DeLeon Springs 5k  
January 3, 2010; DeLeon Springs, FL
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions:
batista@5kracedirector.com

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jordan Tucker           Omaha  NE             558   23        1      16:36.0    5:21/M             

Male 11 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    John Myers              Ormond Beach  FL      514    6      105      29:37.0    9:33/M             
       2    Chris Sullivan          Daytona Beach  FL     724   11      156      36:22.0   11:44/M             
       3    Ryan Sullivan           Daytona Beach  FL     725   9       178      46:35.0   15:02/M             

Male 12 to 14

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Brandon Marris          Flagler Beach  FL     504   14       22      22:15.0    7:11/M             
       2    Craig Jaramillo         Port Orange  FL       745   14       30      22:39.0    7:18/M             
       3    Brandon Kruppenbacher   Orlando  FL           728   14       45      24:10.0    7:48/M             
       4    Justin Folsom           Deland  FL            453   13       49      24:22.0    7:52/M             
       5    Travis Wooten           Riverhead  NY         568   13       62      25:08.0    8:06/M             
       6    Taylor Hack             Deltona  FL           461   14       68      25:54.0    8:21/M             
       7    Quinn Dawson            Deland  FL            439   12       81      27:07.0    8:45/M             
       8    Clay Courington         Port Orange  FL       433   13      114      30:26.0    9:49/M             

Male 15 to 17

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chad Gagnier            Winter Park  FL       791   17        3      17:27.0    5:38/M             
       2    Andrew Epifanio         Deland  FL            727   17        4      17:51.0    5:45/M             
       3    Austin Neu              New Smyrna Beach  F   518   16        6      19:02.0    6:08/M             
       4    Brian La Starza         Ormond Beach  FL      490   17        7      19:07.0    6:10/M             
       5    Jacob Cole              Ormond Beach  FL      430   16       10      19:49.0    6:24/M             
       6    Michael Beute           Daytona Beach  FL     411   15       13      20:45.0    6:42/M             

Male 18 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Craig Henry             Port Orange  FL       780   25        5      18:50.0    6:05/M             
       2    John Smith              Orange City  FL       543   21       14      20:54.0    6:45/M             
       3    Ryan Dowling            Debary  FL            444   18       36      23:18.0    7:31/M             
       4    Brooks Wilson           Winter Springs  FL    566   19       83      27:29.0    8:52/M             
       5    Miguel Rodriquez        New Smyrna Beach  F   773   18       86      27:32.0    8:53/M             
       6    Jason Mayid             Deland  FL            506   22      122      31:05.0   10:02/M             
       7    Jason Nieznajko         Mount Dora  FL        519   27      127      31:36.0   10:12/M             
       8    David Roberts           Deltona  FL           531   26      128      32:00.0   10:19/M             
       9    Craig Broder            Orlando  FL           416   27      170      42:15.0   13:38/M             
      10    Mike Cimino             Deltona  FL           425   25      179      46:37.0   15:02/M             

Male 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matt McLeer             Palm Coast  FL        510   30       24      22:23.0    7:13/M             
       2    Kirby Bell              Orlando  FL           408   35       40      23:45.0    7:40/M             
       3    Jason Joyce             Debary  FL            481   36       59      24:49.0    8:00/M             
       4    Brian Hack              Deltona  FL           462   31       69      25:54.0    8:21/M             
       5    Troy Thompson           Orange City  FL       556   39       77      26:54.0    8:41/M             
       6    Louie Palomares         Deland  FL            753   37       95      28:44.0    9:16/M             
       7    Peter Pronko            Sanford  FL           524   35       96      28:46.0    9:17/M             
       8    Chucky Madden           Groveland  FL         502   30      103      29:33.0    9:32/M             
       9    Philip Smith            Mount Dora  FL        545   37      104      29:34.0    9:32/M             
      10    Douglas Ide             Orange City  FL       474   39      116      30:39.0    9:53/M             
      11    Jay Snell               Silver Springs  FL    547   39      120      30:57.0    9:59/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sigurdur Hansen         Reykjavik  ICELAND    463   40        2      16:54.0    5:27/M             
       2    Paul Duckett            Winter Park  FL       747   41       19      21:16.0    6:52/M             
       3    Joseph Conville         Orlando  FL           431   44       28      22:33.0    7:16/M             
       4    George Kirk             Orlando  FL           777   44       47      24:16.0    7:50/M             
       5    Miguel Rivera           Palm Coast  FL        529   44       61      25:04.0    8:05/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    George Meerdo           Altamonte Springs     511   46       12      20:06.0    6:29/M             
       2    Bob Butterfield         Orlando  FL           420   45       21      21:38.0    6:59/M             
       3    Richard Dowling         Debary  FL            443   47       26      22:31.0    7:16/M             
       4    Larry Volenec           Ormond Beach  FL      559   47       38      23:31.0    7:35/M             
       5    Mark La Starza          Ormond Beach  FL      491   45       39      23:39.0    7:38/M             
       6    Rocco Relvini           Sanford  FL           528   48       41      23:49.0    7:41/M             
       7    Demi Brownrigg          Ormond Beach  FL      787   46       63      25:11.0    8:07/M             
       8    Bob Stevens             Winter Garden  FL     551   49       75      26:37.0    8:35/M             
       9    Shawn Baer              Port Orange  FL       407   46       79      26:57.0    8:42/M             
      10    Greg Ramsdell           Mt Dora  FL           757   48      132      32:22.0   10:26/M             
      11    Jeffrey Levine          Daytona Beach  FL     496   47      146      35:11.0   11:21/M             
      12    David Dehart            Raleigh  NC           441   47      159      36:57.0   11:55/M             
      13    Michael Mahoney         Ormond Beach  FL      785   47      183    1:04:41.0   20:52/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kyle Klickir            Palm Coast  FL        486   53        9      19:40.0    6:21/M             
       2    Paul Steiner            Deland  FL            549   50       25      22:24.0    7:14/M             
       3    Mike Bitting            New Smyrna Beach  F   412   52       27      22:32.0    7:16/M             
       4    Tom Lackey              Mount Dora  FL        730   51       37      23:23.0    7:33/M             
       5    Robert Baranowski       Ormond Beach  FL      786   52       50      24:25.0    7:53/M             
       6    Philip Joycey           Quebec  QUEBEC        483   51       58      24:44.0    7:59/M             
       7    Greg Rock               Orlando  FL           532   50       66      25:33.0    8:15/M             
       8    Jeff Fetzer             Eustis  FL            450   50       70      26:18.0    8:29/M             
       9    Cadie Carter            Eustis  FL            421   50       88      27:57.0    9:01/M             
      10    Manolo Marquez          Deland  FL            503   51       89      27:58.0    9:01/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Fleming         Elkton  FL            754   55       15      20:55.0    6:45/M             
       2    Bruce Slicer            Port Orange  FL       778   56       23      22:19.0    7:12/M             
       3    Bob Hamlin              Ormond Beach  FL      765   58       31      22:45.0    7:20/M             
       4    Donnie Walker           Palm Coast  FL        764   57       52      24:34.0    7:55/M             
       5    Brad Cochrane           Port Orange  FL       428   57       82      27:26.0    8:51/M             
       6    Clifford Blate          Mount Dora  FL        413   57       87      27:57.0    9:01/M             
       7    Patrick Johnson         Ormond Beach  FL      478   55       93      28:13.0    9:06/M             
       8    Paul Marton             Deland  FL            748   56       98      28:58.0    9:21/M             
       9    Guenther Gartner        Lake Mary  FL         455   56      101      29:15.0    9:26/M             
      10    Gary Dwyer              Winter Springs  FL    447   55      143      34:42.0   11:12/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Aaron Yow               New Smyrna Beach  F   796   64       33      22:49.0    7:22/M             
       2    Jack Slifer             Ocala  FL             541   63      117      30:43.0    9:55/M             
       3    Don Smith               New Smyrna Beach  F   542   63      158      36:38.0   11:49/M             
       4    James Tracy             Mount Dora  FL        557   63      176      45:34.0   14:42/M             

Male 65 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Silky Sullivan          Tampa  FL             553   65       42      23:55.0    7:43/M             
       2    Bob Broadwater          Palm Coast  FL        763   65       55      24:39.0    7:57/M             
       3    George Conefrey         Ormond Beach  FL      731   67       65      25:27.0    8:13/M             

Male 70 to 74

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jerry Lardinois         Port Orange  FL       492   74       71      26:21.0    8:30/M             
       2    Horace Brannon          New Smyrna Beach  F   415   72      141      34:13.0   11:02/M             

Male 75 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Phil Radford            The Villages  FL      525   77      130      32:06.0   10:21/M             

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Ceal Walker             Cocoa Beach  FL       742   47        8      19:11.0    6:11/M             

Female 11 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Janet Brinz             Meersburg Ger         800   11      147      35:14.0   11:22/M             
       2    Bryn Dawson             Deland  FL            440    9      148      35:15.0   11:22/M             

Female 12 to 14

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lindsey Sullivan        Daytona Beach  FL     723   13       32      22:48.0    7:21/M             
       2    Catherine La Starza     Ormond Beach  FL      489   14       34      22:57.0    7:24/M             
       3    Sydney Volenec          Ormond Beach  FL      561   13       74      26:32.0    8:34/M             
       4    Sarah Myers             Ormond Beach  FL      516   12       80      26:59.0    8:42/M             

Female 15 to 17

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Alyssa Burkert          Winter Garden  FL     419   17       11      20:04.0    6:28/M             
       2    Zoe Volenec             Ormond Beach  FL      560   15       16      20:56.0    6:45/M             
       3    Jocelin Adona           Port Orange  FL       400   15       18      21:15.0    6:51/M             
       4    Faith Strasser          Ormond Beach  FL      759   15       48      24:18.0    7:50/M             

Female 18 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    June Drake              Astor  FL             445   27       43      23:57.0    7:44/M             
       2    Samantha Ramsdell       Mount Dora  FL        756   19       73      26:22.0    8:30/M             
       3    Tia Johnson             Boulder  CO           795   20       76      26:53.0    8:40/M             
       4    Noel Wilson             Winter Springs  FL    567   21       84      27:29.0    8:52/M             
       5    Danielle Reed-Hudson    Port Orange  FL       762   23       91      28:08.0    9:05/M             
       6    Rhianon Rowan           Daytona Beach  FL     536   20      102      29:32.0    9:32/M             
       7    Kache Lee               Pierson  FL           495   20      111      29:59.0    9:40/M             
       8    Gudbjorg Hansen         Reykjavik  ICELAND    465   18      118      30:46.0    9:55/M             
       9    Shanel Davidson         Saint Cloud  FL       437   29      123      31:06.0   10:02/M             
      10    Andria Roberts          Deltona  FL           530   24      129      32:00.0   10:19/M             
      11    Kelsey Rathbun          Lake Mary  FL         527   22      133      32:30.0   10:29/M             
      12    Diana Hilliard          Pompano Beach  FL     471   28      138      33:39.0   10:51/M             
      13    Jill Lovely             Davenport  FL         499   28      149      35:20.0   11:24/M             
      14    Lara Larberg            Deland  FL            792   26      152      35:33.0   11:28/M             
      15    Jessica Streeter        Deleon Springs  FL    802   24      153      35:43.0   11:31/M             
      16    Nicole Poorbaugh        Longwood  FL          523   25      169      42:14.0   13:37/M             
      17    Caryn Cimino            Deltona  FL           424   26      177      46:19.0   14:56/M             
      18    Jennifer Graves         Deland  FL            458   25      180      48:02.0   15:30/M             

Female 30 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lisa Watson             Orlando  FL           562   35       20      21:17.0    6:52/M             
       2    Rachael Gerow           Port Orange  FL       457   33       67      25:50.0    8:20/M             
       3    Melisa Schell           Pierson  FL           537   35       92      28:08.0    9:05/M             
       4    Kate Murphy             Orlando  FL           788   39       97      28:50.0    9:18/M             
       5    Alison Staley           Deland  FL            548   35      100      29:08.0    9:24/M             
       6    Michelle Thompson       Orange City  FL       555   39      106      29:37.0    9:33/M             
       7    Lisa Ide                Orange City  FL       473   30      109      29:54.0    9:39/M             
       8    Trilby Stevens          Winter Garden  FL     550   39      154      35:47.0   11:33/M             
       9    Brandi Madden           Groveland  FL         501   30      157      36:26.0   11:45/M             
      10    Gizelle Best            Deltona  FL           410   36      160      37:01.0   11:56/M             
      11    Amber Smith             Mount Dora  FL        546   31      162      37:46.0   12:11/M             
      12    Carrie Heaberlin        Tavares  FL           469   38      164      38:33.0   12:26/M             
      13    Tasha Kenemer           Deland  FL            485   37      167      41:17.0   13:19/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sheila Sullivan         Daytona Beach Shore   726   43       17      21:12.0    6:50/M             
       2    Bego Lopez              Deland  FL            498   41       29      22:34.0    7:17/M             
       3    Betty English           Deland  FL            743   43       46      24:15.0    7:49/M             
       4    Mary Ann Rau            Deland  FL            782   44       51      24:29.0    7:54/M             
       5    Inga Hansen             Reykjavik  ICELAND    464   44       53      24:35.0    7:56/M             
       6    Jody Anderson           Mount Dora  FL        401   42      124      31:09.0   10:03/M             
       7    Colleen Carter          Eustis  FL            422   44      134      33:32.0   10:49/M             
       8    Silvia Robles Gomez                           797   40      136      33:33.0   10:49/M             
       9    Holly Browning          New Smyrna Beach  F   418   42      137      33:36.0   10:50/M             
      10    Julie Arcaro            Fruitland Park  FL    403   43      140      33:57.0   10:57/M             
      11    Sharon Morgan           South Daytona  FL     512   44      145      35:11.0   11:21/M             
      12    Kristen Dawson          Deland  FL            438   41      150      35:21.0   11:24/M             
      13    Anita Wooten            Riverhead  NY         569   44      163      38:09.0   12:18/M             
      14    Sindi Platt             Deltona  FL           522   42      181      48:19.0   15:35/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jacqueline Johnson      Ormond Beach  FL      783   45       72      26:21.0    8:30/M             
       2    Bobbie Cornelius        Edgewater  FL         432   46       78      26:55.0    8:41/M             
       3    Suzie Babcock           Orange City  FL       406   45       94      28:20.0    9:08/M             
       4    Pam Myers               Ormond Beach  FL      515   49      110      29:54.0    9:39/M             
       5    Kathy Fetzer            Eustis  FL            451   47      121      30:59.0   10:00/M             
       6    Colleen White           Tavares  FL           564   48      126      31:19.0   10:06/M             
       7    Melinda Ramsdell        Mt Dora  FL           755   46      131      32:21.0   10:26/M             
       8    Jill Kromraj            Port Orange  FL       487   48      139      33:46.0   10:54/M             
       9    Sandy Radzak            Lake Mary  FL         526   45      144      34:53.0   11:15/M             
      10    Jennifer Stubbs         Port Orange  FL       552   45      168      41:24.0   13:21/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Pamela Hanson-Peterson  Port Orange  FL       467   50       35      23:05.0    7:27/M             
       2    Monique Bourassa        Quebec  QUEBEC        414   54       56      24:40.0    7:57/M             
       3    Debora Diaz             Ormond Beach  FL      442   53       57      24:40.0    7:57/M             
       4    Nancy Rowan             Titusville  FL        535   51       85      27:30.0    8:52/M             
       5    Earlyn Davidson         Kissimmee  FL         436   54       90      28:04.0    9:03/M             
       6    Lynne Pendleton         Deltona  FL           520   50       99      29:05.0    9:23/M             
       7    Lynn Fahnestock         Port Orange  FL       449   50      113      30:16.0    9:46/M             
       8    Elena Pizarro-Zeigler   Mount Dora  FL        521   50      135      33:33.0   10:49/M             
       9    Anna Rodriguez          Port Orange  FL       533   52      151      35:30.0   11:27/M             
      10    Beth Bazemore           Port Orange  FL       750   50      155      36:05.0   11:38/M             
      11    Stephanie Schultz       Ormond Beach  FL      538   54      161      37:02.0   11:57/M             
      12    Liz Whitaker            De Leon Springs  FL   563   51      171      42:28.0   13:42/M             
      13    Vicki Brown             Mount Dora  FL        417   51      173      44:01.0   14:12/M             
      14    Bette Cole              Ormond Beach  FL      429   51      174      44:28.0   14:21/M             
      15    Ala Ellis               Deland  FL            448   51      175      44:30.0   14:21/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jeanette MacDonald      Sylvester  GA         722   58       44      24:01.0    7:45/M             
       2    Toni Fow                De Leon Springs  FL   781   58       54      24:36.0    7:56/M             
       3    Susan Gummey            Daytona Beach  FL     460   59       60      24:52.0    8:01/M             
       4    Daisy Gartner           Lake Mary  FL         456   57       64      25:20.0    8:10/M             
       5    Barbara Jordan          Apopka  FL            480   55      107      29:40.0    9:34/M             
       6    Nancy Heckler           New Smyrna Beach  F   470   55      112      30:10.0    9:44/M             
       7    Kathie Johnson          Ormond Beach  FL      479   59      119      30:55.0    9:58/M             
       8    Linda Lackey            Mount Dora  FL        729   55      166      40:03.0   12:55/M             
       9    Mary Lou Fillingame     Port Orange  FL       452   59      172      43:13.0   13:56/M             

Female 60 to 64

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Theresa Slifer          Ocala  FL             540   62      108      29:44.0    9:35/M             
       2    Joyce Whitney           Port Orange  FL       565   61      125      31:18.0   10:06/M             
       3    Janice Kunitsugu        Clermont  FL          488   61      142      34:20.0   11:05/M             
       4    Jeanne Keiper           Port Orange  FL       484   61      165      39:34.0   12:46/M             

Female 75 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lois Clark              Port Orange  FL       427   81      115      30:29.0    9:50/M             
       2    Marian Gardnet          Ringgold  GA          454   81      182      52:50.0   17:03/M             

DeLeon Springs 5K

Overall Finish List

January 03, 2010


Results by Alta Vista Sports
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Jordan Tucker           Omaha  NE             558   23 ***** M 18-29      16:36.0    5:21/M             
       2    Sigurdur Hansen         Reykjavik  ICELAND    463   40     1 M 40-44      16:54.0    5:27/M             
       3    Chad Gagnier            Winter Park  FL       791   17     1 M 15-17      17:27.0    5:38/M             
       4    Andrew Epifanio         Deland  FL            727   17     2 M 15-17      17:51.0    5:45/M             
       5    Craig Henry             Port Orange  FL       780   25     1 M 18-29      18:50.0    6:05/M             
       6    Austin Neu              New Smyrna Beach  F   518   16     3 M 15-17      19:02.0    6:08/M             
       7    Brian La Starza         Ormond Beach  FL      490   17     4 M 15-17      19:07.0    6:10/M             
       8    Ceal Walker             Cocoa Beach  FL       742   47 ***** F 45-49      19:11.0    6:11/M             
       9    Kyle Klickir            Palm Coast  FL        486   53     1 M 50-54      19:40.0    6:21/M             
      10    Jacob Cole              Ormond Beach  FL      430   16     5 M 15-17      19:49.0    6:24/M             
      11    Alyssa Burkert          Winter Garden  FL     419   17     1 F 15-17      20:04.0    6:28/M             
      12    George Meerdo           Altamonte Springs     511   46     1 M 45-49      20:06.0    6:29/M             
      13    Michael Beute           Daytona Beach  FL     411   15     6 M 15-17      20:45.0    6:42/M             
      14    John Smith              Orange City  FL       543   21     2 M 18-29      20:54.0    6:45/M             
      15    Michael Fleming         Elkton  FL            754   55     1 M 55-59      20:55.0    6:45/M             
      16    Zoe Volenec             Ormond Beach  FL      560   15     2 F 15-17      20:56.0    6:45/M             
      17    Sheila Sullivan         Daytona Beach Shore   726   43     1 F 40-44      21:12.0    6:50/M             
      18    Jocelin Adona           Port Orange  FL       400   15     3 F 15-17      21:15.0    6:51/M             
      19    Paul Duckett            Winter Park  FL       747   41     2 M 40-44      21:16.0    6:52/M             
      20    Lisa Watson             Orlando  FL           562   35     1 F 30-39      21:17.0    6:52/M             
      21    Bob Butterfield         Orlando  FL           420   45     2 M 45-49      21:38.0    6:59/M             
      22    Brandon Marris          Flagler Beach  FL     504   14     1 M 12-14      22:15.0    7:11/M             
      23    Bruce Slicer            Port Orange  FL       778   56     2 M 55-59      22:19.0    7:12/M             
      24    Matt McLeer             Palm Coast  FL        510   30     1 M 30-39      22:23.0    7:13/M             
      25    Paul Steiner            Deland  FL            549   50     2 M 50-54      22:24.0    7:14/M             
      26    Richard Dowling         Debary  FL            443   47     3 M 45-49      22:31.0    7:16/M             
      27    Mike Bitting            New Smyrna Beach  F   412   52     3 M 50-54      22:32.0    7:16/M             
      28    Joseph Conville         Orlando  FL           431   44     3 M 40-44      22:33.0    7:16/M             
      29    Bego Lopez              Deland  FL            498   41     2 F 40-44      22:34.0    7:17/M             
      30    Craig Jaramillo         Port Orange  FL       745   14     2 M 12-14      22:39.0    7:18/M             
      31    Bob Hamlin              Ormond Beach  FL      765   58     3 M 55-59      22:45.0    7:20/M             
      32    Lindsey Sullivan        Daytona Beach  FL     723   13     1 F 12-14      22:48.0    7:21/M             
      33    Aaron Yow               New Smyrna Beach  F   796   64     1 M 60-64      22:49.0    7:22/M             
      34    Catherine La Starza     Ormond Beach  FL      489   14     2 F 12-14      22:57.0    7:24/M             
      35    Pamela Hanson-Peterson  Port Orange  FL       467   50     1 F 50-54      23:05.0    7:27/M             
      36    Ryan Dowling            Debary  FL            444   18     3 M 18-29      23:18.0    7:31/M             
      37    Tom Lackey              Mount Dora  FL        730   51     4 M 50-54      23:23.0    7:33/M             
      38    Larry Volenec           Ormond Beach  FL      559   47     4 M 45-49      23:31.0    7:35/M             
      39    Mark La Starza          Ormond Beach  FL      491   45     5 M 45-49      23:39.0    7:38/M             
      40    Kirby Bell              Orlando  FL           408   35     2 M 30-39      23:45.0    7:40/M             
      41    Rocco Relvini           Sanford  FL           528   48     6 M 45-49      23:49.0    7:41/M             
      42    Silky Sullivan          Tampa  FL             553   65     1 M 65-69      23:55.0    7:43/M             
      43    June Drake              Astor  FL             445   27     1 F 18-29      23:57.0    7:44/M             
      44    Jeanette MacDonald      Sylvester  GA         722   58     1 F 55-59      24:01.0    7:45/M             
      45    Brandon Kruppenbacher   Orlando  FL           728   14     3 M 12-14      24:10.0    7:48/M             
      46    Betty English           Deland  FL            743   43     3 F 40-44      24:15.0    7:49/M             
      47    George Kirk             Orlando  FL           777   44     4 M 40-44      24:16.0    7:50/M             
      48    Faith Strasser          Ormond Beach  FL      759   15     4 F 15-17      24:18.0    7:50/M             
      49    Justin Folsom           Deland  FL            453   13     4 M 12-14      24:22.0    7:52/M             
      50    Robert Baranowski       Ormond Beach  FL      786   52     5 M 50-54      24:25.0    7:53/M             
      51    Mary Ann Rau            Deland  FL            782   44     4 F 40-44      24:29.0    7:54/M             
      52    Donnie Walker           Palm Coast  FL        764   57     4 M 55-59      24:34.0    7:55/M             
      53    Inga Hansen             Reykjavik  ICELAND    464   44     5 F 40-44      24:35.0    7:56/M             
      54    Toni Fow                De Leon Springs  FL   781   58     2 F 55-59      24:36.0    7:56/M             
      55    Bob Broadwater          Palm Coast  FL        763   65     2 M 65-69      24:39.0    7:57/M             
      56    Monique Bourassa        Quebec  QUEBEC        414   54     2 F 50-54      24:40.0    7:57/M             
      57    Debora Diaz             Ormond Beach  FL      442   53     3 F 50-54      24:40.0    7:57/M             
      58    Philip Joycey           Quebec  QUEBEC        483   51     6 M 50-54      24:44.0    7:59/M             
      59    Jason Joyce             Debary  FL            481   36     3 M 30-39      24:49.0    8:00/M             
      60    Susan Gummey            Daytona Beach  FL     460   59     3 F 55-59      24:52.0    8:01/M             
      61    Miguel Rivera           Palm Coast  FL        529   44     5 M 40-44      25:04.0    8:05/M             
      62    Travis Wooten           Riverhead  NY         568   13     5 M 12-14      25:08.0    8:06/M             
      63    Demi Brownrigg          Ormond Beach  FL      787   46     7 M 45-49      25:11.0    8:07/M             
      64    Daisy Gartner           Lake Mary  FL         456   57     4 F 55-59      25:20.0    8:10/M             
      65    George Conefrey         Ormond Beach  FL      731   67     3 M 65-69      25:27.0    8:13/M             
      66    Greg Rock               Orlando  FL           532   50     7 M 50-54      25:33.0    8:15/M             
      67    Rachael Gerow           Port Orange  FL       457   33     2 F 30-39      25:50.0    8:20/M             
      68    Taylor Hack             Deltona  FL           461   14     6 M 12-14      25:54.0    8:21/M             
      69    Brian Hack              Deltona  FL           462   31     4 M 30-39      25:54.0    8:21/M             
      70    Jeff Fetzer             Eustis  FL            450   50     8 M 50-54      26:18.0    8:29/M             
      71    Jerry Lardinois         Port Orange  FL       492   74     1 M 70-74      26:21.0    8:30/M             
      72    Jacqueline Johnson      Ormond Beach  FL      783   45     1 F 45-49      26:21.0    8:30/M             
      73    Samantha Ramsdell       Mount Dora  FL        756   19     2 F 18-29      26:22.0    8:30/M             
      74    Sydney Volenec          Ormond Beach  FL      561   13     3 F 12-14      26:32.0    8:34/M             
      75    Bob Stevens             Winter Garden  FL     551   49     8 M 45-49      26:37.0    8:35/M             
      76    Tia Johnson             Boulder  CO           795   20     3 F 18-29      26:53.0    8:40/M             
      77    Troy Thompson           Orange City  FL       556   39     5 M 30-39      26:54.0    8:41/M             
      78    Bobbie Cornelius        Edgewater  FL         432   46     2 F 45-49      26:55.0    8:41/M             
      79    Shawn Baer              Port Orange  FL       407   46     9 M 45-49      26:57.0    8:42/M             
      80    Sarah Myers             Ormond Beach  FL      516   12     4 F 12-14      26:59.0    8:42/M             
      81    Quinn Dawson            Deland  FL            439   12     7 M 12-14      27:07.0    8:45/M             
      82    Brad Cochrane           Port Orange  FL       428   57     5 M 55-59      27:26.0    8:51/M             
      83    Brooks Wilson           Winter Springs  FL    566   19     4 M 18-29      27:29.0    8:52/M             
      84    Noel Wilson             Winter Springs  FL    567   21     4 F 18-29      27:29.0    8:52/M             
      85    Nancy Rowan             Titusville  FL        535   51     4 F 50-54      27:30.0    8:52/M             
      86    Miguel Rodriquez        New Smyrna Beach  F   773   18     5 M 18-29      27:32.0    8:53/M             
      87    Clifford Blate          Mount Dora  FL        413   57     6 M 55-59      27:57.0    9:01/M             
      88    Cadie Carter            Eustis  FL            421   50     9 M 50-54      27:57.0    9:01/M             
      89    Manolo Marquez          Deland  FL            503   51    10 M 50-54      27:58.0    9:01/M             
      90    Earlyn Davidson         Kissimmee  FL         436   54     5 F 50-54      28:04.0    9:03/M             
      91    Danielle Reed-Hudson    Port Orange  FL       762   23     5 F 18-29      28:08.0    9:05/M             
      92    Melisa Schell           Pierson  FL           537   35     3 F 30-39      28:08.0    9:05/M             
      93    Patrick Johnson         Ormond Beach  FL      478   55     7 M 55-59      28:13.0    9:06/M             
      94    Suzie Babcock           Orange City  FL       406   45     3 F 45-49      28:20.0    9:08/M             
      95    Louie Palomares         Deland  FL            753   37     6 M 30-39      28:44.0    9:16/M             
      96    Peter Pronko            Sanford  FL           524   35     7 M 30-39      28:46.0    9:17/M             
      97    Kate Murphy             Orlando  FL           788   39     4 F 30-39      28:50.0    9:18/M             
      98    Paul Marton             Deland  FL            748   56     8 M 55-59      28:58.0    9:21/M             
      99    Lynne Pendleton         Deltona  FL           520   50     6 F 50-54      29:05.0    9:23/M             
     100    Alison Staley           Deland  FL            548   35     5 F 30-39      29:08.0    9:24/M             
     101    Guenther Gartner        Lake Mary  FL         455   56     9 M 55-59      29:15.0    9:26/M             
     102    Rhianon Rowan           Daytona Beach  FL     536   20     6 F 18-29      29:32.0    9:32/M             
     103    Chucky Madden           Groveland  FL         502   30     8 M 30-39      29:33.0    9:32/M             
     104    Philip Smith            Mount Dora  FL        545   37     9 M 30-39      29:34.0    9:32/M             
     105    John Myers              Ormond Beach  FL      514    6     1 M  1-11      29:37.0    9:33/M             
     106    Michelle Thompson       Orange City  FL       555   39     6 F 30-39      29:37.0    9:33/M             
     107    Barbara Jordan          Apopka  FL            480   55     5 F 55-59      29:40.0    9:34/M             
     108    Theresa Slifer          Ocala  FL             540   62     1 F 60-64      29:44.0    9:35/M             
     109    Lisa Ide                Orange City  FL       473   30     7 F 30-39      29:54.0    9:39/M             
     110    Pam Myers               Ormond Beach  FL      515   49     4 F 45-49      29:54.0    9:39/M             
     111    Kache Lee               Pierson  FL           495   20     7 F 18-29      29:59.0    9:40/M             
     112    Nancy Heckler           New Smyrna Beach  F   470   55     6 F 55-59      30:10.0    9:44/M             
     113    Lynn Fahnestock         Port Orange  FL       449   50     7 F 50-54      30:16.0    9:46/M             
     114    Clay Courington         Port Orange  FL       433   13     8 M 12-14      30:26.0    9:49/M             
     115    Lois Clark              Port Orange  FL       427   81     1 F 75-99      30:29.0    9:50/M             
     116    Douglas Ide             Orange City  FL       474   39    10 M 30-39      30:39.0    9:53/M             
     117    Jack Slifer             Ocala  FL             541   63     2 M 60-64      30:43.0    9:55/M             
     118    Gudbjorg Hansen         Reykjavik  ICELAND    465   18     8 F 18-29      30:46.0    9:55/M             
     119    Kathie Johnson          Ormond Beach  FL      479   59     7 F 55-59      30:55.0    9:58/M             
     120    Jay Snell               Silver Springs  FL    547   39    11 M 30-39      30:57.0    9:59/M             
     121    Kathy Fetzer            Eustis  FL            451   47     5 F 45-49      30:59.0   10:00/M             
     122    Jason Mayid             Deland  FL            506   22     6 M 18-29      31:05.0   10:02/M             
     123    Shanel Davidson         Saint Cloud  FL       437   29     9 F 18-29      31:06.0   10:02/M             
     124    Jody Anderson           Mount Dora  FL        401   42     6 F 40-44      31:09.0   10:03/M             
     125    Joyce Whitney           Port Orange  FL       565   61     2 F 60-64      31:18.0   10:06/M             
     126    Colleen White           Tavares  FL           564   48     6 F 45-49      31:19.0   10:06/M             
     127    Jason Nieznajko         Mount Dora  FL        519   27     7 M 18-29      31:36.0   10:12/M             
     128    David Roberts           Deltona  FL           531   26     8 M 18-29      32:00.0   10:19/M             
     129    Andria Roberts          Deltona  FL           530   24    10 F 18-29      32:00.0   10:19/M             
     130    Phil Radford            The Villages  FL      525   77     1 M 75-99      32:06.0   10:21/M             
     131    Melinda Ramsdell        Mt Dora  FL           755   46     7 F 45-49      32:21.0   10:26/M             
     132    Greg Ramsdell           Mt Dora  FL           757   48    10 M 45-49      32:22.0   10:26/M             
     133    Kelsey Rathbun          Lake Mary  FL         527   22    11 F 18-29      32:30.0   10:29/M             
     134    Colleen Carter          Eustis  FL            422   44     7 F 40-44      33:32.0   10:49/M             
     135    Elena Pizarro-Zeigler   Mount Dora  FL        521   50     8 F 50-54      33:33.0   10:49/M             
     136    Silvia Robles Gomez                           797   40     8 F 40-44      33:33.0   10:49/M             
     137    Holly Browning          New Smyrna Beach  F   418   42     9 F 40-44      33:36.0   10:50/M             
     138    Diana Hilliard          Pompano Beach  FL     471   28    12 F 18-29      33:39.0   10:51/M             
     139    Jill Kromraj            Port Orange  FL       487   48     8 F 45-49      33:46.0   10:54/M             
     140    Julie Arcaro            Fruitland Park  FL    403   43    10 F 40-44      33:57.0   10:57/M             
     141    Horace Brannon          New Smyrna Beach  F   415   72     2 M 70-74      34:13.0   11:02/M             
     142    Janice Kunitsugu        Clermont  FL          488   61     3 F 60-64      34:20.0   11:05/M             
     143    Gary Dwyer              Winter Springs  FL    447   55    10 M 55-59      34:42.0   11:12/M             
     144    Sandy Radzak            Lake Mary  FL         526   45     9 F 45-49      34:53.0   11:15/M             
     145    Sharon Morgan           South Daytona  FL     512   44    11 F 40-44      35:11.0   11:21/M             
     146    Jeffrey Levine          Daytona Beach  FL     496   47    11 M 45-49      35:11.0   11:21/M             
     147    Janet Brinz             Meersburg Ger         800   11     1 F  1-11      35:14.0   11:22/M             
     148    Bryn Dawson             Deland  FL            440    9     2 F  1-11      35:15.0   11:22/M             
     149    Jill Lovely             Davenport  FL         499   28    13 F 18-29      35:20.0   11:24/M             
     150    Kristen Dawson          Deland  FL            438   41    12 F 40-44      35:21.0   11:24/M             
     151    Anna Rodriguez          Port Orange  FL       533   52     9 F 50-54      35:30.0   11:27/M             
     152    Lara Larberg            Deland  FL            792   26    14 F 18-29      35:33.0   11:28/M             
     153    Jessica Streeter        Deleon Springs  FL    802   24    15 F 18-29      35:43.0   11:31/M             
     154    Trilby Stevens          Winter Garden  FL     550   39     8 F 30-39      35:47.0   11:33/M             
     155    Beth Bazemore           Port Orange  FL       750   50    10 F 50-54      36:05.0   11:38/M             
     156    Chris Sullivan          Daytona Beach  FL     724   11     2 M  1-11      36:22.0   11:44/M             
     157    Brandi Madden           Groveland  FL         501   30     9 F 30-39      36:26.0   11:45/M             
     158    Don Smith               New Smyrna Beach  F   542   63     3 M 60-64      36:38.0   11:49/M             
     159    David Dehart            Raleigh  NC           441   47    12 M 45-49      36:57.0   11:55/M             
     160    Gizelle Best            Deltona  FL           410   36    10 F 30-39      37:01.0   11:56/M             
     161    Stephanie Schultz       Ormond Beach  FL      538   54    11 F 50-54      37:02.0   11:57/M             
     162    Amber Smith             Mount Dora  FL        546   31    11 F 30-39      37:46.0   12:11/M             
     163    Anita Wooten            Riverhead  NY         569   44    13 F 40-44      38:09.0   12:18/M             
     164    Carrie Heaberlin        Tavares  FL           469   38    12 F 30-39      38:33.0   12:26/M             
     165    Jeanne Keiper           Port Orange  FL       484   61     4 F 60-64      39:34.0   12:46/M             
     166    Linda Lackey            Mount Dora  FL        729   55     8 F 55-59      40:03.0   12:55/M             
     167    Tasha Kenemer           Deland  FL            485   37    13 F 30-39      41:17.0   13:19/M             
     168    Jennifer Stubbs         Port Orange  FL       552   45    10 F 45-49      41:24.0   13:21/M             
     169    Nicole Poorbaugh        Longwood  FL          523   25    16 F 18-29      42:14.0   13:37/M             
     170    Craig Broder            Orlando  FL           416   27     9 M 18-29      42:15.0   13:38/M             
     171    Liz Whitaker            De Leon Springs  FL   563   51    12 F 50-54      42:28.0   13:42/M             
     172    Mary Lou Fillingame     Port Orange  FL       452   59     9 F 55-59      43:13.0   13:56/M             
     173    Vicki Brown             Mount Dora  FL        417   51    13 F 50-54      44:01.0   14:12/M             
     174    Bette Cole              Ormond Beach  FL      429   51    14 F 50-54      44:28.0   14:21/M             
     175    Ala Ellis               Deland  FL            448   51    15 F 50-54      44:30.0   14:21/M             
     176    James Tracy             Mount Dora  FL        557   63     4 M 60-64      45:34.0   14:42/M             
     177    Caryn Cimino            Deltona  FL           424   26    17 F 18-29      46:19.0   14:56/M             
     178    Ryan Sullivan           Daytona Beach  FL     725   9      3 M  1-11      46:35.0   15:02/M             
     179    Mike Cimino             Deltona  FL           425   25    10 M 18-29      46:37.0   15:02/M             
     180    Jennifer Graves         Deland  FL            458   25    18 F 18-29      48:02.0   15:30/M             
     181    Sindi Platt             Deltona  FL           522   42    14 F 40-44      48:19.0   15:35/M             
     182    Marian Gardnet          Ringgold  GA          454   81     2 F 75-99      52:50.0   17:03/M             
     183    Michael Mahoney         Ormond Beach  FL      785   47    13 M 45-49    1:04:41.0   20:52/M