Eau Gallie Triathlon            
Melbourne, Florida    Sunday May 15, 2011
Race Organizer: Mitch Varnes
Race Director: Chris Batista
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Results Questions: JBoyle@altavistasports.com
due to technical difficulty bike time includes time from swim finish
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1     4   337 Paul Duckett             43 Winter Park          FL 1:03:37   13    5:56   38:10    0:24    2   19:09 
    2     5   330 Tenadore Dean            37 Ormond Beach,        FL 1:03:47   12    5:48   39:02    0:46    1   18:14 
    3     6   488 Ken Rodgers              39 Rockledge            FL 1:04:29   26    6:07   37:55    0:39    7   19:49 
MALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1   153   489 Luke Wilder               4 Enterprise           FL 1:41:26                                           
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    11   288 Dustin Beller            18 Vero Beach           FL 1:09:40    1    4:56   43:31    0:41    2   20:33 
    2    15   462 Jason Jones              17 Cocoa Beach          FL 1:12:09    2    5:56   45:55    0:43    1   19:35 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    17   297 Marc Buonanni            22 Merritt Island       FL 1:12:38    2    6:05   42:50    0:32    2   23:13 
    2    53   467 Jordan Villalobos        23 Apopka               FL 1:18:38    1    5:05   47:27    1:17    5   24:50 
    3    58   293 Gavin Brawley            24 Patrick Afb          FL 1:20:33    4    6:55   49:29    0:44    3   23:26 
    4    61   326 Kevin Cornwell           24 Melbourne            FL 1:20:50    5    6:58   48:46    0:53    4   24:14 
    5    81   406 Mark Mihlebach           22 Melbourne Beach      FL 1:25:12    3    6:38   49:49    0:52    6   27:55 
    6    92   454 Joshua Stutte            23 Titusville           FL 1:27:30    6    7:25   56:38    0:55    1   22:34 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1     7   463 Adam Ullein              28 Palm Bay             FL 1:04:59    1    5:29   39:00    0:45    1   19:46 
    2    12   485 Alan Zivicki             27 Hobe Sound           FL 1:11:01    7    6:30   43:40    0:44    2   20:08 
    3    14   429 Greg Reverdiau           29 Palm Bay             FL 1:11:29    8    6:30   42:19    0:29    5   22:13 
    4    16   377 Joseph Joseph            26 Indian Harbour Beach FL 1:12:28    4    6:10   41:49    0:38    6   23:53 
    5    21   366 Travis Hiers             28 Melbourne            FL 1:13:04    3    6:02   45:48    0:38    4   20:38 
    6    24   450 Logan Soya               27 Melbourne            FL 1:13:46    2    5:46   46:33    0:51    3   20:37 
    7    31   286 Gabriel Barfield         29 Melbourne            FL 1:14:41    6    6:30   43:11    0:47    7   24:15 
    8    63   347 Lauent Gabriel           29 Winter Park          FL 1:21:02    5    6:26   48:46    1:15    8   24:36 
    9    93   432 Pablo Rivera             28 Tampa                FL 1:27:51    9    9:44   51:38    0:56    9   25:34 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    10   423 Andres Perez             31 San Juan             PR 1:08:05    4    6:04   42:02    0:29    1   19:31 
    2    20   456 Thorsten Thomas          33 Merritt Island       FL 1:12:55    9    6:51   45:03    0:50    2   20:12 
    3    25   404 Ryan McMillan            30 Viera                FL 1:13:50    3    6:04   46:29    0:44    3   20:35 
    4    35   403 Jonathan McKenzie Ii     31 Saint Augustine      FL 1:16:03    6    6:29   42:41    0:50    7   26:05 
    5    44   358 Jesse Hall               33 Indian Harbour Beach FL 1:17:18    7    6:41   44:49    0:40    5   25:09 
    6    49   502 Matt Gorman              33 West Melbourne       FL 1:18:05    2    5:35   47:18    0:44    4   24:29 
    7    65   369 Douglas Hydorn           33 Orlando              FL 1:21:21    8    6:48   47:30    1:12    6   25:53 
    8    66   395 Jeffrey Mabry            31 West Palm Beach      FL 1:21:31    5    6:19   45:43    1:41   11   27:48 
    9    68   341 James Ennis              30 Palm Bay             FL 1:21:52    1    5:13   48:13    1:25   10   27:02 
   10   103   361 Ian Hardos               33 Viera                FL 1:29:06   10    7:06   47:26    1:47   13   32:49 
   11   114   302 Michael Butler           34 Rockledge            FL 1:30:41   12    7:30   55:51    0:40    8   26:42 
   12   122   427 Wes Quinn                31 Orlando              FL 1:32:43   11    7:17   55:36    1:54   12   27:57 
   13   140   437 Tim Rizzo Murray         31 Melbourne            FL 1:38:01   13    8:41 1:00:47    1:36    9   26:57 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    18   481 Jimmie Wright            37 Rockledge            FL 1:12:39    2    6:10   45:24    0:33    1   20:34 
    2    34   312 Julio Castillo           36 Melbourne            FL 1:15:46    3    6:24   45:43    0:36    2   23:04 
    3    43   340 Christian Ehret          36 Palm Bay             FL 1:17:16    1    6:00   46:04    0:54    3   24:20 
    4    80   474 Roger Welton             36 Rockledge            FL 1:25:10    4    6:46   49:57    1:05    5   27:23 
    5    88   291 David Betten             39 Larchmont            NY 1:26:45    5    6:57   52:45    1:04    4   26:01 
    6   138   351 Jason Goodin             39 Sebastian            FL 1:37:12    6    7:21 1:00:13    0:40    6   29:00 
    7   139   398 Randy Matejeck           39 Merritt Island       FL 1:37:27    7    7:40   57:29    0:46    7   31:34 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1     8   446 Chris Seinkner           42 Indian Harbour Beach FL 1:05:51    1    4:48   39:19    0:28    1   21:17 
    2    13   500 Al Steiginga             44 Indialantic          FL 1:11:23    3    5:29   42:52    0:45    2   22:18 
    3    29   484 Jeffrey Zipperer         44 Ihb                  FL 1:14:12    5    5:40   44:48    0:43    4   23:03 
    4    33   348 Alberto Garces           40 Merritt Island       FL 1:15:44    6    5:57   45:32    0:45    5   23:32 
    5    36   486 Rob Rhines               42 Indian Harbor Beach  FL 1:16:17    4    5:34   46:07    0:46    6   23:52 
    6    39   329 Tim Davis                40 Rockledge            FL 1:16:39   10    6:53   45:13    0:39    7   23:57 
    7    40   401 Mike McCain              42 Palm Bay             FL 1:17:08   13    7:11   45:56    1:03    3   22:59 
    8    59   309 Charlie Carlson          40 Viera                FL 1:20:34    9    6:22   48:19    0:46   11   25:08 
    9    60   314 Christopher Cecilione    42 Rockledge            FL 1:20:46    7    6:01   47:43    0:54   13   26:09 
   10    67   393 Nicolas Lurty            41 Melbourne            FL 1:21:45   14    7:36   48:57    0:41    8   24:32 
   11    70   294 Jason Breese             41 Tampa                FL 1:22:42    2    4:57   51:12    1:16   12   25:19 
   12   107   483 David Zimmerman          42 Melbourne            FL 1:29:51    8    6:20   56:43    1:48   10   25:02 
   13   112   306 Christopher Candee       40 Apopka               FL 1:30:34   12    7:06   53:56    1:09   15   28:25 
   14   119   345 Robert Farrell           42 Palm Bay             FL 1:31:27   11    6:58   56:07    0:36   14   27:48 
   15   134   480 Shawn Wilson             44 Palm Bay             FL 1:36:12   18    9:19 1:01:49    0:29    9   24:36 
   16   143   490 Ken Wilder               40 Enterprise           FL 1:38:25                                           
   17   156   426 Michael Puleo            44 Winter Park          FL 1:41:51   17    8:38 1:02:47    0:36   16   29:51 
   18   162   311 Mark Carstens            43 Merritt Island       FL 1:45:37   15    7:49   58:12    2:08   17   37:30 
   19   178   466 Carlos Vega              42 Melbourne Beach      FL 3:11:55   16    8:20 1:53:23    3:45   18 1:06:28 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    19   382 Bruce Keno               49 Hollywood Beach      FL 1:12:44    6    7:06   42:25    0:51    1   22:23 
    2    23   381 Brian Kennedy            47 Satellite Beach      FL 1:13:42    1    6:01   44:25    0:44    2   22:33 
    3    32   451 Kurt Spengler            48 Orlando              FL 1:15:05    2    6:13   45:11    0:38    3   23:05 
    4    57   447 Dan Smith                47 Melbourne            FL 1:19:50    4    6:33   47:44    1:06    6   24:29 
    5    77   388 Keith Larson             45 Viera                FL 1:24:33    7    7:15   53:02    0:49    4   23:29 
    6    85   475 Jeff Whisenant           45 Satellite Beach      FL 1:26:08    3    6:25   52:34    0:50    8   26:20 
    7    97   374 Wayne Jentis             49 Palm Bay             FL 1:28:22   12    8:25   50:14    1:40   10   28:05 
    8   105   292 Ian Bohnen               46 Satellite Beach      FL 1:29:28    5    6:57   56:28    0:57    7   25:08 
    9   110   357 Scott Guttinger          48 Palm Bay             FL 1:30:32   10    7:49   57:27    1:34    5   23:44 
   10   117   436 Rick Romans              49 Grant                FL 1:30:51    8    7:22   53:28    1:12   11   28:50 
   11   125   472 Douglas Webb             45 Satellite Beach      FL 1:33:12   13    9:17   54:47    2:01    9   27:08 
   12   127   435 Hernan Rojas             45 Melbourne            FL 1:33:48   14    9:29   53:50    0:42   13   29:48 
   13   135   301 Derrick Burkett          47 Viera                FL 1:36:23    9    7:33   56:24    1:31   14   30:57 
   14   144   303 Michael Byrne            45 Oviedo               FL 1:38:57   11    8:10 1:00:29    1:13   12   29:07 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    27   277 Michael Adams            51 Melbourne Beach      FL 1:14:08    1    6:02   47:11    1:08    1   19:48 
    2    48   448 Mike Smith               53 Malabar              FL 1:17:37    3    6:31   45:08    1:03    2   24:56 
    3    79   414 Timothy Murphy           53 Melbourne Beach      FL 1:24:48    5    7:00   51:45    0:14    3   25:51 
    4    84   298 Bill Buonanni            50 Merritt Island       FL 1:25:57    2    6:27   51:14    0:42    5   27:36 
    5    96   379 Paul Keeney              51 West Melbourne       FL 1:28:14    6    7:10   51:41    1:11    7   28:13 
    6   116   457 Dave Tibbetts            50 Oviedo               FL 1:30:44    4    6:44   56:58    0:42    4   26:22 
    7   120   499 Craig Lorenzini          54 Palm Bay             FL 1:31:51    8    8:47   54:11    0:37    8   28:17 
    8   130   380 David Kempf              54 Vero Beach           FL 1:34:21    7    8:21   56:34    1:20    6   28:07 
    9   167   360 Dan Hardaway             50 Maitland             FL 1:50:04    9    9:08 1:05:44    1:00    9   34:14 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    28   376 Hywel Jones              55 Cocoa Beach          FL 1:14:11    2    6:06   45:39    0:41    1   21:46 
    2    47   367 Tom Hoffman              59 Melbourne Beach      FL 1:17:34    1    5:59   47:08    0:47    2   23:40 
    3    86   400 Peter Mazzone            55 West Melbourne       FL 1:26:13    5    7:21   52:59    1:13    3   24:42 
    4    90   473 Robert Welo              59 Cocoa Beach          FL 1:26:50    6    7:40   52:14    1:21    4   25:37 
    5    95   416 Bud Nicol                56 Indialantic          FL 1:28:11    3    6:32   54:05    0:56    5   26:39 
    6   102   397 James Mankowski          57 Indian Harbor Bch.   FL 1:29:05    4    7:17   53:23    0:29    6   27:58 
    7   150   468 Daniel Wadler            58 Indialantic          FL 1:40:22    9    9:10   57:56    1:16    7   32:02 
    8   152   387 William Lamb             58 Silver Springs       FL 1:41:09    8    8:32   58:29    1:40    8   32:30 
    9   177   310 John Carroll             59 Indiatlantic         FL 3:11:48    7    8:15 1:53:27    3:46    9 1:06:21 
   10     0   308 Jim Caprara              57 Viera                FL           10    9:15                              
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    56   335 Rob Downey               61 Melbourne Village    FL 1:19:50    4    7:36   47:43    0:57    1   23:35 
    2    82   410 Chris Miller             62 Satellite Beach      FL 1:25:15    3    7:12   49:16    0:44    3   28:04 
    3    83   362 John Hardos              61 Rockledge            FL 1:25:17    2    6:46   51:29    0:53    2   26:10 
    4   176   452 Duff Sprawls             62 Merritt Island       FL 2:29:53    1    6:31 1:47:48    1:57    4   33:39 
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1   154   295 Mark Brier               65 Spencer              FL 1:41:33    1    7:45   58:57    0:34    1   34:18 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
CLYDESDALE   1 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    22   425 James Puerner            29 Vero Beach           FL 1:13:32    1    5:10   43:01    0:43    3   24:40 
    2    26   408 Jeffrey Miller           31 Titusville           FL 1:13:56    2    5:52   41:24    0:38    6   26:03 
    3    37   313 Bryan Cates              34 Melbourne Beach      FL 1:16:26                                           
    4    41   420 Ryan O'Leary             39 Palm Bay             FL 1:17:10    4    6:09   46:18    0:45    1   24:00 
    5    45   441 Andrew Russell           32 Vero Beach           FL 1:17:28    7    6:28   45:17    0:55    4   24:49 
    6    52   491 Michael Stuker           36 Viera                FL 1:18:30    5    6:11   47:01    0:50    2   24:30 
    7    75   402 Tony McFarr              34 Orlando              FL 1:23:23    3    6:00   49:45    1:03    7   26:36 
    8    87   333 Henry Delbridge          28 Melbourne            FL 1:26:42    6    6:13   53:53    0:51    5   25:46 
    9    91   287 Albert Barron            36 Orlando              FL 1:27:16   16    8:23   48:17    1:08   13   29:30 
   10    99   331 Cory Delbridge           23 Merritt Island       FL 1:28:28   10    7:10   51:19    1:11   10   28:49 
   11   121   332 Dusty Delbridge          26 Merritt Island       FL 1:32:19   12    7:21   54:48    1:35    9   28:37 
   12   124   424 Stephen Picarski         43 St. Cloud            FL 1:33:07   13    7:39   58:27    0:27    8   26:36 
   13   128   385 Jonathan Krauser         35 Indialantic          FL 1:33:56    9    7:05   56:21    1:16   12   29:16 
   14   131   389 Jonathan Lee             28 Oldsmar              FL 1:34:46   17    9:02   51:32    0:39   15   33:34 
   15   137   350 Daryl Gilbert            55 Viera                FL 1:36:28   15    8:07   58:33    0:55   11   28:54 
   16   141   323 Steve Clark              49 St. Cloud            FL 1:38:14   11    7:14   58:21    0:54   14   31:46 
   17   159   368 Mike Holt                38 Merritt Island       FL 1:43:26   14    7:46   58:30    0:49   17   36:23 
   18   166   299 Kris Burchfield          39 Viera                FL 1:48:36    8    7:04 1:05:46    1:51   16   33:56 
   19   172   327 John Cravy               32 Melbouren            FL 1:57:57   18   10:56 1:01:51    2:47   18   42:25 
MALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1   113   419 Zac Olds                 31 Cocoa Beach          FL 1:30:36    1    6:07   59:25    0:33    1   24:33 
    2   129   322 Michael Clark            46 Palm Bay             FL 1:34:03    4    7:16   59:16    0:28    3   27:04 
    3   147   413 Dean Murphy              45 Ihb                  FL 1:39:22    2    6:52 1:03:38    2:20    2   26:34 
    4   151   364 Brian Vega               31 Miami                FL 1:40:55    3    7:12 1:05:15    1:08    4   27:21 
MALE NOVICE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    94   498 Eric Van Stuyland        63 Cape Canaveral       FL 1:28:04    2    8:19   51:52    1:35    1   26:19 
    2   163   487 Lew Schwartz             48 Melbourne            FL 1:46:16    3    8:57 1:02:47    3:37    2   30:57 
    3   170   339 Matt Eggert              33 Maitland             FL 1:55:06    1    7:20 1:11:34    1:10    3   35:03 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    38   305 Megan Campbell           34 Satellite Beach      FL 1:16:39   15    6:58   46:22    0:42    6   22:39 
    2    42   372 Lori Jandreau            26 Indian Harbor Beach  FL 1:17:10   25    7:31   49:30    0:54    1   19:17 
    3    46   283 Kristin Apotsos          38 Melbourne Beach      FL 1:17:31   12    6:50   47:32    0:37    4   22:34 
FEMALE 14 & under AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1   118   464 Zoe Underill             17 Merritt Island       FL 1:31:03    1    5:30   57:44    1:09    1   26:41 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1     0   342 Samantha Walker          21 Orlando              FL            1   16:44 1:27:45                      
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    50   390 Jennifer Lepper          28 Melbourne            FL 1:18:19    1    6:07   47:17    0:47    2   24:10 
    2    51   363 Meaghen Harris           28 Greenlawn            NY 1:18:24    5    6:42   48:50    0:52    1   22:02 
    3    74   392 Jill Lovrin              26 Melbourne            FL 1:23:19    2    6:15   50:48    0:26    4   25:51 
    4    78   334 Kristin Diederich        28 Melbourne            FL 1:24:44    7    7:04   51:31    0:52    3   25:19 
    5   106   346 Martha Ferguson          25 Memphis              TN 1:29:47    4    6:41   54:50    1:04    5   27:14 
    6   109   324 Kellee Colvard           29 Altamonte Springs    FL 1:30:10    3    6:35   54:32    1:43    6   27:21 
    7     0   349 Emilie George            26 Austin               TX            6    6:52                              
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    73   415 Emily Nelson             30 Melbourne Beach      FL 1:23:14    3    7:11   52:14    0:31    1   23:19 
    2    89   461 Lois Torvik              33 Indialantic          FL 1:26:47    1    6:17   53:51    1:07    2   25:34 
    3   111   476 Renee Wilder             34 Enterprise           FL 1:30:33    2    6:57   56:31    1:10    3   25:55 
    4   149   482 Sarah Zimmerman          32 Indian Harbour Beach FL 1:39:49    4    7:51 1:02:18    1:00    4   28:42 
    5   160   394 Mahkameh Mabry           31 West Palm Beach      FL 1:44:42    5    9:05 1:03:47    1:56    5   29:55 
    6   165   399 Melissa Mauldin          31 Orlando              FL 1:47:53    6    9:35 1:04:58    1:38    6   31:44 
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    69   386 Julie Kress              37 Orlando              FL 1:22:23    1    5:49   50:29    1:05    1   25:01 
    2    72   412 Karen Morissette         37 Melbourne            FL 1:22:54    2    6:42   47:00    0:36    3   28:37 
    3   123   470 Melanie Webb             37 Orlando              FL 1:32:51    3    7:15   56:15    0:55    2   28:27 
    4   155   433 Shannon Rizza            38 Merritt Island       FL 1:41:44    4    8:31   55:14    2:18    4   35:41 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    55   455 Nicole Therrien          41 Melbourne            FL 1:19:43    1    7:30   47:05    0:45    1   24:25 
    2    98   492 Sarah Manierre           41 Indialantic          FL 1:28:26    2    7:59   52:16    0:45    2   27:27 
    3   101   284 Kimberlee Armstrong      41 Palm Bay             FL 1:28:56    3    8:09   50:32    1:05    3   29:12 
    4   169   471 Susan Webb               44 Satellite Beach      FL 1:53:50    4   11:06 1:05:18                      
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1   108   478 Robin Williams           49 Merritt Island       FL 1:29:58    1    7:28   54:08    0:58    2   27:26 
    2   126   418 Anne Oconnor-Smith       46 Malabar              FL 1:33:39    2    8:44   56:52    1:34    1   26:31 
    3   142   320 Dee Dee Clark            49 St. Cloud            FL 1:38:25    4    9:14   56:35    2:00    3   30:38 
    4   171   354 Stacie Gregory           47 Orlando              FL 1:56:59    3    8:49 1:12:01    1:40    4   34:31 
    5     0   469 Karen Walker             47 Orlando              FL            5   10:43 1:27:46                      
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1    54   459 Teresa Tinsley           51 Apopka               FL 1:19:31    1    5:41   47:24    0:41    4   25:47 
    2    62   444 Lisa Saturday            50 Palm Bay             FL 1:20:53    2    6:43   49:37    0:53    3   23:41 
    3    64   296 Nancy Buonanni           50 Merritt Island       FL 1:21:05    6    7:51   50:44    0:36    1   21:55 
    4    76   411 Robin Moran              54 Indialantic          FL 1:23:25    8    7:55   51:48    1:07    2   22:37 
    5   100   479 Mary Wills               52 Cape Canaveral       FL 1:28:42    7    7:51   51:29    1:15    7   28:09 
    6   104   307 Denise Canina            51 Indian Harbour Bch   FL 1:29:14    3    7:05   54:58    1:15    5   25:57 
    7   115   428 Debbie Rescott           53 Merritt Island       FL 1:30:44    5    7:40   53:53    1:03    6   28:09 
    8   146   434 C. Frances Rodgers       51 Apopka               FL 1:39:18    9    8:11   59:36    1:38    8   29:54 
    9   148   355 Stephanie Griffith       54 Indialantic          FL 1:39:41   10    8:17   55:35    1:47    9   34:04 
   10   161   280 Susanne Anderson         51 Sebastian            FL 1:45:00    4    7:16 1:04:34                      
   11   174   359 Lorraine Hardaway        54 Maitland             FL 2:02:58   11   11:33 1:14:46    0:56   10   35:44 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1   132   493 Susan Goodman            56 Indialantic          FL 1:35:55    2    7:17   55:27    0:38    2   32:34 
    2   133   315 Liz Cerow                58 Cocoa Beach          FL 1:36:04    1    7:11   58:36    1:07    1   29:11 
    3   175   421 Debi Owens               56 Windermere           FL 2:03:23    3    9:11 1:10:05    2:48    3   41:21 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
ATHENA   1 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1   136   353 Lindsay Greer            25 West Melbourne       FL 1:36:23    1    7:45   56:22    1:24    1   30:54 
    2   164   445 Amber Saxon              34 Indialantic          FL 1:47:37    2    7:53 1:05:45    1:35    2   32:25 
    3   173   317 Cathy Chapman            48 Melbourne            FL 1:58:35    3    9:26 1:06:41    1:29    3   41:01 
FEMALE FAT-TIRE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
    1   145   336 Caroline Driscoll        40 Orlando              FL 1:38:58    1    7:35 1:02:08    0:36    3   28:41 
    2   157   344 Trish Facciobene         38 Valkaria             FL 1:42:04    3    8:26 1:04:41    3:07    1   25:51 
    3   158   405 Mandy Meyer              39 Valkaria             FL 1:42:04    2    7:54 1:06:43    1:38    2   25:52 
    4   168   319 Jennifer Clark           41 Palm Bay             FL 1:51:45    4    8:56 1:08:53    0:49    4   33:08 
FEMALE NOVICE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run     
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= 
RELAY RESULTS
MALE RELAY TEAM
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1     0   373                                                                1    6:58   53:29                      
                  Megan Jaunich/ Maris Kramer/ Beth Kramer               
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Bike+   Tran 2  Rank Run                                                                               
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ======= ==== ======= ====================================================== 
    1     9   443                                                     1:06:42                47:47    0:29    1   21:22 
                  Kepa  Sarduy/ Tiffany Hattendorf/                      
    2    71   321                                                     1:22:50    1    5:37 1:41:02            2   27:47 
                  Daniel Clark/ Pamela Etemesi/                          
Special Edition 5K
Place Name                    Run     
===== ======================= ======= 
    1 Marsha Endy               28:32 
    2 Margaret Wirth            29:08 
    3 Gina Kempf                31:44 
    4 Heather Phelabaum         33:20