Star Kids Triathlon
Sunday, April 10, 2011          
Cocoa Beach, FL
Event Director: Batista - Batista@5kracedirector.com
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com
Questions: jnet@event-tech.com

   


 
MALE  AGE GROUP:  Betelgeuse
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   393 Dylan Maxik                 7    1    2:10    1:47    1   18:40 11.9    0:30    3    9:33  9:33   32:39 
    2   395 David Steinmetz             7    2    2:26    2:17    3   23:01  9.6    0:22    2    8:52  8:52   36:55 
    3   394 Nathan Rottmann             7    4    2:46    1:58    2   22:29  9.9    0:24    4   11:23 11:23   38:58 
    4   387 Wil Bell                    7    3    2:43    1:56    4   25:13  8.8    0:40    1    8:33  8:33   39:03 
MALE  AGE GROUP:  Polaris
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   411 Aiden Proffitt              8    6    1:50    1:18    1   16:49 13.2    0:22    2    8:29  8:29   28:46 
    2   487 Josh Kraver                 8    3    1:44    1:38    2   17:57 12.4    0:34    1    8:09  8:09   29:59 
    3   400 Michael Dilella             8    1    1:34    1:40    3   18:36 11.9    0:39    5    9:37  9:37   32:04 
    4   412 Sami Ramadan                8    5    1:49    3:08    4   20:32 10.8    0:52    4    9:34  9:34   35:54 
    5   428 Cal Rethwisch               9    7    2:26    2:04    6   20:54 10.6    0:28    6   10:41 10:41   36:31 
    6   403 Walker Johnson              8    4    1:49    3:12    7   22:46  9.8    0:26    3    8:45  8:45   36:55 
    7   425 Danny Logan                 9    2    1:40    2:25    5   20:49 10.7    0:45    7   12:52 12:52   38:29 
MALE  AGE GROUP:  Orion
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   459 Joshua Palmisano           11    1    1:25    0:54    1   18:36 11.9    0:19    1    8:02  8:02   29:15 
    2   434 Matthew Dilella            10    3    1:53    1:38    3   23:15  9.5    0:33    2    9:07  9:07   36:24 
    3   432 Andrew Blohm               10    4    2:25    2:19    2   21:38 10.3    0:46    4   11:25 11:25   38:30 
    4   443 Logan Patrick              10    2    1:47    2:16    4   23:30  9.4    0:46    3   10:52 10:52   39:10 
MALE  AGE GROUP:  Regulus
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   479 Sean Kennedy               13    1    3:18    1:01    1   17:22 12.8    0:22    1    7:01  7:01   29:02 
    2   477 Daniel Cronin              13    2    3:48    1:20    2   19:23 11.5    0:31    2    8:58  8:58   33:57 
    3   465 Ethan Cary                 12    3    4:40    1:18    3   19:40 11.3    0:44    3   10:41 10:41   37:01 
MALE  AGE GROUP:  Sirius
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   483 Matthew Holmes             14    1    2:14    1:05    1   13:14 16.8    0:43    1    6:33  6:33   23:47 
    2   484 Joseph Kattwinkel          14    2    2:54    0:58    2   18:02 12.3    0:15    2    8:27  8:27   30:34 

FEMALE  AGE GROUP:  Betelgeuse
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   348 Kali Garcia                 7    1    1:50    2:14    2   25:23  8.7    0:36    1    9:48  9:48   39:48 
    2   397 Elizabeth Wilson            7    3    2:30    1:13    3   25:46  8.6    0:34    3   13:07 13:07   43:09 
    3   392 Kelly Logan                 7    5    2:53    2:05    1   24:57  8.9    0:42    4   13:09 13:09   43:44 
    4   389 Elin Brugge                 7    2    2:10    1:47    5   28:22  7.8    0:26    2   11:06 11:06   43:49 
    5   390 Ella Ciuro                  7    4    2:51    1:55    4   26:23  8.4    0:51    5   13:10 13:10   45:09 
FEMALE  AGE GROUP:  Polaris
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   423 Erin Kelley                 9    2    1:48    1:23    1   17:13 12.9    0:32    2    9:33  9:33   30:28 
    2   398 Audrey Buck                 8    9    2:04    1:11    3   18:25 12.1    0:34    1    9:00  9:00   31:12 
    3   409 Sara Pascarella             8    7    2:00    1:00    4   18:32 12.0    0:24    6   11:11 11:11   33:04 
    4   399 Daryn Cook                  8   10    2:11    1:12    2   17:55 12.4    0:50    8   11:26 11:26   33:32 
    5   415 Anneli Brugge               9    1    1:30    1:41    6   21:20 10.4    0:31    4   10:34 10:34   35:33 
    6   349 Maile Milanovich            8    5    1:58    1:41    5   21:07 10.5    0:25    9   11:28 11:28   36:37 
    7   427 Soha Ramadan                9    4    1:49    1:06    7   21:25 10.4    0:52   11   11:50 11:50   36:59 
    8   405 Kaylee Kraver               8    6    1:58    1:17   11   24:07  9.2    0:26    3    9:49  9:49   37:34 
    9   410 Rylie Patrick               8    3    1:49    2:42    8   22:27  9.9    0:44    5   11:00 11:00   38:41 
   10   408 Kylee Parker                8    8    2:02    1:42   10   23:09  9.6    0:30    7   11:23 11:23   38:44 
   11   413 Brooke Siviter              8   12    2:25    1:59    9   22:47  9.7    0:39   10   11:38 11:38   39:26 
   12   424 Jesse Litten                9   11    2:18    2:02   12   24:59  8.9    0:32   12   13:32 13:32   43:21 
   13   406 Juliana Martinez            8   13    3:23    1:58   13   29:13  7.6    0:31   13   18:39 18:39   53:42 
FEMALE  AGE GROUP:  Orion
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   444 Samantha Roth              10    3    1:47    2:16    1   17:19 12.8    0:33    2   11:25 11:25   33:18 
    2   445 Lana Rukab                 10    1    1:32    0:53    2   20:26 10.9    0:22    3   11:27 11:27   34:38 
    3   437 Sydney Hedrick             10    2    1:32    1:22    4   21:41 10.2    0:40    1   10:21 10:21   35:34 
    4   442 Katelyn Parker             10    4    1:51    2:19    3   21:15 10.4    0:30    4   11:32 11:32   37:25 
FEMALE  AGE GROUP:  Regulus
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    Rate T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ==== ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   488 Taylor Ziade               12    1    3:00    1:00    1   18:25 12.1    0:17    1    8:12  8:12   30:52 
    2   467 Sophie Goodwin             12    2    3:33    1:18    2   23:26  9.5    0:54    2   11:34 11:34   40:43 


MALE  AGE GROUP:  Long Course 6 - 11
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   454 William Kennedy            11    1    1:13    0:43    2   17:25    0:23    1    7:08  7:08   26:50 
    2   463 Noah Whall                 11    3    1:24    1:06    1   16:44    0:24    2    7:54  7:54   27:29 
    3   470 John Litten                11    5    1:30    0:56    3   18:02    0:21    8   10:33 10:33   31:21 
    4   489 Sam Molyneux               11    6    1:31    1:06    4   19:04    0:25    4    9:40  9:40   31:46 
    5   433 Michael Craig              10    4    1:25    1:33    8   22:49    0:39    3    8:31  8:31   34:56 
    6   461 Jack Silverman             11    9    2:00    1:30    5   20:49    0:45    6   10:08 10:08   35:11 
    7   469 Bj Lanza                   11    8    1:40    1:59    6   21:15    0:37    7   10:11 10:11   35:41 
    8   451 Patrick Craig              11    2    1:22    1:26    7   22:34    0:42    5    9:46  9:46   35:50 
    9   473 Kole Rosin                 11    7    1:37    0:52    9   23:04    0:19    9   11:01 11:01   36:51 
FEMALE  AGE GROUP:  Long Course 6 - 11
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   462 Alexia Smith               11    3    1:29    0:50    1   17:30    0:18    1    8:28  8:28   28:33 
    2   441 Calista Murray             10    1    1:21    1:19    2   19:42    0:25    2    8:55  8:55   31:41 
    3   472 Hannah Moross              11    2    1:28    1:23    3   23:25    0:35    3   11:25 11:25   38:14 
    4   455 Angela L'Allier            11    4    1:50    1:51    4   23:54    0:33    4   12:36 12:36   40:42 
MALE  AGE GROUP:  Long Course 12 - 14
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   466 Gabriel Etienne            12    3    3:32    0:58    1   16:57    0:27    3    8:52  8:52   30:44 
    2   481 Michael Palmisano          13    2    3:16    0:42    3   20:02    0:18    1    7:56  7:56   32:13 
    3   468 Gabriel Kress              12    1    3:12    1:51    2   19:54    0:22    2    8:07  8:07   33:24 
FEMALE  AGE GROUP:  Long Course 12 - 14
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   480 Hana Molyneux              13    2    3:13    0:54    1   18:35    0:25    3   10:53 10:53   33:57 
    2   482 Sloane Rosin               13    4    3:38    1:17                19:12    2    9:58  9:58   34:04 
    3   464 Cali Angove                12    1    2:41    1:15    2   21:39    0:21    1    9:01  9:01   34:54 
    4   478 Isabel Griffiths           13    3    3:34    1:27    3   24:52    0:30    5   12:53 12:53   43:14 
    5   474 Sara Shamlin               12    5    4:36    2:03    4   27:32    0:30    4   11:55 11:55   46:34 
MALE  AGE GROUP:  Short Course 6 - 11
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   431 Jared Weiss                 9    6    1:48    1:15    2    4:51    0:31    2    8:06  8:06   16:30 
    2   429 Laith Rukab                 9   10    1:58    1:34    1    4:44    1:04    1    7:30  7:30   16:48 
    3   440 Ian Maxik                  10    2    1:43    1:15    4    5:06    0:37    3    8:23  8:23   17:02 
    4   421 Greyson Goodwin             9    1    1:31    1:43    5    5:12    0:23    7   10:40 10:40   19:29 
    5   417 Luc Chaffiot                9    9    1:57    2:04    6    5:17    0:28    4    9:44  9:44   19:30 
    6   416 Daniel Cary                 9    8    1:57    1:41    9    5:48    0:13    6   10:24 10:24   20:00 
    7   457 Joaquin Mulet              11    5    1:48    1:43   11    6:25    0:38    5    9:48  9:48   20:21 
    8   450 Christian Cooper           11    7    1:52    2:15    3    4:52    0:36   10   11:04 11:04   20:37 
    9   460 Nikhil Patel               11    3    1:46    2:05   10    5:52    0:43    8   10:52 10:52   21:15 
   10   471 Patrick Moore              11   11    2:47    2:06    7    5:30    0:37    9   10:56 10:56   21:55 
   11   458 Max Pagan                  11    4    1:48    2:25    8    5:43    0:44   11   11:21 11:21   21:58 
FEMALE  AGE GROUP:  Short Course 6 - 11
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   418 Hannah Etienne              9    6    1:57    1:19    6    5:57    0:36    1    9:27  9:27   19:14 
    2   439 Meghan Litchfield          10    2    1:37    1:32    1    5:00    0:44    4   10:44 10:44   19:35 
    3   420 Sydney Fortier              9    4    1:43    1:56    2    5:18    0:36    3   10:29 10:29   20:00 
    4   426 Olivia Picerne              9    1    1:31    1:15    4    5:32    0:52    5   10:56 10:56   20:04 
    5   436 Megan Furfey               10    3    1:40    0:58    3    5:24    0:30    6   11:38 11:38   20:09 
    6   449 Lauren Carberry            11    8    2:07    2:03    8    6:19    0:41    2    9:56  9:56   21:04 
    7   456 Victoria Stark             10    7    1:58    1:25    7    6:02    0:52    7   11:41 11:41   21:56 
    8   435 Ashlee Fritz               10    5    1:55    2:16    5    5:45    0:40    8   12:00 12:00   22:34 
MALE  AGE GROUP:  Short Course 12 - 14
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ===== ======= 
FEMALE  AGE GROUP:  Short Course 12 - 14
Place No.   Name                      Age Rank Swim    T1      Rank Bike    T2      Rank Run     Pace  Finish  
===== ===== ========================= === ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ===== ======= 
    1   476 Laura Bell                 13    1    3:19    1:01    1    5:20    0:33    1   10:53 10:53   21:05