Flagler Running Obstacle Challenge (R.O.C.)  
April 21, 2012; Ormond Beach, FL
Timing & Results: Alta Vista Sports-Jeremy Davidson
Results Questions: jdavidson@SportsTarget.biz

Male Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Trip Barber                       St. Augustine  FL    1598   38        1          37:26
       2    Brett Bertot                      Orlando  FL          1610   25        2          37:31
       3    Brad Cory                         Edgewater  FL        1641   36        4          38:29

Male 14 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Connor Wagner                     Debary  FL           1976   17        9          39:58
       2    Nelson Hicks                      Callahan  FL          923   16       44          45:24
       3    Dustin Kelley                     Astor  FL            1760   15       54          46:52
       4    Desmond Robb                      Orange City  FL      1893   17       62          47:47
       5    Carson Smith                      St. Augustine  FL    1926   14       78          49:31
       6    Shawn Colbert                     Debary  FL           1636   17       83          49:58
       7    Drew Sevigny                      Ormond Beach  FL     1919   14       99          51:33
       8    Jake Godby                        Ormond Beach  FL      480   15      100          51:33
       9    Garrison Partridge                St Augustine  FL     1863   14      146          56:02
      10    Noah Shumaker                     St Augustine  FL     1923   14      152          56:28
      11    Matthew Haag                      Oviedo  FL           1712   14      168          58:12
      12    Christian Cousart                 St Augustine  FL     1644   15      175          58:48
      13    Cody Roberts                      Palm Coast  FL       1894   14      197        1:01:44
      14    Nolan Rooney                      South Daytona  FL    1901   16      229        1:04:41
      15    Benjamin Black                    Ormond Beach  FL      952   17      234        1:04:56
      16    Jamey Bower                       Port Orange  FL      1620   17      235        1:04:56
      17    Paul Gladstone                    Port Orange  FL      1706   15      239        1:05:11
      18    Ross Trageser                     Port Orange  FL      1962   17      258        1:06:09
      19    Jefferson Taylor                  St. Augustine  FL    1956   16      375        1:16:30
      20    Ted Owens                         St Augustine  FL     1848   15      376        1:16:32
      21    Nolen Johnson                     Palm Coast  FL       1752   14      430        1:20:00
      22    Chandler Cory                     Edgewater  FL        1640   14      510        1:31:34
      23    Bryce Roselli                     Ormond Beach  FL     1903   14      517        1:33:07

Male 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jay Dedon                         DeLand  FL           1655   20       12          40:10
       2    Christopher Pagello               Orlando  FL          1852   21       31          43:51
       3    Joel Palmer                       Interlach  FL          90   19       42          45:11
       4    Nathan Monk                       Orange City  FL      1820   23       50          46:02
       5    Joseph Kline                      Deltona  FL          1766   20       61          47:29
       6    Damien Ortega                     Saint Augustine  FL  1845   22       66          48:20
       7    Rockney Motes                     Hollister  FL        1825   19       98          51:31
       8    Austin Murphy                     St. Cloud  FL        1827   19      101          51:35
       9    Nicholas Troilo                   Orlando  FL          1963   24      105          52:05
      10    Trevor Papczun                    Ormond Beach  FL     1861   21      144          55:54
      11    Jeremiah Riddle                   DeLand  FL           1891   20      183        1:00:24
      12    Keith Squitieri                   Eustis  FL           1935   23      211        1:02:41
      13    Spencer Washom                    Orange Park  FL      1981   24      289        1:10:26
      14    Richard Leung                     Daytona Beach  FL     900   21      288        1:10:26
      15    Zachary Bowen                     Jacksonville  FL     1619   23      302        1:10:45
      16    Bill Whitford                     Orlando  FL          1991   23      319        1:12:22
      17    Kevin Marotte                     Port Orange  FL      1797   23      338        1:13:55
      18    Scott Baker                       Sanford  FL          1594   24      457        1:21:55
      19    Leonardo Benitez                  Orlando  FL          1605   24      486        1:27:04

Male 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Timothy Steflik                   Flagler Beach  FL    1943   28        5          39:52
       2    Blayne Stanger                    Ormond Beach  FL     1937   28       13          40:23
       3    Matthew Monk                      DeLand  FL           1819   25       22          42:25
       4    Aaron Webb                        Port Orange  FL      1983   29       27          43:12
       5    Ryan Birencwaig                   Debary  FL           1614   26       35          44:41
       6    Nick Costantino                   Melrose  FL           929   25       40          44:59
       7    William Brittingham               Daytona Beach  FL    1623   28       52          46:17
       8    Ben Bertot                        Orlando  FL          1611   27       97          51:10
       9    Jamie Wilcox                      Hazlehurst  GA       1992   26      111          52:59
      10    Matthew Pedersen                  Sanford  FL          1865   26      117          53:32
      11    Tyler West                        Ormond Beach  FL     1985   26      125          54:03
      12    Michael Salvatore                 Palm Coast  FL       1904   28      156          57:00
      13    Jesse Selzer                      New Smyrna Beach FL  1918   28      166          57:29
      14    Sean Stanger                      Holly Hill  FL       1940   29      169          58:14
      15    Brian Puentes                     Daytona Beach  FL    1877   28      184        1:00:26
      16    Nithin Ramadas Jancy              Jacksonville  FL     1882   26      273        1:07:24
      17    Patrick Kreek                     Jacksonville  FL     1774   25      290        1:10:26
      18    Shea Knecht                       Jacksonville  FL     1768   25      293        1:10:27
      19    Jose Olverer                      Palm Coast  FL        852   26      300        1:10:39
      20    Daniel Restrepo                   Orlando  FL          1889   26      389        1:17:12
      21    Thomas Hill                       Palm Coast  FL       1739   29      411        1:19:18
      22    Michael Conklin                   Edgewater  FL         598   26      474        1:25:56
      23    William Lowe IV                   Palm Coast  FL       1786   25      549        1:35:46
      24    Ric Urquhart                      Port Orange  FL      1968   26      550        1:36:34
      25    Brett Smith                       Palm Coast  FL       1928   29      583        1:41:44
      26    James Fischetti                   Port Orange  FL      1686   25      593        1:42:05
      27    Ryan Salvatore                    Holly Hill  FL        947   26      618        1:46:46
      28    Shane Story                       Holly Hill  FL       1951   26      619        1:46:47
      29    John Eaton                        Port Orange  FL      1667   25      620        1:46:47

Male 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Craig Francis                     Jacksonville  FL     1693   32       37          44:43
       2    Clayton Shelton                   New Smyrna Beach FL  1920   30       41          45:00
       3    Kevin Dirlam                      New Smyrna  FL       1662   32       43          45:14
       4    Jonathan Steflik                  Jacksonville  FL     1944   30       55          46:52
       5    Michael Adams                     New Smyrna Beach FL  1583   33       60          47:25
       6    Shawn Monk                        DeLand  FL           1818   31       90          50:53
       7    Joel Munza                        South Daytona  FL    1826   30       91          50:55
       8    Erik Halbig                       Sorrento  FL         1718   31       94          51:01
       9    Mark Cymbolin                     Daytona Beach  FL    1651   31      112          53:01
      10    Mark Briden                       Palm Coast  FL       1622   31      115          53:03
      11    Randy Murray Jr                   Kingsland  GA        1830   34      132          54:32
      12    Andres Perez                      Orlando  FL          1868   32      140          55:30
      13    Bradley Bauknecht                 Ormond Beach  FL     1601   33      148          56:07
      14    Jay Baker                         Atlanta  GA          1593   30      155          56:59
      15    Trevor Korycinski                 Port Orange  FL      1769   30      185        1:00:36
      16    Luis Perez                        Orlando  FL          1867   32      206        1:02:25
      17    Kris Crawford                     Palm Coast  FL       1647   32      207        1:02:25
      18    Stephen Wexler                    Ocala  FL             828   31      227        1:04:06
      19    Adam West                         Edgewater  FL        1986   34      238        1:05:08
      20    Chris Picklo                      New Smyrna Beach FL  1873   32      240        1:05:17
      21    Michael Fanelli                   Palm Coast  FL       1674   30      255        1:05:59
      22    Billy Hanchett                    Deltona  FL          1724   33      279        1:08:43
      23    Bradley Scholes                   Jacksonville  FL     1912   30      291        1:10:26
      24    Joshua Underwood                  St Augustine  FL     1966   31      315        1:12:06
      25    Troy Karsten                      Oviedo  FL           1758   33      318        1:12:19
      26    Nickolas Swan                     Elkton  FL           1954   30      322        1:12:33
      27    Thai Pichon                       South Daytona  IL    1871   34      346        1:14:10
      28    Ricky Delk                        DeLand  FL           1656   33      350        1:14:25
      29    Jason Schweizer                   Palm Coast  FL       1915   32      362        1:15:24
      30    Scott Pollaci                     Maitland  FL         1959   33      366        1:15:34
      31    Andrew Fazzari                    St. Augustine  FL    1678   31      374        1:16:25
      32    James Wolfe                       Flagler Beach  FL    1999   30      387        1:17:02
      33    Chad Bowling                      Palm Coast  FL        946   32      394        1:17:35
      34    Charles Fletcher                  Jacksonville  FL     1691   33      398        1:18:18
      35    Paul Sanders                      St. Augustine  FL    1908   34      403        1:18:48
      36    Timon Lewis                       Frostproof  FL       1782   34      441        1:20:46
      37    Jamil Figueroa                    Deltona  FL          1684   33      459        1:22:26
      38    Justin Nickels                    Edgewater  FL        1835   33      471        1:25:41
      39    Aaron Mantzke                     Deltona  FL          1792   33      477        1:26:18
      40    Joseph Khayat                     Deltona  FL          1764   30      479        1:26:20
      41    Jason Oglesby                     New Smyrna Beach FL  1842   34      485        1:26:55
      42    Jared Frankel                     Lake Mary  FL        1694   32      492        1:28:06
      43    Jason Shonholz                    Ormond Beach  FL     1921   31      493        1:28:06
      44    Shaheme Porter                    Palm Coast  FL        996   34      541        1:35:08
      45    Siegfried Schlieper               Deltona  FL          1911   34      553        1:37:10
      46    Greg Higgs                        Lake Mary  FL        1737   31      568        1:38:12
      47    Eli Tobias                        Orlando  FL          1960   34      571        1:39:07
      48    Shane McLerran                    Palm Coast  FL       1809   30      584        1:41:45
      49    Jeffery Wolf                      Rifle  CO            1998   33      586        1:41:51
      50    Philip Afghani                    Daytona Beach  FL    1584   30      616        1:46:22
      51    Jason Jingozian                   Ocala  FL            1750   34      658        2:46:41

Male 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    David McDonald                    New Smyrna Beach FL  1805   39       20          42:04
       2    Clyde Gantt                       Jacksonville  FL     1699   38       33          44:23
       3    Shawn Magee                       Flagler Beach  FL    1790   36       53          46:18
       4    Cagdas Kozan                      New Smyrna  FL       1770   36       64          48:04
       5    John Helfinstine                  St Augustine  FL     1733   35       65          48:12
       6    Brent Fulton                      Daytona Bch  FL      1697   39      122          54:01
       7    Ed Ledgerwood                     South Daytona  FL     949   39      131          54:25
       8    Chad Cain                         Holly Hill  FL        948   35      134          55:06
       9    Matthew Bjerre                    DeLand  FL           1615   35      186        1:00:36
      10    Ronald Smrekar                    St. Augustine  FL    1930   36      208        1:02:29
      11    Josh Stodart                      Apopka  FL           1948   38      220        1:03:54
      12    Shawnie Whitaker                  Casselberry  FL      1990   38      431        1:20:02
      13    Phillip Engler                    New Smyrna Beach FL  1670   38      462        1:22:49
      14    Chris Haupt                       Orlando  FL          1729   35      465        1:23:17
      15    Jason Haight                      Port Orange  FL      1717   38      478        1:26:19
      16    Tom Ditusa                        Daytona Beach  FL    1663   35      524        1:33:58
      17    Jeffrey Labrode                   DeLand  FL           1776   36      559        1:37:33
      18    Javier Matros                     Orlando  FL          1801   37      580        1:41:13
      19    Joseph Rooney                     Palm Coast  FL       1900   35      656        2:26:54

Male 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Carlos Sanchez                    St Augustine  FL     1907   41       10          40:05
       2    Ty Weidelberger                   Palm Coast  FL        745   43       15          40:51
       3    Gavin Ritzler                     New Smyrna Beach FL  1892   43       23          42:41
       4    Rick Pindell Jr                   Palm Coast  FL       1874   41       25          42:54
       5    Paul Shorstein                    Jacksonville  FL     1922   40       46          45:35
       6    Jorge Febres                      Deltona  FL          1679   40       48          45:47
       7    Douglas Habicht                   Palm City  FL        1713   43       49          45:51
       8    Eric Johnson                      Palm Coast  FL       1753   41       77          49:22
       9    Chris Windham                     Ormond Beach  FL     1995   43       79          49:35
      10    John Venuti                       Deltona  FL          1971   42      104          51:40
      11    Donald Norfolk                    Ormond Beach  FL     1840   40      137          55:26
      12    Stephen Skrocki                   New Smyrna Beach FL  1925   40      142          55:45
      13    Noel Painter                      DeLand  FL           1854   42      150          56:27
      14    Joe Long                          Palm City  FL        1783   40      210        1:02:35
      15    Matthew Reeser                    Winter Park  FL      1888   41      236        1:05:00
      16    Greg Hampton                      Palm City  FL        1723   44      242        1:05:20
      17    Gregory Weston                    Palm Coast  FL       1988   40      281        1:08:47
      18    Bryce Hagedorn                    Lake Mary  FL        1714   44      283        1:09:02
      19    Paul Moreno                       Longwood  FL         1822   42      331        1:13:10
      20    Christopher Walthall              Sanford  FL          1978   41      337        1:13:51
      21    Bill Stevenson                    DeLand  FL           1947   43      342        1:13:57
      22    Balint Farkas                     Holly Hill  FL        998   40      347        1:14:11
      23    Joseph Mercier                    Edgewater  FL        1813   40      358        1:15:10
      24    Hamilton Gray                     Orlando  FL          1707   44      388        1:17:10
      25    Kevin Stevens                     Palm Coast  FL       1945   44      508        1:31:08
      26    Mario Marchan                     Jacksonville  FL     1794   40      631        1:56:30
      27    Quinn Sampson                     Silver Springs  FL   1906   40      655        2:25:08

Male 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jake Scully                       Palm Coast  FL       1916   49       36          44:41
       2    Tim Neal                          Silver Springs  FL    589   48       45          45:31
       3    Tom Squitieri                     Eustis  FL           1934   49       75          49:06
       4    Greg Greenbaum                    Atlanta  GA          1708   47       82          49:57
       5    Eric Wooley                       Orange City  FL      2000   46       85          50:08
       6    Francisco Torregrosa              Sanford  FL          1961   47      138          55:30
       7    Ralph Rodriguez                   Deltona  FL          1898   49      174          58:34
       8    Norman Murphy                     St.cloud  FL         1828   48      212        1:02:42
       9    Tim Beyrle                        New Smyrna Beach FL  1612   46      250        1:05:35
      10    Anthony Diaz                      Deltona  FL          1660   48      253        1:05:50
      11    Mike Schaler                      Port Orange  FL      1909   49      275        1:07:40
      12    William Hamilton                  Debary  FL           1722   48      335        1:13:25
      13    Gary Harris                       Longwood  FL         1727   45      384        1:16:59
      14    Robert Woerner                    Palm Coast  FL       1997   48      418        1:19:26
      15    John Kraus                        Ormond Beach  FL     1773   49      420        1:19:35
      16    Daniel Baker                      St. Augustine  FL    1595   45      470        1:24:56
      17    Martin Baxter                     Rockledge  FL        1603   47      614        1:46:18
      18    Stacy Brager                      Port Orange  FL       712   48      622        1:46:54
      19    Blake Gebhart                     Port Orange  FL      1700   47      633        1:56:44

Male 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jorge Ortega                      Saint Augustine  FL  1844   50      149          56:12
       2    Ed Palmer                         Maitland  FL         1855   52      215        1:03:22
       3    Eric Petersen                     Orange Park  FL      1869   50      243        1:05:21
       4    Barry Marotte                     Port Orange  FL      1795   52      268        1:07:08
       5    William Geno                      Port Orange  FL      1702   52      274        1:07:26
       6    Robert Williams                   Merritt Island  FL   1994   54      369        1:16:00
       7    Daniel Wescott                    Ormond Beach  FL     1984   51      386        1:17:02
       8    John Haag                         Oviedo  FL           1711   50      433        1:20:29
       9    Glen Hendrickson                  Debary  FL           1735   53      475        1:26:18
      10    Mike Snyder                       Flagler Beach  FL    1932   54      494        1:28:10
      11    Todd Palmer                       Port Orange  FL      1860   51      537        1:34:47
      12    Michael Colbert                   Debary  FL           1635   54      569        1:38:34
      13    David Otulakowski                 Ormond Beach  FL     1846   51      654        2:20:09

Male 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Michael Myers                     Ormond Beach  FL     1831   56       30          43:39
       2    Glen Hager                        Port Orange  FL      1715   58      286        1:09:58
       3    Randall Brown                     Sanford  FL          1624   59      416        1:19:25
       4    Bill Reed                         Deltona  FL          1886   57      520        1:33:28

Male 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Raymond Mayernik                  Ponce Inlet  FL      1803   61      194        1:01:06
       2    William Josler                    White River Junctio  1755   69      447        1:21:05

Female Open Winners

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Sabrina Guzsvany                  Port Orange  FL      1709   20        3          37:47
       2    Marketa Nickle                    Daytona Beach  FL    1837   31       11          40:05
       3    Sally Chappell                    Ocala  FL             768   49       14          40:48

Female 14 to 18

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Caroline Gill                     Debary  FL           1705   17      167          57:31
       2    Allison Fehr                      Port Orange  FL      1680   18      170          58:17
       3    Anna Rachman                      Ormond Beach  FL     1880   17      260        1:06:12
       4    Marissa Rambo                     Deltona  FL          1883   18      280        1:08:43
       5    Davis Inglis                      Orlando  FL          1748   18      323        1:12:37
       6    Abigail Coates                    Port Orange  FL      1634   16      353        1:14:45
       7    Olesya Nakonechnaya               Palm Coast  FL       1832   17      413        1:19:24
       8    Brittney Haag                     Port Orange  FL      1710   17      434        1:20:30
       9    Sarah Strachan                    Palm Coast  FL       1952   16      442        1:20:56
      10    Crystal Kraus                     Ormond Beach  FL     1771   17      467        1:24:24
      11    Mariah Pulver                     DeLand  FL           1879   18      497        1:28:49
      12    Ragan Palmer                      Port Orange  FL      1858   17      534        1:34:41
      13    Bailey Palmer                     Port Orange  FL      1857   17      535        1:34:41
      14    Savanna Palmer                    Port Orange  FL      1859   15      536        1:34:42
      15    Aaliyah Bess                      Palm Coast  FL        997   14      540        1:35:07

Female 19 to 24

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Brooke Nebel                      Port Orange  FL      1834   20       39          44:45
       2    Caroline Dardini                  Daytona Beach  FL     590   19      126          54:03
       3    Tiffany Davis                     Deltona  FL          1654   19      135          55:08
       4    Kara Palmer                       Maitland  FL         1856   20      201        1:02:01
       5    Rebecca Simmons                   Debary  FL           1924   22      213        1:02:50
       6    Emma Petersen                     Orange Park  FL      1870   19      244        1:05:21
       7    Kristyleigh Flanagan              Palm Coast  FL       1689   24      254        1:05:51
       8    Margaret Fisher                   Jacksonville  FL     1687   22      292        1:10:27
       9    Tegan MacDonald                   Panama City  FL       783   22      294        1:10:27
      10    Kendra Hopson                     Greeneville  TN      1745   24      333        1:13:19
      11    Chelsea Antoniou                  Winter Park  FL      1589   24      412        1:19:19
      12    Angel Kraus                       Ormond Beach  FL     1772   19      417        1:19:25
      13    Samantha Gheen                    Titusville  FL        588   20      432        1:20:27
      14    Abigail Updike                    Clermont  FL         1967   24      453        1:21:33
      15    Melissa Justis                    Ormond Beach  FL     1757   19      468        1:24:33
      16    Kimberly Holbert                  Orlando  FL          1741   24      489        1:27:05
      17    Skye Barkley                      Jacksonville  FL     1599   24      496        1:28:45
      18    Kaila Schippani                   Saint Augustine  FL  1910   22      506        1:29:56
      19    Paige Derner                      Lake Mary  FL        1657   22      512        1:31:40
      20    Savannah Robinson                 Altamonte Springs    1896   22      513        1:31:40
      21    Lauren Noel                       Palm Coast  FL       1838   21      561        1:37:33
      22    Jana Blake                        Broken Arrow  OK     1616   24      578        1:40:53
      23    Prairie Farmer                    Port Orange  FL      1676   24      594        1:42:05
      24    Katelyn Eaton                     Port Orange  FL      1668   23      621        1:46:47

Female 25 to 29

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Kelly Haynes                      DeLand  FL            252   28       57          46:56
       2    Brittaney Cymbolin                Daytona Beach  FL    1650   29       73          48:48
       3    Christine Anastario               Daytona Beach  FL    1586   26      154          56:59
       4    Shonnette Bennett                 New Smyrna Bech  FL  1606   27      163          57:10
       5    Libby Picklo                      New Smyrna Beach FL  1872   29      241        1:05:19
       6    Bianca Ernest                     DeLand  FL           1671   29      251        1:05:37
       7    Christine Fanelli                 Palm Coast  FL       1675   27      252        1:05:49
       8    Katie Hagerty                     DeLand  FL           1716   26      297        1:10:37
       9    Kristal McKee                     DeLand  FL           1806   25      298        1:10:38
      10    Stephanie Martin                  Daytona Beach  FL    1799   29      301        1:10:40
      11    Alaina West-Underwood             St Augustine  FL     1989   28      316        1:12:13
      12    Anne Swan                         Elkton  FL           1955   29      321        1:12:31
      13    Amber Lovelace                    Apopka  FL            798   29      327        1:12:58
      14    Marissa Naslund                   Orlando  FL          1833   25      334        1:13:24
      15    Andrea Schweizer                  Palm Coast  FL       1914   29      364        1:15:27
      16    Denise Fazzari                    St. Augustine  FL    1677   28      373        1:16:24
      17    Jamie Kenney                      Port Orange  FL      1762   26      440        1:20:46
      18    Jessica McPhilips                 DeLand  FL            882   27      448        1:21:05
      19    Francesca Robinson                Daytona Beach  FL    1895   25      452        1:21:18
      20    Carrie Sullenger                  Winter Garden  FL    1953   26      454        1:21:37
      21    Jennifer Lanier                   Plant City  FL       1777   29      455        1:21:38
      22    Sarah Schulte                     Palm Coast  FL       1913   28      456        1:21:48
      23    Mary Figueroa                     Deltona  FL          1685   25      458        1:22:26
      24    Dominica Stanger                  Holly Hill  FL       1939   27      487        1:27:04
      25    Toni Chieppa                      Daytona Beach  FL    1631   28      488        1:27:05
      26    Yara Tschirgi                     Eustis  FL           1965   29      491        1:27:52
      27    Cynthia Jessup                    Palm Coast  FL        858   29      502        1:29:38
      28    Beckie Lowrance                   St. Augustine  FL    1787   28      507        1:29:56
      29    Ashley Pedersen                   Sanford  FL          1866   26      511        1:31:39
      30    Ronique Boiden                    Holly Hill  FL        591   29      516        1:31:56
      31    Colleen Fitchett                  Port Orange  FL      1688   27      518        1:33:17
      32    Michelle Stanger                  Ormond Beach  FL     1938   28      519        1:33:19
      33    Nicole Criss                      Orlando  FL          1649   26      525        1:34:06
      34    Shelly Frick                      Orlando  FL          1696   26      526        1:34:06
      35    Electra Lowe                      Palm Coast  FL       1785   25      542        1:35:12
      36    Molly Paris-Moisao                Palm Coast  FL       1862   25      556        1:37:30
      37    Jessica Hood                      Bunnell  FL          1743   25      562        1:37:37
      38    Erin McLerran                     Palm Coast  FL       1810   27      585        1:41:46
      39    Melissa Dyer                      Orlando  FL          1666   29      595        1:42:07
      40    Erin Clancy                       Daytona Beach  FL    1633   26      634        1:56:51
      41    Jennifer Mollo                    Ormond Beach  FL      993   28      643        1:58:12
      42    Kristin Tharp                     Debary  FL           1958   29      646        2:04:46

Female 30 to 34

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Kelly Cory                        Edgewater  FL        1639   34       21          42:22
       2    Lisa Leonard                      DeLand  FL            253   31       81          49:42
       3    Amanda Ventura                    Orange City  FL      1970   30       95          51:02
       4    Gillian Rose                      Palm Coast  FL       1902   30      114          53:02
       5    Catherine Jones                   New Smyrna Beach FL  1754   30      116          53:31
       6    Dee Akers                         Daytona Beach  FL    1585   30      130          54:11
       7    Rachel Spivey                     Orlando  FL          1933   30      139          55:30
       8    Angel Smrekar                     St. Augustine  FL    1929   34      209        1:02:30
       9    Amber Stodart                     Apopka  FL           1949   31      217        1:03:39
      10    Jennifer Buckner                  New Smyrna Beach FL  1626   32      226        1:04:05
      11    Jaclyn Lumbert                    New Smyrna Beach FL  1788   34      237        1:05:03
      12    Sheri Bennett                     Holly Hill  FL       1607   30      299        1:10:39
      13    Elie Harris                       Orlando  FL          1726   30      328        1:12:59
      14    Elizabeth Rodgers                 Hollister  FL        1897   33      354        1:14:51
      15    Jaime Warren                      Newberry  FL         1980   33      355        1:14:51
      16    Jami Fletcher                     Jacksonville  FL     1690   32      399        1:18:22
      17    Susan Mitchell - Oxford           Groveland  FL        1816   30      463        1:22:56
      18    Neva Wagner                       Clermont  FL         1974   34      464        1:23:09
      19    Kerri Nickels                     Edgewater  FL        1836   34      472        1:25:42
      20    Jennifer Mantzke                  Deltona  FL          1791   33      473        1:25:56
      21    Krissy Butrico                    Port Orange  FL      1627   31      476        1:26:18
      22    Shanna Khayat                     Deltona  FL          1763   32      480        1:26:20
      23    Lisa Seiferth                     Port Orange  FL      1917   34      484        1:26:55
      24    Jocelyn Moore                     Palm Coast  FL       1821   31      500        1:29:38
      25    Eve Vesely                        Port Orange  FL      1972   32      515        1:31:51
      26    Colleen Obrien                    DeLand  FL           1841   30      521        1:33:31
      27    Melanie Ditusa                    Port Orange  FL      1664   32      529        1:34:12
      28    Tracy Packman                     Orlando  FL          1849   32      566        1:38:12
      29    Jamie Andrews                     Orlando  FL          1587   30      567        1:38:12
      30    Devon Villante                    Mount Dora  FL       1973   34      570        1:39:06
      31    Melissa Ferranti                  Daytona Beach  FL    1682   30      572        1:40:00
      32    Hilary Smith                      Palm Coast  FL       1927   30      582        1:41:44
      33    Jaclyn Cavalier                   Clermont  FL         1630   33      587        1:41:56
      34    Raegan Hoyt                       Ocala  FL            1747   30      627        1:52:01
      35    Diane Boyce                       Daytona Beach  FL    1621   30      657        2:34:28

Female 35 to 39

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jessie Magee                      Flagler Beach  FL    1789   36       29          43:33
       2    Tracey Barber                     St. Augustine  FL    1597   36       34          44:36
       3    Lauran Walker                     Orlando  FL          1977   37       58          46:59
       4    Brandy Keehn-Mcdonald             New Smyrna Beach FL  1759   37       84          50:03
       5    Jody Mock                         Eustis  FL           1817   39       87          50:16
       6    Olga Costa                        Daytona Beach  FL    1642   39      103          51:40
       7    Chantelle Losey                   Ormond Beach  FL     1784   38      157          57:02
       8    Kristen Havird                    Williamston  SC      1730   38      165          57:24
       9    Kristi Highsmith                  Easley  SC           1738   38      173          58:29
      10    Elizabeth Reeser                  Winter Park  FL      1887   38      256        1:06:00
      11    Heather Hernan                    Winter Springs  FL   1736   39      257        1:06:00
      12    Christina Moreno                  Longwood  FL         1823   38      332        1:13:10
      13    Jodi Hall                         Hollister  FL        1720   35      357        1:14:52
      14    Donna Kelley                      Jacksonville  FL     1761   37      400        1:18:23
      15    Jessica Hoffman                   Jacksonville  FL     1740   37      404        1:18:48
      16    Beverly Wingate                   Ponte Vedra Beach    1996   35      405        1:18:49
      17    Angela Wright                     Jacksonville  FL     2002   35      407        1:18:50
      18    Jennifer Hoobler                  Ormond Beach  FL     1742   38      428        1:19:42
      19    Sheri Horning                     Mount Dora  FL       1746   36      449        1:21:10
      20    Brooke McKendrick                 Debary  FL           1807   37      451        1:21:10
      21    Jennifer Engler                   New Smyrna Beach FL  1669   36      461        1:22:49
      22    Jennifer Coulon                   Palm Coast  FL       1643   35      466        1:24:13
      23    April Kelley                      Daytona Beach  FL     708   38      490        1:27:32
      24    Valerie Yonkosky                  Palm Coast  FL       2004   35      501        1:29:38
      25    Kathleen Frassrand                Palm Coast  FL       1695   38      503        1:29:38
      26    Denise Norfolk                    Ormond Beach  FL     1839   38      514        1:31:41
      27    Renee Helfinstine                 St Augustine  FL     1734   39      533        1:34:33
      28    Meghan Leary                      DeLand  FL           1780   35      560        1:37:33
      29    Shannon Radwick                   Port Orange  FL      1881   38      596        1:42:21
      30    Maria Rickling                    Port Orange  FL      1890   36      597        1:42:22
      31    Heather Miller                    Orange City  FL      1815   39      608        1:44:46
      32    Ada Baxter                        Rockledge  FL        1602   37      615        1:46:20
      33    Jennifer McCann                   South Daytona  FL    1804   37      617        1:46:44
      34    Amy Jusic                         Jacksonville  FL     1756   39      630        1:56:14
      35    Holly Marchan                     Jacksonville  FL     1793   39      632        1:56:38
      36    Jennifer Hays                     Sanford  FL          1731   37      647        2:04:51

Female 40 to 44

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Dana Ferrence                     Ormond Beach  FL     1683   41       56          46:55
       2    Missy Gibson                      Daytona Beach  FL    1703   41       63          47:59
       3    Lori Becks                        Port Orange  FL      1604   40       96          51:03
       4    Frankie Painter                   DeLand  FL           1853   43      151          56:27
       5    Lois Duncan                       Palm Coast  FL       1665   42      189        1:00:59
       6    Mary Danielski                    Palm Coast  FL       1652   41      200        1:01:53
       7    Susan Marotte                     Port Orange  FL      1796   41      269        1:07:09
       8    Lisa Trombly                      Edgewater  FL        1964   44      343        1:13:57
       9    Erin Fulton                       Daytona Beach  FL    1698   40      426        1:19:40
      10    Sara Chiumento                    Ormond Beach  FL     1632   42      427        1:19:40
      11    Cynthia Corso                     Ormond Beach  FL     1638   44      429        1:19:42
      12    Lisa Hall                         Orlando  FL          1719   43      450        1:21:10
      13    Tina Gill                         Port Orange  FL      1704   40      460        1:22:49
      14    Angela Squitieri                  Eustis  FL           1936   44      495        1:28:43
      15    Jeanette Stevens                  Palm Coast  FL       1946   44      509        1:31:08
      16    Theresa Wamhoff                   Palm Coast  FL       1979   43      543        1:35:13
      17    Donna Andrews                     Palm Coast  FL       1588   41      544        1:35:13
      18    Lori Arture                       Port Orange  FL      1592   40      623        1:46:55
      19    Angela Desimone                   Ocala  FL            1659   41      628        1:52:02
      20    Donita Hearns                     Ocala  FL            1732   42      629        1:52:03
      21    Joanna Mercier                    Edgewater  FL        1812   40      636        1:56:58
      22    Crystal Watkins                   Ocala  FL            1982   40      659        2:55:21

Female 45 to 49

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jacqueline Johnson                Ormond Beach  FL     1751   48       70          48:41
       2    Sue Beyrle                        New Smyrna Beach FL  1613   48       74          48:56
       3    Iris Arroyo                       Debary  FL           1591   45      102          51:39
       4    Sheryl Derosa                     Port Orange  FL      1658   49      106          52:32
       5    Patricia Rodriguez                Deltona  FL          1899   46      187        1:00:56
       6    Michelle Medina                   DeLand  FL           1811   46      202        1:02:06
       7    Helen Cox                         New Smyrna Beach FL  1645   48      214        1:02:51
       8    Connie Brown                      Pooler  GA           1625   48      262        1:06:47
       9    Jacquelyn Quillen                 Port Orange  FL       994   46      320        1:12:30
      10    Erika Inglis                      Orlando  FL          1749   46      324        1:12:42
      11    Barbara Kia                       Orlando  FL          1765   47      329        1:12:59
      12    Jennifer Hamilton                 Debary  NT           1721   47      336        1:13:27
      13    Dana Evans                        Sanford  FL          1673   48      415        1:19:25
      14    Deana Hooper                      St. Augustine  FL    1744   46      469        1:24:55
      15    Darise Pagello                    Palm Coast  FL       1850   46      625        1:49:45
      16    Jodi May                          Ocala  FL            1802   45      626        1:52:01
      17    Emily Lovetoo                     Daytona Beach  FL     810   47      644        2:01:56
      18    Janis Rossi                       Ormond Beach  FL     1338   49      645        2:01:56

Female 50 to 54

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Julia Bertot                      Orlando  FL          1609   52       68          48:27
       2    Caroline Reed                     Deltona  FL          1885   51      179          59:53
       3    Kim Hathy                         East Palatka  FL     1728   52      356        1:14:52
       4    Robin Williams                    Merritt Island  FL   1993   50      370        1:16:00
       5    Diana Pavgouzas                   Lake Mary  FL        1864   51      414        1:19:25
       6    Brenda Pulver                     DeLand  FL           1878   52      498        1:29:03
       7    Dawn Teachworth                   Palm Coast  FL       1957   51      547        1:35:44
       8    Margaret Campanella               Palm Coast  FL       1629   50      624        1:47:37
       9    Marjorie Pugh                     Ormond Beach  FL     1013   51      642        1:58:12

Female 55 to 59

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Jennifer Pritchett                Melrose  FL           928   59      205        1:02:12
       2    Brenda Gebhart                    Port Orange  FL      1701   55      635        1:56:52

Female 60 and over

                                                                                              Total  
    Place    Name                              City              Bib No  Age   Overall         Time  
       1    Sandra Kmita                      New Smyrna Beach FL  1767   64      528        1:34:11
       2    Donna Arnette                     Palm Coast  FL       1590   65      548        1:35:44

Men's Teams

Team - Bandidos Yanquis Finish Position - 1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1369  Ryan Spina                                     M    28     28       43:16        43:16
      2   1367  Jebediah Mesel                                 M    38     66       44:45        44:01
      3   1368  Seth Reedy                                     M    47    113       45:47        44:36
      4   1365  Michael Conway                                 M    71    184       48:43        45:38
      5   1366  Dane Lampe                                     M    72    256       48:44        46:15

Team - St. Elizabeth Ann Seton Knights Finish Position - 2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1501  Jody Marolf             Palm Coast  FL         M    17     17       41:26        41:26
      2   1502  Ken Pado                Palm Coast  FL         M    19     36       42:01        41:44
      3   1503  Zachary Snyder          Palm Coast  FL         M    26     62       43:04        42:10
      4   1504  Chris Tsouklaris        Flagler Beach  FL      M    86    148       50:10        44:10
      5   1500  Jonathon Jenkins        Palm Coast  FL         M   136    284       55:24        46:25

Team - Here for Beer Finish Position - 3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1447  Brandon Peeken          Daytona Beach  FL      M     6      6       39:54        39:54
      2   1446  Chris Kennedy           Daytona Beach  FL      M     7     13       39:55        39:55
      3   1445  Ryan Hermann            Daytona Beach  FL      M    18     31       41:31        40:27
      4   1449  Zach Tejral             Daytona Beach  FL      M    24     55       42:47        41:02
      5   1448  Zack Shoenfelt          Daytona Beach  FL      M   180    235     1:00:18        44:53

Team - MUDWISER Finish Position - 4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1477  Jimmy Gagliano          Palm Coast  FL         M    32     32       44:01        44:01
      2   1476  Daniel Cruz             Palm Coast  FL         M    51     83       46:07        45:04
      3   1475  Samuel Bell             Palm Coast  FL         M   182    265     1:00:24        50:11
      4   1478  John Scarcella          Palm Coast  FL         M   359    624     1:15:14        56:26
      5   1479  Harvey Spurlock         Palm Coast  FL         M   360    984     1:15:16      1:00:12

Team - What Finish Position - 5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1573  Donnie Tackett          St. Augustine  FL      M   261    261     1:06:28      1:06:28
      2   1574  Douglas Tarbox          Jacksonville  FL       M   406    667     1:18:50      1:12:39
      3   1572  Tommy Mashburn          St. Augustine  FL      M   408   1075     1:18:52      1:14:44
      4   1575  Paul Triay              St. Augustine  FL      M   409   1484     1:18:53      1:15:46
      5   1571  Greg Caldwell           St. Augustine  FL      M   410   1894     1:18:54      1:16:23

Team - PIGS on the RUN Finish Position - Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1484  Bernard Woodward        Palm Coast  FL         M   270    270     1:07:11      1:07:11
      2   1481  Michael Fink            Bunnell  FL            M   271    541     1:07:12      1:07:11
      3   1480  Stephen Cole            Palm Coast  FL         M   272    813     1:07:12      1:07:12
      4   1483  Roger Spires            Palm Coast  FL         M   551   1364     1:36:49      1:14:36

Team - Brush Fire Finish Position - Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1    938  Mark Kos                Palm Coast  FL         M     8      8       39:57        39:57
      2    937  Kelley Andrews          Flagler Beach  FL      M    80     88       49:41        44:49
      3    940  James Kelley            Flagler Beach  FL      M   147    235       56:06        48:35
      4    939  Trey Tully              Flagler Beach  FL      M   225    460     1:04:04        52:27

Women's Teams

Team - Dirty Dolls 1 Finish Position - 1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1380  Kasey Cash              Orlando  FL            F   107    107       52:50        52:50
      2   1381  Amy Higgs               Palm Coast  FL         F   108    215       52:50        52:50
      3   1383  Christina Mortimer      Palm Coast  FL         F   109    324       52:50        52:50
      4   1382  Christine Higgs         Palm Coast  FL         F   110    434       52:51        52:50
      5   1384  Robin Steup             Bunnell  FL            F   133    567       54:35        53:11

Team - Marsh Mommas Finish Position - 2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1461  Jodi Sturgeon           Ormond Beach  FL       F   245    245     1:05:29      1:05:29
      2   1463  Aimee Weiner            Ormond Beach  FL       F   246    491     1:05:31      1:05:30
      3   1462  Christine Utter         Ormond Beach  FL       F   247    738     1:05:31      1:05:30
      4   1460  Tabitha Oravetz         Ormond Beach  FL       F   248    986     1:05:31      1:05:30
      5   1464  Jen Zimmet              Ormond Beach  FL       F   249   1235     1:05:31      1:05:30

Team - Dirty Dolls 2 Finish Position - 3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1387  Jenn Geiss              Palm Coast  FL         F   119    119       53:57        53:57
      2   1386  Jessica Finlayson       Palm Coast  FL         F   141    260       55:40        54:48
      3   1389  Crystal Thomas          Palm Coast  FL         F   330    590     1:13:02      1:00:53
      4   1385  Beth Birkett Spurlock   Palm Coast  FL         F   348    938     1:14:13      1:04:13
      5   1388  Liz Paravati Scarcella  Palm Coast  FL         F   361   1299     1:15:19      1:06:26

Team - I B Pro Fun Finish Position - 4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1453  Jaime Mesel             Bunnell  FL            F   118    118       53:51        53:51
      2   1451  Jennette Gardner        Bunnell  FL            F   143    261       55:53        54:52
      3   1454  Jaima Sims              Bunnell  FL            F   313    574     1:11:53      1:00:32
      4   1452  Ashley Lampe            Bunnell  FL            F   401    975     1:18:34      1:05:03
      5   1450  Lisa Conway             Bunnell  FL            F   402   1377     1:18:36      1:07:45

Team - 2nd Timers Finish Position - 5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1340  Heather Batchelor       St Augustine  FL       F   435    435     1:20:44      1:20:44
      2   1342  Liz Heffner             St Augustine  FL       F   436    871     1:20:44      1:20:44
      3   1344  Andrea Wood             St Augustine  FL       F   437   1308     1:20:44      1:20:44
      4   1341  Morgan Champion         St Augustine  FL       F   438   1746     1:20:45      1:20:44
      5   1343  Lauren Smith            DeLand  FL             F   439   2185     1:20:45      1:20:44

Team - Swetty Betties Finish Position - 6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1506  Karen Estes             Edgewater  FL          F   344    344     1:13:59      1:13:59
      2   1507  Katie Handfield         Titusville  FL         F   345    689     1:14:09      1:14:04
      3   1508  Susan Ivey              Mims  FL               F   445   1134     1:21:00      1:16:23
      4   1509  Deana Morone            Titusville  FL         F   446   1580     1:21:00      1:17:32
      5   1505  Jennifer Collier        Nsb  FL                F   499   2079     1:29:18      1:19:53

Team - Dirty Nurses I Finish Position - 7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1396  Kortnie Birgy                                  F   284    284     1:09:20      1:09:20
      2   1398  Irene Lamake                                   F   602    886     1:44:27      1:26:53
      3   1399  Terri Shaw                                     F   603   1489     1:44:28      1:32:45
      4   1395  Sarah Bider                                    F   605   2094     1:44:29      1:35:41
      5   1397  April Carter                                   F   606   2700     1:44:30      1:37:27

Team - Dirty Nurses III Finish Position - 8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1406  Meredith Maher                                 F   277    277     1:08:02      1:08:02
      2   1407  Amanda Paige                                   F   278    555     1:08:05      1:08:03
      3   1408  Sheryl Shroppel                                F   368    923     1:15:53      1:10:40
      4   1405  Vanessa Jennings                               F   504   1427     1:29:47      1:15:27
      5   1409  Daniela Vaccino                                F   607   2034     1:44:30      1:21:15

Team - Roentgen X-Rayed Angels Finish Position - 9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1498  Kaley Smith             Orlando  FL            F   649    649     2:07:26      2:07:26
      2   1496  Samantha Lux            Orlando  FL            M   650   1299     2:07:27      2:07:27
      3   1497  Kerry Pfeil             Orlando  FL            F   651   1950     2:07:27      2:07:27
      4   1499  Emily Waldo             Orlando  FL            F   652   2602     2:07:29      2:07:28
      5   1495  Jamie Allen             Orlando  FL            F   653   3255     2:07:29      2:07:28

Team - The Spice Girls Finish Position - Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1542  Kim Reeves              Palm Coast  FL         F   610    610     1:45:57      1:45:57
      2   1544  Stephanie Siegel        Winter Haven  FL       F   611   1221     1:46:00      1:45:59
      3   1541  Fran Lagocki            Palm Coast  FL         F   612   1833     1:46:02      1:46:00
      4   1543  Corinne Schaefer        Palm Coast  FL         F   613   2446     1:46:09      1:46:02

Coed Teams

Team - Joint Operation Finish Position - 1

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1458  Joe Delcarmen           Bunnell  FL            M   123    123       54:02        54:02
      2   1459  Jordan Ent              Palm Coast  FL         M   124    247       54:02        54:02
      3   1457  Ciji Cline              Flagler Beach  FL      F   127    374       54:03        54:02
      4   1455  Celena Chalkley         Palm Coast  FL         F   128    502       54:03        54:03
      5   1456  William Chalkley        Palm Coast  FL         M   129    631       54:04        54:03

Team - Waterside Pools Finish Position - 2

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1566  Joseph Costello         Palm Coast  FL         M   158    158       57:03        57:03
      2   1568  Kristine Pavlow         Palm Coast  FL         F   159    317       57:04        57:04
      3   1569  Jason Pavlow            Palm Coast  FL         M   160    477       57:04        57:04
      4   1570  Jamie Pedro             Palm Coast  FL         F   161    638       57:04        57:04
      5   1567  Michael Kramer          Palm Coast  FL         M   162    800       57:05        57:04

Team - Fecal Friends Finish Position - 3

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1414  Colleen Nicoulin        Port Orange  FL        F   113    113       53:02        53:02
      2   1410  Stacey Colbath          Palm Coast  FL         F   164    277       57:24        55:13
      3   1412  Kevin Lee               Ormond Beach  FL       M   176    453       59:26        56:37
      4   1413  Matt McLeer             Palm Coast  FL         M   177    630       59:52        57:26
      5   1411  Dr. Bill Good           Palm Coast  FL         M   178    808       59:52        57:55

Team - Acapulco Finish Position - 4

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1356  Shane MacFarland        St. Augustine  FL      M   181    181     1:00:23      1:00:23
      2   1357  Asdrubal Martinez       St. Augustine  FL      M   190    371     1:00:59      1:00:41
      3   1358  Salvador Sotelo         St. Augustine  FL      M   191    562     1:00:59      1:00:47
      4   1355  Jennifer Doyle          St. Augustine  FL      F   192    754     1:01:01      1:00:51
      5   1359  Jessica Sutton          St. Augustine  FL      F   193    947     1:01:01      1:00:53

Team - Team Relentless Finish Position - 5

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1516  Shawn Dortch            Palm Coast  FL         F    59     59       47:24        47:24
      2   1517  Nancy Larive            Palm Coast  FL         F   171    230       58:22        52:53
      3   1518  Chris Knox              Palm Coast  FL         M   172    402       58:23        54:43
      4   1515  Carmen Campenella       Palm Coast  FL         M   198    600     1:01:47        56:29
      5   1519  Angela Torres           Palm Coast  FL         F   199    799     1:01:48        57:33

Team - go big or go home Finish Position - 6

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1442  Dave Metzger            Ormond Beach  FL       M   216    216     1:03:38      1:03:38
      2   1443  Nicole Meyer            Ormond Beach  FL       F   221    437     1:03:56      1:03:47
      3   1440  Kellie Cofer            Ormond Beach  FL       F   222    659     1:03:56      1:03:50
      4   1444  Ho Tsai                 Ormond Beach  FL       F   223    882     1:03:58      1:03:52
      5   1441  Mark Deese              DeLand  FL             M   224   1106     1:03:58      1:03:53

Team - Four dirty boys and a girl Finish Position - 7

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1420  Francis Moore           Daytona Beach  FL      M   228    228     1:04:39      1:04:39
      2   1422  Sean Rooney             Daytona Beach  FL      M   230    458     1:04:41      1:04:40
      3   1421  Billie Phillips         Daytona Beach  FL      M   231    689     1:04:41      1:04:41
      4   1423  Zach Rooney             Daytona Beach  FL      M   232    921     1:04:42      1:04:41
      5   1424  Jennifer Ruland         Daytona Beach  FL      F   233   1154     1:04:50      1:04:43

Team - The Captains! Finish Position - 8

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1527  Adam Murphy             Ormond Beach  FL       M   263    263     1:06:55      1:06:55
      2   1528  Melissa Murphy          Ormond Beach  FL       F   264    527     1:06:56      1:06:55
      3   1526  Cara Gittner            Daytona Beach  FL      F   265    792     1:06:56      1:06:56
      4   1529  Joseph Romano           Ormond Beach  FL       M   266   1058     1:06:57      1:06:56
      5   1530  Joseph Sellix           Daytona Beach  FL      M   267   1325     1:06:58      1:06:56

Team - F-TROOP Finish Position - 9

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1431  Scott Rogers            Ormond Beach  FL       M    16     16       40:54        40:54
      2   1434  Rich Young              Ormond Beach  FL       M    67     83       48:21        44:37
      3   1430  Joe Pilipczak           Ormond Beach  FL       M    69    152       48:32        45:56
      4   1432  Suzanne Schoenbrod      Ormond Beach  FL       F   295    447     1:10:32        52:05
      5   1433  Tabitha Stewart         Ormond Beach  FL       F   296    743     1:10:32        55:46

Team - Friend Team Extreme Finish Position - 10

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1427  Matea Friend            New Smyrna Beach FL    F    92     92       50:56        50:56
      2   1429  Ryan Moore              Orlando  FL            M    93    185       50:58        50:57
      3   1426  Shiloh Friend           Lake Worth  FL         F   303    488     1:11:00        57:38
      4   1425  Kate Friend             Port Orange  FL        F   304    792     1:11:03      1:00:59
      5   1428  Shayna Friend           Orlando  FL            F   305   1097     1:11:06      1:03:01

Team - Balls & Dolls Finish Position - 11

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1361  Lee Katsikos            Ormond Beach  FL       M    88     88       50:40        50:40
      2   1363  Varun Patel             Ormond Beach  FL       M    89    177       50:42        50:41
      3   1364  Trisha Purdy            Ormond Beach  FL       F   339    516     1:13:55        58:26
      4   1362  Jeri Ostuw              Ormond Beach  FL       F   340    856     1:13:56      1:02:18
      5   1360  Julia Bryant            Ormond Beach  FL       F   341   1197     1:13:56      1:04:38

Team - Fudder Mucker Finish Position - 12

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1437  Danielle Elliot         Titusville  FL         F   306    306     1:11:07      1:11:07
      2   1436  Daniel Browning         Titusville  FL         M   307    613     1:11:07      1:11:07
      3   1438  Mark Gilbert            Titusville  FL         M   349    962     1:14:16      1:12:10
      4   1439  Jeff Montminy           Titusville  FL         M   351   1313     1:14:25      1:12:44
      5   1435  Joseph Barrett          Titusville  FL         M   352   1665     1:14:37      1:13:06

Team - The Young & The Reckless Finish Position - 13

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1550  Stephanie Hall          Edgewater  FL          F   195    195     1:01:31      1:01:31
      2   1549  Damian Hall             Edgewater  FL          M   196    391     1:01:32      1:01:32
      3   1548  Becca Crowell           Edgewater  FL          F   259    650     1:06:11      1:03:05
      4   1547  Gregg Crowell           Edgewater  FL          M   363   1013     1:15:25      1:06:10
      5   1546  Ann Crowell             Edgewater  FL          F   365   1378     1:15:27      1:08:01

Team - ProSource Predators Finish Position - 14

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1486  Ariana Rivero           Ormond Beach  FL       F   381    381     1:16:56      1:16:56
      2   1488  Sydney Ruddy            Ormond Beach  FL       F   382    763     1:16:57      1:16:56
      3   1489  Amber Whittamore        Ormond Beach  FL       F   383   1146     1:16:59      1:16:57
      4   1487  Bill Ruddy              Daytona Beach  FL      M   385   1531     1:17:01      1:16:58
      5   1485  Siobhan Brackett        Ormond Beach  FL       F   390   1921     1:17:16      1:17:02

Team - Team Surface Crafters Finish Position - 15

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1525  Scott Wilson            Holly Hill  FL         M    76     76       49:14        49:14
      2   1522  Jason Cote              Holly Hill  FL         M   145    221       55:58        52:36
      3   1524  Shauna Gellow           Holly Hill  FL         F   203    424     1:02:07        55:46
      4   1523  Jimmy Gellow            Holly Hill  FL         M   204    628     1:02:08        57:22
      5   1520  Randy Bracket           Holly Hill  FL         M   391   1019     1:17:17      1:01:21

Team - Team Guapo Finish Position - 16

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1514  Sam Miles               Orlando  FL            M   392    392     1:17:32      1:17:32
      2   1511  Christine Bange         Flagler Beach  FL      F   393    785     1:17:32      1:17:32
      3   1513  Mark Chastain           Ormond Beach  FL       M   395   1180     1:17:35      1:17:33
      4   1512  Billy Battillo          Sorrento  FL           M   396   1576     1:17:36      1:17:34
      5   1510  Jimmy Bange             Flagler Beach  FL      M   397   1973     1:17:36      1:17:34

Team - Dirt & Debauchery Finish Position - 17

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1375  Christie Davis          Melbourne  FL          F   421    421     1:19:36      1:19:36
      2   1376  Joe Friedman            Melbourne  FL          M   422    843     1:19:36      1:19:36
      3   1379  Dave Pfosi              Melbourne  FL          M   423   1266     1:19:37      1:19:36
      4   1378  Will Mudge              Melbourne  FL          M   424   1690     1:19:37      1:19:36
      5   1377  Rachael Lando           Melbourne  FL          F   425   2115     1:19:37      1:19:37

Team - The Good for Muddins'. Finish Position - 18

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1536  Kenny Bacopoulos        Orlando  FL            M   153    153       56:29        56:29
      2   1538  Sherry Cioffi           Orlando  FL            F   419    572     1:19:32      1:08:01
      3   1537  Allison Carcaise        Orlando  FL            F   481   1053     1:26:30      1:14:11
      4   1540  Jamie Vega              Orlando  FL            F   482   1535     1:26:33      1:17:16
      5   1539  Joanna Leck             Orlando  FL            F   483   2018     1:26:34      1:19:08

Team - roc of ages Finish Position - 19

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1492  Al Marshal              Port Orange  FL        M   527    527     1:34:07      1:34:07
      2   1494  Darah Wallace           Port Orange  FL        F   538   1065     1:35:04      1:34:35
      3   1493  Nickolas Stroud         Daytona Beach  FL      M   539   1604     1:35:04      1:34:45
      4   1490  Nicole Addair           Port Orange  FL        F   545   2149     1:35:38      1:34:58
      5   1491  Amy Boulris             DeLand  FL             F   546   2695     1:35:39      1:35:06

Team - There's a first time for everything Finish Position - 20

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1555  Ryan Webb               Leesburg  FL           M   444    444     1:20:59      1:20:59
      2   1551  Heidi Ethridge          Leesburg  FL           F   505    949     1:29:48      1:25:23
      3   1553  David Pruett            Leesburg  FL           M   557   1506     1:37:30      1:29:26
      4   1554  Julie Webb              Leesburg  FL           F   558   2064     1:37:32      1:31:27
      5   1552  Sarah Gray              Leesburg  FL           F   563   2627     1:37:46      1:32:43

Team - The Dirty Dames Finish Position - 21

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1532  Brandon Foor            Leesburg  FL           M   282    282     1:08:49      1:08:49
      2   1531  Holly Bennett           St Cloud  FL           F   314    596     1:11:59      1:10:24
      3   1533  Carolyn Isbill          Leesburg  FL           F   443   1039     1:20:57      1:13:55
      4   1534  Tanya Pruett            Leesburg  FL           F   564   1603     1:37:49      1:19:54
      5   1535  Jessica Stanton         Leesburg  FL           F   565   2168     1:37:51      1:23:29

Team - DHARMA Initiative Finish Position - 22

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1372  Lauren Dye              Palm Coast  FL         F   573    573     1:40:04      1:40:04
      2   1371  Matt Dye                Palm Coast  FL         M   574   1147     1:40:04      1:40:04
      3   1370  Shaun Collum            Palm Coast  FL         M   575   1722     1:40:07      1:40:05
      4   1374  Kelly Lohman            Palm Coast  FL         F   576   2298     1:40:08      1:40:05
      5   1373  Jordan Farrell          Palm Coast  FL         M   577   2875     1:40:09      1:40:06

Team - Mean Green Hebalife24!! Finish Position - 23

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1469  Marlin Newsome          Maitland  FL           M   188    188     1:00:58      1:00:58
      2   1466  Eric Broxterman         Maitland  FL           M   552    740     1:36:57      1:18:57
      3   1465  Alexandria Bocco        Maitland  FL           F   554   1294     1:37:19      1:25:05
      4   1468  Chris Louis             Maitland  FL           M   555   1849     1:37:26      1:28:10
      5   1467  Akon Etuk               Maitland  FL           M   579   2428     1:40:57      1:30:44

Team - Twin lakes Imaging Finish Position - 24

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1562  Maggie Marcum           Ormond Beach  FL       F   218    218     1:03:40      1:03:40
      2   1563  Melissa Rosas           Ormond Beach  FL       F   219    437     1:03:41      1:03:40
      3   1561  John Gianini            Ormond Beach  FL       M   312    749     1:11:47      1:06:23
      4   1564  Roger Roselli           Ormond Beach  FL       M   317   1066     1:12:16      1:07:51
      5   1565  Stephen Sevigny         Ormond Beach  FL       M   581   1647     1:41:19      1:14:33

Team - TroiKens Finish Position - 25

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1558  Michelle Troian         New Smyrna Beach FL    F   588    588     1:41:58      1:41:58
      2   1559  Kyle Troian             New Smyrna Beach FL    M   589   1177     1:41:59      1:41:59
      3   1560  Daniel Troian           New Smyrna Beach FL    M   590   1767     1:41:59      1:41:59
      4   1556  Karla Kennedy           New Smyrna Beach FL    F   591   2358     1:42:00      1:41:59
      5   1557  Eric Kennedy            New Smyrna Beach FL    M   592   2950     1:42:01      1:42:00

Team - Y Us Finish Position - 26

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1578  Adam Jones              Daytona Beach  FL      M   285    285     1:09:32      1:09:32
      2   1579  Melissa Nugent          Daytona Beach  FL      F   308    593     1:11:17      1:10:25
      3   1576  Kailey Hinman           Daytona Beach  FL      F   371    964     1:16:23      1:12:24
      4   1580  Matthew Omalia          Daytona Beach  FL      M   372   1336     1:16:23      1:13:24
      5   1577  Matt Hinman             Daytona Beach  FL      M   609   1945     1:45:47      1:19:52

Team - Mud Buddies Finish Position - 27

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1471  Krista Rooney           Palm Coast  FL         F   637    637     1:57:37      1:57:37
      2   1474  Nathan Sutton           Palm Coast  FL         M   638   1275     1:57:37      1:57:37
      3   1472  Nicole Spruill          Palm Coast  FL         F   639   1914     1:57:38      1:57:37
      4   1470  Lori Batt               Palm Coast  FL         F   640   2554     1:57:38      1:57:37
      5   1473  Charlene Sutton         Palm Coast  FL         F   641   3195     1:57:38      1:57:38

Team - 1 on 1 Fitness Finish Position - 28

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1    690  Natalie Jernyem         Flagler Beach  FL      F   287    287     1:10:20      1:10:20
      2    669  Theresa Thomas          Flagler Beach  FL      F   309    596     1:11:26      1:10:53
      3    600  Ann Livingston          Flagler Beach  FL      F   310    906     1:11:27      1:11:04
      4    619  Cole Donaghy            Flagler Beach  FL      M   311   1217     1:11:27      1:11:10
      5    696  Collin Jones            Flagler Beach  FL      M   648   1865     2:06:03      1:22:09

Team - 386 Mudslingers Finish Position - Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1345  Matt Golsen             Deltona  FL            M   598    598     1:42:28      1:42:28
      2   1347  Ryan Gourneau           Euless  TX             M   599   1197     1:42:28      1:42:28
      3   1346  Elizabeth Gourneau      Euless  TX             F   600   1797     1:42:28      1:42:28
      4   1348  Tamara Lugo             Deltona  FL            F   601   2398     1:42:29      1:42:28

Team - 4 Girls and 1 Filthy Boy Finish Position - Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1351  Jeanna Cole             Fleming Island  FL     F   325    325     1:12:43      1:12:43
      2   1354  Jeffrey Sullivan        Fleming Island  FL     M   326    651     1:12:44      1:12:43
      3   1350  Cynthia Cole            Palm Coast  FL         F   530   1181     1:34:19      1:19:55
      4   1352  Gingie MacQueen         Palm Coast  FL         F   532   1713     1:34:25      1:23:33

Team - Dirty Nurses II Finish Position - Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1403  Lindsay Pearlman                               F   276    276     1:08:01      1:08:01
      2   1402  Becky Kwitowski                                F   367    643     1:15:51      1:11:56
      3   1401  Mary Hargrave                                  F   531   1174     1:34:25      1:19:26
      4   1400  Bill Buciarski                                 M   604   1778     1:44:29      1:25:41

Team - Filthy Fivesome Finish Position - Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1   1415  Patricia Carmo          Palm Coast  FL         F   120    120       54:00        54:00
      2   1416  Mari Luciano            Palm Coast  FL         F   121    241       54:00        54:00
      3   1419  Marcus Whelan           Palm Coast  FL         M   522    763     1:33:36      1:07:12
      4   1417  Julie Miller            Palm Coast  FL         F   523   1286     1:33:38      1:13:48

Team - Diehard Superheroes Finish Position - Inc.

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Ave. Time
      1    594  John Oulette            Ormond Beach  FL       M   377    377     1:16:53      1:16:53
      2    593  Stephanie Belke         Ormond Beach  FL       F   378    755     1:16:55      1:16:54
      3    592  Jodi McCraney           Ormond Beach  FL       F   379   1134     1:16:55      1:16:54
      4    595  Andrea Chih             Ormond Beach  FL       F   380   1514     1:16:56      1:16:55