Alta Vista Sports

Health First Olympic and Sprint Distance Triathlon
1.5K Swim/40K Bike/10K Run
1/4 Mile Swim/15.9 Mile Bike/5K Run
October 5, 2008
Melbourne, FL
Race Director: Andre Lapar
Timing and Scoring:  Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Results Questions: Krisha@altavistasports.com
MALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    76 Chris Seinkner           40 Indian Harbour Beach      FL 1:10:01    2    6:38    1:25    1   41:49    0:32    2   19:39         
    2     2   100 Scott Meder              45 Rockledge                 FL 1:11:58    9    7:43    1:41    3   42:07    0:58    1   19:31         
    3     3    43 Eric Taylor              29 Jefferson                 GA 1:16:27   15    8:23    1:20    5   43:51    0:47   11   22:08         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    53   318 Harrison Briggs          18 Indialantic               FL 1:29:51    1    7:16    2:05    4   55:11    0:57    3   24:24         
    2    74    10 Scott Pearson            19 Deland                    FL 1:32:12    6   14:46    2:17    2   50:06    0:58    2   24:06         
    3    79     8 Justin Sanak             18 Largo                     FL 1:32:23    5   12:04    2:35    1   46:47    0:56    6   30:03         
    4   109     5 Nathan Wassmuth          16 West Melbourne            FL 1:36:09    3   10:29    2:30    3   54:02    0:26    5   28:43         
    5   123     6 E Turner                 17 West Melbourne            FL 1:38:30    2    9:56    2:26    5 1:02:54    0:35    1   22:40         
    6   202     9 David Steury             18 Indialantic               FL 1:47:53    4   11:31    2:41    6 1:04:47    0:33    4   28:22         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    29   315 Joseph Joseph            23 Satellite Beach           FL 1:25:53    4    9:02    1:51    3   49:08    0:59    5   24:54         
    2    32    11 Billy Clifton            20 Palm Bay                  FL 1:26:42    6    9:13    1:51    4   52:14    0:28    2   22:58         
    3    57    15 Kenton Harris            22 Melbourne                 FL 1:30:41    1    6:18    2:09   10   58:22    0:26    3   23:28         
    4    59   297 Jason Haney              22 Indialantic               FL 1:30:51    2    8:25    4:11    1   47:26    1:46   10   29:05         
    5    80    12 Joseph Bodenhorn         21 Jacksonville              FL 1:32:26   10   10:37    2:04    5   53:28    1:37    4   24:41         
    6    97    13 Paul Setlak              21 Melbourne                 FL 1:34:36    9   10:11    3:05    2   48:28    1:19   12   31:35         
    7   105    24 Scott Suttles            24 Melbourne                 FL 1:35:51    3    8:59    2:16    7   56:17    0:41    8   27:40         
    8   137    14 Phillip Foy              22 Melbourne                 FL 1:39:41   13   11:13    2:25    9   57:00    1:06    6   25:59    2:00 
    9   151    22 Kyle McBride             23 Melbourne                 FL 1:40:58    5    9:10    5:04    8   56:45    2:20    7   27:40         
   10   162    19 Micah Gentile            23 Merritt Island            FL 1:42:19   14   11:19    2:35   11   59:37    0:29    9   28:21         
   11   186    25 Paul Timmons             24 West Melbourne            FL 1:45:32   16   12:57    3:12   15 1:05:28    1:05    1   22:52         
   12   207    17 Michael Traines          22 Palm Bay                  FL 1:48:49   12   11:13    3:06    6   55:42    1:41   15   37:09         
   13   211    18 Brian Ahler              23 Orlando                   FL 1:49:39    7    9:52    3:47   14 1:05:06    0:52   11   30:04         
   14   236    16 Thomas Morelli           22 Orlando                   FL 1:54:25   11   10:51    2:28   12 1:01:43    1:18   16   38:07         
   15   239    20 Scott Kerley             23 Satellite Beach           FL 1:55:05   15   12:43    2:47   13 1:02:21    0:39   14   36:36         
   16   270    23 Daniel Penton            23 Merritt Island            FL 2:12:27    8    9:55    4:00   16 1:25:34    0:45   13   32:15         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6    32 Adam Ullein              26 Palm Bay                  FL 1:17:52    2    8:20    1:46    1   44:38    0:59    5   22:11         
    2     7    41 Jim Halley               29 Jupiter                   FL 1:18:08    4    8:28    1:26    2   47:51    0:42    1   19:43         
    3    28    39 Ryan McMillan            27 Viera                     FL 1:25:18   10    9:46    1:52    7   50:58    1:06    3   21:38         
    4    30    28 Tristan Byers            26 Orlando                   FL 1:26:30    5    8:28    1:43   14   55:25    0:24    2   20:31         
    5    35    29 Brad Daszynski           26 Melbourne                 FL 1:27:22    3    8:26    1:58   10   52:40    0:35    6   23:45         
    6    38   260 Beau French              27 Phenix City               AL 1:27:33   15   11:08    1:45    5   49:01    1:01    7   24:39         
    7    50    26 Parker Carlisle          25 Jacksonville              FL 1:29:37   13   10:27    4:08    8   51:33    1:46    4   21:45         
    8    55    36 Adam Compton             27 Cocoa                     FL 1:30:06   11    9:48    1:48    9   52:07    0:31    9   25:54         
    9    67    40 Matt Dopira              29 Melbourne                 FL 1:31:42   17   12:19    2:31    3   48:43    0:50   10   27:20         
   10    73    44 Matthew Walters          29 Melbourne                 FL 1:32:07    6    9:00    1:30    4   48:52    1:00   15   31:47         
   11    93   261 James Puerner            27 Vero Beach                FL 1:34:04    1    7:40    2:12    6   49:39    0:53   17   33:42         
   12    96    31 Jeffery Rueben           26 Melbourne                 FL 1:34:36   14   11:04    2:27   12   54:54    0:32    8   25:41         
   13   118    33 Nathaniel Willbur        26 Fort Pierce               FL 1:37:42    8    9:43    3:07   11   53:50    1:55   13   29:09         
   14   134    38 Jason Lazarus            27 Atlantic Beach            FL 1:39:27   12    9:50    2:49   16   58:24    1:04   11   27:22         
   15   141   259 Steve Gilbert            25 West Melbourne            FL 1:39:55    9    9:45    3:59   13   54:57    1:07   14   30:09         
   16   178    27 Kevin Trepanier          25 Fort Pierce               FL 1:44:15    7    9:17    3:44   15   58:05    1:20   16   31:50         
   17   259    30 Ryan Lloyd               26 Cape Canaveral            FL 2:04:51   16   11:10    4:49   18 1:19:29    1:17   12   28:07         
   18   267    34 Timothy Atkinson         27 Palm Bay                  FL 2:10:24   18   13:24    5:53   17 1:07:55    2:05   18   41:09         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17    46 Javier Junco             30 Indian Harbour Beach      FL 1:22:30    6    8:58    1:58    3   47:52    0:34    2   23:10         
    2    26    54 Gaston Formisano         33 Palm Bay                  FL 1:25:14    8    9:07    1:54    4   47:52    1:02    7   25:19         
    3    31    45 Ryan Caudill             30 Merritt Island            FL 1:26:41    4    8:40    2:40    6   49:33    1:14    4   24:37         
    4    34    51 B.J. Graham              32 Palm Bay                  FL 1:26:56    1    6:43    2:22    7   50:40    1:15    9   25:58         
    5    37   267 Michael Melton           33 Melbourne                 FL 1:27:32   16   11:47    1:56    2   47:31    0:59    8   25:21         
    6    42    50 Michael Tolley           31 Charlotte                 NC 1:28:39   14   11:07    2:59    5   49:29    1:14    3   23:52         
    7    45    47 John Blackstone          31 Indialantic               FL 1:28:48    2    8:29    1:29    8   51:12    0:47   11   26:54         
    8    52    57 Orvin Monroig            34 Satellite Beach           FL 1:29:49   19   12:07    3:14   10   52:01    1:15    1   21:15         
    9    58   298 Sam Gill                 30 Melbourne                 FL 1:30:44    7    9:04    1:30   13   52:48    1:13   10   26:11         
   10    82   265 Daniel Hunger            33 Palm Bay                  FL 1:32:29    3    8:34    2:33    1   46:49    1:27   19   33:08         
   11    85    55 James McGuigan           33 Vero Beach                FL 1:33:05   10   10:05    2:49    9   51:59    0:57   12   27:16         
   12    86    49 Brett McDowell           31 Melbourne                 FL 1:33:11    5    8:54    2:45   15   55:35    0:42    6   25:16         
   13   114   263 Jason Eckman             31 Palm Bay                  FL 1:37:07   11   10:54    2:51   18   58:01    0:38    5   24:45         
   14   124    48 Ian Hardos               31 Viera                     FL 1:38:38   17   11:53    2:49   11   52:21    0:56   14   30:41         
   15   130    52 George Haas              32 Vero Beach                FL 1:39:11   12   10:59    3:31   12   52:25    1:56   13   30:22         
   16   152   262 Leo Johnson Ii           30 Patrick Afb               FL 1:41:00   18   12:05    2:32   14   53:04    1:17   16   32:03         
   17   179   264 Dan Howick               33 Cocoa                     FL 1:44:30    9    9:25    3:29   16   56:37    1:30   21   33:31         
   18   214   300 James Duell              33 Palm Bay                  FL 1:49:57   20   12:13    3:47   19 1:01:15    0:59   15   31:45         
   19   216    56 Simon Degoti             34 Palm Bay                  FL 1:50:20   21   13:18    4:08   17   57:19    2:49   18   32:48         
   20   234   266 Jonathan Krauser         33 Indialantic               FL 1:54:15   13   11:01    3:12   20 1:05:18    1:30   20   33:16         
   21   254   299 David Dibernardo         32 Rockledge                 FL 2:01:33   15   11:12    3:06   21 1:13:36    1:02   17   32:39         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4    59 Paul Fleming             35 West Melbourne            FL 1:17:17    5    9:21    1:48    1   43:16    0:38    1   22:16         
    2    21   268 Joe Marcinek             35 Indialantic               FL 1:23:16    2    8:22    1:54    4   47:35    1:03    3   24:23         
    3    25    70 Rich Millar              37 Windermere                FL 1:25:11    8   10:04    2:36    3   46:47    1:12    4   24:35         
    4    27    72 Michael Cannegieter      39 Miami                     FL 1:25:16   11   10:49    1:45    2   44:12    1:10   12   27:23         
    5    41    68 Brian Leander            37 Indialantic               FL 1:28:29   12   10:57    1:26    6   49:27    0:35    7   26:06         
    6    47    67 Payton Jones             37 Merritt Island            FL 1:29:06   10   10:21    1:53    7   50:39    0:50    5   25:25         
    7    62   305 Chris Cecilione          39 Indian Harbour Beach      FL 1:31:20    7    9:48    1:57    8   51:06    1:05   13   27:26         
    8    65    66 Nestor Escalera          37 Melbourne                 FL 1:31:33   13   11:05    3:49    5   48:49    1:38    8   26:14         
    9    68    60 Eric Rothery             35 West Melbourne            FL 1:31:43   15   11:21    2:27    9   51:49    1:57    2   24:10         
   10    75    62 Brendan Galbreath        36 Port Orange               FL 1:32:17    4    9:20    2:05   13   53:49    0:30    9   26:35         
   11    81    73 Thomas Parker            39 Merritt Island            FL 1:32:27    1    7:34    3:05   10   52:39    1:07   14   28:04         
   12   103   306 Lew Veltri               39 Suntree                   FL 1:35:19    6    9:41    1:58   16   56:00    0:44   10   26:59         
   13   113   304 Matthew White            38 West Melbourne            FL 1:36:50   14   11:17    3:01   15   55:15    1:17    6   26:02         
   14   138    58 Rafael Alvarez           35 Rockledge                 FL 1:39:42   21   14:13    2:25   11   53:28    0:57   15   28:41         
   15   161    69 Peter Marzano            37 Melbourne                 FL 1:42:10    3    8:43    4:52   17   58:30    0:50   17   29:17         
   16   171    61 Christopher Arnold       36 Melbourne                 FL 1:43:41   20   13:12    5:24   12   53:37    1:36   18   29:54         
   17   192   302 John Malatino            37 Rockledge                 FL 1:46:07   16   11:25    3:03   19 1:03:19    1:15   11   27:07         
   18   201   269 Mark Miller              39 Indialantic               FL 1:47:48    9   10:10    2:26   14   54:14    1:18   21   39:42         
   19   212    64 Steve Sherman            36 Palm Springs              FL 1:49:44   17   12:00    3:11   18 1:00:31    1:05   20   32:59         
   20   238    63 Robert Good              36 Palm Bay                  FL 1:54:56   19   12:48    3:07   20 1:04:57    1:29   19   32:38         
   21   257    71 Ashley Booth             38 Prairie Village           KS 2:03:42   18   12:41    3:22   21 1:17:23    1:10   16   29:08         
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5   138 Thomas Dpwney            56 West Melbourne            FL 1:17:36   18    9:15    1:55    1   42:07    0:37   11   23:44         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8    80 Jeffrey Zipperer         41 Indian Harbour Beach      FL 1:19:02    1    7:45    1:50    1   45:43    0:37    2   23:09         
    2    23    78 Albert Steiginga         41 Indialantic               FL 1:24:25    2    8:22    2:01    8   49:43    0:51    4   23:29         
    3    24   668 Kevin Chastonay          40 Cape Coral                FL 1:25:06   10   10:08    1:36    4   48:17    0:59    6   24:07         
    4    39    87 Dale Anderson            43 Melbourne                 FL 1:27:52    3    8:43    2:51    3   47:12    1:18   14   27:50         
    5    43   276 Derek Heinlen            44 Melbourne                 FL 1:28:39    9   10:03    2:20    9   50:00    0:50    8   25:27         
    6    46   272 Jeff Roselip             42 Melbourne                 FL 1:29:05    4    8:57    2:20    7   49:24    0:47   13   27:40         
    7    51    84 James Shaffer            42 Viera                     FL 1:29:39   18   11:30    3:50   12   51:46    1:37    1   20:59         
    8    54   308 Bryan Burns              42 Titusville                FL 1:29:58    6    9:32    2:07   16   54:24    0:38    3   23:18         
    9    60    85 Jerry Sintes             42 Vero Beach                FL 1:30:54   19   11:33    1:40    2   47:02    0:49   20   29:52         
   10    63    79 Kevin Stevens            41 Palm Coast                FL 1:31:30   25   13:00    2:47    5   48:37    0:50   10   26:18         
   11    70   271 Robert Baldwin           41 Melbourne Beach           FL 1:32:02    7    9:39    2:17   10   50:18    0:53   18   28:58         
   12    88    92 Mark Knopf               43 Viera                     FL 1:33:28   17   11:15    2:13   14   52:33    1:08   11   26:21         
   13    95    97 Randall Jacobs           44 Vero Beach                FL 1:34:35   26   13:29    1:45    6   48:52    0:37   21   29:54         
   14   106    94 Paul Neff                43 Rockledge                 FL 1:35:54   12   10:44    2:18   25   56:10    1:06    9   25:38         
   15   115   107 Ricardo Gotay            43 Melbourne Beach           FL 1:37:16    8    9:58    1:57   26   56:52    1:19   12   27:12         
   16   131    96 Ian Bohnen               44 Satellite Beach           FL 1:39:19   13   10:48    2:55   19   54:51    0:58   19   29:48         
   17   132    81 John Burr                42 Indian Harbour Beach      FL 1:39:25   11   10:13    4:24   23   56:06    0:46   15   27:58         
   18   145   274 Jeffrey Rosolowski       43 Palm Bay                  FL 1:40:02   29   16:00    3:06   11   51:09    1:08   16   28:41         
   19   147    74 Mauricio Castellon       40 Satellite Beach           FL 1:40:09   28   15:04    3:23   20   55:11    1:54    7   24:38         
   20   149    93 Michael Krebs            43 Satellite Beach           FL 1:40:32   15   11:06    2:56   13   52:31    1:12   28   32:48         
   21   160    86 Shawn Wilson             42 Palm Bay                  FL 1:42:09   27   14:14    3:17   30 1:00:23    0:48    5   23:30         
   22   163   273 Mark Spencer             42 Melbourne                 FL 1:42:19   21   12:11    4:21   21   55:29    1:23   17   28:56         
   23   164    95 Hernan Rojas             43 Melbourne                 FL 1:42:24   23   12:38    2:45   18   54:46    1:25   23   30:53         
   24   168    89 Tommy Enlow              43 Merritt Island            FL 1:43:24   20   11:56    2:29   17   54:46    1:48   26   32:28         
   25   173    90 Wesley Foster            43 Indian Harbour Beach      FL 1:43:49   16   11:10    3:41   24   56:09    1:49   24   31:03         
   26   185    98 Keith Schneider          44 Indialantic               FL 1:45:26    5    9:09    2:37   29   58:53    1:12   29   33:36         
   27   206    77 Matthew Mandese          41 Stuart                    FL 1:48:29   22   12:37    4:52   22   55:36    3:08   25   32:18         
   28   217    75 Robert Dow               40 Merritt Island            FL 1:50:57   31   17:20    3:29   15   54:04    1:18   27   32:48    2:00 
   29   243    88 Alexander Craig          43 Viera                     FL 1:55:52   24   12:53    3:44   27   58:09    1:54   30   39:13         
   30   246   275 Charles Borrelli         44 Palm Bay                  FL 1:57:30   14   11:00    4:16   28   58:50    2:57   31   40:28         
   31   266   277 Jim Maniscalco           44 Melbourne                 FL 2:08:06   30   16:04    4:46   31 1:04:26    1:39   32   41:13         
   32   268    83 Francisco Ruiz           42 Satellite Beach           FL 2:11:33   32   28:09    4:56   32 1:06:17    1:32   22   30:42         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10   114 Pat Jonas                48 Palm Bay                  FL 1:19:36   13   11:42    1:52    1   44:27    1:00    1   20:36         
    2    19   112 Andy Atkinson            48 Melbourne Beach           FL 1:22:46    8    9:03    1:57    3   47:35    1:02    2   23:11         
    3    40   102 Andy Cox                 46 Melbourne                 FL 1:28:18   11   10:21    2:57    2   45:32    1:18   10   28:12         
    4    49   104 Mark Russo               46 Orlando                   FL 1:29:28    7    8:55    2:28    4   47:43    0:57   15   29:26         
    5    56   109 Lawrence Luepschen       47 Lake Placid               FL 1:30:23   19   14:04    2:57    5   48:43    0:56    4   23:45         
    6    64   118 Jose Hixon               49 Melbourne Beach           FL 1:31:32    2    7:33    1:54   11   53:33    0:48    9   27:46         
    7    77   108 Jeff Hedrick             47 Viera                     FL 1:32:19   14   11:46    2:08    6   50:28    0:48    7   27:11         
    8    84   101 Kenny Boyle              46 Satellite Beach           FL 1:32:48   12   11:28    2:45   12   54:09    0:59    3   23:28         
    9   110   279 Enguels Morales          45 Palm Bay                  FL 1:36:17   17   13:37    3:42    9   52:47    1:00    5   25:13         
   10   121   599 Guy Chabot               47 Merritt Island            FL 1:37:49    4    8:38    3:29   14   54:56    2:00   13   28:46         
   11   125   105 Dan Flynn                47 Merritt Island            FL 1:38:43   18   13:57    3:08   10   53:30    1:21    6   26:49         
   12   144   309 William Devanney         46 Melbourne Beach           FL 1:40:01   10   10:12    2:50   18   57:43    0:50   12   28:28         
   13   159   281 William Preston          47 Merritt Island            FL 1:41:45   16   12:52    4:15   13   54:41    1:34   11   28:25         
   14   165   120 Steven Picerne           49 Satellite Beach           FL 1:42:37    1    7:25    2:17   17   56:14    1:11   20   35:31         
   15   166   113 Bill Jarvis              48 Cocoa                     FL 1:43:01   15   12:23    3:34    8   51:43    1:10   19   34:14         
   16   190   115 Donald Lent              48 Stony Brook               NY 1:45:57   22   15:52    3:30   16   55:58    1:15    8   27:22    2:00 
   17   203   117 Chester Straub           48 Melbourne Beach           FL 1:47:53    6    8:53    4:11   20 1:00:32    2:59   16   31:19         
   18   219   280 Tom Seaman               46 Melbourne                 FL 1:51:12   21   15:29    3:17   15   55:56    2:04   17   32:28    2:00 
   19   220   110 Edward Poe               47 Chantilly                 VA 1:51:27    5    8:51    5:35   22 1:06:12    1:41   14   29:10         
   20   225    99 John Faure               45 Melbourne Beach           FL 1:52:09    9   10:07    3:16   21 1:04:35    1:05   18   33:08         
   21   253   116 Mark Mikolajczyk         48 Satellite Beach           FL 2:01:01   20   15:10    4:02   19   58:51    1:17   21   41:43         
   22     0   119 Michael Johnson          49 Merritt Island            FL            3    8:09    2:26    7   51:28    1:14                      
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   125 Chris Altimari           51 Tampa                     FL 1:19:42    5    9:34    2:02    1   45:33    1:04    1   21:31         
    2    14   129 David Williams           51 Indian Harbour Beach      FL 1:20:45    1    8:23                                                   
    3    18   316 Jim Ronaldson            52 Melbourne Beach           FL 1:22:41    4    8:47    1:30    3   47:29    0:48    2   24:09         
    4    71   130 James Elmer              52 Cape Canaveral            FL 1:32:03    3    8:45    2:28    5   53:35    1:26    3   25:50         
    5    83   122 Glenn Latta              50 Melbourne                 FL 1:32:33    9   13:49    2:24    2   47:05    1:24    4   27:54         
    6   209   282 Timothy Benton           50 Deltona                   FL 1:49:00    8   13:03    3:41    6   54:11    2:31    8   35:35         
    7   221   127 Edward McEachron         51 Tallahassee               FL 1:51:43    2    8:28    2:26    8   58:43    2:21   10   39:47         
    8   223   124 Carl Von Achen           50 West Melbourne            FL 1:51:55   10   14:02    2:45    4   53:35    1:17   11   40:19         
    9   233   128 Joseph Werner            51 Melbourne                 FL 1:54:12   11   14:32    4:22   11 1:02:17    1:27    5   31:36         
   10   237   126 Shashin Desai            51 Indian Harbour Beach      FL 1:54:34   13   16:49    3:47    9 1:01:10    0:57    6   31:52         
   11   245   134 Gopal Gadodia            54 Indian Harbour Beach      FL 1:57:12    7   12:36    4:05   10 1:01:59    3:44    7   34:50         
   12   251   131 Larry Jernigan           52 Sebring                   FL 1:59:59    6   10:54    4:48   12 1:02:34    1:26   12   40:19         
   13   258   123 Francisco Rosado         50 Palm Bay                  FL 2:04:36   14   25:33    3:29    7   57:38    1:38    9   36:20         
   14   261   132 Michael Anderson         53 Vero Beach                FL 2:05:29   12   16:22                                                   
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   142 Rob Downey               58 Melbourne Village         FL 1:19:16    3   10:02    1:17    1   43:53    0:53    1   23:14         
    2    36   143 William Floyd            59 Tampa                     FL 1:27:30    2   10:00    2:03    2   48:55    1:16    3   25:17         
    3    87   140 Emmett Hummel            57 St. Cloud                 FL 1:33:25    1    9:31    2:10    4   51:48    1:36    5   28:21         
    4   101   139 Keith Kerley             56 Satellite Beach           FL 1:35:04    4   10:19    3:28    7   55:24    0:47    2   25:08         
    5   129   141 Lawrence Pacelli         57 Melbourne Beach           FL 1:39:04    5   12:06    4:02    5   53:12    0:53    6   28:53         
    6   153   135 Norm Johnson             55 Indialantic               FL 1:41:04    6   12:33    3:52    6   54:33    1:48    4   28:20         
    7   193   137 Fred Peterson            55 Malabar                   FL 1:46:12    7   18:15    2:22    3   50:37    1:07    7   31:54    2:00 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   111   146 David Leacock            61 Palm Bay                  FL 1:36:30    3   12:31    1:43    2   52:07    0:54    1   29:16         
    2   128   284 Stewart Chalmers         63 Indian Harbour Beach      FL 1:39:02    2   12:00    4:06    1   50:33    1:28    3   30:56         
    3   148   145 Robert MacNaught         60 Walton                    NY 1:40:23    1   10:38    3:17    3   54:13    1:52    2   30:25         
    4   277   147 Richard Koontz           62 Merritt Island            FL 2:22:04    4   19:43    4:55    4 1:10:52    2:48    4   43:48         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   208   148 Don Donovan              67 Machipongo                VA 1:48:54    1   13:36    4:11    1 1:00:18    1:03    1   29:47         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    37   267 Michael Melton           33 Melbourne                 FL 1:27:32   10   11:47    1:56    2   47:31    0:59    3   25:21         
    2    38   260 Beau French              27 Phenix City               AL 1:27:33    9   11:08    1:45    3   49:01    1:01    1   24:39         
    3    58   298 Sam Gill                 30 Melbourne                 FL 1:30:44    3    9:04    1:30    5   52:48    1:13    4   26:11         
    4    82   265 Daniel Hunger            33 Palm Bay                  FL 1:32:29    2    8:34    2:33    1   46:49    1:27    7   33:08         
    5    93   261 James Puerner            27 Vero Beach                FL 1:34:04    1    7:40    2:12    4   49:39    0:53   10   33:42         
    6   114   263 Jason Eckman             31 Palm Bay                  FL 1:37:07    7   10:54    2:51   10   58:01    0:38    2   24:45         
    7   141   259 Steve Gilbert            25 West Melbourne            FL 1:39:55    5    9:45    3:59    8   54:57    1:07    5   30:09         
    8   152   262 Leo Johnson Ii           30 Patrick Afb               FL 1:41:00   11   12:05    2:32    6   53:04    1:17    6   32:03         
    9   179   264 Dan Howick               33 Cocoa                     FL 1:44:30    4    9:25    3:29    9   56:37    1:30    9   33:31         
   10   201   269 Mark Miller              39 Indialantic               FL 1:47:48    6   10:10    2:26    7   54:14    1:18   11   39:42         
   11   234   266 Jonathan Krauser         33 Indialantic               FL 1:54:15    8   11:01    3:12   11 1:05:18    1:30    8   33:16         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43   276 Derek Heinlen            44 Melbourne                 FL 1:28:39    3   10:03    2:20    2   50:00    0:50    2   25:27         
    2    46   272 Jeff Roselip             42 Melbourne                 FL 1:29:05    1    8:57    2:20    1   49:24    0:47    3   27:40         
    3    70   271 Robert Baldwin           41 Melbourne Beach           FL 1:32:02    2    9:39    2:17    3   50:18    0:53    7   28:58         
    4   110   279 Enguels Morales          45 Palm Bay                  FL 1:36:17    8   13:37    3:42    5   52:47    1:00    1   25:13         
    5   145   274 Jeffrey Rosolowski       43 Palm Bay                  FL 1:40:02   10   16:00    3:06    4   51:09    1:08    5   28:41         
    6   159   281 William Preston          47 Merritt Island            FL 1:41:45    6   12:52    4:15    7   54:41    1:34    4   28:25         
    7   163   273 Mark Spencer             42 Melbourne                 FL 1:42:19    5   12:11    4:21    8   55:29    1:23    6   28:56         
    8   209   282 Timothy Benton           50 Deltona                   FL 1:49:00    7   13:03    3:41    6   54:11    2:31    9   35:35         
    9   219   280 Tom Seaman               46 Melbourne                 FL 1:51:12    9   15:29    3:17    9   55:56    2:04    8   32:28    2:00 
   10   246   275 Charles Borrelli         44 Palm Bay                  FL 1:57:30    4   11:00    4:16   10   58:50    2:57   10   40:28         
   11   266   277 Jim Maniscalco           44 Melbourne                 FL 2:08:06   11   16:04    4:46   11 1:04:26    1:39   11   41:13         
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    30    28 Tristan Byers            26 Orlando                   FL 1:26:30    3    8:28    1:43    6   55:25    0:24    1   20:31         
    2    54   308 Bryan Burns              42 Titusville                FL 1:29:58    4    9:32    2:07    3   54:24    0:38    2   23:18         
    3    57    15 Kenton Harris            22 Melbourne                 FL 1:30:41    1    6:18    2:09    9   58:22    0:26    3   23:28         
    4    59   297 Jason Haney              22 Indialantic               FL 1:30:51    2    8:25    4:11    1   47:26    1:46   10   29:05         
    5    62   305 Chris Cecilione          39 Indian Harbour Beach      FL 1:31:20    6    9:48    1:57    2   51:06    1:05    8   27:26         
    6    96    31 Jeffery Rueben           26 Melbourne                 FL 1:34:36    8   11:04    2:27    4   54:54    0:32    4   25:41         
    7   103   306 Lew Veltri               39 Suntree                   FL 1:35:19    5    9:41    1:58    7   56:00    0:44    6   26:59         
    8   113   304 Matthew White            38 West Melbourne            FL 1:36:50   10   11:17    3:01    5   55:15    1:17    5   26:02         
    9   144   309 William Devanney         46 Melbourne Beach           FL 1:40:01    7   10:12    2:50    8   57:43    0:50    9   28:28         
   10   192   302 John Malatino            37 Rockledge                 FL 1:46:07   11   11:25    3:03   11 1:03:19    1:15    7   27:07         
   11   214   300 James Duell              33 Palm Bay                  FL 1:49:57   12   12:13    3:47   10 1:01:15    0:59   11   31:45         
   12   254   299 David Dibernardo         32 Rockledge                 FL 2:01:33    9   11:12    3:06   12 1:13:36    1:02   12   32:39         
FEMALE OVERALL CHAMPION AND RUNNERS UP
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   165 Kimberly Hunger          28 Palm Bay                  FL 1:19:49   32   10:27    1:39    1   45:07    1:07    4   21:30         
    2    13   221 Suzie Enlow              45 Merritt Island            FL 1:20:38    4    8:16    1:34    2   46:00    0:34   11   24:14         
    3    15   215 Sue Matschner            43 Merritt Island            FL 1:21:48    1    7:37    1:41   10   50:23    0:48    3   21:20         
SPRINT TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    90   150 Sarah Wassmuth           18 West Melbourne            FL 1:33:37    2   10:30    2:29    2   57:38    1:09    1   21:53         
    2   142   149 Cassandra Rosolowski     16 Palm Bay                  FL 1:39:56    1    8:59    2:01    1   56:59    0:43    2   31:15         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    61   152 Melissa Iandoli          21 Gainesville               FL 1:31:00    2   10:21                                                   
    2    98   154 Lori Nedescu             24 Indian Harbour Beach      FL 1:34:47    3   11:10    2:18    1   52:05    2:02    1   25:14    2:00 
    3   116   153 Jamie Kennedy            24 Melbourne                 FL 1:37:16    1    9:25    1:55    2   59:10    0:43    2   26:05         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22   160 Diane Dabb               27 Palm Beach Gardens        FL 1:23:54    9   11:13    1:45    1   48:16    0:53    1   21:50         
    2    76   163 Laura Taylor             27 Melbourne                 FL 1:32:17    6   10:26    1:40    2   50:08    1:01    6   29:05         
    3   119   162 Tiffany Kleckner         27 Vero Beach                FL 1:37:43    3    9:31    2:40    5   58:00    0:46    2   26:47         
    4   127   285 Amanda Muller            29 Melbourne                 FL 1:38:46    4    9:35    2:15    3   54:41    1:05    7   31:13         
    5   143   158 Danielle Quinn           26 Melbourne                 FL 1:39:56    5   10:21    2:24    6   58:12    1:18    3   27:43         
    6   181   168 Trinity Graham           29 Palm Bay                  FL 1:45:02    2    8:06    3:05    4   57:33    1:29   11   34:51         
    7   189   155 Jaclyn Pancotti          25 Vero Beach                FL 1:45:55    8   11:03    2:20    8 1:03:14    0:39    4   28:40         
    8   191   157 Katie Halley             26 Melbourne                 FL 1:46:00   10   11:26    2:07    7   59:18    0:56    8   32:16         
    9   197   164 Lisa Gallagher           28 Vero Beach                FL 1:46:38    1    7:44    2:11   11 1:06:44    1:08    5   28:53         
   10   229   170 Jenni Melton             29 Indian Harbour Beach      FL 1:53:40   11   11:40    2:34    9 1:04:18    1:09   10   34:02         
   11   242   166 Vanessa Barnes           29 Jacksonville Beach        FL 1:55:41    7   10:45    3:15   10 1:04:27    1:15    9   34:02    2:00 
   12   262   167 Shelly Brumfield         29 Melbourne                 FL 2:06:05   12   11:59    4:00   12 1:09:54    1:15   12   38:58         
   13   272   159 Melissa Black            27 Palm Bay                  FL 2:13:17   13   12:41    3:05   13 1:14:44    1:16   13   41:33         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    33   183 Shelley Bowman           34 Viera                     FL 1:26:43    2    9:09    2:09    1   50:44    1:28    1   23:15         
    2    94   171 Kristine Brubaker        30 Melbourne                 FL 1:34:25    4    9:33    2:02    5   55:59    0:55    4   25:58         
    3   112   184 Kristin Ciuro            34 Melbourne                 FL 1:36:38    5    9:37    2:05    2   51:32    0:53   10   32:33         
    4   133   172 Raquel Degara            30 Ocala                     FL 1:39:25    6   10:29    2:40    8   59:21    1:01    3   25:55         
    5   140   175 Shana Crovo              31 Satellite Beach           FL 1:39:54   11   11:42    2:44    9   59:29    1:07    2   24:55         
    6   146   286 Casie Sloan              30 Melbourne Beach           FL 1:40:05    7   10:38    1:45    4   54:15    1:00    9   32:29         
    7   158   182 Virginia Propst          33 Gainesville               FL 1:41:36   15   17:39    2:36    3   52:39    1:12    5   27:32         
    8   169   176 Kim Heisel               31 Port Saint Lucie          FL 1:43:33    1    8:55    3:19    6   56:55    1:31    8   30:54    2:00 
    9   170   178 Amanda Rothery           31 West Melbourne            FL 1:43:36    8   10:46    2:10    7   58:14    0:58    6   29:30    2:00 
   10   231   179 Melissa Smith            31 Vero Beach                FL 1:53:58   14   14:32    3:15   11 1:04:57    1:37    7   29:38         
   11   248   296 Andrea Giangrosso        32 Viera                     FL 1:58:34   12   12:14    3:29   10 1:03:34    2:14   13   37:05         
   12   252   181 Lauren Obrien            33 Melbourne                 FL 1:59:59    9   11:22    4:03   12 1:05:07    2:04   14   37:25         
   13   260   310 Nadeena Power            34 Melbourne                 FL 2:05:08    3    9:27    2:42   14 1:18:27    1:06   11   33:28         
   14   271   173 Wendi Long               30 Satellite Beach           FL 2:13:16   10   11:38    3:54   13 1:14:35    1:39   15   41:32         
   15   275   180 Trisha White             31 Merritt Island            FL 2:14:26   13   12:49    5:55   15 1:19:35    2:15   12   33:54         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    16   200 Tamara Rice              38 Tampa                     FL 1:21:52    3    9:48    2:08    1   48:09    0:52    1   20:56         
    2    69   185 Ann Ehler                35 Viera                     FL 1:31:44    1    9:32    2:09    6   54:14    0:51    4   24:59         
    3    72   203 Michele Cass             39 Port St Lucie             FL 1:32:06    4   10:22    2:26    2   49:23    1:14    9   28:43         
    4    89   311 Kristin Apotsos          35 Melbourne Beach           FL 1:33:35   10   10:49    2:12   10   56:12    1:27    2   22:56         
    5   100   190 Michelle Mielke          36 Melbourne                 FL 1:34:50    5   10:24    2:01    3   51:16    0:43   16   30:28         
    6   102   191 Margarita Ruiz           36 Satellite Beach           FL 1:35:05    8   10:43    1:58    9   55:00    1:07    6   26:18         
    7   104   192 Devra Fain               37 West Melbourne            FL 1:35:37   22   12:31    3:04    8   54:44    1:29    3   23:51         
    8   108   195 Rachel Ryder             37 Merritt Island            FL 1:36:04   11   11:14    2:52    7   54:39    1:25    5   25:56         
    9   139   194 Ana McQueary             37 Indialantic               FL 1:39:52   24   13:28    1:52    5   53:18    1:42    7   27:35    2:00 
   10   154   199 Robin Potter             38 Indialantic               FL 1:41:05   14   11:37    2:53   13   57:27    0:59    8   28:10         
   11   157   202 Barbara Bailey           39 Rockledge                 FL 1:41:25    9   10:44    2:45   11   56:32    1:31   13   29:56         
   12   172   201 Beverly Rose             38 Melbourne                 FL 1:43:45   12   11:35    2:41   15   58:10    2:12   11   29:09         
   13   176   198 Dena Geist               38 Melbourne                 FL 1:44:03   17   11:45    3:10   12   57:23    2:20   12   29:26         
   14   177   193 Linda Marzano            37 Melbourne                 FL 1:44:04   15   11:42    2:54   16   59:31    0:54   10   29:05         
   15   182   187 Kara Marcinek            35 Indalantic                FL 1:45:09   18   11:51    2:12   14   57:37    1:09   17   32:22         
   16   194   319 Catherine Westbrook      36 Vero Beach                FL 1:46:16    2    9:46    3:39   18 1:01:20    1:09   15   30:24         
   17   198   186 Audra Lwin               35 Orlando                   FL 1:47:00   21   12:23    2:53   17 1:00:12    1:36   14   29:58         
   18   199   197 Melanie Clegg            38 Merritt Island            FL 1:47:04   13   11:36    4:14    4   53:12    2:27   21   35:36         
   19   213   196 Christina Vinson         37 Indialantic               FL 1:49:48    6   10:32    3:10   19 1:02:29    0:44   18   32:55         
   20   244   188 Andrea Shaffer           35 Viera                     FL 1:56:23    7   10:34    5:14   21 1:04:20    2:16   20   34:01         
   21   256   287 Beth Wenner              35 Orlando                   FL 2:03:09   19   11:53    2:38   20 1:03:38    1:59   24   43:02         
   22   265   205 Tania Rivers             39 West Melbourne            FL 2:07:13   16   11:44    3:18   22 1:10:43    2:06   22   39:24         
   23   274   312 Mary Dimoush             37 Merritt Island            FL 2:14:26   23   12:59    5:48   24 1:19:33    2:14   19   33:53         
   24   276   189 Heidi Glodowski          36 Rockledge                 FL 2:16:53   20   12:09    3:57   23 1:17:07    1:16   23   42:27         
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    20   231 Jackie Clifton           47 Palm Bay                  FL 1:23:02    5    9:30    1:33    3   50:18    0:43    1   21:00         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    91   216 Denise Keeby             44 Vero Beach                FL 1:33:41    6   11:16    2:24    1   50:45    1:03    2   28:15         
    2   107   212 Angie Preston            42 Merritt Island            FL 1:35:55    2    9:15    2:22    4   56:26    0:55    1   26:59         
    3   135   211 Maggie Picerne           42 Indian Harbour Beach      FL 1:39:27   13   12:26    3:16    2   52:58    1:19    4   29:31         
    4   150   214 Donna Hoven              43 Viera                     FL 1:40:47    3   10:39    2:59    3   55:45    1:31    6   29:55         
    5   183   313 Michelle Ryan            42 Melbourne                 FL 1:45:13    5   10:56    2:48    6   58:44    1:12    9   31:36         
    6   187   210 Verena Faure             42 Melbourne Beach           FL 1:45:35    4   10:46    3:12    5   56:54    1:26    8   31:18    2:00 
    7   188   217 Claudia O'Brien          44 Satellite Beach           FL 1:45:36   12   12:16    2:45    7   58:53    1:51    5   29:53         
    8   215   206 Sharon Alcorn            40 Melbourne Beach           FL 1:50:15    8   11:30    2:40   14 1:03:47    1:07    7   31:13         
    9   224   218 Andrea Schaffner         44 Cape Canaveral            FL 1:52:05   16   17:56    3:35    9 1:01:09    0:47    3   28:39         
   10   226   208 Debbi Walker             40 Melbourne                 FL 1:52:28    7   11:22    4:05   11 1:02:36    2:07   10   32:20         
   11   230   209 Kimberley Ellis          41 Deland                    FL 1:53:44   10   11:54    3:02    8 1:00:48    2:04   13   35:58         
   12   232   290 Karen Ramos              42 Satellite Beach           FL 1:54:08   11   12:11    3:38   12 1:02:41    0:53   11   32:47    2:00 
   13   241   317 Kelly Collazo            40 Melbourne                 FL 1:55:32    1    8:52    3:28   10 1:02:31    1:24   15   39:18         
   14   250   292 Mary Lent                44 Palm Bay                  FL 1:59:15                        13 1:03:26    2:08   14   38:58         
   15   269   291 Jennifer Profili         43 Marietta                  GA 2:11:40   15   13:21    4:28   16 1:15:37    2:30   12   35:46         
   16   273   288 K Gray Ambrosetti        42 Marietta                  GA 2:14:22    9   11:34    6:17   15 1:14:00    2:14   16   40:20         
   17   279   289 Kirsten Ladue            42 Marietta                  GA 2:38:52   14   12:46    5:06   17 1:36:00    1:06   17   43:56         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    48   241 Lisa Saturday            48 Palm Bay                  FL 1:29:14   11   11:05    2:10    1   49:03    0:54    2   26:04         
    2    78   229 Lori Wolfe Lazorik       46 Fort Pierce               FL 1:32:21   12   11:25    2:14    3   53:05    1:26    1   24:13         
    3    99   222 Kelly Fanto              45 Satellite Beach           FL 1:34:48   13   11:35                                                   
    4   117   244 Lynn Pucci               49 Indialantic               FL 1:37:37    3   10:26    2:16    4   53:46    1:14    4   27:57    2:00 
    5   120   224 Mariangie Blake          46 Grant                     FL 1:37:45    9   10:59    2:30    2   52:59    0:41    5   28:37    2:00 
    6   122   219 Kerry Benson             45 Nesconset                 NY 1:38:18   14   11:49    3:04   10   56:19    0:51    3   26:17         
    7   126   220 Mary-Ann Benton          45 Deltona                   FL 1:38:44    5   10:42    2:14    6   54:33    1:31   11   29:45         
    8   136   233 Karen Keezel             47 Orlando                   FL 1:39:37    2   10:10    2:38    8   56:03    1:34    8   29:15         
    9   156   234 Jodi Keller              47 Melbourne                 FL 1:41:14   10   11:00    3:05    9   56:17    1:25    9   29:28         
   10   174   240 Laurie Jones             48 Melbourne Beach           FL 1:43:49   15   12:01    2:10   12   57:50    1:15   15   30:34         
   11   180   236 Christy Smith            47 Malabar                   FL 1:44:33   21   16:32    2:53    5   54:08    1:15   12   29:47         
   12   184   294 Jill Jernigan            49 Sebring                   FL 1:45:15    4   10:37    2:57   13   59:18    1:01   16   31:24         
   13   195   225 Beverly Howald           46 Melbourne                 FL 1:46:30   16   12:13    2:26   16 1:00:00    2:05   13   29:48         
   14   196   293 Teresa Williams          47 Merritt Island            FL 1:46:33    6   10:50    2:58   11   57:20    2:00   17   33:27         
   15   204   242 Zee Tenewitz             48 Melbourne Beach           FL 1:48:07   17   12:35    3:25   17 1:01:55    1:29    6   28:45         
   16   205   223 Janis Lenderman          45 Merritt Island            FL 1:48:27    8   10:58    4:21   15   59:40    2:33    7   28:57    2:00 
   17   227   239 Pauline Jonas            48 Palm Bay                  FL 1:52:40    7   10:51    3:10   20 1:07:06    1:06   14   30:29         
   18   228   237 Jennifer Straub          47 Melbourne Beach           FL 1:52:56   18   14:07    3:30   14   59:31    1:21   18   34:28         
   19   240   238 Betsy French             48 South Patrick Shores      FL 1:55:27   20   15:33    4:01    7   56:01    1:44   20   36:10    2:00 
   20   247   227 Marie Odom               46 Tampa                     FL 1:57:55    1    8:34    2:50   18 1:02:43    2:08   21   41:42         
   21   255   230 Fiona Wright             46 Palm Bay                  FL 2:02:10   22   21:37    4:36   19 1:05:04    1:10   10   29:45         
   22   264   226 Doreen Hummel            46 West Melbourne            FL 2:06:22   19   14:44    4:45   21 1:09:26    1:41   19   35:48         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    44   253 Shelley Christian        52 Merritt Island            FL 1:28:44    5   10:36    2:27    1   48:54    1:06    1   25:42         
    2    66   249 Susan Daly               51 Melbourne                 FL 1:31:35    6   11:01    2:17    2   51:03    0:56    2   26:19         
    3   155   598 Amy Lacy                 54 Indialantic               FL 1:41:07    7   11:02    2:53    5   58:11    1:15    3   27:48         
    4   167   250 Kathy Williams           51 Indian Harbour Beach      FL 1:43:22    1    8:51    2:58    3   57:28    1:37    5   32:30         
    5   200   246 Marianne Fraser          50 Melbourne                 FL 1:47:24    3    9:57    3:11    4   58:05    1:57    4   32:17    2:00 
    6   210   248 Suzette Tennant          50 Melbourne Beach           FL 1:49:15    9   12:19    2:29    6   59:01    1:56    6   33:32         
    7   218   255 Susan Goodman            54 Indialantic               FL 1:50:59    2    9:44    3:38    8 1:02:37    1:02    7   34:00         
    8   222   251 Sharon Trainor-Hadmack   51 Melbourne                 FL 1:51:54    8   11:29    3:09    7 1:00:15    1:24    9   35:39         
    9   235   245 Diane Caruso             50 Valkaria                  FL 1:54:15    4   10:05    3:26    9 1:05:33    1:02    8   34:11         
   10   278   252 Jacqueline Watson        51 Melbourne                 FL 2:33:43   10   31:24    5:03   10 1:17:52    2:32   10   36:54         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   175   256 Diane Spicer             56 Tampa                     FL 1:43:50    1   11:49    2:53    1   58:32    0:59    1   29:39         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   249   257 Kathryn Koontz           63 Merritt Island            FL 1:58:52    1   15:21    3:27    1 1:04:52    2:14    1   32:59         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   263   258 Willy Moolenaar          67 Indialantic               FL 2:06:08    1   17:29    3:20    1 1:09:18    1:27    1   34:36         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   127   285 Amanda Muller            29 Melbourne                 FL 1:38:46    1    9:35    2:15    2   54:41    1:05    1   31:13         
    2   146   286 Casie Sloan              30 Melbourne Beach           FL 1:40:05    2   10:38    1:45    1   54:15    1:00    2   32:29         
    3   248   296 Andrea Giangrosso        32 Viera                     FL 1:58:34    4   12:14    3:29    3 1:03:34    2:14    3   37:05         
    4   256   287 Beth Wenner              35 Orlando                   FL 2:03:09    3   11:53    2:38    4 1:03:38    1:59    4   43:02         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   184   294 Jill Jernigan            49 Sebring                   FL 1:45:15    1   10:37    2:57    2   59:18    1:01    1   31:24         
    2   196   293 Teresa Williams          47 Merritt Island            FL 1:46:33    2   10:50    2:58    1   57:20    2:00    3   33:27         
    3   232   290 Karen Ramos              42 Satellite Beach           FL 1:54:08    4   12:11    3:38    3 1:02:41    0:53    2   32:47    2:00 
    4   250   292 Mary Lent                44 Palm Bay                  FL 1:59:15                         4 1:03:26    2:08    5   38:58         
    5   269   291 Jennifer Profili         43 Marietta                  GA 2:11:40    6   13:21    4:28    6 1:15:37    2:30    4   35:46         
    6   273   288 K Gray Ambrosetti        42 Marietta                  GA 2:14:22    3   11:34    6:17    5 1:14:00    2:14    6   40:20         
    7   279   289 Kirsten Ladue            42 Marietta                  GA 2:38:52    5   12:46    5:06    7 1:36:00    1:06    7   43:56         
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                      St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ========================= == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    89   311 Kristin Apotsos          35 Melbourne Beach           FL 1:33:35    2   10:49    2:12    1   56:12    1:27    1   22:56         
    2   183   313 Michelle Ryan            42 Melbourne                 FL 1:45:13    3   10:56    2:48    2   58:44    1:12    2   31:36         
    3   260   310 Nadeena Power            34 Melbourne                 FL 2:05:08    1    9:27    2:42    5 1:18:27    1:06    3   33:28         
    4   264   226 Doreen Hummel            46 West Melbourne            FL 2:06:22    6   14:44    4:45    3 1:09:26    1:41    5   35:48         
    5   265   205 Tania Rivers             39 West Melbourne            FL 2:07:13    4   11:44    3:18    4 1:10:43    2:06    6   39:24         
    6   274   312 Mary Dimoush             37 Merritt Island            FL 2:14:26    5   12:59    5:48    6 1:19:33    2:14    4   33:53         
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head USAT Referee
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
   14 5.10f Position                    2:00 
   75 5.10a Drafting                    2:00 
  115 5.10a Drafting                    2:00 
  137 5.10d Blocking                    2:00 
  154 7.2 Placement of Equipment        2:00 
  166 5.10a Drafting                    2:00 
  176 5.10a Drafting                    2:00 
  178 5.10a Drafting                    2:00 
  194 5.10a Drafting                    2:00 
  210 5.10a Drafting                    2:00 
  223 3.4i Unauthorized Accessories     2:00 
  224 5.10a Drafting                    2:00 
  238 3.4i Unauthorized Accessories     2:00 
  244 5.10a Drafting                    2:00 
  246 5.10a Drafting                    2:00 
  280 5.10d Blocking                    2:00 
  290 3.4h Abandoned Equipment          2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  278 3.4b Unsportsmanlike Conduct        1:33:55                            1:07   30:08 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com