Home | Upcoming Events | Back
F.I.T. Triathlons-Sprint Distance
May 5, 2013 - Sarasota, FL
Results by: Alta Vista Sports (Ryan Cavallaro)
Questions? ryanc1223@gmail.com
Tweet


F.I.T. Triathlons
May 5, 2013 at Nathan Benderson Park; Sarasota, Florida
International Distance Tri: 1.5K Swim| 20 Mile Bike| 10K Run
Sprint Triathlon: 400M Swin| 10 Mile Bike| 5K Run
Host: Sarasota Storm Triathlon Club
Race Director: Fred Rzymek
Timing & Results: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com Ryan Cavallaro
Questions: ryanc1223@gmail.com
 
OVERALL SPRINT TRIATHLON MALE CHAMPION
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   209 Graham Pimentel          16 Naples               FL   59:05    1    5:45    1:00   12   33:17    0:42    1   18:23         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
MALE 14 & UNDER AGE GROUP:  1 - 14
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   206 Nicolas Rego             14 Bradenton            FL 1:47:30    1   13:20    2:58    1   51:50    1:03    1   38:20         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   207 Lukas High               15 Lake Placid          FL 1:05:12    1    7:46    0:52    1   32:52    0:36    1   23:08         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   224 Buster Wiand             29 Clearwater           FL 1:01:33    1    6:38    1:16    3   32:35    1:02    1   20:04         
    2   212 Connor England           25 Ocala                FL 1:10:01    5   11:09    1:33    1   31:37    0:43    2   25:00         
    3   347 Evan Benderson           27 University Park      FL 1:13:57    4   11:07    2:17    2   32:21    1:19    3   26:55         
    4   216 Charles Hunt             26 Decatur              GA 1:22:52    2    8:50    2:53    5   43:15    0:45    6   27:12         
    5   345 Joe Assi                 27 Sarasota             FL 1:25:52    6   12:26    2:59    4   39:10    1:32    7   29:47         
    6   225 Ryan Wierenga            29 Saint Petersburg     FL 1:29:18    7   13:53    2:32    7   44:41    1:06    4   27:08         
    7   220 Matt Adamo               28 Sarasota             FL 1:35:46    3   10:35    2:06    6   43:16    2:24    9   37:26         
    8   214 Kendall Zoss             25 Homestead            FL 1:36:16    9   14:47    2:15    9   45:09    1:03    8   33:02         
    9   221 Dan Couture              28 Sarasota             FL 1:40:34    8   14:01    1:58   10   56:36    0:51    5   27:09         
   10   217 Nate Jenkins             26 Sarasota             FL 1:49:13   10   17:57    4:14    8   45:06    1:43   10   40:15         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   227 Michael Folino           30 Sarasota             FL 1:05:08    1    7:32    1:47    1   32:55    1:14    1   21:41         
    2   238 Robert Gaitens           33 Venice               FL 1:11:04    4    8:57    1:56    2   33:22    1:02    3   25:48         
    3   235 Mark Fritschle           33 Sarasota             FL 1:15:31    3    8:33    1:19    4   41:03    0:38    2   24:01         
    4   240 Stephen Schweigart       34 Sarasota             FL 1:18:58    2    8:26    1:33    3   39:55    1:02    4   28:04         
    5   232 Szilard Pint             31 Sarasota             FL 1:18:59    6   11:10            6 1:06:32    1:24    5   28:22         
    6   234 Justin Durfee            33 Port Orange          FL 1:27:13    5   10:37    3:44    5   42:05    1:51    6   28:59         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   245 Brice Van Elswyk         35 Bradenton            FL   59:26    2    7:45    1:11    1   30:51    0:34    1   19:07         
    2   253 Kenneth Young            36 Tampa                FL 1:05:50    8    9:56    2:20    3   33:19    0:44    2   19:33         
    3   249 John Davis               36 Saint Petersburg     FL 1:06:32    4    9:08    1:47    2   32:01    0:58    3   22:41         
    4   254 Christopher Bare         37 Naples               FL 1:06:51    1    6:43    1:29    6   34:30    0:59    4   23:10         
    5   259 Todd Segal               37 Sarasota             FL 1:11:15   12   10:47    1:49    4   33:21    1:22    6   23:58         
    6   271 Sam Quartermaine         39 Bradenton            FL 1:11:50    9    9:59    1:21    5   34:27    1:07    8   24:58         
    7   263 Eric Heins               38 Tampa                FL 1:12:34   10   10:00    1:52    9   36:08    0:59    5   23:36         
    8   252 Chris Reynolds           36 Clearwater Beach     FL 1:13:10    7    9:43    1:56    8   35:59    0:59    7   24:35         
    9   268 Seth Bracewell           39 Sarasota             FL 1:16:16    6    9:41    2:34    7   34:59    1:47    9   27:17         
   10   246 Kevin Baker              36 Riverview            FL 1:19:11    5    9:18    2:04   10   37:02    0:58   13   29:52         
   11   248 David Coole              36 Tampa                FL 1:20:49    3    9:04    2:33   11   37:57    1:41   12   29:36         
   12   244 Matthew Sims             35 Sarasota             FL 1:22:21   15   11:21    2:48   12   38:34    1:19   11   28:21         
   13   262 Patrick Washington       37 Jacksonville         FL 1:23:19   13   10:52    3:39   13   39:26    1:02   10   28:21         
   14   269 James Fox                39 Sarasota             FL 1:28:11   11   10:14    3:25   14   40:06    2:55   14   31:32         
   15   250 Michael Hartnett         36 Arlington            VA 1:30:22   14   11:18    2:41   15   41:13    1:39   16   33:32         
   16   251 Robert Herrin            36 Land O Lakes         FL 1:31:57   16   12:18    3:02   16   42:52    1:21   15   32:26         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   289 Carlos Baerga            44 Kenneth City         FL 1:03:31    1    8:50    1:09    1   31:12    0:59    1   21:24         
    2   288 Kenneth Waygood          43 Sarasota             FL 1:18:26    4   10:34    2:15    3   36:42    1:00    7   27:57         
    3   290 John Gorman              44 Lithia               FL 1:18:37   11   13:13    2:42    4   37:13    0:37    3   24:54         
    4   281 Steven Halbreich         41 Sarasota             FL 1:19:04    2    9:37    2:48    9   41:43    0:38    2   24:21         
    5   285 Raul Diago               43 Sarasota             FL 1:23:33    6   11:23    1:42    5   39:11    1:54    9   29:24         
    6   287 Donald Scarlett          43 Sarasota             FL 1:25:03    3   10:05    2:10   12   43:25    0:42    8   28:43         
    7    54 Jason Wilson             41 Parrish              FL 1:25:06    9   12:32    2:23   10   42:00    1:08    6   27:06         
    8   274 Josh McInturf            40 Ocala                FL 1:25:45    5   10:48    2:22    6   39:16    1:36   11   31:44         
    9   282 Steve Schlabach          41 Sarasota             FL 1:27:43   12   13:45    2:12    7   40:24    1:22   10   30:02         
   10   346 Roane Tucker             44 Terra Verde          FL 1:28:29    8   12:12    2:34    2   36:32    2:01   13   35:12         
   11   283 Juan Avendano            42 Lehigh Acres         FL 1:29:41   13   19:15    2:06    8   41:36    1:31    4   25:14         
   12   275 Mark Terres              40 Sarasota             FL 1:32:33   10   13:02    2:51   11   43:09    1:07   12   32:25         
   13   350 Stephanie Rees           40 Daytona Beach        FL 1:36:55    7   12:04    2:38   13   53:54    1:40    5   26:41         
   14   280 Phil Drager              41 North Port           FL           14   21:21    3:32                 2:42                      
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   297 Brad Knops               46 Highlands            NC 1:06:09    7   10:29    1:07    2   33:45    0:41    1   20:10         
    2    82 Roy Borrego              49 Sarasota             FL 1:06:53    6   10:06    1:35    1   31:51    0:45    2   22:37         
    3   294 Eric Plaster             45 Naples               FL 1:12:09    4    9:12    1:31    3   34:04    1:23    6   26:01         
    4   293 Steve Kelley             45 Tampa                FL 1:14:18    5    9:47    2:41    6   37:06    0:28    3   24:17         
    5   307 Jerold Ruschau           48 Sarasota             FL 1:16:55    1    8:30    2:57    4   36:43    1:05    7   27:42         
    6   306 Jim Mangan               48 Sarasota             FL 1:17:58    3    8:57    2:14    9   39:22    1:26    5   26:00         
    7   300 Jeff Jackson             47 Sarasota             FL 1:24:20    8   10:37    2:14    8   38:55    1:36    8   31:00         
    8    83 Manuel Pimentel          49 Bradenton            FL 1:27:29    2    8:44    3:29    7   38:41    2:54   10   33:43         
    9   296 John Babcock             46 Sarasota             FL 1:27:43    9   11:23    2:28   10   40:39    1:05    9   32:11         
   10   301 Marc Soss                47 Lakewood Ranch       FL 1:36:19   10   12:44    6:01    5   36:53    2:38   11   38:05         
   11   344 Dennis Imerio            49 Bradenton            FL 1:36:36   11   21:46    3:52   11   43:13    3:19    4   24:28         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   313 John Slocum              51 Bradenton            FL 1:13:01    1    7:59    1:59    1   32:32    1:19    2   29:14         
    2   311 Antonio Murani           50 Sarasota             FL 1:21:03                         2   41:19    1:42    3   31:43         
    3   312 Tim Stanley              50 Bradenton            FL 1:27:59    2   12:06    3:38    3   42:11    2:19    1   27:47         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   349 Gary Olson               55 Orlando              FL 1:09:29    3    9:06    1:35    3   33:52    0:47    1   24:11         
    2   320 Gary Roy                 55 Sarasota             FL 1:13:59    2    9:05    1:39    4   35:40    1:04    2   26:33         
    3   321 Bill Spitler             55 Sarasota             FL 1:17:00    5   10:44    1:53    2   33:46    1:40    4   28:59         
    4   351 Brad Voss                56 Nokomis              FL 1:17:25    1    7:55    1:15    5   36:54    1:08    6   30:15         
    5   319 Nelson Cardona           55 Valrico              FL 1:19:06    8   15:45    1:50    1   32:01    2:54    3   26:39         
    6   318 Tim Addison              55 Sarasota             FL 1:23:41    7   12:44    1:32    6   38:33    0:53    5   30:01         
    7   322 Fred Bartholomew         56 Lakewood Ranch       FL 2:03:26    6   12:37    3:10    8 1:13:09    1:24    7   33:08         
    8   205 George Labanca           58 Clearwater           FL            4   10:34    2:29    7   39:30    1:10                      
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   326 Bill Mestrezat           62 Sarasota             FL 1:40:05    1   12:37    3:03    1   45:12    2:27    1   36:48         
    2   327 Dennis McNaughton        63 Sarasota             FL 2:57:30    2   20:51    5:04    2 1:16:25    2:13    2 1:12:58         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   330 Robert Seif              69 Venice               FL 1:43:55    1   16:48    3:13    1   46:05    3:07    1   34:43         
MALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   334 Al Springer              74 Sarasota             FL 1:28:11    2   12:33    3:28    1   38:01    2:00    2   32:12         
    2   332 Bob Goldblatt            73 Sarasota             FL 1:29:09    3   13:47    2:42    2   41:12    1:40    1   29:50         
    3   333 Herbert Roessiger        73 Nokomis              FL 2:51:58    4   35:00   14:18    3 1:03:36    7:21    3   51:45         
    4   331 Patrick Byrne            70 Tampa                FL            1   12:31    2:29                 1:38                      
MALE 75 & OVER AGE GROUP:  75 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE 39 & UNDER:  01 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   340 Kenneth Adams            33 Sarasota             FL 1:20:06    1   10:25    1:30    1   37:18    1:20    1   29:34         
CLYDESDALE 40 & OVER:  40 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   343 Terry Carfagno           49 Rotonda West         FL 1:23:05    1   10:18    2:31    2   37:57    0:42    1   31:40         
    2   342 Adam Earle               45 Sarasota             FL 1:27:39    2   10:31    3:06    1   37:34    2:48    2   33:42         
MALE FIRST-TIMER
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
OVERALL SPRINT TRIATHLON FEMALE CHAMPION
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   348 Vicky Quintanilla        38 Orlando              FL 1:06:12    1    7:44    1:35    2   32:58    0:48    2   23:09         
TRIATHLON AGE-GROUP RESULTS
FEMALE 14 & UNDER AGE GROUP:  01 - 14
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   211 Natalie Thibeaut         23 Sarasota             FL 1:24:22    1    8:36    1:58    1   41:57    0:38    1   31:15         
    2   210 Taylor Knops             20 Sarasota             FL 1:39:51    2   11:51    1:40    2   54:06    0:47    2   31:30         
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   219 Justina Welch            27 Sarasota             FL 1:29:39    1   11:09    1:58    1   44:14    0:54    2   31:26         
    2   215 Michaela Bridges         26 Saint Petersburg     FL 1:34:01    4   17:12    4:10    2   44:47    0:50    1   27:04         
    3   213 Adrienne Vought          25 Sarasota             FL 1:34:30    3   13:51    2:51    3   45:25    0:49    3   31:36         
    4   222 Lisa Justice             28 Sarasota             FL 1:46:29    2   12:32    4:39    4   47:53    2:25    4   39:02         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   203 Gabriella Leclair        31 Sarasota             FL 1:15:17    1    7:48    1:35    1   37:40    0:37    3   27:39         
    2   241 Cindy Wiegand            34 Sarasota             FL 1:17:52    6   11:01    2:48    4   39:08    0:43    1   24:14         
    3   229 Ashley Price             30 Spring Hill          FL 1:20:41    5   10:59    2:11    2   38:16    1:01    4   28:16         
    4   230 Katherine Adams          31 Sarasota             FL 1:22:02    4   10:24    1:35    3   39:06    1:16    6   29:42         
    5   237 Lauren Pou               33 Saint Petersburg     FL 1:22:25    2    9:40    1:43    5   40:28    1:02    5   29:35         
    6   236 Kathy Owen               33 Cape Coral           FL 1:27:42    3    9:50    2:09    6   41:51    1:26    7   32:28         
    7   231 Tara Goldstein           31 Sarasota             FL 1:28:19    7   11:03    1:51    7   46:37    1:51    2   26:58         
    8   233 Kelli Carter             31 Sarasota             FL 1:41:57    8   11:25    2:26    8   50:56    1:05    8   36:07         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   265 Alisa Kapchinski         38 Sarasota             FL 1:09:44    2    9:47    1:09    2   34:27    0:45    1   23:38         
    2   243 Mariryan Heschmeyer      35 Venice               FL 1:11:10    1    9:19    1:33    3   35:36    0:58    2   23:46         
    3   260 Michelle Bauer           37 Parrish              FL 1:19:32    6   11:51    3:18    1   32:34    0:57    8   30:54         
    4   247 Kelly Bruno              36 Sarasota             FL 1:22:54    5   11:42    2:01    4   40:06    1:21    3   27:47         
    5   266 Sarahlyn Robinson        38 Englewood            FL 1:25:10    3   10:38    2:57    5   41:38    1:09    4   28:49         
    6   256 Shannon Ely              37 Port Orange          FL 1:27:59    4   11:17    2:29    6   42:49    1:54    5   29:32         
    7   261 Michele Reisdorf         37 Parrish              FL 1:36:14    9   15:15    3:10    7   46:49    1:08    7   29:53         
    8   267 Carrie Watkins           38 Land O Lakes         FL 1:38:37    8   13:55    3:25    9   50:27    1:11    6   29:42         
    9   242 Mary Baehr               35 Bradenton            FL 1:47:20    7   13:54    3:42    8   49:58    2:30    9   37:17         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   278 Jennifer Tullio          41 Lakewood Ranch       FL 1:17:01    2    9:50    2:32    3   40:40    1:20    1   22:41         
    2   276 Ingrid Girstlova         41 Sarasota             FL 1:18:25    4   11:18    2:08    1   39:22    0:38    2   25:01         
    3   277 Holly McCusker           41 Wesley Chapel        FL 1:20:50    3   10:57    2:02    2   39:34    0:52    3   27:27         
    4   284 Phyllis Weitzner         42 Sarasota             FL 1:29:56    1    9:20    2:46    4   45:17    0:54    4   31:42         
    5   279 Kerri Whitehead          41 Bradenton            FL 1:50:28    5   12:29    4:05    6   50:08    2:41    6   41:07         
    6   273 Renee Kohn               40 Sarasota             FL 1:52:37    6   22:38    3:48    5   49:29    2:58    5   33:46         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   303 Julie Dewane             48 Sarasota             FL 1:16:17    3    9:53    2:27    2   37:53    1:23    1   24:42         
    2   201 Ren Hardman Schrock      48 Sarasota             FL 1:19:16    2    9:09    1:41    3   38:06    0:59    4   29:23         
    3    81 Julie Knight             48 Bradenton            FL 1:22:09   10   13:12    1:40    1   36:38    1:03    5   29:39         
    4   202 Caren Henderson          46 Tampa                FL 1:25:34    9   12:57    3:30    4   40:05    2:16    2   26:47         
    5   302 Gisselle Wockenfuss      47 Sarasota             FL 1:31:04    4   11:05    4:08    6   42:39    1:30    7   31:44         
    6   308 Carolyn Stiff            48 Sarasota             FL 1:31:58    7   12:17    2:28    7   44:26    2:35    6   30:15         
    7   292 Lisa Crawford            45 Bradenton            FL 1:35:54    1    8:50    2:31    8   55:00    0:53    3   28:43         
    8   310 Julie Vesely             49 Sarasota             FL 1:38:41    6   12:12    4:14    5   42:05    0:50    9   39:22         
    9   291 Joanne Augusto           45 Jensen Beach         FL 1:55:20    8   12:52    2:12    9   56:51    1:33   10   41:54         
   10   299 Krista Aresi             47 Jensen Beach         FL 2:08:01    5   11:56    2:20   10 1:13:41    1:05    8   39:00         
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   314 Lisa Brewer              52 Sarasota             FL 1:35:28    2   12:52    2:31    1   41:47    1:47    1   36:32         
    2   315 Rosanne Cooke            52 Sarasota             FL 1:53:28    1   10:45    2:29    2   52:15    2:54    2   45:06         
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   324 Susan Hammond            57 Sarasota             FL 1:22:53    1   12:02    2:10    1   40:54    1:07    1   26:43         
    2   325 Connie Shingledecker     57 Parrish              FL 1:26:51    3   12:58    1:56    3   42:02    1:42    3   28:15         
    3   204 Sally Smith              55 Largo                FL 1:32:29    5   14:19    2:23    2   41:39    1:16    4   32:53         
    4   226 Joan Bellissimo          58 Lakewood Ranch       FL 1:33:33    2   12:13    4:56    4   43:45    4:32    2   28:09         
    5   323 Maggie Adler             57 Sarasota             FL 1:35:43    4   13:24    1:54    5   44:57    1:01    5   34:28         
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   328 Lucille Rich             64 Venice               FL 1:47:19    1   16:33    2:28    2   49:51    2:03    1   36:26         
    2   113 Candia Mulhern           60 Spring Hill          FL 2:18:00    2   43:29    5:28    1   45:45    3:10    2   40:10         
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  70 - 74
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE 75 & OVER AGE GROUP:  75 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA 39 & UNDER:  01 - 39
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA 40 & OVER:  40 - 99
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   337 Jenna O'Horan            43 Sarasota             FL 1:29:09    1   15:13    2:23    1   42:12    0:55    1   28:27         
    2   338 Deborah Reiser           47 Port Richey          FL 2:02:57    2   15:34    3:41    2   46:56    1:06    2   55:43         
FEMALE FIRST-TIMER
Place No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   260 Michelle Bauer           37 Parrish              FL            2   11:51    3:18    1   32:34    0:57    2   30:54         
    2   261 Michele Reisdorf         37 Parrish              FL            3   15:15    3:10    2   46:49    1:08    1   29:53         
    3   233 Kelli Carter             31 Sarasota             FL            1   11:25    2:26    3   50:56    1:05    3   36:07         
SPRINT TRIATHLON RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
    1     5   508 Care 2 Tri                                          1:04:57    1   21:26            1 2:00:43    2:14                      
                  Gregory Simony/ Alan Rodreguez                         
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
USAT PENALTY LIST 
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Head Referee Thomas Reily    FloridaROC@msn.com       
SPRINT TRIATHLON
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
DISQUALIFICATIONS
No.   Rule Violation                      Time    Swim    Tran 1  Bike    Tran 2  Run     
===== =================================== ======= ======= ======= ======= ======= =======