21   77   30:06    3:03   48   29:47         
   59   401   325 Jim Henrickson           36 Riverview            FL 1:24:22   56   16:40    4:27   17   25:20    1:27   91   36:31         
   60   406   408 David Mendelblatt        38 St. Petersburg       FL 1:24:40   58   16:45    4:33   86   30:53    1:56   57   30:35         
   61   414   374 Bryon Wolf               37 Tierra Verde         FL 1:24:56   36   15:25    4:30   66   29:27    2:00   72   33:36         
   62   441   298 Gavin Hawken             35 St. Petersburg       FL 1:25:50   88   19:42    5:10   85   30:50    2:41   25   27:29         
   63   443   370 Stephen Sexauer          37 St. Petersburg       FL 1:25:54   43   15:46    5:44   71   29:38    2:01   68   32:46         
   64   444   446 Frank Haunstetter        39 Brandon              FL 1:25:55   63   17:10    4:14   51   27:47    2:11   76   34:36         
   65   446   281 Jeff Forester            35 Plymouth             MI 1:25:59   62   17:05    5:15   76   30:02    2:28   62   31:12         
   66   453   314 Jesus Merly              36 Tampa                FL 1:26:25   85   19:02    5:52   94   32:36    1:21   27   27:36         
   67   467   322 Peter Delcos             36 Sarasota             FL 1:26:58   77   18:31    4:22   70   29:37    2:06   66   32:25         
   68   468   318 Paul Schatz              36 Bradenton            FL 1:27:01   47   15:58    4:57   35   26:29    1:52   92   37:47         
   69   490   286 Michael Given            35 St. Cloud            MN 1:27:47   22   14:29    4:41   78   30:14    2:38   83   35:46         
   70   498   382 Steven Viana             38 Bradenton            FL 1:28:07   95   20:57    4:12   68   29:30    1:51   46   29:38    2:00 
   71   507   449 Anthony Martinez         39 Lutz                 FL 1:28:32   48   16:04    5:45   72   29:51    1:29   80   35:25         
   72   508   433 Carey Birch              39 Fort Myers           FL 1:28:35   75   18:25    4:30   64   29:18    1:58   74   34:26         
   73   511   441 Michael Fortuna          39 Land O Lakes         FL 1:28:37   59   16:48    5:12   65   29:19    2:09   78   35:11         
   74   512   426 James Mc Dannel          39 Pinellas Park        FL 1:28:38   97   21:03    6:02   87   31:00    2:00   38   28:34         
   75   516   294 Dan Fluet                35 St. Petersburg       FL 1:28:50   30   14:54    4:31   59   28:20    1:37   95   39:31         
   76   522   419 Markus Van Kempen        39 Toronto              ON 1:28:55  102   22:57    7:32   50   27:44    2:25   34   28:19         
   77   529   399 Sean Cannie              38 Melbourne            FL 1:29:20   91   20:11    4:16   61   29:01    2:21   71   33:33         
   78   534   386 A. g. Gillis             38 Philadelphia         PA 1:29:28   87   19:19    7:23   67   29:27    3:25   50   29:55         
   79   536   387 Derek Hess               38 St. Petersburg       FL 1:29:31   67   17:30    6:17   96   32:53    1:58   59   30:54         
   80   541   277 Matthew Jackson          35 Clearwater           FL 1:29:40   23   14:33    5:15   98   34:04    1:21   75   34:30         
   81   562   350 Tom Rapp                 37 Clearwater           FL 1:30:49   84   18:56    5:13   75   29:56    1:17   81   35:27         
   82   582   380 Michael Lasala           38 Palm Harbor          FL 1:31:44   82   18:54    5:23   62   29:16    1:53   90   36:22         
   83   584   347 Eric Holmes              37 Glen Allen           VA 1:31:52   80   18:41    4:43   79   30:23    2:09   85   35:58         
   84   595   455 Mark Sakalosky           39 Tampa                FL 1:32:21   83   18:56    6:10   93   32:01    2:17   69   32:58         
   85   609   287 Lester Hammond           35 Gainesville          FL 1:33:12   74   18:14    6:58   83   30:33    2:06   79   35:21         
   86   614   420 Allen Jernigan           39 Seminole             FL 1:33:31   81   18:44    6:32   84   30:36    1:37   86   36:05         
   87   640   306 Dave Wyly                35 Tampa                FL 1:34:47   68   17:34    6:10   80   30:26    2:22   94   38:17         
   88   643   452 Robert Pelaez            39 Tampa                FL 1:34:58   73   17:54    7:45   88   31:08    2:01   88   36:12         
   89   648   316 James Polachy            36 Largo                FL 1:35:10   78   18:32    5:50  101   34:59    1:53   73   33:57         
   90   650   312 Steve Loomis             36 West Palm Beach      FL 1:35:11   53   16:19    5:42   90   31:35    1:50   96   39:46         
   91   653   355 Kyle Cicchetti           37 Sarasota             FL 1:35:30   93   20:31    6:12   81   30:29    2:14   87   36:06         
   92   665   424 Rod Koser                39 Chicago              IL 1:36:07   34   15:03    5:15   92   31:49    3:36   97   40:25         
   93   671   391 Whitney Olive            38 Tarpon Springs       FL 1:36:24   76   18:30    7:02   74   29:55    2:41   89   36:19    2:00 
   94   689   340 Bret Michaelsen          37 Tampa                FL 1:37:46   94   20:45    8:00   82   30:30    2:48   82   35:45         
   95   691   376 David Kinnard            38 Riverview            FL 1:37:58   89   20:07    5:09  103   37:46    1:38   70   33:20         
   96   693   278 John Moretti             35 Westfield            VT 1:38:06  101   22:56    4:48   63   29:17    3:02   93   38:05         
   97   716   299 Charles Kard             35 St. Petersburg       FL 1:40:22  104   24:00    6:37   89   31:23    2:35   84   35:49         
   98   727   288 Michael Harrell          35 Lakeland             FL 1:41:05   60   16:51    5:10  100   34:16    1:23  101   43:26         
   99   758   280 Joshua Burcham           35 Land O Lakes         FL 1:44:34   70   17:41    6:14  102   37:23    1:44   99   41:34         
  100   774   972 John Sheehan             38 St. Petersburg       FL 1:45:39   96   20:58    5:26   95   32:48    3:28  100   43:01         
  101   794   348 James Maginness          37 Cape Coral           FL 1:48:18  100   22:02    8:05   99   34:09    3:06   98   40:57         
  102   805   440 John Fitzgerald          39 Cocoa                FL 1:50:15   98   21:16    6:32   97   33:33    2:32  103   46:24         
  103   806   413 Lou Talarico             38 Belleair Beach       FL 1:50:20  103   23:39    7:02   91   31:36    2:13  102   45:51         
  104     0   362 James Fugit              37 Tampa                FL           55   16:36                                                   
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     3   718 Larry Black              50 Fort Myers           FL   58:29    1   10:44    2:32    2   22:59    1:00    2   21:16         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   551 Rob Skaggs               42 Tampa                FL   58:37    1   10:53    2:51    1   22:55    1:00    1   21:01         
    2    11   533 Charles Anstadt          42 Seminole             FL 1:03:27    5   12:24    3:05    6   24:19    1:13    2   22:28         
    3    16   552 Allyn Smith              42 St. Joseph           MO 1:04:15    3   12:05    3:14    2   23:07    1:18    6   24:33         
    4    26   576 Stephen Griggs           43 Lake Mary            FL 1:05:59    8   12:53    3:57    3   24:02    1:39    3   23:31         
    5    30   579 Daniel Koser             43 Seminole             FL 1:06:29    2   11:26    3:27    7   24:22    1:13   14   26:03         
    6    50   585 Daryl Mullholand         43 Clearwater           FL 1:08:14    6   12:41    3:30   16   25:20    1:09   11   25:37         
    7    51   543 Frank Ledda              42 Lutz                 FL 1:08:18   10   13:46    3:24    5   24:17    1:24   10   25:28         
    8    56   575 Steven Genne             43 Tampa                FL 1:08:48    9   13:45    3:15   23   25:58    1:15    7   24:36         
    9    57   953 Patrick Lee              43 Kingston 20, Jamaica    1:08:56   11   13:46    4:28    9   24:27    2:03    5   24:12         
   10    68   478 Chris Kendall            40 Clearwater           FL 1:10:01   15   14:15    3:56    4   24:03    1:26   15   26:24         
   11    83   471 Vladimir Blecic          40 St. Petersburg       FL 1:11:39   44   16:22    3:44   28   26:25    1:36    4   23:34         
   12    84   586 Nick Nance               43 Valrico              FL 1:11:39    7   12:44    4:03   45   28:10    1:28    9   25:16         
   13    90   487 Joshua Smith             40 St. Petersburg       FL 1:11:53    4   12:13    3:31   14   25:05    2:18   33   28:48         
   14    93    82 Tye Gruss                42 Largo                FL 1:12:10   27   15:13    3:51   15   25:18    1:14   18   26:36         
   15    97   597 Jody Byers               44 Tampa                FL 1:12:22   37   16:00    4:03   12   24:55    1:24   13   26:01         
   16   100   590 Richard Townsend         43 St. Petersburg       FL 1:12:40   46   16:30    3:21   18   25:45    1:15   12   25:50         
   17   102   482 Chad Michaelsen          40 Fort Lauderdale      FL 1:12:48   41   16:17    3:48   25   26:04    1:44    8   24:58         
   18   103   581 Greg Kujawa              43 Palm Harbor          FL 1:12:53   42   16:21    3:37    8   24:22    1:19   21   27:16         
   19   108   480 Frederic Mc Coy          40 St. Petersburg       FL 1:13:19   13   14:05    4:08   27   26:15    1:20   23   27:33         
   20   115   606 Carter Jones             44 Dunedin              FL 1:13:45   39   16:09    4:35   10   24:32    1:51   19   26:41         
   21   123   599 Tom Dolecki              44 Odessa               FL 1:14:03   24   14:59    3:53   33   26:47    1:10   22   27:17         
   22   127   535 Pete Carratt             42 Daytona Beach        FL 1:14:09   26   15:09    4:13   13   25:02    1:33   30   28:14         
   23   131   470 Amund Moe                40 Redington Beach      FL 1:14:26   16   14:20    3:30   26   26:14    1:28   34   28:55         
   24   144   529 John Evans               42 Valrico              FL 1:14:47   25   15:00    4:05   11   24:37    1:57   37   29:10         
   25   147   541 Bret Jardine             42 Palm Harbor          FL 1:14:58   30   15:35    4:18   35   26:55    1:46   16   26:27         
   26   150   474 William Cockayne         40 Orlando              FL 1:15:02   14   14:07    4:54   31   26:43    1:45   24   27:36         
   27   152   977 Marc Weinstein           41 Tampa                FL 1:15:04   12   13:55    4:28   40   27:16    1:13   29   28:13         
   28   165   503 John Dechristopher       41 Lake Mary            FL 1:15:43   18   14:35    4:05   37   26:57    2:00   27   28:07         
   29   170   608 Todd Knowlson            44 Odesa                FL 1:15:50   21   14:42    3:56   29   26:32    2:02   32   28:42         
   30   176   545 Kevin Martin             42 New Port Richey      FL 1:16:19   35   15:52    4:45   21   25:56    1:50   26   27:58         
   31   184   521 Scott Tubbs              41 St. Petersburg       FL 1:16:39   28   15:28    4:21   17   25:44    1:31   41   29:37         
   32   208   584 Michael Milner           43 Naples               FL 1:17:46   48   16:54    3:40   22   25:58    1:51   38   29:25         
   33   210   492 Paul Vonwerder           40 Orlando              FL 1:17:52   31   15:40    4:19   24   26:01    1:27   44   30:26         
   34   214   537 Jeff Darrey              42 Odessa               FL 1:17:58   45   16:23    4:13   20   25:54    1:26   42   30:03         
   35   217   489 Greg Stanek              40 St. Petersburg       FL 1:18:03   36   15:57    4:29   55   29:09    1:48   20   26:41         
   36   229   542 Dennis Leary             42 St. Petersburg       FL 1:18:24   54   17:36    4:16   39   27:16    1:26   25   27:52         
   37   242   523 Todd Mc Whirter          42 Clearwater           FL 1:19:02   47   16:44    5:20   36   26:56    1:04   36   29:01         
   38   245   469 Tim Justice              40 Indianapolis         IN 1:19:03   22   14:46    4:02   41   27:19    1:34   52   31:25         
   39   258   555 Scott Vaughn             42 Tampa                FL 1:19:31   52   17:24    4:11   38   27:12    1:45   35   29:00         
   40   260   506 Rob Earl                 41 Brandon              FL 1:19:37   17   14:32    4:00   46   28:18    1:53   49   30:56         
   41   263   573 Tony Cuva                43 Tampa                FL 1:19:42   23   14:48    5:26   30   26:39    2:06   48   30:46         
   42   266   546 Bill Mc Knight           42 Lakeland             FL 1:19:48   61   18:15    4:07   42   27:23    1:39   31   28:25         
   43   269   515 Tim Matheis              41 Palmetto             FL 1:19:52   20   14:40    4:51   49   28:43    2:03   40   29:37         
   44   328   484 Steve Parker             40 Tampa                FL 1:21:55   64   19:13    5:18   47   28:20    2:37   17   26:29         
   45   334   508 Rob Felton               41 Lutz                 FL 1:22:06   38   16:03    4:15   19   25:53    1:22   66   34:34         
   46   347   488 Weston Smith             40 St. Petersburg       FL 1:22:32   29   15:34    5:13   54   28:56    2:19   45   30:32         
   47   360   547 Cliff Raberge            42 Tampa                FL 1:22:49   58   18:00    4:30   32   26:44    2:00   54   31:37         
   48   377   602 Antonio Gayoso           44 St. Petersburg       FL 1:23:32   19   14:36    6:07   44   27:43    2:11   61   32:58         
   49   386   540 Sean Hawes               42 Sarasota             FL 1:23:53                        57   29:12    1:40   55   32:07         
   50   389   567 Michael Mezrah           43 Tampa                FL 1:24:01   50   17:12    4:40   69   30:36    1:59   39   29:36         
   51   391   477 Jim Estrella             40 St. Cloud            FL 1:24:03   69   20:10    4:08   34   26:47    1:31   53   31:29         
   52   400   510 Ron Gray                 41 Palm Harbor          FL 1:24:21   56   17:43    5:13   48   28:40    1:49   50   30:58         
   53   402   562 Paul Schweitzer          43 Tampa                FL 1:24:23   68   20:09    4:35   67   30:30    1:04   28   28:08         
   54   408   598 Michel Clark             44 Seminole             FL 1:24:41   43   16:21    4:55   56   29:10    1:37   59   32:39         
   55   415   604 Brad Hieneman            44 Palm Harbor          FL 1:24:59   49   16:59    4:55   59   29:18    1:19   58   32:30         
   56   420   475 Dave Deschenes           40 Land O Lakes         FL 1:25:12   70   20:26    4:43   43   27:28    1:54   47   30:43         
   57   421   490 Jonathan Thomas          40 Longwood             FL 1:25:17   57   17:51    4:45   52   28:53    1:38   56   32:14         
   58   426   554 Scott Temples            42 Tampa                FL 1:25:24   40   16:13    5:25   53   28:54    2:08   60   32:47         
   59   438   559 Tim Forrest              43 St. Petersburg       FL 1:25:45   65   19:16    5:28   50   28:46    1:35   46   30:41         
   60   451   607 Robert Katz              44 Sarasota             FL 1:26:22   32   15:43    4:47   60   29:25    2:31   63   33:56         
   61   463   532 Scott Underwood          42 Riverview            FL 1:26:53   51   17:16    4:26   51   28:50    2:23   64   33:59         
   62   471   525 Stephen Armstrong        42 Tampa                FL 1:27:08   33   15:45    5:24   65   30:22    3:18   43   30:22    2:00 
   63   483   560 James Sauls              43 Plant City           FL 1:27:32   53   17:28    4:53   70   32:17    1:52   51   31:04         
   64   513   461 Mark Talbot              40 Lakeland             FL 1:28:39   55   17:40    5:08   63   30:01    1:37   65   34:16         
   65   557   509 Brad Friel               41 Orlando              FL 1:30:36   66   19:34    5:25   64   30:06    1:50   62   33:44         
   66   569   512 Jon Jacobsen             41 Winter Haven         FL 1:31:12   59   18:10    4:28   66   30:24    1:35   70   36:37         
   67   570   587 John O' Hara             43 Locke                NY 1:31:15   60   18:11    6:49   68   30:31    3:29   57   32:17         
   68   629   462 Rich Bruno               40 Sarasota             FL 1:34:22   67   19:35    7:45   62   29:41    2:43   68   34:40         
   69   654   494 Jeff Young               40 Tampa                FL 1:35:34   34   15:45    4:33   58   29:16    1:50   74   44:12         
   70   664   528 Jeffrey Drews            42 Tampa                FL 1:36:01   63   18:41    5:05   61   29:26    1:18   71   41:33         
   71   738   605 Jeff Jacobs              44 St. Petersburg       FL 1:42:16   72   21:12    6:00   74   38:01    2:30   67   34:35         
   72   773   495 Alfredo Boccalandro      41 Tampa                FL 1:45:38   62   18:30    7:32   71   32:21    3:17   73   44:01         
   73   796   593 Francois Monnet          44 St. Petersburg       FL 1:48:40   71   20:51   16:24   72   32:45    2:54   69   35:48         
   74   830   496 Dave Johnson             41 Tampa                FL 1:54:24   73   23:56    6:31   73   34:04    4:25   75   45:30         
   75   841   522 Michael Fouse            42 Seminole             FL 2:00:53   74   24:24    8:39   75   42:39    2:33   72   42:40         
   76     0   583 Thomas Mc Hale           43 Arcadia              FL                                                                        
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   689 Robb Gomez               48 North Redington      FL 1:03:57    2   12:22    3:25    6   24:08    1:21    3   22:43         
    2    21   628 Nader Massoumi           45 Sarasota             FL 1:04:43    4   13:16    3:27   10   24:37    1:13    2   22:13         
    3    27   654 David Noyes              46 St. Petersburg       FL 1:06:06   27   15:46    2:35    2   23:16    0:51    6   23:40         
    4    32   648 David Gresko             46 Tampa                FL 1:06:35   18   15:08    3:29    3   23:43    1:20    4   22:56         
    5    33   619 Mark Aleksin             45 Largo                FL 1:06:36    3   13:14    3:43    7   24:08    1:24    8   24:09         
    6    35   698 Alan Almengual           49 St. Petersburg       FL 1:06:53    1   12:15    3:04   19   25:56    1:13   10   24:28         
    7    36   701 Daniel Chechele          49 St. Petersburg       FL 1:06:57   14   15:00    4:00    1   23:01    1:20    5   23:38         
    8    37   691 Paul Holyko              48 Port Orange          FL 1:07:05   21   15:17    3:24   13   25:11    1:13    1   22:01         
    9    67   710 Bob Pearce               49 Sarasota             FL 1:09:52   10   14:43    3:43   16   25:42    1:27    9   24:19         
   10    69   940 Dallas Rose              47 Oldsmar              FL 1:10:05   31   16:07    3:00    4   24:06    1:19   13   25:35         
   11    73   396 Chuck Segal              46 Tampa                FL 1:10:14    8   14:39    3:43   20   26:05    1:45    7   24:04         
   12    81   626 Thomas Krause            45 Tampa                FL 1:11:32   45   17:15    3:32   11   24:49    1:24   11   24:34         
   13   122   661 Alex Ambrioso            47 Valrico              FL 1:14:02   51   17:44    4:03   17   25:49    1:49   12   24:39         
   14   129   712 David Strehlow           49 Port Charlotte       FL 1:14:12   23   15:27    4:18    9   24:34    1:32   22   28:24         
   15   132   676 Andy Giancola            48 Tarpon Springs       FL 1:14:26   30   16:06    4:03    5   24:08    1:48   21   28:24         
   16   133   699 Hector Beltrandelrio     49 Clearwater           FL 1:14:28    6   13:44    4:49   26   26:38    2:00   17   27:20         
   17   137   684 Curt Brandt              48 Brandon              FL 1:14:36   26   15:42    3:57   14   25:23    1:59   18   27:36         
   18   141   629 Derek Mc Garvey          45 Clearwater           FL 1:14:41   15   15:02    4:16   12   25:02    1:28   28   28:55         
   19   145   627 Tim Maglione             45 Upper Arlington      OH 1:14:51   11   14:48    4:49   31   26:57    1:18   16   27:00         
   20   161   693 Art Singleton            48 Palm Harbor          FL 1:15:23   37   16:26    3:34    8   24:18    1:21   32   29:45         
   21   167   664 Kevin Collins            47 Hiawatha             KS 1:15:47   35   16:23    4:26   15   25:40    1:32   19   27:49         
   22   209   622 Richard Bundschu         45 Gulfport             FL 1:17:48    9   14:40    5:02   25   26:35    1:34   33   29:59         
   23   212   677 Dan Jones                48 Tampa                FL 1:17:55   41   16:59    4:36   29   26:41    1:07   23   28:35         
   24   215   646 John Farese              46 St. Petersburg       FL 1:17:58   28   15:50    4:23   27   26:39    1:29   31   29:40         
   25   218   624 James Emerick            45 Tampa                FL 1:18:05   34   16:22    4:32   24   26:27    2:05   25   28:40         
   26   221   688 Tom Fisher               48 Orlando              FL 1:18:10   39   16:35    4:41   33   27:07    1:29   20   28:19         
   27   225     7 Tony Scott               45 St. Petersburg       FL 1:18:15   16   15:06    3:07   58   32:08    1:23   15   26:33         
   28   228   690 Steve Habryl             48 Tampa                FL 1:18:22   33   16:08    4:59   23   26:23    2:00   27   28:53         
   29   244   706 Scott Matthews           49 Tampa                FL 1:19:03   17   15:06    4:37   18   25:55    1:46   41   31:40         
   30   256   651 Monte Hoge               46 St. Petersburg Beach FL 1:19:29   36   16:24    4:42   36   27:24    1:37   30   29:25         
   31   273   973 Ed Huetten               45 Tampa                FL 1:19:59   40   16:49    3:41   22   26:19    1:32   40   31:39         
   32   275   708 Jeffrey Mount            49 Palm Harbor          FL 1:20:01    7   14:28    4:25   34   27:15    2:22   38   31:33         
   33   278   649 Joe Himrod               46 Bowling Green        FL 1:20:06   29   15:51    4:12   28   26:39    1:30   44   31:55         
   34   302   650 Ralph Hoffmann           46 Palm Harbor          FL 1:21:00   54   19:03    4:07   32   27:02    1:35   29   29:16         
   35   306   620 Chris Barnes             45 Arlington Heights    IL 1:21:18    5   13:39    4:14   49   28:55    1:21   51   33:12         
   36   316   653 John Mc Lendon           46 Bradenton            FL 1:21:32   47   17:21    3:35   38   27:30    1:29   39   31:39         
   37   318   658 Richard Jansik           47 Tampa                FL 1:21:36   43   17:13    4:35   21   26:17    1:48   42   31:45         
   38   320   635 David Shawver            45 Tampa                FL 1:21:37   58   20:30    5:36   35   27:18    1:54   14   26:21         
   39   323   667 Dr. john Mc Donough III  47 Tampa                FL 1:21:46   44   17:14    3:31   37   27:28    1:43   43   31:51         
   40   341   656 Douglas Selleck          46 Bradenton            FL 1:22:22   19   15:08    5:18   41   28:00    3:16   35   30:42         
   41   374   616 Craig Knight             45 St. Charles          IL 1:23:23   38   16:32    5:10   43   28:32    2:42   34   30:28         
   42   387   666 Jimmy Jones              47 Orlando              FL 1:23:57   53   17:58    5:33   30   26:55    2:05   37   31:29         
   43   394   695 Craig Cameron            49 Brandon              FL 1:24:10   12   14:52    4:39   42   28:25    2:17   52   33:59         
   44   398   660 Todd Toriscelli          47 Tampa                FL 1:24:16   24   15:38    5:12   45   28:39    2:18   46   32:31         
   45   419   682 James Whitsett           48 Clearwater           FL 1:25:12   22   15:22    5:16   47   28:53    3:09   47   32:33         
   46   454   623 Chris Coleman            45 Largo                FL 1:26:27   61   22:36    4:47   48   28:53    1:36   24   28:37         
   47   462   696 David Graybill           49 Pendleton            IN 1:26:50   48   17:27    5:15   51   29:02    1:58   50   33:09         
   48   479   709 Michael O' Keefe         49 Bay Pines            FL 1:27:29   13   14:57    5:27   44   28:35    2:17   54   36:15         
   49   480   680 Paul Smith               48 Palm Harbor          FL 1:27:29   60   22:08    5:47   52   29:16    1:39   26   28:41         
   50   482   621 David Bilyeu             45 Largo                FL 1:27:31   50   17:39    5:24   39   27:42    2:02   49   32:46    2:00 
   51   510   670 John Soto                47 Land O Lakes         FL 1:28:36   20   15:14    5:03   53   29:17    1:50   55   37:14         
   52   530   618 David Stowers            45 Morristown           NJ 1:29:21   25   15:41    5:32   60   33:11    2:20   48   32:37         
   53   543   702 Frank Gonzalez           49 Plant City           FL 1:29:47   56   20:20    4:53   55   30:56    2:30   36   31:09         
   54   559   674 Dave Kutschinski         48 Lakeland             FL 1:30:40   55   20:15    5:53   46   28:46    1:31   53   34:18         
   55   632   615 Charles Mappin           45 Wesley Chapel        FL 1:34:28   57   20:25    7:24   57   31:16    3:03   45   32:22         
   56   670   697 Steve Herczeg            49 Tampa                FL 1:36:23   49   17:29    5:19   50   29:01    2:18   59   42:17         
   57   674   614 David Keary              45 Cape Coral           FL 1:36:33   52   17:49    5:34   54   29:55    2:33   58   40:43         
   58   684   631 Steven Peacock           45 Orlando              FL 1:37:26   42   17:04    6:24   59   32:32    1:19   56   40:11         
   59   821   638 Allan Anderson           46 Seminole             FL 1:52:38   59   21:32    8:07   61   40:19    2:03   57   40:38         
   60     0   673 Michael Toledo           47 Tampa                FL           32   16:07    5:13   56   30:58    3:09                      
   61     0   665 Kevin Coyne              47 Bradenton            FL           46   17:20    5:37   40   27:49    1:57                      
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   957 Don Baldasari            51 Holmes Beach         FL 1:04:30    1   12:41    2:53    1   23:03    1:08    4   24:47         
    2    18   717 Clyde Ball               50 Tampa                FL 1:04:33    5   14:00    3:02    2   23:55    1:05    1   22:32         
    3    59   773 Randy Burnett            54 Germantown           TN 1:09:06    2   13:21    3:27    4   24:53    1:13    7   26:13         
    4    75   741 Douglas Gregory          51 Tampa                FL 1:10:34    3   13:24    3:44    3   24:21    1:27   11   27:39         
    5    79   726 Bruce Mann               50 Clearwater           FL 1:11:10   13   15:48    4:02    5   25:26    2:01    3   23:54         
    6    86   766 Tom Warner               53 Clearwater           FL 1:11:43    8   14:44    3:15    8   26:16    1:10    8   26:19         
    7   104   750 Frederick Dorsey         52 Tampa                FL 1:12:55   23   18:06    3:07   19   27:48    1:10    2   22:45         
    8   109   737 Chris Altimari           51 Tampa                FL 1:13:22   11   15:19    3:44   11   26:47    1:52    5   25:42         
    9   139   749 Thomas Crawford          52 St. Petersburg       FL 1:14:38    4   13:40    3:49   16   27:09    1:24   15   28:38         
   10   156   762 Tiger Mills              53 Belleair             FL 1:15:14   16   16:20    3:50   10   26:34    1:26   10   27:06         
   11   168   727 James Nelson             50 Bradenton            FL 1:15:48   24   18:09    3:55    6   25:41    1:53    6   26:12         
   12   188   746 Tom Weigand              51 Sarasota             FL 1:16:42    7   14:14    4:13   21   28:08    1:47   12   28:21         
   13   216   721 Thomas Dougherty         50 Bradenton            FL 1:17:59   10   14:59    4:34   17   27:14    2:13   16   29:01         
   14   230   753 George Mc Creary         52 Treasure Island      FL 1:18:29   20   17:03    4:32   13   26:49    1:29   14   28:37         
   15   233   733 John Steigenberger       50 Tarpon Springs       FL 1:18:37   25   18:15    3:32   15   27:07    1:15   13   28:30         
   16   238   767 Gary Wiest               53 Tampa                FL 1:18:49   14   15:52    5:22    7   25:55    1:47   20   29:55         
   17   249   760 Richard Birt             53 Avon Park            FL 1:19:13   19   16:50    4:05    9   26:20    2:49   17   29:11         
   18   259   777 Alan Schrader            54 Clearwater           FL 1:19:37   30   19:17    3:35   26   28:33    1:24    9   26:49         
   19   271   779 Robert Whisenant         54 Palmetto             FL 1:19:58    9   14:48    4:30   25   28:25    1:54   22   30:24         
   20   289   734 Roy Wilshire             50 Lakeland             FL 1:20:35   12   15:47    3:59   27   28:33    1:47   23   30:31         
   21   303   774 Michael Fogassey         54 Sarasota             FL 1:21:03   28   18:40    4:56   12   26:48    1:15   19   29:26         
   22   313   736 Van Perry                51 St. Petersburg       FL 1:21:29   15   15:59    4:37   20   27:54    1:40   25   31:21         
   23   325   725 Hal Hammond              50 Sarasota             FL 1:21:49   17   16:32    4:07   18   27:26    1:15   28   32:31         
   24   367   754 Jerry Mc Crum            52 Carrollton           GA 1:23:01   26   18:21    4:54   28   28:48    1:41   18   29:19         
   25   384   757 Robert Whaley            52 Naples               FL 1:23:51   22   17:42    5:15   22   28:10    2:05   24   30:41         
   26   412   723 Thomas Erdmier           50 Palm Harbor          FL 1:24:52    6   14:12    5:49   31   29:46    2:22   29   32:46         
   27   450   765 Steve Strange            53 Clearwater           FL 1:26:20   21   17:37    4:22   14   27:04    2:48   31   34:31         
   28   472   755 Robert Rose              52 Riverview            FL 1:27:13   18   16:47    5:59   33   30:14    2:24   27   31:52         
   29   521   776 Tom Montgomery           54 Temple Terrace       FL 1:28:55   36   20:31    6:50   24   28:12    2:01   26   31:22         
   30   523   775 Joseph Kuebel            54 Tampa                FL 1:28:56   33   20:02    5:47   32   30:02    2:50   21   30:16         
   31   567   714 Peter Davis              50 Valrico              FL 1:31:11   39   22:05    4:41   29   29:18    1:57   30   33:12         
   32   616   756 Anthony Thomas           52 Palm Harbor          FL 1:33:32   32   19:55    5:08   35   31:26    2:23   32   34:42         
   33   646   738 Jeffrey Franklin         51 Clearwater           FL 1:35:06   31   19:41    5:20   34   30:24    2:30   36   37:13         
   34   672   771 Rick Bengston            54 St. Petersburg       FL 1:36:26   27   18:37    5:06   30   29:34    1:30   42   41:41         
   35   710   731 Randy Rebman             50 Seffner              FL 1:39:44   40   22:22    5:25   42   33:43    2:30   34   35:44         
   36   711   772 Robert Boos              54 Tampa                FL 1:39:45   35   20:21    7:38   40   32:58    2:08   35   36:42         
   37   715   770 Hal Wynn                 54 North Fort Myers     FL 1:40:21   37   20:55    6:58   38   32:47    4:13   33   35:30         
   38   726   720 Kevin Carnahan           50 Tarpon Springs       FL 1:41:05   43   26:33    5:09   23   28:12    2:26   39   38:47         
   39   730   748 Richard Hanoski          52 Dunedin              FL 1:41:13   34   20:14    6:53   37   32:27    2:44   40   38:57         
   40   735   715 John Ayres               50 Bradenton            FL 1:42:01   38   20:57    6:28   39   32:48    1:52   41   39:59         
   41   779   735 W Nosal                  51 Seminole             FL 1:46:28   41   25:00    7:07   43   33:58    2:49   37   37:35         
   42   792   769 Randy Buckspan           54 St. Petersburg       FL 1:48:00   42   26:31    7:02   41   33:11    3:20   38   37:58         
   43   793   730 Ben Rabin                50 Clearwater           FL 1:48:02   29   19:10    7:56   36   32:01    3:57   43   45:00         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    63   805 Arthur Halttunen         58 St. Petersburg       FL 1:09:40    1   12:36    3:58    1   24:52    1:20    1   26:56         
    2   114   804 Karl Fenske              58 Morristown           NJ 1:13:40    4   14:22    4:24    3   25:04    1:39    3   28:12         
    3   173   789 Rob Downey               56 Melbourne Village    FL 1:16:02   15   18:38    3:43    4   25:29    1:08    2   27:06         
    4   193   818 Bill Burrell             59 Venice               FL 1:16:46    8   16:14    4:45    5   25:43    1:31    4   28:36         
    5   201   785 Larry Tomsic             55 Naples               FL 1:17:16    9   16:21    3:59    9   26:33    1:48    6   28:38         
    6   251   793 Mark Smith               56 Gulfport             FL 1:19:15    7   16:03    5:06    6   26:02    1:45    8   30:21         
    7   254   806 Danny Hicks              58 Tampa                FL 1:19:22    6   14:54    4:10   10   27:11    1:35   12   31:34         
    8   280   787 Doug Bush                56 Pinellas Park        FL 1:20:09   10   16:41    4:29    7   26:05    1:52   11   31:04         
    9   290   782 Bobby Dickerson          55 Sarasota             FL 1:20:44   20   19:22    3:55   11   27:15    1:30    7   28:44         
   10   382   803 Paul Citrin              58 Wesley Chapel        FL 1:23:45   11   18:04    4:29   14   28:37    2:07    9   30:31         
   11   405   813 David Schick             58 Clearwater           FL 1:24:34    2   13:52    7:11    8   26:19    2:41   15   34:34         
   12   428   798 Jack Helinger            57 St. Petersburg       FL 1:25:29   14   18:34    5:51   12   27:52    2:36   10   30:36         
   13   449   801 Patrick Schultz          57 Sanford              FL 1:26:17   23   21:15    5:07   16   28:53    2:26    5   28:38         
   14   484   783 David Holt               55 Bradenton            FL 1:27:35   16   18:38    6:05    2   24:59    2:00   18   35:54         
   15   502   867 Jim Langland             56 Thief-Rivers Falls   MN 1:28:17    3   14:16    5:48   17   29:07    2:40   19   36:28         
   16   517   784 John Paul                55 St. Petersburg       FL 1:28:53   17   18:50    4:48   15   28:38    2:00   16   34:40         
   17   636   963 Richard Reeves           59 Clearwater           FL 1:34:36   19   19:11    6:10   23   31:24    2:26   17   35:27         
   18   641   786 Scott Wetmore            56 Tampa                FL 1:34:51   25   21:41    5:28   18   29:13    4:35   14   33:56         
   19   642   811 David Perkey             58 Dunedin              FL 1:34:52    5   14:48    4:49   13   28:04    2:54   26   44:19         
   20   659   799 Bruce Lamotte            57 Chicago              IL 1:35:47   13   18:30    6:53   20   29:47    3:05   22   37:34         
   21   702   815 Thomas Wright            58 Oldsmar              FL 1:38:55   12   18:11    7:12   22   30:57    2:36   23   40:00         
   22   704   812 Charlie Potter           58 Wauchula             FL 1:39:04   24   21:26    6:20   25   35:05    3:38   13   32:37         
   23   719   797 Richard Guyer            57 Tampa                FL 1:40:46   22   21:07    7:45   24   32:40    2:40   21   36:35         
   24   721   807 Stephen Michelini        58 Tampa                FL 1:40:57   18   19:09    7:03   19   29:41    2:45   24   42:22         
   25   748   781 Eric Castellucci         55 Tampa                FL 1:43:26   21   19:51    6:25   21   30:26    4:05   25   42:39         
   26   832   795 Keith Corman             57 Valrico              FL 1:54:57   26   26:55    9:55   26   37:21    4:15   20   36:33         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    74   831 Don Utsinger             61 Cedar Rapids         IA 1:10:32    2   13:48    3:03    2   26:13    1:10    1   26:20         
    2    82   839 Terry Stegner            63 Hudson               FL 1:11:33    1   13:25    3:47    3   26:23    1:13    2   26:48         
    3   159   821 Roland Lajoie            60 St. Petersburg       FL 1:15:19    7   16:55    3:44    1   25:48    1:27    3   27:27         
    4   166   825 George Chase             61 St. Petersburg Beach FL 1:15:45    3   14:04    3:57    5   28:03    1:41    5   28:01         
    5   250   820 Gary Bonacorsi           60 Seminole             FL 1:19:13    5   16:42    4:21    4   27:53    1:14    6   29:05         
    6   291   834 Charles Lohman           62 St. Petersburg       FL 1:20:45    8   17:49    4:33    7   29:05    1:42    4   27:37         
    7   376   824 Tom Bell                 61 St. Petersburg       FL 1:23:30   13   20:15    3:44    6   28:11    1:17    9   30:05         
    8   440   836 Jay Anderson             63 St. Petersburg Beach FL 1:25:49    4   15:08    5:19   11   30:35    1:30   13   33:20         
    9   492   837 Robin Browne             63 St. Petersburg       FL 1:27:48    6   16:46    5:20   14   30:47    1:49   12   33:08         
   10   497   968 Jim Malone               60 St. Petersburg       FL 1:28:05   14   20:30    5:39   10   30:06    2:40    7   29:12         
   11   549   833 Brad Fishalow            62 St. Petersburg       FL 1:30:02   12   19:28    5:33   12   30:35    1:45   11   32:42         
   12   564   838 Carl Elston              63 St. Petersburg       FL 1:30:56   11   18:27    5:49    8   29:33    2:54   14   34:14         
   13   573   826 Greg Kaputa              61 Tampa                FL 1:31:21   18   22:15    6:53    9   29:34    2:33   10   30:08         
   14   594   829 Wit Ostrenko             61 Tampa                FL 1:32:18    9   18:08    5:53   15   31:03    2:01   15   35:15         
   15   603   835 Michael Marenovic        63 Sun City Center      FL 1:32:55   17   21:33    6:13   18   32:52    3:05    8   29:14         
   16   655   822 Thomas Mc Caffrey        60 Tampa                FL 1:35:35   10   18:20    5:09   16   32:20    2:14   18   37:33         
   17   680   827 Bill Kolar               61 Odessa               FL 1:37:00   15   20:34    6:18   13   30:36    3:07   16   36:26         
   18   718   842 Paul Straubinger         64 Treasure Island      FL 1:40:27   19   23:05    5:15   19   33:13    1:42   17   37:14         
   19   734   832 Tom Burgulis             62 Winter Haven         FL 1:41:46   16   21:25    6:12   17   32:46    1:58   20   39:27         
   20   771   823 Bob Wright               60 Melrose              FL 1:45:26   20   25:04    6:51   20   33:36    2:00   19   37:57         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   183   851 Roger Little             68 Bedford              MA 1:16:38    3   17:36    4:19    2   27:15    1:46    1   25:44         
    2   340   846 Charles Sexton           65 St. Petersburg       FL 1:22:17    2   15:50    4:56    3   27:22    2:04    3   32:07         
    3   397   844 Sam Nall                 65 Homosassa            FL 1:24:14    1   15:02    4:49    1   26:51    1:05    7   36:28         
    4   399   845 Joe Richards             65 Lakeland             FL 1:24:19    5   18:23    5:19    6   28:26    2:04    2   30:09         
    5   525   852 Bob Moorehead            68 Treasure Island      FL 1:29:12    9   21:51    4:04    4   28:15    1:19    5   33:46         
    6   550   856 Morris Johnson           69 Sun City Center      FL 1:30:07    4   18:07    6:40    7   28:46    2:37    6   33:59         
    7   634   854 Luther Dore              69 St. Petersburg       FL 1:34:32    8   21:27    6:31    9   30:48    2:20    4   33:28         
    8   688   847 Rue Morgan               66 St. Petersburg       FL 1:37:44   10   23:02    5:15    5   28:25    2:18    8   38:45         
    9   694   848 Frank Schroeder          66 Land O Lakes         FL 1:38:15    6   20:10    5:13    8   29:28    2:31    9   40:56         
   10   780   850 Thomas Singletary        67 Tampa                FL 1:46:37   11   25:15    6:08   10   31:29    2:28   10   41:19         
   11   803   855 Tony Handler             69 Poinciana            FL 1:49:32    7   20:14    6:37   11   31:53    2:50   11   47:59         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   566   859 Mark Parish              71 Clearwater           FL 1:31:03    2   21:23    4:29    1   28:34    1:35    1   35:04         
    2   813   858 Mike O' Hara             70 Newbury              MA 1:51:20    3   21:58    8:11    3   36:37    3:31    2   41:05         
    3   843   861 Edwin Alexander          74 Brooksville          FL 2:02:06    1   20:09    8:04    2   34:50    3:06    3   55:58         
MALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   706   863 Bob Ranta                76 Sun City Center      FL 1:39:31    1   20:12    7:44    1   29:14    2:38    1   39:44         
    2   828   864 Al Browne                78 Gulfport             FL 1:53:54    2   22:59    6:42    2   31:25    3:42    3   49:07         
    3   849   865 Larry Yost               78 Treasure Island      FL 2:05:50    3   23:09    5:23    3   44:12    4:07    2   49:00         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    54   889 Kyle Dallmann            33 Largo                FL 1:08:40    4   14:50    3:35    1   23:22    1:38    1   25:17         
    2    55   899 Toby Dyer                37 Riverview            FL 1:08:43    1   12:57    3:33    3   25:21    1:08    2   25:46         
    3    88   895 Mark Albrighton          36 Wesley Chapel        FL 1:11:52    2   14:19    3:17    2   24:51    1:24    3   28:03         
    4   172   885 John Dombrauskas         32 Sanford              FL 1:16:00    3   14:26    4:23    6   26:44    1:49    4   28:40         
    5   267   880 James Ullrich            26 St. Petersburg       FL 1:19:49   12   17:49    3:17   11   27:36    1:51    5   29:18         
    6   286   901 Jeff Meeks               38 Lakeland             FL 1:20:27   10   16:53    4:41    7   26:48    1:53    7   30:14         
    7   317   886 Chris Huff               32 Riverview            FL 1:21:36    7   15:51    4:59    4   26:14    1:43    9   32:52         
    8   330   412 Steve Smith              38 Tampa                FL 1:21:58   11   17:05    3:58   10   27:34    1:53    6   29:29    2:00 
    9   348   966 Eric Most                27 Tampa                FL 1:22:36    6   15:27    4:30    9   27:15    1:54   11   33:33         
   10   361   905 Gregory Schuster II      39 Palm Harbor          FL 1:22:50    9   16:23    3:58    8   26:48    1:44   12   33:58         
   11   429   904 Greg Patterson           39 Tampa                FL 1:25:29    8   16:18    4:41    5   26:37    1:33   19   36:22         
   12   431   898 Kurtis Shultz            36 Land O Lakes         FL 1:25:34    5   15:14    4:41   12   27:53    1:46   17   36:01         
   13   527   888 Rick Brown               33 Tampa                FL 1:29:17   17   18:54    4:53   13   29:15    1:07   15   35:09         
   14   583   213 Jeff Duncan              32 Tampa                FL 1:31:45   18   19:24    5:24   15   31:17    2:31   10   33:10         
   15   596   887 Shawn Johnson            32 Clearwater           FL 1:32:22   14   18:02    6:13   17   33:07    3:15    8   31:45         
   16   627   891 Yobanec Reyes            33 Wesley Chapel        FL 1:34:17   24   22:03    5:11   14   31:15    1:42   13   34:09         
   17   661   883 Stephen Schweigart       29 Sarasota             FL 1:35:57   13   17:59    5:17   16   31:42    1:59   22   39:02         
   18   683   881 Roger Beaubien           26 Tampa                FL 1:37:11   15   18:10    6:25   21   33:35    2:48   18   36:15         
   19   707   902 James Ely                39 Tampa                FL 1:39:38   19   19:40    5:37   19   33:20    1:16   23   39:46         
   20   731   897 Mike Nelson              36 Sarasota             FL 1:41:18   21   20:24    5:14   26   36:03    1:58   21   37:40         
   21   732   262 Eric Klos                34 Fort Myers           FL 1:41:22   20   20:07    5:29   25   35:14    2:58   16   35:37    2:00 
   22   744   900 Anthony Johnson          38 New Port Richey      FL 1:43:06   23   21:35    5:37   18   33:08    1:35   24   41:14         
   23   764   893 James Pinchbeck          35 Tampa                FL 1:44:57   26   23:53    5:54   24   35:13    2:41   20   37:18         
   24   768   890 Matt Moore               33 Land O Lakes         FL 1:45:19   22   20:48    6:51   20   33:23    2:04   25   42:16         
   25   769   903 Kevin Kaminski           39 Bradenton            FL 1:45:20   27   26:58    6:09   23   35:05    2:32   14   34:39         
   26   810   882 Jason Tall               27 Seffner              FL 1:50:52   25   22:12    6:26   27   36:30    2:03   26   43:43         
   27   816   892 Matthew Meeks            34 Wesley Chapel        FL 1:51:26   16   18:16    7:07   22   34:21    2:50   27   48:54         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    47   908 Reece Haettich           40 Tampa                FL 1:07:52    2   13:41    3:27    1   24:29    1:12    1   25:04         
    2   153   538 Rick Downs               42 Redington Beach      FL 1:15:10                                                                
    3   163   909 Kevin Miller             40 Lutz                 FL 1:15:34   11   15:56    3:48    3   25:29    1:13    6   29:10         
    4   179   920 Chris Ross               42 Largo                FL 1:16:30   10   15:56    4:47    9   25:52    2:09    2   27:49         
    5   190   548 John Reinhart            42 Gulfport             FL 1:16:42   16   17:13    3:56    6   25:44    1:57    3   27:53         
    6   211   944 Marty Kehoe              52 Pinellas Park        FL 1:17:52    7   15:39    3:55    5   25:42    1:37   10   31:01         
    7   220   941 James Sheets             48 Largo                FL 1:18:07   12   15:58    3:26    7   25:48    1:09   12   31:48         
    8   232   949 Tim Blend                55 Bradenton            FL 1:18:37   35   19:28    3:15    8   25:51    2:12    4   27:53         
    9   274   934 Ronald Wordon            46 Palm Harbor          FL 1:19:59   23   17:49    4:21    2   25:27    1:29    9   30:55         
   10   284   923 James Scoggins           43 Riverview            FL 1:20:17    4   14:39    4:44   17   28:09    2:04    7   30:42         
   11   288   912 Chris Pettet             41 Clearwater           FL 1:20:33    3   14:11    4:56   16   28:04    1:22   13   32:01         
   12   321   976 Gary Rose                48 Tampa                FL 1:21:41   31   18:50    3:51   19   28:37    1:32    5   28:54         
   13   336   906 Shawn Blagg              40 Tampa                FL 1:22:08   15   17:00    4:44   15   27:59    1:42    8   30:44         
   14   343   929 John Creel               45 Treasure Island      FL 1:22:22   22   17:46    4:23    4   25:29    1:11   21   33:35         
   15   375   932 Robert Bonser            46 Valrico              FL 1:23:24   21   17:35    5:13   10   26:31    1:28   14   32:39         
   16   381   915 Lee Archibald            42 Palm Harbor          FL 1:23:45    6   15:15    5:32   11   27:03    2:11   23   33:47         
   17   411   947 Joseph Whitelock         53 St. Petersburg       FL 1:24:51   37   19:44    3:22   14   27:37    1:13   15   32:57         
   18   413   918 Brian Rohrsen            42 Dunedin              FL 1:24:52   18   17:22    5:08   26   29:18    1:27   11   31:39         
   19   437   914 Michael Utter            41 Ormond Beach         FL 1:25:44    9   15:47    5:45   24   28:56    2:05   16   33:13         
   20   460   946 Samuel Brown             53 Dunedin              FL 1:26:43   14   16:38    5:32   27   29:21    1:57   17   33:16         
   21   474   931 Rob Scott                45 St. John             NB 1:27:19   28   18:36    5:05   25   29:04    1:17   18   33:19         
   22   475   938 Mike Wichman             47 Tampa                FL 1:27:19    8   15:42    4:20   28   29:36    1:58   30   35:45         
   23   485   911 Jason Greening           41 Odessa               FL 1:27:37   26   18:17    4:11   23   28:54    2:04   26   34:13         
   24   488   910 Andrei Ristea            40 Valrico              FL 1:27:42   24   18:08    4:53   18   28:35    1:56   25   34:12         
   25   496   926 Robert Krall             44 St. Petersburg       FL 1:27:53    1   13:40    4:58   21   28:44    1:52   37   38:40         
   26   519   919 William Rosemann         42 Fort Myers           FL 1:28:54   33   19:00    5:13   20   28:37    1:36   27   34:30         
   27   538   952 David Kerlek             47 Naples               FL 1:29:33   38   19:45    4:32   30   29:43    1:44   24   33:51         
   28   545   960 Todd Hall                40 Tampa                FL 1:29:54   19   17:32    4:46   13   27:17    2:04   36   38:17         
   29   554   928 Victor Pistone           44 Apollo Beach         FL 1:30:23   29   18:42    5:27   32   30:02    2:30   22   33:44         
   30   578   504 Robert Ditro             41 Dunedin              FL 1:31:29   42   20:24    5:34   33   30:12    1:56   20   33:24         
   31   586   943 Frank Reneke             50 Sanford              FL 1:31:55    5   15:03    4:45   34   30:26    2:07   40   39:37         
   32   597   913 Louis Chiappetta         41 Fort Myers           FL 1:32:37   32   18:59    7:05   39   31:39    1:34   19   33:22         
   33   601   939 David Turner             48 Melbourne            FL 1:32:51   20   17:34    5:28   36   30:43    3:27   29   35:41         
   34   617   942 Timothy Fauchon          49 Tampa                FL 1:33:32   30   18:47    4:51   35   30:40    1:14   35   38:03         
   35   622   937 Dan Tillwick             47 St. Petersburg       FL 1:33:47   27   18:28    4:27   22   28:52    2:42   39   39:20         
   36   637   948 Richard Percy            54 Sebring              FL 1:34:39   43   21:16    5:47   12   27:04    3:05   31   37:29         
   37   645   925 Jim Cunningham           44 St. Petersburg Beach FL 1:34:58   34   19:22    5:50   31   29:50    2:28   32   37:30         
   38   647   936 Joe Kager                47 Lithia               FL 1:35:09   13   16:01    5:08   37   31:12    2:03   41   40:47         
   39   679   878 Harmon Bennett           43 Oldsmar              FL 1:36:58   40   20:05    4:35   38   31:27    2:12   38   38:41         
   40   682   945 Dave Orlowsski           52 Clearwater Beach     FL 1:37:11   17   17:17    6:42   40   31:57    3:21   34   37:55         
   41   687   933 Scott Underkoffler       46 Treasure Island      FL 1:37:42   41   20:20    5:33   44   34:21    2:34   28   34:56         
   42   709   951 Robert Davis             62 St. Petersburg       FL 1:39:41   25   18:15    7:15   43   34:20    2:21   33   37:33         
   43   781   950 Chris North              59 Powell               OH 1:46:40   36   19:42    6:04   29   29:40    2:38   44   48:38         
   44   815   935 Eddie Gilley             47 Gainesville          FL 1:51:23   39   20:00    6:37   41   32:51    4:34   43   47:23         
   45   835   930 John Gulitti             45 Sarasota             FL 1:55:37   44   27:13    8:08   42   33:00    3:22   42   43:56         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   136   381 John Smith               38 St. Petersburg       FL 1:14:34    2   14:00    3:36    2   25:40    1:16   16   30:03         
    2   142   339 Daniel Lamar             37 Sarasota             FL 1:14:42    4   14:34    4:52    1   25:00    1:56   10   28:21         
    3   151    48 David Cowan              23 Brandon              FL 1:15:04   11   16:22    4:44    9   27:50    1:54    1   24:15         
    4   162   379 Michael Bruni            38 Tampa                FL 1:15:31   10   16:09    4:26    3   25:51    1:29    6   27:37         
    5   164   135 Matthew Pate             28 St. Petersburg       FL 1:15:41    7   15:44    4:24    7   27:09    2:15    3   26:10         
    6   182    56 Ted Anderson             24 St. Petersburg       FL 1:16:37   18   17:10    4:44   10   28:00    0:59    2   25:45         
    7   197    25 Alan Hansen              18 Orlando              FL 1:16:58    5   15:00    4:02   16   29:00    1:41    5   27:18         
    8   242   523 Todd Mc Whirter          42 Clearwater           FL 1:19:02   16   16:44    5:20    6   26:56    1:04   11   29:01         
    9   252   239 Mike Moss                33 Fort Myers           FL 1:19:16   24   17:58    5:47    4   25:56    2:34    4   27:05         
   10   257    50 Nathan Loveland          23 Pinellas Park        FL 1:19:30    6   15:16    4:22   12   28:38    1:30   14   29:46         
   11   314    23 Alex Orban               17 Tampa                FL 1:21:32    1   12:14    5:08   37   32:45    1:37   15   29:49         
   12   318   658 Richard Jansik           47 Tampa                FL 1:21:36   19   17:13    4:35    5   26:17    1:48   26   31:45         
   13   358   133 Dustin Mc Kay            28 Seminole             FL 1:22:47    9   15:48    4:36   26   30:01    1:02   23   31:21         
   14   374   616 Craig Knight             45 St. Charles          IL 1:23:23   14   16:32    5:10   11   28:32    2:42   18   30:28         
   15   402   562 Paul Schweitzer          43 Tampa                FL 1:24:23   34   20:09    4:35   29   30:30    1:04    8   28:08         
   16   438   559 Tim Forrest              43 St. Petersburg       FL 1:25:45   30   19:16    5:28   14   28:46    1:35   19   30:41         
   17   446   281 Jeff Forester            35 Plymouth             MI 1:25:59   17   17:05    5:15   27   30:02    2:28   22   31:12         
   18   458   234 Brandon North            33 St. Petersburg       FL 1:26:37   12   16:23    5:55   43   34:41    1:36    7   28:04         
   19   471   525 Stephen Armstrong        42 Tampa                FL 1:27:08    8   15:45    5:24   28   30:22    3:18   17   30:22    2:00 
   20   483   560 James Sauls              43 Plant City           FL 1:27:32   20   17:28    4:53   34   32:17    1:52   21   31:04         
   21   498   382 Steven Viana             38 Bradenton            FL 1:28:07   39   20:57    4:12   21   29:30    1:51   13   29:38    2:00 
   22   513   461 Mark Talbot              40 Lakeland             FL 1:28:39   21   17:40    5:08   25   30:01    1:37   32   34:16         
   23   522   419 Markus Van Kempen        39 Toronto              ON 1:28:55   44   22:57    7:32    8   27:44    2:25    9   28:19         
   24   526   256 William Clancy           34 St. Petersburg       FL 1:29:12   48   24:20    4:40   15   28:52    1:51   12   29:31         
   25   541   277 Matthew Jackson          35 Clearwater           FL 1:29:40    3   14:33    5:15   41   34:04    1:21   35   34:30         
   26   559   674 Dave Kutschinski         48 Lakeland             FL 1:30:40   35   20:15    5:53   13   28:46    1:31   34   34:18         
   27   567   714 Peter Davis              50 Valrico              FL 1:31:11   41   22:05    4:41   19   29:18    1:57   28   33:12         
   28   568   137 John White               28 Tampa                FL 1:31:11   25   18:07    6:37   33   31:18    3:42   25   31:29         
   29   571    97 Jonathan Bowman          26 Clearwater           FL 1:31:17   27   18:30    5:59   20   29:19    3:15   33   34:16         
   30   582   380 Michael Lasala           38 Palm Harbor          FL 1:31:44   29   18:54    5:23   17   29:16    1:53   42   36:22         
   31   590   116 Karl Burgerhoff          27 Tampa                FL 1:32:03   15   16:35    6:08   39   33:18    2:27   31   33:36         
   32   599   118 Steve Henry              27 Lakeland             FL 1:32:47   13   16:31    5:49   44   35:35    1:18   30   33:35         
   33   614   420 Allen Jernigan           39 Seminole             FL 1:33:31   28   18:44    6:32   31   30:36    1:37   40   36:05         
   34   629   462 Rich Bruno               40 Sarasota             FL 1:34:22   31   19:35    7:45   23   29:41    2:43   36   34:40         
   35   632   615 Charles Mappin           45 Wesley Chapel        FL 1:34:28   36   20:25    7:24   32   31:16    3:03   27   32:22         
   36   638   156 Daniel Vijayanagar       29 Tampa                FL 1:34:42   42   22:08    6:59   38   33:15    1:35   20   30:47         
   37   666    49 Casey Grosso             23 Tampa                FL 1:36:18   32   19:51    5:45   40   33:30    1:49   37   35:24         
   38   674   614 David Keary              45 Cape Coral           FL 1:36:33   23   17:49    5:34   24   29:55    2:33   47   40:43         
   39   689   340 Bret Michaelsen          37 Tampa                FL 1:37:46   37   20:45    8:00   30   30:30    2:48   38   35:45         
   40   691   376 David Kinnard            38 Riverview            FL 1:37:58   33   20:07    5:09   49   37:46    1:38   29   33:20         
   41   693   278 John Moretti             35 Westfield            VT 1:38:06   43   22:56    4:48   18   29:17    3:02   45   38:05         
   42   703   969 Mario Ocon               34 Wesley Chapel        FL 1:39:00   45   23:31    5:34   22   29:35    2:25   44   37:57         
   43   739    77 Robert North             25 Powell               OH 1:42:24   51   24:52    6:56   46   36:52    2:17   24   31:29         
   44   758   280 Joshua Burcham           35 Land O Lakes         FL 1:44:34   22   17:41    6:14   48   37:23    1:44   48   41:34         
   45   773   495 Alfredo Boccalandro      41 Tampa                FL 1:45:38   26   18:30    7:32   35   32:21    3:17   51   44:01         
   46   796   593 Francois Monnet          44 St. Petersburg       FL 1:48:40   38   20:51   16:24   36   32:45    2:54   39   35:48         
   47   823   134 Ryan North               28 Powell               OH 1:52:52   49   24:22    8:52   50   39:36    1:43   41   36:21    2:00 
   48   830   496 Dave Johnson             41 Tampa                FL 1:54:24   46   23:56    6:31   42   34:04    4:25   52   45:30         
   49   831    43 Matt Clark               23 Tampa                FL 1:54:50   47   24:05    6:17   52   42:53    1:26   46   40:10         
   50   832   795 Keith Corman             57 Valrico              FL 1:54:57   52   26:55    9:55   47   37:21    4:15   43   36:33         
   51   840   136 Robert Penney            28 Trinity              FL 2:00:45   40   21:06    8:03   53   46:20    2:37   50   42:42         
   52   841   522 Michael Fouse            42 Seminole             FL 2:00:53   50   24:24    8:39   51   42:39    2:33   49   42:40         
   53     0   236 Glenn Sanchez            33 Tampa                FL           53   32:00    7:05   45   36:06    2:57                      
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    25   502 Sharon Beltrandelrio     41 Clearwater           FL 1:05:40    3   12:06    3:20    6   24:56    1:12    3   24:08         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    41    19 Alyssa Burkert           16 Winter Garden        FL 1:07:26    2   13:55    3:10    1   25:35    0:51    1   23:57         
    2   177    12 Janna Edwards            15 Brandon              FL 1:16:20    3   15:35    3:54    3   27:39    1:15    3   27:59         
    3   277    28 Maci Wilshire            18 Lakeland             FL 1:20:05    1   12:35    3:41    5   30:43    1:19    6   31:48         
    4   301    24 Karine Levac             17 Gatineau             QC 1:21:00    7   23:09    2:27    2   27:08    0:58    2   27:20         
    5   337    20 Delaney Owen             16 Clearwater           FL 1:22:10    4   17:26    3:14    4   30:03    1:12    4   30:16         
    6   615    17 Brianne Anderson         16 Seminole             FL 1:33:32    6   19:19    5:48    8   36:20    1:49    5   30:17         
    7   783    29 Amanda Cusick            19 Gainesville          FL 1:46:43    5   18:43    6:06    7   34:50    1:37    8   45:29         
    8   818    32 Summer Singletary        19 Tampa                FL 1:51:37    8   28:16    6:04    6   31:33    2:27    7   41:19    2:00 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   255    54 Katie Pate               23 Gainesville          FL 1:19:28    6   18:10    5:09    1   27:10    1:34    1   27:26         
    2   491    44 Brittany Creager         23 Oviedo               FL 1:27:47    3   16:24    4:52    2   30:14    2:10    4   34:10         
    3   500    64 Melissa Weber            24 Gainesville          FL 1:28:13    2   16:06    4:29    4   32:18    1:04    5   34:16         
    4   556    70 Jamie Kennedy            24 Melbourne            FL 1:30:23    4   17:30    3:46    3   31:31    2:21    7   35:17         
    5   574    51 Susan Johnson            23 Tampa                FL 1:31:23    1   11:50    3:55    6   40:12    1:11    6   34:17         
    6   610    52 Erin Mungavin            23 Venice               FL 1:33:17    5   17:51    5:18    5   33:10    1:26    8   35:33         
    7   733   978 Jennifer Stess           23 Tampa                FL 1:41:30   10   19:18    5:57   11   41:51    2:07    2   32:19         
    8   737    46 Betsy Knab               23 Tallahassee          FL 1:42:16    7   18:32    6:08    9   40:53    2:44    3   34:01         
    9   765    45 Ellen Germuska           23 Palm Harbor          FL 1:44:59    8   19:04    5:34   10   40:55    2:39    9   36:48         
   10   766    47 Emily Pensy              23 Orlando              FL 1:44:59   11   19:19    5:19    8   40:49    2:45   10   36:48         
   11   801    53 Lindsey Deignan          23 St. Petersburg       FL 1:49:21    9   19:10    5:09   12   42:37    2:02   12   40:25         
   12   804    37 Brooke North             21 Powell               OH 1:49:47   12   22:05    5:09    7   40:48    2:25   11   39:22         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    52   168 Elizabeth Kostreva       29 St. Petersburg       FL 1:08:27    1   11:40    3:47    2   26:10    1:27    1   25:25         
    2    89   112 Marni Rakes              26 St. Petersburg       FL 1:11:53    4   13:28    3:52    1   26:09    1:07    6   27:20         
    3   116   109 Lauren Luetkemeyer       26 Tampa                FL 1:13:51    2   13:22    3:45   11   29:05    2:12    2   25:29         
    4   121   101 Christy Anderson         26 Tampa                FL 1:14:01    3   13:24    4:16    4   27:36    1:29    5   27:18         
    5   195   113 Erin Rubenzer            26 Tampa                FL 1:16:51    7   14:35    3:45    9   28:53    1:04    8   28:36         
    6   270    87 Kelly Morrell            25 Oviedo               FL 1:19:56    8   15:15    4:09   13   29:24    1:11   10   29:58         
    7   276   142 Erin Lawson              28 Clearwater           FL 1:20:01    6   14:27    3:47   17   30:34    1:12   11   30:02         
    8   297    88 Ashlie Nalls             25 Lutz                 FL 1:20:56   11   16:19    4:09    6   28:15    1:15   16   30:59         
    9   322   742 Keri Gabriella           26                      FL 1:21:42    5   14:17    4:45    7   28:19    1:55   14   30:27    2:00 
   10   331   154 Lena Erlandsson          29 Tampa                FL 1:21:58   37   20:54    3:57    3   26:59    1:04    4   27:07    2:00 
   11   368   145 Laura Noland             28 Tampa                FL 1:23:03    9   15:16    4:17   22   31:22    2:06   12   30:04         
   12   392    86 Lindsey Hodges           25 Tampa                FL 1:24:03   17   17:33    3:55    5   27:48    2:13   20   32:35         
   13   409   159 Andrea Christie          29 Clearwater           FL 1:24:41   20   17:50    4:44   12   29:07    1:59   17   31:03         
   14   417   975 Jennifer Carter          29 Tampa                FL 1:25:07   45   24:11    4:48    8   28:43    1:26    3   26:00         
   15   427   108 Anik Huffman             26 Winter Park          FL 1:25:24   12   16:32    4:49   28   32:27    1:29   13   30:09         
   16   432   157 Lauren Waters            29 Pinellas Park        FL 1:25:34   22   18:01    4:34   15   30:21    1:19   18   31:21         
   17   435   124 Megan Crorey             27 Cape Coral           FL 1:25:42   10   15:39    4:39   20   31:21    1:06   21   32:59         
   18   439    98 Rachel Borchard          26 Milwaukee            WI 1:25:46   36   20:39    5:09   14   30:18    1:19    7   28:23         
   19   503   132 Jodi Wells               27 Sarasota             FL 1:28:18   15   17:20    4:42   25   31:35    1:20   24   33:24         
   20   524   102 Samantha Anderson        26 Gainesville          FL 1:29:09   27   18:49    4:45   16   30:31    1:33   25   33:33         
   21   533   155 April Luedecke           29 Tampa                FL 1:29:27   25   18:36    5:44   21   31:21    2:03   19   31:44         
   22   542   146 Elise Owens              28 Gainesville          FL 1:29:42   42   23:05    4:07   24   31:32    1:44    9   29:16         
   23   553    99 Christina Hahn           26 Largo                FL 1:30:19   24   18:29    4:24   10   29:01    1:44   32   36:43         
   24   558    72 Janelle Barnes           25 Tampa                FL 1:30:40   34   20:30    4:37   31   33:28    1:21   15   30:46         
   25   577   143 Kristy Mc Closkey        28 Orlando              FL 1:31:25   28   18:53    4:58   26   31:46    2:32   23   33:18         
   26   580   153 Nicole Cushman           29 St. Petersburg       FL 1:31:32   31   19:35    5:00   23   31:28    1:43   26   33:48         
   27   589   162 Shannon Thomas           29 Tierra Verde         FL 1:32:00   32   19:39    4:43   18   30:47    2:04   29   34:49         
   28   608   131 Jennifer Waite           27 St. Petersburg       FL 1:33:05   14   17:19    4:18   19   31:18    1:30   31   36:42    2:00 
   29   623   122 Courtney Bush            27 St. Petersburg       FL 1:33:53   33   20:01    5:11   29   32:43    2:10   27   33:49         
   30   633   100 Sarah Kohls              26 Riverview            FL 1:34:28   40   22:45    4:39   27   31:55    1:17   28   33:54         
   31   686    93 Alicia Suggs             25 Gulfport             FL 1:37:38   21   17:52    6:26   30   32:48    1:31   37   39:03         
   32   700   138 Sarah Corcoran           28 Longwood             FL 1:38:47   13   16:49    6:15   33   34:28    4:50   30   36:28         
   33   720   119 Deshay Eurice            27 Tampa                FL 1:40:52   23   18:14    6:28   37   35:59    2:00   35   38:12         
   34   724    79 Katie Victor             25 Tampa                FL 1:41:03   16   17:21    5:25   39   36:41    4:02   34   37:36         
   35   745    96 Katherine Renninger      26 St. Petersburg       FL 1:43:06   19   17:44    7:35   34   34:33    2:19   36   38:57    2:00 
   36   749    91 Joanna Ryan              25 Tampa                FL 1:43:40   29   19:26    8:03   47   41:28    1:44   22   33:02         
   37   755   160 Kelly Cruse              29 Riverview            FL 1:44:19   18   17:42    5:27   36   35:03    2:27   42   43:42         
   38   761   127 Tara Eriksen             27 Bradenton            FL 1:44:56   30   19:28    5:15   35   34:49    1:59   41   43:26         
   39   777   150 Mauri Razzano            28 Columbus             OH 1:46:07   26   18:40    7:27   46   41:07    1:42   33   37:14         
   40   795   115 Sarah Baldwin            27 Wesley Chapel        FL 1:48:36   44   23:36    6:03   41   37:39    1:53   38   39:26         
   41   800   117 Lisa Heath               27 Palmetto             FL 1:49:17   35   20:33    5:08   38   36:26    1:57   45   45:16         
   42   809    81 Lindsay Dicus            25 St. Petersburg       FL 1:50:49   43   23:15    6:44   32   34:24    2:39   43   43:48         
   43   824    94 Margaret Waliga          25 Lithia               FL 1:53:27   39   22:31   10:54   40   37:04    2:30   39   40:30         
   44   827    74 Rebekah Fedyk            25 Brandon              FL 1:53:49   41   22:52    7:37   42   38:35    2:38   40   42:09         
   45   839    80 Rachel Blanton           25 Gainesville          FL 2:00:43   48   26:48    6:07   45   40:51    1:34   46   45:26         
   46   845    78 Minhdy Tran              25 Trinity              FL 2:03:41   47   26:47    6:34   48   43:24    3:05   44   43:52         
   47   850   167 Meggan Johnson           29 Orlando              FL 2:06:06   46   25:18    5:34   43   40:24    2:51   47   52:01         
   48   853   120 Shannon Weber            27 Largo                FL 2:08:10   38   21:54    7:22   44   40:36    2:29   48   55:51         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    45   274 Svetiana Slocum          34 New York             NY 1:07:41    3   14:04    3:00    3   25:01    1:11    1   24:28         
    2    49   225 Amy Keener               32 Clearwater           FL 1:08:14    1   12:46    3:17    1   24:39    1:21    4   26:12         
    3    76   226 Angie Orr                32 St. Petersburg       FL 1:10:39    9   15:50    3:52    2   24:49    1:21    2   24:48         
    4    98   201 Macall Dyer              31 St. Petersburg       FL 1:12:27    4   14:21    3:38    5   26:35    1:01    6   26:54         
    5   107   180 Leslie Beauchamp         30 St. Petersburg       FL 1:13:18    2   12:52    3:52   11   28:20    1:12    7   27:05         
    6   117   187 Carol Moore              30 Nashville            TN 1:13:51   11   16:28    4:10    6   26:40    1:18    3   25:17         
    7   124   243 Audra Mc Neal            33 Seminole             FL 1:14:04   15   17:09    3:06    4   26:26    1:00    5   26:25         
    8   253   250 Shannon Shearer          33 Largo                FL 1:19:21   18   17:29    4:13    7   27:09    1:43   10   28:49         
    9   261   247 Dana Newman              33 Lake Mary            FL 1:19:40    8   15:38    4:28   10   28:02    1:55   13   29:40         
   10   264   267 Nina Bode                34 Oldsmar              FL 1:19:43   12   16:33    4:19   20   29:55    1:07    8   27:51         
   11   296   964 Liz Sylves               31 St. Petersburg       FL 1:20:56   33   19:44    3:44    9   27:41    1:23    9   28:26         
   12   327   273 Linda Odom               34 Tampa                FL 1:21:53    7   15:15    4:04    8   27:25    1:23   24   33:48         
   13   332   264 Gayann Barbella          34 Ozona                FL 1:21:59   22   18:03    4:37   14   28:34    1:29   11   29:18         
   14   366   229 Rachel Sartain           32 St. Petersburg       FL 1:23:00   26   18:46    3:54   12   28:26    1:52   14   30:03         
   15   395   210 Kelly Smith              31 St. Petersburg       FL 1:24:10   14   16:58    4:31   19   29:52    1:23   15   31:29         
   16   403   266 Denise Basch             34 Tampa                FL 1:24:28    5   14:30    4:58   21   30:02    3:16   17   31:45         
   17   448   188 Dawn Myers               30 Riverview            FL 1:26:15    6   14:56    4:45   15   28:59    2:57   27   34:39         
   18   464   235 Rosa Laura Saggese El B  33 Tampa                FL 1:26:53   19   17:43    5:02   27   30:42    1:44   16   31:44         
   19   478   208 Carey Rosetti            31 Tampa                FL 1:27:28   24   18:11    5:14   26   30:38    1:35   18   31:51         
   20   481   218 Stephanie Bifano         32 Cincinnati           OH 1:27:29   28   18:58    4:09   16   29:41    1:44   23   32:58         
   21   539   241 Jen Caldwell             33 St. Petersburg       FL 1:29:34   21   18:01    4:28   22   30:24    1:56   28   34:47         
   22   540   272 Lisa Mc Cartney          34 Orlando              FL 1:29:37   36   20:45    4:29   13   28:27    3:00   22   32:58         
   23   551   204 Julie Haskett            31 Bradenton            FL 1:30:13   25   18:38    4:27   23   30:33    1:33   29   35:03         
   24   552   179 Elizabeth Mc Coy         30 Tarpon Springs       FL 1:30:17   20   17:57    5:45   32   32:18    2:14   19   32:05         
   25   579   178 Becca Maricle            30 Navarre              FL 1:31:30   29   19:16    5:25   31   32:15    2:02   20   32:33         
   26   581   176 Lisa Moss                30 Fort Myers           FL 1:31:39   38   22:01    5:56   28   31:28    2:52   12   29:25         
   27   602   253 Melanie Sykes            33 Tampa                FL 1:32:54   32   19:18    4:19   25   30:36    2:20   30   36:24         
   28   611   214 Charlene Sullivan        32 St. Petersburg       FL 1:33:19   13   16:46    4:34   35   33:01    1:33   31   37:27         
   29   620   172 Melissa Reiss            30 St. Petersburg       FL 1:33:39   16   17:14    5:12   17   29:44    1:59   34   39:32         
   30   626   189 Laura Pascucci           30 Tampa                FL 1:34:12   27   18:55    5:46   38   34:28    2:11   21   32:55         
   31   657   209 Kelly Sedivy             31 St. Petersburg       FL 1:35:39   10   16:20    6:02   18   29:47    2:00   35   39:32    2:00 
   32   723   258 Carin Zubillaga          34 New Port Richey      FL 1:41:01   34   20:12    6:40   43   38:03    1:46   25   34:22         
   33   728   202 Sara Goodall             31 Tampa                FL 1:41:06   17   17:23    6:51   41   36:17    1:45   33   38:52         
   34   736   182 Kara Deschenes           30 Land O Lakes         FL 1:42:07   31   19:18    6:21   39   34:36    3:12   32   38:42         
   35   741   251 Caren Skversky           33 Tampa                FL 1:42:34   30   19:17    6:11   29   31:57    3:18   40   41:54         
   36   742   207 Michelle Maloy           31 St. Petersburg       FL 1:42:55   23   18:07    5:35   36   33:18    2:06   43   43:50         
   37   743   190 Heather Patterson        30 Tampa                FL 1:42:56   42   23:09    5:33   30   32:07    2:08   37   40:01         
   38   750   238 Heather Milner           33 Naples               FL 1:43:49   35   20:19    5:45   34   32:47    2:04   41   42:57         
   39   751   175 Laura Brown              30 St. Petersburg       FL 1:43:51   40   22:13    5:52   37   34:14    1:30   38   40:03         
   40   756   220 Christine Donoghue       32 Tampa                FL 1:44:21   43   23:58    5:54   24   30:34    1:57   36   40:01    2:00 
   41   782   192 Sarah Ham                31 Tampa                FL 1:46:42   37   21:00    7:06   44   41:42    2:18   26   34:38         
   42   819   232 Cecilia Bidwell          33 Tampa                FL 1:52:13   44   30:30    5:29   33   32:46    2:51   39   40:39         
   43   825   233 Vanessa Montenegro       33 Tampa                FL 1:53:38   41   22:46    7:47   42   37:10    2:29   42   43:28         
   44   844   222 Jennifer Greco           32 Tampa                FL 2:03:02   39   22:08    7:51   40   35:58    3:29   44   53:37         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    64   300 Erin Kowal               35 Redington Beach      FL 1:09:44    3   14:05    3:09    3   25:33    1:14    2   25:44         
    2    92   967 Tracy Parker             38 Odessa               FL 1:12:03    5   14:47    3:40    4   25:58    1:12    5   26:27         
    3    96   417 Dana Zykoski             38 Largo                FL 1:12:21    4   14:40    4:01    1   24:55    1:17    7   27:30         
    4   128   313 Nancy Meck               36 Atlanta              GA 1:14:11   10   15:28    4:05   17   28:43    1:37    1   24:20         
    5   140   398 Jennifer Bristow         38 St. Leo              FL 1:14:40    9   15:25    3:52    5   26:39    1:25    6   27:20         
    6   143   414 Marianto Upshaw          38 Tampa                FL 1:14:44    7   15:18    3:53   10   27:38    1:32    4   26:25         
    7   148   436 Kim Daunt                39 Bradenton            FL 1:14:58    2   13:23    3:58    6   27:06    1:37   13   28:57         
    8   213   303 Jill Martino             35 Lutz                 FL 1:17:56    6   15:13    3:31    2   25:16    1:04   29   32:55         
    9   243   437 Erin Demarines           39 Tampa                FL 1:19:03   17   17:22    4:20    7   27:13    1:31   11   28:38         
   10   285   450 Bridget Mc Crea          39 Dunedin              FL 1:20:24   11   16:14    3:52    8   27:25    1:33   21   31:21         
   11   304   361 Heather Ellison          37 Clearwater           FL 1:21:03   14   17:11    3:41   30   30:46    1:28    9   28:00         
   12   308   336 Jodi Walker              36 Tampa                FL 1:21:24   20   17:56    4:03    9   27:26    1:23   17   30:38         
   13   311   393 Elizabeth Samuelson      38 St. Petersburg       FL 1:21:25   22   18:17    4:27   23   30:04    1:05    8   27:34         
   14   326   307 Dana Christensen         36 Sarasota             FL 1:21:50    8   15:19    4:58   21   29:51    1:49   15   29:56         
   15   333   411 Victoria Rennesund       38 Tampa                FL 1:22:05   16   17:18    4:40   11   27:45    1:56   16   30:28         
   16   346   357 Jennifer Douglas         37 Bradenton            FL 1:22:30    1   12:56    4:48   27   30:18    1:50   28   32:40         
   17   354   311 Miriala Mondeja          36 Tampa                FL 1:22:43   39   20:56    3:50   13   28:23    1:35    3   26:00    2:00 
   18   372   334 Stacey Underwood         36 Riverview            FL 1:23:17   12   16:16    4:32   14   28:30    1:50   27   32:12         
   19   407   955 Chelsea Moore            35 St. Petersburg       FL 1:24:40   30   19:46    4:53   15   28:35    1:41   14   29:47         
   20   422   360 Wendy Ellis              37 Bradenton            FL 1:25:18   41   21:11    4:46   16   28:39    1:56   12   28:47         
   21   455   453 Debby Pike               39 Riverview            FL 1:26:30   27   19:17    4:03   28   30:30    1:35   19   31:07         
   22   457   329 Rebecca Lemmon           36 Reedville            VA 1:26:33   24   18:24    4:55   26   30:12    1:52   20   31:11         
   23   461   395 Archana Arora            38 Palm Harbor          FL 1:26:43   23   18:21    4:57   24   30:05    1:55   22   31:27         
   24   487   456 Donna Steele             39 Sarasota             FL 1:27:40   13   17:03    3:48   12   28:15    1:39   36   36:57         
   25   499   400 Kristin Cason            38 Clearwater           FL 1:28:09   15   17:11    5:31   19   29:25    2:23   31   33:40         
   26   501   321 Kristin Carter           36 Odessa               FL 1:28:15   18   17:24    5:54   22   30:01    1:51   30   33:07         
   27   518   304 Jamye Specht             35 Tampa                FL 1:28:53   34   19:59    5:05   31   30:48    1:32   24   31:32         
   28   531   338 Theresa Wajda            37 Tampa                FL 1:29:24   29   19:45    5:31   40   32:58    2:54   10   28:19         
   29   561   392 Christine Rollins        38 Odessa               FL 1:30:45   35   20:14    5:51   38   32:46    1:06   18   30:50         
   30   585   421 Jennifer Brady           39 Odessa               FL 1:31:53   45   22:16    5:19   25   30:09    2:05   26   32:05         
   31   604   319 Joy Anderson             36 Largo                FL 1:32:57   19   17:43    4:58   18   28:52    2:01   40   39:24         
   32   618   315 Krista Nordgren          36 South Portland       ME 1:33:33   42   21:13    5:47   39   32:49    2:16   23   31:30         
   33   628   344 Diane Coleman            37 Dover                FL 1:34:20   32   19:52    7:01   33   32:14    3:25   25   31:50         
   34   651   308 Maria Garces             36 Tampa                FL 1:35:16   21   18:15    5:06   34   32:19    2:11   37   37:27         
   35   658   328 Rose Laurence            36 Tampa                FL 1:35:41   28   19:44    5:37   35   32:26    2:17   34   35:39         
   36   669   345 Vanessa Goodrum          37 Lithia               FL 1:36:21   26   18:57    6:47   32   32:07    2:22   35   36:10         
   37   673   431 Tracy Archer             39 Orlando              FL 1:36:27   25   18:49    4:53   20   29:25    1:49   46   41:33         
   38   714   335 Anne Vickers             36 Tampa                FL 1:40:21   36   20:26    6:18   37   32:29    2:25   38   38:45         
   39   729   407 Teresa Mc Donold         38 Gainesville          FL 1:41:06   38   20:52    5:47   36   32:27    2:47   39   39:16         
   40   760   349 Kristina O' Halloran     37 Tampa                FL 1:44:55   40   21:05    6:21   46   35:47    1:37   41   40:05         
   41   762   442 Leslie Goodson           39 Bradenton            FL 1:44:56   44   21:50    6:36   42   34:08    1:28   44   40:55         
   42   770   418 Leanne Hoffmann          39 Palm Harbor          FL 1:45:24   48   25:35    5:51   29   30:42    2:36   43   40:41         
   43   776   377 Lori Mobley              38 Trinity              FL 1:46:03   37   20:44    7:28   43   34:10    3:11   42   40:33         
   44   787   427 Louise Mc Guire          39 St. Petersburg Beach FL 1:47:21   31   19:50    8:55   41   34:02    3:22   45   41:15         
   45   790   310 Kathleen Collins         36 St. Petersburg       FL 1:47:26   49   26:48    6:48   47   37:22    2:17   32   34:14         
   46   791   416 Betsy Woeste             38 Tampa                FL 1:47:47   33   19:53    6:59   44   34:39    2:57   49   43:20         
   47   814   343 Hillary Capers           37 Fort Myers           FL 1:51:22   43   21:32   10:05   45   35:14    2:57   33   35:37    6:00 
   48   826   284 Amy Demarinis            35 Tampa                FL 1:53:44   46   23:26    6:37   48   37:58    2:41   48   43:04         
   49   838   309 Shelby Weir              36 Wesley Chapel        FL 1:57:55   47   25:25    6:35   50   42:35    1:21   47   42:00         
   50   854   282 Martha Keller            35 St. Petersburg       FL 2:16:03   50   37:36    6:39   49   41:44    2:54   50   47:11         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    38     4 Kathy Frailing           41 Largo                FL 1:07:05    1   12:49    3:18    3   25:16    1:16    2   24:29         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    71   571 Laure Blume              43 Pinellas Park        FL 1:10:09    6   15:50    3:25    3   25:52    1:25    1   23:40         
    2    95   501 Karen Alderman           41 Tampa                FL 1:12:18    2   14:08    3:57    4   26:06    1:22    3   26:48         
    3   110   511 Jennifer Hutchison       41 St. Petersburg       FL 1:13:23    4   14:50    3:29    2   25:27    1:29    4   28:11         
    4   187   572 Christy Comito           43 Bradenton            FL 1:16:41    3   14:34    4:32    6   26:52    1:28   10   29:17         
    5   205   486 Lisa Sandusky            40 Tampa                FL 1:17:34    5   14:50    3:20   36   32:43    1:02    2   25:41         
    6   246   589 Donna Skaggs             43 Tampa                FL 1:19:06   23   17:33    3:43    5   26:49    1:23   11   29:40         
    7   268   588 Kim Peeler               43 Tampa                FL 1:19:51    7   15:55    4:28    8   27:23    1:25    8   28:42    2:00 
    8   283   507 Virginia Edmonds         41 St. Petersburg       FL 1:20:16   19   17:16    4:27   19   29:07    1:05    5   28:22         
    9   319   516 Caroline Mc Coy          41 St. Petersburg       FL 1:21:37   12   16:43    4:55   13   28:32    1:43   12   29:45         
   10   335   479 Miranda Lessie           40 Tampa                FL 1:22:06   17   17:04    5:14    7   27:20    1:59   15   30:32         
   11   351   513 Jill Kralovanec          41 Tampa                FL 1:22:40   10   16:29    4:25   20   29:08    1:27   20   31:13         
   12   353   498 Karen Donahue            41 Tampa                FL 1:22:41    1   13:10    4:53   33   32:03    1:33   19   31:05         
   13   359   577 Claire Hancock           43 Tampa                FL 1:22:48   29   18:27    4:17    1   23:23    2:38   31   34:05         
   14   362   534 Valerie Brand            42 Tampa                FL 1:22:56   39   21:25    3:29   10   28:10    1:23    6   28:31         
   15   363   580 Leann Kuebelbeck         43 Lithia               FL 1:22:57   18   17:08    4:48   14   28:40    1:32   18   30:53         
   16   380   465 Susan Baker              40 Tampa                FL 1:23:41   28   18:18    4:25   30   30:48    1:04    9   29:08         
   17   385   568 Kristin Perry            43 St. Petersburg       FL 1:23:53   33   20:01    5:02   11   28:23    1:55    7   28:34         
   18   396   610 Shari Palasti            44 Tampa                FL 1:24:12    9   16:18    4:48   22   29:48    1:32   22   31:48         
   19   404   612 Kim Thomas               44 Safety Harbor        FL 1:24:32   15   16:56    4:17   32   31:26    1:26   14   30:29         
   20   433   530 Karin Jones              42 Odessa               FL 1:25:35   11   16:43    5:02   31   31:17    1:21   21   31:15         
   21   447   570 Jennifer Banez           43 Clearwater           FL 1:26:09   21   17:23    4:47    9   27:49    2:36   25   33:36         
   22   452   518 Karen Quilty             41 St. Petersburg       FL 1:26:23   35   20:24    4:29   21   29:47    1:51   13   29:54         
   23   465   493 Shari White              40 Largo                FL 1:26:55    8   16:09    5:41   27   30:25    1:47   24   32:55         
   24   476   958 Lori Wordon              44 Palm Harbor          FL 1:27:21   13   16:45    4:50   24   30:13    1:46   28   33:50         
   25   494   582 Melissa Mari             43 Dunedin              FL 1:27:49   26   18:13    4:19   23   29:52    1:35   29   33:52         
   26   506   460 Theresa Mc Comb          40 Lithia               FL 1:28:30   30   18:32    4:37   25   30:16    1:20   27   33:46         
   27   520   557 Michele Weinstock        42 Tampa                FL 1:28:55   38   21:13    4:36   16   28:59    1:19   23   32:51         
   28   565   464 Melissa Pierce           40 Tampa                FL 1:30:57   16   17:00    5:11   49   37:01    1:16   16   30:32         
   29   576   601 Cheryl Forgang           44 Safety Harbor        FL 1:31:25   20   17:22    5:06   15   28:54    2:39   38   37:25         
   30   612   517 Kathleen Morris          41 Wyckoff              NJ 1:33:21   25   18:12    6:32   12   28:28    2:16   40   37:55         
   31   630   481 Staley Mc Natt           40 Lutz                 FL 1:34:24   14   16:46    4:53   41   33:42    1:37   39   37:28         
   32   649   476 Lori Duh                 40 Lutz                 FL 1:35:11   32   19:54    6:10   28   30:31    2:06   37   36:31         
   33   675   974 Brenda Bennett           40 Tampa                FL 1:36:40   48   22:59    5:32   35   32:25    1:48   30   33:58         
   34   676   549 Gina Schiro              42 Tampa                FL 1:36:44   52   25:03    6:01   37   33:00    1:55   17   30:47         
   35   678   563 Gwen Darrey              43 Odessa               FL 1:36:51   34   20:19    4:51   29   30:39    2:06   42   38:57         
   36   681   962 Teresa Wills             41 Tampa                FL 1:37:07   27   18:17    5:07   18   29:04    1:53   47   42:48         
   37   692   466 Holly Cassidy            40 Ormond Beach         FL 1:38:03   22   17:23    5:44   50   37:05    1:39   36   36:14         
   38   695   539 Cheryl Friel             42 Orlando              FL 1:38:19   49   23:02    4:19   42   33:50    1:51   34   35:18         
   39   705   596 Kate Brass               44 St. Petersburg Beach FL 1:39:28   40   21:32    5:44   26   30:22    2:16   46   39:35         
   40   708   497 Laurence Monnet          41 St. Petersburg       FL 1:39:40   44   22:19    5:57   40   33:41    1:57   35   35:48         
   41   717   574 Brenda Dorman            43 Winter Park          FL 1:40:26   42   21:53    4:48   34   32:12    2:13   44   39:23         
   42   722   561 Sandra Stiksma           43 Largo                FL 1:40:59   43   21:54    5:10   48   36:57    1:47   33   35:13         
   43   725   569 Ana marai Vales          43 St. Petersburg       FL 1:41:03   45   22:25    7:06   39   33:21    3:08   32   35:05         
   44   740   592 Jannie Marthinsen        44 Tampa                FL 1:42:25   51   24:12    7:00   44   35:51    1:48   26   33:37         
   45   746   520 Stephanie Thoresen       41 Dunedin              FL 1:43:15   47   22:48    6:54   38   33:14    2:04   41   38:17         
   46   757   556 Cathy Vienneau           42 St. Petersburg       FL 1:44:29   36   20:45    6:12   45   36:01    2:10   45   39:24         
   47   797   564 Cathy Dean               43 Tampa                FL 1:48:49   50   23:11    6:36   51   38:09    1:54   43   39:02         
   48   808   594 Linda Opalisky           44 Osprey               FL 1:50:27   37   20:46    7:13   46   36:33    2:53   48   43:04         
   49   822   550 Cynthia Shaver           42 Clearwater           FL 1:52:51   46   22:27    5:35   43   35:28    3:02   49   46:22         
   50   833   609 Marcie Matthews          44 Tampa                FL 1:55:35   31   19:11    6:24   47   36:53    2:29   51   50:40         
   51   842   505 Elena Doris              41 Land O Lakes         FL 2:01:56   41   21:43    8:02   52   38:45    3:40   50   49:49         
   52     0   600 Lisa Dougherty           44 Bradenton            FL           24   17:55    4:41   17   29:01    1:31                      
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   198   672 Renee Tillwick           47 St. Petersburg       FL 1:17:03    1   14:38    4:08    3   27:37    1:47    4   28:56         
    2   237   694 Jill Voorhis             48 St. Petersburg       FL 1:18:44    2   14:55    4:17    9   29:19    2:18    3   27:57         
    3   247   668 Sarah Ransom             47 Tampa                FL 1:19:08   11   18:12    4:33    4   28:01    1:41    1   26:43         
    4   298   647 Patricia Farese          46 St. Petersburg       FL 1:20:57    6   16:16    3:52   14   31:24    1:38    2   27:49         
    5   312   711 Dawn Pelletier           49 Nokomis              FL 1:21:28    4   15:59    3:29    6   28:35    1:18   12   32:09         
    6   342   637 Bobbi Taman              46 Tampa                FL 1:22:22    5   16:02    5:51    7   29:08    1:08    7   30:15         
    7   355   643 Sandy Collins            46 Hiawatha             KS 1:22:43    8   18:04    4:04    8   29:10    1:28    6   29:59         
    8   371   645 Shawni Ely               46 Tampa                FL 1:23:10    3   15:13    4:29    2   27:22    2:06   17   34:02         
    9   383   703 Julie Holt               49 Bradenton            FL 1:23:49   15   18:44    4:24    1   27:12    1:52   10   31:39         
   10   493   662 Cathy Armstrong          47 Lutz                 FL 1:27:48   10   18:11    6:00    5   28:28    2:32   14   32:39         
   11   514   652 Wynne Mc Farlin          46 Orlando              FL 1:28:42    7   17:55    4:39   19   32:16    2:08   11   31:47         
   12   528   625 Teresa Gadient           45 Tampa                FL 1:29:20   16   19:13    4:51   15   31:42    2:08    9   31:27         
   13   537   657 Myrna Starr              46 Tampa                FL 1:29:31   14   18:43    3:53   21   32:44    1:31   15   32:41         
   14   546   642 Suzy Cochrane            46 New Port Richey      FL 1:29:59    9   18:08    4:49   11   29:43    2:19   18   35:02         
   15   591   705 Laurel Kish              49 St. Petersburg       FL 1:32:11   12   18:18    4:43   23   32:58    2:15   16   33:59         
   16   606   630 Christine Payne          45 Orlando              FL 1:33:00   17   19:34    4:53   13   30:18    2:21   20   35:56         
   17   635   633 Linda Richards           45 Lakeland             FL 1:34:33   29   24:16    6:02   12   29:56    1:50   13   32:31         
   18   639   613 Mary Cunningham          45 St. Petersburg       FL 1:34:47   27   24:03    5:01   20   32:41    2:01    8   31:04         
   19   644   632 Diane Pearce             45 Sarasota             FL 1:34:58   25   23:16    7:02   22   32:51    2:04    5   29:47         
   20   685   700 Nina Boone               49 Clearwater           FL 1:37:36   19   20:13    5:25   18   32:05    1:36   22   38:19         
   21   696   961 Laurie Laurino           46 Tierra Verde         FL 1:38:30   20   20:16    5:35   25   34:22    2:00   21   36:18         
   22   759   634 Karen Rivera             45 Clearwater           FL 1:44:40   28   24:06    6:28   10   29:38    2:26   23   42:04         
   23   772   617 Rebecca Feldman          45 Morristown           NJ 1:45:32   18   19:42   10:40   27   35:30    4:07   19   35:35         
   24   784   678 Holly Mayotte            48 Bradenton            FL 1:47:03   13   18:27    6:39   24   33:57    3:24   25   44:38         
   25   786   663 Lisa Ballot              47 Orlando              FL 1:47:20   26   23:30    5:42   16   31:44    1:40   26   44:46         
   26   807   659 Barb Syler               47 Osprey               FL 1:50:27   22   20:46    8:38   28   35:34    3:19   24   42:12         
   27   812   685 Susan Brown              48 Largo                FL 1:51:16   23   20:48    6:57   17   31:52    3:01   29   48:39         
   28   834   641 Michelle Bonfe           46 Tampa                FL 1:55:37   21   20:20    7:32   29   35:42    3:48   28   48:16         
   29   836   644 Karen Dimassi            46 Largo                FL 1:56:01   24   22:29    6:23   26   34:42    2:06   30   50:24         
   30   846   640 Shari Lindsey            46 Sarasota             FL 2:05:03   30   32:01    6:19   30   36:29    2:30   27   47:47         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    87     5 Linda Musante            54 Tampa                FL 1:11:50    4   15:09    3:47    1   24:26    1:26    2   27:03         
    2   125   732 Julie Sands              50 Winter Haven         FL 1:14:04    5   15:43    3:26    2   27:20    1:27    1   26:11         
    3   315   719 Pascale Botvinik         50 Temple Terrace       FL 1:21:32    1   13:22    4:27    7   30:32    1:32    5   31:40         
    4   356   764 Kim Stoddard             53 Madeira Beach        FL 1:22:45    3   14:38    4:47    8   30:58    1:54    3   30:31         
    5   436   761 Clare Kelley             53 St. Petersburg       FL 1:25:44    7   19:19    3:54    3   29:22    2:00    4   31:11         
    6   621   713 Kathleen North           50 Powell               OH 1:33:45    6   17:17    6:38   10   31:48    3:18    6   34:45         
    7   631   716 Teresa Radan             50 Clearwater           FL 1:34:26    9   19:58    5:20    5   29:42    2:09   11   37:19         
    8   662   724 Eloise Gilbert           50 Riverview            FL 1:35:57    8   19:22    7:17    6   29:43    2:50    9   36:47         
    9   753   747 Michele Mc Cutcheon      52 Land O Lakes         FL 1:44:08   16   28:10    6:18   12   32:22    2:31    7   34:49         
   10   754   740 Kathy Gillespie-Jones    51 Zephyrhills          FL 1:44:09   14   26:59    5:49    4   29:37    2:34   10   37:12    2:00 
   11   763   751 Hollace Leppert          52 Estero               FL 1:44:57   13   26:34    5:06    9   31:13    1:59   13   38:06    2:00 
   12   785   763 Nanette Smith            53 Seminole             FL 1:47:06   11   21:45    6:43   13   36:35    3:41   14   38:25         
   13   802   758 Karen Monkus             53 St. Petersburg       FL 1:49:24   15   27:27    9:50   11   32:14    4:03    8   35:53         
   14   811   768 Sally Willis             53 St. Petersburg       FL 1:51:01   10   21:25    8:28   15   38:26    4:46   12   37:57         
   15   847   778 Beth Hawkins             51 St. Petersburg       FL 2:05:43   12   23:43    7:27   14   37:15    3:29   15   53:51         
   16     0   728 Gail Norman              50 Tampa                FL            2   13:51                                                   
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   344   788 Kathy Dodd               56 Clearwater           FL 1:22:24    1   15:19    5:12    1   29:51    2:05    2   30:00         
    2   486   800 Gail Lohman              57 St. Petersburg       FL 1:27:40    3   17:55    5:17    2   30:03    2:05    5   32:22         
    3   572   817 Sofia Bereza             59 Clearwater           FL 1:31:20    4   20:11    4:45    5   30:43    1:49    6   33:53         
    4   575   816 Lindsay Bell             59 St. Petersburg       FL 1:31:24    9   21:56    4:44    7   31:20    1:36    3   31:50         
    5   598   794 Diane Spicer             56 Tampa                FL 1:32:42    7   21:29    5:24    6   31:08    2:33    4   32:10         
    6   625   792 Diane Lajoie             56 St. Petersburg       FL 1:34:00    6   21:22    5:03    4   30:11    3:08    7   34:17         
    7   698   809 Rose Pennington          58 Media                PA 1:38:40    5   21:17    5:06    8   35:20    1:37    8   35:21         
    8   701   780 Susan Ashbaugh           55 Tampa                FL 1:38:48    2   17:45    5:22    3   30:07    2:27    9   43:09         
    9   713   790 Lynn Gray                56 Tampa                FL 1:40:07   12   27:51    5:33    9   35:41    1:21    1   29:42         
   10   829   814 Dawn Shea                58 St. Petersburg       FL 1:54:14    8   21:36    6:01   10   35:51    2:57   11   47:51         
   11   848   791 Kathy Johnson            56 St. Petersburg Beach FL 2:05:44   11   26:42    6:03   11   36:01    3:08   12   53:51         
   12   851   808 Marjorie Pedersen        58 Parkland             FL 2:06:16   10   24:13   11:15   12   39:06    6:30   10   45:13         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   560   840 Janet Thompson           63 Tampa                FL 1:30:45    1   17:06    6:04    1   30:01    1:58    1   35:39         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   778   849 Barbara Towey            66 Treasure Island      FL 1:46:22    1   21:35    5:40    1   30:25    2:37    2   46:06         
    2   817   843 Margaret Joy Johnson     65 Sun City Center      FL 1:51:28    2   22:33    6:51    2   32:32    5:11    1   44:23         
    3   856   853 Shirley Bassett          69 St. Petersburg       FL 2:37:14    3   28:34   11:26    3   47:28    2:25    3 1:07:23         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   852   860 Katie Knight-Perry       73 St. Petersburg       FL 2:07:41    1   22:23    7:06    1   32:27    3:30    1 1:02:17         
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   855   866 Jackie Yost              80 Treasure Island      FL 2:33:04    1   33:26    9:39    1   43:27    4:28    1 1:02:04         
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   532   871 Heather Lammers          30 Tampa                FL 1:29:27    1   17:04    4:33    2   30:11    2:27    2   35:13         
    2   548   874 Heather Boesch           38 Tarpon Springs       FL 1:30:00    2   17:42    4:25    1   29:54    1:45    3   36:16         
    3   588   869 Heidi Wohlfeil           27 Tampa                FL 1:32:00    3   19:51    4:32    4   33:16    1:52    1   32:31         
    4   656   870 Elisa Carvalho           28 Wesley Chapel        FL 1:35:35    5   21:04    4:47    3   31:32    1:44    4   36:29         
    5   837   873 Angela Hawkes            35 St. Petersburg       FL 1:56:50    4   20:50    7:27    5   39:10    2:37    5   46:48         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   505   875 Katherine Kinross        40 Fort Myers           FL 1:28:27    1   17:24    5:34    1   28:27    1:54    1   35:09         
    2   660   485 Heather Pryor            40 Cedartown            GA 1:35:47    3   19:57    5:09    2   29:25    2:23    3   38:54         
    3   663   877 Christine Rusher         41 Valrico              FL 1:36:00    2   17:38    5:32    4   33:44    2:31    2   36:36         
    4   788   876 Janice Chambers          41 Largo                FL 1:47:23    4   20:09    5:33    3   29:47    2:25    4   49:32         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   326   307 Dana Christensen         36 Sarasota             FL 1:21:50    1   15:19    4:58    5   29:51    1:49    5   29:56         
    2   331   154 Lena Erlandsson          29 Tampa                FL 1:21:58   28   20:54    3:57    1   26:59    1:04    2   27:07    2:00 
    3   342   637 Bobbi Taman              46 Tampa                FL 1:22:22    2   16:02    5:51    4   29:08    1:08    6   30:15         
    4   354   311 Miriala Mondeja          36 Tampa                FL 1:22:43   29   20:56    3:50    2   28:23    1:35    1   26:00    2:00 
    5   432   157 Lauren Waters            29 Pinellas Park        FL 1:25:34   10   18:01    4:34    8   30:21    1:19   10   31:21         
    6   464   235 Rosa Laura Saggese El B  33 Tampa                FL 1:26:53    8   17:43    5:02    9   30:42    1:44   11   31:44         
    7   491    44 Brittany Creager         23 Oviedo               FL 1:27:47    3   16:24    4:52    6   30:14    2:10   18   34:10         
    8   506   460 Theresa Mc Comb          40 Lithia               FL 1:28:30   15   18:32    4:37    7   30:16    1:20   15   33:46         
    9   531   338 Theresa Wajda            37 Tampa                FL 1:29:24   22   19:45    5:31   21   32:58    2:54    3   28:19         
   10   533   155 April Luedecke           29 Tampa                FL 1:29:27   16   18:36    5:44   11   31:21    2:03   12   31:44         
   11   558    72 Janelle Barnes           25 Tampa                FL 1:30:40   25   20:30    4:37   23   33:28    1:21    8   30:46         
   12   565   464 Melissa Pierce           40 Tampa                FL 1:30:57    5   17:00    5:11   34   37:01    1:16    7   30:32         
   13   580   153 Nicole Cushman           29 St. Petersburg       FL 1:31:32   21   19:35    5:00   13   31:28    1:43   16   33:48         
   14   581   176 Lisa Moss                30 Fort Myers           FL 1:31:39   33   22:01    5:56   12   31:28    2:52    4   29:25         
   15   611   214 Charlene Sullivan        32 St. Petersburg       FL 1:33:19    4   16:46    4:34   22   33:01    1:33   29   37:27         
   16   612   517 Kathleen Morris          41 Wyckoff              NJ 1:33:21   11   18:12    6:32    3   28:28    2:16   32   37:55         
   17   621   713 Kathleen North           50 Powell               OH 1:33:45    6   17:17    6:38   14   31:48    3:18   22   34:45         
   18   639   613 Mary Cunningham          45 St. Petersburg       FL 1:34:47   40   24:03    5:01   18   32:41    2:01    9   31:04         
   19   651   308 Maria Garces             36 Tampa                FL 1:35:16   13   18:15    5:06   16   32:19    2:11   30   37:27         
   20   708   497 Laurence Monnet          41 St. Petersburg       FL 1:39:40   36   22:19    5:57   24   33:41    1:57   25   35:48         
   21   720   119 Deshay Eurice            27 Tampa                FL 1:40:52   12   18:14    6:28   30   35:59    2:00   33   38:12         
   22   722   561 Sandra Stiksma           43 Largo                FL 1:40:59   32   21:54    5:10   33   36:57    1:47   24   35:13         
   23   723   258 Carin Zubillaga          34 New Port Richey      FL 1:41:01   23   20:12    6:40   38   38:03    1:46   20   34:22         
   24   724    79 Katie Victor             25 Tampa                FL 1:41:03    7   17:21    5:25   32   36:41    4:02   31   37:36         
   25   733   978 Jennifer Stess           23 Tampa                FL 1:41:30   19   19:18    5:57   47   41:51    2:07   13   32:19         
   26   737    46 Betsy Knab               23 Tallahassee          FL 1:42:16   14   18:32    6:08   43   40:53    2:44   17   34:01         
   27   740   592 Jannie Marthinsen        44 Tampa                FL 1:42:25   41   24:12    7:00   29   35:51    1:48   14   33:37         
   28   745    96 Katherine Renninger      26 St. Petersburg       FL 1:43:06    9   17:44    7:35   27   34:33    2:19   34   38:57    2:00 
   29   750   238 Heather Milner           33 Naples               FL 1:43:49   24   20:19    5:45   20   32:47    2:04   43   42:57         
   30   751   175 Laura Brown              30 St. Petersburg       FL 1:43:51   35   22:13    5:52   26   34:14    1:30   37   40:03         
   31   753   747 Michele Mc Cutcheon      52 Land O Lakes         FL 1:44:08   47   28:10    6:18   17   32:22    2:31   23   34:49         
   32   765    45 Ellen Germuska           23 Palm Harbor          FL 1:44:59   18   19:04    5:34   44   40:55    2:39   27   36:48         
   33   766    47 Emily Pensy              23 Orlando              FL 1:44:59   20   19:19    5:19   42   40:49    2:45   28   36:48         
   34   770   418 Leanne Hoffmann          39 Palm Harbor          FL 1:45:24   43   25:35    5:51   10   30:42    2:36   40   40:41         
   35   776   377 Lori Mobley              38 Trinity              FL 1:46:03   27   20:44    7:28   25   34:10    3:11   38   40:33         
   36   782   192 Sarah Ham                31 Tampa                FL 1:46:42   30   21:00    7:06   45   41:42    2:18   21   34:38         
   37   783    29 Amanda Cusick            19 Gainesville          FL 1:46:43   17   18:43    6:06   28   34:50    1:37   47   45:29         
   38   790   310 Kathleen Collins         36 St. Petersburg       FL 1:47:26   45   26:48    6:48   36   37:22    2:17   19   34:14         
   39   795   115 Sarah Baldwin            27 Wesley Chapel        FL 1:48:36   39   23:36    6:03   37   37:39    1:53   36   39:26         
   40   800   117 Lisa Heath               27 Palmetto             FL 1:49:17   26   20:33    5:08   31   36:26    1:57   46   45:16         
   41   802   758 Karen Monkus             53 St. Petersburg       FL 1:49:24   46   27:27    9:50   15   32:14    4:03   26   35:53         
   42   804    37 Brooke North             21 Powell               OH 1:49:47   34   22:05    5:09   41   40:48    2:25   35   39:22         
   43   819   232 Cecilia Bidwell          33 Tampa                FL 1:52:13   48   30:30    5:29   19   32:46    2:51   39   40:39         
   44   825   233 Vanessa Montenegro       33 Tampa                FL 1:53:38   37   22:46    7:47   35   37:10    2:29   44   43:28         
   45   827    74 Rebekah Fedyk            25 Brandon              FL 1:53:49   38   22:52    7:37   39   38:35    2:38   42   42:09         
   46   838   309 Shelby Weir              36 Wesley Chapel        FL 1:57:55   42   25:25    6:35   48   42:35    1:21   41   42:00         
   47   845    78 Minhdy Tran              25 Trinity              FL 2:03:41   44   26:47    6:34   49   43:24    3:05   45   43:52         
   48   853   120 Shannon Weber            27 Largo                FL 2:08:10   31   21:54    7:22   40   40:36    2:29   49   55:51         
   49   854   282 Martha Keller            35 St. Petersburg       FL 2:16:03   49   37:36    6:39   46   41:44    2:54   48   47:11         
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1    40   992 The Gatineau Boys                                   1:07:23    3   15:40    2:44    2   23:36    0:49    1   24:37         
                  Jean-Francois Fillion/  David Fillion/ Alexis LePage      
    2    70   987 It's Go Time !                                      1:10:08    2   14:18    4:03    1   23:28    1:08    3   27:13         
                  Robert Carr/ Steven Klar/ E Mc Carthy                     
    3   106   995 Triple Threat                                       1:13:05    1   13:01    2:56    3   27:19    0:59    4   28:51         
                  Keith Campbell/ Brice Green/ Alex Cotrill                 
    4   445   993 Three Fast Boys                                     1:25:56    4   16:06    3:16    5   33:46    0:59    5   31:51         
                  Caleb Shearer/ Kyle Deschenes/ Josh Joy                   
    5   477   997 Wbbc                                                1:27:25    5   22:49    3:03    4   32:55    1:18    2   25:21    2:00 
                  Brad Moricz/ Michael Rio/ Ryan Cobb                       
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   194   984 Balanced Body                                       1:16:50    3   15:59    3:13    1   27:29    1:11    3   29:00         
                  Carmine Denisco/ Ashely Mazurek/ Paige Mazurek            
    2   235   996 Two Chicks And A Rooster                            1:18:40    1   13:09    3:02    5   34:36    1:08    1   26:47         
                  Maggie Shearer/ Nicole Koda/ Caleb Hudak                  
    3   310   999 Trey Female                                         1:21:24    2   15:49    3:25    2   27:49    1:07    4   33:17         
                  Dale Menna/ Ann Aust/ Alex Contreres                      
    4   509  1000 Strong Bad                                          1:28:35    8   23:02    3:46    3   33:53    1:08    2   26:48         
                  Ginette Cerrud/ Chrissie Sugimoto/ Evelyn Compton         
    5   668   980 Aka:eta:tbd                                         1:36:20    5   18:36    3:38    4   34:11    1:23    5   38:33         
                  Julia Lea/ Nikole Garcia/ Lauri Slater                    
    6   775   991 Team Where's Nicole                                 1:45:46    4   17:16    3:24    8   45:04    1:12    6   38:52         
                  Heather Ebersberger/ Julie Hildebrand/ Corey Franzen      
    7   789   994 Trigal Turtles                                      1:47:25    6   19:16    4:22    7   40:32    1:41    7   41:35         
                  Gwen Silverstein/ Mary Lord/ Gail Frank                   
    8   820   979 No Sugar                                            1:52:15    7   22:23    5:42    6   37:18    1:38    8   45:15         
                  Sandra Furlotte/ Victoria Saccaro                         
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                              
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ========================================================= 
    1   119   981 Alpha Team                                          1:13:55    1   12:56    2:54    2   27:03    1:05    3   29:59         
                  Trey Grantz/ Jim McGinty/ Kim Slesinski                   
    2   279   982 Argosy University-Sarasota                          1:20:07    3   17:32    3:34    1   25:30    1:01    4   32:32         
                  Beth Terlip/ Mike Barnes/ Mark Lauver                     
    3   324   998 Y-Itri                                              1:21:48    4   19:18    4:18    3   30:10    0:51    2   27:13         
                  David Quirk/ Michael Alexander/ Tia Coffman               
    4   456   988 Mass Confusion                                      1:26:32    6   21:46    4:37    6   33:42    1:10    1   25:19         
                  Diana Smillova/ Eduardo Colchado/ Michael Robertson       
    5   515   989 Revolutionaries                                     1:28:49    2   17:03    4:44    5   31:50    1:14    5   34:00         
                  Julie Wareham/ John Thompson/ Jill Thompson               
    6   677   990 Shenanigans                                         1:36:45    5   20:23    4:08    4   31:45    0:57    6   39:34         
                  Jessica Torbitt/ Nicole Tabscott/ Rob Bitler              
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee
No.   Rule Violation                      Time    
===== =================================== ======= 
   13 7.2 Placement of Equipment             2:00 
   21 7.2 Placement of Equipment             2:00 
   32 5.10a Drafting                         2:00 
   66 7.2 Placement of Equipment             2:00 
   67 5.10a Drafting                         2:00 
   96 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  130 5.10f Position                         2:00 
  131 5.10a Drafting                         2:00 
  134 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  154 5.10a Drafting                         2:00 
  209 5.10a Drafting                         2:00 
  211 5.10f Position                         2:00 
  220 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  242 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  252 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  262 5.10f Position                         2:00 
  292 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  311 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  343 5.10a Drafting x2                      6:00 
  382 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  391 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  412 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  454 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  525 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  588 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  621 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  740 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  742 5.10a Drafting                         2:00 
  751 7.2 Placement of Equipment             2:00 
  997 7.2 Placement of Equipment             2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
   14 3.2 Age Group\3.4m Wave Start       1:16:42   14:02    3:52   28:22    1:29   29:00 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com