Beat The Heat Triathlons  November 10, 2013
Presented by Rice and Rose
at Boardwalk; Daytona Beach, Florida
Sprint: 400 meter swim /20K bike/5K run
International Dist:1500 meter swim/ 40K bike/ 10K run
Race Chairman: Joe Heller
Race Director: Rob Wallace
Timing & Results: Alta Vista Sports
Results Questions:  John Boyle
jboyle@altavistasports.com
www.altavistasports.com
USAT PENALTIES LISTED AT BOTTOM
MALE OVERALL SPRINT CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     1   248 Todd Sukolsky            22 Melbourne Beach      FL 1:05:11    1   11:02    0:55    1   31:27    0:31    2   21:18         
    2     2   194 John Hovius              44 Groveland            FL 1:07:04    2   12:52    0:53    2   31:39    0:32    1   21:10         
    3     3   245 Shay Soprenuk            28 Umatilla             FL 1:09:44    4   13:12    0:57    3   31:48    0:41    3   23:08         
MALE AGE GROUP:  1 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    12   261 Noah Raecek              14 Seminole             FL 1:21:51    1   16:24    1:04    1   39:23    0:46    1   24:16         
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    43   185 Michael Griffin          17 Owensboro            KY 1:34:07    1   15:17    2:24    2   49:34    3:01    1   23:53         
    2    81   207 Philip Laussermair       16 Wellington           FL 1:48:24    2   24:02    3:28    1   47:18    2:05    2   31:34         
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     7   235 Chris Rose               21 Daytona Beach        FL 1:15:12    1   14:56    1:31    1   34:08    1:04    1   23:35         
    2    19   236 John-Paul Russo          23 Oakland              FL 1:25:01    3   18:45    0:58    2   35:29    0:58    3   28:53         
    3    39   178 Kevin Fernandez          23 Port Orange          FL 1:32:48    2   17:03    3:03    3   46:19    0:43    2   25:41         
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    10   199 Aaron Jenkins            28 Port Orange          FL 1:17:39    1   12:59    1:28    3   37:33    0:56    2   24:45         
    2    16   226 Nick Picaut              27 Ormond Beach         FL 1:23:06    2   19:07    1:54    2   37:24    1:19    1   23:24    2:00 
    3    58   255 Matt Watts               28 Gainesville          FL 1:38:00    3   23:52    3:45    1   36:56    2:27    3   31:02         
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    11   217 Robert Newell            31 Jacksonville         FL 1:19:42    3   17:42    2:16    1   35:26    1:02    1   23:18         
    2    26   232 Derek Redel              33 New Smyrna Beach     FL 1:27:02    4   18:37    2:38    2   39:27    0:55    2   25:26         
    3    31   210 Eric Long                31 Washington           DC 1:29:18    1   16:55    3:48    4   40:37    1:17    3   26:43         
    4    63   252 Alexander Urrutia        30 Orlando              FL 1:38:45    5   24:17    3:12    3   40:07    1:06    4   30:05         
    5    77   244 Jason Smithers           30 Melbourne            FL 1:43:40    2   17:15    2:22    5   43:22    1:25    5   39:17         
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     6   263 Art Zimmet               38 Ormond Beach         FL 1:14:52    1   13:43    1:15    1   35:37    0:58    1   23:20         
    2    32   225 Eric Patton              37 Fishers              IN 1:29:34    3   19:47    1:34    2   37:03    1:23    2   29:50         
    3    57   216 Ryota Murakoshi          36 Sanford              FL 1:37:52    2   17:38    3:50    3   40:48    2:03    3   33:34         
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    17   229 Christian Pronk          44 Saint Augustine      FL 1:24:17    1   18:28    3:36    1   35:23    1:22    1   25:30         
    2   101    67 Garret Messner           43 Ormond Beach         FL 2:04:27    2   21:18   55:06                 2:21    2   45:42         
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    13   249 Jacek Szymanowicz        45 Stuart               FL 1:22:38    1   17:33    1:11    1   35:36    1:12    1   27:09         
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    27   179 Edward Fichtel           51 Stuart               FL 1:28:27    2   17:50    2:48    2   39:29    1:52    1   26:29         
    2    56   233 Anthony Reynolds         51 Ormond Beach         FL 1:37:28    1   15:07    3:00    4   46:24    2:37    3   30:23         
    3    59   223 Steven Parnell           52 Daytona Beach        FL 1:38:07    4   27:13    4:50    1   37:16    1:51    2   26:58         
    4    79   258 Mike White               51 Jacksonville         FL 1:47:28    3   21:50    3:39    3   44:17    1:22    4   36:22         
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     8   220 Jim Oloughlin            57 Jacksonville         FL 1:15:40    1   15:00    1:46    1   33:42    1:08    1   24:06         
    2    14   196 Craig Hutchison          56 St Petersburg        FL 1:22:46    2   15:58    2:49    2   36:27    1:22    2   26:11         
    3   102   242 Steve Shaw               56 Valdosta             GA 2:05:14                         3   56:13    2:07    3   42:43         
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    24   162 Randall Brown            61 Sanford              FL 1:26:18    1   15:50    1:37    1   38:26    1:01    1   29:26         
    2    93   174 Edward Dragun            64 Jacksonville         FL 1:54:38    2   18:51    6:55    2   43:32    3:14    2   42:08         
MALE AGE GROUP:  65 - 69
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
CLYDESDALE   01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    15   250 Andrew Thompson          39 New Smyrna Beach     FL 1:22:57    1   14:17    1:02    1   35:52    0:52    2   30:56         
    2    22   154 Bryan Armbruster         31 Washington           DC 1:25:53    2   15:13    2:01    2   37:50    1:29    1   29:22         
    3    83   168 Larry Chalmers           39 Jacksonville         FL 1:49:40    3   19:19    4:58    3   46:58    2:19    3   36:09         
CLYDESDALE   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
MALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     9   224 Raphael Patino           20 Hollywood            FL 1:16:29    1   15:12    1:01    1   36:04    0:52    1   23:22         
    2    34   203 Jack Khan                18 Ocala                FL 1:30:06                         3   43:46    0:26    3   28:47         
    3    53   198 Ethan Jansen             22 Oviedo               FL 1:36:52    2   19:20    1:11    2   41:13    0:48    4   34:21         
    4    62   259 Shaquille Williams       20 Davenport            FL 1:38:43    4   24:39    2:03    4   46:55    0:38    2   24:30         
    5    82   177 Kyle Fennesy             21 Daytona Beach        FL 1:49:36    3   20:25    3:50    5   48:37    2:23    5   34:24         
MALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    20   206 David Koehler            25 Jacksonville Beach   FL 1:25:37    2   16:42    3:09    1   38:48    1:52    1   25:09    6:00 
    2    25   157 Joao Barbosa             38 Ormond Beach         FL 1:26:55    3   17:16    1:20    2   39:14    1:01    4   28:06         
    3    28   264 Paul Everitt             57 Port Orange          FL 1:28:28    1   15:20    4:35    3   39:54    0:48    3   27:53         
    4    46   246 Aaron Spahl              37 Daytona Beach        FL 1:35:06    7   19:32    4:05    5   41:12    1:45    5   28:34         
    5    64   247 Gregory Stupp            26 Gainesville          FL 1:38:45    6   19:22    5:03    4   40:05    2:33    8   31:45         
    6    65   150 Dave Agata               50 Daytona Beach        FL 1:38:47                         8   43:00    4:13    9   32:05         
    7    66   152 Robert Allison           38 Atlanta              GA 1:38:48    5   18:51    2:31    9   43:10    1:16   10   33:01         
    8    69   155 Michael Armstrong        22 Gainesville          FL 1:39:39   10   21:23    6:26    6   41:32    3:43    2   26:37         
    9    73   208 Jeffrey Lawton           32 Jacksonville         FL 1:41:38   13   24:43    3:19    7   42:10    1:27    6   30:00         
   10    78   173 Brian Doyle              37 Jacksonville         VA 1:44:46    9   20:20    2:42   10   44:44    2:11   11   34:51         
   11    85   195 Jonas Huckestein         25 New York             NY 1:50:45   11   22:57    4:47   11   46:06    0:53   12   36:04    2:00 
   12    87   214 Ryan McLaughlin          27 Lake Mary            FL 1:51:15    4   17:19    3:20   13   53:15    1:15   13   36:08         
   13    99   200 David Kanesky            46 Port Orange          FL 2:00:03   12   24:02    4:23   12   49:47    1:07   14   40:47         
   14   100   172 Joseph Diaz              24 Gainesville          FL 2:00:37    8   20:02    3:23   14 1:05:19    1:22    7   30:33         
   15   104   230 Roderick Queen           28 Melbourne            FL 2:28:10                        15 1:22:29    1:57   15   47:29         
FEMALE OVERALL SPRINT CHAMPION & RUNNERSUP
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1     4   234 Victoria Richmond        23 Tallahassee          FL 1:12:43    1   10:38    1:43    2   37:33    0:46    1   22:06         
    2     5   212 Alison Mantel            25 Orlando              FL 1:14:02    2   11:37    1:12    1   34:57    0:33    2   25:45         
    3    29   243 Lori Shellenback         29 Jacksonville         FL 1:28:50    5   18:24    2:21    3   39:45    1:09    3   27:13         
FEMALE AGE GROUP:  01 - 14
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    71   238 Kendall Saffer           19 Fleming Island       FL 1:40:24    1   19:39    3:01    1   47:36    0:40    1   29:30         
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1   103   241 Kristen Seaman           25 Gaithersburg         MD 2:07:11    1   20:57    3:20    1   58:15    1:03    1   43:38         
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    51   187 Candice Harris           32 Mims                 FL 1:36:27    1   19:40    1:39    1   41:28    0:58    1   32:44         
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    35   254 Jan Watson               35 Deland               FL 1:31:33    1   14:57    1:56    1   43:07    0:40    1   30:55         
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    76   193 Julie Hornwood           41 Port Orange          FL 1:43:27    1   18:33    2:26    1   46:00    1:05    1   35:25         
    2    95   183 Krista Ghaffarian        42 Port Orange          FL 1:56:55    2   22:21    4:17    2   51:14    1:41    2   37:23         
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    74   170 Kristine Davison         47 Port Orange          FL 1:41:57    1   18:01    2:46    1   46:47    0:41    1   33:45         
ATHENA   01 - 39
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
ATHENA   40 - 99
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
FEMALE COLLEGIATE
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    72   211 Paige Mandelare          21 Orange Park          FL 1:41:30    1   16:14    1:46    1   47:20    0:38    1   35:35         
FEMALE FIRST-TIMER
Place O'All No.   Name                    Age City                 St Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty 
===== ===== ===== ======================= === ==================== == ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= 
    1    97   182 Jamie Gantert            21 Fort Walton Beach    FL 1:59:12    1   19:39    6:40    2   56:24    2:50    1   33:41         
    2    98   190 Christa Hill             28 Key West             FL 1:59:54    2   26:07    3:15    1   50:09    1:47    2   38:39         
RELAY RESULTS
MALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
FEMALE RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
    1    86   142 St. John's County Pigl                              1:51:02                         2 1:02:30    0:40    1   33:32         
                  Lisa Deyen/ Amy Combs/ Deborah Parker                  
    2    90   140 Griffin/ Godfrey                                    1:53:16    1   16:18    1:19    1   52:09    2:07    2   41:26         
                  Shauna  Bauknecht/ Megan Godfrey/ Connie Griffin       
MIXED RELAY
Place O'All No.   Team Name                                           Time    Rank Swim    Tran 1  Rank Bike    Tran 2  Rank Run     Penalty                                                                           
===== ===== ===== =================================================== ======= ==== ======= ======= ==== ======= ======= ==== ======= =======                    ====================================================== 
    1    23   144 Y not 2?                                            1:26:00    1   13:59    0:54    1   37:57    1:03    2   32:08         
                  Frank Lill/ Mika Cyrus/ Mika Cyrus                     
    2    42   143 Team Finns                                          1:34:05    2   16:18    1:06    2   43:48    0:35    3   32:19         
                  Lisa Rosenthal/ Amberly Michaelis/ Mason Godfrey       
    3    67   141 Lost Shaker of Salt                                 1:38:48    3   18:15    1:06    3   47:01    0:46    1   31:42         
                  James Newcomb/ Kelly Kazmierczak/ James Newcomb        
USAT PENALTY LIST               
Alta Vista Sports cannot address penalty issues
Penalty Issues: Jodi Hovius jodi@aaatricamp.com
No.   Rule Violation                 Time    
===== ============================== ======= 
  160 Incomplete Swin-Drafting 2x       6:00 
  171 5.10a Drafting 2x                 6:00 
  195 5.10f Position                    2:00 
  206 5.10a Drafting/ 5.10f Position    6:00 
  226 5.10a Drafting                    2:00 
INCOMPLETE COURSE DUE TO SWIM PORTION HAVING TO BE HALTED BY DIRECTION OF BEACH PATROL
No.   First        Last               Time    Bike    Tran 2  Run     
===== ============ ================== ======= ======= ======= ======= 
  142 Lisa         Deyen              1:51:02 1:02:30    0:40   33:32 
  151 Ken          Allen              1:32:13   44:11    2:00   33:49 
  156 Javier       Baeza              1:35:54   38:52    1:43   33:28 
  158 Amie         Beasley            1:35:23   54:32    1:50   29:50 
  159 Rich         Beckmann           1:38:34   48:39    1:11   35:03 
  160 Cissy        Bertha             1:36:56   44:13    1:50   38:42 
  164 Rachel       Camilo             1:39:55   54:10    1:05   35:35 
  166 Craig        Capri              1:36:56   48:16    2:57   33:20 
  167 Anthony      Cardillo           1:47:45   59:55    1:39   33:47 
  169 Mike         Chitwood           1:34:38   43:02    1:45   31:18 
  171 Lissette     Deschamps          1:25:51   39:09    1:09   31:53 
  176 Lani         Faulkner           1:24:46   39:07    1:26   30:32 
  180 Cathy        Foote              1:53:13   53:18    1:32   40:06 
  181 Lee          Fuller             1:31:48   49:01    1:40   28:10 
  184 Eric         Griffin            1:51:28   47:25    2:54   41:10 
  191 Jeff         Hoffman            1:34:16   44:03    2:03   33:03 
  192 Bart         Hopper             1:36:01   47:54    0:55   30:36 
  197 Alan         Jackson            1:35:22   40:39    2:22   33:43 
  201 Karla        Katon              1:54:33 1:01:03    2:41   40:06 
  204 Ben          Kies               1:57:25 1:05:57    1:39   27:22 
  205 Joan         Kirkwood           1:39:24   50:10    2:23   37:41 
  209 Brittany     Lee                1:33:19   45:26    0:44   30:59 
  213 David        Mays               1:53:35   56:52    2:31   41:23 
  218 John         Nichols            1:28:53   39:00    1:45   30:53 
  219 George       Norberg            1:36:37   50:12    1:35   33:08 
  222 Victoria     Page               1:33:02                         
  231 David        Ray                1:32:04   44:45    1:16   31:10 
  239 Ashley       Sanchez            1:38:41   52:48    1:29   31:31 
  251 Mayra        Torres             1:43:05   52:15    2:05   37:37 
  256 Teri         Welden             1:29:47   47:42    1:07   31:38 
  257 Eddie        White              1:49:50   50:03    5:48   33:23 
  262 Larry        Pike               1:55:55   51:10    2:06   41:44