Fight for Air Climb Tampa 2012
American Lung Association
42 Story Building Run Up
Saturday, March 24, 2012
Tampa, FL at Bank of America
Event Director: Danielle Cohen
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com  
Questions: ryanc1223@gmail.com
MALE OVERALL CHAMPION
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   780 Troy Alston                                                               4:56 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  00 - 17
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1     8 Taylor Egg                  Foley                                         8:02 
    2   117 Jack Dempsey                Wells Fargo                                   9:31 
    3   968 Ethan Ward                  Polk County Fire Rescue                       9:36 
    4   168 Patrick Hennagir            Feet of Fury                                  9:39 
    5   965 Anthony Halstead            Polk County Fire Rescue                      10:03 
    6   389 Bruce Boatman               LungSavers                                   11:19 
    7   454 Matthew Raffaelli           Sterling Stairmasters                        11:29 
    8   679 Christopher Dibias          JCSE                                         12:38 
    9   910 Eddie Rodriguezjr           St. Petersburg Fire & Rescue                 24:06 
MALE AGE GROUP:  18 - 29
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   548 Justin Waring               LiveSquirrel                                  5:44 
    2   603 Ryan Hultstrand             Jeanie's Pennies                              5:55 
    3   207 A.J. Blackstone             Beat Bob's Girlfriend                         6:42 
    4   776 Matthew Nicholson                                                         6:46 
    5    37 Josh Alvarez                RobZFitness                                   6:57 
    6   512 Scott Giambrone             CrossFit Tampa Bay                            7:12 
    7    45 Taylor Green                RobZFitness                                   7:39 
    8   209 Bob Finer                   Beat Bob's Girlfriend                         7:44 
    9   782 Geoffrey Clayton                                                          7:55 
   10   609 Joshua Redman               Jeanie's Pennies                              8:09 
   11   560 Ryan Fife                   Dru Fitness                                   8:15 
   12   233 Steven Nava                 Tampa Fitness Group                           8:21 
   13   706 Allan Crane                 Bowenators                                    8:27 
   14   790 Matthew Jefferson           Tampa Firefighters #754                       8:33 
   15   760 Cory Castagno               Castagno1                                     8:39 
   16   672 Joshua Martin               Cancer Really Sucks                           8:39 
   17    85 Dustin Swope                Swope, Rodante P.A.                           8:45 
   18    54 Jake Scanlon                RobZFitness                                   8:53 
   19   676 Derek Waters                Cancer Really Sucks                           8:57 
   20   621 Justin Bellard                                                            9:00 
   21   846 Jake Miller                 FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY               9:03 
   22    72 Traye Matthews              Swope, Rodante P.A.                           9:04 
   23   206 Brad Mathews                Beat Bob's Girlfriend                         9:05 
   24   510 David Creighton             CrossFit Tampa Bay                            9:05 
   25    34 Robert Ackerman             RobZFitness                                   9:19 
   26   708 Dan Gale                    Bowenators                                    9:20 
   27  1023 Wei Liao                                                                  9:21 
   28   374 Justin Shell                The Yo Adrians                                9:24 
   29    68 Travis Hamilton             Swope, Rodante P.A.                           9:34 
   30   557 Logan Cooney                Dru Fitness                                   9:40 
   31   800 Joshua Dillard              West Manatee Fire Rescue                      9:45 
   32   789 Tim Gray                    Tampa Firefighters #754                       9:49 
   33   208 Mark Doran                  Beat Bob's Girlfriend                         9:50 
   34   958 Daniel Salguero             Palm Harbor Fire Rescue                       9:53 
   35    75 Mark Potter                 Swope, Rodante P.A.                          10:03 
   36   785 Doug Mastorides             Tampa Firefighters #754                      10:21 
   37   198 Ian McPherson               Breathe Easy Brenda: For Mom, with even mo   10:29 
   38   469 Timur Aydin                 Stairwell Ninja's                            10:35 
   39   833 Jared Warren                Hillsborough County Firefighters             10:36 
   40    81 Brent Steinberg             Swope, Rodante P.A.                          10:41 
   41   629 Robert Pruneau              Climbin' Gators                              11:10 
   42   747 Adam Tate                   Blackfish                                    11:10 
   43   933 Christopher Verkuilen       Indian Rocks Volunteer Firemen's Associati   11:11 
   44   761 Kyle Castagno               Castagno1                                    11:38 
   45   904 Matthew Cox                 Lakeland Fire Rescue                         11:48 
   46   592 Timothy Roach               Team TK                                      11:51 
   47   801 Wayne Faulkner              West Manatee Fire Rescue                     12:12 
   48   811 Kyle Warren                 West Manatee Fire Rescue                     12:21 
   49   508 Angelo Alers                CrossFit Tampa Bay                           12:36 
   50  1003 Paul Snider                 Polk County Fire Rescue                      13:06 
   51   249 Kevin Healy                 Healy's Comets                               13:09 
   52   948 Quentin Sampson                                                          13:10 
   53   852 Jonathan Segrete            FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              13:11 
   54   662 Micheil McElvey             Team Slartibartfast                          13:24 
   55   788 Tyler Dunn                  Tampa Firefighters #754                      13:25 
   56   874 Johnathan Maltby            Southern Manatee Fire and Rescue             13:46 
   57   914 Buddy Feinberg              St. Petersburg Fire & Rescue                 14:01 
   58   793 Ronald Sayegh               Tampa Firefighters #754                      14:24 
   59   939 Nick Faso                   Citrus County Sheriff and Fire               14:42 
   60   670 Ernie Diez                  Cancer Really Sucks                          14:44 
   61   434 Michael Fernandez           Team Macdill                                 14:52 
   62   435 Paul Dodds                  Team Macdill                                 15:06 
   63   527 Jonathan Brokaw             The Bank of Tampa                            15:26 
   64   744 Chad Morris                 Blackfish                                    15:28 
   65   797 Jorden McPherson            West Manatee Fire Rescue                     15:36 
   66   391 Brett Donahue               LungSavers                                   16:02 
   67   831 James Sucarichi             Hillsborough County Firefighters             16:03 
   68   476 Thayne Washburn             Stairwell Ninja's                            16:14 
   69   834 Daniel Wycka                Hillsborough County Firefighters             16:33 
   70   917 David McNeil                St. Petersburg Fire & Rescue                 16:40 
   71   853 Jeff Turcsanyi              FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              16:46 
   72   804 Spencer Holleran            West Manatee Fire Rescue                     16:53 
   73   863 Jesus Martinez              Pasco Fire Rescue                            17:10 
   74  1011 Charles Malthy                                                           17:27 
   75   401 David Zepf                  Rx Masters                                   17:38 
   76   938 Greg Ellis                  Citrus County Sheriff and Fire               18:13 
   77   426 Daniel Miller               Fit Angels                                   18:54 
   78   960 Andrew Bittner              Palm Harbor Fire Rescue                      19:40 
   79   823 Taylor Garrett              Hillsborough County Firefighters             19:55 
   80  1004 Josh Tanner                 Polk County Fire Rescue                      20:33 
   81   825 Brody Hagin                 Hillsborough County Firefighters             21:24 
   82   466 David Apple                 Stairwell Ninja's                            22:35 
   83   900 Nathan Powell               Firefighters of Plant City                   22:39 
   84   899 Dustin Hill                 Firefighters of Plant City                   22:40 
   85   849 George Hill                 FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              25:09 
   86  1005 Charlie True                Polk County Fire Rescue                      25:28 
   87   832 Luis Villegas               Hillsborough County Firefighters             25:36 
   88   828 Carl Molisani               Hillsborough County Firefighters             27:23 
   89   821 Matthew Cooley              Hillsborough County Firefighters             27:23 
   90   850 Edward Robertson            FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                    
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   816 Lucas Lomax                 Hillsborough County Firefighters              6:29 
    2    67 Mark Gochenour              Swope, Rodante P.A.                           6:30 
    3   211 Jay Hamilton                Beat Bob's Girlfriend                         6:36 
    4   210 Michael Gates               Beat Bob's Girlfriend                         7:01 
    5   354 Benjamin Jilek              BushRoss Flight Club                          7:06 
    6   278 Cj Clearwater               ACTION ATHLETICS                              7:13 
    7   367 Chris Loth                  Team JAR                                      7:25 
    8   667 Richard Johnston            Team REJOICE                                  7:30 
    9   605 Matt Mathison               Jeanie's Pennies                              7:32 
   10   490 Mike Goodrich               H.E.A.T.                                      7:48 
   11    71 Marc Matthews               Swope, Rodante P.A.                           7:55 
   12   285 Harold Quinn                Winers and Climbers                           7:56 
   13   105 Eric Woodward               Altitude with Attitude                        7:56 
   14   405 Chris Pacio                 Perez Orthodontics                            7:58 
   15   719 Chris Behan                 Up, Up, and Away!                             8:03 
   16    87 James Horning               Tampa Adventure Boot Camp                     8:13 
   17   351 Jolyon Acosta               BushRoss Flight Club                          8:14 
   18   489 Willie Thomas               H.E.A.T.                                      8:14 
   19   664 Jeff Ottmann                Team Slartibartfast                           8:16 
   20   239 Corey McHugh                Tampa Fitness Group                           8:19 
   21  1016 Matt Miller                                                               8:38 
   22   598 Evan Sitar                  happy steppers                                8:42 
   23   627 Tj Bresnahan                Climbin' Gators                               8:44 
   24   150 Dale Purcell                Melitta                                       8:46 
   25   786 Brian Cleary                Tampa Firefighters #754                       8:52 
   26   282 Scott Price                 ACTION ATHLETICS                              8:55 
   27   673 Vince Mele                  Cancer Really Sucks                           8:56 
   28     1 Chris Auf Dem Kampe         Tampa Firefighters #754                       9:03 
   29   959 Ryan Smith                  Palm Harbor Fire Rescue                       9:04 
   30   547 Jonas Rutledge              LiveSquirrel                                  9:14 
   31   102 Michael Redden              Altitude with Attitude                        9:17 
   32   416 Scott Grussing                                                            9:18 
   33   777 Frank Pyrtle, III                                                         9:46 
   34   365 Michael Catrambone          Team JAR                                     10:04 
   35   855 Ash Dickinson               Pasco Fire Rescue                            10:07 
   36   433 Jonathan Tavio              Fit Angels                                   10:07 
   37   876 Adam Perry                  Southern Manatee Fire and Rescue             10:14 
   38   946 Chris Roberts                                                            10:15 
   39   540 Mike Brockhouse             LiveSquirrel                                 10:21 
   40   517 Joshua Rodriguez            CrossFit Tampa Bay                           10:23 
   41   810 Tim Pierce                  West Manatee Fire Rescue                     10:26 
   42   652 John McClellan              Stair Masters                                10:42 
   43   787 Jody Conn                   Tampa Firefighters #754                      10:48 
   44   280 Jeff Gallegos               ACTION ATHLETICS                             10:52 
   45   765 Jason Martinez              1 True Alliance                              10:52 
   46   763 Marlon Edwards              1 True Alliance                              10:57 
   47   773 Jason Lee                                                                10:59 
   48   686 Marcus Waller               JCSE                                         11:01 
   49   661 Joseph McCormick            Team Slartibartfast                          11:14 
   50   290 Dustin Putney               Party Rockers                                11:19 
   51   766 Jason Mathurin              1 True Alliance                              11:21 
   52   792 George Nelson               Tampa Firefighters #754                      11:29 
   53   814 Tony Brown                  Hillsborough County Firefighters             11:30 
   54   133 Eric Sanchez                Melitta                                      11:35 
   55   944 David C Stevens             Citrus County Sheriff and Fire               11:50 
   56   683 Andy Rivera                 JCSE                                         11:51 
   57   185 Kenneth Roper               Just Breathe                                 11:57 
   58   186 Zackery Roper               Just Breathe                                 12:00 
   59   638 James Tenderholt            Dee Dreamin'                                 12:06 
   60   503 Steven Wright               MicroRam                                     12:11 
   61   886 Bret Hudas                  Hernando County Fire Rescue                  12:22 
   62   339 Binh Vo                     Are We There Yet?                            12:37 
   63   873 Matthew Garcia              Southern Manatee Fire and Rescue             12:59 
   64   197 Ben Jarvis                  Breathe Easy Brenda: For Mom, with even mo   13:29 
   65   872 Robert Davis                Southern Manatee Fire and Rescue             13:47 
   66   870 Daniel Burton               Southern Manatee Fire and Rescue             13:58 
   67   884 Raul Cruz                   Hernando County Fire Rescue                  14:09 
   68   940 Daniel Freire               Citrus County Sheriff and Fire               14:16 
   69   906 Joshua Rummler              Lakeland Fire Rescue                         14:16 
   70   907 Chris Whitney               Lakeland Fire Rescue                         14:51 
   71   107 Marco Valdes                We Be CB                                     15:13 
   72   962 Nicholas Blair              Polk County Fire Rescue                      15:26 
   73   523 Chris Lewis                 CrossFit Tampa Bay                           15:32 
   74   513 Matthew Handwerk            CrossFit Tampa Bay                           15:54 
   75   885 Thomas Ellingson            Hernando County Fire Rescue                  16:06 
   76   822 Eric Deskin                 Hillsborough County Firefighters             16:28 
   77  1000 David Seeright              Polk County Fire Rescue                      16:48 
   78  1006 Jason Villeneuve            Polk County Fire Rescue                      17:10 
   79   859 Robert Bates                Pasco Fire Rescue                            17:14 
   80   998 Jamey Pynes                 Polk County Fire Rescue                      17:23 
   81   999 Anthony Robinson            Polk County Fire Rescue                      17:52 
   82   983 Eric Johnson                Polk County Fire Rescue                      18:01 
   83   943 Keith Long                  Citrus County Sheriff and Fire               18:06 
   84   979 Clinton Green               Polk County Fire Rescue                      18:34 
   85   973 Ryan Corbett                Polk County Fire Rescue                      18:42 
   86   881 Ryan Trinque                Hernando County Fire Rescue                  18:52 
   87   905 John Fezy                   Lakeland Fire Rescue                         19:02 
   88   950 Bill Gonnelli               Palm Harbor Fire Rescue                      20:21 
   89   642 William Correa              Team Me!!!                                   21:24 
   90   866 Larry Whitten               Pasco Fire Rescue                            22:03 
   91   829 Marshall Nelson             Hillsborough County Firefighters             22:54 
   92   932 Jason Lewis                 Indian Rocks Volunteer Firemen's Associati   23:01 
   93   922 Ian Womack                  St. Petersburg Fire & Rescue                 23:21 
   94   977 Andrew Gordon               Polk County Fire Rescue                      23:37 
   95   848 Banks Colton                FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              24:05 
   96   864 Beesan Mustafa              Pasco Fire Rescue                            26:00 
   97   858 Shaun Allen                 Pasco Fire Rescue                            28:08 
MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   724 Thomas Scott                                                              5:12 
    2    14 Andre Hudson                Foley                                         6:04 
    3   140 Bob Joyce                   Melitta                                       6:09 
    4   221 Keith Malcuit               Team Excelsior                                6:16 
    5     4 Scott Bragan                Foley                                         6:41 
    6   500 Mike Crump                  MicroRam                                      6:52 
    7   474 Phillip Schuster            Stairwell Ninja's                             7:10 
    8   321 David Puzzo                                                               7:17 
    9   257 John Giguere                                                              7:17 
   10    22 Brad Minus                  Foley                                         7:18 
   11   287 David Felton                Winers and Climbers                           7:34 
   12    30 Michael Stevenson           Foley                                         7:49 
   13    33 Rob Zulkoski                RobZFitness                                   7:58 
   14   336 Howard Valentine                                                          8:02 
   15    36 Joe Alvarez                 RobZFitness                                   8:03 
   16   723 Kevin Scott                                                               8:10 
   17   234 Robert Benfield             Tampa Fitness Group                           8:14 
   18   817 Susan McGowan               Hillsborough County Firefighters              8:29 
   19   446 Steve Hall                  Sterling Stairmasters                         8:31 
   20   550 Bill Conway                 CommGeniX / MedXcel                           8:44 
   21   543 Jim Dillon                  LiveSquirrel                                  8:50 
   22    52 Ed Radzevich                RobZFitness                                   8:53 
   23   390 Dana Boatman                LungSavers                                    8:54 
   24   867 Chuck Moonen                Southern Manatee Fire and Rescue              9:04 
   25    60 Dan Zane                    RobZFitness                                   9:04 
   26   148 Chris Paul                  Melitta                                       9:07 
   27   318 Glenn Krcmaric                                                            9:08 
   28   612 Matt Coe                    Team Yara                                     9:13 
   29   288 Trey Wilson                 Winers and Climbers                           9:15 
   30   199 Tracy Reed                  Breathe Easy Brenda: For Mom, with even mo    9:19 
   31   299 Kevin White                 Doctor's White Organic Health                 9:23 
   32   596 John Osborne                O2Craze                                       9:31 
   33  1018 Thomas Rice                                                               9:38 
   34   502 Mark Wilson                 MicroRam                                      9:46 
   35   144 Jon Maines                  Melitta                                       9:58 
   36   796 Bill Townsend               Tampa Firefighters #754                      10:06 
   37   229 Jesus Melendez              Team Excelsior                               10:10 
   38   880 Paul Wojcik                 Southern Manatee Fire and Rescue             10:16 
   39   125 Carl Miller                 Wells Fargo                                  10:25 
   40   443 Aric Dawson                 Sterling Stairmasters                        10:32 
   41    16 Stephen Kaleda              Foley                                        10:44 
   42   130 Steve Schultz               Wells Fargo                                  11:04 
   43   163 Daniel Binette              Feet of Fury                                 11:12 
   44   335 Leroy Middleton                                                          12:16 
   45   637 Erik Ofelt                  Dee Dreamin'                                 12:17 
   46   680 John Dibias                 JCSE                                         12:29 
   47   875 Rich McGinley               Southern Manatee Fire and Rescue             13:31 
   48     2 Stephen White               Tampa Firefighters #754                      13:39 
   49   897 Michael Porch               East Lake Fire Rescue                        13:49 
   50   877 Peter Saxman                Southern Manatee Fire and Rescue             13:59 
   51   935 John Smith                  SANFORD FD                                   14:13 
   52   878 David Sedgley               Southern Manatee Fire and Rescue             14:43 
   53   597 Michael Squitieri           O2Craze                                      14:48 
   54   860 Anthony Coker               Pasco Fire Rescue                            15:30 
   55   294 Keith White                 Doctor's White Organic Health                15:49 
   56   895 Douglas Stryjewski          East Lake Fire Rescue                        15:54 
   57   826 Darren Hool                 Hillsborough County Firefighters             15:57 
   58    88 Steven Blake                Tampa Adventure Boot Camp                    16:29 
   59   114 Wayne Babst                 Wells Fargo                                  16:40 
   60   888 Michael Loucks              Hernando County Fire Rescue                  17:24 
   61   764 Vaughn Cooper               1 True Alliance                              18:03 
   62   949 Keith Watts                                                              18:52 
   63   945 Juan Atan                                                                19:04 
   64   535 Dave Bomstein                                                            19:27 
   65   889 Michael Rich                Hernando County Fire Rescue                  21:44 
   66   988 Mike Linkins                Polk County Fire Rescue                      23:23 
   67   274 Brian Whidden               USANA Health & Wellness Fight For Air Team   24:13 
   68   138 Ron Harry                   Melitta                                      24:15 
   69   936 Chase Hurst                 Citrus County Sheriff and Fire               25:21 
   70   891 Bill West                   East Lake Fire Rescue                        26:58 
MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1    25 Jerome Napp                 Foley                                         5:37 
    2   256 David Delong                Foley                                         6:50 
    3    26 Ronald Robards              Foley                                         6:59 
    4   549 Julian Zaragoza             LiveSquirrel                                  7:02 
    5    11 Richard Happle              Foley                                         7:25 
    6   784 John Cannon                 Tampa Firefighters #754                       7:36 
    7   330 Rodger Smith                                                              7:40 
    8   320 Doug MacIver                CrossFit BNI                                  7:58 
    9   333 Craig Mathews                                                             8:13 
   10   628 Scott Meckley               Climbin' Gators                               8:16 
   11   839 Newell Branam               Hillsborough County Firefighters              8:17 
   12   224 Thomas Deal                 Team Excelsior                                8:22 
   13   222 Alfonso Belluccia           Team Excelsior                                9:01 
   14   267 Richard Hanisko             Suncoast Striders                             9:02 
   15    65 James Curtis                Swope, Rodante P.A.                           9:23 
   16    95 Andris Bergholcs            Altitude with Attitude                        9:49 
   17    47 Don Nelson                  RobZFitness                                   9:52 
   18   675 Rick Schulz                 Cancer Really Sucks                           9:56 
   19   630 Joel Sussman                Climbin' Gators                              10:38 
   20   727 Michael Masters             Team Bod Squad                               10:41 
   21   626 Robert Pruneau              Climbin' Gators                              10:58 
   22   896 Tom Jamison                 East Lake Fire Rescue                        11:06 
   23   857 Bill Lane                   Pasco Fire Rescue                            11:32 
   24   143 Richard Langner             Melitta                                      12:10 
   25   898 Mark Weinkrantz             East Lake Fire Rescue                        12:19 
   26   380 Brian Lee                   Tampa Dirty Water Gang                       12:40 
   27   871 Bert Carpenter              Southern Manatee Fire and Rescue             13:15 
   28  1017 James Large                                                              13:22 
   29   807 Rich Losek                  West Manatee Fire Rescue                     13:23 
   30   506 Joe Beckers                                                              13:38 
   31   175 Craig Hill                  Dane's Divas                                 13:40 
   32    84 Dale Swope                  Swope, Rodante P.A.                          14:06 
   33   893 James Dalrymple             East Lake Fire Rescue                        15:52 
   34   824 James Gary                  Hillsborough County Firefighters             16:10 
   35   203 Jeffrey Croft               Balloon Hat Crew                             29:45 
   36   894 Joseph Fuller               East Lake Fire Rescue                        43:53 
MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   909 John McNeil                 St. Petersburg Fire & Rescue                 10:15 
    2   121 Stephen Foley               Wells Fargo                                  12:30 
    3    59 Jim Simms                   RobZFitness                                  15:54 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   583 Fritz Elmhorst                                                           10:22 
    2   134 Walter Catala               Melitta                                      14:00 
FEMALE OVERALL CHAMPION
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   757 Dawn Sterns                 FOLEY                                         6:37 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  00 - 17
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   164 Megan Binette               Feet of Fury                                  9:48 
    2   139 Savannah Hernandez          Melitta                                      10:03 
    3    86 Rachel Wilde                Swope, Rodante P.A.                          10:04 
    4    42 Jessica Cruz                RobZFitness                                  10:53 
    5   819 Susanna Singleton           Hillsborough County Firefighters             12:28 
    6   113 Samantha Babst              Wells Fargo                                  12:30 
    7   516 Amanda McBride              CrossFit Tampa Bay                           13:08 
    8   296 Kaasia White                Doctor's White Organic Health                13:42 
    9   298 Kaleigh White               Doctor's White Organic Health                13:49 
   10   815 Kendall Gary                Hillsborough County Firefighters             13:54 
   11    20 Charlton Mayer              Foley                                        16:42 
   12   171 Skye Phipps                 Feet of Fury                                 19:11 
   13   136 Deena Harry                 Melitta                                      21:19 
FEMALE AGE GROUP:  18 - 29
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   496 Christina Suarez Watkins    H.E.A.T.                                      8:09 
    2    74 Ashley Morlote              Swope, Rodante P.A.                           8:23 
    3   526 Jennifer Brokaw             The Bank of Tampa                             8:40 
    4   571 Katie Carey                 Burning Buns for Healthy Lungs                8:41 
    5   238 Nicole Listorti             Tampa Fitness Group                           9:01 
    6   774 Stephanie Lugo                                                            9:08 
    7   705 Britney Crane               Bowenators                                    9:11 
    8   397 Kristi Montone              LungSavers                                    9:13 
    9    64 Danielle Comstock           Swope, Rodante P.A.                           9:17 
   10   610 Allison Vogen               Jeanie's Pennies                              9:22 
   11   650 Elizabeth Moore             Stair Masters                                 9:30 
   12   431 Renee Tylicki               Fit Angels                                    9:33 
   13   722 Amy Riese                                                                 9:36 
   14   373 Caroline Davis              The Yo Adrians                                9:37 
   15   718 Jacintha Anderson           Up, Up, and Away!                             9:37 
   16    61 Cortney Curtis              Swope, Rodante P.A.                           9:43 
   17   316 Megan Webb                  Breath Takers                                 9:44 
   18   700 Renee Boyette               Avatars for Clean Air                         9:48 
   19   313 Gabrielle Soriano           Breath Takers                                 9:50 
   20   325 Aimee Marinelli             Sweet, Strong and Sexy                        9:55 
   21   568 Mary Warren                                                               9:55 
   22   505 Amy Zinna                   YOLO                                          9:59 
   23    78 Amanda Rose                 Swope, Rodante P.A.                          10:01 
   24   322 Breanne Oddo                Sweet, Strong and Sexy                       10:06 
   25   684 Joan Rivera                 JCSE                                         10:07 
   26   310 Amanda Fisherman            Breath Takers                                10:07 
   27   541 Vanessa Brockhouse          LiveSquirrel                                 10:13 
   28   707 Amanda Gale                 Bowenators                                   10:18 
   29   559 Katie Fife                  Dru Fitness                                  10:22 
   30   709 Brittany Johnson            Bowenators                                   10:22 
   31   602 Amy Utt                     Jeanie's Pennies                             10:24 
   32   246 Ashley Thompson             Warriors                                     10:28 
   33   289 Brittany Putney             Party Rockers                                10:33 
   34   677 Sylvia Lester               JCSE                                         10:33 
   35   623 Aubrey Lovell               HPWA                                         10:36 
   36   736 Kristen Jefferis            Captain Crunch and The Cereal Killers        10:39 
   37   281 Monica Lee                  ACTION ATHLETICS                             10:45 
   38   450 Molly Moore                 Sterling Stairmasters                        10:49 
   39   644 Jocelyn Congdon             Buns-O-Steel                                 10:50 
   40   350 Tiffany McElheran           BushRoss Flight Club                         10:52 
   41   586 Sasha Townsend              Harbour Island Athletic Club & Spa           11:00 
   42   399 Stephanie Brown             Rx Masters                                   11:00 
   43   418 Rebekah Reidy               Fit Angels                                   11:01 
   44   519 Nada Todic                  CrossFit Tampa Bay                           11:04 
   45   475 Erika Washburn              Stairwell Ninja's                            11:06 
   46   643 Samantha Cawthon            Buns-O-Steel                                 11:09 
   47   344 Heather Leek                Advance Climbers                             11:11 
   48   735 Deanna Ward                 Captain Crunch and The Cereal Killers        11:16 
   49   654 Jessica Russell                                                          11:19 
   50   710 Ashley Stakemiller          Deese Scrubs                                 11:20 
   51   531 Kelsey Vadelund             The Bank of Tampa                            11:21 
   52   745 Sarah Porter                Blackfish                                    11:24 
   53   400 Courtney Roberts            Rx Masters                                   11:25 
   54   791 Stacy Mauch                 Tampa Firefighters #754                      11:27 
   55   585 Michelle Nicosia            Harbour Island Athletic Club & Spa           11:52 
   56   956 Kaylee Page                 Palm Harbor Fire Rescue                      11:54 
   57    69 Lorena Jaramillo            Swope, Rodante P.A.                          11:55 
   58   398 April Semeniuk              Rx Masters                                   11:55 
   59   309 Alison Domino               Breath Takers                                11:55 
   60   534 Ying Yang                   The Bank of Tampa                            11:57 
   61   607 Lisa Polk                   Jeanie's Pennies                             12:04 
   62   572 Jennilee Black              Burning Buns for Healthy Lungs               12:06 
   63   551 Jackie Poliseo              CommGeniX / MedXcel                          12:11 
   64   646 Chelsea Herring             Buns-O-Steel                                 12:12 
   65   315 Kat Vicc                    Breath Takers                                12:20 
   66   682 Valerie Hoskins             JCSE                                         12:22 
   67   794 Kirstin Schmitt             Tampa Firefighters #754                      12:23 
   68   192 Rene Whyte                                                               12:26 
   69   720 Janelle Connolly            Up, Up, and Away!                            12:31 
   70   511 Renee Fougere               CrossFit Tampa Bay                           12:34 
   71   530 Cindy Paramadevan           The Bank of Tampa                            12:37 
   72   843 Ashley Emmert               FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              12:39 
   73   741 Sarah Schultz               Kiewit Climbers                              12:47 
   74   678 Moneca Cepeda               JCSE                                         12:52 
   75  1001 Britney Sheehan             Polk County Fire Rescue                      12:52 
   76   146 Alicia Medina               Melitta                                      12:56 
   77   312 Stephanie Morris            Breath Takers                                13:00 
   78   954 Elissa Illustrato           Palm Harbor Fire Rescue                      13:04 
   79   250 Ryan Healy                  Healy's Comets                               13:11 
   80   518 Nicole Schwind              CrossFit Tampa Bay                           13:13 
   81   193 Jenna Owens                                                              13:14 
   82   311 Leeann Lambert              Breath Takers                                13:15 
   83   651 Casey Gamble                Stair Masters                                13:25 
   84    50 Nikki Patel                 RobZFitness                                  13:30 
   85   533 Debbie Viveiros             The Bank of Tampa                            13:31 
   86   569 Carissa Cooley                                                           13:31 
   87   967 Michelle Robinson           Polk County Fire Rescue                      13:36 
   88   393 Courtney Hogan              LungSavers                                   13:36 
   89  1014 Sarah Myhre                                                              13:43 
   90   649 Britten Cleveland                                                        13:48 
   91   160 Amanda Skonecki             42 Reasons                                   14:05 
   92   908 Morgan Flarity              St. Petersburg Fire & Rescue                 14:07 
   93   844 Jennelle Francis            FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              14:10 
   94   404 Honeylet Conlu              Perez Orthodontics                           14:16 
   95   751 Nicole Gronek               O-two                                        14:18 
   96   750 Alyssa Imperatore           O-two                                        14:27 
   97   671 Ashley Anderson             Cancer Really Sucks                          14:30 
   98   952 Ashley Gonnelli             Palm Harbor Fire Rescue                      14:37 
   99   737 Crystal Trentmann           Captain Crunch and The Cereal Killers        14:37 
  100   742 Elizabeth Shows             Blackfish                                    14:43 
  101    79 Marlene Sanchez             Swope, Rodante P.A.                          14:52 
  102   384 Katie Ball                  PEDIATRIC PULMONARY                          14:52 
  103   688 Maily Williams              JCSE                                         14:52 
  104   353 Ashley Jennings             BushRoss Flight Club                         14:56 
  105   658 Jessica McCormick           Team Slartibartfast                          15:10 
  106   453 Nemely Quiroz               Sterling Stairmasters                        15:11 
  107   347 Arizaida Rosa               Advance Climbers                             15:14 
  108   470 Jena Coffie                 Stairwell Ninja's                            15:18 
  109   283 Isabel Toledo               ACTION ATHLETICS                             15:19 
  110   201 Renee Spragg                Breathe Easy Brenda: For Mom, with even mo   15:21 
  111   408 Katie Raible                Vertically Challenged                        15:21 
  112   366 Ashley Johnson              Team JAR                                     15:23 
  113   323 Jacqueline Belfon           Sweet, Strong and Sexy                       15:31 
  114   691 Amber Howe                  Dare2Air                                     15:46 
  115   666 Jessica Howard              Team REJOICE                                 16:11 
  116   576 Alissa Nephew               The Real StairFighters                       16:13 
  117    40 Catherine Caraway           RobZFitness                                  16:33 
  118   410 Paula Tumbaga               Lung Crashers                                16:33 
  119   575 Rachel Martin               The Real StairFighters                       16:38 
  120    58 Minal Shah                  RobZFitness                                  16:45 
  121   755 Corrine Salazar                                                          17:02 
  122    91 Meredith Peterson           Tampa Adventure Boot Camp                    17:14 
  123   916 Brittay Gydosh              St. Petersburg Fire & Rescue                 17:15 
  124   432 Jacquelyn Waara             Fit Angels                                   19:27 
  125   478 Jessica Kelso                                                            19:47 
  126   641 Christina Allen             Team Me!!!                                   21:15 
  127   961 Ashley White                Palm Harbor Fire Rescue                      22:42 
  128   915 Jena Frey                   St. Petersburg Fire & Rescue                 24:26 
  129   394 Valerie Hutchinson          LungSavers                                   30:18 
  130   835 Christine Yule              Hillsborough County Firefighters             32:17 
  131   361 Stefani Cortez              Speedy Turtles                               35:08 
  132   362 Jessica Raposo              Speedy Turtles                               35:48 
  133   242 Jamie Kahns                 Diva Climbers                                43:08 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1    73 Stephanie Miles             Swope, Rodante P.A.                           6:38 
    2   665 Amanda Johnston             Team REJOICE                                  7:00 
    3   668 Kelly Morrison              Team REJOICE                                  7:50 
    4   783 Jennifer Daoud                                                            7:55 
    5   232 Cary Swim                   Team Excelsior                                8:32 
    6    94 Sarah Shellman              Tampa Adventure Boot Camp                     8:47 
    7   337 Susan Glaser                Are We There Yet?                             8:50 
    8   425 Jacqueline May              Fit Angels                                    8:52 
    9   697 Mindy Taylor                Team Rockbottom                               8:56 
   10   625 Shannon Walsh                                                             9:23 
   11   564 Eva Talley                  Dru Fitness                                   9:31 
   12   324 Renee Benson                Sweet, Strong and Sexy                        9:39 
   13   604 Theresa Klingel             Jeanie's Pennies                              9:49 
   14   699 Maria Avatar Sevillano      Avatars for Clean Air                         9:49 
   15    39 Lori Boynton                RobZFitness                                   9:52 
   16   584 Jody Ternus                 Harbour Island Athletic Club & Spa            9:55 
   17   326 Tessa O'Brien               Sweet, Strong and Sexy                        9:56 
   18   546 Jennifer Rakita             LiveSquirrel                                  9:57 
   19   619 Charna Kety                 Stairway to Heaven                           10:02 
   20   631 Nichole Tenderholt          Dee Dreamin'                                 10:04 
   21   685 Myra Rivero                 JCSE                                         10:05 
   22   772 Linda Jimenez                                                            10:06 
   23   743 Melissa Dolce               Blackfish                                    10:09 
   24   539 Jennifer Blevins            LiveSquirrel                                 10:15 
   25   554 Michelle Bass               Dru Fitness                                  10:24 
   26    99 Brooke Loura                Altitude with Attitude                       10:26 
   27   170 Jenny Phipps                Feet of Fury                                 10:28 
   28   563 Jen Moore                   Dru Fitness                                  10:33 
   29   424 Krista Groen                Fit Angels                                   10:35 
   30   195 Nichole Wright              Breathe Easy Brenda: For Mom, with even mo   10:37 
   31   695 Kim Levell                  Team Rockbottom                              10:38 
   32   169 Jennifer Kober              Feet of Fury                                 10:38 
   33   427 Mercy Murphy                Fit Angels                                   10:44 
   34   589 Kerri Considine             Team TK                                      10:49 
   35   681 Elena Gostomski             JCSE                                         10:56 
   36   620 Jenesa Weber                Stairway to Heaven                           10:56 
   37   882 Kirsten Hudas               Hernando County Fire Rescue                  10:57 
   38   728 Caren Carlson               Team Bod Squad                               10:58 
   39   112 Ann Aniakudo                Wells Fargo                                  10:58 
   40   529 Dorina Hart                 The Bank of Tampa                            11:02 
   41   422 Claudia Chavez              Fit Angels                                   11:03 
   42   812 Celia Merritt               Hillsborough County Firefighters             11:05 
   43   172 Megan Ryan                  Feet of Fury                                 11:14 
   44   635 Silvie Heathcock            Dee Dreamin'                                 11:17 
   45   308 Steffenie Crawford          Breath Takers                                11:19 
   46   842 Tiffany Colton              FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              11:24 
   47   378 Cassidy Barrett             Tampa Dirty Water Gang                       11:27 
   48   573 Fran Lee                    Burning Buns for Healthy Lungs               11:28 
   49   813 Katherine Brown             Hillsborough County Firefighters             11:28 
   50   402 Barbara Perez               Perez Orthodontics                           11:30 
   51   552 Mary Reeber                 CommGeniX / MedXcel                          11:31 
   52   472 Tara Presnell               Stairwell Ninja's                            11:33 
   53    76 Candela Rapela-Warren       Swope, Rodante P.A.                          11:43 
   54   611 Dharma Medina               Team Yara                                    11:49 
   55    83 Alli Stevenson              Swope, Rodante P.A.                          11:57 
   56    70 Christy Manikatos           Swope, Rodante P.A.                          11:58 
   57   423 Jennisa Ebert               Fit Angels                                   12:00 
   58   419 Mindy Artze                 Fit Angels                                   12:08 
   59   514 Rhonda Handwerk             CrossFit Tampa Bay                           12:19 
   60   657 Laurie Elbow                                                             12:20 
   61   101 Lydia Moreno                Altitude with Attitude                       12:24 
   62   110 Kris Alderson               Wells Fargo                                  12:26 
   63   501 Najla Nichols               MicroRam                                     12:29 
   64   161 Suzanne Binette             Feet of Fury                                 12:36 
   65   439 Corrie Bradish              Sterling Stairmasters                        12:36 
   66   862 Jennifer Leondike           Pasco Fire Rescue                            12:43 
   67   109 Allison Houghtaling         Wells Fargo                                  12:53 
   68   127 Tuyen Nguyen                Wells Fargo                                  12:57 
   69   465 Christine Mohrfeld          Stairwell Ninja's                            13:01 
   70   865 Rhiannon Rutzen             Pasco Fire Rescue                            13:21 
   71   767 Antoinette Erceg                                                         13:30 
   72   371 Hayley Wilmes               Team JAR                                     13:33 
   73   578 Amy Lafave                  breathless                                   13:40 
   74   387 Sondra Boatman              LungSavers                                   13:43 
   75   778 Shannon Torres                                                           13:45 
   76   156 Vicky Hopper                42 Reasons                                   13:53 
   77   126 Stephanie Miller            Wells Fargo                                  14:03 
   78   149 Valentina Payne             Melitta                                      14:07 
   79   441 Constance Coleman           Sterling Stairmasters                        14:07 
   80   227 Aimee Kennedy               Team Excelsior                               14:17 
   81   883 Hayley Trinque              Hernando County Fire Rescue                  14:30 
   82   417 Michelle Shillingford                                                    14:42 
   83   614 Marisa Moody                Team Yara                                    15:01 
   84   123 Larhonda Jones              Wells Fargo                                  15:04 
   85   970 Elsi Bonilla                Polk County Fire Rescue                      15:07 
   86   409 Christine Powers            Vertically Challenged                        15:14 
   87   996 Kelly Pietrodangelo         Polk County Fire Rescue                      15:17 
   88   108 Jennifer Vargas             We Be CB                                     15:19 
   89   471 Mariza Melton               Stairwell Ninja's                            15:21 
   90   119 Nicole Diblasi              Wells Fargo                                  15:33 
   91   338 Jennifer Hyland             Are We There Yet?                            15:38 
   92   364 Katie Reeves                Team JAR                                     15:51 
   93   412 Kristie Laier               Lung Crashers                                15:59 
   94   473 Christina Sanchez Miller    Stairwell Ninja's                            16:09 
   95   263 Heather Osburn              Tampa Bay Coasties                           16:12 
   96   912 Teresa Bieber-Rehsi         St. Petersburg Fire & Rescue                 16:20 
   97   632 Debbie Cote                 Dee Dreamin'                                 16:20 
   98   260 Sharon Grau                 Tampa Bay Coasties                           16:22 
   99   225 Jeanette Feliciano          Team Excelsior                               16:23 
  100   356 Jennifer Lewis              BushRoss Flight Club                         16:25 
  101   243 Janet Line                  Diva Climbers                                16:29 
  102    92 Shawn Pugh                  Tampa Adventure Boot Camp                    16:34 
  103   752 Gwendolyn Lancaster         1st Step                                     16:58 
  104   721 Katie Perry                 Up, Up, and Away!                            17:15 
  105   663 Erica Ottmann               Team Slartibartfast                          17:36 
  106   152 Evelyn Valladares           Melitta                                      17:41 
  107   122 Jeanette Imai               Wells Fargo                                  17:47 
  108   703 Shannon Reilly                                                           17:51 
  109   147 Suzan Ohle                  Melitta                                      18:10 
  110   890 Megan Gray                  East Lake Fire Rescue                        18:13 
  111   158 Jessica Rimel               42 Reasons                                   18:15 
  112   167 Nicole Hennagir             Feet of Fury                                 18:16 
  113   456 Tamara Smith                Sterling Stairmasters                        18:18 
  114   459 Alanta Tury                 Sterling Stairmasters                        18:25 
  115   255 Rainie Kochs                                                             19:00 
  116   536 Dawn Bomstein                                                            19:22 
  117   369 Kathryn Reeves              Team JAR                                     19:42 
  118   674 Claudia Pacheco             Cancer Really Sucks                          20:18 
  119   411 E'Van Jesse                 Lung Crashers                                21:26 
  120   934 Andrea Herman               Indian Rocks Volunteer Firemen's Associati   26:51 
  121     9 Allison Foley               Foley                                        29:30 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   555 Gail Campos                 Dru Fitness                                   8:16 
    2   537 Jennifer Molina Dunleavy    LiveSquirrel                                  8:23 
    3   286 Shelley Eggleston           Winers and Climbers                           8:33 
    4   669 Shawn Woodworth             Team REJOICE                                  8:40 
    5   601 Myrna Starr                 happy steppers                                8:58 
    6   244 Eloisa Titcomb              Diva Climbers                                 8:59 
    7   182 Tera Hayes                  Sassy Girls                                   9:14 
    8   545 Alicia Lovelace             LiveSquirrel                                  9:16 
    9   226 Kimberly Howery             Team Excelsior                                9:20 
   10    15 Susan Johnson-Velez         Foley                                         9:21 
   11   594 Lisa Marie Korson           O2Craze                                       9:24 
   12   509 Laurie Bristol              CrossFit Tampa Bay                            9:29 
   13   499 Maryann Cannavina           MicroRam                                      9:37 
   14   544 Suzie Kukas                 LiveSquirrel                                  9:38 
   15    12 Elizabeth Hardin            Foley                                         9:41 
   16   714 Sandra Miller                                                             9:42 
   17    17 Liz Kieffer                 Foley                                         9:46 
   18   228 Maria Khan                  Team Excelsior                                9:48 
   19   177 Kim Swartz                  Dane's Divas                                  9:49 
   20   159 Cherlyne Rouse              42 Reasons                                    9:58 
   21   430 Suzanne Scully              Fit Angels                                   10:01 
   22   438 Lori Raffaelli              Sterling Stairmasters                        10:02 
   23   272 Andrea Bogle                USANA Health & Wellness Fight For Air Team   10:08 
   24   166 Angela Gould                Feet of Fury                                 10:17 
   25   613 Denise Jones                Team Yara                                    10:18 
   26   497 Michelle Wood               H.E.A.T.                                     10:26 
   27   759 Tammy Castagno              Castagno1                                    10:26 
   28   840 Kim Lambert                 Hillsborough County Firefighters             10:30 
   29   319 Angie Maciver               CrossFit BNI                                 10:31 
   30   762 Michelle Sykes              Castagno1                                    10:31 
   31   730 Carolyn Yovan               Team Bod Squad                               10:33 
   32   334 Deedee Turner                                                            10:44 
   33   381 Kimberly Collins                                                         10:49 
   34   838 Christine Branam            Hillsborough County Firefighters             10:49 
   35   618 Kimberley Evans             Stairway to Heaven                           10:51 
   36    44 Robin Garrison              RobZFitness                                  10:54 
   37   565 June Wilson                 Dru Fitness                                  10:56 
   38   141 Tracy Joyce                 Melitta                                      11:00 
   39     7 Michelle Egg                Foley                                        11:03 
   40    53 Athena Reed                 RobZFitness                                  11:14 
   41   775 Anna Kate Mackle                                                         11:17 
   42   768 Susan Finch                                                              11:20 
   43   698 Robin Tramontana            Team Rockbottom                              11:23 
   44   498 Christine Deferrari         MicroRam                                     11:27 
   45    41 Maren Cohen                 RobZFitness                                  11:31 
   46   444 Karen Erdelac               Sterling Stairmasters                        11:38 
   47   715 Donna Corwin-Schwar                                                      11:54 
   48   717 Jill Lynch                                                               12:04 
   49   524 Michele Pryor               The Bank of Tampa                            12:07 
   50   386 Kim Poore                   PEDIATRIC PULMONARY                          12:08 
   51   174 Michelle Henderson          Dane's Divas                                 12:12 
   52   951 Maria Couto                 Palm Harbor Fire Rescue                      12:23 
   53   847 Trish Pallazola             FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              12:35 
   54   633 Debbie Cunning              Dee Dreamin'                                 12:37 
   55   428 Jodi Perry                  Fit Angels                                   12:43 
   56   145 Maruja Maines               Melitta                                      12:50 
   57   738 Lyn Parkinson               Kiewit Climbers                              12:54 
   58   488 Dawn Cecil                                                               13:01 
   59   345 Denise Ayala                Advance Climbers                             13:16 
   60   230 Linda Porter                Team Excelsior                               13:16 
   61    19 Aileen Mayer                Foley                                        13:25 
   62    77 Angela Rodante              Swope, Rodante P.A.                          13:26 
   63   504 Tina McGrath                                                             13:32 
   64   173 Cheryl Ryder                Dane's Divas                                 13:38 
   65   579 Jennifer Cox                breathless                                   13:48 
   66   178 Tabetha Swartz              Dane's Divas                                 13:49 
   67   223 Kiki Dahlke                 Team Excelsior                               14:00 
   68   445 Flor Fairbanks              Sterling Stairmasters                        14:07 
   69   606 Michele Phillips            Jeanie's Pennies                             14:13 
   70   464 Cindy Haynes                FOLEY                                        14:19 
   71   830 Antonia Singleton           Hillsborough County Firefighters             14:24 
   72   240 Terri Taylor                Diva Climbers                                14:40 
   73   129 Catherine Scharr            Wells Fargo                                  14:44 
   74    80 Krista Seoane               Swope, Rodante P.A.                          14:46 
   75   385 Stasia Lehmann              PEDIATRIC PULMONARY                          15:05 
   76   746 Caroline Scogna             Blackfish                                    15:06 
   77   151 Sharon Schuster             Melitta                                      15:08 
   78   382 Rhonda Crandall             PEDIATRIC PULMONARY                          15:12 
   79    24 Bridget Morello             Foley                                        15:20 
   80   368 Joley Mastanduno            Team JAR                                     15:38 
   81    96 Shelley Bergholcs           Altitude with Attitude                       15:41 
   82   795 Danielle Spradlin           Tampa Firefighters #754                      16:18 
   83   415 Heather Sebourn             Lung Crashers                                16:22 
   84   457 Suzanne Stone               Sterling Stairmasters                        16:28 
   85   600 Yvonne Hobot                happy steppers                               16:37 
   86   314 Kelly Thorson               Breath Takers                                16:46 
   87   636 Elaine Miller               Dee Dreamin'                                 16:56 
   88   329 Jeanne Smith                                                             17:22 
   89   941 Elisa Hurst                 Citrus County Sheriff and Fire               18:12 
   90   442 Julie Crose                 Sterling Stairmasters                        20:08 
   91   856 Karen Bates                 Pasco Fire Rescue                            20:53 
   92   118 Michelle Dempsey            Wells Fargo                                  21:25 
   93   241 Patricia Arida              Diva Climbers                                21:51 
   94   184 Traci Charlton              Just Breathe                                 21:59 
   95   295 Kaaron White                Doctor's White Organic Health                22:11 
   96   854 Louise Wilson               FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY              22:30 
   97   690 Ramona Gill                 Dare2Air                                     23:06 
   98    90 Dawnne Karsky               Tampa Adventure Boot Camp                    24:07 
   99   892 Charlene West               East Lake Fire Rescue                        27:05 
  100   135 Kerri Costa                 Melitta                                      29:24 
  101   771 Angelica Jimenez                                                         34:52 
  102   655 Deb Reedy                                                                36:20 
  103   157 Nancy Kline                 42 Reasons                                   52:09 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   495 Mary Parrett                H.E.A.T.                                      7:40 
    2   494 Carrie Miles                H.E.A.T.                                      8:32 
    3   693 Amy Beckenstein             Team Rockbottom                               8:44 
    4   436 Lori Fitzpatrick                                                          8:57 
    5   248 Laura Healy                 Healy's Comets                                9:00 
    6   615 Pattie Hus                  Stairway to Heaven                            9:14 
    7   634 Alicja Griffin              Dee Dreamin'                                  9:14 
    8   491 Sheri Hirschberg            H.E.A.T.                                      9:16 
    9     3 Lisa Jamison                Foley                                         9:17 
   10   591 Teresa Oberst               Team TK                                       9:26 
   11   142 Laurie Langner              Melitta                                       9:29 
   12   153 Susan Zapata                Melitta                                       9:44 
   13   455 Kimberly Salisbury          Sterling Stairmasters                         9:59 
   14   181 Debra Cotton                Sassy Girls                                  10:02 
   15   440 Kim Cislo                   Sterling Stairmasters                        10:25 
   16   953 Kathy Henkel                Palm Harbor Fire Rescue                      10:44 
   17   251 Kath Delorme                Buddies For Life                             10:52 
   18   713 Lori Meyer                                                               10:56 
   19   553 Dru Cooney                  Dru Fitness                                  11:06 
   20   377 Barbara Graves              Tampa Dirty Water Gang                       11:10 
   21   458 Donna Tancreti              Sterling Stairmasters                        11:38 
   22   202 Jill Fenzau                 Balloon Hat Crew                             11:43 
   23   696 Catherine Schwartz          Team Rockbottom                              11:45 
   24   687 Rose Waller                 JCSE                                         11:52 
   25   264 Eileen Boyle                Suncoast Striders                            11:55 
   26   360 Judith Cortez               Speedy Turtles                               12:42 
   27    93 Kathryn Salgado             Tampa Adventure Boot Camp                    12:47 
   28    32 Susan Weeks                 Foley                                        12:58 
   29   266 Regina Crutcher             Suncoast Striders                            13:11 
   30   277 Robin Pritchard                                                          13:13 
   31   268 Arndrea Laporte             Suncoast Striders                            13:30 
   32   254 Dee West                    Buddies For Life                             13:33 
   33   106 Mary Anne Quigley           We Be CB                                     13:59 
   34   328 Anne Smith                  Foley                                        14:11 
   35   183 Patti Phillips              Sassy Girls                                  14:30 
   36    55 Kathi Scanlon               RobZFitness                                  14:32 
   37    28 Cheryl Salgado              Foley                                        14:36 
   38   753 Jermin Thompson             1st Step                                     15:01 
   39   528 Sam Goodyear                The Bank of Tampa                            15:01 
   40   352 Teri Concotelli             BushRoss Flight Club                         15:05 
   41    27 Carolyn Roberts             Foley                                        15:21 
   42   769 Deborah Gunnlaugsson                                                     15:21 
   43   818 Rhonda Nissen               Hillsborough County Firefighters             15:36 
   44   128 Lynn Sams                   Wells Fargo                                  15:45 
   45   115 Susanne Birmingham          Wells Fargo                                  15:58 
   46   561 Alaine Gentner              Dru Fitness                                  16:20 
   47   379 Jean Buckholz               Tampa Dirty Water Gang                       16:42 
   48   269 Stephanie Morganti          Suncoast Striders                            17:30 
   49   462 Marion Kelso                                                             17:41 
   50   758 Lisa Taylor                 FOLEY                                        18:37 
   51   103 Wanda Roldan                Altitude with Attitude                       19:19 
   52   179 Linda Switzer               Dane's Divas                                 19:26 
   53   176 Mary Scott                  Dane's Divas                                 19:33 
   54   317 Rachel Aguirre                                                           19:40 
   55   451 Deborah Ogoley              Sterling Stairmasters                        20:07 
   56   100 Josephine Maturo            Altitude with Attitude                       21:02 
   57   137 Mervat Harry                Melitta                                      21:11 
   58   692 Josie Truett                Dare2Air                                     23:13 
   59   689 Christina Guebert           Dare2Air                                     23:21 
   60    21 Christina Mayer             Foley                                        29:24 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1   327 Theresa Simpson             Sweet, Strong and Sexy                       10:55 
    2   608 Suzanne Rannie              Jeanie's Pennies                             11:56 
    3   180 Joyce Baione                Sassy Girls                                  12:26 
    4   270 Carol Pressman              Suncoast Striders                            13:17 
    5   770 Judy Heidenreich                                                         15:40 
    6   372 Sheila Fite                                                              16:27 
    7     6 Kay Dyal                    Foley                                        17:12 
    8   265 Rosalind Corbo              Suncoast Striders                            17:42 
    9   204 Nancy Croft                 Balloon Hat Crew                             18:06 
   10   599 Alice Bombard               happy steppers                               19:58 
   11   205 Angie Santillo              Balloon Hat Crew                             24:54 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Team Name                                  Time    
===== ===== =========================== ========================================== ======= 
    1    18 Joan Lochridge              Foley                                        17:28 
FIREFIGHTERS in full NFPA structural fire fighting gear
Place No.   Name                        Team Name                                          Time    
===== ===== =========================== ================================================== ======= 
    1   784 John Cannon                 Tampa Firefighters #754                               7:36 
    2   790 Matthew Jefferson           Tampa Firefighters #754                               8:33 
    3   786 Brian Cleary                Tampa Firefighters #754                               8:52 
    4     1 Chris Auf Dem Kampe         Tampa Firefighters #754                               9:03 
    5   867 Chuck Moonen                Southern Manatee Fire and Rescue                      9:04 
    6   800 Joshua Dillard              West Manatee Fire Rescue                              9:45 
    7   789 Tim Gray                    Tampa Firefighters #754                               9:49 
    8   855 Ash Dickinson               Pasco Fire Rescue                                    10:07 
    9   876 Adam Perry                  Southern Manatee Fire and Rescue                     10:14 
   10   946 Chris Roberts                                                                    10:15 
   11   880 Paul Wojcik                 Southern Manatee Fire and Rescue                     10:16 
   12   810 Tim Pierce                  West Manatee Fire Rescue                             10:26 
   13   833 Jared Warren                Hillsborough County Firefighters                     10:36 
   14   787 Jody Conn                   Tampa Firefighters #754                              10:48 
   15   812 Celia Merritt               Hillsborough County Firefighters                     11:05 
   16   896 Tom Jamison                 East Lake Fire Rescue                                11:06 
   17   933 Christopher Verkuilen       Indian Rocks Volunteer Firemen's Association         11:11 
   18   791 Stacy Mauch                 Tampa Firefighters #754                              11:27 
   19   792 George Nelson               Tampa Firefighters #754                              11:29 
   20   904 Matthew Cox                 Lakeland Fire Rescue                                 11:48 
   21   944 David C Stevens             Citrus County Sheriff and Fire                       11:50 
   22   801 Wayne Faulkner              West Manatee Fire Rescue                             12:12 
   23   898 Mark Weinkrantz             East Lake Fire Rescue                                12:19 
   24   811 Kyle Warren                 West Manatee Fire Rescue                             12:21 
   25   886 Bret Hudas                  Hernando County Fire Rescue                          12:22 
   26   794 Kirstin Schmitt             Tampa Firefighters #754                              12:23 
   27   862 Jennifer Leondike           Pasco Fire Rescue                                    12:43 
   28  1001 Britney Sheehan             Polk County Fire Rescue                              12:52 
   29   873 Matthew Garcia              Southern Manatee Fire and Rescue                     12:59 
   30  1003 Paul Snider                 Polk County Fire Rescue                              13:06 
   31   948 Quentin Sampson                                                                  13:10 
   32   852 Jonathan Segrete            FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                      13:11 
   33   871 Bert Carpenter              Southern Manatee Fire and Rescue                     13:15 
   34   865 Rhiannon Rutzen             Pasco Fire Rescue                                    13:21 
   35   807 Rich Losek                  West Manatee Fire Rescue                             13:23 
   36   788 Tyler Dunn                  Tampa Firefighters #754                              13:25 
   37   875 Rich McGinley               Southern Manatee Fire and Rescue                     13:31 
   38     2 Stephen White               Tampa Firefighters #754                              13:39 
   39   874 Johnathan Maltby            Southern Manatee Fire and Rescue                     13:46 
   40   872 Robert Davis                Southern Manatee Fire and Rescue                     13:47 
   41   870 Daniel Burton               Southern Manatee Fire and Rescue                     13:58 
   42   877 Peter Saxman                Southern Manatee Fire and Rescue                     13:59 
   43   914 Buddy Feinberg              St. Petersburg Fire & Rescue                         14:01 
   44   908 Morgan Flarity              St. Petersburg Fire & Rescue                         14:07 
   45   884 Raul Cruz                   Hernando County Fire Rescue                          14:09 
   46   935 John Smith                  SANFORD FD                                           14:13 
   47   940 Daniel Freire               Citrus County Sheriff and Fire                       14:16 
   48   906 Joshua Rummler              Lakeland Fire Rescue                                 14:16 
   49   830 Antonia Singleton           Hillsborough County Firefighters                     14:24 
   50   793 Ronald Sayegh               Tampa Firefighters #754                              14:24 
   51   939 Nick Faso                   Citrus County Sheriff and Fire                       14:42 
   52   878 David Sedgley               Southern Manatee Fire and Rescue                     14:43 
   53   907 Chris Whitney               Lakeland Fire Rescue                                 14:51 
   54   434 Michael Fernandez           Team Macdill                                         14:52 
   55   435 Paul Dodds                  Team Macdill                                         15:06 
   56   970 Elsi Bonilla                Polk County Fire Rescue                              15:07 
   57   996 Kelly Pietrodangelo         Polk County Fire Rescue                              15:17 
   58   962 Nicholas Blair              Polk County Fire Rescue                              15:26 
   59   860 Anthony Coker               Pasco Fire Rescue                                    15:30 
   60   797 Jorden McPherson            West Manatee Fire Rescue                             15:36 
   61   893 James Dalrymple             East Lake Fire Rescue                                15:52 
   62   895 Douglas Stryjewski          East Lake Fire Rescue                                15:54 
   63   826 Darren Hool                 Hillsborough County Firefighters                     15:57 
   64   831 James Sucarichi             Hillsborough County Firefighters                     16:03 
   65   885 Thomas Ellingson            Hernando County Fire Rescue                          16:06 
   66   824 James Gary                  Hillsborough County Firefighters                     16:10 
   67   795 Danielle Spradlin           Tampa Firefighters #754                              16:18 
   68   912 Teresa Bieber-Rehsi         St. Petersburg Fire & Rescue                         16:20 
   69   822 Eric Deskin                 Hillsborough County Firefighters                     16:28 
   70   834 Daniel Wycka                Hillsborough County Firefighters                     16:33 
   71   917 David McNeil                St. Petersburg Fire & Rescue                         16:40 
   72   853 Jeff Turcsanyi              FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                      16:46 
   73  1000 David Seeright              Polk County Fire Rescue                              16:48 
   74   804 Spencer Holleran            West Manatee Fire Rescue                             16:53 
   75  1006 Jason Villeneuve            Polk County Fire Rescue                              17:10 
   76   863 Jesus Martinez              Pasco Fire Rescue                                    17:10 
   77   859 Robert Bates                Pasco Fire Rescue                                    17:14 
   78   916 Brittay Gydosh              St. Petersburg Fire & Rescue                         17:15 
   79   998 Jamey Pynes                 Polk County Fire Rescue                              17:23 
   80   888 Michael Loucks              Hernando County Fire Rescue                          17:24 
   81   999 Anthony Robinson            Polk County Fire Rescue                              17:52 
   82   983 Eric Johnson                Polk County Fire Rescue                              18:01 
   83   943 Keith Long                  Citrus County Sheriff and Fire                       18:06 
   84   941 Elisa Hurst                 Citrus County Sheriff and Fire                       18:12 
   85   938 Greg Ellis                  Citrus County Sheriff and Fire                       18:13 
   86   890 Megan Gray                  East Lake Fire Rescue                                18:13 
   87   979 Clinton Green               Polk County Fire Rescue                              18:34 
   88   973 Ryan Corbett                Polk County Fire Rescue                              18:42 
   89   881 Ryan Trinque                Hernando County Fire Rescue                          18:52 
   90   905 John Fezy                   Lakeland Fire Rescue                                 19:02 
   91   945 Juan Atan                                                                        19:04 
   92   960 Andrew Bittner              Palm Harbor Fire Rescue                              19:40 
   93   823 Taylor Garrett              Hillsborough County Firefighters                     19:55 
   94   950 Bill Gonnelli               Palm Harbor Fire Rescue                              20:21 
   95  1004 Josh Tanner                 Polk County Fire Rescue                              20:33 
   96   825 Brody Hagin                 Hillsborough County Firefighters                     21:24 
   97   889 Michael Rich                Hernando County Fire Rescue                          21:44 
   98   866 Larry Whitten               Pasco Fire Rescue                                    22:03 
   99   854 Louise Wilson               FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                      22:30 
  100   900 Nathan Powell               Firefighters of Plant City                           22:39 
  101   899 Dustin Hill                 Firefighters of Plant City                           22:40 
  102   961 Ashley White                Palm Harbor Fire Rescue                              22:42 
  103   829 Marshall Nelson             Hillsborough County Firefighters                     22:54 
  104   932 Jason Lewis                 Indian Rocks Volunteer Firemen's Association         23:01 
  105   922 Ian Womack                  St. Petersburg Fire & Rescue                         23:21 
  106   988 Mike Linkins                Polk County Fire Rescue                              23:23 
  107   977 Andrew Gordon               Polk County Fire Rescue                              23:37 
  108   848 Banks Colton                FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                      24:05 
  109   915 Jena Frey                   St. Petersburg Fire & Rescue                         24:26 
  110   849 George Hill                 FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                      25:09 
  111   936 Chase Hurst                 Citrus County Sheriff and Fire                       25:21 
  112  1005 Charlie True                Polk County Fire Rescue                              25:28 
  113   832 Luis Villegas               Hillsborough County Firefighters                     25:36 
  114   864 Beesan Mustafa              Pasco Fire Rescue                                    26:00 
  115   828 Carl Molisani               Hillsborough County Firefighters                     27:23 
  116   821 Matthew Cooley              Hillsborough County Firefighters                     27:23 
  117   858 Shaun Allen                 Pasco Fire Rescue                                    28:08 
  118   835 Christine Yule              Hillsborough County Firefighters                     32:17 
  119   850 Edward Robertson            FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                            
                                                                      Page 1

Number of records: 50 
Fight for Air Climb Tampa 2012
American Lung Association
42 Story Building Run Up
Saturday, March 24, 2012
Tampa, FL at Bank of America
Event Director: Danielle Cohen
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com  
Questions: ryanc1223@gmail.com
TEAM RESULTS
  1.   18:18 Foley                                             (   6:06)
============================================================
  1     5:37     25 Jerome       Napp               54 M Foley                                              
  2     6:04     14 Andre        Hudson             40 M Foley                                              
  3     6:37    757 Dawn         Sterns             40 F FOLEY                                              
  2.   20:19 Beat Bob's Girlfriend                             (   6:47)
============================================================
  1     6:36    211 Jay          Hamilton           35 M Beat Bob's Girlfriend                              
  2     6:42    207 A.J.         Blackstone         26 M Beat Bob's Girlfriend                              
  3     7:01    210 Michael      Gates              31 M Beat Bob's Girlfriend                              
  3.   21:03 Swope, Rodante P.A.                               (   7:01)
============================================================
  1     6:30     67 Mark         Gochenour          37 M Swope, Rodante P.A.                                
  2     6:38     73 Stephanie    Miles              31 F Swope, Rodante P.A.                                
  3     7:55     71 Marc         Matthews           34 M Swope, Rodante P.A.                                
  4.   21:09 LiveSquirrel                                      (   7:03)
============================================================
  1     5:44    548 Justin       Waring             29 M LiveSquirrel                                       
  2     7:02    549 Julian       Zaragoza           55 M LiveSquirrel                                       
  3     8:23    537 Jennifer     Molina Dunleavy    40 F LiveSquirrel                                       
  5.   21:36 Jeanie's Pennies                                  (   7:12)
============================================================
  1     5:55    603 Ryan         Hultstrand         23 M Jeanie's Pennies                                   
  2     7:32    605 Matt         Mathison           31 M Jeanie's Pennies                                   
  3     8:09    609 Joshua       Redman             26 M Jeanie's Pennies                                   
  6.   22:20 Team REJOICE                                      (   7:27)
============================================================
  1     7:00    665 Amanda       Johnston           35 F Team REJOICE                                       
  2     7:30    667 Richard      Johnston           31 M Team REJOICE                                       
  3     7:50    668 Kelly        Morrison           33 F Team REJOICE                                       
  7.   22:34 RobZFitness                                       (   7:32)
============================================================
  1     6:57     37 Josh         Alvarez            20 M RobZFitness                                        
  2     7:39     45 Taylor       Green              27 M RobZFitness                                        
  3     7:58     33 Rob          Zulkoski           44 M RobZFitness                                        
  8.   23:10 Team Excelsior                                    (   7:44)
============================================================
  1     6:16    221 Keith        Malcuit            49 M Team Excelsior                                     
  2     8:22    224 Thomas       Deal               56 M Team Excelsior                                     
  3     8:32    232 Cary         Swim               33 F Team Excelsior                                     
  9.   23:15 Hillsborough County Firefighters                  (   7:45)
============================================================
  1     6:29    816 Lucas        Lomax              34 M Hillsborough County Firefighters                   
  2     8:17    839 Newell       Branam             55 M Hillsborough County Firefighters                   
  3     8:29    817 Susan        McGowan            44 M Hillsborough County Firefighters                   
 10.   23:37 H.E.A.T.                                          (   7:53)
============================================================
  1     7:40    495 Mary         Parrett            56 F H.E.A.T.                                           
  2     7:48    490 Mike         Goodrich           30 M H.E.A.T.                                           
  3     8:09    496 Christina    Suarez Watkins     28 F H.E.A.T.                                           
 11.   24:02 Melitta                                           (   8:01)
============================================================
  1     6:09    140 Bob          Joyce              46 M Melitta                                            
  2     8:46    150 Dale         Purcell            36 M Melitta                                            
  3     9:07    148 Chris        Paul               46 M Melitta                                            
 12.   24:03 Winers and Climbers                               (   8:01)
============================================================
  1     7:34    287 David        Felton             47 M Winers and Climbers                                
  2     7:56    285 Harold       Quinn              39 M Winers and Climbers                                
  3     8:33    286 Shelley      Eggleston          47 F Winers and Climbers                                
 13.   24:54 Tampa Fitness Group                               (   8:18)
============================================================
  1     8:14    234 Robert       Benfield           44 M Tampa Fitness Group                                
  2     8:19    239 Corey        McHugh             32 M Tampa Fitness Group                                
  3     8:21    233 Steven       Nava               26 M Tampa Fitness Group                                
 14.   25:46 CrossFit Tampa Bay                                (   8:36)
============================================================
  1     7:12    512 Scott        Giambrone          23 M CrossFit Tampa Bay                                 
  2     9:05    510 David        Creighton          24 M CrossFit Tampa Bay                                 
  3     9:29    509 Laurie       Bristol            49 F CrossFit Tampa Bay                                 
 15.   26:02 Dru Fitness                                       (   8:41)
============================================================
  1     8:15    560 Ryan         Fife               23 M Dru Fitness                                        
  2     8:16    555 Gail         Campos             43 F Dru Fitness                                        
  3     9:31    564 Eva          Talley             37 F Dru Fitness                                        
 16.   26:12 BushRoss Flight Club                              (   8:44)
============================================================
  1     7:06    354 Benjamin     Jilek              36 M BushRoss Flight Club                               
  2     8:14    351 Jolyon       Acosta             36 M BushRoss Flight Club                               
  3    10:52    350 Tiffany      McElheran          28 F BushRoss Flight Club                               
 17.   26:15 MicroRam                                          (   8:45)
============================================================
  1     6:52    500 Mike         Crump              41 M MicroRam                                           
  2     9:37    499 Maryann      Cannavina          44 F MicroRam                                           
  3     9:46    502 Mark         Wilson             44 M MicroRam                                           
 18.   26:32 Cancer Really Sucks                               (   8:51)
============================================================
  1     8:39    672 Joshua       Martin             27 M Cancer Really Sucks                                
  2     8:56    673 Vince        Mele               31 M Cancer Really Sucks                                
  3     8:57    676 Derek        Waters             27 M Cancer Really Sucks                                
 19.   26:53 ACTION ATHLETICS                                  (   8:58)
============================================================
  1     7:13    278 Cj           Clearwater         32 M ACTION ATHLETICS                                   
  2     8:55    282 Scott        Price              36 M ACTION ATHLETICS                                   
  3    10:45    281 Monica       Lee                28 F ACTION ATHLETICS                                   
 20.   26:58 Bowenators                                        (   9:00)
============================================================
  1     8:27    706 Allan        Crane              28 M Bowenators                                         
  2     9:11    705 Britney      Crane              26 F Bowenators                                         
  3     9:20    708 Dan          Gale               27 M Bowenators                                         
 21.   27:02 Altitude with Attitude                            (   9:01)
============================================================
  1     7:56    105 Eric         Woodward           35 M Altitude with Attitude                             
  2     9:17    102 Michael      Redden             33 M Altitude with Attitude                             
  3     9:49     95 Andris       Bergholcs          54 M Altitude with Attitude                             
 22.   27:38 Climbin' Gators                                   (   9:13)
============================================================
  1     8:16    628 Scott        Meckley            50 M Climbin' Gators                                    
  2     8:44    627 Tj           Bresnahan          34 M Climbin' Gators                                    
  3    10:38    630 Joel         Sussman            57 M Climbin' Gators                                    
 23.   28:18 Team Rockbottom                                   (   9:26)
============================================================
  1     8:44    693 Amy          Beckenstein        51 F Team Rockbottom                                    
  2     8:56    697 Mindy        Taylor             33 F Team Rockbottom                                    
  3    10:38    695 Kim          Levell             38 F Team Rockbottom                                    
 24.   28:26 Fit Angels                                        (   9:29)
============================================================
  1     8:52    425 Jacqueline   May                30 F Fit Angels                                         
  2     9:33    431 Renee        Tylicki            29 F Fit Angels                                         
  3    10:01    430 Suzanne      Scully             44 F Fit Angels                                         
 25.   28:32 Sterling Stairmasters                             (   9:31)
============================================================
  1     8:31    446 Steve        Hall               47 M Sterling Stairmasters                              
  2     9:59    455 Kimberly     Salisbury          50 F Sterling Stairmasters                              
  3    10:02    438 Lori         Raffaelli          48 F Sterling Stairmasters                              
 26.   28:51 Stairwell Ninja's                                 (   9:37)
============================================================
  1     7:10    474 Phillip      Schuster           42 M Stairwell Ninja's                                  
  2    10:35    469 Timur        Aydin              24 M Stairwell Ninja's                                  
  3    11:06    475 Erika        Washburn           27 F Stairwell Ninja's                                  
 27.   29:26 LungSavers                                        (   9:49)
============================================================
  1     8:54    390 Dana         Boatman            42 M LungSavers                                         
  2     9:13    397 Kristi       Montone            24 F LungSavers                                         
  3    11:19    389 Bruce        Boatman            12 M LungSavers                                         
 28.   29:30 Sweet, Strong and Sexy                            (   9:50)
============================================================
  1     9:39    324 Renee        Benson             39 F Sweet, Strong and Sexy                             
  2     9:55    325 Aimee        Marinelli          27 F Sweet, Strong and Sexy                             
  3     9:56    326 Tessa        O'Brien            31 F Sweet, Strong and Sexy                             
 29.   29:36 Castagno1                                         (   9:52)
============================================================
  1     8:39    760 Cory         Castagno           23 M Castagno1                                          
  2    10:26    759 Tammy        Castagno           44 F Castagno1                                          
  3    10:31    762 Michelle     Sykes              44 F Castagno1                                          
 30.   29:41 Palm Harbor Fire Rescue                           (   9:54)
============================================================
  1     9:04    959 Ryan         Smith              30 M Palm Harbor Fire Rescue                            
  2     9:53    958 Daniel       Salguero           23 M Palm Harbor Fire Rescue                            
  3    10:44    953 Kathy        Henkel             53 F Palm Harbor Fire Rescue                            
 30.   29:41 Breath Takers                                     (   9:54)
============================================================
  1     9:44    316 Megan        Webb               26 F Breath Takers                                      
  2     9:50    313 Gabrielle    Soriano            24 F Breath Takers                                      
  3    10:07    310 Amanda       Fisherman          28 F Breath Takers                                      
 32.   29:44 Feet of Fury                                      (   9:55)
============================================================
  1     9:39    168 Patrick      Hennagir           12 M Feet of Fury                                       
  2     9:48    164 Megan        Binette            12 F Feet of Fury                                       
  3    10:17    166 Angela       Gould              40 F Feet of Fury                                       
 33.   29:47 Tampa Adventure Boot Camp                         (   9:56)
============================================================
  1     8:13     87 James        Horning            39 M Tampa Adventure Boot Camp                          
  2     8:47     94 Sarah        Shellman           36 F Tampa Adventure Boot Camp                          
  3    12:47     93 Kathryn      Salgado            50 F Tampa Adventure Boot Camp                          
 34.   30:07 Stairway to Heaven                                (  10:03)
============================================================
  1     9:14    615 Pattie       Hus                50 F Stairway to Heaven                                 
  2    10:02    619 Charna       Kety               33 F Stairway to Heaven                                 
  3    10:51    618 Kimberley    Evans              41 F Stairway to Heaven                                 
 35.   30:11 Up, Up, and Away!                                 (  10:04)
============================================================
  1     8:03    719 Chris        Behan              36 M Up, Up, and Away!                                  
  2     9:37    718 Jacintha     Anderson           25 F Up, Up, and Away!                                  
  3    12:31    720 Janelle      Connolly           25 F Up, Up, and Away!                                  
 36.   30:25 Breathe Easy Brenda: For Mom, with even more love!(  10:09)
============================================================
  1     9:19    199 Tracy        Reed               41 M Breathe Easy Brenda: For Mom, with even more love! 
  2    10:29    198 Ian          McPherson          23 M Breathe Easy Brenda: For Mom, with even more love! 
  3    10:37    195 Nichole      Wright             35 F Breathe Easy Brenda: For Mom, with even more love! 
 37.   30:35 Dee Dreamin'                                      (  10:12)
============================================================
  1     9:14    634 Alicja       Griffin            51 F Dee Dreamin'                                       
  2    10:04    631 Nichole      Tenderholt         32 F Dee Dreamin'                                       
  3    11:17    635 Silvie       Heathcock          34 F Dee Dreamin'                                       
 38.   30:45 JCSE                                              (  10:15)
============================================================
  1    10:05    685 Myra         Rivero             33 F JCSE                                               
  2    10:07    684 Joan         Rivera             26 F JCSE                                               
  3    10:33    677 Sylvia       Lester             28 F JCSE                                               
 39.   30:54 Wells Fargo                                       (  10:18)
============================================================
  1     9:31    117 Jack         Dempsey            13 M Wells Fargo                                        
  2    10:25    125 Carl         Miller             44 M Wells Fargo                                        
  3    10:58    112 Ann          Aniakudo           37 F Wells Fargo                                        
 40.   31:02 Team JAR                                          (  10:21)
============================================================
  1     7:25    367 Chris        Loth               33 M Team JAR                                           
  2    10:04    365 Michael      Catrambone         34 M Team JAR                                           
  3    13:33    371 Hayley       Wilmes             32 F Team JAR                                           
 41.   31:03 The Bank of Tampa                                 (  10:21)
============================================================
  1     8:40    526 Jennifer     Brokaw             25 F The Bank of Tampa                                  
  2    11:02    529 Dorina       Hart               30 F The Bank of Tampa                                  
  3    11:21    531 Kelsey       Vadelund           23 F The Bank of Tampa                                  
 42.   31:20 Team Yara                                         (  10:27)
============================================================
  1     9:13    612 Matt         Coe                40 M Team Yara                                          
  2    10:18    613 Denise       Jones              46 F Team Yara                                          
  3    11:49    611 Dharma       Medina             31 F Team Yara                                          
 43.   31:42 Sassy Girls                                       (  10:34)
============================================================
  1     9:14    182 Tera         Hayes              40 F Sassy Girls                                        
  2    10:02    181 Debra        Cotton             52 F Sassy Girls                                        
  3    12:26    180 Joyce        Baione             61 F Sassy Girls                                        
 44.   32:06 Team TK                                           (  10:42)
============================================================
  1     9:26    591 Teresa       Oberst             51 F Team TK                                            
  2    10:49    589 Kerri        Considine          30 F Team TK                                            
  3    11:51    592 Timothy      Roach              29 M Team TK                                            
 45.   32:12 Team Bod Squad                                    (  10:44)
============================================================
  1    10:33    730 Carolyn      Yovan              45 F Team Bod Squad                                     
  2    10:41    727 Michael      Masters            51 M Team Bod Squad                                     
  3    10:58    728 Caren        Carlson            37 F Team Bod Squad                                     
 46.   32:15 Burning Buns for Healthy Lungs                    (  10:45)
============================================================
  1     8:41    571 Katie        Carey              23 F Burning Buns for Healthy Lungs                     
  2    11:28    573 Fran         Lee                34 F Burning Buns for Healthy Lungs                     
  3    12:06    572 Jennilee     Black              24 F Burning Buns for Healthy Lungs                     
 47.   32:26 CommGeniX / MedXcel                               (  10:49)
============================================================
  1     8:44    550 Bill         Conway             44 M CommGeniX / MedXcel                                
  2    11:31    552 Mary         Reeber             35 F CommGeniX / MedXcel                                
  3    12:11    551 Jackie       Poliseo            27 F CommGeniX / MedXcel                                
 48.   32:43 Blackfish                                         (  10:55)
============================================================
  1    10:09    743 Melissa      Dolce              36 F Blackfish                                          
  2    11:10    747 Adam         Tate               26 M Blackfish                                          
  3    11:24    745 Sarah        Porter             22 F Blackfish                                          
 49.   32:47 Harbour Island Athletic Club & Spa                (  10:56)
============================================================
  1     9:55    584 Jody         Ternus             30 F Harbour Island Athletic Club & Spa                 
  2    11:00    586 Sasha        Townsend           23 F Harbour Island Athletic Club & Spa                 
  3    11:52    585 Michelle     Nicosia            23 F Harbour Island Athletic Club & Spa                 
 50.   32:54 Team Slartibartfast                               (  10:58)
============================================================
  1     8:16    664 Jeff         Ottmann            31 M Team Slartibartfast                                
  2    11:14    661 Joseph       McCormick          34 M Team Slartibartfast                                
  3    13:24    662 Micheil      McElvey            28 M Team Slartibartfast                                
 51.   33:02 FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                   (  11:01)
============================================================
  1     9:03    846 Jake         Miller             25 M FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                    
  2    11:24    842 Tiffany      Colton             31 F FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                    
  3    12:35    847 Trish        Pallazola          43 F FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                    
 52.   33:10 1 True Alliance                                   (  11:04)
============================================================
  1    10:52    765 Jason        Martinez           39 M 1 True Alliance                                    
  2    10:57    763 Marlon       Edwards            37 M 1 True Alliance                                    
  3    11:21    766 Jason        Mathurin           36 M 1 True Alliance                                    
 53.   33:15 Polk County Fire Rescue                           (  11:05)
============================================================
  1     9:36    968 Ethan        Ward               11 M Polk County Fire Rescue                            
  2    10:03    965 Anthony      Halstead           16 M Polk County Fire Rescue                            
  3    13:36    967 Michelle     Robinson           28 F Polk County Fire Rescue                            
 54.   33:37 Stair Masters                                     (  11:13)
============================================================
  1     9:30    650 Elizabeth    Moore              27 F Stair Masters                                      
  2    10:42    652 John         McClellan          30 M Stair Masters                                      
  3    13:25    651 Casey        Gamble             28 F Stair Masters                                      
 55.   33:43 O2Craze                                           (  11:15)
============================================================
  1     9:24    594 Lisa Marie   Korson             45 F O2Craze                                            
  2     9:31    596 John         Osborne            45 M O2Craze                                            
  3    14:48    597 Michael      Squitieri          43 M O2Craze                                            
 56.   33:44 Perez Orthodontics                                (  11:15)
============================================================
  1     7:58    405 Chris        Pacio              30 M Perez Orthodontics                                 
  2    11:30    402 Barbara      Perez              30 F Perez Orthodontics                                 
  3    14:16    404 Honeylet     Conlu              29 F Perez Orthodontics                                 
 57.   34:08 Suncoast Striders                                 (  11:23)
============================================================
  1     9:02    267 Richard      Hanisko            55 M Suncoast Striders                                  
  2    11:55    264 Eileen       Boyle              50 F Suncoast Striders                                  
  3    13:11    266 Regina       Crutcher           55 F Suncoast Striders                                  
 58.   34:11 Buns-O-Steel                                      (  11:24)
============================================================
  1    10:50    644 Jocelyn      Congdon            24 F Buns-O-Steel                                       
  2    11:09    643 Samantha     Cawthon            24 F Buns-O-Steel                                       
  3    12:12    646 Chelsea      Herring            25 F Buns-O-Steel                                       
 59.   34:17 happy steppers                                    (  11:26)
============================================================
  1     8:42    598 Evan         Sitar              35 M happy steppers                                     
  2     8:58    601 Myrna        Starr              49 F happy steppers                                     
  3    16:37    600 Yvonne       Hobot              41 F happy steppers                                     
 60.   34:20 Rx Masters                                        (  11:27)
============================================================
  1    11:00    399 Stephanie    Brown              25 F Rx Masters                                         
  2    11:25    400 Courtney     Roberts            23 F Rx Masters                                         
  3    11:55    398 April        Semeniuk           22 F Rx Masters                                         
 61.   35:17 Tampa Dirty Water Gang                            (  11:46)
============================================================
  1    11:10    377 Barbara      Graves             50 F Tampa Dirty Water Gang                             
  2    11:27    378 Cassidy      Barrett            30 F Tampa Dirty Water Gang                             
  3    12:40    380 Brian        Lee                50 M Tampa Dirty Water Gang                             
 62.   35:20 Healy's Comets                                    (  11:47)
============================================================
  1     9:00    248 Laura        Healy              52 F Healy's Comets                                     
  2    13:09    249 Kevin        Healy              19 M Healy's Comets                                     
  3    13:11    250 Ryan         Healy              21 F Healy's Comets                                     
 63.   35:39 Dane's Divas                                      (  11:53)
============================================================
  1     9:49    177 Kim          Swartz             45 F Dane's Divas                                       
  2    12:12    174 Michelle     Henderson          46 F Dane's Divas                                       
  3    13:38    173 Cheryl       Ryder              43 F Dane's Divas                                       
 64.   36:32 Captain Crunch and The Cereal Killers             (  12:11)
============================================================
  1    10:39    736 Kristen      Jefferis           19 F Captain Crunch and The Cereal Killers              
  2    11:16    735 Deanna       Ward               24 F Captain Crunch and The Cereal Killers              
  3    14:37    737 Crystal      Trentmann          24 F Captain Crunch and The Cereal Killers              
 65.   36:54 Doctor's White Organic Health                     (  12:18)
============================================================
  1     9:23    299 Kevin        White              40 M Doctor's White Organic Health                      
  2    13:42    296 Kaasia       White              10 F Doctor's White Organic Health                      
  3    13:49    298 Kaleigh      White              10 F Doctor's White Organic Health                      
 66.   37:05 Are We There Yet?                                 (  12:22)
============================================================
  1     8:50    337 Susan        Glaser             35 F Are We There Yet?                                  
  2    12:37    339 Binh         Vo                 36 M Are We There Yet?                                  
  3    15:38    338 Jennifer     Hyland             37 F Are We There Yet?                                  
 67.   37:56 42 Reasons                                        (  12:39)
============================================================
  1     9:58    159 Cherlyne     Rouse              47 F 42 Reasons                                         
  2    13:53    156 Vicky        Hopper             36 F 42 Reasons                                         
  3    14:05    160 Amanda       Skonecki           23 F 42 Reasons                                         
 68.   39:41 Advance Climbers                                  (  13:14)
============================================================
  1    11:11    344 Heather      Leek               28 F Advance Climbers                                   
  2    13:16    345 Denise       Ayala              41 F Advance Climbers                                   
  3    15:14    347 Arizaida     Rosa               29 F Advance Climbers                                   
 69.   40:08 Diva Climbers                                     (  13:23)
============================================================
  1     8:59    244 Eloisa       Titcomb            45 F Diva Climbers                                      
  2    14:40    240 Terri        Taylor             41 F Diva Climbers                                      
  3    16:29    243 Janet        Line               34 F Diva Climbers                                      
 70.   42:05 PEDIATRIC PULMONARY                               (  14:02)
============================================================
  1    12:08    386 Kim          Poore              43 F PEDIATRIC PULMONARY                                
  2    14:52    384 Katie        Ball               20 F PEDIATRIC PULMONARY                                
  3    15:05    385 Stasia       Lehmann            40 F PEDIATRIC PULMONARY                                
 71.   44:31 We Be CB                                          (  14:51)
============================================================
  1    13:59    106 Mary Anne    Quigley            51 F We Be CB                                           
  2    15:13    107 Marco        Valdes             31 M We Be CB                                           
  3    15:19    108 Jennifer     Vargas             33 F We Be CB                                           
 72.   45:56 Just Breathe                                      (  15:19)
============================================================
  1    11:57    185 Kenneth      Roper              37 M Just Breathe                                       
  2    12:00    186 Zackery      Roper              34 M Just Breathe                                       
  3    21:59    184 Traci        Charlton           45 F Just Breathe                                       
 73.   48:54 Lung Crashers                                     (  16:18)
============================================================
  1    15:59    412 Kristie      Laier              32 F Lung Crashers                                      
  2    16:22    415 Heather      Sebourn            41 F Lung Crashers                                      
  3    16:33    410 Paula        Tumbaga            28 F Lung Crashers                                      
 74.   54:43 Balloon Hat Crew                                  (  18:15)
============================================================
  1    11:43    202 Jill         Fenzau             51 F Balloon Hat Crew                                   
  2    18:06    204 Nancy        Croft              61 F Balloon Hat Crew                                   
  3    24:54    205 Angie        Santillo           65 F Balloon Hat Crew                                   
 75. 1:02:05 Dare2Air                                          (  20:42)
============================================================
  1    15:46    691 Amber        Howe               25 F Dare2Air                                           
  2    23:06    690 Ramona       Gill               40 F Dare2Air                                           
  3    23:13    692 Josie        Truett             50 F Dare2Air                                           
 76. 1:07:52 East Lake Fire Rescue                             (  22:38)
============================================================
  1    13:49    897 Michael      Porch              45 M East Lake Fire Rescue                              
  2    26:58    891 Bill         West               47 M East Lake Fire Rescue                              
  3    27:05    892 Charlene     West               46 F East Lake Fire Rescue                              
 77. 1:23:38 Speedy Turtles                                    (  27:53)
============================================================
  1    12:42    360 Judith       Cortez             53 F Speedy Turtles                                     
  2    35:08    361 Stefani      Cortez             20 F Speedy Turtles                                     
  3    35:48    362 Jessica      Raposo             20 F Speedy Turtles                                     

Fight for Air Climb Tampa 2012
American Lung Association
42 Story Building Run Up
Saturday, March 24, 2012
Tampa, FL at Bank of America
Event Director: Danielle Cohen
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com  
Questions: ryanc1223@gmail.com
FIREFIGHTER TEAM RESULTS-wearing full gear
  1.   25:01 Tampa Firefighters #754                           (   8:21)
============================================================
  1     7:36    784 John         Cannon             51 M Tampa Firefighters #754                            
  2     8:33    790 Matthew      Jefferson          24 M Tampa Firefighters #754                            
  3     8:52    786 Brian        Cleary             34 M Tampa Firefighters #754                            
  2.   29:34 Southern Manatee Fire and Rescue                  (   9:52)
============================================================
  1     9:04    867 Chuck        Moonen             47 M Southern Manatee Fire and Rescue                   
  2    10:14    876 Adam         Perry              31 M Southern Manatee Fire and Rescue                   
  3    10:16    880 Paul         Wojcik             46 M Southern Manatee Fire and Rescue                   
  3.   32:23 West Manatee Fire Rescue                          (  10:48)
============================================================
  1     9:45    800 Joshua       Dillard            21 M West Manatee Fire Rescue                           
  2    10:26    810 Tim          Pierce             30 M West Manatee Fire Rescue                           
  3    12:12    801 Wayne        Faulkner           23 M West Manatee Fire Rescue                           
  4.   36:05 Hillsborough County Firefighters                  (  12:02)
============================================================
  1    10:36    833 Jared        Warren             28 M Hillsborough County Firefighters                   
  2    11:05    812 Celia        Merritt            30 F Hillsborough County Firefighters                   
  3    14:24    830 Antonia      Singleton          40 F Hillsborough County Firefighters                   
  5.   36:11 Pasco Fire Rescue                                 (  12:04)
============================================================
  1    10:07    855 Ash          Dickinson          33 M Pasco Fire Rescue                                  
  2    12:43    862 Jennifer     Leondike           39 F Pasco Fire Rescue                                  
  3    13:21    865 Rhiannon     Rutzen             33 F Pasco Fire Rescue                                  
  6.   39:17 East Lake Fire Rescue                             (  13:06)
============================================================
  1    11:06    896 Tom          Jamison            52 M East Lake Fire Rescue                              
  2    12:19    898 Mark         Weinkrantz         55 M East Lake Fire Rescue                              
  3    15:52    893 James        Dalrymple          56 M East Lake Fire Rescue                              
  7.   40:48 Citrus County Sheriff and Fire                    (  13:36)
============================================================
  1    11:50    944 David C      Stevens            37 M Citrus County Sheriff and Fire                     
  2    14:16    940 Daniel       Freire             33 M Citrus County Sheriff and Fire                     
  3    14:42    939 Nick         Faso               24 M Citrus County Sheriff and Fire                     
  8.   40:55 Lakeland Fire Rescue                              (  13:39)
============================================================
  1    11:48    904 Matthew      Cox                29 M Lakeland Fire Rescue                               
  2    14:16    906 Joshua       Rummler            33 M Lakeland Fire Rescue                               
  3    14:51    907 Chris        Whitney            36 M Lakeland Fire Rescue                               
  9.   41:05 Polk County Fire Rescue                           (  13:42)
============================================================
  1    12:52   1001 Britney      Sheehan            21 F Polk County Fire Rescue                            
  2    13:06   1003 Paul         Snider             27 M Polk County Fire Rescue                            
  3    15:07    970 Elsi         Bonilla            33 F Polk County Fire Rescue                            
 10.   42:37 Hernando County Fire Rescue                       (  14:13)
============================================================
  1    12:22    886 Bret         Hudas              32 M Hernando County Fire Rescue                        
  2    14:09    884 Raul         Cruz               33 M Hernando County Fire Rescue                        
  3    16:06    885 Thomas       Ellingson          35 M Hernando County Fire Rescue                        
 11.   44:28 St. Petersburg Fire & Rescue                      (  14:50)
============================================================
  1    14:01    914 Buddy        Feinberg           29 M St. Petersburg Fire & Rescue                       
  2    14:07    908 Morgan       Flarity            28 F St. Petersburg Fire & Rescue                       
  3    16:20    912 Teresa       Bieber-Rehsi       33 F St. Petersburg Fire & Rescue                       
 12.   52:27 FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                   (  17:29)
============================================================
  1    13:11    852 Jonathan     Segrete            26 M FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                    
  2    16:46    853 Jeff         Turcsanyi          26 M FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                    
  3    22:30    854 Louise       Wilson             48 F FIREFIGHTERS OF PINELLAS COUNTY                    
 13. 1:02:43 Palm Harbor Fire Rescue                           (  20:55)
============================================================
  1    19:40    960 Andrew       Bittner            29 M Palm Harbor Fire Rescue                            
  2    20:21    950 Bill         Gonnelli           32 M Palm Harbor Fire Rescue                            
  3    22:42    961 Ashley       White              28 F Palm Harbor Fire Rescue