Alta Vista Sports

Health First Olympic and Sprint Distance Triathlon
1.5K Swim/40K Bike/10K Run
1/4 Mile Swim/15.9 Mile Bike/5K Run
October 5, 2008
Melbourne, FL
Race Director: Andre Lapar
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
MALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     2   663 Bernd Liesenfeld         38 Gainesville               FL 2:15:24    6   20:46    1:29    3 1:09:47    0:38    4   42:45         
    2     5   685 Natt Reifler             44 Maitland                  FL 2:17:26   11   21:02    1:50    9 1:14:23    0:59    1   39:14         
    3     6   675 John Lafreniere          42 Orlando                   FL 2:18:35   13   22:38    1:46    6 1:13:11    0:57    2   40:05         
OLYMPIC DISTANCE TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    54   627 Joey Gilio               17 Melbourne                 FL 2:42:02    1   19:21    2:20    1 1:31:07    0:43    1   48:33         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   631 Kenneth Verderber        20 Vero Beach                FL 2:24:18    1   19:14    1:24    1 1:18:16    0:58    1   44:28         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22   639 Jason Victor             28 Orlando                   FL 2:28:17    1   21:02    1:41    1 1:17:43    0:50    2   47:03         
    2    30   636 Travis Hiers             26 Melbourne                 FL 2:32:33    2   25:02    1:25    2 1:18:35    0:50    1   46:42         
    3    92   637 Mario Mandese            27 Melbourne Beach           FL 2:55:00    4   30:57    2:30    3 1:21:28    2:58    3   57:09         
    4   100   640 Brian Russell            29 West Melbourne            FL 2:58:11    3   29:28    2:09    4 1:25:22    1:01    4 1:00:13         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    14   651 Jeff Maher               34 Stuart                    FL 2:21:50    3   23:28    1:16    1 1:08:39    0:42    4   47:47         
    2    21   650 Justus Koester           34 Fort Myers                FL 2:27:59    2   20:58    1:36    4 1:20:46    0:50    2   43:52         
    3    32   646 Trevor Widick            31 Malabar                   FL 2:33:33    8   26:19    1:38    2 1:16:40    0:53    5   48:05         
    4    33   644 James Croft              31 Indian Harbour Beach      FL 2:33:44    7   26:05    2:23    6 1:22:07    0:56    1   42:15         
    5    38   642 Kyle Griffith            30 Savannah                  GA 2:34:26    1   19:40    1:21    3 1:20:10    1:10    8   52:08         
    6    56   648 Tommy Turek              32 Melbourne                 FL 2:42:36    5   24:56    1:19    8 1:24:40    2:00    7   49:43         
    7    78   649 Cale Simmons             33 Port St Lucie             FL 2:50:40    9   27:04    1:52    7 1:22:20    1:40    9   57:46         
    8    95   645 Jeff Grunow              31 West Melbourne            FL 2:55:22   12   31:24    1:45   10 1:32:37    1:00    6   48:38         
    9   103   641 Jonathan Dea             30 Rockledge                 FL 2:58:45    6   26:02    2:53   12 1:43:13    1:07    3   45:33         
   10   129   647 Cameron Cole             32 Melbourne                 FL 3:05:50    4   23:42    1:31    5 1:21:32   13:43   10 1:05:25         
   11   148   652 Jason Sipple             34 Orlando                   FL 3:13:42   11   29:45    2:49    9 1:29:30    1:23   11 1:10:17         
   12   177   643 Peter Wolf               30 Maitland                  FL 3:44:59   10   29:32    3:26   11 1:41:33    3:06   12 1:25:24    2:00 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    20   655 Jesse Delia              36 Indian Harbour Beach      FL 2:26:42    1   25:51    1:31    1 1:15:08    1:18    1   42:56         
    2    28   664 Patrick Swere            38 Tampa                     FL 2:32:03    6   29:07    1:28    2 1:15:39    0:57    3   44:53         
    3    42   657 Eric Martin              36 Indialantic               FL 2:35:27    5   28:56    2:31    3 1:15:44    1:15    4   47:02         
    4    55   659 Uwe Von Dewitz           37 Roseland                  FL 2:42:25    3   26:15    1:56    4 1:21:28    1:01    5   51:47         
    5    90   656 Dennis Fertig            36 Merritt Island            FL 2:54:32    2   26:10    3:31    7 1:27:04   13:44    2   44:04         
    6    93   658 Andrew Barnes            37 Rockledge                 FL 2:55:06    7   30:01    1:32    5 1:26:09    1:45    6   55:41         
    7   102   665 Michael Mandese          39 Melbourne Beach           FL 2:58:40    4   26:35    3:34    8 1:29:06    2:56    7   56:30         
    8   106   666 Steve Winfough           39 Rockledge                 FL 3:00:06    8   30:22    2:09    6 1:26:13    1:20    9 1:00:03         
    9   151   661 Todd Chumley             38 Spartanburg               SC 3:14:14   10   39:52    2:57    9 1:30:28    2:05    8   58:53         
   10   174   654 Russell Moore            35 Maitland                  FL 3:38:12    9   35:07    5:57   10 1:45:37    2:32   10 1:09:00         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   717 Ken Junkins              54 St. Cloud                 FL 2:18:35    5   21:52    1:45    2 1:10:44    0:57    1   43:19         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   682 John Jordan              44 Cape Canaveral            FL 2:19:22    3   23:33    1:44    1 1:08:18    0:58    1   44:50         
    2    25   672 David Leclair            41 Boca Raton                FL 2:30:14    1   17:32    2:43    4 1:20:02    1:39    2   48:20         
    3    29   678 Walter Mahany            43 Merritt Island            FL 2:32:10    2   20:53    2:10    2 1:14:54    1:12    6   53:03         
    4    45   669 Chris Kendall            40 Clearwater                FL 2:37:52   10   27:33    1:48    3 1:16:15    0:59    5   51:19         
    5    64   676 James Midelis            42 Vero Beach                FL 2:45:09    8   26:46    2:13    6 1:22:37    3:11    4   50:24         
    6    69   686 Shawn Schaffner          44 Cape Canaveral            FL 2:48:17    9   27:32    3:25   10 1:26:39    1:18    3   49:23         
    7    72   683 Scott Kisling            44 Orlando                   FL 2:48:51    6   24:26    2:36    8 1:24:41    1:12    8   55:59         
    8    77   670 Paulo Sergio Tinoco Gui  40 Rio De Janeiro, Bra          2:50:39    7   26:27    2:01    5 1:22:12    1:00   11   59:01         
    9    80   674 David Friedland          42 Indian Harbour Beach      FL 2:52:07   11   27:35    3:20    9 1:26:39    1:20    7   53:15         
   10    86   681 Tod Hagan                44 Melbourne Beach           FL 2:53:01    4   23:59    2:13   12 1:28:52    1:29   10   56:30         
   11    87   679 Donald McKinnon  Jr      43 Melbourne                 FL 2:54:18   14   28:57    4:03    7 1:23:55    1:23    9   56:01         
   12   112   671 Walter Caldwell          41 Orlando                   FL 3:01:24   12   28:01    2:44   11 1:27:57    2:05   12 1:00:39         
   13   130   677 Scott Krasny             43 Melbourne                 FL 3:06:56    5   24:13    3:13   14 1:32:26    1:31   15 1:05:35         
   14   135   667 Joseph Alcorn            40 Melbourne Beach           FL 3:09:10   13   28:44    2:55   13 1:32:16    1:47   13 1:03:31         
   15   142   684 William McLamb           44 Indian Harbour Beach      FL 3:12:19   15   28:59    2:18   16 1:34:59    1:18   14 1:04:48         
   16   163   680 Neal Cantwell            44 Melbourne                 FL 3:22:37   16   29:14    3:29   17 1:35:12    3:54   16 1:10:49         
   17   172   673 Douglas McMahon          41 Melbourne                 FL 3:36:06   17   36:20    5:04   15 1:34:23    3:40   17 1:16:41         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    39   691 Derek McGarvey           45 Clearwater                FL 2:34:40    2   23:33    1:50    1 1:14:01    1:05    7   52:13    2:00 
    2    44   702 Jeffrey Keller           48 Cape Coral                FL 2:36:26    3   24:16    1:32    4 1:19:54    1:13    3   49:34         
    3    49   697 Ivan Castro              47 Winter Park               FL 2:40:23    4   26:08    1:47    6 1:20:11    1:03    5   51:17         
    4    58   688 John Cavanaugh           45 Indialantic               FL 2:43:21    6   28:45    2:08    2 1:17:34    1:11    9   53:45         
    5    61   700 Grant Setzer             47 Cape Coral                FL 2:44:19   10   31:05    1:44    5 1:19:56    0:53    4   50:42         
    6    62   694 Curtis Williams          46 Cape Canaveral            FL 2:44:23    8   29:42    2:23    8 1:22:47    1:33    2   48:00         
    7    67   689 Gary Ganiban             45 Indialantic               FL 2:46:05    9   30:20    1:48    7 1:20:49    1:01    6   52:09         
    8    71   692 David McGovern           45 Fort Pierce               FL 2:48:41    1   20:52    2:06    9 1:23:02    9:24    8   53:20         
    9    75   698 Brad Cody                47 Melbourne                 FL 2:49:50   13   34:05    2:46    3 1:19:51    1:34    1   45:35    6:00 
   10    94   701 Bill Buonanni            48 Merritt Island            FL 2:55:19    5   27:01    2:08   10 1:23:43    1:21   11 1:01:09         
   11   133   690 Patrick Maier            45 Miami Beach               FL 3:08:35   12   32:46    2:47   11 1:29:52    2:38   10   58:34    2:00 
   12   146   695 David Barin              47 Merritt Island            FL 3:12:57   11   31:11    3:00   12 1:33:12    1:19   12 1:04:17         
   13     0   696 Robert Birch             47 Orlando                   FL            7   28:54    2:03   13 1:52:46    2:43                      
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   715 Wes Ott                  53 Cocoa Beach               FL 2:20:39    1   20:36    1:52    1 1:12:34    0:58    1   44:41         
    2    35   711 Marshall Reeves          52 Melbourne Beach           FL 2:34:15    2   23:21    2:04    2 1:13:12    1:17    4   54:23         
    3    65   707 Stuart Shafer            50 Vero Beach                FL 2:45:24    6   27:57    2:16    3 1:21:24    1:16    3   52:34         
    4    85   716 Loran Serwin             53 Merritt Island            FL 2:52:41   10   34:59    2:50    5 1:26:55    1:32    2   46:27         
    5   116   713 Brian Aker               53 Columbia                  MD 3:02:05    5   27:46    3:37    8 1:29:26    2:08    6   59:10         
    6   124   705 Grover Brower            50 Indian Harbour Beach      FL 3:03:48    8   28:35    3:06    7 1:28:26    2:04    7 1:01:38         
    7   143   709 Ray Boggs                52 Melbourne                 FL 3:12:26    9   32:40    3:20    9 1:32:36    2:11    8 1:01:41         
    8   144   714 Robert French            53 South Patrick Shores      FL 3:12:36    7   28:11    4:18   11 1:39:42    1:22    5   59:04         
    9   147   710 William Farina           52 Palm Bay                  FL 3:13:37   11   37:09    3:01    4 1:21:56    4:31   10 1:07:01         
   10   158   706 Timothy Murphy           50 Melbourne Beach           FL 3:18:36    3   26:05    3:52    6 1:27:30    3:10   12 1:18:01         
   11   165   718 William Urban            54 Vero Beach                FL 3:24:54    4   26:07    3:10   12 1:40:47    2:29   11 1:12:24         
   12   166   708 Craig Lorenzini          51 Palm Bay                  FL 3:26:11   12   40:13    2:33   10 1:37:38    0:55    9 1:04:54         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    51   719 Laszlo Kosa              55 Merritt Island            FL 2:40:40    1   24:24    2:27    1 1:21:09    1:04    1   51:38         
    2    63   720 Neil Heskel              56 Vero Beach                FL 2:45:03    2   28:07    2:01    2 1:21:44    1:18    2   51:55         
    3   153   721 Stephen Livermore        57 Merritt Island            FL 3:15:19    3   29:29    4:03    3 1:35:23    2:11    4 1:04:15         
    4   154   722 Richard Marino           57 Indialantic               FL 3:17:11    4   33:55    3:59    4 1:37:44    1:43    3   59:51         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   164   724 Tom Loback               60 Melbourne Beach           FL 3:23:50    1   29:01    3:39    1 1:38:55    2:09    1 1:10:08         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    41   780 Dan Clemente             30 Vero Beach                FL 2:35:18    2   23:18    2:12    1 1:19:46    2:00    2   48:04         
    2    48   783 Matt Curran              38 Apopka                    FL 2:40:18    1   22:12    3:53    2 1:27:43    6:31    1   40:00         
    3   171   782 Orion Vanderlinde        36 Viera                     FL 3:32:45    3   29:50    3:16    3 1:38:31    2:01    4 1:19:09         
    4   176   781 Donald Strickland        34 Palm Bay                  FL 3:43:35    4   35:29    5:08    4 1:44:10    1:56    3 1:16:53         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50   704 Nick Smith               49 Indian Harbour Beach      FL 2:40:34    3   25:16    2:38    2 1:23:19    0:57    1   48:26         
    2    73   788 Michael Smith            50 Malabar                   FL 2:49:08    6   27:58    2:24    1 1:20:14    1:30    2   57:04         
    3    88   789 Eric Turner              50 West Melbourne            FL 2:54:19    4   26:39    2:24    3 1:23:25    1:26    3 1:00:26         
    4   111   786 James Miles              45 Vero Beach                FL 3:01:19    2   25:03    2:37    5 1:28:57    2:05    4 1:02:39         
    5   128   791 Bill Black               53 Winter Park               FL 3:05:45    1   25:02    2:16    4 1:28:11    1:38    6 1:08:39         
    6   136   792 Jeff Perry               53 Melbourne Beach           FL 3:11:10    5   27:06    2:12    7 1:36:23    2:16    5 1:03:15         
    7   161   785 Davin Ruohomaki          41 Grant                     FL 3:20:27    7   27:59    2:44    6 1:35:14    2:11    7 1:12:20         
    8   175   787 David Turner             48 Melbourne                 FL 3:39:50    8   30:55    2:47    8 1:40:30    2:28    8 1:23:13         
MALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age Col.  City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   616 Craig Dixon              23 UF Gainesville            FL 2:09:54    1   19:34    0:58    1 1:07:54    0:40    3   40:49         
    2     3   609 Dominic Beale            19 UF Gainesville            FL 2:15:55    4   20:21    1:30    6 1:18:28    0:58    1   34:41         
    3     4   615 Robert Repp              22 UF Palm Harbor            FL 2:17:20    3   20:11    1:19    2 1:12:06    0:47    6   43:00         
    4    13   606 Gerard Hubbard           22 UCF Boca Raton            FL 2:21:28    5   21:26    1:07    3 1:12:12    0:37    8   46:09         
    5    16   610 Andree Koop              20 UF Gainesville            FL 2:24:31    2   19:51    1:50    9 1:20:41    1:01    4   41:11         
    6    17   614 Danaan Nixon             22 UF Gainesville            FL 2:25:28   11   23:57    1:24    8 1:19:31    0:49    2   39:50         
    7    19   608 Daniel Doan              18 UF Gainesville            FL 2:26:29    9   23:03    1:31    4 1:17:23    1:29    7   43:07         
    8    24   605 Anthony Agnello          20 UCF Longwood              FL 2:30:12   10   23:54    1:53   10 1:20:54    0:40    5   42:53         
    9    37   602 Kyle Roeser              18 UCF Naples                FL 2:34:22    8   22:37    1:26   11 1:22:03    1:16    9   47:02         
   10    40   612 Stephen Arnold           21 UF Gainesville            FL 2:35:14    6   21:31    1:16   12 1:23:13    0:55   10   48:22         
   11    43   611 David Schofield          20 UF Winter Springs         FL 2:36:13   12   24:10    1:41    5 1:18:26    1:00   11   48:58    2:00 
   12    57   617 Florian Fiebig           24 UF Gainesville            FL 2:42:50    7   21:45    1:56    7 1:18:47    1:42   15   58:43         
   13    59   603 Kyle Carpenter           19 UCF Sarasota              FL 2:43:45   13   24:33    1:17   13 1:23:33    0:42   13   53:42         
   14    91   629 Laurent Saint-Louis      18 UCF Orlando               FL 2:54:36   15   29:33    1:21   14 1:25:17    4:16   14   54:09         
   15   117   613 Kellen Goodell           22 UF Gainesville            FL 3:02:08   14   25:33    1:40   16 1:41:48    0:55   12   52:14         
   16   141   607 Adam Luff                26 UCF Orlando               FL 3:12:11   16   32:39    2:59   15 1:32:32    0:48   16 1:03:14         
   17   178   601 John Brand               36 ASU Melbourne             FL 3:45:08   17   35:58    3:21   17 1:44:55    2:51   17 1:18:04         
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    98   794 Randy Boozer             39 Melbourne                 FL 2:56:00    1   23:36    2:19    1 1:31:12    1:15    2   57:40         
    2   127   795 Matt Mahoney             53 Melbourne                 FL 3:05:34    3   38:05    1:34    3 1:38:44    0:43    1   46:31         
    3   156   793 Ron Lorusso Ii           32 Palm Bay                  FL 3:18:18    2   28:01    2:06    2 1:38:20    1:11    3 1:08:42         
FEMALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    18   735 Tricia Rydson            35 Melbourne Beach           FL 2:26:23    1   19:02    1:50    1 1:18:46    0:50    3   45:56         
    2    26   731 Carey Rothschild         32 Winter Park               FL 2:30:44    4   21:22    1:31    5 1:22:48    0:48    2   44:17         
    3    27   747 Michelle Wells           40 Clermont                  FL 2:31:02    6   23:54    2:41    2 1:20:00    1:14    1   43:16         
OLYMPIC DISTANCE TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    76   725 Kendra Wood              24 West Melbourne            FL 2:50:18    1   21:18    3:13    1 1:30:30    1:04    1   54:15         
    2     0   802 Danielle Pichette        24 Melbourne                 FL            2   32:59    2:53                                           
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    66   729 Dawn Lash                28 Vero Beach                FL 2:46:02    3   30:42    1:50    1 1:24:59    1:10    1   47:22         
    2    79   727 Jennifer Lepper          25 Melbourne                 FL 2:51:23    1   23:01    1:41    2 1:25:33    0:58    3 1:00:11         
    3   120   726 Nicole Kurschat          25 Melbourne                 FL 3:02:35    4   31:52    2:23    3 1:30:24    1:10    2   56:47         
    4   123   728 Lauren Block             26 Maitland                  FL 3:03:41    2   26:01    2:17    4 1:32:20    1:49    4 1:01:16         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    81   734 Erin Schuck              34 Melbourne                 FL 2:52:09    1   20:58    2:14    1 1:32:14    1:35    3   55:11         
    2   108   798 Shelley Anderson         34 Melbourne Beach           FL 3:00:25    2   25:11    3:19    5 1:35:16    1:44    2   54:56         
    3   115   733 Renee Hartley            34 Melbourne Beach           FL 3:01:43    3   25:14    2:14    3 1:33:03    1:44    4   59:29         
    4   121   732 Melanie Ekholm           34 Indialantic               FL 3:03:10    4   25:22    2:35    2 1:32:51    1:32    5 1:00:52         
    5   132   730 Jill Puleo               32 Palm Beach Gardens        FL 3:07:48    5   37:59    2:28    4 1:33:40    1:49    1   51:52         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    52   740 Becky Moody              38 Melbourne Beach           FL 2:41:00    2   27:14    1:45    1 1:20:02    1:00    1   51:01         
    2   105   736 Sara Cleveland           36 Melbourne                 FL 3:00:00    1   26:31    2:16    3 1:29:03    1:45    3 1:00:26         
    3   114   743 Erika Maier              39 Indian Harbour Beach      FL 3:01:36    3   27:26    3:10    4 1:30:43    1:47    2   58:33         
    4   122   739 Alison Warren            37 Chuluota                  FL 3:03:17    4   28:26    2:38    2 1:28:52    1:46    4 1:01:37         
    5   159   737 Rachelle Butler          37 Melbourne Beach           FL 3:18:47    7   32:24    2:38    5 1:35:56    2:10    6 1:05:42         
    6   160   741 Sandra O'Rourke          38 Delray Beach              FL 3:20:10    6   32:21    2:25    6 1:41:19    1:23    5 1:02:44         
    7     0   742 Shelly Rosseau           38 Melbourne Beach           FL            5   30:51    2:53    7 1:44:15    2:16                      
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    47   754 Sharon Picolo            45 Plantation                FL 2:40:15    1   24:57    1:56    3 1:24:41    1:11    2   47:33         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   101   745 Jennifer Fugatt          40 Fort Myers                FL 2:58:30    1   26:03    1:50    2 1:36:52    1:12    2   52:35         
    2   119   751 Karen Hughes             43 Indialantic               FL 3:02:24    3   32:07    1:55    1 1:29:11    1:17    4   57:56         
    3   137   749 Wendy Barin              42 Merritt Island            FL 3:11:17    2   28:19    2:43    6 1:44:46    1:40    3   53:50         
    4   139   752 Anne Oconnor-Smith       43 Malabar                   FL 3:11:45    5   33:12    3:40    3 1:39:59    2:27    1   52:29         
    5   155   748 Yvonne Amey              42 Geneva                    FL 3:17:44    4   32:20    2:43    5 1:41:02    1:39    5 1:00:03         
    6   169   746 Amy Simpson              40 West Palm Beach           FL 3:29:01    6   35:37    2:31    4 1:40:52    2:15    6 1:07:49         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    68   757 Lori Kruger              46 Indialantic               FL 2:47:11    1   24:59    2:00    3 1:26:56    1:10    5   52:07         
    2    70   766 Reva Moeller             48 Treasure Island           FL 2:48:26    4   25:33    2:58    5 1:29:17    1:12    1   47:29    2:00 
    3    82   768 Theresa Miller           49 Merritt Island            FL 2:52:18    3   25:27    2:21    7 1:32:37    1:23    4   50:31         
    4    89   759 Nancy Buonanni           47 Merritt Island            FL 2:54:28   12   34:40    1:55    4 1:28:27    1:01    2   48:27         
    5    96   765 D J Giovannini           48 Cocoa Beach               FL 2:55:26    6   28:57    2:00    1 1:24:38    1:10    8   58:43         
    6    97   767 Linda Smith              48 Indian Harbour Beach      FL 2:55:33    2   25:04                                                   
    7   110   761 Debra Johansen           47 Indian Harbour Beach      FL 3:01:17   14   35:44    2:04    8 1:32:48    1:51    3   48:53         
    8   113   755 Joy Von Werder           45 Winter Springs            FL 3:01:30    5   27:04    2:44    6 1:30:25    1:36    7   57:44    2:00 
    9   125   764 Bonnie Bailey            48 Vero Beach                FL 3:04:55    9   30:57    2:19    2 1:26:32    1:57   10 1:03:12         
   10   131   769 Mary Wills               49 Cape Canaveral            FL 3:07:30   11   33:36    2:56    9 1:33:39    1:39    6   55:43         
   11   150   763 Robin Williams           47 Merritt Island            FL 3:14:04   10   31:13    2:17   11 1:34:30    1:43   12 1:04:24         
   12   152   762 Joan McMahon             47 Melbourne                 FL 3:14:34   13   35:10    2:59   10 1:33:42    2:00    9 1:00:45         
   13   157   753 Christine Payne          45 Orlando                   FL 3:18:35    8   30:37    2:00   12 1:40:10    1:56   11 1:03:54         
   14   168   760 Heidi Fleming            47 Port Orange               FL 3:28:00    7   29:08    2:51   13 1:43:10    1:48   13 1:11:05         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    84   776 Kathy Black              53 Winter Park               FL 2:52:39    2   27:00    1:41    1 1:22:48    1:24    4   59:48         
    2   104   777 Clare Kelley             53 St. Petersburg            FL 2:59:22    4   30:45    2:28    3 1:29:08    1:40    1   55:23         
    3   118   771 Carol Connolly           51 Indialantic               FL 3:02:12    5   30:59    2:07    2 1:26:16    1:37    5 1:01:14         
    4   126   774 Gina Caccamo             52 Cocoa Beach               FL 3:05:16    3   27:36    2:01    4 1:30:54    1:24    7 1:01:22    2:00 
    5   138   772 Deborah Marino           51 Indialantic               FL 3:11:21    1   25:19    5:00    6 1:38:59    2:40    3   59:24         
    6   140   770 Debbie Rescott           50 Merritt Island            FL 3:11:58    6   31:11    2:45    5 1:35:03    1:39    6 1:01:21         
    7   167   773 Elizabeth Ring           51 Indian Harbour Beach      FL 3:26:16    7   39:15    3:12    7 1:44:22    1:25    2   58:03         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   179   779 Susan Oconnell           56 Melbourne                 FL 3:56:08    1   41:32    5:38    1 1:54:47    1:56    1 1:12:18         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   107   797 Elizabeth Maas           29 Satellite Beach           FL 3:00:16    2   26:19    4:30    1 1:28:22    3:00    1   58:06         
    2   145   796 Samantha Martinez        23 Orlando                   FL 3:12:48    1   26:05    2:32    2 1:35:41    2:01    2 1:06:31         
    3   170   799 Kirsten McDowall         35 Melbourne                 FL 3:30:25    4   27:29    2:44    4 1:42:39    2:06    3 1:15:28         
    4   173   800 Megan Raasveldt          37 Vero Beach                FL 3:36:24    3   27:10    4:14    3 1:42:32    2:58    4 1:19:31         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   109   801 Christy Zieres           48 Rockledge                 FL 3:00:33    1   21:15    3:01    1 1:32:19    2:34    1 1:01:26         
FEMALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age Col.  City                St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   625 Alexandria Lechner       21 UF Clearwater             FL 2:20:03    1   17:51    1:09    1 1:16:22    0:41    1   44:02         
    2    34   626 Nika Merta               23 UF Jacksonville Beach     FL 2:34:08    3   21:29    1:24    3 1:23:18    1:01    2   46:58         
    3    46   624 Chelsea Wright           19 UF Gainesville            FL 2:39:38    5   25:23    1:48    2 1:20:31    1:24    4   50:34         
    4    60   621 Christina Taylor         21 UCF Orlando               FL 2:44:03    6   26:59    1:35    4 1:27:13    1:03    3   47:14         
    5    83   623 Coral Owen               19 UF Gainesville            FL 2:52:21    2   20:37    2:06    5 1:28:30    1:30    6   59:40         
    6    99   620 Ashley West              20 UCF Oviedo                FL 2:58:05    4   23:00    1:59    6 1:37:45    1:07    5   54:15         
    7   162   619 Lee Fairchild            19 UCF Melbourne             FL 3:21:52    7   34:38    2:21    7 1:38:09    1:45    7 1:05:01         
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
OLYMPIC DISTANCE TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    31   895 Martini Mamas                                            2:32:39    1   18:31    1:24    1 1:25:10    0:42    1   44:55    2:00 
                  Tasha Camps/ Lindsey Davis/ Loni Serven                
    2   180   896 Bovis Chicks                                             4:04:24    2   30:44    1:32    2 2:34:09                              
                  Cristina Erazo/ Karen Voit/ Holly Floyd                
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                                Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== ======================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   897 Torres, Armstrong & Ha                                   2:19:35    2   18:35    1:16    1 1:21:54    0:37    1   37:15         
                  Tracee Worel/ David James/ John Davis                  
    2    23   898 Up & Running                                             2:29:03    1   18:27    5:45    2 1:25:55    0:40    2   38:18         
                  Ed Springer/ Howard Kanner/ Ashley Shiver              
    3   149   900 Y-Not- Tri                                               3:13:45    3   34:20    1:23    3 1:47:42    0:49    3   49:33         
                  Maria Elena Pereira/ Diego Acevedo/ Laura Marcela Acev 
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
  611 5.10a Drafting                    2:00 
  643 5.10a Drafting                    2:00 
  690 5.10a Drafting                    2:00 
  691 5.10a Drafting                    2:00 
  693 5.10a\3.4b Unsportsmanlike Con    2:00 
  698 5.10e Illegal pass X2             6:00 
  755 5.10g Overtaken                   2:00 
  766 5.10a Drafting                    2:00 
  774 5.10g Overtaken                   2:00 
  895 5.9 Helmets                       2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  622 3.4a Incomplete Course              2:19:50   31:33    2:11   57:27    0:56   47:45 
  693 5.10a\3.4b Unsportsmanlike Conduct  2:32:22   22:51    2:01 1:17:33    0:58   49:00 
  756 3.4a Incomplete Course              2:41:49   35:46    1:44 1:35:09    1:31   27:41 
  758 3.4a Incomplete Course              2:49:27   33:00    3:39 1:35:27    1:44   35:38 
  899 3.4a Incomplete Course              3:09:03   32:49    1:30 2:08:20    0:50   25:36 
 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com