Florida International Triathlon and Duathlon
May 14, 2011 at Siesta Key, Florida
International Distance Tri: 1.5K Swim| 26 Mile Bike| 10K Run
Sprint Triathlon: 400M Swin| 13 Mile Bike| 5K Run
Sprint Duathlon: 1 Mile Run| 13 Mile Bike| 5K Run
Race Director: John Letourneau 
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: JBoyle@altavistasports.com
note:due to a device failure, we missed capturing times at the bike out 
& run out; bike times includes transition #1; run time includes transition #2
Please accept our apology
 
MALE SPRINT DUATHLON OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     1   467 Ken O'Day                46 Palm Harbor          FL   56:50    3    4:34    1   32:45    2   19:32         
DUATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    52   447 Nicholas Karppe          12 Winter Haven         FL 1:47:58    1    6:12    1 1:01:36    1   40:10         
MALE AGE GROUP:  15 - 17
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    36   427 Alex Campisi             20 Redington Shores     FL 1:23:36    1    4:54    1   42:25    1   36:18         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    16   473 Jeff Reynolds            34 Sarasota             FL 1:12:21    1    5:12    1   38:18    2   28:52         
    2    20   445 Scott Jessup             34 Clearwater           FL 1:15:03    2    6:14    2   42:09    1   26:40         
    3    47   422 Gavin Boonstra           34 Indian Shores        FL 1:32:32    3    6:44    3   49:22    3   36:27    2:00 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     4   453 Rick Lovett              43 North Port           FL 1:00:37    2    4:31    1   36:39    1   19:28         
    2     6   452 Joe Livorsi              43 Tampa                FL 1:02:39    1    4:26    2   37:46    2   20:28         
    3    11   446 Michael Karppe           41 Winter Haven         FL 1:09:19    3    5:01    3   38:22    3   25:58         
    4    29   469 Steve Perez              43 Sarasota             FL 1:21:33    4    5:19    4   49:04    4   27:11         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     2   421 Jeff Black               46 Riverview            FL   59:35    1    4:42    1   33:34    1   21:19         
    2     9   475 Jim Schoff               46 Venice               FL 1:05:55    3    5:07    2   38:10    2   22:39         
    3    12   455 Keith Matthews           47 Clearwater           FL 1:09:32    4    5:10    4   41:10    3   23:13         
    4    13   454 Donald Magee             47 Holiday              FL 1:09:41    2    5:04    3   40:00    4   24:37         
    5    19   462 Ray Nazare               46 Venice               FL 1:14:06    5    5:35    5   42:08    5   26:23         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     5   459 Jim Moore                51 Sarasota             FL 1:02:32    1    4:41    1   36:33    1   21:19         
    2    55   461 Stephen Nagbe            50 Sanford              FL 1:54:58    2    6:19    2   57:49    2   50:50         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    10   436 Rodney Fitzpatrick       55 Alachua              FL 1:08:23    1    5:13    1   40:41    1   22:30         
    2    22   420 Larry Berkery            55 Anna Maria           FL 1:17:05    2    5:18    2   44:13    2   27:35         
    3    34   460 Gilbert Morejon          58 Palm Beach Gardens   FL 1:23:07    3    5:45    3   46:28    3   30:56         
    4    50   458 Jeff Miller              59 Riverview            FL 1:38:39    4    7:26    4   54:52    4   36:22         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    18   457 Dennis Miller            64 Plant City           FL 1:12:53    1    5:08    1   42:45    1   25:00    2:00 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    23   485 Harry Williams           67 Tampa                FL 1:17:41    1    6:11    1   43:25    1   28:06         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    14   463 Frank Nicolosi           71 Port Charlotte       FL 1:11:38    1    5:09    1   43:06    1   23:24         
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    45   435 David Eversole           34 Boynton Beach        FL 1:31:59    1    6:23    1   52:05    1   33:32         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    35   425 Alfonso Broxton          45 St Petersburg        FL 1:23:19    1    6:47    1   43:36    1   32:57         
FEMALE SPRINT DUATHLON OVERALL CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     7   451 Whit Lasseter            32 Tampa                FL 1:05:39    1    5:07    3   38:12    1   22:22         
DUATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 17
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  18 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    46   466 Ashley Novitske          23 Valrico              FL 1:32:30    1    7:08    1   50:00    1   35:22         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    38   429 Caitlyn Connolly         27 Riverview            FL 1:26:22    2    7:19    1   44:37    1   34:28         
    2    49   483 Jessica Thornton         27 Fort Myers           FL 1:37:24    3    7:23    2   52:05    2   37:57         
    3     0   439 Jessica Glackin          27 Saint Petersburg     FL            1    6:10    3 1:01:30                      
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    30   476 Kimberly Seagren         34 Venice               FL 1:22:02    2    7:01    1   43:56    2   31:06         
    2    37   424 Charity Boyer            34 Tampa                FL 1:23:51    1    5:54    2   47:35    1   30:23         
    3    53   456 Misty McFarlane          34 Tampa                FL 1:53:41    3    7:22    3   57:37    3   48:43         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1     8   474 Brooke Rich              35 Sarasota             FL 1:05:41    1    5:12    1   37:21    1   23:09         
    2    57   471 Tracy Redmond            37 Fort Lauderdale      FL 2:08:48    2    7:34    2 1:04:41    2   56:33         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    25   426 Patti Brustad            40 Osprey               FL 1:18:46    3    6:00    1   45:46    1   27:00         
    2    28   444 Sue Ivy                  41 Fort Myers           FL 1:20:38    4    6:09    2   46:54    3   27:36         
    3    31   477 Vickie Seppanen          44 Sarasota             FL 1:22:04    1    5:54    3   48:21    4   27:50         
    4    33   449 Gwen Kelemen             44 Saint Cloud          FL 1:22:42    2    5:57    4   49:13    2   27:33         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    21   432 Julie Dewane             46 Sarasota             FL 1:16:05    1    5:38    2   43:48    1   26:40         
    2    24   450 Roxann Laducer           47 Estero               FL 1:18:33    2    5:53    1   42:21    2   30:20         
    3    44   465 Denise Noble             45 North Port           FL 1:30:12    3    7:27    3   49:23    3   33:23         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    26   478 Sally Smith              53 Largo                FL 1:18:48    2    6:22    1   45:09    1   27:18         
    2    39   482 Sandi Taylor             51 Sarasota             FL 1:26:34    1    6:20    3   51:34    2   28:41         
    3    42   440 Sharon Guy               51 Sarasota             FL 1:28:40    4    7:27    2   49:23    3   31:51         
    4    54   443 Michele Honour           52 Nokomis              FL 1:53:42    3    7:18    5   57:43    4   48:42         
    5    56   448 Susan Karppe             52 Winter Haven         FL 1:57:17    5    7:37    4   54:23    5   55:18         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    27   437 Nancy Flanagan           59 Sarasota             FL 1:20:06    1    6:20    1   46:37    1   27:10         
    2    43   430 Renee Cousino- Marshke   56 North Port           FL 1:29:39    2    7:05    2   50:41    2   31:54         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    17   441 Toby Holland             60 Sarasota             FL 1:12:51    1    5:42    1   41:52    1   25:18         
    2    51   480 Fran Sola                64 Sarasota             FL 1:42:45    2    7:21    2   54:34    2   40:51         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    40   464 Josephine Nicolosi       67 Port Charlotte       FL 1:27:27    1    6:33    2   50:19    1   30:36         
    2     0   470 Ginny Poyner             67 Sarasota             FL            2    8:37    1    2:32                      
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    41   481 Kelly Stutz              36 Fort Myers           FL 1:28:10    1    7:24    1   48:30    1   32:16         
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= 
    1    32   468 Jenna O'Horan            41 Sarasota             FL 1:22:18    1    6:28    1   47:37    1   28:15         
DUATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    48   496 pythons                                             1:34:48    1    4:51    1 1:07:35    1   22:23         
                  Aaron Juceam/ Billy Juceam/ Ethan Juceam               
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Run 1   Rank Bk&t1   Rank Run&t2  Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    15   497 first timers -3                                     1:11:44    1    4:51    1   47:01    1   19:53         
                  Mason Disselkohn/ Mikey Hagan/ Stephie Hagan           
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee Jamie Klingman   jamie@athleteswhocare.org
SHORT COURSE DUATHLON
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
  422 3.4a Entire course                2:00 
  457 5.10a Drafting                    2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Run 1   Bike+t1 Run+t2  
===== =================================== ======= ======= ======= ======= 
  479 Incomplete course                   1:00:04    5:46   42:48   11:30