LongDoggers Beach Challenge 5k
September 26, 2009; Indialantic, FL
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions:
batista@5kracedirector.com

 

Men: 0-14 15-18 19-29 30-34 35-39 40-45 46-49 50-54 55-60 61-69 70-99
Women: 0-14 15-18 19-29 30-34 35-39 40-45 46-49 50-54 55-60 61-69 70-99

 

Overall Female Overall Winners

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Jessica Crate           Melbourne  FL         560             2      20:24.8    6:35/M             
Top

Overall Male Overall Winners

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    John Davis              Melbourne  FL         564             1      19:26.2    6:16/M             
Top

Female 14 and under

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Taylor Ziade            Indiatlantic  FL      490            48      27:18.2    8:48/M             
       2    Ally Jamie              Indialantic  FL       172            77      29:26.4    9:30/M             
       3    Smarissa Willamson      Merritt Island  FL    361           203      37:18.6   12:02/M             
       4    Monica Blaue            Merritt Island  FL     38           204      37:19.2   12:02/M             
       5    Hannah Montgomery       Palm Bay  FL          373           265      46:13.3   14:55/M             
       6    Laina Wilson            Indiatlantic  FL      489           266      46:23.8   14:58/M             
       7    Robyn Ziade             Indiatlantic  FL      488           267      46:23.8   14:58/M             
       8    Kaylee Kraver           Merritt Island  FL    456           271      47:04.5   15:11/M             
       9    Sunni Kington           Merritt Island  FL    193           276      47:49.6   15:25/M             
      10    Madison Watt            Indiatlantic  FL      504           281      50:29.8   16:17/M             
      11    Sarah Keyser            Indialantic  FL       191           282      50:32.5   16:18/M             
      12    Michelle Adams          Melbourne Beach  FL     3           292      53:59.0   17:25/M             
      13    Margot Jamie            Indialantic  FL       173           309    1:00:23.9   19:29/M             
      14    Malley Goodwin          Indiatlantic  FL      572           313    1:03:28.7   20:28/M             
      15    Jordan Smith            Indialantic  FL       439           318    1:11:40.6   23:07/M             
Top

Male 14 and under

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Bryson Smith            Indialantic  FL       438            15      23:55.3    7:43/M             
       2    Steven Cross            Merritt Island  FL     81            16      23:59.7    7:44/M             
       3    Jason Rife              Indialantic      FL   417            20      24:19.1    7:51/M             
       4    Michael Miller          Satellite Beach  FL   250            44      27:10.1    8:46/M             
       5    Gregory Topp            Melbourne Beach  FL   342            46      27:17.4    8:48/M             
       6    Paul Jamie              Indialantic  FL       171            50      27:21.6    8:49/M             
       7    Michael Leary           Satellite Beach  FL   206            52      27:50.7    8:59/M             
       8    Ethan Leary             Satellite Beach  FL   205            75      29:23.5    9:29/M             
       9    Ryan Mason              Indialantic  FL       227            82      29:41.3    9:35/M             
      10    Alex Aboutanos          Indiatlantic  FL      492           100      30:55.2    9:58/M             
      11    Josh Adams              Melbourne  FL         545           108      31:16.8   10:05/M             
      12    Hugh Bain               Indialantic  FL       394           114      31:29.1   10:09/M             
      13    Daniel Arborgast        Indialantic  FL       380           140      33:13.9   10:43/M             
      14    Sean Pemberton          Merritt Island  FL    273           141      33:18.2   10:45/M             
      15    Luke Rosser             Groveland  FL         286           205      37:25.8   12:04/M             
      16    Samuel Lack             Melbourne Beach  FL   201           219      39:03.1   12:36/M             
      17    Hunter Chisholm         Palm Bay              382           224      39:25.5   12:43/M             
      18    Michael Singer          Indian Harbour Beac   376           230      39:44.7   12:49/M             
      19    Steven Nowak            Merritt Island  FL    266           232      39:57.5   12:53/M             
      20    Mikey Goodwin           Indiatlantic  FL      569           234      40:05.3   12:56/M             
      21    Andrew Rosser           Groveland  FL         285           243      41:06.2   13:15/M             
      22    Christian Ford          Palm Bay  FL          527           251      42:52.0   13:50/M             
      23    Ethan Murray            Indialantic  FL       391           263      45:30.4   14:41/M             
      24    Trey Shaw               W.melbourne  FL       301           269      46:58.1   15:09/M             
      25    Josh Kraver             Merritt Island  FL    455           270      47:03.1   15:11/M             
      26    Joshua Ford             Palm Bay  FL          526           274      47:15.8   15:15/M             
      27    Matthew Mestayer        Indiatlantic  FL      557           280      50:14.7   16:12/M             
      28    Ian Maxik               Indiatlantic  FL      451           295      55:16.1   17:50/M             
      29    Dylan Maxik             Indiatlantic  FL      452           296      55:32.3   17:55/M             
      30    Danny Logan             Indialantic  FL       406           300      57:16.2   18:28/M             
      31    Jack Rosser             Groveland  FL         287           314    1:03:53.7   20:36/M             
Top

Female 15 to 18

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Traci Holder            Malabar  FL           157           109      31:20.4   10:06/M             
Top

Male 15 to 18

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Jacob Easterling        Malabar  FL           111            86      29:59.5    9:40/M             
       2    Drew Davis              Indiatlantic  FL      493           190      36:02.7   11:37/M             
Top

Female 19 to 29

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Nicole William          Viera  FL             508            17      24:00.3    7:45/M             
       2    Megan Jaunich           Satellite Beach  FL   176            19      24:08.0    7:47/M             
       3    Holly Stafford          Deerfield Beach  FL   320            24      24:53.1    8:02/M             
       4    Kelsey Kramer           Satellite Beach  FL   546            27      25:16.6    8:09/M             
       5    Krystal Sinclair        Indian Harbor  FL     484            32      25:59.4    8:23/M             
       6    Sarah Walker            Palm Bay  FL          354            45      27:15.7    8:47/M             
       7    Jamie Guth              Satellite Beach  FL   145            49      27:20.9    8:49/M             
       8    Elyse Autrey            Indialantic  FL        16            56      28:09.9    9:05/M             
       9    Jamie Kennedy           Satellite Beach  FL   501            84      29:53.0    9:38/M             
      10    Montana Smith           Malabar  FL           313           110      31:21.0   10:07/M             
      11    Angela Cook             Palm Bay  FL          521           129      32:36.4   10:31/M             
      12    Noreen Moy              Melbourne  FL         575           135      33:04.6   10:40/M             
      13    Elizabeth German        Palm Bay  FL          139           155      34:08.3   11:01/M             
      14    Mindy Middleton         Indian Harbour Beac   247           174      35:10.9   11:21/M             
      15    Gail Hudson             Satellite Beach  FL   162           183      35:36.8   11:29/M             
      16    Natasha Mroczek         Indialantic  FL       261           185      35:39.7   11:30/M             
      17    Teresa Mazza            Winter Garden  FL     230           193      36:28.2   11:46/M             
      18    Rachel Montgomery       Palm Bay  FL          374           206      37:57.7   12:15/M             
      19    Jacquelyn Smith         Palm Bay  FL          312           207      38:03.4   12:16/M             
      20    Lacey Sharkey           Melbourne  FL         297           218      39:00.1   12:35/M             
      21    Whitney Douglas         West Melbourne  FL    549           231      39:56.4   12:53/M             
      22    Bridgett Turner         Melbourne  FL         343           241      40:52.7   13:11/M             
      23    Melissa Mierzwa         Cocoa  FL             248           245      41:17.7   13:19/M             
      24    Jessica Parrot          Las Vegas  NV         399           264      45:31.3   14:41/M             
      25    Alexis Blanken          Palm Bay  FL          473           273      47:11.2   15:13/M             
      26    Melinda Szorger         West Melbourne  FL    335           287      52:26.3   16:55/M             
      27    Maryann Holt            Cocoa  FL             159           298      56:54.8   18:21/M             
Top

Male 19 to 29

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Mike Olson              Melbourne  FL         270             3      20:26.3    6:35/M             
       2    Ryan Oates              Rockledge  FL         268             8      21:39.0    6:59/M             
       3    Carl Busby              Palm Bay  FL           48            21      24:24.6    7:52/M             
       4    Chase Bunker            Palm Bay  FL          460            40      26:51.2    8:40/M             
       5    Derek Fritsche          Indiatlantic  FL      465            47      27:18.1    8:48/M             
       6    Nathan Moreau           Palm Bay  FL          260            68      29:04.6    9:23/M             
       7    Johan Woger             Melbourne  FL         366            70      29:09.1    9:24/M             
       8    Ryan Carpenter          W.melbourne  FL        58            74      29:22.6    9:28/M             
       9    Zach Douglas            West Melbourne  FL    548            93      30:23.8    9:48/M             
      10    Davey Brinkman          Cocoa  FL              44            95      30:40.0    9:54/M             
      11    Michael Cruz            Palm Bay  FL          466           126      32:13.8   10:24/M             
      12    Robert Stuhlmiller      Melbourne  FL         331           242      40:54.1   13:12/M             
Top

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Kerstin Dea             Rockledge  FL         570            78      29:29.6    9:31/M             
       2    Trisha Fish             Merritt Island  FL    540            96      30:42.7    9:54/M             
       3    Christine Black         Merritt Island  FL     35           103      31:05.2   10:02/M             
       4    Susan Maxik             Indiatlantic  FL      450           104      31:06.8   10:02/M             
       5    Karyn Gaudy             Melbourne  FL         136           107      31:14.0   10:05/M             
       6    Cristie Sinclair        Merritt Island  FL    306           116      31:37.0   10:12/M             
       7    Elizabeth Counsman      Indialantic  FL        76           120      31:58.5   10:19/M             
       8    Christine Davis         Melbourne  FL         428           122      32:02.9   10:20/M             
       9    Shea Mason              Indialantic  FL       226           124      32:10.1   10:23/M             
      10    Cindy Williamson        Melbourne  FL         364           130      32:42.6   10:33/M             
      11    Kelly Rauch             Orlando  FL           392           134      33:03.6   10:40/M             
      12    Chelcia McLellan        Merritt Island  FL    241           157      34:13.0   11:02/M             
      13    Casey Gilbert           Melbourne Beach  FL   140           158      34:23.0   11:05/M             
      14    Susan Houts             Palm Bay  FL          161           161      34:28.7   11:07/M             
      15    Jennifer Carver         Melbourne  FL          61           165      34:39.6   11:11/M             
      16    Erika Mazzella          Indialantic  FL       232           168      34:48.1   11:14/M             
      17    Wendy Dunegan           Rockledge  FL         104           208      38:05.6   12:17/M             
      18    Kathleen Shoda          Satellite Beach  FL   304           220      39:12.3   12:39/M             
      19    Linda Jose              Largo  FL             500           223      39:24.6   12:43/M             
      20    Jamie Jordan            Palm Bay  FL          181           226      39:29.3   12:44/M             
      21    April Stewart           Cocoa  FL             324           244      41:15.5   13:18/M             
      22    Dana Beattie            Indialantic  FL        27           248      41:36.4   13:25/M             
      23    Angela Bundesen         Palm Bay  FL           46           262      45:28.0   14:40/M             
      24    Cindy Holt              Merritt Island  FL    520           299      57:01.8   18:24/M             
Top

Male 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Ricky Connor            Melbourne  FL          74            18      24:02.8    7:45/M             
       2    Derek Duflo             Melbourne  FL         101            22      24:30.8    7:54/M             
       3    Tim Dunegan             Rockledge  FL         103            51      27:25.6    8:51/M             
       4    Adam Harris             Rockledge  FL         153            53      27:51.7    8:59/M             
       5    Aubrey Barrett          Rockledge  FL          25            55      28:02.9    9:03/M             
       6    Steve Tubbs             Indiatlantic  FL      555            62      28:24.8    9:10/M             
       7    Cameron Cole            Melbourne  FL          71            66      28:45.7    9:16/M             
       8    Russell Sinclair        Merritt Island  FL    307            94      30:36.0    9:52/M             
       9    Jamie Twick             Indiatlantic  FL      566           143      33:24.4   10:46/M             
      10    Chris Beattie           Indialantic  FL        28           187      35:46.2   11:32/M             
      11    Peter Black             Merritt Island  FL     36           209      38:10.1   12:19/M             
      12    Eric Holt               Cocoa  FL             160           255      43:05.7   13:54/M             
Top

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Kelly Serra             Fruitland Park  FL    292            38      26:30.0    8:33/M             
       2    Julia Long              Indialantic  FL       217            67      28:54.0    9:19/M             
       3    Anne Marie Chamberlin   Satellite Beach  FL   536            87      29:59.8    9:40/M             
       4    Colleen McNatt          Satellite Beach  FL   243           101      30:56.6    9:59/M             
       5    Trish Facciobene        Valkaria  FL          118           112      31:26.8   10:08/M             
       6    Dena Geist              Melbourne  FL         137           132      32:54.0   10:37/M             
       7    Mary McCarthy           Indiatlantic  FL      530           139      33:13.7   10:43/M             
       8    Lucy Goldin             Davie  FL             141           151      33:46.9   10:54/M             
       9    Cyndi Baggette          Melbourne  FL          18           159      34:25.4   11:06/M             
      10    Tonya June              Rockledge  FL         182           160      34:26.9   11:06/M             
      11    Charlee Anzalone        Indialantic  FL         9           172      35:05.9   11:19/M             
      12    Jennifer Shaw           W.melbourne  FL       300           173      35:08.3   11:20/M             
      13    Tracie Kaszok           Palm Bay  FL          186           175      35:17.2   11:23/M             
      14    Jodi Campbell           Indialantic  FL        53           176      35:21.0   11:24/M             
      15    Kim Reidel              Indiatlantic  FL      547           192      36:21.5   11:44/M             
      16    Natalie Bobleter        Palm Bay  FL           39           194      36:33.6   11:47/M             
      17    Kara Marcimer           Indiatlantic  FL      458           210      38:19.5   12:22/M             
      18    Bonnie Lovett           Melbourne  FL         219           213      38:32.1   12:26/M             
      19    Becky Redish            Vero Beach  FL        278           214      38:32.9   12:26/M             
      20    Cheryl Sottile          Indialantic  FL       317           216      38:35.0   12:27/M             
      21    Layla Schumacher        Indiatlantic  FL      472           221      39:16.9   12:40/M             
      22    Bari Russack-Cradeur    Rockledge  FL         289           240      40:52.1   13:11/M             
      23    Sarah Karp              Indialantic  FL       184           247      41:32.8   13:24/M             
      24    Jennifer Hadcock        Melbourne  FL         146           261      44:59.9   14:31/M             
      25    Brenda Civita           Palm Bay  FL          525           294      55:11.4   17:48/M             
      26    Billie Jo Leep          Indian Harbour Beac   209           303      57:56.4   18:41/M             
      27    Wendy Christiansen      Satellite Beach  FL    68           305      58:43.7   18:56/M             
Top

Male 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    William Conyers         Palm Bay  FL          370            36      26:22.5    8:30/M             
       2    Richard Rozycki         Melbourne  FL         288            92      30:23.3    9:48/M             
       3    Sheridan Shelley        Indialantic  FL       302           137      33:08.9   10:41/M             
       4    Jeff Hadcock            Melbourne  FL         147           156      34:10.7   11:01/M             
       5    Charles Van Etten       Indian Harbour Beac   347           169      34:52.7   11:15/M             
       6    Bruce Jacobs            Indian Harbor Beach   427           181      35:33.4   11:28/M             
       7    Stephen Wagor           Palm Bay  FL          352           197      36:48.7   11:52/M             
       8    Tim Murray              Indialantic  FL       393           268      46:39.5   15:03/M             
       9    Allen Civita            Palm Bay  FL          524           275      47:16.1   15:15/M             
      10    Jeffrey Christiansen    Satellite Beach  FL    69           306      58:43.7   18:56/M             
      11    Jim Watts               Melbourne  FL         357           308      59:04.6   19:03/M             
Top

Female 40 to 45

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Tina Kraver             Merritt Island  FL    454            37      26:23.4    8:31/M             
       2    Terry Ferrisi           Melbourne  FL         505            43      27:05.1    8:44/M             
       3    Antoniette McCarthy     Indian Harbor Beach   403            65      28:44.3    9:16/M             
       4    Michelle Sirounis       Indian Harbour Beac   310            76      29:26.3    9:30/M             
       5    Sally Wright            Palm Bay  FL          420            79      29:29.9    9:31/M             
       6    Cathy Friedel           Satellite Beach  FL   134            89      30:14.9    9:45/M             
       7    Becky Grant             Rockledge  FL         543           142      33:22.2   10:46/M             
       8    Lorie Shaull            Washington  DC        494           147      33:32.0   10:49/M             
       9    Reginda Devanney        Melbourne Beach  FL    95           152      33:52.2   10:55/M             
      10    Marti Watt              Indiatlantic  FL      503           163      34:30.5   11:08/M             
      11    Lisa Carrigan           Cocoa  FL              59           166      34:39.7   11:11/M             
      12    Sam Anzalone            Indialantic  FL        10           171      35:05.7   11:19/M             
      13    Lesliena Matthews       Satellite Beach  FL   229           178      35:28.7   11:26/M             
      14    Shelly Williamson       Merritt Island  FL    365           180      35:32.6   11:28/M             
      15    Melissa Taylor          Port St John  FL      340           184      35:37.0   11:29/M             
      16    Patricia Savage         Merritt Island  FL    291           186      35:41.5   11:31/M             
      17    Tracie Deakins          Cocoa  FL              89           198      36:53.4   11:54/M             
      18    Kristi Barberie         Ocala  FL              21           200      36:57.9   11:55/M             
      19    Elizabeth Mojica        Melbourne Beach  FL   255           215      38:33.3   12:26/M             
      20    Mindy Keyser            Indialantic  FL       190           227      39:30.1   12:45/M             
      21    Tina Buchanan           Rockledge  FL          45           228      39:36.9   12:46/M             
      22    Paula Markardt          Canton  GA            224           233      40:03.5   12:55/M             
      23    Terri Burdine           Titusville  FL        561           237      40:15.1   12:59/M             
      24    Michelle Silvaroli      Rockledge  FL         305           250      42:15.6   13:38/M             
      25    Kathy Adams             Melbourne  FL         437           256      43:08.5   13:55/M             
      26    Mary Leckey             Satellite Beach  FL   207           258      43:27.5   14:01/M             
      27    Stacy Krebs             Melbourne Beach  FL   198           277      48:29.1   15:38/M             
      28    Justine Winton          Satellite Beach  FL   414           278      49:14.3   15:53/M             
      29    Valerie Woods Roe       Melbourne  FL         282           279      49:28.7   15:57/M             
      30    Debora Etheridge        Saint Cloud  FL       113           307      58:48.7   18:58/M             
      31    Lynn Jamie              Indialantic  FL       169           310    1:00:28.0   19:30/M             
Top

Male 40 to 45

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Trent Smith             Indialantic  FL       440             7      21:35.7    6:58/M             
       2    Albert Steiginga        Indiatlantic  FL      446            11      23:00.2    7:25/M             
       3    Bob Maggie              Palm Bay  FL          563            14      23:48.9    7:41/M             
       4    Dave Hernandez          Palm Bay  FL          513            23      24:36.8    7:56/M             
       5    Klye Chisholm           Palm Bay              383            31      25:56.3    8:22/M             
       6    Christopher Ceciliome   Satellite Beach  FL    62            33      26:18.3    8:29/M             
       7    David Donovan           Indialantic  FL        99            35      26:20.1    8:30/M             
       8    Damien Share            Indiatlantic  FL      461            42      26:56.1    8:41/M             
       9    Keith Marth             Ocala  FL             225            58      28:15.8    9:07/M             
      10    Jim Hill                St. Simons Island     499            61      28:23.8    9:09/M             
      11    Neil Schanstra          Palm Bay  FL          496            64      28:39.6    9:15/M             
      12    Rick Hall               Indialantic  FL       149            71      29:12.3    9:25/M             
      13    Marc Jamie              Indialantic  FL       170            80      29:33.7    9:32/M             
      14    Dana Friedel            Satellite Beach  FL   133            90      30:15.1    9:45/M             
      15    Gerald Craven           Palm Bay  FL          429           105      31:09.3   10:03/M             
      16    Keith Krebs             Melbourne Beach  FL   197           119      31:51.1   10:16/M             
      17    Al Hagopian             Indialatic  FL        148           123      32:04.9   10:21/M             
      18    Tracy Winton            Satellite Beach  FL   413           128      32:25.8   10:27/M             
      19    John Noll               Satellite Beach  FL   554           196      36:38.6   11:49/M             
      20    Jonathan Lack           Melbourne Beach  FL   200           201      37:07.1   11:58/M             
      21    Paul Berube             Indiatlantic  FL      534           217      38:59.8   12:35/M             
      22    John Karp               Indialantic  FL       185           249      42:05.5   13:35/M             
      23    Greg Kraver             Merritt Island  FL    453           272      47:04.8   15:11/M             
      24    Dan Mestater            Indiatlantic  FL      558           290      53:35.3   17:17/M             
      25    Jude Chassagne          Melbourne  FL          64           311    1:01:17.7   19:46/M             
      26    Doug Dombroski          Viera  FL             387           315    1:05:05.1   21:00/M             
Top

Female 46 to 49

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Debra Johansen          Indian Harbour Beach  178            34      26:18.5    8:29/M             
       2    Sheila Felock           Melbourne Beach  FL   123            54      27:58.0    9:01/M             
       3    Holly Herrmann          Satellite Beach  FL   155           125      32:10.9   10:23/M             
       4    Linda McKee             Melbourne  FL         237           127      32:21.7   10:26/M             
       5    Jennifer Straub         Melbourne Beach  FL   329           146      33:31.7   10:49/M 
       6    Linda Carter            Indialantic FL         60		148      33:46.7   10:52/M	         	            
       7    Mary Goodwin            Indiatlantic  FL      571           153      34:04.1   10:59/M             
       8    Flo Holden              Satellite Beach  FL   156           162      34:29.9   11:07/M             
       9    Erica Leiser            Satellite Beach  FL   212           167      34:43.2   11:12/M             
      10    Ann Savage              Winter Springs  FL    290           170      34:55.8   11:16/M             
      11    Barbara Alonso          Palm Bay  FL            5           179      35:28.9   11:26/M             
      12    Cindy Autrey            Indialantic  FL        15           202      37:11.6   12:00/M             
      13    Sondra Danfelo          Melbourne  FL          87           212      38:30.9   12:25/M             
      14    Vicki Logan             Indian Harbour Beac   215           238      40:27.3   13:03/M             
      15    Bobbie Lemieux          Melbourne  FL         475           239      40:48.0   13:10/M             
      16    Christine Adams         Melbourne Beach  FL     1           246      41:27.3   13:22/M             
      17    Connie Baxter           Malabar  FL           565           285      52:12.8   16:50/M             
      18    Monica Shelton          Rockledge  FL         303           286      52:26.0   16:55/M             
      19    Laura Lewis             Indiatlantic  FL      559           291      53:37.9   17:18/M             
      20    Anne Logan              Indialantic  FL       405           301      57:18.5   18:29/M             
Top

Male 46 to 49

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Matt Carter             Satellite Beach  FL   550             6      21:24.2    6:54/M             
       2    Michael Adams           Melbourne Beach  FL     2             9      22:30.6    7:15/M             
       3    Tony Bils               Indialantic  FL       416            12      23:20.1    7:32/M             
       4    David McClure           Melbourne Beach  FL   235            25      24:58.3    8:03/M             
       5    Timothy Switzer         Indialantic  FL       381            28      25:19.2    8:10/M             
       6    Jay Claybaugh           Indian Harbor  FL      70            30      25:48.0    8:19/M             
       7    Keith Stanley           Satellite Beach  FL   322            69      29:04.7    9:23/M             
       8    Scott Leiser            Satellite Beach  FL   213           136      33:07.6   10:41/M             
       9    Dan Smith               Melbourne  FL         314           138      33:12.5   10:43/M             
      10    Chester Straub          Melbourne Beach  FL   330           145      33:31.5   10:49/M             
      11    Curt Barchard           Satellite Beach  FL    23           150      33:43.5   10:53/M             
      12    Joe Keyser              Indialantic  FL       189           189      36:00.6   11:37/M             
      13    Andy Collamore          Melbourne  FL          72           211      38:29.8   12:25/M             
      14    Duane Smith             Indiatlantic  FL      483           222      39:17.6   12:40/M             
      15    Mark Wilson             Indialantic  FL       398           229      39:43.2   12:49/M             
      16    Timothy Miller          West Melbourne  FL    252           288      53:10.4   17:09/M             
      17    Dennis Grant            Indialantic  FL       143           293      54:14.8   17:30/M             
      18    Fred Maxik              Indiatlantic  FL      449           297      55:36.1   17:56/M             
Top

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Claudia Haines          Melbourne  FL         512            59      28:22.1    9:09/M             
       2    Robin Moran             Palm Bay  FL          259            63      28:28.2    9:11/M             
       3    Debra Peterson          Indialantic  FL       396            98      30:51.6    9:57/M             
       4    Joy Debusk              W Melbourne  FL        90           102      31:00.4   10:00/M             
       5    Melanie Delman          Melbourne  FL         506           111      31:21.2   10:07/M             
       6    Deborah Marino          Indiatlantic  FL      567           113      31:28.2   10:09/M             
       7    Rosanne Bessanaire      Melbourne  FL         542           133      33:00.1   10:39/M             
       8    Sandra Heal             Melbourne Beach  FL   419           148      33:33.5   10:49/M             
       9    Sondra Barchard         Satellite Beach  FL    24           149      33:43.0   10:53/M             
      10    Debra Stokes            Melbourne  FL         327           164      34:31.0   11:08/M             
      11    Nancy Sharp             Merritt Island  FL    298           199      36:54.3   11:54/M             
      12    Janel Singer            Indian Harbour Beac   377           225      39:26.8   12:43/M             
      13    Alice Arbogast          Indialantic  FL       378           252      42:53.5   13:50/M             
      14    Janet Stebbins          Palm Bay  FL          436           254      42:55.0   13:51/M             
      15    Susan Elias             Palm Bay  FL          112           257      43:11.4   13:56/M             
      16    Barbara Rolsing         Indian Harbor Beach   400           259      44:56.5   14:30/M             
      17    Marie Verderame         Indialantic           385           284      52:10.4   16:50/M             
      18    Diane Miller            West Melbourne  FL    253           289      53:11.5   17:09/M             
      19    Elaine Dalrymple        Indialantic  FL        86           312    1:01:59.1   20:00/M             
Top

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Brian Kessler           Melbourne  FL         371             4      20:34.3    6:38/M             
       2    Art Anderson            Melbourne  FL           8             5      21:10.6    6:50/M             
       3    Thomas McDevitt         Indiatlantic  FL      471            10      22:47.9    7:21/M             
       4    Matt Mahoney            Melbourne  FL         221            13      23:39.2    7:38/M             
       5    Tom Shelton             Indiatlantic  FL      462            26      25:05.5    8:05/M             
       6    Dennis Delman           Melbourne  FL         507            29      25:47.9    8:19/M             
       7    Danny Marhsall          Palm Bay  FL          511            41      26:52.2    8:40/M             
       8    Guy Jones               Melbourne  FL         180            60      28:23.0    9:09/M             
       9    Gabriel Hernandez       Melbourne Beach  FL   402            73      29:16.7    9:26/M             
      10    Richard Waropay         Indialantic  FL       356            97      30:46.8    9:55/M             
      11    Pete Peterson           Indialantic  FL       397            99      30:52.9    9:57/M             
      12    Thomas Vance            Cape Canaveral  FL    476           115      31:31.7   10:10/M             
      13    Mathias Margut          Indian Harbor Beach   222           118      31:50.0   10:16/M             
      14    Eric Nielsen            Oviedo  FL            264           144      33:28.0   10:48/M             
      15    Rick McCrary            Titusville  FL        236           154      34:04.3   10:59/M             
      16    Mike Arborgast          Indialantic FL        379           177      35:26.2   11:26/M             
      17    Steve Dumolt            Melbourne  FL         102           191      36:08.8   11:39/M             
Top

Female 55 to 60

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Jo Ann Haven            Satellite Beach  FL   495           182      35:35.0   11:29/M             
       2    Shirley Matrigali       Satellite Beach  FL   228           195      36:38.3   11:49/M             
       3    Leticia Dusenbery       Rockledge  FL         110           236      40:14.8   12:59/M             
       4    Liz Ceron               Cocoa Beach  FL       435           253      42:53.8   13:50/M             
       5    Lisa Farrall            Melbourne Beach  FL   120           283      52:09.4   16:49/M             
       6    Janice Fisher           Melbourne Beach  FL   126           304      58:02.2   18:43/M             
Top

Male 55 to 60

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Davin Farrall           Melbourne Beach  FL   121            39      26:30.4    8:33/M             
       2    Curtis Jensen           Palm Bay  FL          177            72      29:15.1    9:26/M             
       3    Tom Stokes              Melbourne  FL         328            81      29:37.1    9:33/M             
       4    Brian Kennedy           Satellite Beach  FL   187            83      29:48.5    9:37/M             
       5    Richard Wrijil          Port St Lucie         421            85      29:55.1    9:39/M             
       6    Mike Spragins           Indialantic  FL       318            88      30:11.2    9:44/M             
       7    Richard Marino          Indiatlantic  FL      568           117      31:40.5   10:13/M             
       8    Chris Miller            Satellite Beach  FL   251           131      32:50.6   10:35/M             
       9    Michael Parker          New Smyrna Beach  F   556           188      35:54.1   11:35/M             
      10    Randy Dalrymple         Indialantic  FL        85           260      44:58.4   14:30/M             
Top

Female 61 to 69

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Sara Shafer             Satellite Beach  FL   295           235      40:10.5   12:57/M             
       2    Margie Thompson         Satellite Beach  FL   341           316    1:05:06.6   21:00/M             
Top

Male 61 to 69

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Barry Stepp             Melbourne Beach  FL   323            91      30:16.6    9:46/M             
       2    Ed Armitage             Melbourne Beach  FL    12           106      31:12.0   10:04/M             
       3    David Leacock           Palm Bay  FL          204           121      31:59.9   10:19/M             
       4    Bill Robinson           Melbourne  FL         510           317    1:07:08.2   21:39/M             
Top

Female 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Mary Woods              Indialantic  FL       407           302      57:28.2   18:32/M             
Top

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Jim Weir                Viera  FL             358            57      28:13.1    9:06/M             

Board Shorts

Female

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Teri Kummerer           Melbourne  FL         498            31      40:47.4   13:09/M             
Top

Male

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Steve Chin              Satellite Beach  FL   538             1      19:26.8    6:16/M             
       2    Aldo Nunez              Melbourne Beach  FL   267             2      20:43.8    6:41/M             
       3    Jonathan Campbell       Viera  FL             544             3      20:47.2    6:42/M             
       4    Thaddeus Austin         Marret Island  FL      14             4      21:08.8    6:49/M             
       5    John Kramer             Satellite Beach  FL   375             5      22:10.0    7:09/M             
       6    Jeremy Fischer          Melbourne  FL         125             6      23:25.0    7:33/M             
       7    David Viawa             Indialantic  FL       351             7      24:49.0    8:00/M             
       8    Brad Evers              Satellite Beach  FL   116             8      24:51.1    8:01/M             
       9    John Burr               Melbourne  FL         478             9      25:37.2    8:16/M             
      10    Bobby Coman             Satellite Beach  FL   516            10      25:44.5    8:18/M             
      11    Stuart Gibson           Satellite Beach  FL   535            11      25:54.3    8:21/M             
      12    Bradlee Kasprzak        Indiatlantic  FL      514            12      26:07.5    8:25/M             
      13    Travis Reynolds         Melbourne  FL         280            13      26:23.3    8:31/M             
      14    Max Cranford            Satellite Beach  FL   430            14      26:31.0    8:33/M             
      15    Mark Wolfgang           Satellite Beach  FL   367            15      27:03.7    8:44/M             
      16    Keith Pecot             Cocoa  FL             533            16      27:12.7    8:46/M             
      17    Jason Bistarkey         Palm Bay  FL          531            17      27:29.6    8:52/M             
      18    T J Wyand               Indian Harbor Beach   463            18      27:49.2    8:58/M             
      19    David Floyd             Satellite Beach  FL   128            19      28:07.5    9:04/M             
      20    Ben Lees                Sebastian  FL         211            20      28:31.6    9:12/M             
      21    Allie Newell            Rockledge  FL         477            21      28:51.2    9:18/M             
      22    Christopher St. Jean    Melbourne  FL         319            22      30:07.1    9:43/M             
      23    Ryan Brown              Satellite Beach  FL   539            23      30:14.3    9:45/M             
      24    Matthew Walker          Satellite Beach  FL   464            24      30:31.0    9:51/M             
      25    Keith Zoller            Melbourne  FL          91            25      32:25.5   10:27/M             
      26    Jason Judge             Merritt Island  FL    502            26      34:08.4   11:01/M             
      27    Mike Manning            Satellite Beach  FL   519            27      34:18.9   11:04/M             
      28    John Jurasin            Indiatlantic  FL      509            28      35:38.6   11:30/M             
      29    John Newman             Melbourne  FL         486            29      35:56.7   11:35/M             
      30    Mike Huiras             Melbourne  FL         445            30      38:22.0   12:23/M             

Bikini

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Valerie Smith           Sebastian  FL         316             1      25:11.1    8:07/M             
       2    Cara Evers              Satellite Beach  FL   115             2      28:20.7    9:08/M             
       3    Melissa Byer            Indialantic  FL        49             3      33:23.3   10:46/M             
       4    September McKimmie      Merritt Island  FL    238             4      34:04.3   10:59/M             
       5    Donna Manning           Satellite Beach  FL   515             5      34:18.6   11:04/M             
       6    Jackie Blair            Melbourne  FL          37             6      35:00.5   11:17/M             
       7    Beth Chisholm           Palm Bay  FL          384             7      38:51.0   12:32/M             
       8    Laurel Huiras           Melbourne  FL         444             8      43:27.5   14:01/M             

Big Dog

    Place    Name                    City              Bib No        Overall       Time      Pace              
       1    Dale Fisher             Silver Lake  OH       470             1      22:47.5    7:21/M             
       2    Joseph Marcimer         Indiatlantic  FL      457             2      23:41.6    7:38/M             
       3    Douglas Bailey          Indialantic  FL        19             3      31:24.7   10:08/M             
       4    Daniel Rice             Satellite Beach  FL   281             4      31:45.4   10:15/M             
       5    Robert Wright           Indialantic  FL       369             5      34:35.6   11:09/M             
       6    Mike Holt               Merritt Island  FL    158             6      37:10.6   11:59/M             
       7    Mark Campbell           Indialantic  FL        51             7      38:38.3   12:28/M             
       8    Charles Barberie        Ocala  FL              20             8      40:33.1   13:05/M             
       9    Gregory Burdine         Titusville  FL        562             9      42:27.5   13:42/M             
      10    Cory Barranti           Palm Bay  FL          518            10      51:39.9   16:40/M 
      11    Michelle Curtier 	    Indialantic FL	  388	        1	1      59:24.0   19:07/M 
 
 
 
 
 
     

 

 

 

 

 

About Alta Vista Sports | Return to Homepage
P.O. Box 1700 | Deland, FL USA 32721
Tel: 386.736.0002 | email: jboyle@altavistasports.com