Ron Jon Cocoa Beach Triathlon
Sunday, April 18, 2010
Cocoa Beach, FL 
.25 swim, 12.5 Bike, 5k Run
Event Director: Chris Batista
Timing and Scoring: Janet McDonald
www.altavistasports.com
Questions: batista@5kracedirector.com                             
                       
OVERALL MALE RESULTS

    MALE AGE GROUP:  OVERALL
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1     1   136 Kevin Grogan             37 Clermont FL          6    5:26   2.8  0:39    2   29:45    3   17:54  5:47   53:43                     
  

 AGE-GROUP RESULTS (includes first timers in age group)

    MALE AGE GROUP:  1 - 19
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    44   116 Dominic Flint            16 Cocoa FL             2    7:20   2.0  0:58    1   34:56    2   21:40  7:00 1:04:53                     
    2    64   253 Luke Redito              15 Melbourne FL         3    8:01   1.9  2:21    3   38:07    1   18:49  6:05 1:07:17                     
    3    65   165 Jason Jones              17 Cocoa Beach FL       1    6:43   2.2  1:04    2   37:11    3   22:32  7:16 1:07:29                     
    4   179   226 Tyler Narducci           19 Port St. Lucie FL    4    8:06   1.9  1:38    5   42:23    4   26:49  8:39 1:18:53                     
    5   230   141 Dylan Handley            14 Melbourne Beach F    5   10:11   1.5  3:06    4   41:41    5   30:04  9:42 1:25:01                     

    MALE AGE GROUP:  20 - 24
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    10   143 Kenton Harris            24 Melbourne FL         1    5:13   2.9  0:37    2   33:28    3   20:40  6:40   59:57                     
    2    12   266 Jonathan Rohr            24 Orlando FL           2    5:55   2.5  0:56    1   31:57    8   21:41  7:00 1:00:28                     
    3    18    36 Marc Buonanni            22 Merritt Island FL    5    6:43   2.2  0:43    3   33:30    4   20:53  6:44 1:01:47                     
    4    45    69 John Cole                22 Satellite Beach F    4    6:39   2.3  1:29    5   37:56    2   19:11  6:12 1:05:13                     
    5    53   289 Clifford Skelton         21 Crescent City FL     9    7:58   1.9  1:20    4   35:21    6   21:15  6:52 1:05:52                     
    6    69   301 Tyler Subasic            21 Clarks Summit PA    18    9:47   1.5  1:54    7   38:05    1   18:11  5:52 1:07:56                     
    7    89   248 Keith Potter             23 Indialantic FL      15    8:47   1.7  1:07    6   38:03    7   21:38  6:59 1:09:34                     
    8   111   122 Joshua Fristron          21 Palm Bay FL         14    8:39   1.7  1:49    8   38:43    9   22:45  7:21 1:11:55                     
    9   162   298 Mike Stenzler            24 Orlando FL          13    8:31   1.8  2:44    9   40:57   11   25:18  8:10 1:17:29                     
   10   169    91 Robert Desanti           22 Tallahassee FL       7    7:45   1.9  1:34   19   47:32    5   21:03  6:48 1:17:53                     
   11   185   149 Ysauro Hernandez         20 Cooper City FL       6    7:36   2.0  2:01   12   43:03   16   26:46  8:38 1:19:25                     
   12   191    93 Jeremy Desiongco         23 Sarasota FL         17    9:37   1.6  2:17   10   41:38   15   26:38  8:36 1:20:09                     
   13   208   315 Ryan Verola              20 Tallahassee FL       8    7:57   1.9  3:05   13   43:52   17   26:51  8:40 1:21:45                     
   14   212   193 Ryan Matthews            24 Jacksonville FL     10    8:01   1.9  2:31   17   46:07   12   25:23  8:12 1:22:00                     
   15   216   263 Carlos Rodriguez         22 Orlando FL          20   10:35   1.4  3:03   15   44:43   10   24:11  7:48 1:22:30                     
   16   217   113 Anthony Fernandez        21 Tallahassee FL      11    8:21   1.8  3:37   16   44:53   14   25:42  8:18 1:22:32                     
   17   281   285 Andrew Sheppard          23 Orlando FL          19   10:25   1.4  3:01   14   44:09   20   34:32 11:09 1:32:06                     
   18   285   260 Clarkson Ritenour        22 Titusville FL       16    8:58   1.7  5:26   18   47:30   19   30:26  9:49 1:32:19                     
   19   296    71 Kevin Cornwell           23 Melbourne FL        22   17:30   0.9  4:40   11   42:58   18   29:14  9:26 1:34:21                     
   20   299    61 Jimmy Chen               23 Raleigh NC          21   11:10   1.3  5:09   20   53:13   13   25:28  8:13 1:34:58                     
   21   333    40 Brandon Burdine          22 Titusville FL       12    8:28   1.8  3:30   21 1:05:18   21   51:23 16:35 2:08:36                     
   22     0   232 James Nickens            23 Melbourne FL         3    6:34   2.3  1:32                                                             

    MALE AGE GROUP:  25 - 29
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1     5   313 Adam Ullein              28 Palm Bay FL          2    5:51   2.6  1:02    1   31:50    3   19:44  6:22   58:25                     
    2    17   151 Travis Hiers             28 Melbourne FL         3    5:55   2.5  0:58    5   35:15    1   19:14  6:13 1:01:21                     
    3    20    82 Brad Daszynski           28 Melbourne FL         1    5:37   2.7  0:48    3   34:18    6   21:26  6:55 1:02:07                     
    4    23   317 Jessie Vizcaino          26 Jacksonville FL      9    7:28   2.0  1:40    2   33:07    5   20:17  6:33 1:02:30                     
    5    26   202 Ryan McMillan            29 Viera FL             7    7:04   2.1  0:57    4   35:05    2   19:37  6:20 1:02:41                     
    6    67   166 Joseph Joseph            25 Indian Harbr Bch     8    7:18   2.1  1:05    7   35:48   11   23:32  7:36 1:07:42                     
    7    76   204 Richard McNell           25 Merritt Island FL    5    6:08   2.4  1:43   10   38:09    9   22:38  7:18 1:08:37                     
    8    85    42 Mike Burns               27 Orlando FL          12    8:37   1.7  2:18   11   38:21    4   20:08  6:30 1:09:22                     
    9    97    45 Carl Busby               29 Palm Bay FL         13    8:40   1.7  2:04    8   37:30    7   21:45  7:01 1:09:57                     
   10   100   188 James Mahler             29 Cocoa Beach FL       4    6:05   2.5  2:04   13   39:44   10   22:46  7:21 1:10:37                     
   11   127    11 Gabriel Barfield         29 Melbourne FL        11    7:55   1.9  2:11    6   35:36   16   27:48  8:59 1:13:28                     
   12   136   194 Sean Mauldin             27 Indialantic FL      10    7:35   2.0  1:55   12   39:20   12   25:41  8:18 1:14:30                     
   13   178   233 Brendan Normile          26 Port Orange FL      17   11:29   1.3  1:57    9   37:57   14   27:32  8:53 1:18:53                     
   14   181   309 Paul Timmons             26 West Melbourne FL   14    8:53   1.7  2:04   16   46:06    8   21:56  7:05 1:18:57                     
   15   195   247 Adam Polozola            27 Orlando FL           6    7:02   2.1  2:50   15   44:17   13   26:26  8:32 1:20:34                     
   16   256   343 Matthew Young            26 Melbourne FL        15    9:30   1.6  2:25   14   40:51   18   34:40 11:11 1:27:25                     
   17   274   286 Matthew Shutes           25 Boynton Beach FL    16    9:31   1.6  4:59   17   47:25   17   27:49  8:59 1:29:43                     
   18   278    92 Brian Desanti Ii         25 Rockledge FL        18   11:46   1.3  1:49   18   49:35   15   27:42  8:57 1:30:51                     
   19     0   348 Edwin Martinez           29 Kissimee FL                                                                                            

    MALE AGE GROUP:  30 - 34
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1     2   100 Ed Donner                34 Melbourne FL         3    5:29   2.7  0:49    1   29:25    1   18:08  5:51   53:50                     
    2     7    12 Joern Basel              30 Berlin               5    6:30   2.3  0:54    3   32:57    2   18:30  5:58   58:49                     
    3    16   134 Bj Graham                34 Palm Bay FL          2    5:25   2.8  0:44    4   33:12    7   22:01  7:06 1:01:20                     
    4    29    58 Ryan Caudill             32 Merritt Island FL    8    6:39   2.3  0:59    8   34:12    5   21:23  6:54 1:03:11                     
    5    30   137 Jeff Grunow              33 Melbourne FL        12    7:55   1.9  1:11    6   33:58    3   20:13  6:32 1:03:16                     
    6    38   240 Andres Perez             31 Melbourne FL        14    8:31   1.8  1:30    2   32:50    4   21:01  6:47 1:03:50                     
    7    46   128 Aaron Germer             33 Winter Park FL      10    7:33   2.0  1:30    7   34:02    8   22:10  7:09 1:05:13                     
    8    54   329 Chris Whitney            34 Lakeland FL         15    8:35   1.7  1:08    5   33:33    9   22:46  7:21 1:06:01                     
    9    60   195 Philip Mazzella          34 Cape Canaveral FL    4    6:12   2.4  1:21    9   35:38   12   23:11  7:29 1:06:20                     
   10    72   276 Chris Schwan             30 Orlando FL           1    4:32   3.3  2:18   16   38:13   13   23:15  7:30 1:08:16                     
   11    80   109 Brad Evers               30 Satellite Beach F    6    6:32   2.3  2:14   17   38:45    6   21:26  6:55 1:08:55                     
   12    88    14 Robert Beckner           34 West Melbourne FL   11    7:50   1.9  1:58   12   36:39   11   23:07  7:28 1:09:33                     
   13    96     9 Bryan Augustine          30 Riverview FL        16    8:46   1.7  0:46   11   36:07   16   24:18  7:51 1:09:54                     
   14   101   254 Eric Reichwein           30 Apopka FL           17    8:50   1.7  1:40   13   37:13   10   22:58  7:25 1:10:40                     
   15   120   110 Greg Farris              34 Lakeland FL          9    6:50   2.2  2:11   14   37:29   19   26:32  8:34 1:13:01                     
   16   125   268 Andrew Rosensky          30 Orlando FL          13    8:06   1.9  2:13   15   38:04   17   24:57  8:03 1:13:18                     
   17   139   142 Ian Hardos               33 Viera FL            19    8:54   1.7  1:26   10   36:07   20   28:08  9:05 1:14:33                     
   18   151   352 Josh Frost               32 Casselberry FL                               18   40:14   15   23:56  7:43 1:15:44 5.10F POSI    2:00  
   19   155   283 Andrew Sheedy            32 Orlando FL          18    8:52   1.7  3:29   19   40:15   14   23:47  7:41 1:16:22                     
   20   219   169 Denis Klajn              34 Cocoa Beach FL       7    6:33   2.3  2:11   20   46:54   18   25:24  8:12 1:23:00 3.41 UNAUT    2:00  

    MALE AGE GROUP:  35 - 39
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1     3   358 Jeffrey Ickes            38 Winston Salem NC     1    5:44   2.6  0:55    2   31:46    4   19:17  6:14   57:42                     
    2     4   111 Dalton Fayad             36 Regina SK            4    6:57   2.2  1:59    1   30:14    3   18:39  6:01   57:47                     
    3    11   363 Kenneth Rodgers          38 Rockledge FL         7    7:27   2.0  0:45    3   32:17    5   19:39  6:21 1:00:08                     
    4    14    85 Tenadore Dean            37 Cocoa FL             8    7:46   1.9  1:39    6   33:56    2   17:49  5:45 1:01:09                     
    5    21    62 Eric Christensen         36 Oviedo FL                                                                  1:02:13                     
    6    24   284 Michael Sheehy           38 Washington DC        3    6:49   2.2  1:38    7   34:18    1   17:47  5:45 1:02:31 5.10F POSI    2:00  
    7    35   342 Jimmie Wright            36 Rockledge FL         6    7:19   2.1  1:17    8   34:23    7   20:41  6:41 1:03:38                     
    8    37   103 Marcus Droker            38 Ormond Beach FL     11    8:37   1.7  1:30    4   33:17    6   20:28  6:36 1:03:50                     
    9    47   273 Andy Sarasty             35 Oviedo FL            9    8:13   1.8  1:07    5   33:47    9   22:07  7:08 1:05:13                     
   10    48   183 Chris Lewandowski        39 Indialantic FL       5    7:11   2.1  1:02    9   35:15    8   21:53  7:04 1:05:19                     
   11    71   126 Jason Gash               36 Cocoa Beach FL       2    6:39   2.3  1:07   10   35:30   12   24:57  8:03 1:08:11                     
   12   102   365 Robert Tucker            36 Newport News VA     10    8:25   1.8  1:47   11   37:00   10   23:45  7:40 1:10:55                     
   13   135     8 Sean Arthurs             38 Cheverly MD                                  12   38:36   13   26:11  8:27 1:14:24                     
   14   167   191 Randy Matejeck           39 Merritt Island FL   13    8:56   1.7  1:34   13   39:51   14   27:25  8:51 1:17:44                     
   15   197   208 Ed Miehle                38 Germantown MD       14    9:54   1.5  3:09   17   43:33   11   24:06  7:47 1:20:40                     
   16   248    67 Joseph Clements          36 Merritt Island FL                            19   44:56   16   30:04  9:42 1:26:28                     
   17   265   115 Edward Fives             35 Tavares FL          17   14:27   1.0  6:21   15   40:23   15   27:26  8:51 1:28:35                     
   18   279   221 James Mullins            35 Cocoa FL            12    8:55   1.7  1:45   20   48:56   18   31:47 10:15 1:31:22                     
   19   282   236 Tad Parker               38 Winter Park FL      19   18:52   0.8  2:19   14   40:07   17   30:51  9:57 1:32:08                     
   20   302   114 Ray Fernandez            38 Rockledge FL        18   17:22   0.9  3:09   16   40:42   19   34:48 11:14 1:35:59                     
   21   325   190 Jesus Marti              39 Orlando FL          15   10:02   1.5  3:11   18   44:29   20   47:17 15:16 1:44:58                     
   22     0   154 David Hoover             38 Oveido FL           16   11:05   1.4  5:48                                                             

    MALE AGE GROUP:  40 - 44
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1     8   177 John Lafreniere          44 Orlando FL           9    7:01   2.1  0:54    6   32:56    1   18:05  5:50   58:55                     
    2    13   159 John Jacobs              41 Cocoa Beach FL       6    6:58   2.2  0:55    1   31:44    3   20:55  6:45 1:00:30                     
    3    25   362 Frank Fraunfelter        42 Ocala FL             3    6:17   2.4  0:59    7   32:56    6   22:28  7:15 1:02:39                     
    4    28   275 Jim Schaeffer            40 Melbourne FL        11    7:09   2.1  1:17    9   34:21    2   20:19  6:34 1:03:04                     
    5    33   258 Rob Rhinrs               41 Indian Harbr Bch     1    6:01   2.5  1:37    5   32:53    8   23:06  7:27 1:03:36                     
    6    34   297 Albert Steiginga         43 Indialantic FL       2    6:15   2.4  1:21    3   32:41   10   23:21  7:32 1:03:36                     
    7    36    65 Stephen Clark            44 Merritt Island FL    5    6:57   2.2  0:42    2   32:22   13   23:45  7:40 1:03:45                     
    8    51    99 Sean Dishman             41 Orlando FL          13    7:41   2.0  2:12    4   32:47    9   23:08  7:28 1:05:46                     
    9    57   339 Jeffrey Winterich        43 Rockledge FL        19    8:25   1.8  1:28    8   32:59   11   23:28  7:35 1:06:18                     
   10    59    32 Jeffrey Brodzinski       40 Fort Pierce FL       7    6:59   2.1  1:20   10   34:30   12   23:30  7:35 1:06:18                     
   11    70   112 Anthony Ferguson         40 Ocoee FL            20    8:55   1.7  2:05   11   35:09    4   21:53  7:04 1:08:01                     
   12    91   225 David Nagel              40 Regina SK           16    8:07   1.8  2:51   13   36:41    5   22:01  7:07 1:09:39                     
   13    99   145 Jon Hays                 42 Melbourne Beach F   15    7:48   1.9  1:22   15   36:58   16   24:14  7:49 1:10:21                     
   14   103   198 John McConnell           40 Apopka FL           12    7:11   2.1  1:20   19   38:27   15   24:06  7:47 1:11:02                     
   15   105   269 Steve Rosser             40 Groveland FL        24    9:31   1.6  1:05   14   36:44   14   24:01  7:45 1:11:18                     
   16   107    59 Christopher Cecilione    41 Rockledge FL         4    6:29   2.3  1:27   18   37:48   21   25:46  8:19 1:11:28                     
   17   130    53 A. Carlson               40 Viera FL            14    7:42   1.9  2:39   12   36:41   25   26:31  8:33 1:13:32                     
   18   142   288 Jerry Sintes             44 Vero Beach FL       28   10:17   1.5  1:56   16   37:27   18   25:11  8:08 1:14:50                     
   19   145   250 Greg Prosser             40 Merritt Island FL                                                          1:15:01                     
   20   159   245 Mike Pesi                42 Melbourne FL        26    9:40   1.6  1:57   20   39:15   23   26:15  8:28 1:17:06                     
   21   164    26 Bradley Blair            40 Melbourne FL        25    9:34   1.6  2:59   21   39:26   20   25:34  8:15 1:17:32                     
   22   165   130 Jamie Gillan             41 Orlando FL          18    8:21   1.8  2:22   26   41:37   19   25:24  8:12 1:17:43                     
   23   173   238 Tom Parker               41 Merritt Island FL    8    7:00   2.1  1:42   24   41:12   27   28:29  9:12 1:18:22                     
   24   174   161 Tristan Johannessen      43 Winter Park FL      21    8:57   1.7  1:25   25   41:37   24   26:25  8:32 1:18:22                     
   25   177    30 Jeff Boos                40 Melbourne Beach F   29   10:36   1.4  1:41   17   37:31   28   29:03  9:23 1:18:50                     
   26   184   117 Gavin Ford               43 Windsor CO          30   11:05   1.4  2:38   23   40:32   17   25:08  8:07 1:19:21                     
   27   196   153 Dennis Hobt              41 Vero Beach FL       17    8:12   1.8  2:37   30   43:52   22   25:58  8:23 1:20:38                     
   28   202   338 Shawn Wilson             44 Palm Bay FL         31   11:09   1.3  3:02   32   44:21    7   22:35  7:17 1:21:05                     
   29   214   323 Chris Waterman           43 Rockledge FL        10    7:01   2.1  3:01   27   42:47   29   29:29  9:31 1:22:16                     
   30   232   237 Paul Parker              44 Merritt Island FL   23    9:28   1.6  2:41   28   43:25   30   29:39  9:34 1:25:12                     
   31   235   105 Russell Edwards          40 Apopka FL           33   14:45   1.0  2:22   22   40:24   26   27:58  9:02 1:25:28                     
   32   259    54 Mark Carstens            42 Merritt Island FL   22    9:18   1.6  1:36   33   44:42   33   32:15 10:24 1:27:50                     
   33   266   326 Charles Wendling         41 Rockledge FL        27   10:09   1.5  3:30   29   43:38   32   31:23 10:08 1:28:39                     
   34   300   337 Jay Williamson           41 Merritt Island FL   32   11:57   1.3  4:18   31   43:59   34   33:34 10:50 1:35:46 5.10F POSI    2:00  
   35   313   279 Nimish Shah              44 Cocoa FL            34   15:28   1.0  4:32   34   47:14   31   31:18 10:06 1:38:30                     

    MALE AGE GROUP:  45 - 49
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1     9   357 Scott Meder              47 Rockledge FL         4    6:37   2.3  1:28    1   31:42    1   19:11  6:12   58:56                     
    2    22   294 Kurt Spengler            48 Orlando FL           2    6:28   2.3  1:20    3   32:36    3   21:54  7:04 1:02:16                     
    3    27   341 Billy Woodson            48 Melbourne FL         3    6:35   2.3  1:21    4   32:42    4   22:16  7:11 1:02:52                     
    4    31    57 Ivan Castro              49 Winter Park FL       6    6:45   2.2  1:05    2   32:34    9   23:04  7:27 1:03:27                     
    5    43     5 Ken Allen                45 Spring Hill FL      10    7:37   2.0  1:20    6   34:27    2   21:14  6:51 1:04:36                     
    6    50   332 Curtis Williams          48 Cape Canaveral FL    9    7:37   2.0  1:23    5   33:55    7   22:41  7:19 1:05:35                     
    7    79    73 Max Cranford             45 Orlando FL          11    7:39   2.0  0:54    7   35:07   13   25:13  8:08 1:08:51                     
    8    81     6 Luis Amaral              48 Pembroke Pines FL    7    7:25   2.0  1:57   12   36:42    8   23:03  7:26 1:09:06                     
    9    83   170 Mark Knopf               45 Viera FL            15    8:25   1.8  1:57    9   36:24    6   22:33  7:17 1:09:18                     
   10   104   229 Greg Nelms               45 Lilburn GA          26    9:55   1.5  1:37   13   37:20    5   22:18  7:12 1:11:09                     
   11   119   146 Jeff Hedrick             49 Viera FL            20    8:51   1.7  1:21    8   35:51   17   26:46  8:38 1:12:47                     
   12   122   199 Dr. John McDonough Iii   49 Tampa FL            18    8:47   1.7  0:48   11   36:29   19   27:12  8:47 1:13:14                     
   13   138   331 Jay (james) Williams     45 Indialantic FL       8    7:33   2.0  2:15   14   37:56   12   24:50  8:01 1:14:32 5.10G DRAF    2:00  
   14   140   271 Ron Ryan                 48 Merritt Island FL   14    8:18   1.8  2:01   18   38:47   14   25:33  8:15 1:14:37                     
   15   148   349 Leroy Ericksen           48 Titusville FL       22    9:22   1.6  1:25   16   38:22   15   26:04  8:25 1:15:11                     
   16   149   305 Richard Tankersley       48 Melbourne FL         1    1:56   7.8  3:07   25   41:51   20   28:18  9:08 1:15:12                     
   17   153   185 Donald Loucks            48 Dunedin FL          19    8:48   1.7  2:13   17   38:33   16   26:38  8:36 1:16:11                     
   18   156   267 Hernan Rojas             45 Melbourne FL        25    9:39   1.6  1:24   15   38:16   18   27:04  8:44 1:16:22                     
   19   157   179 Keith Larson             45 Viera FL            23    9:28   1.6  2:26   24   41:24   10   23:37  7:37 1:16:53                     
   20   161    72 Alexander Craig          45 Viera FL            24    9:37   1.6  1:43   10   36:27   24   29:38  9:34 1:17:24                     
   21   163   246 Geoff Pletcher           47 Cocoa Beach FL       5    6:41   2.2  1:43   19   39:48   22   29:21  9:28 1:17:32                     
   22   204    46 Michael Byrne            45 Oviedo FL           21    9:05   1.7  2:34   20   40:03   23   29:37  9:34 1:21:19                     
   23   211   346 Richard Romans           48 Grant FL            17    8:41   1.7  2:00   21   40:41   25   30:38  9:53 1:21:59                     
   24   215   138 Scott Guttinger          48 Palm Bay FL         27   10:20   1.5  4:03   27   43:41   11   24:19  7:51 1:22:22                     
   25   226   350 Stephen Clark            48 St. Cloud FL        16    8:35   1.7  3:13   22   40:54   26   31:51 10:17 1:24:32                     
   26   244   160 Wayne Jentis             48 Palm Bay FL         29   13:06   1.1  2:50   23   41:17   21   29:03  9:23 1:26:14                     
   27   254    41 Derrick Burkett          47 Rockledge FL        12    8:15   1.8  2:02   26   43:25   27   33:21 10:46 1:27:01                     
   28   292   243 Darryl Perron            48 Cocoa Beach FL      28   10:43   1.4  4:38   28   44:21   28   34:00 10:58 1:33:40                     
   29     0    78 Rod Crowley              48 Lakeland FL         13    8:17   1.8  0:37                                                             

    MALE AGE GROUP:  50 - 54
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    19   312 Glenn Tremml             50 Vero Beach FL        1    5:52   2.6  0:56    1   32:47    2   22:16  7:11 1:01:50                     
    2    32     3 Michael Adams            50 Melbourne Beach F    2    7:01   2.1  1:12    2   34:40    1   20:43  6:41 1:03:34                     
    3    92    16 David Benedetti          54 Sarasota FL          3    7:22   2.0  1:41    3   34:51    8   25:53  8:21 1:09:45                     
    4   117   196 Peter Mazzone            54 West Melbourne FL    8    8:24   1.8  1:28    7   39:27    3   23:19  7:32 1:12:36                     
    5   121    35 Bill Buonanni            50 Merritt Island FL    5    7:28   2.0  1:14    4   37:16    9   27:11  8:46 1:13:08                     
    6   132   224 Timothy Murphy           52 Melbourne Beach F    6    7:41   2.0  2:06    5   38:42    5   25:09  8:07 1:13:37                     
    7   170   231 Bryan Nelson             52 Spring Hill FL       7    7:42   1.9  2:46   10   42:02    6   25:31  8:14 1:17:59                     
    8   183   241 Les Perez                50 Casselberry FL       9    8:45   1.7  1:40    6   39:03   10   29:44  9:36 1:19:11                     
    9   189   139 Brice Gyurisko           53 Orlando FL          10    8:50   1.7  2:21   12   43:12    7   25:33  8:15 1:19:55                     
   10   190   272 Greg Sackett             54 Winter Springs FL   13   12:51   1.2  3:58    9   39:30    4   23:50  7:42 1:20:08                     
   11   220   227 Keith Naylor             54 Winter Park FL      12    9:51   1.5  2:40    8   39:29   12   31:08 10:03 1:23:07                     
   12   261     2 Neil Aaronson            53 Indialantic FL       4    7:27   2.0  2:17   13   44:40   13   33:34 10:50 1:27:57                     
   13   262   167 Paul Keeney              51 Melbourne FL        11    9:35   1.6  4:57   11   42:45   11   30:53  9:58 1:28:09                     

    MALE AGE GROUP:  55 - 59
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    40   164 Hywel Jones              55 Cocoa Beach FL       1    6:46   2.2  1:14    1   34:42    1   21:36  6:58 1:04:16                     
    2    86    18 Jerry Bird               56 Rockledge FL         3    7:49   1.9  2:40    4   36:44    2   22:15  7:11 1:09:26                     
    3   126   156 Emmett Hummel            59 St Cloud FL          4    8:35   1.7  1:23    5   38:21    4   25:04  8:05 1:13:23                     
    4   137   125 John Gash                59 Jupiter FL           2    7:25   2.0  2:11    2   36:15    6   28:40  9:15 1:14:30                     
    5   150    51 Conrad Cancelmi          59 Nsb FL               5    8:43   1.7  1:38    3   36:38    7   28:43  9:16 1:15:40                     
    6   187   119 Robert French            55 South Patrick Sh     6    8:59   1.7  2:47    6   41:05    5   26:57  8:42 1:19:47                     
    7   228    52 Jim Caprara              57 Viera FL             9   13:24   1.1  3:30    8   42:56    3   25:01  8:04 1:24:49                     
    8   239   318 Daniel Wadler            58 Indialantic FL       7   10:47   1.4  2:40    7   42:09    8   30:12  9:45 1:25:48                     
    9   316   345 Freddy Zapata            56 Orlando FL           8   12:16   1.2  5:20    9   49:39    9   32:29 10:29 1:39:43                     

    MALE AGE GROUP:  60 - 64
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    41   314 Don Utsinger             63 Cedar Rapids IA      1    6:26   2.3  1:11    2   35:04    1   21:47  7:02 1:04:26                     
    2    62   101 Rob Downey               60 Melbourne Villge     4    8:39   1.7  0:52    1   34:11    2   23:13  7:30 1:06:54                     
    3   113   168 William Kelly            60 Melbourne Beach F    3    7:54   1.9  1:20    3   35:26    3   27:34  8:54 1:12:13                     
    4   147   211 Christopher Miller       61 Satellite Beach F    5    8:47   1.7  1:19    4   36:09    4   28:56  9:20 1:15:10                     
    5   201   328 David White              63 Palm Bay FL          9   10:31   1.4  3:06    5   37:59    5   29:22  9:29 1:20:57                     
    6   253    96 Bob Dillon               63 Titusville FL        7    9:17   1.6  3:05    7   41:26    8   33:09 10:42 1:26:56                     
    7   260   295 Duff Sprawls             61 Merritt Island FL    2    7:37   2.0  2:24    6   40:55    9   36:55 11:55 1:27:50                     
    8   267    31 Mark Brier               64 Port Orange FL       6    9:02   1.7  3:00    8   44:38    7   32:06 10:22 1:28:44                     
    9   273    13 Fred Bates               63 Tallahassee FL       8    9:53   1.5  2:55    9   45:50    6   31:05 10:02 1:29:42                     

    MALE AGE GROUP:  65 - 69
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1   143   333 Harry Williams           66 Tampa FL             1    8:47   1.7  2:08    1   39:08    1   24:52  8:02 1:14:54                     

    MALE AGE GROUP:  70 - 74
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 

    MALE AGE GROUP:  75 - 79
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 

    MALE AGE GROUP:  80 - 98
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1   308    84 Dean Davis               81 Ft.Myers FL          1    9:10   1.6  3:05    1   41:16    1   44:05 14:14 1:37:35                     



   OVERALL FEMALE RESULTS

    FEMALE AGE GROUP:  OVERALL
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1     6   104 Mallory Dunn             27 Daytona Beach FL     1    5:30   2.7  1:09    1   33:15    2   18:45  6:03   58:36                     

    FEMALE AGE GROUP:  1 - 19
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1   329    39 Allison Burdine          18 Titusville FL        1    9:55   1.5  2:30    1   58:43    1   39:06 12:37 1:50:13                     

    FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    15   244 Christina Person         23 Pike Road AL         1    5:30   2.7  1:08    1   33:35    1   21:01  6:47 1:01:12                     
    2    94   228 Kristen Neilson          22 Melbourne Beach F    3    7:09   2.1  0:58    3   40:02    2   21:40  7:00 1:09:47                     
    3   109    19 Stephanie Bird           20 Rockledge FL         5    7:55   1.9  2:17    2   37:54    4   23:41  7:39 1:11:45                     
    4   203   264 Alexandra Roger          24 Rockledge FL         2    6:36   2.3  1:33    6   45:51    5   27:16  8:48 1:21:15                     
    5   234   124 Genevieve Garris         23 Naples FL            6    9:26   1.6  2:36    4   44:26    6   28:56  9:20 1:25:22                     
    6   245    76 Stephaine Crosby         22 Titusville FL        8   15:50   0.9  2:38    5   45:50    3   21:59  7:06 1:26:16                     
    7   277   306 Samantha Tankersley      20 Melbourne FL         4    7:18   2.1  1:54    7   48:01    8   33:30 10:49 1:30:42                     
    8   323   347 Leacy Prince             21 Merritt Isl FL       7   11:47   1.3  3:38    8   56:33    7   31:23 10:08 1:43:20                     

    FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    42    74 Jessica Crate            25 Melbourne FL         5    7:16   2.1  1:17    5   38:29    1   17:33  5:40 1:04:35                     
    2    66   182 Jennifer Lepper          27 Melbourne FL         2    6:42   2.2  0:56    1   35:09    5   24:53  8:02 1:07:38                     
    3    68   340 Kendra Wood              26 Melbourne FL         1    5:54   2.5  1:31    3   37:01    3   23:27  7:34 1:07:51                     
    4    93   335 Nicole Williams          27 Rockledge FL         8    7:57   1.9  1:17    4   37:19    2   23:14  7:30 1:09:45                     
    5   146    15 Samantha Beese           27 Satellite Beach F   18   10:19   1.5  1:51    6   39:20    4   23:40  7:38 1:15:09                     
    6   194   205 Niki McNell              25 Merrittt Island F   16    9:51   1.5  2:04    7   42:19    6   26:20  8:30 1:20:33                     
    7   198    94 Kristin Diederich        28 Melbourne FL        12    9:00   1.7  2:01    8   43:03    7   26:39  8:36 1:20:43                     
    8   225   330 Melissa Wiese            28 Eustis FL            6    7:22   2.0  2:18   13   47:12    9   27:24  8:51 1:24:15                     
    9   233    50 Sarah Campbell           29 Cocoa Beach FL      11    8:51   1.7  2:10   11   46:39   10   27:43  8:57 1:25:21                     
   10   237   214 Aimee Molineaux          27 Rockledge FL        10    8:39   1.7  2:19   10   44:24   15   30:18  9:47 1:25:39                     
   11   240     1 Maja Kralovcova          26 Regina SK            3    7:10   2.1  1:24    2   36:37   20   40:47 13:10 1:25:58                     
   12   250   197 Erin McCarthy            25 Orlando FL           9    8:07   1.8  2:09    9   44:21   17   31:59 10:19 1:26:34                     
   13   251   192 Emilie Matthews          25 Jacksonville FL     14    9:18   1.6  1:45   12   47:08   13   28:37  9:14 1:26:46                     
   14   258   217 Mikki Moore              25 Port Saint Lucie     4    7:11   2.1  1:42   15   47:31   16   31:20 10:07 1:27:42                     
   15   268   252 Ashley Raum              26 Indian Harbr Bch     7    7:32   2.0  1:52   17   49:29   14   30:15  9:46 1:29:07                     
   16   270   277 Jessica Schwening        26 Orlando FL          19   10:29   1.4  1:36   16   49:19   11   28:07  9:05 1:29:30                     
   17   293   163 Shannon Jones            25 Port Saint Lucie    17   10:01   1.5  3:02   19   52:07   12   28:34  9:13 1:33:43                     
   18   294   300 Stephanie Stuck          25 Midway GA           20   10:32   1.4  2:47   20   53:21    8   27:06  8:45 1:33:45                     
   19   301   499 Jennifer Nelson          25 Indialantic FL      15    9:46   1.5  2:29   14   47:15   19   36:23 11:45 1:35:51                     
   20   309   213 Lindsay Millner          25 Lake Worth FL       13    9:10   1.6  3:05   18   50:03   18   35:35 11:29 1:37:51                     

    FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    39    10 Emanuela Bandol          31 Regina SK            1    6:12   2.4  1:00    1   35:01    3   21:59  7:06 1:04:10                     
    2    55    86 Beth Dearment            31 Jacksonville FL      7    7:41   2.0  1:32    2   35:17    1   21:33  6:57 1:06:01                     
    3    77   359 Cameron Edwards          34 Ormond Beach FL      2    6:31   2.3  1:13    3   37:39    6   23:21  7:32 1:08:44                     
    4    82   150 Joy Hess                 32 Melbourne FL         4    6:59   2.1  1:27    5   39:03    2   21:50  7:03 1:09:18                     
    5   108   102 Sara Droker              34 Ormond Beach FL      5    7:07   2.1  1:56    6   40:16    4   22:25  7:14 1:11:42                     
    6   116    49 Megan Campbell           34 Satellite Beach F   10    8:36   1.7  1:24    4   38:22    8   24:14  7:49 1:12:34                     
    7   124   259 Nicole Richter           34 Longwood FL          3    6:53   2.2  1:38    7   40:53    7   23:54  7:43 1:13:17                     
    8   144    43 Debra Weber              30 Merritt Island FL    8    8:16   1.8  1:59    8   41:47    5   22:54  7:24 1:14:56                     
    9   209   108 Melissa Euziere          32 Melbourne FL         9    8:31   1.8  2:37    9   43:36    9   27:09  8:46 1:21:52                     
   10   284    81 Christi Curtis           32 Indialantic FL       6    7:30   2.0  2:48   10   50:50   10   31:09 10:03 1:32:16                     
   11   305   366 Andrea Defrates          31 Cocoa FL            11    9:38   1.6  3:01   11   52:20   11   32:16 10:25 1:37:14                     

    FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    58   184 Consuela Lively          39 Winter Park FL       8    8:35   1.7  1:15    1   34:23    1   22:05  7:08 1:06:18                     
    2    87    90 Kelly Denzio             38 Winterpark FL        4    7:34   2.0  0:46    2   36:17    5   24:54  8:02 1:09:30                     
    3   123   176 Julie Kress              37 Orlando FL           2    6:43   2.2  1:42    3   38:39    7   26:12  8:28 1:13:15                     
    4   133   324 Melanie Webb             37 Orlando FL           6    8:08   1.8  1:05    4   39:15    6   25:16  8:09 1:13:43                     
    5   134   257 Brenna Reyes             38 Cocoa Beach FL       5    7:44   1.9  1:17    5   40:29    3   24:49  8:01 1:14:17                     
    6   141   325 Milette Webber           39 Maitland             1    6:02   2.5  1:48    7   42:23    2   24:35  7:56 1:14:46                     
    7   192   304 Leslie Talbert           39 Titusville FL       10    9:29   1.6  2:09   12   43:55    4   24:51  8:01 1:20:22                     
    8   199   307 Hope Thomas              38 Melbourne Bch FL     3    6:49   2.2  1:33   10   43:17   10   29:05  9:23 1:20:43                     
    9   207    47 Catherine Callender      39 Melbourne FL        13   10:06   1.5  2:35    8   42:42    8   26:16  8:29 1:21:37                     
   10   222   148 Cheryl Henderson         39 St. Petersburg FL    7    8:09   1.8  3:05   11   43:24    9   29:04  9:23 1:23:42                     
   11   227    83 Belinda Davis            38 Fort Lauderdale F   15   10:34   1.4  1:53    9   42:59   11   29:16  9:27 1:24:41                     
   12   271   303 Christy Tagye            38 Cocoa FL            11    9:38   1.6  3:18   14   47:10   13   29:25  9:30 1:29:30                     
   13   280   261 Shannon Rizza            38 Merritt Island FL   12    9:56   1.5  2:52    6   41:49   16   36:50 11:53 1:31:26                     
   14   283   361 Amy Parker               38 Fl                  14   10:31   1.4  2:24   13   44:25   15   34:56 11:17 1:32:15                     
   15   306   296 Christy Stansifer        39 Rockledge FL        16   10:46   1.4  5:37   15   51:35   12   29:17  9:27 1:37:14                     
   16   314   299 Megan Stringer           35 Ocoee FL             9    9:11   1.6  2:14   16   53:43   14   33:33 10:50 1:38:40                     

    FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1   200   316 Christy Vitro            41 Gainesville FL       2    8:24   1.8  2:22    1   40:43    6   29:18  9:27 1:20:46                     
    2   205   287 Sharon Sieber            44 Titusville FL        3    8:43   1.7  2:02    4   43:23    2   27:23  8:50 1:21:30                     
    3   210   186 Alison Lyewski           40 Orlando FL           4    8:47   1.7  2:02    3   42:48    5   28:17  9:08 1:21:53                     
    4   223    17 Cyndi Bergs              40 Merritt Island FL   10   10:45   1.4  1:34    6   44:02    3   27:31  8:53 1:23:49                     
    5   243  7009 Sarah Manierre           40 Fl                  11   11:04   1.4  1:53    5   43:39    7   29:38  9:34 1:26:13                     
    6   242   360 Sarah Manierre           40 Indiantic FL        12   11:04   1.4                                       1:26:13                     
    7   246   127 Dena Geist               40 Melbourne FL         8   10:22   1.4  3:09    2   42:09    8   30:40  9:54 1:26:19                     
    8   247    70 Melissa Coleman-Brodzin  40 Fort Pierce FL       6   10:14   1.5  1:58    9   46:21    4   27:51  8:59 1:26:22                     
    9   249   354 Betsy Butler             42 Cape Canaveral FL    5    9:59   1.5  1:46   10   48:23    1   26:24  8:31 1:26:31                     
   10   289   336 Shelly Williamson        41 Merritt Island FL    7   10:22   1.4  3:01    7   44:09    9   35:27 11:27 1:32:58                     
   11   290   222 Suzanne Mullins          41 Winter Park FL       1    7:32   2.0  1:24    8   46:14   11   38:08 12:18 1:33:16                     
   12   315   158 Michele Internicola      41 Pembroke Pines FL    9   10:25   1.4  1:34   12   49:07   12   38:13 12:20 1:39:18                     
   13   317   292 Camille Soverel          42 Tallahassee FL      13   11:29   1.3  3:29   11   49:03   10   35:54 11:35 1:39:54                     

    FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    52   121 Cathy Friedel            47 Satellite Beach F    1    6:41   2.2  1:22    1   36:06    2   21:43  7:01 1:05:50                     
    2    75    34 Nancy Buonanni           49 Merritt Island FL    6    8:49   1.7  1:08    2   36:50    1   21:38  6:59 1:08:24                     
    3   160    33 Kathy Bryant             49 Merritt Island FL    2    7:26   2.0  1:09    3   37:34    7   31:13 10:05 1:17:21                     
    4   166   334 Robin Williams           49 Merritt Island FL    5    8:38   1.7  1:45    4   40:03    3   27:20  8:49 1:17:43                     
    5   172   157 Kelly Hunter             45 Cocoa FL             4    8:22   1.8  1:20    5   41:05    4   27:34  8:54 1:18:19                     
    6   229   234 Anne Oconnor-Smith       45 Malabar FL           9    9:58   1.5  2:57    6   44:00    5   27:59  9:02 1:24:52                     
    7   252   319 Joy Wagner               49 Merritt Island FL    3    7:45   1.9  2:00   11   46:53    6   30:19  9:47 1:26:55                     
    8   269    64 Brenda Clark             48 St.Cloud FL         10   10:12   1.5  3:01    7   44:25    8   31:39 10:13 1:29:15                     
    9   272   135 Stacie Gregory           47 Orlando FL           8    9:57   1.5  2:03    9   45:23    9   32:13 10:24 1:29:36                     
   10   286   351 Carol Scott              47 Merritt Island FL    7    9:23   1.6  1:47   10   45:45   10   35:28 11:27 1:32:22                     
   11   297     4 Christine Adams          47 Melbourne Beach F   11   10:33   1.4  2:27    8   44:40   12   36:51 11:53 1:34:29                     
   12   318   203 Nancy McNally            49 N Hutchinson Island    12   11:33   1.3  3:35   12   48:53   11   35:54 11:35 1:39:54                     

    FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    63   311 Teresa Tinsley           50 Apopka FL            1    6:15   2.4  0:55    1   36:11    2   23:50  7:42 1:07:10                     
    2    90   274 Lisa Saturday            50 Palm Bay FL          3    8:14   1.8  1:02    2   36:54    1   23:26  7:34 1:09:35                     
    3   114    68 Sue Clifton              54 Deleon Springs FL    7    8:44   1.7  1:05    3   38:19    4   24:18  7:51 1:12:24                     
    4   131   212 Theresa Miller           51 Merritt Island FL    2    8:06   1.9  1:26    4   39:53    3   24:09  7:48 1:13:33                     
    5   154   218 Robin Moran              53 Indialantic FL      13   10:25   1.4  1:34    5   39:53    5   24:21  7:52 1:16:12                     
    6   158   355 Mary Wills               51 Cape Canaveral FL    9    9:12   1.6  2:14    7   40:27    6   25:11  8:08 1:17:02                     
    7   176   106 Sara Egglefield          54 Nokomis FL          11    9:18   1.6  1:44    6   40:09    7   27:35  8:54 1:18:44                     
    8   180   256 Debbie Rescott           52 Merritt Island FL    8    8:49   1.7  1:26    8   40:52    8   27:48  8:58 1:18:54                     
    9   224   262 C. Frances Rodgers       50 Apopka FL           10    9:12   1.6  2:01    9   42:35   10   30:23  9:48 1:24:09                     
   10   238    56 Diane Caruso             52 Valkaria FL          6    8:42   1.7  2:04   10   43:59   12   30:54  9:59 1:25:39                     
   11   264   175 Beth Kramer              53 Merritt Island FL    4    8:28   1.8  2:55   11   47:31    9   29:30  9:31 1:28:22                     
   12   287    25 Rebecca Blair            54 Titusville FL       12   10:06   1.5  2:56   12   48:47   11   30:52  9:58 1:32:38                     
   13   310    23 Sherri Blackton          50 Winter Park FL       5    8:39   1.7  2:26   14   50:04   14   36:55 11:55 1:38:02                     
   14   322   280 Wendy Sharpe Handley     52 Melbourne Beach F   14   12:06   1.2  3:23   15   53:33   13   33:35 10:50 1:42:35                     
   15   326   120 Betsy French             50 South Patrick Shores    15   13:29   1.1  2:50   13   48:52   15   41:09 13:17 1:46:18                     

    FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1   110    22 Kathy Black              55 Winter Park FL       2    8:01   1.9  1:03    1   35:12    2   27:31  8:53 1:11:45                     
    2   152   187 Michelle Lyle            56 Merritt Island FL    3    8:59   1.7  1:39    3   41:09    1   24:03  7:46 1:15:48                     
    3   188   356 Susan Goodman            56 Indialantic FL       1    7:58   1.9  1:57    2   39:49    3   30:06  9:43 1:19:48                     
    4   295   181 Kathleen Lawler          56 Merritt Island FL    4    9:41   1.5  3:06    4   45:47    4   35:24 11:26 1:33:56                     
    5   312   235 Debi Owens               55 Windermere FL        5   10:00   1.5  2:44    5   46:05    6   39:30 12:45 1:38:18                     
    6   319   302 Melissa Swedberg         56 Orlando FL           6   11:27   1.3  1:40    6   49:06    5   38:02 12:16 1:40:14                     

    FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 

    FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1   263   172 Kathryn Koontz           65 Merritt Island FL    1   11:00   1.4  2:04    1   45:23    1   29:48  9:37 1:28:14                     
    2   298   216 Willy Moolenaar          69 Indialantic FL       2   12:09   1.2  1:47    2   50:48    2   30:03  9:42 1:34:46                     


     CLYDESDALE
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    49   251 James Puerner            29 Vero Beach     FL    2    6:03   2.5  1:03    1   33:06    7   25:12  8:08 1:05:23                     
    2    61   147 David Helsel             34 Orlando        FL    1    5:25   2.8  1:02    7   36:47    2   23:39  7:38 1:06:51                     
    3    73   270 Andrew Russell           32 Vero Beach     FL   16    8:16   1.8  1:01    3   34:24    5   24:37  7:57 1:08:16                     
    4    74   210 Jeffrey Miller           31 Titusville     FL   10    7:29   2.0  0:58    4   34:38    8   25:16  8:09 1:08:19                     
    5    78    88 Henry Delbridge          28 Melbourne      FL    6    7:03   2.1  1:30   11   37:40    1   22:35  7:17 1:08:46                     
    6    84    95 Dan Dietel               31 Melbourne      FL    5    6:48   2.2  1:10    5   34:41   10   26:43  8:37 1:09:20                     
    7    98   200 Tony McFarr              34 Orlando        FL    3    6:19   2.4  1:36   10   37:38    4   24:30  7:55 1:10:01                     
    8   106   291 Nick Smith               51 Indian Harbr B FL   13    8:03   1.9  1:10    9   37:23    6   24:51  8:01 1:11:26                     
    9   115   290 Mike Smith               52 Malabar        FL    8    7:20   2.0  1:53    2   34:23   14   28:59  9:21 1:12:34                     
   10   118   207 Mich Michael             44 Palm Bay       FL   21    9:24   1.6  3:03    6   34:41    9   25:39  8:17 1:12:46                     
   11   128    28 Brian Block              45 Orlando        FL   17    8:18   1.8  2:24   14   38:47    3   24:02  7:45 1:13:29                     
   12   129    21 Bill Black               55 Winter Park    FL    9    7:27   2.0  1:36    8   36:57   11   27:31  8:53 1:13:30                     
   13   168   320 John Walker              38 Winter Park    FL   12    7:59   1.9  1:34   13   38:34   15   29:40  9:35 1:17:47                     
   14   171   327 Thomas White             45 Orlando        FL    7    7:17   2.1  3:11   12   37:42   17   30:07  9:43 1:18:16                     
   15   175    55 Don Carter               40 Malabar        FL    4    6:43   2.2  2:37   17   41:13   12   28:11  9:06 1:18:42                     
   16   186    87 Cory Delbridge           23 Merritt Island FL   18    9:00   1.7  1:21   15   38:55   18   30:32  9:51 1:19:47                     
   17   213   189 Eric Makepeace           39 Merritt Island FL   15    8:15   1.8  1:30   21   43:59   13   28:28  9:11 1:22:10                     
   18   236    89 Dusty Delbridge          25 Merritt Island FL   20    9:19   1.6  2:56   20   43:29   16   29:50  9:38 1:25:32                     
   19   241   223 Eric Munsterman          52 Cocoa Beach    FL   11    7:29   2.0  1:39   16   40:21   22   36:37 11:49 1:26:04                     
   20   255    38 Greg Burdine             49 Titusville     FL   19    9:16   1.6  2:53   18   41:14   19   33:56 10:57 1:27:18                     
   21   276   129 Gregory Giesecke         44 Jacksonville   FL   24   10:42   1.4  2:45   19   41:16   20   35:27 11:27 1:30:09                     
   22   307   239 Robert Pentsy            34 Tavares        FL   23    9:52   1.5  2:27   23   48:50   21   36:16 11:42 1:37:24                     
   23   321   178 Tiny Lambros             50 Celebration    FL   14    8:10   1.8  3:46   22   47:28   24   41:36 13:25 1:40:58                     
   24   328    27 Scott Blaue              44 Merritt Island FL   22    9:30   1.6  4:51   25   54:33   23   38:49 12:32 1:47:41                     
   25   332   353 Charlie Shaw             41 Orlando        FL   25   11:57   1.3  6:08   24   49:22   25   45:22 14:38 1:52:48                     
   ATHENA
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    95   133 Trinity Graham           31 Palm Bay       FL    1    6:10   2.4  0:58    1   36:35    1   26:11  8:27 1:09:53                     
    2   206   220 Erin Morrison            27 Melbourne      FL    2    6:56   2.2  2:15    6   43:41    4   28:45  9:17 1:21:36                     
    3   218    77 Maggie Crotty            26 Jacksonville   FL    3    7:42   1.9  1:41    2   40:51    6   32:34 10:31 1:22:46                     
    4   221     7 Suzannah Armstrong       38 Orlando        FL    5    9:34   1.6  2:06    7   44:12    2   27:41  8:56 1:23:31                     
    5   231    66 Jennifer Clements        36 Merritt Island FL    4    9:23   1.6  1:54    3   41:36    5   32:11 10:23 1:25:03                     
    6   275    97 Pat Dillon               63 Titusville     FL    8   10:43   1.4  3:09    4   42:53    7   33:12 10:43 1:29:56                     
    7   288   107 Elisabet Eppes           23 Jacksonville   FL   12   15:24   1.0  3:36    8   45:33    3   28:23  9:10 1:32:55                     
    8   303    37 Terri Burdine            46 Titusville     FL    6    9:51   1.5  2:55    5   43:33   10   39:44 12:49 1:36:00                     
    9   320   364 Christine Smith          49 Orlando        FL    7   10:05   1.5  2:41   10   52:25    8   35:22 11:25 1:40:32                     
   10   324    60 Cathy Chapman            48 Melbourne      FL   11   12:12   1.2  2:54    9   48:50    9   39:38 12:47 1:43:32                     
   11   330   180 Erin Lauscher            29 Cocoa          FL   10   11:32   1.3  2:21   12   55:51   11   40:44 13:09 1:50:26                     
   12   331   171 Heather Kolinsky         42 Orlando        FL    9   10:47   1.4  2:56   11   54:47   12   42:16 13:39 1:50:45                     
   FIRSTTIME FEMALE
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1   144    43 Debra Weber              30 Merritt Island FL    4    8:16   1.8  1:59    1   41:47    1   22:54  7:24 1:14:56                     
    2   194   205 Niki McNell              25 Merrittt Islan FL   11    9:51   1.5  2:04    2   42:19    2   26:20  8:30 1:20:33                     
    3   203   264 Alexandra Roger          24 Rockledge      FL    1    6:36   2.3  1:33    9   45:51    3   27:16  8:48 1:21:15                     
    4   206   220 Erin Morrison            27 Melbourne      FL    2    6:56   2.2  2:15    6   43:41    6   28:45  9:17 1:21:36                     
    5   210   186 Alison Lyewski           40 Orlando        FL    6    8:47   1.7  2:02    3   42:48    5   28:17  9:08 1:21:53                     
    6   221     7 Suzannah Armstrong       38 Orlando        FL    8    9:34   1.6  2:06    7   44:12    4   27:41  8:56 1:23:31                     
    7   222   148 Cheryl Henderson         39 St. Petersburg FL    3    8:09   1.8  3:05    5   43:24    7   29:04  9:23 1:23:42                     
    8   237   214 Aimee Molineaux          27 Rockledge      FL    5    8:39   1.7  2:19    8   44:24    9   30:18  9:47 1:25:39                     
    9   271   303 Christy Tagye            38 Cocoa          FL    9    9:38   1.6  3:18   10   47:10    8   29:25  9:30 1:29:30                     
   10   275    97 Pat Dillon               63 Titusville     FL   13   10:43   1.4  3:09    4   42:53   11   33:12 10:43 1:29:56                     
   11   301   499 Jennifer Nelson          25 Indialantic    FL   10    9:46   1.5  2:29   11   47:15   13   36:23 11:45 1:35:51                     
   12   309   213 Lindsay Millner          25 Lake Worth     FL    7    9:10   1.6  3:05   12   50:03   12   35:35 11:29 1:37:51                     
   13   323   347 Leacy Prince             21 Merritt Isl    FL   14   11:47   1.3  3:38   13   56:33   10   31:23 10:08 1:43:20                     
   14   329    39 Allison Burdine          18 Titusville     FL   12    9:55   1.5  2:30   14   58:43   14   39:06 12:37 1:50:13                     
   FIRSTTIME MALE
PLACE O'ALL  NO.  NAME                    AGE CITY,ST           RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE&T2 RANK  RUN   PACE  TIME    Pen    
===== ===== ===== ======================= === ================= ==== =======  ==== ===== ====  ======= ===== ==== ====== ===== ======= 
    1    14    85 Tenadore Dean            37 Cocoa          FL    5    7:46   1.9  1:39    2   33:56    1   17:49  5:45 1:01:09                     
    2    38   240 Andres Perez             31 Melbourne      FL   10    8:31   1.8  1:30    1   32:50    4   21:01  6:47 1:03:50                     
    3    69   301 Tyler Subasic            21 Clarks Summit  PA   16    9:47   1.5  1:54    4   38:05    2   18:11  5:52 1:07:56                     
    4    76   204 Richard McNell           25 Merritt Island FL    2    6:08   2.4  1:43    5   38:09    5   22:38  7:18 1:08:37                     
    5    85    42 Mike Burns               27 Orlando        FL   11    8:37   1.7  2:18    6   38:21    3   20:08  6:30 1:09:22                     
    6   100   188 James Mahler             29 Cocoa Beach    FL    1    6:05   2.5  2:04    7   39:44    6   22:46  7:21 1:10:37                     
    7   145   250 Greg Prosser             40 Merritt Island FL                                                          1:15:01                     
    8   165   130 Jamie Gillan             41 Orlando        FL    9    8:21   1.8  2:22   11   41:37    7   25:24  8:12 1:17:43                     
    9   170   231 Bryan Nelson             52 Spring Hill    FL    4    7:42   1.9  2:46   12   42:02    9   25:31  8:14 1:17:59                     
   10   179   226 Tyler Narducci           19 Port St. Lucie FL    6    8:06   1.9  1:38   13   42:23   11   26:49  8:39 1:18:53                     
   11   196   153 Dennis Hobt              41 Vero Beach     FL    7    8:12   1.8  2:37   14   43:52   10   25:58  8:23 1:20:38                     
   12   201   328 David White              63 Palm Bay       FL   17   10:31   1.4  3:06    3   37:59   14   29:22  9:29 1:20:57                     
   13   213   189 Eric Makepeace           39 Merritt Island FL    8    8:15   1.8  1:30   15   43:59   13   28:28  9:11 1:22:10                     
   14   253    96 Bob Dillon               63 Titusville     FL   14    9:17   1.6  3:05   10   41:26   17   33:09 10:42 1:26:56                     
   15   260   295 Duff Sprawls             61 Merritt Island FL    3    7:37   2.0  2:24    9   40:55   19   36:55 11:55 1:27:50                     
   16   265   115 Edward Fives             35 Tavares        FL   20   14:27   1.0  6:21    8   40:23   12   27:26  8:51 1:28:35                     
   17   279   221 James Mullins            35 Cocoa          FL   12    8:55   1.7  1:45   18   48:56   16   31:47 10:15 1:31:22                     
   18   285   260 Clarkson Ritenour        22 Titusville     FL   13    8:58   1.7  5:26   17   47:30   15   30:26  9:49 1:32:19                     
   19   292   243 Darryl Perron            48 Cocoa Beach    FL   18   10:43   1.4  4:38   16   44:21   18   34:00 10:58 1:33:40                     
   20   299    61 Jimmy Chen               23 Raleigh        NC   19   11:10   1.3  5:09   19   53:13    8   25:28  8:13 1:34:58                     
   21   328    27 Scott Blaue              44 Merritt Island FL   15    9:30   1.6  4:51   20   54:33   20   38:49 12:32 1:47:41                     

 
    DISQUALIFIED             
PLACE O'ALL  NO.  REASON                  NAME       AGE RANK  SWIM    RATE TRANS RANK  BIKE   MPH   TRANS RANK   RUN   PACE  TIME    PENALTY
===== ===== ===== ========== ======================  === ==== =======  ==== ===== ==== ======= ===== ===== ====  ====== ===== ======= =======
    1   164    26 INC WAVE   Bradley Blair            40    1    9:34   2.1  2:59    1   36:37  26.9  2:49    1   25:34  8:15 1:17:32            
FEMALE RELAY
PLACE  NO.  TEAM                           RANK  SWIM   RATE TRANS RANK  BIKE   MPH  TRANS RANK  RUN   PACE  TIME  
===== ===== ============================== ==== =====   ==== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ====== ==== ======= 
    1   405 The Evil Poptarts                1    5:27   2.8  0:43    1   36:31  20.5  1:02    1 22:22  7:13 1:06:04                               
    2   408 COUGARS                                                                    0:42    2 24:09  7:48 1:27:30                               
    3   406 The Super Sea Turtles            3   12:36   1.2  0:51    2   43:15  17.3  2:28    3 34:13 11:02 1:33:20                               
    4   415 Charlie's Misfits                2   11:28   1.3  0:55    3   47:57  15.6  1:20    4 36:33 11:48 1:38:11                               
   MIXED RELAY
PLACE  NO.  TEAM                           RANK  SWIM   RATE TRANS RANK  BIKE   MPH  TRANS RANK  RUN   PACE  TIME   
===== ===== ============================== ==== =====   ==== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ====== ==== ======= 
    1   407 Y Not Tri                        3    8:55   1.7  0:43    1   33:19  22.5  1:37    2 27:26  8:51 1:11:58                               
    2   414 Tri Amigos                       2    8:21   1.8  0:43    2   33:54  22.1  1:39    5 34:30 11:08 1:19:05                               
    3   403 Jehu Riders                      1    7:43   1.9  0:50    3   42:07  17.8  1:12    4 28:33  9:13 1:20:22                               
    4   402 Flying Angles                    5   12:21   1.2  0:39    4   59:12  12.7  0:33    1 24:22  7:52 1:37:05                               
    5   404 Lippy Family                     4   10:26   1.4  1:34    5 1:04:56  11.6  1:24    3 28:27  9:11 1:46:46