Florida International Triathlon and Duathlon
May 15, 2010 at Sarasota, FL
International Distance Tri: 1.5K Swim| 26 Mile Bike| 10K Run
Long Course Duathlon: 5K Run| 40K Bike| 10K Run
Sprint Triathlon: 400M Swin| 13 Mile Bike| 5K Run
Short Course Duathlon: 1 Mile Run| 13 Mile Bike| 5K Run
Race Director: John Letourneau 
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: JBoyle@altavistasports.com
 
OVERALL MALE LONG COURSE DUATHLON CHAMPION
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   405 Jeff Black               45 Riverview            FL 2:16:39    5   21:12    2:40    1 1:03:16    1:11    3   48:21         
DUATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  18 - 24
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   411 Christopher Dunne        31 Fort Myers           FL 2:49:34    3   24:09    3:41    2 1:22:03    1:44    1   57:59         
    2   431 Craig Prather            33 Bradenton            FL 2:52:32    2   22:58    2:35    1 1:09:06    0:59    2 1:16:55         
    3   418 Scott Galley             34 Clearwater           FL            1   20:40    2:02                                           
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   406 Pierre-Andre Bordeleau   41 Quebec               CN 2:22:12    1   18:53    2:16    2 1:12:17    0:53    1   47:55         
    2   404 Don Bickel               44 Sarasota             FL 2:22:18    2   21:03    2:27    1 1:08:06    0:59    2   49:45         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   428 Tim Mealey               47 Annapolis            MD 2:19:09    1   19:07    2:06    1 1:11:08    0:50    1   46:01         
    2   401 Edgard Baez              45 Altamonte Springs    FL 2:59:27    2   25:32    3:09    3 1:32:04    1:49    2   56:55         
    3   434 Joseph Szarko            49 Wesley Chapel        FL 3:29:55    3   26:45    4:01    2 1:18:42    2:25    3 1:38:03         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   436 Thomas Wiggins           52 North Port           FL 3:09:03    2   29:19    3:25    1 1:20:40    2:19    1 1:13:22         
    2   423 Gerald Laatsch           52 Cape Coral           FL 3:11:19    1   25:02    2:55    2 1:27:59    1:05    2 1:14:20         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   412 Mark Dunsmore            58 Sarasota             FL 2:30:49    1   22:02    2:52    1 1:14:08    1:36    1   50:14         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   414 Bill Edwards             60 Odessa               FL 2:51:38    1   24:56    3:06    1 1:24:49    1:29    1   57:20         
    2   427 Martin McNamara          60 Bradenton            FL 3:31:57    2   32:41    5:12    2 1:42:29    2:50    2 1:08:46         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   438 Al Kinkle                66 Ft Myers             FL 3:23:25    1   24:45    4:34    1 1:44:00    2:19    1 1:07:49         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   413 Guy Ealey                70 Sarasota             FL 2:52:53    1   24:52    2:55    1 1:21:31    1:04    1 1:02:32         
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  40 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   430 Thomas Pear              46 Fort Myers           FL 2:56:02    1   27:02    2:42    1 1:22:46    1:45    1 1:01:49         
FEMALE LONG COURSE DUATHLON OVERALL CHAMPION
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   432 Sara Reynolds            33 Sarasota             FL 2:30:06    2   21:22    2:36    1 1:16:12    1:13    2   48:46         
DUATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   435 Katie Waters             29 Sarasota             FL 2:32:38    1   21:14    2:46    1 1:16:28    1:14    1   50:58         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   416 Sharon Evering           30 Tampa                FL 2:54:56    1   24:02    3:20    1 1:30:51    2:21    1   54:24         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   422 Cheryl Kepsel            43 Naples               FL 3:29:06    1   32:49    3:12    1 1:29:13    2:03    1 1:21:50         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   424 Kimberly Laatsch         49 Cape Coral           FL 3:06:26    2   25:13    3:16    1 1:25:16    1:44    2 1:10:58         
    2   410 Sandra Dunbar            49 Bradenton            FL 3:08:45    1   25:00    3:34    2 1:33:01    1:55    1 1:05:16         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   918 Elizabeth Jones          50 Lakeland             FL 3:05:09    1   27:31    4:38    1 1:27:46    2:00    1 1:03:15         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   421 Toby Holland             59 Sarasota             FL 2:32:48    1   22:22    2:21    1 1:18:29    0:54    1   48:43         
    2   417 Nancy Flanagan           58 Sarasota             FL 3:02:36    2   25:19    2:05    2 1:30:00    0:58    2 1:04:15         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  40 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
DUATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1     6   450 Gregory-Sills                                       2:25:46    1   21:34    2:18    1 1:08:10    0:49    1   52:57         
                  John Gregory/ Steve Sills                              
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    13   453 Team USA                                            2:52:08    1   26:28    2:59    1 1:17:01    0:42    1 1:05:00         
                  Julia Reynolds/ Lara Chapman                           
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Run 1   Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run 2   Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    18   451 Heart and Bones                                     2:58:57    2   25:31    2:27    2 1:31:40    0:56    1   58:25         
                  Jaimela Dulaney/ Howard Saslow                         
    2    23   454 Tires & Treads                                      3:08:38    1   25:08    2:14    3 1:38:43    0:50    2 1:01:44         
                  Kathy Saslow/ Tom Fabian                               
    3     0   452 Lagniappe                                                      3   28:46    3:05    1 1:17:50    0:54                      
                  Carol Fabian/ Chip Valente                             
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee Karen Haynes  kdhlxix@hotmail.com
LONG COURSE DUATHLON
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Run 1   Tran 1  Bike    Tran 2  Run 2   
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= ======= 
  409 3.4.a Entire Course                 2:10:01   25:36    3:55   43:24    1:47   55:22