28th Annual DeLeon Springs Half Marathon   
January 1, 2012; Chuck Lennon Park, DeLeon Springs, FL
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Questions: jdavidson@SportsTarget.biz

Overall Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Danny Joseph                      Venice  FL            803   49        1        1:16:43      5:51/M

Male 17 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Keneth Pineiro-Collazo            Deltona  FL           840   16        5        1:23:29      6:22/M
       2    Benjamin Montplaisir              Ormond Beach  FL      826   10       86        1:59:12      9:06/M
       3    Zak Baumann                       Vernon Hills  IL      740   12      140        2:23:07     10:55/M

Male 18 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Joseph Astrauskas                 DeLand  FL           1000   22       52        1:45:50      8:05/M

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Brendan Kay                       Palos Park  IL        807   28       14        1:29:51      6:52/M
       2    Rito Arenas                       DeLand  FL            993   25       31        1:37:33      7:27/M
       3    Matt Henslee                      Grand Prairie  TX     787   27       78        1:58:01      9:01/M
       4    David Clements                    DeLand  FL            754   28       91        2:01:08      9:15/M

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Andres Perez                      Orlando  FL           981   32       11        1:27:55      6:43/M
       2    Austin Hardy                      Sorrento  FL          783   33       27        1:35:36      7:18/M
       3    Jason Buckner                     Orlando  FL           987   31       45        1:43:38      7:55/M
       4    David Vanis                       Edgewater  FL         891   31       50        1:45:42      8:04/M
       5    Rob Kirby                         DeLand  FL            809   33       60        1:49:53      8:23/M
       6    Steven Block                      Longwood  FL          744   34       68        1:54:42      8:45/M
       7    Jeff Parulan                      Winter Garden  FL     975   34       94        2:02:05      9:19/M
       8    Thai Pichon                       South Daytona  FL     963   34      158        2:31:42     11:35/M
       9    Nick Augustis                     Arlington  TX         946   31      169        2:50:48     13:02/M

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mike Mott                         DeLand  FL            968   39        3        1:22:23      6:17/M
       2    Thaddeus Austin                   Melbourne  FL         731   35        6        1:23:29      6:22/M
       3    Cesar Estrada                     St Cloud  FL          767   35        8        1:24:17      6:26/M
       4    Ryan Briley                       North Port  FL        748   39       13        1:29:14      6:49/M
       5    Robert Truckenmiller              Acworth  GA           866   36       15        1:29:58      6:52/M
       6    Brad Cory                         Edgewater  FL         965   36       19        1:30:53      6:56/M
       7    Carlos Pereyra                    Casselberry  FL       839   37       20        1:31:22      6:58/M
       8    Orlando Baez                      Villa Rica  GA        733   36       21        1:31:41      7:00/M
       9    Abre Chase                        Sanford  FL           954   37       36        1:40:52      7:42/M
      10    Chris Rabe                        DeLand  FL            841   36       62        1:50:51      8:28/M
      11    Mike Koltz                        Jacksonville  FL      811   36       79        1:58:01      9:01/M
      12    Joe Gilyard                       Culpeper  VA          772   35       93        2:01:26      9:16/M
      13    Devin Joshi                       Denver  CO            804   35      114        2:09:38      9:54/M

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mickey Moore                      Tallahassee  FL       828   41        7        1:23:41      6:23/M
       2    Brian Fredley                     Daytona Beach  FL     911   43       16        1:30:09      6:53/M
       3    Mike Vidro                        Miami  FL             882   40       17        1:30:39      6:55/M
       4    Peter Formisano                   Sanford  FL           770   42       25        1:33:45      7:09/M
       5    Julio Tardaguila                  Clermont  FL          923   40       35        1:40:25      7:40/M
       6    Kenneth Klopp                     New Smyrna Beach FL   985   43       40        1:42:19      7:49/M
       7    Charles Hatcher                   DeLand  FL            785   44       56        1:49:01      8:19/M
       8    Charles Black                     Winston Salem  NC     742   42       73        1:56:08      8:52/M
       9    Andy Hagan                        Port Orange  FL       781   44       75        1:56:52      8:55/M
      10    Chad Wilsky                       Debary  FL            893   40       76        1:56:54      8:55/M
      11    Daniel Montplaisir                Ormond Beach  FL      825   44       87        1:59:17      9:06/M
      12    David Shiner                      St Petersburg  FL     886   40       99        2:04:18      9:29/M
      13    Mattia Montuoro                   Lake Mary  FL         827   41      112        2:08:51      9:50/M
      14    Rodney Barnes                     Daytona Beach  FL     736   41      146        2:25:45     11:08/M

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Chad Bell                         Maitland  FL          741   49        2        1:21:12      6:12/M
       2    Bill McCord                       Wilbur By The Sea     919   49       30        1:37:23      7:26/M
       3    Tim Neal                          Silver Springs  FL    921   47       42        1:42:38      7:50/M
       4    Daniel Kirk                       Saint Cloud  FL       810   45       48        1:44:28      7:58/M
       5    John Lane                         Orlando  FL           814   48       49        1:45:35      8:04/M
       6    Hung-Kwong Ng                     Orlando  FL           897   47       54        1:47:25      8:12/M
       7    Mark Hall                         Debary  FL            782   47       83        1:58:44      9:04/M
       8    Todd Stoner                       Ormond Beach  FL      857   45      102        2:05:58      9:37/M

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Shields                       Jacksonville  FL      999   53       10        1:26:10      6:35/M
       2    Jim Musante                       Nsb  FL               983   54       12        1:28:12      6:44/M
       3    Mike Masur                        Winter Park  FL       902   51       23        1:32:34      7:04/M
       4    Brian Forgue                      Longwood  FL          979   51       24        1:33:26      7:08/M
       5    Gregory Nelson                    Umatilla  FL          832   51       39        1:42:11      7:48/M
       6    Pete Tesch                        Ocala  FL             991   54       80        1:58:09      9:01/M
       7    J. William Gow                    Lloydminster  AB      966   51      100        2:04:34      9:31/M
       8    Gordon Dove                       Orange City  FL       763   54      105        2:06:45      9:41/M
       9    Don Baker                         Ocala  FL             734   54      109        2:07:21      9:43/M
      10    Robert Loeser                     Venice  FL            817   50      118        2:12:16     10:06/M
      11    Bob Stevens                       Winter Garden  FL     856   51      121        2:13:04     10:09/M
      12    Rick Shields                      Alachua  FL           852   54      156        2:31:25     11:34/M

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Mark Russell                      Orlando  FL           848   55       43        1:42:41      7:50/M
       2    Dan Holverson                     Sanford  FL           792   56       46        1:44:05      7:57/M
       3    Jon Slaff                         Kissimmee  FL         853   55       55        1:48:55      8:19/M
       4    Ray Bruneau                       Eustis  FL            750   59       57        1:49:02      8:19/M
       5    Michael Blendinger                Deleon Springs  FL    743   59       69        1:55:08      8:47/M
       6    Steve Ball                        Eustis  FL            735   59       70        1:55:54      8:51/M
       7    Michael Myers                     Ormond Beach  FL      831   55       71        1:55:56      8:51/M
       8    William Irwin                     Gainesville  FL       794   55       72        1:56:07      8:52/M
       9    Duane Allen                       Lake Helen  FL        730   56       74        1:56:48      8:55/M
      10    Jim McIntosh                      Belle Isle  FL        822   59       84        1:58:53      9:05/M
      11    Steve Bruce                       Jacksonville  FL      749   55       85        1:59:04      9:05/M
      12    David Jacklitch                   New Smyrna Beach FL   797   59       95        2:02:32      9:21/M
      13    Joe Trettel                       Silver Springs  FL    909   56      107        2:06:52      9:41/M
      14    Chip Langton                      DeLand  FL            815   58      115        2:09:46      9:54/M
      15    Ivan Clements                     DeLand  FL            753   58      126        2:15:27     10:20/M
      16    Gary Holmes                       Moravian Falls  NC    790   59      160        2:33:00     11:41/M
      17    Richard Thompson                  Eustis  FL            900   58      182        3:36:55     16:34/M

Male 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Bob Russell                       Vero Beach  FL        847   61       81        1:58:18      9:02/M
       2    Ken Vanslette                     Daytona Beach  FL     868   62       88        1:59:24      9:07/M
       3    Hari Iyer                         Fort Collins  CO      796   63      111        2:07:24      9:44/M
       4    Nick Irwin                        Kissimmee  FL         793   64      143        2:24:29     11:02/M
       5    Dutch Johnson                     Belle Isle  FL        800   63      172        2:57:30     13:33/M
       6    Robert Goudreau                   Ocala  FL             778   64      180        3:36:08     16:30/M

Male 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    John Keefe                        Orlando  FL           895   65       59        1:49:25      8:21/M
       2    Don Balkwell                      Highland  MI          974   65       65        1:52:49      8:37/M
       3    Joe Hudacky                       The Villages  FL      947   69      116        2:11:18     10:01/M
       4    David Spear                       DeLand  FL            855   67      134        2:19:34     10:39/M
       5    Bill Gorman                       Belleview  FL         777   65      135        2:22:33     10:53/M
       6    Chester Kalb II                   Key West  FL          806   66      170        2:52:59     13:12/M

Male 70 to 74

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tom Daly                          Venice Beach  FL      758   70       82        1:58:32      9:03/M
       2    Horace Brannon                    New Smyrna Beach FL   747   74      177        3:05:05     14:08/M

Male no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jim Huff II                       New Smyrna Beach FL   917             9        1:25:55      6:34/M

Clydesdale 39 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Collin Weber                      Arlington  VA         871   25        1        1:39:21      7:35/M

Clydesdale 40 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kevin Davenport                   St. Augustine  FL     761   45        2        2:10:33      9:58/M
       2    Eric Taylor                       Ocala  FL             860   48        3        2:19:29     10:39/M
       3    Gene Morgan                       Sanford  FL           830   42        5        2:27:55     11:17/M

Clydesdale no age given

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Louis Chiappetta                  Cape Coral  FL        752    0        4        2:19:41     10:40/M

Overall Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Jessica Kennedy                   Leesburg  FL          808   34        4        1:22:56      6:20/M

Female 17 and under

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sarah Leary                       DeLand  FL            816   16      120        2:12:44     10:08/M
       2    Meghan Zimmer                     New Smyrna Beach FL   876   15      136        2:22:34     10:53/M
       3    Ragan Palmer                      Port Orange  FL       838   17      137        2:22:35     10:53/M
       4    Bailey Palmer                     Port Orange  FL       837   17      138        2:22:35     10:53/M
       5    Allison Gordon                    Daytona Beach  FL     918   17      147        2:25:56     11:08/M

Female 18 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Julie Lundgren                    Arlington  VA         819   24       58        1:49:17      8:21/M
       2    Kristan McIntosh                  New York  NY          823   24      104        2:06:15      9:38/M
       3    Jill Osterhout                    DeLand  FL            836   20      144        2:24:51     11:03/M
       4    Emily Nichols                     DeLand  FL            833   20      179        3:19:03     15:12/M

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Meghan Snyder                     Eustis  FL            854   27       22        1:32:09      7:02/M
       2    Martina Duran                     Tampa  FL             766   28      132        2:18:25     10:34/M
       3    Cassandra Davis                   Apollo Beach  FL      913   29      133        2:19:09     10:37/M
       4    Jamie Szaroleta                   DeLand  FL            859   27      148        2:26:33     11:11/M

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kelly Cory                        Edgewater  FL         967   34       37        1:41:06      7:43/M
       2    Rachel Seivey                     Orlando  FL           982   30      117        2:11:38     10:03/M
       3    Jacquelynn Jordan                 Orlando  FL           802   30      127        2:15:43     10:22/M
       4    Donna Barrett                     Citrus Springs  FL    738   33      129        2:17:03     10:28/M
       5    Sophie Draffin                    Arlington  TX         764   31      149        2:26:41     11:12/M
       6    Kitzzy Aviles                     Orlando  FL           732   33      153        2:28:00     11:18/M
       7    Michelle Reynolds                 Edgewater  FL         843   34      155        2:29:26     11:24/M
       8    Cassandra Gordon                  Apollo Beach  FL      912   30      159        2:31:48     11:35/M
       9    Staceyann Sinclair                Clearwater  FL        914   32      171        2:54:40     13:20/M

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Tamara Carlson-Jones              Sorrento  FL          751   36       26        1:34:25      7:12/M
       2    Angie Ave                         Orlando  FL           924   39       28        1:36:05      7:20/M
       3    Katie Goedde                      Lake Mary  FL         775   36       38        1:41:12      7:44/M
       4    Sara Droker                       Ormond Beach  FL      765   35       53        1:46:50      8:09/M
       5    Jenn Bonaskiewich                 Altamonte Springs     745   35       77        1:57:23      8:58/M
       6    Marlo Coker                       Belleview  FL         755   35      108        2:07:11      9:43/M
       7    Eunice Flanagan                   Sanford  FL           769   37      119        2:12:26     10:07/M
       8    Renee Hardy                       Sorrento  FL          784   38      122        2:13:21     10:11/M
       9    Theresa Evans                     Deltona  FL           768   36      167        2:43:58     12:31/M
      10    Angel Craig                       Summerfield  FL       757   39      168        2:48:06     12:50/M

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Cathy Rash                        Sanford  FL           976   42       29        1:36:22      7:21/M
       2    April Darrow                      Lake Mary  FL         759   40       33        1:39:31      7:36/M
       3    Bego Lopez                        DeLand  FL            818   43       34        1:39:39      7:36/M
       4    Carolyn Derosby                   Deleon Springs  FL    980   40       47        1:44:13      7:57/M
       5    Amber Krieger                     Miamisburg  OH        813   44       63        1:51:08      8:29/M
       6    Cheryl Rioux                      Ormond Beach  FL      845   41       67        1:53:26      8:40/M
       7    Kathleen Ridall                   Daytona Beach  FL     844   40       90        1:59:48      9:09/M
       8    Melissa Scherrer                  Casselberry  FL       849   41       92        2:01:12      9:15/M
       9    Misty Taylor                      Ocala  FL             861   41      113        2:08:57      9:51/M
      10    Kelly Holland                     Titusville  FL        788   42      123        2:13:33     10:12/M
      11    Cathy Mallar                      Ormond Beach  FL      910   43      125        2:15:20     10:20/M
      12    Daniela Holloway                  Port Orange  FL       789   44      163        2:39:52     12:12/M

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Betty English                     DeLand  FL            885   45       44        1:42:46      7:51/M
       2    Deanna Holmes                     Moravian Falls  NC    791   47       61        1:50:05      8:24/M
       3    Heather Davenport                 St. Augustine  FL     760   45       64        1:51:42      8:32/M
       4    Lisa Walston                      Ocala  FL             907   48       66        1:53:00      8:38/M
       5    Jacqueline Johnson                Ormond Beach  FL      798   47       89        1:59:34      9:08/M
       6    Connie Frady                      Mount Dora  FL        964   48       96        2:02:42      9:22/M
       7    Eline Trettel                     Silver Springs  FL    908   49      106        2:06:50      9:41/M
       8    Katherine Shafer                  St. Cloud  FL         850   46      130        2:17:25     10:29/M
       9    Cheryl Baumann                    Vernon Hills  IL      739   45      141        2:23:09     10:56/M
      10    Alice Neal                        Silver Springs  FL    920   49      145        2:25:01     11:04/M
      11    Susan Haag                        Jacksonville  FL      779   45      157        2:31:26     11:34/M
      12    Pam Giese                         Port Orange  FL       896   47      161        2:34:36     11:48/M
      13    Tracy Morgan                      Sanford  FL           829   45      166        2:41:37     12:20/M
      14    Arlene Willis                     Deltona  FL           990   46      176        3:03:29     14:00/M
      15    Trish Kabus                       St. Augustine  FL     994   46      178        3:15:29     14:55/M

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Sue O'Malley                      Port Orange  FL       835   51       18        1:30:43      6:55/M
       2    Sharon Lay                        Daytona Beach  FL     894   50       32        1:38:31      7:31/M
       3    Elisabeth Diamond                 Bell  FL              762   52       51        1:45:42      8:04/M
       4    Deborah Milford                   DeLand  FL            995   54       97        2:02:43      9:22/M
       5    Nancy Stuparich                   Oviedo  FL            858   50       98        2:02:51      9:23/M
       6    Caroline Reed                     Deltona  FL           842   51      101        2:05:49      9:36/M
       7    Nancy Rowan                       Daytona Beach  FL     846   53      124        2:14:24     10:16/M
       8    Mary Tumbleson                    St. Cloud  FL         892   54      131        2:17:27     10:30/M
       9    Martha Johnson                    Belle Isle  FL        799   52      150        2:26:48     11:12/M
      10    Lori Barnes                       Port Orange  FL       737   53      162        2:34:37     11:48/M
      11    Jane O'Brien                      Port Orange  FL       834   52      174        3:01:50     13:53/M

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Kitty Musante                     New Symrna Beach  F   984   55       41        1:42:21      7:49/M
       2    Cindy Pare                        DeLand  FL            986   55      103        2:06:03      9:37/M
       3    Pam Iyer                          Fort Collins  CO      795   56      110        2:07:24      9:44/M
       4    Mary Neiberger                    Gainesville  FL       879   59      139        2:22:54     10:55/M
       5    Nancy Heckler                     New Smyrna Beach FL   786   57      142        2:23:37     10:58/M
       6    Barbara Jordan                    Apopka  FL            801   57      154        2:29:16     11:24/M
       7    Celia Thompson                    Eustis  FL            899   56      181        3:36:55     16:34/M

Female 60 to 64

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Christine Merriam                 Orlando  FL           824   61      128        2:16:15     10:24/M
       2    Theresa Slifer                    Ocala  FL             903   64      151        2:26:51     11:13/M
       3    Linda Tameris                     Port Orange  FL       950   64      152        2:27:36     11:16/M
       4    Ruth Gorman                       Belleview  FL         776   64      165        2:41:05     12:18/M
       5    Jody Mahonik                      Orlando  FL           820   64      173        2:58:11     13:36/M
       6    Val Boughner                      Deltona  FL           746   61      175        3:02:42     13:57/M

Female 65 to 69

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time        Pace  
       1    Gerda Kalb                        Key West  FL          805   65      164        2:40:38     12:16/M