DeLeon Springs Half Marathon  
January 3, 2010; DeLeon Springs, FL
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions:
batista@5kracedirector.com

Overall Male Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Stone           Port Orange  FL       766   30        1    1:18:40.0    6:00/M             

Male 18 to 24

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joshua Servi            Longwood  FL          695   23        8    1:31:11.0    6:58/M             
       2    Curt Steves             Port Orange  FL       707   21       40    1:44:11.0    7:57/M             

Male 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matthew Braun           Ocala  FL             583   26        3    1:23:38.0    6:23/M             
       2    Chris Staley            Ormond Beach  FL      705   26       67    1:54:16.0    8:43/M             
       3    Mike Garber             Debary  FL            622   27       73    1:57:03.0    8:56/M             

Male 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Luis Pou                Orlando  FL           684   33        4    1:23:58.0    6:25/M             
       2    Joe Huston              Deltona  FL           637   30       11    1:32:45.0    7:05/M             
       3    Scott Ireland                                 639   32       34    1:41:03.0    7:43/M             
       4    Jeremy Ballanic         Lake Mary  FL         771   32       45    1:45:24.0    8:03/M             
       5    Andy Sarasty            Oviedo  FL            692   34       56    1:50:43.0    8:27/M             
       6    Aaron Germer            Winter Park  FL       627   32       57    1:50:43.0    8:27/M             
       7    Michael Jezt            Graz  AUSTRIA         644   30       65    1:53:34.0    8:40/M             
       8    Timmy Lightfoot         Altamonte Springs     751   31      101    2:03:00.0    9:23/M             
       9    Richard Butler II       Davenport  FL         588   34      106    2:05:32.0    9:35/M             
      10    Matthew Cunningham      Sanford  FL           597   30      149    2:35:43.0   11:53/M             

Male 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Mel Bernstein           Lake Mary  FL         579   38        2    1:19:57.0    6:06/M             
       2    Marcus Droker           Ormond Beach  FL      609   37        5    1:25:12.0    6:30/M             
       3    Jayson Ness             Daytona Beach  FL     675   39       13    1:33:10.0    7:07/M             
       4    Vincent Burke           Vero Beach  FL        586   35       15    1:35:21.0    7:17/M             
       5    Carlos Sanchez          Daytona Beach  FL     801   39       16    1:35:23.0    7:17/M             
       6    Mike Smith              Deltona  FL           702   35       21    1:38:02.0    7:29/M             
       7    Luis Gomez              Deltona  FL           629   37       27    1:40:07.0    7:39/M             
       8    Jeffrey Heckler         New Smyrna Beach  F   633   35       43    1:45:00.0    8:01/M             
       9    Billy O'Donnell         Winthrop  MA          784   38       61    1:52:54.0    8:37/M             
      10    Steven Meints           Orlando  FL           665   39       62    1:52:54.0    8:37/M             
      11    Ryan Scott              Ormond Beach  FL      694   35       83    1:58:14.0    9:02/M             
      12    David Shiner            St Petersburg  FL     736   38       92    1:59:33.0    9:08/M             
      13    Brian Hebert            Ormond Beach  FL      758   35       96    2:00:29.0    9:12/M             
      14    Shed Roberson           Ormond Beach  FL      760   36      119    2:13:46.0   10:13/M             
      15    Richard Oben            Channahon  IL         677   38      124    2:16:00.0   10:23/M             
      16    A.j. Bennett            Orlando  FL           578   38      137    2:25:14.0   11:05/M             
      17    Travis McMullins        Minneola  FL          767   38      143    2:30:30.0   11:29/M             
      18    Matt Coleman            Ormond Beach  FL      776   37      155    2:49:00.0   12:54/M             

Male 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Bradford Lombardi       Jensen Beach  FL      653   40        7    1:30:03.0    6:52/M             
       2    Brian Fredley           Daytona Beach  FL     737   41        9    1:31:19.0    6:58/M             
       3    Mark Rhode              Winter Garden  FL     685   40       24    1:39:19.0    7:35/M             
       4    Rich Wade               Orlando  FL           715   42       39    1:44:10.0    7:57/M             
       5    Vince Sumrall           Lake Mary  FL         708   41       55    1:50:28.0    8:26/M             
       6    Chris Borglum           Casselberry  FL       582   41       60    1:52:35.0    8:36/M             
       7    Brinz Martin            Meersburg Ger         799   40       66    1:53:55.0    8:42/M             
       8    Chris Tozier            Eustis  FL            711   41       77    1:57:34.0    8:58/M             
       9    David Barker            DeLand  FL            574   41       98    2:01:45.0    9:18/M             
      10    Michael Napoli          Orlando  FL           674   44      136    2:21:39.0   10:49/M             
      11    Nader Moinfar           Longwood  FL          669   41      151    2:36:20.0   11:56/M             

Male 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dan Connaughton         Gainesville  FL       594   46       14    1:33:22.0    7:08/M             
       2    Shane Fitzpatrick       Debary  FL            738   47       19    1:37:21.0    7:26/M             
       3    Mark Desouza            Winter Springs  FL    603   47       25    1:39:24.0    7:35/M             
       4    Asa Evans               Oviedo  FL            614   46       36    1:42:22.0    7:49/M             
       5    James Morgan            Ormond Beach  FL      769   48       48    1:46:41.0    8:09/M             
       6    Paul Rippe              Minneapolis  MN       689   49       59    1:51:23.0    8:30/M             
       7    Jerry Brown             Clermont  FL          774   46       64    1:53:18.0    8:39/M             
       8    Jeff Kromraj            Port Orange  FL       739   48       79    1:57:57.0    9:00/M             
       9    James Gulley            Oviedo  FL            630   48       88    1:59:11.0    9:06/M             
      10    Jim Burt                Port Orange  FL       587   48       90    1:59:31.0    9:07/M             
      11    Christopher Kopec       Canyon Lake  TX       648   48      125    2:16:00.0   10:23/M             
      12    Eddie Roseboom          Ormond Beach  FL      744   46      146    2:33:06.0   11:41/M             

Male 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Matt Mahoney            Melbourne  FL         656   54       12    1:33:08.0    7:07/M             
       2    Brian Celso             Jacksonville  FL      591   50       20    1:37:34.0    7:27/M             
       3    Jeff Madison            Altamonte Springs     655   51       22    1:38:33.0    7:31/M             
       4    Tom Davis               Ocala  FL             741   51       23    1:38:46.0    7:32/M             
       5    Mike Gagnier            Winter Park  FL       790   51       32    1:40:53.0    7:42/M             
       6    Keith Riger             Ormond Beach  FL      686   54       46    1:45:25.0    8:03/M             
       7    Michael Myers           Ormond Beach  FL      672   53       50    1:49:03.0    8:19/M             
       8    Tim Wells               Tampa  FL             719   54       58    1:50:55.0    8:28/M             
       9    Neil Paulson            Orlando  FL           793   54       70    1:56:15.0    8:52/M             
      10    Donald Baker            Ocala  FL             573   52       74    1:57:11.0    8:57/M             
      11    Pete Dimuro             DeLand  FL            608   50       75    1:57:20.0    8:57/M             
      12    Chuck Miceli            Longwood  FL          666   50      104    2:04:38.0    9:31/M             

Male 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Octavio Diaz            Mount Dora  FL        606   58       10    1:31:53.0    7:01/M             
       2    Gerard Wilbrink         Williamston  MI       740   56       33    1:40:56.0    7:42/M             
       3    Lynn Robinson           Ocala  FL             690   55       38    1:43:39.0    7:55/M             
       4    Mark Carrier            Daytona Beach  FL     589   58       44    1:45:16.0    8:02/M             
       5    Terry Smith             Orlando  FL           701   59       52    1:49:58.0    8:24/M             
       6    James Mayer             Eustis  FL            661   56       76    1:57:21.0    8:57/M             
       7    Robert Torbitt          Deltona  FL           710   55       82    1:58:14.0    9:02/M             
       8    Joe Rushing             Springfield  TN       691   55       93    1:59:55.0    9:09/M             
       9    Ivan Clements           DeLand  FL            592   56       99    2:02:24.0    9:21/M             
      10    Michael Gardner         Ormond Beach  FL      623   58      102    2:04:20.0    9:29/M             

Male 60 to 64

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Michael Kent            Inverness  FL         647   63       30    1:40:27.0    7:40/M             
       2    Kenneth Vanslette       Daytona Beach  FL     712   60       78    1:57:36.0    8:59/M             
       3    Nick Irwin              Kissimmee  FL         641   62       80    1:57:59.0    9:00/M             
       4    Bill Szakovits          Winter Springs  FL    709   61       84    1:58:25.0    9:02/M             
       5    Donald Cather           Port Saint Lucie  F   590   62       86    1:59:09.0    9:06/M             
       6    Dennis Fleming          Port Orange  FL       617   61      108    2:07:12.0    9:43/M             
       7    Juan Yanes              Caracas  DISTRITO C   720   60      115    2:10:20.0    9:57/M             
       8    Kenneth Wong            DeLand  FL            746   61      152    2:39:24.0   12:10/M             
       9    Robert Godreau          Ocala  FL             628   62      159    3:10:11.0   14:31/M             

Male 65 to 69

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    David Bird              Port Orange  FL       580   65       53    1:50:16.0    8:25/M             
       2    Joe Hudacky             The Villages  FL      635   67      107    2:06:52.0    9:41/M             
       3    David Spear             DeLand  FL            704   65      133    2:18:04.0   10:32/M             

Male 70 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Paul Kunz               Clermont  FL          649   71      130    2:17:01.0   10:28/M             

Overall Female Open Winners

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Heather Butcher         North Port  FL        779   37        6    1:25:30.0    6:32/M             

Female 17 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kylene Hill             DeLand  FL            634   17      140    2:29:15.0   11:24/M             
       2    Jeryn Evers             DeLand  FL            615   16      141    2:29:15.0   11:24/M             

Female 18 to 24

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kelsey Mayid            DeLand  FL            662   23      109    2:07:43.0    9:45/M             
       2    Brooke Lennon           DeLand  FL            651   19      112    2:07:59.0    9:46/M             

Female 25 to 29

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sarah Robertson         Orlando  FL           761   25       17    1:35:26.0    7:17/M             
       2    Kimberly Moore          Newberry  FL          670   29       42    1:44:35.0    7:59/M             
       3    Erin Walsh              Orlando  FL           717   28       49    1:46:49.0    8:09/M             
       4    Erin Alexon             Daytona Beach  FL     571   25      105    2:05:32.0    9:35/M             
       5    Karen Hanson            DeLand  FL            631   25      113    2:08:09.0    9:47/M             
       6    Tara Cunningham         Sanford  FL           598   29      138    2:26:11.0   11:10/M             
       7    Alison Villegas         Clermont  FL          713   29      150    2:36:12.0   11:55/M             
       8    Myrriah Palomares       DeLand  FL            752   28      154    2:40:49.0   12:17/M             

Female 30 to 34

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jessica Sidor           Ormond Beach  FL      698   32       91    1:59:31.0    9:07/M             
       2    Sara Ballanic           Lake Mary  FL         772   32       97    2:00:56.0    9:14/M             
       3    Katie Rieber            Port Orange  FL       734   34      111    2:07:52.0    9:46/M             
       4    Michelle Cooper-Jermann Orange Park  FL       595   30      114    2:09:21.0    9:52/M             
       5    Amanda Middeke          Sanford  FL           667   30      122    2:14:57.0   10:18/M             

Female 35 to 39

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Dina Meng               Orlando  FL           733   38       35    1:41:18.0    7:44/M             
       2    Kim Walsh               Daytona Beach  FL     718   38       68    1:55:38.0    8:50/M             
       3    Julie Duff              Orlando  FL           611   38       94    2:00:05.0    9:10/M             
       4    Courtney Dunham         Port Orange  FL       612   39      100    2:02:28.0    9:21/M             
       5    Beverly Currin          Orlando  FL           599   35      110    2:07:49.0    9:45/M             
       6    Michelle Dalton                               601   39      121    2:14:44.0   10:17/M             
       7    Jessica Devega          Cherokee  IA          604   36      139    2:27:18.0   11:15/M             
       8    Steph Weber             Winter Park  FL       775   35      153    2:40:16.0   12:14/M             
       9    Michelle Dusseau        Winter Park  FL       613   36        8    3:06:48.0   14:16/M             

Female 40 to 44

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Karen Norton            Deltona  FL           676   43       31    1:40:37.0    7:41/M             
       2    Lisa Dahl               Minneapolis  MN       600   43       51    1:49:27.0    8:21/M             
       3    Susan Morgan            Ormond Beach  FL      770   44       72    1:56:25.0    8:53/M             
       4    Frankie Painter         DeLand  FL            680   40       85    1:58:30.0    9:03/M             
       5    Cassie Lindsay          Falls Church  VA      652   40       95    2:00:09.0    9:10/M             
       6    Tami Mann               Ocoee  FL             658   42      116    2:10:30.0    9:58/M             
       7    Cheryl Parmelee         Mount Dora  FL        682   43      118    2:13:38.0   10:12/M             
       8    Kelly Courington        Port Orange  FL       596   41      120    2:14:36.0   10:16/M             
       9    Theresa Riha            Davenport  FL         687   42      128    2:16:29.0   10:25/M             
      10    Kim Riley               Maitland  FL          688   41      129    2:16:35.0   10:26/M             
      11    Gina Kempf              Vero Beach  FL        646   43      132    2:17:53.0   10:32/M             
      12    Miecia Zulinski         Deltona  FL           721   41      134    2:19:54.0   10:41/M             
      13    Angie Forero            Orlando  FL           619   40      145    2:32:26.0   11:38/M             

Female 45 to 49

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Sharon Lay              Daytona Beach  FL     749   48       28    1:40:08.0    7:39/M             
       2    Karen Blamick           Longwood  FL          581   46       29    1:40:22.0    7:40/M             
       3    Vickie Steuben          Mount Dora  FL        706   49       41    1:44:12.0    7:57/M             
       4    Pam Giese               Port Orange  FL       732   45       47    1:46:01.0    8:06/M             
       5    Linda Pistulka          Winter Park  FL       683   48       63    1:53:03.0    8:38/M             
       6    Rhonda Avila            Winter Garden  FL     572   47      123    2:15:55.0   10:23/M             
       7    Cheryl Sharp            Oakland  FL           696   48      126    2:16:10.0   10:24/M             
       8    Sue Fox                 Port Orange  FL       735   47      131    2:17:06.0   10:28/M             
       9    Mary-Jo Napoli          Orlando  FL           673   47      135    2:21:38.0   10:49/M             
      10    Heidi Fleming           Port Orange  FL       618   48      144    2:31:01.0   11:32/M             
      11    Julianna Lee            Orlando  FL           650   46      147    2:35:13.0   11:51/M             
      12    Erin Irwin              Winter Springs  FL    640   46      148    2:35:21.0   11:52/M             
      13    Elese Silva             Orlando  FL           699   46      157    2:54:53.0   13:21/M             

Female 50 to 54

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Kathy Gagnier           Winter Park  FL       789   52       18    1:36:00.0    7:20/M             
       2    Elisabeth Diamond       Bell  FL              605   50       26    1:39:49.0    7:37/M             
       3    Grace Maxeiner          Winter Garden  FL     660   51       37    1:43:29.0    7:54/M             
       4    Cindy Pare              DeLand  FL            681   53       54    1:50:26.0    8:26/M             
       5    Rosemary Gay            Clermont  FL          624   53       69    1:56:02.0    8:51/M             
       6    Veronica Carmean        Winter Garden  FL     768   52       81    1:58:04.0    9:01/M             
       7    Deborah Milford         DeLand  FL            668   52       87    1:59:10.0    9:06/M             
       8    Bridget Gallagher       Ormond Beach  FL      621   54       89    1:59:30.0    9:07/M             
       9    Beverly Bartelson       Deltona  FL           576   52      103    2:04:33.0    9:30/M             
      10    Beverly Matthews        Port Orange  FL       659   51      117    2:11:55.0   10:04/M             
      11    Linda Bennett           Orlando  FL           577   51      127    2:16:11.0   10:24/M             
      12    Lori Barnes             Port Orange  FL       575   51      142    2:29:19.0   11:24/M             

Female 55 to 59

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Lynda Cogar             Ormond Beach  FL      593   58       71    1:56:25.0    8:53/M             
       2    Valerie Boughner        Deltona  FL           794   59      156    2:50:28.0   13:01/M             

Female 60 to 64

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Jody Mahonik            Orlando  FL           657   62      158    2:58:46.0   13:39/M             

DeLeon Springs Half-Marathon & 5K Half Marathon Clydesdale

Age Group Results

January 03, 2010


Results by Alta Vista Sports

39 and under

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Chad Sinness            Casselberry  FL       700   33        4    2:09:49.0    9:55/M             
       2    Michael Ingram          Bryceville  FL        638   35        6    2:39:42.0   12:11/M             

Male 40 and over

    Place    Name                    City              Bib No  Age   Overall       Time      Pace              
       1    Joseph Fiorelli         Orlando  FL           616   40        1    1:51:35.0    8:31/M             
       2    Steve Bruce             Jacksonville Beach    585   53        2    1:59:32.0    9:07/M             
       3    Mitchell Hughes         Melbourne  FL         636   45        3    2:07:29.0    9:44/M             
       4    Gene Morgan             Sanford  FL           671   40        5    2:16:00.0   10:23/M             
       5    John Jones              Oviedo  FL            645   60        7    3:02:01.0   13:54/M             

DeLeon Springs Half-Marathon & 5K

Half Marathon

January 03, 2010


Results by Alta Vista Sports
    Place    Name                    City               Bib No Age     Age Group       Time      Pace              
       1    Michael Stone           Port Orange  FL       766   30     1 M 30-34    1:18:40.0    6:00/M             
       2    Mel Bernstein           Lake Mary  FL         579   38     1 M 35-39    1:19:57.0    6:06/M             
       3    Matthew Braun           Ocala  FL             583   26     1 M 25-29    1:23:38.0    6:23/M             
       4    Luis Pou                Orlando  FL           684   33     2 M 30-34    1:23:58.0    6:25/M             
       5    Marcus Droker           Ormond Beach  FL      609   37     2 M 35-39    1:25:12.0    6:30/M             
       6    Heather Butcher         North Port  FL        779   37     1 F 35-39    1:25:30.0    6:32/M             
       7    Bradford Lombardi       Jensen Beach  FL      653   40     1 M 40-44    1:30:03.0    6:52/M             
       8    Joshua Servi            Longwood  FL          695   23     1 M 18-24    1:31:11.0    6:58/M             
       9    Brian Fredley           Daytona Beach  FL     737   41     2 M 40-44    1:31:19.0    6:58/M             
      10    Octavio Diaz            Mount Dora  FL        606   58     1 M 55-59    1:31:53.0    7:01/M             
      11    Joe Huston              Deltona  FL           637   30     3 M 30-34    1:32:45.0    7:05/M             
      12    Matt Mahoney            Melbourne  FL         656   54     1 M 50-54    1:33:08.0    7:07/M             
      13    Jayson Ness             Daytona Beach  FL     675   39     3 M 35-39    1:33:10.0    7:07/M             
      14    Dan Connaughton         Gainesville  FL       594   46     1 M 45-49    1:33:22.0    7:08/M             
      15    Vincent Burke           Vero Beach  FL        586   35     4 M 35-39    1:35:21.0    7:17/M             
      16    Carlos Sanchez          Daytona Beach  FL     801   39     5 M 35-39    1:35:23.0    7:17/M             
      17    Sarah Robertson         Orlando  FL           761   25     1 F 25-29    1:35:26.0    7:17/M             
      18    Kathy Gagnier           Winter Park  FL       789   52     1 F 50-54    1:36:00.0    7:20/M             
      19    Shane Fitzpatrick       Debary  FL            738   47     2 M 45-49    1:37:21.0    7:26/M             
      20    Brian Celso             Jacksonville  FL      591   50     2 M 50-54    1:37:34.0    7:27/M             
      21    Mike Smith              Deltona  FL           702   35     6 M 35-39    1:38:02.0    7:29/M             
      22    Jeff Madison            Altamonte Springs     655   51     3 M 50-54    1:38:33.0    7:31/M             
      23    Tom Davis               Ocala  FL             741   51     4 M 50-54    1:38:46.0    7:32/M             
      24    Mark Rhode              Winter Garden  FL     685   40     3 M 40-44    1:39:19.0    7:35/M             
      25    Mark Desouza            Winter Springs  FL    603   47     3 M 45-49    1:39:24.0    7:35/M             
      26    Elisabeth Diamond       Bell  FL              605   50     2 F 50-54    1:39:49.0    7:37/M             
      27    Luis Gomez              Deltona  FL           629   37     7 M 35-39    1:40:07.0    7:39/M             
      28    Sharon Lay              Daytona Beach  FL     749   48     1 F 45-49    1:40:08.0    7:39/M             
      29    Karen Blamick           Longwood  FL          581   46     2 F 45-49    1:40:22.0    7:40/M             
      30    Michael Kent            Inverness  FL         647   63     1 M 60-64    1:40:27.0    7:40/M             
      31    Karen Norton            Deltona  FL           676   43     1 F 40-44    1:40:37.0    7:41/M             
      32    Mike Gagnier            Winter Park  FL       790   51     5 M 50-54    1:40:53.0    7:42/M             
      33    Gerard Wilbrink         Williamston  MI       740   56     2 M 55-59    1:40:56.0    7:42/M             
      34    Scott Ireland                                 639   32     4 M 30-34    1:41:03.0    7:43/M             
      35    Dina Meng               Orlando  FL           733   38     2 F 35-39    1:41:18.0    7:44/M             
      36    Asa Evans               Oviedo  FL            614   46     4 M 45-49    1:42:22.0    7:49/M             
      37    Grace Maxeiner          Winter Garden  FL     660   51     3 F 50-54    1:43:29.0    7:54/M             
      38    Lynn Robinson           Ocala  FL             690   55     3 M 55-59    1:43:39.0    7:55/M             
      39    Rich Wade               Orlando  FL           715   42     4 M 40-44    1:44:10.0    7:57/M             
      40    Curt Steves             Port Orange  FL       707   21     2 M 18-24    1:44:11.0    7:57/M             
      41    Vickie Steuben          Mount Dora  FL        706   49     3 F 45-49    1:44:12.0    7:57/M             
      42    Kimberly Moore          Newberry  FL          670   29     2 F 25-29    1:44:35.0    7:59/M             
      43    Jeffrey Heckler         New Smyrna Beach  F   633   35     8 M 35-39    1:45:00.0    8:01/M             
      44    Mark Carrier            Daytona Beach  FL     589   58     4 M 55-59    1:45:16.0    8:02/M             
      45    Jeremy Ballanic         Lake Mary  FL         771   32     5 M 30-34    1:45:24.0    8:03/M             
      46    Keith Riger             Ormond Beach  FL      686   54     6 M 50-54    1:45:25.0    8:03/M             
      47    Pam Giese               Port Orange  FL       732   45     4 F 45-49    1:46:01.0    8:06/M             
      48    James Morgan            Ormond Beach  FL      769   48     5 M 45-49    1:46:41.0    8:09/M             
      49    Erin Walsh              Orlando  FL           717   28     3 F 25-29    1:46:49.0    8:09/M             
      50    Michael Myers           Ormond Beach  FL      672   53     7 M 50-54    1:49:03.0    8:19/M             
      51    Lisa Dahl               Minneapolis  MN       600   43     2 F 40-44    1:49:27.0    8:21/M             
      52    Terry Smith             Orlando  FL           701   59     5 M 55-59    1:49:58.0    8:24/M             
      53    David Bird              Port Orange  FL       580   65     1 M 65-69    1:50:16.0    8:25/M             
      54    Cindy Pare              DeLand  FL            681   53     4 F 50-54    1:50:26.0    8:26/M             
      55    Vince Sumrall           Lake Mary  FL         708   41     5 M 40-44    1:50:28.0    8:26/M             
      56    Andy Sarasty            Oviedo  FL            692   34     6 M 30-34    1:50:43.0    8:27/M             
      57    Aaron Germer            Winter Park  FL       627   32     7 M 30-34    1:50:43.0    8:27/M             
      58    Tim Wells               Tampa  FL             719   54     8 M 50-54    1:50:55.0    8:28/M             
      59    Paul Rippe              Minneapolis  MN       689   49     6 M 45-49    1:51:23.0    8:30/M             
      60    Joseph Fiorelli         Orlando  FL           616   40     3 M 40-99    1:51:35.0    8:31/M             
      61    Chris Borglum           Casselberry  FL       582   41     6 M 40-44    1:52:35.0    8:36/M             
      62    Billy O'Donnell         Winthrop  MA          784   38     9 M 35-39    1:52:54.0    8:37/M             
      63    Steven Meints           Orlando  FL           665   39    10 M 35-39    1:52:54.0    8:37/M             
      64    Linda Pistulka          Winter Park  FL       683   48     5 F 45-49    1:53:03.0    8:38/M             
      65    Jerry Brown             Clermont  FL          774   46     7 M 45-49    1:53:18.0    8:39/M             
      66    Michael Jezt            Graz  AUSTRIA         644   30     8 M 30-34    1:53:34.0    8:40/M             
      67    Brinz Martin            Meersburg Ger         799   40     7 M 40-44    1:53:55.0    8:42/M             
      68    Chris Staley            Ormond Beach  FL      705   26     2 M 25-29    1:54:16.0    8:43/M             
      69    Kim Walsh               Daytona Beach  FL     718   38     3 F 35-39    1:55:38.0    8:50/M             
      70    Rosemary Gay            Clermont  FL          624   53     5 F 50-54    1:56:02.0    8:51/M             
      71    Neil Paulson            Orlando  FL           793   54     9 M 50-54    1:56:15.0    8:52/M             
      72    Lynda Cogar             Ormond Beach  FL      593   58     1 F 55-59    1:56:25.0    8:53/M             
      73    Susan Morgan            Ormond Beach  FL      770   44     3 F 40-44    1:56:25.0    8:53/M             
      74    Mike Garber             Debary  FL            622   27     3 M 25-29    1:57:03.0    8:56/M             
      75    Donald Baker            Ocala  FL             573   52    10 M 50-54    1:57:11.0    8:57/M             
      76    Pete Dimuro             DeLand  FL            608   50    11 M 50-54    1:57:20.0    8:57/M             
      77    James Mayer             Eustis  FL            661   56     6 M 55-59    1:57:21.0    8:57/M             
      78    Chris Tozier            Eustis  FL            711   41     8 M 40-44    1:57:34.0    8:58/M             
      79    Kenneth Vanslette       Daytona Beach  FL     712   60     2 M 60-64    1:57:36.0    8:59/M             
      80    Jeff Kromraj            Port Orange  FL       739   48     8 M 45-49    1:57:57.0    9:00/M             
      81    Nick Irwin              Kissimmee  FL         641   62     3 M 60-64    1:57:59.0    9:00/M             
      82    Veronica Carmean        Winter Garden  FL     768   52     6 F 50-54    1:58:04.0    9:01/M             
      83    Robert Torbitt          Deltona  FL           710   55     7 M 55-59    1:58:14.0    9:02/M             
      84    Ryan Scott              Ormond Beach  FL      694   35    11 M 35-39    1:58:14.0    9:02/M             
      85    Bill Szakovits          Winter Springs  FL    709   61     4 M 60-64    1:58:25.0    9:02/M             
      86    Frankie Painter         DeLand  FL            680   40     4 F 40-44    1:58:30.0    9:03/M             
      87    Donald Cather           Port Saint Lucie  F   590   62     5 M 60-64    1:59:09.0    9:06/M             
      88    Deborah Milford         DeLand  FL            668   52     7 F 50-54    1:59:10.0    9:06/M             
      89    James Gulley            Oviedo  FL            630   48     9 M 45-49    1:59:11.0    9:06/M             
      90    Bridget Gallagher       Ormond Beach  FL      621   54     8 F 50-54    1:59:30.0    9:07/M             
      91    Jim Burt                Port Orange  FL       587   48    10 M 45-49    1:59:31.0    9:07/M             
      92    Jessica Sidor           Ormond Beach  FL      698   32     1 F 30-34    1:59:31.0    9:07/M             
      93    Steve Bruce             Jacksonville Beach    585   53     4 M 40-99    1:59:32.0    9:07/M             
      94    David Shiner            St Petersburg  FL     736   38    12 M 35-39    1:59:33.0    9:08/M             
      95    Joe Rushing             Springfield  TN       691   55     8 M 55-59    1:59:55.0    9:09/M             
      96    Julie Duff              Orlando  FL           611   38     4 F 35-39    2:00:05.0    9:10/M             
      97    Cassie Lindsay          Falls Church  VA      652   40     5 F 40-44    2:00:09.0    9:10/M             
      98    Brian Hebert            Ormond Beach  FL      758   35    13 M 35-39    2:00:29.0    9:12/M             
      99    Sara Ballanic           Lake Mary  FL         772   32     2 F 30-34    2:00:56.0    9:14/M             
     100    David Barker            DeLand  FL            574   41     9 M 40-44    2:01:45.0    9:18/M             
     101    Ivan Clements           DeLand  FL            592   56     9 M 55-59    2:02:24.0    9:21/M             
     102    Courtney Dunham         Port Orange  FL       612   39     5 F 35-39    2:02:28.0    9:21/M             
     103    Timmy Lightfoot         Altamonte Springs     751   31     9 M 30-34    2:03:00.0    9:23/M             
     104    Michael Gardner         Ormond Beach  FL      623   58    10 M 55-59    2:04:20.0    9:29/M             
     105    Beverly Bartelson       Deltona  FL           576   52     9 F 50-54    2:04:33.0    9:30/M             
     106    Chuck Miceli            Longwood  FL          666   50    12 M 50-54    2:04:38.0    9:31/M             
     107    Erin Alexon             Daytona Beach  FL     571   25     4 F 25-29    2:05:32.0    9:35/M             
     108    Richard Butler II       Davenport  FL         588   34    10 M 30-34    2:05:32.0    9:35/M             
     109    Joe Hudacky             The Villages  FL      635   67     2 M 65-69    2:06:52.0    9:41/M             
     110    Dennis Fleming          Port Orange  FL       617   61     6 M 60-64    2:07:12.0    9:43/M             
     111    Mitchell Hughes         Melbourne  FL         636   45     5 M 40-99    2:07:29.0    9:44/M             
     112    Kelsey Mayid            DeLand  FL            662   23     1 F 18-24    2:07:43.0    9:45/M             
     113    Beverly Currin          Orlando  FL           599   35     6 F 35-39    2:07:49.0    9:45/M             
     114    Katie Rieber            Port Orange  FL       734   34     3 F 30-34    2:07:52.0    9:46/M             
     115    Brooke Lennon           DeLand  FL            651   19     2 F 18-24    2:07:59.0    9:46/M             
     116    Karen Hanson            DeLand  FL            631   25     5 F 25-29    2:08:09.0    9:47/M             
     117    Michelle Cooper-Jermann Orange Park  FL       595   30     4 F 30-34    2:09:21.0    9:52/M             
     118    Chad Sinness            Casselberry  FL       700   33     1 M  1-39    2:09:49.0    9:55/M             
     119    Juan Yanes              Caracas  DISTRITO C   720   60     7 M 60-64    2:10:20.0    9:57/M             
     120    Tami Mann               Ocoee  FL             658   42     6 F 40-44    2:10:30.0    9:58/M             
     121    Beverly Matthews        Port Orange  FL       659   51    10 F 50-54    2:11:55.0   10:04/M             
     122    Cheryl Parmelee         Mount Dora  FL        682   43     7 F 40-44    2:13:38.0   10:12/M             
     123    Shed Roberson           Ormond Beach  FL      760   36    14 M 35-39    2:13:46.0   10:13/M             
     124    Kelly Courington        Port Orange  FL       596   41     8 F 40-44    2:14:36.0   10:16/M             
     125    Michelle Dalton                               601   39     7 F 35-39    2:14:44.0   10:17/M             
     126    Amanda Middeke          Sanford  FL           667   30     5 F 30-34    2:14:57.0   10:18/M             
     127    Rhonda Avila            Winter Garden  FL     572   47     6 F 45-49    2:15:55.0   10:23/M             
     128    Richard Oben            Channahon  IL         677   38    15 M 35-39    2:16:00.0   10:23/M             
     129    Gene Morgan             Sanford  FL           671   40     6 M 40-99    2:16:00.0   10:23/M             
     130    Christopher Kopec       Canyon Lake  TX       648   48    11 M 45-49    2:16:00.0   10:23/M             
     131    Cheryl Sharp            Oakland  FL           696   48     7 F 45-49    2:16:10.0   10:24/M             
     132    Linda Bennett           Orlando  FL           577   51    11 F 50-54    2:16:11.0   10:24/M             
     133    Theresa Riha            Davenport  FL         687   42     9 F 40-44    2:16:29.0   10:25/M             
     134    Kim Riley               Maitland  FL          688   41    10 F 40-44    2:16:35.0   10:26/M             
     135    Paul Kunz               Clermont  FL          649   71     1 M 70-99    2:17:01.0   10:28/M             
     136    Sue Fox                 Port Orange  FL       735   47     8 F 45-49    2:17:06.0   10:28/M             
     137    Gina Kempf              Vero Beach  FL        646   43    11 F 40-44    2:17:53.0   10:32/M             
     138    David Spear             DeLand  FL            704   65     3 M 65-69    2:18:04.0   10:32/M             
     139    Miecia Zulinski         Deltona  FL           721   41    12 F 40-44    2:19:54.0   10:41/M             
     140    Mary-Jo Napoli          Orlando  FL           673   47     9 F 45-49    2:21:38.0   10:49/M             
     141    Michael Napoli          Orlando  FL           674   44    10 M 40-44    2:21:39.0   10:49/M             
     142    A.j. Bennett            Orlando  FL           578   38    16 M 35-39    2:25:14.0   11:05/M             
     143    Tara Cunningham         Sanford  FL           598   29     6 F 25-29    2:26:11.0   11:10/M             
     144    Jessica Devega          Cherokee  IA          604   36     8 F 35-39    2:27:18.0   11:15/M             
     145    Kylene Hill             DeLand  FL            634   17     1 F  1-17    2:29:15.0   11:24/M             
     146    Jeryn Evers             DeLand  FL            615   16     2 F  1-17    2:29:15.0   11:24/M             
     147    Lori Barnes             Port Orange  FL       575   51    12 F 50-54    2:29:19.0   11:24/M             
     148    Travis McMullins        Minneola  FL          767   38    17 M 35-39    2:30:30.0   11:29/M             
     149    Heidi Fleming           Port Orange  FL       618   48    10 F 45-49    2:31:01.0   11:32/M             
     150    Angie Forero            Orlando  FL           619   40    13 F 40-44    2:32:26.0   11:38/M             
     151    Eddie Roseboom          Ormond Beach  FL      744   46    12 M 45-49    2:33:06.0   11:41/M             
     152    Julianna Lee            Orlando  FL           650   46    11 F 45-49    2:35:13.0   11:51/M             
     153    Erin Irwin              Winter Springs  FL    640   46    12 F 45-49    2:35:21.0   11:52/M             
     154    Matthew Cunningham      Sanford  FL           597   30    11 M 30-34    2:35:43.0   11:53/M             
     155    Alison Villegas         Clermont  FL          713   29     7 F 25-29    2:36:12.0   11:55/M             
     156    Nader Moinfar           Longwood  FL          669   41    11 M 40-44    2:36:20.0   11:56/M             
     157    Kenneth Wong            DeLand  FL            746   61     8 M 60-64    2:39:24.0   12:10/M             
     158    Michael Ingram          Bryceville  FL        638   35     2 M  1-39    2:39:42.0   12:11/M             
     159    Steph Weber             Winter Park  FL       775   35     9 F 35-39    2:40:16.0   12:14/M             
     160    Myrriah Palomares       DeLand  FL            752   28     8 F 25-29    2:40:49.0   12:17/M             
     161    Matt Coleman            Ormond Beach  FL      776   37    18 M 35-39    2:49:00.0   12:54/M             
     162    Valerie Boughner        Deltona  FL           794   59     2 F 55-59    2:50:28.0   13:01/M             
     163    Elese Silva             Orlando  FL           699   46    13 F 45-49    2:54:53.0   13:21/M             
     164    Jody Mahonik            Orlando  FL           657   62     1 F 60-64    2:58:46.0   13:39/M             
     165    John Jones              Oviedo  FL            645   60     7 M 40-99    3:02:01.0   13:54/M             
     166    Michelle Dusseau        Winter Park  FL       613   36    10 F 35-39    3:06:48.0   14:16/M             
     167    Robert Godreau          Ocala  FL             628   62     9 M 60-64    3:10:11.0   14:31/M