ZIIVAA Longboat Key Triathlon and Duathlon #2
October 28, 2012 at Longboat Key, Florida
Triathlon:  1/2 Mile Swim| 20 Mile Bike| 5 Mile Run
Duathlon: 2 Mi Run| 20 Mile Bike| 5 Mile Run
Race Director: Thierry Rouilard/Kim Vaughan
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle
Questions: JBoyle@altavistasports.com
 
MALE OVERALL TRIATHLON CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1    50 Chris Pyhel              41 Tierra Verde         FL 1:27:35    2    7:41    1:04    1   45:50    0:32    3   32:29         
    2     2    15 Ben Carlson              28 Saint Petersburg     FL 1:28:17    6    8:57    1:24    2   45:52    0:33    2   31:34         
    3     3    93 Tony Cabrales            49 Wellington           FL 1:33:26   10    9:10    1:39    4   49:19    0:47    4   32:33         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13     1 Braxton Clarke           21 Nokomis              FL 1:39:56    1   10:29    1:10    1   51:37    0:40    2   36:02         
    2    25     2 Stephen Desch            21 Bradenton            FL 1:44:23    2   11:19    1:28    2   59:35    0:36    1   31:28         
    3    94     3 Damien Hickel            23 Sarasota             FL 1:59:56    3   12:58    2:33    3 1:54:38            3   39:59         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    21     9 David Berg               26 New York             NY 1:43:11    4   11:02    1:47    2   53:53    1:05    2   35:26         
    2    23    16 Michael Folino           29 Sarasota             FL 1:44:03    1    9:08    1:53    3   53:58    0:58    5   38:07         
    3    24    17 Keith Bauer              29 Land O Lakes         FL 1:44:10    7   12:12    1:20    1   53:27    0:33    3   36:40         
    4    29    19 Brenton Cloud            29 Longboat Key         FL 1:45:48    3   10:35    1:16    4   57:42    1:01    1   35:15         
    5    58     8 Teddy Kaufman            26 Tampa                FL 1:52:25    5   11:14    1:27    6 1:00:36    1:05    4   38:04         
    6   101    13 Casey Plant              28 New York             NY 2:00:42    6   12:01    2:55    7 1:01:18    1:36    7   42:54         
    7   105     5 Ilya Vasilevskiy         25 North Port           FL 2:01:05    8   12:15    3:04    5   58:53    2:09    8   44:46         
    8   112    10 David Melton             27 New York             NY 2:01:56    2    9:44    1:18    9 1:05:57    0:55    6   42:04    2:00 
    9   177    18 Paul Nguyen              29 Palmetto             FL 2:16:06    9   17:40    2:44    8 1:05:40    2:01    9   48:03         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4    28 Piero Righetto           32 New York             NY 1:34:00    1    8:47    1:14    1   50:12    0:42    1   33:07         
    2    37    27 Andy Ramdath             32 Bradenton            FL 1:47:51    4   12:50    1:26    2   54:12    0:50    4   38:35         
    3    62    23 Greg Flemming            30 West Palm Beach      FL 1:53:18    2   10:47    1:14    3   55:44    1:10    8   44:25         
    4    64    29 Jason Besse              32 Bradenton            FL 1:53:31    5   13:21    2:24    6 1:00:56    1:18    2   35:34         
    5    80    22 Robert Kennedy           30 Bradenton            FL 1:56:36    7   14:25    2:12    5 1:00:17    3:18    3   36:26         
    6   122    30 Albert Lloyd Gulfan      32 Avon Park            FL 2:03:08    3   12:05    2:33    4   59:37    1:55    9   47:00         
    7   155    24 John Nguyen              30 Port Jefferson       NY 2:09:59    6   14:24    3:52    7 1:09:37    1:42    5   40:25         
    8   192    31 Amit Rawal               33 Gainesville          FL 2:20:22    9   15:11    5:48    9 1:16:04    1:46    7   41:35         
    9   193    26 Christopher Harle        31 Gainesville          FL 2:20:22    8   15:10    5:48    8 1:16:03    1:49    6   41:34         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    20    35 Sean Smith               35 Ormond Beach         FL 1:43:04    5   11:19    1:42    2   53:45    0:41    1   35:39         
    2    33    39 Irvin Campbell           36 Sarasota             FL 1:46:55    1   10:34    1:27    3   55:39    1:08    2   38:09         
    3    39    34 Martin Chappell          35 Englewood            FL 1:47:58    3   10:38    1:23    1   53:44    0:47    4   39:28    2:00 
    4   100    36 Michael Deridder         35 Glenside             PA 2:00:33    4   10:49    1:24    4 1:01:19    2:17    8   44:46         
    5   123    45 Shane Santee             39 Winder               GA 2:03:09   10   13:05    3:11    7 1:03:51    0:54    5   42:09         
    6   130    40 Bob Newshutz             37 Winter Park          FL 2:04:45    6   11:34    3:29    9 1:07:25    2:54    3   39:26         
    7   131    38 Edward Gries             36 Lakewood Ranch       FL 2:04:48    9   12:42    2:34    5 1:03:09    1:42    7   44:42         
    8   144    41 Patrick Ryskamp          38 Bradenton            FL 2:07:26    7   11:51    3:00   10 1:07:46    2:17    6   42:34         
    9   145    43 Mark Wegand              38 Port Charlotte       FL 2:08:00    2   10:35    1:24    6 1:03:49    1:13    9   51:00         
   10   183    37 Mark Greeff              36 Parrish              FL 2:17:14    8   12:07    2:58    8 1:05:21    1:50   10   55:00         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     5    70 Chris Corbo              42 Odessa               FL 1:34:04    3    9:24    1:31    1   49:43    0:49    1   32:39         
    2     6    55 Andrew Farrell           42 Orlando              FL 1:34:51    1    7:16    1:29    5   51:51    0:59    3   33:18         
    3     8    49 Torrin Brauch            41 Fort Myers Beach     FL 1:36:19    5   10:16    1:28    2   50:49    0:47    2   33:02         
    4    15    67 Michael Kasper           44 Brookville           NY 1:41:32    4    9:34    2:39    6   52:39    1:22    4   35:20         
    5    32    56 David Sauter             42 Tampa                FL 1:46:51   19   13:10    1:57    3   51:12    0:46    7   39:48         
    6    52    51 Bryan Nunez              41 Orlando              FL 1:51:05   10   11:46    2:32    4   51:25    1:55   11   43:28         
    7    53    60 Joseph Mattiacci         42 Tampa                FL 1:51:31   14   12:29    2:02    7   55:48    0:47    8   40:27         
    8    73   174 Michael Gordon           42 Sarasota             FL 1:55:05    2    8:45    3:04   12   58:36    1:10   12   43:31         
    9    81   172 Scott Schlesinger        40 Miami                FL 1:57:01   12   12:03    2:09   10   56:46    0:53   15   45:12         
   10    86    47 Victor Karydis           40 Land O Lakes         FL 1:57:53    7   10:46    2:47    8   55:57    1:32   17   46:54         
   11    90    64 Shad Santee              43 Bethlehem            GA 1:59:15   11   11:56    4:04   19 1:04:15    1:05    5   37:58         
   12   108    58 Russell Blumenthal       42 Tampa                FL 2:01:36    9   11:45    1:23   13   58:43    1:13   18   48:34         
   13   109    52 Todd Combs               41 Omaha                NE 2:01:44   22   14:53    3:50   17 1:02:35    1:48    6   38:40         
   14   124    59 Phillip Puleo            42 Tampa                FL 2:03:51    6   10:43    4:06   11   58:16    1:53   19   48:55         
   15   125    63 John Gorman              43 Lithia               FL 2:04:10   23   16:02    3:00   15 1:02:16    1:36    9   41:16         
   16   127    68 Roy Macphail             44 Bradenton            FL 2:04:24    8   11:24    2:03   14 1:00:09    1:41   20   49:08         
   17   135    54 Brian Stone              42 Aventura             FL 2:05:29   17   12:51    3:54   16 1:02:30    1:54   13   44:21         
   18   136    57 Jim Lockhart             42 Tampa                FL 2:05:44   18   12:57    3:04   18 1:03:16    3:05   10   41:25    2:00 
   19   159    69 David Ciambella          44 Winter Park          FL 2:11:50   21   14:44    3:35   21 1:05:53    1:24   16   46:16         
   20   164    66 Kevin Schrock            44 Sarasota             FL 2:12:39   16   12:45    2:05    9   56:25    1:41   22   59:45         
   21   170    21 Bob Davidson             43 Marlborough          CT 2:13:54   13   12:09    2:44   22 1:06:15    2:10   21   50:38         
   22   181    48 Scott Heckathorne        40 Saint Petersburg     FL 2:16:51   20   13:11    3:47   23 1:13:10    2:08   14   44:38         
   23   212    62 James Sessions           43 Sarasota             FL 2:29:31   15   12:45    3:15   20 1:05:17    2:06   23 1:06:10         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10    78 Bill McKnight            46 Tampa                FL 1:37:16    8   11:03    1:54    4   50:00    0:39    1   33:42         
    2    12    85 Mark Doyle               47 Bradenton            FL 1:39:30    4   10:20    1:49    3   49:44    1:08    3   36:30         
    3    14    82 Juan Aguilar             47 Bradenton            FL 1:40:37    6   10:53    2:07    7   52:47    0:58    2   33:53         
    4    16    88 Kevin Doris              48 Land O Lakes         FL 1:41:46   13   11:56    1:34    1   48:59    0:56    4   38:23         
    5    18    92 Derek McGarvey           49 Clearwater           FL 1:42:39    1    9:23    2:03    5   51:10    0:50    6   39:15         
    6    26    89 Mike Hilliard            49 Sarasota             FL 1:44:34    2    9:29    2:29    6   51:56    1:40    5   39:02         
    7    40    72 Brett Hendricks          45 Englewood            FL 1:48:12    7   11:00    1:58    2   49:25    1:08   10   44:41         
    8    60    79 Deane Moore              46 Duxbury              MA 1:52:42   12   11:46    2:24   11   55:56    1:45    7   40:53         
    9    79    90 Randy Noon               49 Spring Hill          FL 1:56:31                         8   55:09    1:22    9   44:23         
   10    88    83 Albert Novak             47 Cherryville          NC 1:59:02   14   12:59    2:43   13   59:38    1:45    8   42:00         
   11    91    81 Dan Feuser               47 Englewood            FL 1:59:31    5   10:36    1:53   10   55:41    1:07   16   50:15         
   12   121    74 Neil Meddick             45 Welwyn               GB 2:03:06   10   11:27    2:10   12   59:20    1:23   13   48:48         
   13   126    77 Rick Puskas              46 Bradenton            FL 2:04:14   15   14:07    1:34   14 1:02:12    0:28   12   45:55         
   14   141    87 Manuel Pimentel          48 Bradenton            FL 2:06:56    3    9:56    3:38    9   55:35    3:49   17   52:00    2:00 
   15   148    73 Jim Cassidy              45 Ormond Beach         FL 2:09:08    9   11:24    3:09   15 1:03:17    2:05   14   49:15         
   16   161    76 Nick Azzara              46 Winter Springs       FL 2:12:00   11   11:33    4:04   16 1:04:01    2:29   15   49:56         
   17   182    86 Kevin McQuaid            48 Sarasota             FL 2:17:08   16   15:08    3:58   17 1:10:02    2:55   11   45:07         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    27   114 Wayne Mathe              53 Ellenton             FL 1:44:54    1    9:05    2:15    5   53:23    0:53    3   39:18         
    2    28   104 Mark Blitz               51 Clearwater           FL 1:44:55    8   10:48    2:08    1   50:10    1:08    5   40:44         
    3    41   110 Art Singleton            52 Palm Harbor          FL 1:48:29   14   11:35    1:41    3   51:13    0:50    8   41:12    2:00 
    4    48   107 Stephen Habryl           52 Tampa                FL 1:50:39    4   10:06    2:15    4   52:53    1:14    9   42:12    2:00 
    5    54   111 Dr Jeffrey Driver        52 Manassas             VA 1:51:43   12   11:21    2:21    7   55:34    1:31    6   40:57         
    6    61   103 Stephen Berkes           51 Weston               MA 1:52:49    6   10:11    3:07    2   51:03    2:23    4   40:07    6:00 
    7    67    99 Kevin Register           51 Fargo                ND 1:54:03    2    9:08    2:27    6   54:52    0:54   14   46:45         
    8    68   108 Daryl Cooperrider        52 Palm Harbor          FL 1:54:04   13   11:34    3:26   11   59:19    0:39    2   39:07         
    9    70   100 Timothy Hochuli          51 Bradenton            FL 1:54:26    3    9:15    2:01    8   58:29    1:19   11   43:24         
   10    71   109 Scott Harrington         52 Atlanta              GA 1:54:30   15   12:20    3:04   12   59:33    0:46    1   38:49         
   11    72    97 Michael Toledo           51 Tampa                FL 1:54:50    5   10:07    1:26   10   58:51    0:43   12   43:45         
   12    93   173 Thane Richmond           52 Sarasota             FL 1:59:44    7   10:19    6:03   13   59:54    2:29    7   40:59         
   13   106   116 Michael Southwick        53 Bradenton Beach      FL 2:01:18    9   10:51    2:16    9   58:36    1:56   15   47:40         
   14   128    96 Mark Diebolt             51 Naples               FL 2:04:33   10   10:55    1:54   14 1:00:08    1:51   17   49:48         
   15   129    98 Bill Parr                51 Saint Petersburg     FL 2:04:35   11   11:20    2:42   16 1:01:20    1:24   16   47:49         
   16   156   117 Matthew Treuth           53 Annapolis            MD 2:10:08   16   12:57    8:52   17 1:03:24    1:53   10   43:04         
   17   166   112 Edward Stephan           53 Naples               FL 2:13:07   18   13:38    2:44   15 1:01:08    1:49   19   53:50         
   18   203   115 John Bonacci             53 Sarasota             FL 2:23:23   19   23:17    5:52   18 1:08:09    2:07   13   44:00         
   19   207   106 Russ Greer               52 Winter Park          FL 2:25:49   17   13:23    4:00   19 1:13:04    1:55   18   53:29         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   119 Steve Gallagher          56 Winter Park          FL 1:36:34    1    8:07    2:11    1   51:26    1:17    1   33:35         
    2    44   126 Donald Downs             57 Punta Gorda          FL 1:49:44    8   12:51    1:35    2   56:18    1:01    2   38:00         
    3    66   413 William Ayers            55 Tampa                FL 1:54:01    3   10:42    2:58    6   57:11    1:02    5   42:11         
    4    74   121 David Neary              56 Uncasville           CT 1:55:06   11   13:46    2:40    5   57:00    1:14    4   40:29         
    5    76   118 Andy Meng                55 Brandon              FL 1:55:24    4   11:22    1:42    4   56:55    0:53    6   44:33         
    6    83   128 John Koskovich           57 Milford              MI 1:57:24   13   15:00    3:57    7   58:07    2:19    3   38:03         
    7   134   175 Jonathan Moore           55 Sarasota             FL 2:05:20    5   11:31    3:20    9 1:02:46    1:47    7   45:58         
    8   140   124 Johnathon Cornish        57 Wesley Chapel        FL 2:06:26   10   13:08    2:33    3   56:23    2:45   12   51:39         
    9   150   120 Peter Bloom              56 Bonita Springs       FL 2:09:35    6   11:54    3:37   11 1:04:32    2:16    8   47:19         
   10   163   132 Thomas Monaweck          59 Tampa                FL 2:12:31    9   12:54    2:41   10 1:03:33    1:51   10   49:33    2:00 
   11   165   129 David Ottinger           58 St Pete Beach        FL 2:13:00   12   14:43    1:48    8 1:02:39    1:15   13   52:37         
   12   189   123 Douglas Jungman          57 Bradenton            FL 2:19:02   15   15:52    3:09   12 1:04:53    2:08   14   53:02         
   13   190   131 David Cooperrider        58 Chagrin Falls        OH 2:19:16    2   10:32    3:25   13 1:10:16    1:31   15   53:34         
   14   195   122 Paul Drummey             56 Bradenton            FL 2:21:20   14   15:43    3:33   14 1:10:52    1:59    9   49:13         
   15   208   125 William Knox             57 Cincinnati           OH 2:26:43    7   12:48    5:25   15 1:15:04    2:31   11   50:56         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   137 David Hargreaves         60 Coventry             RI 1:41:58    2    9:25    1:51    2   53:43    1:01    1   36:01         
    2    35   134 Rick Miller              60 Fort Myers           FL 1:47:29    1    9:11    2:08    3   53:54    1:08    3   41:10         
    3    59   138 Ed Rymer                 61 Sarasota             FL 1:52:27    4   10:52    1:58    5   56:40    1:22    4   41:37         
    4    69   143 Roland Lajoie            64 Saint Petersburg     FL 1:54:25    9   12:55    1:55    4   56:24    1:10    5   42:03         
    5    84   139 Steve Largo              61 Sarasota             FL 1:57:31    7   12:01    3:09    9 1:00:16    1:49    2   40:17         
    6    97   142 Eric Bressler            62 Cutchogue            NY 2:00:16    5   11:16    2:23    7   58:09    1:42    7   46:48         
    7   119   136 Nick Westlake            60 Clacton On Sea       GB 2:02:47    3   10:22    1:58    8   58:27    1:22    8   50:40         
    8   137   140 David Borden             62 Naples               FL 2:05:47   10   13:56    2:36    1   52:48    1:34   10   54:55         
    9   149   141 Paul Citrin              62 Sarasota             FL 2:09:27    6   11:40    2:17   10 1:07:54    1:56    6   45:43         
   10   154   135 Don Chinnici             60 Sarasota             FL 2:09:48    8   12:39    3:33    6   58:04    2:35    9   52:59         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    19   146 Gene Cormier             65 South Dennis         MA 1:42:44    3   10:59    1:49    1   51:54    0:59    1   37:05         
    2    31   148 John Strait              66 New Port Richey      FL 1:46:20    2   10:49    2:27    3   52:37    0:48    2   39:40         
    3    49   144 Bruce Page               65 Bradenton            FL 1:50:42    1    9:38    2:28    2   52:20    1:09    4   45:09         
    4    99   147 Greg Envey               65 Sarasota             FL 2:00:21    6   13:58    2:06    5 1:01:40    1:37    3   41:04         
    5   138   149 Harry Williams           68 Tampa                FL 2:06:04    5   13:26    3:16    4 1:00:24    1:51    7   47:09         
    6   151   151 Chris Fenwick            69 Ft Myers             FL 2:09:41    7   13:59    3:41    6 1:03:15    2:04    6   46:44         
    7   180   145 Greg Kaputa              65 Tampa                FL 2:16:31    8   16:14    5:45    8 1:06:05    1:57    5   46:32         
    8   191   150 Joe Richards             69 Lakeland             FL 2:20:10    4   12:15    4:48    7 1:04:34    2:59    8   55:35         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   118   152 Richard Schmidt          70 Ft. Myers            FL 2:02:46    1   12:53    2:52    1 1:00:03    1:42    1   45:18         
    2   169   154 Bill Petty               70 Gainesville          FL 2:13:51    3   17:03    3:30    3 1:03:03    2:03    2   48:14         
    3   188   153 Walt Allen               70 Jacksonville         FL 2:18:59    2   13:54    3:55    2 1:01:19    2:19    3   57:35         
MALE AGE GROUP:  75 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   206   155 Charles Maas             78 Sarasota             FL 2:24:49    1   13:11    4:26    1 1:06:23    2:03    1   58:48         
MALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    92   157 Chris Peters             35 Bradenton            FL 1:59:39    1   11:10 1:01:33                 1:00    3   46:57         
    2    95   156 Zach Coopersmith         28 New York             NY 1:59:57    3   12:57    2:50    2 1:02:17    1:16    1   40:38         
    3   114   158 Steven Almond            38 Lithia               FL 2:01:58    2   11:56    3:13    1 1:00:48    1:56    2   44:06         
    4   153   290 Gerard Gato              34 Apollo Beach         FL 2:09:47    4   13:00    2:16    3 1:03:57    2:15    4   48:21         
CLYDESDALE:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    22   162 Robert Maue              44 Clearwater           FL 1:43:30    4   11:24    1:27    2   51:27    0:58    1   36:16    2:00 
    2    34   160 Thomas Gailey            44 Lithia               FL 1:47:00    5   11:25    1:38    1   51:13    1:04    3   41:42         
    3    65   166 Jose Baez                48 Tampa                FL 1:53:46    1    9:43    2:05    3   52:53    0:57    6   48:10         
    4    77   159 Steven Webster           42 Jacksonville         FL 1:55:28    9   15:44    3:08    4   54:42    1:20    2   40:35         
    5   102   167 John Gregory             49 Hurricane            WV 2:00:43    2   10:46    2:49    5   58:20    1:39    5   47:10         
    6   107   169 Darrell Jensen           53 Lake Placid          FL 2:01:29    3   11:03    3:30    6 1:00:26    2:17    4   44:16         
    7   162   170 Chris Keesecker          55 Sarasota             FL 2:12:26    6   12:26    2:26    8 1:04:06    1:16    7   50:14    2:00 
    8   168   171 August Garcia            56 Odessa               FL 2:13:50    7   13:04    2:00    7 1:00:28    1:41    8   56:38         
    9   220   164 Rusty Starcher           47 Punta Gorda          FL 2:42:18    8   13:16    5:13    9 1:07:57    2:10    9 1:13:44         
FEMALE OVERALL TRIATHLON CHAMPION
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   225 Rachel Chambers          40 Sarasota             FL 1:36:08    5    9:41    1:17    2   51:30    0:40    1   33:02         
    2    30   287 Lisa Shaffer             49 Wexford              PA 1:46:03    3    8:58    1:54    3   51:50    0:41   18   42:42         
    3    36   224 Ngozi Uwah               40 Pompano Beach        FL 1:47:38   19   11:27    1:59   12   55:46    1:01    3   37:27         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    50   201 Yova Borovska            27 Saint Petersburg     FL 1:50:46    4   11:46    1:48    1   56:38    0:48    2   39:47         
    2    51   204 Kate Ross                29 Tampa                FL 1:50:57    3   11:29    2:00    2   56:58    0:51    1   39:42         
    3   143   202 Lisa Bressler            28 Cutchogue            NY 2:07:23    1   11:03    2:24    3 1:02:12    2:07    5   49:38         
    4   157   200 Alyson Dagly             26 Saint Petersburg     FL 2:11:21    5   14:19    3:09    4 1:04:06    0:56    3   48:53         
    5   160   203 Rebecca Hargreaves       28 Lake Worth           FL 2:11:51    2   11:27    3:10    5 1:07:14    0:58    4   49:03         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43   210 Nicole Carson            32 Sarasota             FL 1:48:50    4   11:39    1:17    4   55:39    0:56    2   39:21         
    2    45   208 Dayna Davidson           31 Tampa                FL 1:49:46   10   12:59    2:05    1   53:02    0:55    5   40:47         
    3    46    71 Stacey Sargood           34 Naples               FL 1:49:53   11   14:18    1:48    5   55:43    1:04    1   37:02         
    4    47   206 Kimberly Nunez           30 Orlando              FL 1:50:05    2   10:58    2:36    2   53:28    1:38    6   41:27         
    5    78   213 Jill Powers              33 Dubuque              IA 1:55:29    1   10:22    2:00    7 1:01:28    0:57    4   40:45         
    6    96   288 Katherine Adams          30 Sarasota             FL 2:00:14    7   12:40    1:23    3   54:52    1:21   10   50:00         
    7   133   215 Ginger Kasper            34 Riverview            FL 2:05:05    8   12:45    3:08    9 1:07:53    1:35    3   39:46         
    8   152   209 Nikki Ravelo             31 Tampa                FL 2:09:44    5   12:12    1:56   10 1:08:42    0:48    7   46:08         
    9   158   280 Tenielle Dixon           34 Sarasota             FL 2:11:21    9   12:56    2:24    6 1:00:38    1:37   13   53:47         
   10   167   211 Kathy Owen               32 Cape Coral           FL 2:13:25    6   12:17    2:43    8 1:03:57    1:20   12   53:11         
   11   171   207 Tracy Hutter             30 Bradenton            FL 2:14:33    3   11:22    3:11   11 1:09:16    1:50    9   48:57         
   12   204   212 Meredith McArthur        33 Parrish              FL 2:23:55   13   16:44    3:41   12 1:11:48    1:22   11   50:22         
   13   213   205 Tara Goldstein           30 Sarasota             FL 2:30:53   12   14:29    7:11   13 1:17:35    3:14    8   48:27         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   103   217 Dominique Bramlett       38 Tampa                FL 2:00:48    6   13:47    2:53    2 1:00:34    0:52    2   42:42         
    2   111   220 Nicole Ryskamp           39 Bradenton            FL 2:01:52    1   10:13    2:49    4 1:05:48    1:16    1   41:47         
    3   116   216 Melissa Muller           35 Lakewood Ranch       FL 2:02:19    3   12:25    2:30    3 1:02:47    1:31    3   43:08         
    4   120   218 Lindy Fireline           39 Bradenton            FL 2:03:02    2   10:50    2:59    1   57:00    1:20    5   50:54         
    5   172   431 Lisa Beitman             37 Glenside             PA 2:14:51    4   12:58    3:14    5 1:09:49    2:15    4   46:36         
    6   200   219 Kari Eichen              39 Tampa                FL 2:22:45    5   13:34    4:16    6 1:10:29    1:44    6   52:44         
    7   216   221 Lynn Wolfe               39 Bradenton            FL 2:35:36    7   16:08    2:38    7 1:17:05    0:46    7   59:02         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    82   232 Bridget Keller           42 Sarasota             FL 1:57:07    1    7:54    2:21    3 1:03:34    1:08    1   42:12         
    2   146   231 Lisa Vreeland            42 Boca Raton           FL 2:08:00    3   11:51    3:09    2   58:39    1:45    6   52:39         
    3   174   236 Holly Cassidy            44 Ormond Beach         FL 2:15:12    2    9:37    3:47    9 1:12:39    1:48    2   47:22         
    4   175   235 Julia Decastro           44 Sarasota             FL 2:15:48    5   13:34    3:46    6 1:06:46    1:47    3   49:57         
    5   178   234 Jane Fulton              43 Sarasota             FL 2:16:19    4   12:33    2:48    5 1:05:48    0:50    7   54:21         
    6   179   226 Jessica Boson            40 Sarasota             FL 2:16:21    6   15:51    1:56    1   47:09           10 1:58:35         
    7   184   227 Katrin Callaway          41 Royal Palm Beach     FL 2:18:01                         7 1:08:02    1:42    4   51:00         
    8   199   228 Crystal Hochman          41 Wellington           FL 2:22:43    9   17:13    3:38    4 1:04:12    1:20    8   56:23         
    9   202   229 Maria Freer              41 Bradenton            FL 2:22:51    7   15:54    2:42    8 1:09:52    1:53    5   52:32         
   10   223   237 Sharon Burgess           44 Bradenton            FL 2:49:33    8   16:00    4:20   10 1:13:43    1:20    9 1:14:11         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    38   245 Tory Howat               46 Tampa                FL 1:47:53    2   10:03    2:54    2   55:05    1:54    1   37:59         
    2    42   249 Michele Weinstock        46 Tampa                FL 1:48:33    6   11:01    2:01    1   54:31    0:56    2   40:05         
    3    87   242 Sheryl Southwick         45 Bradenton Beach      FL 1:58:18    1    9:58    2:27    4 1:00:30    1:31    5   43:53         
    4   113   248 Debbie Ozner-Anderson    46 Terra Ceia           FL 2:01:56    3   10:14    2:55    6 1:01:55    1:12    6   45:43         
    5   115   251 Ren Hardman Schrock      47 Sarasota             FL 2:02:13    5   10:54    2:45    5 1:00:44    1:12    8   46:41         
    6   132   241 Gudrun Novak             45 Cherryville          NC 2:05:03    8   13:36    2:22    3   58:10    2:27   10   48:29         
    7   139   243 Tess Rosales             45 Sarasota             FL 2:06:19    7   12:25    2:53    8 1:06:26    1:36    4   43:02         
    8   147   252 Laurie Harrar            47 Lithia               FL 2:08:58    9   14:46    3:50    7 1:06:04    1:36    3   42:43         
    9   173   240 Suzy Brenner             45 Washington           DC 2:14:56    4   10:32    3:31   13 1:13:18    1:12    7   46:25         
   10   186   255 Linda Richards           49 Lakeland             FL 2:18:28   13   16:27    3:10   12 1:09:04    1:31    9   48:19         
   11   194   258 Terri Driver             49 Manassas             VA 2:20:34   11   15:20    4:26   10 1:07:48    2:20   11   50:43         
   12   197   247 Elise Zahn               46 Tampa                FL 2:22:09   10   15:06    4:26    9 1:07:07    2:20   12   53:13         
   13   214   257 Jan Cornelius            49 Tampa                FL 2:31:18   12   16:10    3:00   11 1:08:21    1:33   13 1:02:15         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   104   264 Joanne Schrager          51 Oakland Park         FL 2:00:54    6   16:44    1:56    1   57:18    1:34    1   43:24         
    2   187   260 Helen Wiegman            50 Lakewood Ranch       FL 2:18:32    2   13:22    2:11    5 1:09:39    2:08    2   51:15         
    3   198   265 Maureen Chiodini         52 Tampa                FL 2:22:09    7   16:54    3:09    4 1:08:46    2:01    3   51:21         
    4   201   263 Mary Greer               51 Winter Park          FL 2:22:50    1   11:52    4:33    6 1:11:03    1:55    4   53:29         
    5   211   261 Diana Tischendorf        50 Safety Harbor        FL 2:27:27    5   14:51    2:48    3 1:08:03    2:43    5   59:03         
    6   221   266 Lisa Zeitz               54 Irvington            NY 2:43:48    4   14:42    4:14    7 1:18:14    1:03    6 1:05:38         
    7     0   289 Helen Varble             50 34996                FL            3   14:21    2:39    2 1:00:48    2:50                      
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   110   271 Nancy B. Fitzpatrick     57 Ocala                FL 2:01:44    2   11:07    1:36    1 1:01:38    2:00    1   45:26         
    2   142   268 Linda Hargreaves         55 Coventry             RI 2:07:10    1    8:46    3:25    2 1:03:55    1:31    4   49:34         
    3   176   272 Marci Sadorf             58 Saint Petersburg     FL 2:15:54    3   13:18    2:37    3 1:09:41    1:26    2   48:54         
    4   196   274 Betsy Tootell            59 Englewood            FL 2:21:37    6   15:18    3:20    4 1:12:12    1:34    3   49:16         
    5   219   270 Maggie Adler             56 Sarasota             FL 2:40:33    4   14:44    3:22    5 1:13:09    2:11    7 1:07:09         
    6   222   273 Michele Schenk           58 Holmes Beach         FL 2:48:58    5   14:54    4:44    6 1:22:15    2:20    5 1:04:48         
    7   224   275 Laurie Chock             59 Irvington            NY 2:54:38    7   16:35    3:18    7 1:26:50    1:23    6 1:06:34         
    8     0   267 Fran Chock               55 York                 PA            8   19:17    5:32    8 1:35:51                              
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   210   278 Susan Kelly              61 Fort Myers           FL 2:27:07    1   13:01    3:55    1 1:10:26    2:18    1   57:28         
    2   215   279 Susan Clark              61 Belleair Bluffs      FL 2:32:10    3   15:51    4:14    2 1:10:38    1:07    2 1:00:22         
    3   227   276 Debbie Proper            60 Seminole             FL 3:06:29    2   15:49    3:45    3 1:11:22    1:23    3 1:34:12         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    98   388 Anne Wright              68 Macon                GA 2:00:17                         1   53:37    2:32    1   47:59         
    2   225   281 Kathleen Bauer           69 Ft. Myers            FL 2:55:54    1   20:30    4:05    2 1:19:51    1:59    2 1:09:32         
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  75 - 79
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  80 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA:  40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   185   284 Helen Cao                41 Bradenton            FL 2:18:04    2   15:42    4:39    1 1:04:33    2:02    1   51:10         
    2   209   283 Michelle Majercin        40 Bradenton            FL 2:26:54    1   12:42    2:20    2 1:09:48    1:31    2 1:00:36         
    3   217   286 Leslie Goodson           43 Bradenton            FL 2:35:37    3   15:52    3:12    3 1:10:32    2:01    3 1:04:02         
    4   226   285 Mary Ost                 43 Sarasota             FL 3:00:31                         4 1:17:37    1:58    4 1:22:09         
TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    11   392 Just Win Baby                                       1:39:12    1    7:55    1:15    1   53:52            3 1:30:02         
                  John Gamba/ Craig Pisaris-Henderson/ Manuel Hernandez  
    2    55   391 Tri-G                                               1:52:03    4   13:08    1:12    2   55:29    0:33    1   41:44         
                  Allen Jernigan/ Richard Proffitt/ Brady Frost          
    3    57   394 Beau Monde                                          1:52:23    3   10:01    1:11    4   58:10    0:32    2   42:31         
                  Jason Walsh/ Timothy Beury/                            
    4    85   393 Dam-Tri                                             1:57:48    2    9:39    1:24    3   57:41            4 1:46:46         
                  Daniel Hume/ Marcus Braz/ Alexander Dejesus            
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1   205   390 Menacing Shepards                                   2:24:11    1   12:35    2:04    1 1:14:13    0:53    1   54:28         
                  Gail Wickham/ Laura Borden                             
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ====================================================== 
    1    56   397 Team Psych Badass                                   1:52:08    1   10:15    1:20    3   57:08    0:31    3   42:56         
                  Mark Davis/ Nicole Davis/ Nicole Davis                 
    2    63   398 Team                                                1:53:19    2   11:33    1:24    1   51:24    0:30    4   48:29         
                  Valarie Buethe/ Doug Buethe/ Dave Buethe               
    3    75   395 Triple Trouble                                      1:55:18    5   13:05    2:07    4   58:13    0:37    1   41:18         
                  Becky Demo/ Tarra Owen/ Tom Mora                       
    4    89   396 Team Yfi                                            1:59:11    3   11:35    1:33    5 1:03:02    0:33    2   42:30         
                  Beth Gaston/ Kimberley Pelyk/ Petar Sibinkic           
    5   117   399 Lklambes                                            2:02:39    4   12:14    1:44    2   56:15    0:57    5   51:31         
                  Robert Lambe/ Judith Lambe/                            
    6   218    53 Team Barnett                                        2:39:11    6   14:22    4:44    6 1:21:29            6 2:20:06         
                  Jim Barnett/ Ellen Barnett                             
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee: Jamie Klingman  jamie@athleteswhocare.org
No.   Rule Violation                           Time    
===== ======================================== ======= 
   10 3.4f race number                            2:00 
   34 3.4h abandoned equipment                    2:00 
   57 3.4f race number                            2:00 
   87 5.10a Drafting                              2:00 
  103 5.10a Drafting/5.10g overtaken              6:00 
  107                                             2:00 
  110 5.10a Drafting                              2:00 
  132 5.10a Drafting                              2:00 
  162 5.10g overtaken                             2:00 
  170 3.4f race number                            2:00 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                           Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== ======================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======