Home | Upcoming Events | Back
Tomoka Triathlon
May 12, 2013 - Ormond Beach, FL
Results by: Alta Vista Sports (Michelle Splitstone)
Questions? Click here to contact timer
Tweet



Overall Male Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 1 Eric Graveling 282 32 1 5:38 3 0:58 2 39:27 24.3mph 2 0:38 1 19:45 6:20/M 1:06:28
2 2 Andrea Ugazio 438 48 2 5:43 1 0:51 3 39:46 24.1mph 3 0:39 2 20:15 6:29/M 1:07:16
3 3 John Hovius 306 44 3 6:51 2 0:54 1 38:25 25.0mph 1 0:33 3 20:59 6:44/M 1:07:43
 

Overall Female Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 7 Ashley Thomas 432 22 1 6:17 3 1:04 2 42:38 22.5mph 1 0:36 1 21:02 6:44/M 1:11:39
2 12 Kristin Donahue 251 25 2 6:32 1 0:51 1 42:28 22.6mph 3 0:41 2 22:23 7:10/M 1:12:57
3 29 Kayla Pratt 383 18 3 8:01 2 0:56 3 44:50 21.4mph 2 0:40 3 22:26 7:11/M 1:16:55
 

PLEASE CONTACT TIMER

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 146 Unknown Partic. 462 462 1 10:36 1 2:09 1 52:31 18.3mph 2 1:10 2 36:57 11:51/M 1:43:24
2 158 Stephen Hinds 299 0 3 18:24 2 2:28 2 56:27 17.0mph 1 0:52 1 27:22 8:46/M 1:45:36
3 206 Unknown Partic. 467 467 2 16:26 3 3:17 3 1:10:17 13.7mph 3 1:21 3 40:19 12:55/M 2:11:42
 

Male 14 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 92 Zackary Durastanti 254 12 1 8:40 1 1:29 1 56:03 17.1mph 1 1:00 1 23:40 7:35/M 1:30:53
2 204 Jason Graham 280 12 2 17:28 2 5:01 2 1:08:00 14.1mph 2 2:12 2 36:44 11:46/M 2:09:28
 

Male 15 to 19

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 39 Michael Fabian 259 19 1 7:55 2 2:20 1 46:44 20.5mph 1 1:02 2 21:39 6:56/M 1:19:42
2 44 Tyler Kameh 318 19 2 9:07 1 1:19 2 48:51 19.7mph 2 1:14 1 20:12 6:28/M 1:20:45
3 98 David Ramsay 387 19 3 9:50 3 2:25 3 52:55 18.1mph 3 1:24 3 25:41 8:14/M 1:32:16
4 181 Justin Graham 281 15 4 11:44 4 7:56 4 1:01:24 15.6mph 4 3:05 4 30:25 9:45/M 1:54:36
 

Female 15 to 19

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 122 Victoria Howe 308 19 1 12:23 1 2:10 1 56:56 16.9mph 1 1:40 1 25:31 8:11/M 1:38:41
 

Male 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 4 Vincent Mahr 495 24 1 7:02 1 0:39 1 41:49 23.0mph 1 0:32 1 19:07 6:08/M 1:09:12
2 20 Kody Oakes 367 24 2 7:08 4 2:42 3 43:19 22.2mph 6 1:38 2 20:01 6:25/M 1:14:50
3 28 Joshua Starnes 425 24 4 8:10 3 1:27 2 43:16 22.2mph 4 0:45 3 23:13 7:26/M 1:16:54
4 30 John-Paul Russo 403 23 3 8:06 2 0:57 4 43:21 22.1mph 3 0:44 4 23:48 7:38/M 1:16:58
5 145 Aaron Litz 335 24 6 11:52 6 3:17 5 54:01 17.8mph 5 1:38 6 32:28 10:24/M 1:43:18
6 147 Nicholas Farmer 260 23 5 9:15 5 2:58 6 1:02:53 15.3mph 2 0:44 5 27:44 8:53/M 1:43:35
 

Female 20 to 24

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 119 Tessa Schultz 408 22 4 9:07 3 2:21 6 58:57 16.3mph 5 1:10 1 26:17 8:25/M 1:37:54
2 136 Karyn Clausen 236 24 5 10:46 4 2:22 2 55:48 17.2mph 4 1:03 2 31:46 10:11/M 1:41:47
3 138 Melissa Hunnefeld 311 24 2 8:55 2 1:42 1 55:30 17.3mph 1 0:40 6 35:10 11:16/M 1:41:59
4 142 Christine Lyles 340 22 6 10:48 1 1:34 3 57:41 16.6mph 2 0:42 4 32:17 10:21/M 1:43:03
5 148 Monica Petrella 376 22 1 7:41 8 3:37 4 57:55 16.6mph 7 1:28 5 32:55 10:33/M 1:43:38
6 176 Sydney Richardson 393 20 7 11:29 6 3:03 5 58:50 16.3mph 9 2:52 7 37:15 11:56/M 1:53:31
7 192 Jessica Ross 400 23 9 17:08 9 3:43 7 1:04:40 14.8mph 8 2:26 3 31:53 10:13/M 1:59:53
8 203 Beth Anne Kieft 321 24 3 9:02 5 2:38 8 1:15:03 12.8mph 3 0:54 8 40:25 12:57/M 2:08:05
 

Male 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 10 Shay Soprenuk 421 28 3 7:40 1 0:47 1 40:59 23.4mph 1 0:42 3 22:24 7:11/M 1:12:34
2 14 Kyle Oakes 366 26 4 7:40 9 2:46 3 42:33 22.6mph 7 1:26 1 18:36 5:58/M 1:13:03
3 19 Joshua Servi 414 27 1 6:42 3 1:09 2 42:20 22.7mph 2 0:42 4 23:31 7:32/M 1:14:26
4 21 David Morden 361 28 5 8:42 2 0:57 4 43:12 22.2mph 4 0:49 2 21:10 6:47/M 1:14:51
5 97 Cody Jarrett 317 25 7 9:33 5 1:37 5 51:25 18.7mph 9 1:29 7 28:07 9:01/M 1:32:13
6 102 Benjamin Tincher 433 27 2 7:34 10 3:10 6 53:50 17.8mph 3 0:44 8 28:48 9:14/M 1:34:08
7 105 Derek Schweitzer 411 29 6 9:13 6 2:10 7 54:13 17.7mph 6 1:15 6 27:50 8:55/M 1:34:43
8 130 Kyle Piecora 378 25 9 10:19 4 1:25 9 56:51 16.9mph 10 1:40 10 29:21 9:24/M 1:39:38
9 137 Bryan Weinstein 447 29 8 9:36 8 2:42 8 56:42 16.9mph 11 1:45 11 31:01 9:56/M 1:41:49
10 139 Perdo Diaz 247 27 10 13:29 7 2:40 10 57:35 16.7mph 8 1:28 5 27:03 8:40/M 1:42:17
11 179 Glenn Feenstra 265 27 11 15:27 11 5:38 11 1:02:32 15.4mph 5 1:03 9 29:15 9:23/M 1:53:57
 

Female 25 to 29

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 60 Lydia Easterling 256 26 5 12:15 1 1:23 1 47:44 20.1mph 1 0:46 1 21:37 6:56/M 1:23:48
2 108 Cerena Hardney 291 29 3 9:22 2 1:43 2 51:32 18.6mph 2 0:56 4 32:05 10:17/M 1:35:40
3 150 Jackie Saves 405 25 1 7:33 6 2:53 3 57:55 16.6mph 9 2:05 7 33:23 10:42/M 1:43:50
4 165 Jaquelyn Marcinak 344 27 4 11:53 5 2:37 4 1:00:29 15.9mph 3 0:57 6 33:07 10:37/M 1:49:05
5 169 Aubree Rider 395 26 8 13:54 3 1:44 6 1:03:50 15.0mph 6 1:32 2 30:08 9:39/M 1:51:10
6 175 Nicole Kanouse 319 27 6 13:16 7 3:09 5 1:02:46 15.3mph 4 1:14 5 32:56 10:33/M 1:53:23
7 191 Jamie Graveling 283 29 7 13:54 4 2:07 7 1:05:35 14.6mph 8 1:36 8 35:09 11:16/M 1:58:23
8 208 Deanna Feenstra 264 27 9 16:58 9 5:09 9 1:17:54 12.3mph 7 1:34 3 31:04 9:57/M 2:12:42
9 212 Ana Turner 437 29 2 8:50 8 3:45 8 1:14:10 12.9mph 5 1:16 9 50:22 16:09/M 2:18:24
 

Male 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 6 Andres Perez 374 34 3 8:02 1 0:45 1 41:54 22.9mph 6 0:45 1 19:56 6:23/M 1:11:25
2 18 Bryce Anderson 203 34 2 7:53 2 0:55 3 42:08 22.8mph 2 0:37 9 22:49 7:19/M 1:14:25
3 22 Lars Erik Halvorsen 290 30 14 9:26 7 1:22 2 42:05 22.8mph 10 0:56 3 21:31 6:54/M 1:15:22
4 23 Walter Watts 444 33 5 8:17 5 1:05 6 43:53 21.9mph 3 0:38 5 21:45 6:58/M 1:15:39
5 24 Jorge Romero-Habeych 399 33 13 9:20 3 0:58 4 42:32 22.6mph 11 1:00 6 21:55 7:01/M 1:15:48
6 27 Troy Railsback 386 34 9 8:39 6 1:07 7 44:17 21.7mph 1 0:28 7 22:03 7:04/M 1:16:36
7 34 Tom Wiedenbauer 452 30 8 8:34 4 1:04 9 46:27 20.7mph 5 0:43 4 21:43 6:58/M 1:18:33
8 37 Joshua Hudson 309 32 1 7:44 11 1:37 5 43:43 22.0mph 14 1:05 11 24:51 7:58/M 1:19:02
9 42 Stephan Lubosch 337 30 4 8:09 12 2:02 11 47:23 20.3mph 13 1:04 2 21:11 6:47/M 1:19:50
10 49 Jason Slicer 418 32 10 8:49 15 2:13 10 46:44 20.5mph 16 1:16 10 22:58 7:22/M 1:22:02
11 51 Richard Brija 220 31 11 8:59 8 1:23 8 45:03 21.3mph 15 1:14 13 25:47 8:16/M 1:22:29
12 71 Christopher Greenwood 284 32 12 9:17 16 2:17 12 47:48 20.1mph 17 1:16 12 25:34 8:12/M 1:26:13
13 87 Eduardo Gonzalez 275 33 6 8:21 9 1:27 14 49:21 19.5mph 19 1:26 18 28:48 9:14/M 1:29:25
14 88 Bryan Carson 232 34 19 10:10 14 2:12 15 53:44 17.9mph 7 0:47 8 22:30 7:13/M 1:29:26
15 103 Chucky Madden 342 34 22 15:09 13 2:04 13 48:31 19.8mph 18 1:17 15 27:17 8:45/M 1:34:21
16 112 Lubin Carvajal 234 30 7 8:34 18 2:29 22 59:06 16.2mph 4 0:38 14 25:50 8:17/M 1:36:39
17 113 Justin Gilmore 273 31 17 9:55 17 2:21 16 54:01 17.8mph 20 1:40 17 28:43 9:12/M 1:36:41
18 120 Michael Hunt 312 34 18 10:07 22 3:03 17 54:17 17.7mph 8 0:54 19 29:41 9:31/M 1:38:04
19 129 Christopher Kirk 322 31 20 10:38 20 2:56 18 56:30 17.0mph 9 0:55 16 28:37 9:10/M 1:39:37
20 134 Ryan Mulcahy 362 30 16 9:48 19 2:31 20 57:23 16.7mph 21 1:42 21 30:15 9:42/M 1:41:41
21 141 Hugh West Costa 239 34 21 10:51 21 2:59 19 57:12 16.8mph 22 1:47 20 30:05 9:39/M 1:42:57
22 154 David Luke 339 33 15 9:40 10 1:33 21 58:23 16.4mph 12 1:01 22 34:02 10:54/M 1:44:42
 

Female 30 to 34

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 67 Deanna Abdin 200 31 3 9:35 1 1:39 1 48:18 19.9mph 2 1:02 2 24:26 7:50/M 1:25:02
2 106 Kristen Phillips 377 30 2 9:16 12 3:16 4 55:38 17.3mph 9 1:36 4 25:08 8:03/M 1:34:55
3 107 Esther Kibbe 320 31 11 13:52 2 1:40 2 53:31 17.9mph 4 1:22 3 24:49 7:57/M 1:35:16
4 123 Rachel Spivey 424 33 5 10:42 4 1:54 3 55:04 17.4mph 3 1:03 8 30:04 9:38/M 1:38:49
5 125 Erin Slicer 494 31 7 11:32 13 3:38 8 59:16 16.2mph 7 1:28 1 23:19 7:28/M 1:39:15
6 128 Theresa Moore 359 34 1 8:36 8 2:50 6 57:33 16.7mph 12 2:03 5 28:32 9:09/M 1:39:36
7 151 Tara McKinney 353 31 6 11:04 11 3:11 9 59:29 16.1mph 1 0:47 7 29:25 9:26/M 1:43:58
8 157 Chelsea Patrick 372 31 8 11:59 3 1:53 5 57:02 16.8mph 8 1:34 12 32:49 10:31/M 1:45:20
9 159 Erin Reed 389 34 4 9:46 6 2:08 11 59:49 16.0mph 5 1:23 10 32:35 10:27/M 1:45:43
10 161 Kate Isenberg 315 33 9 12:48 14 4:06 7 58:25 16.4mph 15 2:27 6 28:56 9:16/M 1:46:44
11 167 Danielle Schuster 409 30 12 14:52 7 2:39 10 59:36 16.1mph 10 1:43 9 30:35 9:48/M 1:49:27
12 171 Keri Harris 293 34 10 13:39 10 2:54 12 1:01:28 15.6mph 6 1:25 11 32:38 10:28/M 1:52:06
13 194 Kim Capogreca 231 34 15 20:52 5 2:07 13 1:02:44 15.3mph 11 1:48 13 34:32 11:04/M 2:02:05
14 216 Marianne Schwab 410 31 14 18:31 9 2:53 15 1:27:30 11.0mph 13 2:07 14 41:12 13:12/M 2:32:15
15 217 Tami Prado 382 33 13 16:42 15 4:12 14 1:26:42 11.1mph 14 2:11 15 43:36 13:58/M 2:33:25
 

Male 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 15 Joe Ventura 441 36 2 7:47 1 0:54 1 41:50 22.9mph 4 0:49 1 21:50 7:00/M 1:13:12
2 32 Jeremy Hutcherson 313 36 4 8:08 3 1:03 8 46:06 20.8mph 1 0:39 2 22:01 7:03/M 1:17:58
3 36 John Dambrauskas 478 37 3 7:54 4 1:15 3 43:19 22.2mph 8 1:02 9 25:23 8:08/M 1:18:55
4 40 Jon Cody 237 36 1 7:37 11 2:25 2 43:10 22.2mph 13 1:45 6 24:46 7:56/M 1:19:44
5 41 Jeff Parulan 371 36 9 10:41 2 0:59 4 43:45 21.9mph 3 0:49 4 23:28 7:31/M 1:19:44
6 58 Ryan Monaghan 357 36 10 10:42 7 1:24 7 45:16 21.2mph 7 0:53 7 25:08 8:03/M 1:23:25
7 61 Tracy Richardson 394 37 6 9:33 8 1:31 9 46:31 20.6mph 2 0:41 10 25:38 8:13/M 1:23:56
8 62 Rodney Hoffman 303 35 8 10:08 6 1:24 6 45:07 21.3mph 5 0:52 11 26:25 8:28/M 1:23:59
9 74 Steven Block 215 36 5 9:06 13 3:11 11 50:25 19.0mph 14 1:51 3 22:21 7:10/M 1:26:56
10 76 Thomas Nugent 365 36 14 11:33 12 2:27 5 43:50 21.9mph 9 1:03 13 28:16 9:04/M 1:27:10
11 78 Joseph Yelvington 460 35 12 11:18 5 1:16 10 50:02 19.2mph 10 1:09 5 24:25 7:50/M 1:28:12
12 90 Lynn Walter 443 35 13 11:19 9 2:07 12 51:08 18.8mph 6 0:53 8 25:09 8:04/M 1:30:37
13 116 Michael Sibley 416 37 7 9:59 10 2:24 14 56:56 16.9mph 12 1:17 12 26:47 8:35/M 1:37:25
14 164 Shawn Wright 459 36 11 11:16 15 4:04 13 56:02 17.1mph 15 1:55 15 35:15 11:18/M 1:48:33
15 200 Rob Benincasa 211 37 15 16:17 14 3:15 15 1:11:58 13.3mph 11 1:17 14 33:18 10:40/M 2:06:07
 

Female 35 to 39

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 31 Rebecca Quinn 385 38 4 8:26 1 1:06 2 44:26 21.6mph 1 0:42 1 23:10 7:26/M 1:17:53
2 33 Dana Dambrauskas 474 38 5 8:29 2 1:14 1 43:13 22.2mph 4 1:01 4 24:03 7:43/M 1:18:02
3 53 Naomi Ventura 442 36 7 9:55 3 1:25 3 46:29 20.7mph 10 1:23 2 23:22 7:29/M 1:22:36
4 69 Sara Dowdy 253 39 1 8:10 6 1:36 6 51:13 18.7mph 6 1:10 3 23:46 7:37/M 1:25:58
5 72 Theresa Troiani 436 39 3 8:18 5 1:36 4 47:25 20.2mph 11 1:25 5 27:35 8:50/M 1:26:19
6 95 Michelle Reynolds 391 36 2 8:17 4 1:33 5 50:53 18.9mph 7 1:12 7 29:44 9:32/M 1:31:41
7 104 Michelle Jamieson 316 35 6 9:03 9 2:06 7 52:49 18.2mph 5 1:07 6 29:22 9:25/M 1:34:28
8 117 Jennifer Comiskey 238 39 9 11:22 8 1:56 8 52:49 18.2mph 9 1:23 8 30:05 9:39/M 1:37:37
9 152 Chris Torres 435 35 8 9:57 7 1:46 9 58:28 16.4mph 8 1:22 10 32:39 10:28/M 1:44:14
10 166 Melissa Dirlam 248 38 12 13:34 10 2:13 10 1:00:01 16.0mph 12 1:56 9 31:19 10:02/M 1:49:05
11 168 Monica Asselin 205 35 10 12:05 12 3:09 11 1:00:04 16.0mph 3 0:59 11 34:31 11:04/M 1:50:50
12 189 Merrill Dytkowski 255 37 11 13:11 13 3:48 12 1:01:43 15.6mph 13 3:38 13 35:07 11:15/M 1:57:29
13 199 Vickie Pleus 380 39 13 15:10 11 2:23 13 1:12:52 13.2mph 2 0:53 12 34:45 11:08/M 2:06:05
 

Male 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 11 Kevin Grogan 286 40 1 6:40 1 0:53 1 41:38 23.1mph 1 0:38 1 22:44 7:17/M 1:12:34
2 26 Tim Davis 242 42 4 8:11 4 1:11 2 43:09 22.2mph 4 0:49 3 23:10 7:26/M 1:16:32
3 38 Michel Bermudez 212 43 5 8:26 3 1:05 4 44:48 21.4mph 2 0:43 6 24:03 7:43/M 1:19:06
4 47 Brendan Galbreath 272 41 3 8:09 5 1:27 6 46:37 20.6mph 6 0:59 7 24:14 7:46/M 1:21:27
5 52 Jaime Melendez 356 44 16 12:14 6 1:39 3 44:08 21.8mph 10 1:11 4 23:18 7:28/M 1:22:31
6 55 Scott White 468 42 7 8:47 7 1:44 9 47:55 20.0mph 13 1:25 2 22:51 7:19/M 1:22:43
7 63 John MacDonald 492 43 10 10:05 8 1:45 5 45:49 21.0mph 11 1:16 8 25:09 8:04/M 1:24:05
8 64 Derek Grieve 285 41 14 11:07 2 1:03 8 47:25 20.2mph 3 0:47 5 23:56 7:40/M 1:24:20
9 80 Darius Samar 463 43 9 9:13 14 2:26 11 48:19 19.9mph 9 1:10 11 27:17 8:45/M 1:28:27
10 89 Jeff Hoffman 304 42 13 10:57 9 1:49 7 46:50 20.5mph 7 1:02 13 29:50 9:34/M 1:30:31
11 94 Michael Goodfriend 323 42 6 8:26 10 1:50 10 48:12 19.9mph 14 1:34 15 31:28 10:05/M 1:31:32
12 100 Brian McMongle 493 42 11 10:19 16 2:50 15 54:08 17.7mph 5 0:55 9 25:09 8:04/M 1:33:23
13 101 Eric Remington 390 41 8 9:09 15 2:39 13 51:51 18.5mph 12 1:17 12 29:03 9:19/M 1:34:01
14 126 John Kuhlman 475 43 15 11:14 11 1:50 14 53:02 18.1mph 19 2:14 14 30:55 9:55/M 1:39:17
15 132 Bernie Daven 240 41 21 15:08 13 2:03 12 48:38 19.7mph 17 2:04 17 32:12 10:19/M 1:40:07
16 143 Harry Weiss 448 40 2 7:45 12 1:50 17 55:29 17.3mph 20 2:45 19 35:11 11:17/M 1:43:03
17 144 Chuck Shaver 415 43 20 14:01 18 3:34 19 58:22 16.4mph 8 1:04 10 26:06 8:22/M 1:43:08
18 149 Stephen Bristow 221 43 12 10:41 17 3:17 16 55:20 17.3mph 18 2:05 18 32:18 10:21/M 1:43:43
19 173 Benjamin Block 216 42 17 12:33 19 3:39 18 56:38 17.0mph 15 1:47 20 38:30 12:20/M 1:53:10
20 186 Tom Martens 345 44 22 15:39 21 5:38 20 1:05:29 14.7mph     21 1:40:42 32:17/M 1:56:38
21 190 James Butscher 226 41 18 13:14 20 3:55 21 1:06:32 14.4mph 16 1:58 16 32:05 10:17/M 1:57:44
22 219 Kashaka Byrdsong 228 44 19 13:35 22 16:51 22 1:19:28 12.1mph     22 2:26:24 46:55/M 2:40:41
 

Female 40 to 44

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 48 Olita Layton 330 41 1 7:11 4 1:40 2 47:49 20.1mph 2 0:51 3 24:11 7:45/M 1:21:43
2 65 Regan Davenport 241 41 5 9:09 2 1:29 7 50:22 19.1mph 1 0:38 1 22:55 7:21/M 1:24:35
3 66 Stephanie Narybeth 346 44 2 8:03 1 1:17 4 49:00 19.6mph 4 1:10 4 25:26 8:09/M 1:24:58
4 70 Betty Rioux 396 41 3 8:31 3 1:30 1 47:09 20.4mph 5 1:13 7 27:43 8:53/M 1:26:06
5 81 Christine Utter 439 44 4 9:02 5 1:53 3 48:25 19.8mph 6 1:21 8 27:57 8:58/M 1:28:40
6 83 Angie Ave 206 41 8 11:05 8 2:10 8 51:18 18.7mph 7 1:25 2 22:55 7:21/M 1:28:54
7 93 Sandra Whitmer 451 43 7 10:35 7 2:06 6 50:22 19.1mph 3 1:08 5 27:15 8:44/M 1:31:28
8 96 Jennifer Parkinson 370 40 9 11:18 6 1:59 5 49:52 19.3mph 8 1:32 6 27:22 8:46/M 1:32:05
9 162 Heather Baker 207 42 6 10:29 9 2:32 10 59:48 16.1mph 10 2:24 9 32:17 10:21/M 1:47:32
10 174 Anne Spencer 422 43 11 15:35 11 3:04 9 57:20 16.7mph 12 3:49 10 33:30 10:44/M 1:53:19
11 209 Laura Graham 278 44 10 14:08 12 8:20 12 1:08:27 14.0mph 11 2:37 11 43:05 13:49/M 2:16:39
 

Male 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 5 John Dodd 249 48 1 6:26 4 1:27 1 41:17 23.3mph 3 0:56 2 21:10 6:47/M 1:11:18
2 13 Todd Graff 277 49 2 6:44 5 1:31 3 42:50 22.4mph 7 1:15 1 20:41 6:38/M 1:13:02
3 16 Matthew Banker 464 46 5 7:38 2 1:18 2 42:39 22.5mph 1 0:41 3 21:27 6:53/M 1:13:44
4 43 Doug Douds 252 45 6 7:39 6 1:41 7 46:31 20.6mph 5 1:09 5 22:58 7:22/M 1:19:59
5 46 Jeff Goldman 274 48 3 7:22 3 1:22 5 45:26 21.1mph 4 0:56 7 25:48 8:16/M 1:20:57
6 50 Kevin Stevens 426 46 10 10:36 7 1:42 6 45:37 21.0mph 9 1:31 4 22:40 7:16/M 1:22:09
7 59 Joe Heller 296 46 8 8:40 1 1:02 8 46:55 20.5mph 2 0:49 8 26:22 8:27/M 1:23:48
8 77 Rob Maxwell 469 48 7 8:15 8 1:57 4 45:26 21.1mph 11 1:58 10 29:38 9:30/M 1:27:16
9 82 Bob Hadden 288 46 11 11:32 10 2:30 9 47:46 20.1mph 10 1:46 6 25:09 8:04/M 1:28:45
10 109 Jim Weber 445 47 9 10:20 9 2:28 11 54:20 17.7mph 6 1:14 9 27:21 8:46/M 1:35:45
11 127 Jon Lowe 336 49 4 7:29 11 2:41 10 50:33 19.0mph 13 2:52 12 35:44 11:27/M 1:39:20
12 178 Trevor Selman 412 47 13 16:41 12 3:33 12 59:01 16.3mph 8 1:16 11 33:21 10:41/M 1:53:54
13 211 Ronald Bray 219 47 12 14:57 13 4:58 13 1:11:20 13.5mph 12 2:08 13 44:48 14:22/M 2:18:13
 

Female 45 to 49

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 54 Sue Matschner 348 48 1 7:11 1 1:16 1 50:13 19.1mph 1 0:53 1 23:00 7:22/M 1:22:36
2 111 Carolyn Fast 261 47 5 11:07 4 1:50 3 52:25 18.3mph 5 1:35 2 29:19 9:24/M 1:36:19
3 115 Deborah Roberts 398 48 2 8:28 3 1:48 4 55:24 17.3mph 2 1:14 3 30:11 9:40/M 1:37:06
4 121 Susan Haag 287 47 6 11:12 5 2:07 2 50:51 18.9mph 7 1:39 6 32:31 10:25/M 1:38:23
5 133 Karen Potter 381 48 3 10:03 2 1:41 5 56:15 17.1mph 4 1:31 5 31:16 10:01/M 1:40:48
6 163 Shannon Healy 491 46 4 10:23 6 2:08 6 1:02:20 15.4mph 6 1:39 4 31:05 9:58/M 1:47:37
7 195 Beverley Lewis 332 48 8 14:05 7 2:14 8 1:04:34 14.9mph 3 1:30 8 39:41 12:43/M 2:02:06
8 198 Lisa Bynum 227 46 9 14:19 9 3:54 7 1:03:57 15.0mph 9 2:38 7 38:27 12:19/M 2:03:17
9 213 Christine Barnett 210 47 7 13:35 8 3:25 9 1:11:44 13.4mph 8 2:15 9 49:04 15:44/M 2:20:06
10 220 Carla Harper 292 46 10 24:03 10 6:23 10 1:19:32 12.1mph 10 4:23 10 54:35 17:30/M 2:48:57
 

Male 50 to 54

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 8 Michael Cain 229 54 1 7:25 3 1:12 1 40:26 23.7mph 4 0:56 2 21:38 6:56/M 1:11:39
2 9 Craig Layman 329 50 3 8:26 1 1:08 3 41:58 22.9mph 1 0:45 1 19:58 6:24/M 1:12:17
3 35 Jim Escobar 258 50 5 10:47 4 1:52 2 41:55 22.9mph 3 0:54 3 23:07 7:25/M 1:18:37
4 57 Jose Ariel Canelon Ramos 230 51 4 8:56 2 1:10 5 48:07 20.0mph 2 0:45 4 24:24 7:49/M 1:23:25
5 75 Mark Russo 404 51 2 7:40 6 2:19 4 46:41 20.6mph 5 1:08 6 29:17 9:23/M 1:27:07
6 135 Peter Lawrie 328 54 9 18:05 5 2:15 6 50:59 18.8mph 6 1:30 5 28:55 9:16/M 1:41:46
7 172 Craig Halsey 289 53 7 15:00 8 5:02 7 56:26 17.0mph 7 2:01 9 34:30 11:03/M 1:53:01
8 180 Lee Graham 279 54 6 13:38 9 6:03 9 1:01:23 15.6mph 9 3:06 7 30:25 9:45/M 1:54:35
9 184 Joe Orick 369 54 8 15:08 7 4:51 8 1:00:06 16.0mph 8 2:13 8 33:50 10:51/M 1:56:09
 

Female 50 to 54

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 56 Sharon Lay 465 52 1 8:39 2 1:32 2 48:11 19.9mph 3 1:11 1 23:39 7:35/M 1:23:14
2 85 Lani Faulkner 263 52 5 10:42 1 1:24 1 47:45 20.1mph 1 0:54 2 28:20 9:05/M 1:29:08
3 110 Marie Mazzula 351 52 3 9:51 5 1:54 4 54:02 17.8mph 5 1:36 3 28:35 9:10/M 1:36:00
4 114 Darla Schultz 407 53 4 10:15 6 2:26 3 53:30 17.9mph 4 1:35 4 29:05 9:19/M 1:36:53
5 131 Roseanne Stocker 427 51 6 10:43 3 1:40 6 55:15 17.4mph 2 1:11 5 31:04 9:57/M 1:39:56
6 140 Lisa Henry 298 51 2 9:44 4 1:53 5 54:13 17.7mph 6 1:51 7 34:39 11:06/M 1:42:22
7 183 Tracy Riazzi 392 51 9 14:15 7 3:19 7 59:46 16.1mph 7 2:07 9 36:33 11:43/M 1:56:02
8 185 Barbara McKinney 496 51 10 15:03 10 4:51 9 1:00:39 15.8mph 11 3:29 6 32:18 10:21/M 1:56:23
9 187 Magdalena Selman 413 50 7 11:21 9 4:51 10 1:02:22 15.4mph 8 2:08 8 36:08 11:35/M 1:56:52
10 207 Bonnie Howe 307 51 13 25:51 8 4:45 8 1:00:38 15.8mph 12 3:37 10 37:04 11:53/M 2:11:57
11 214 Dawn Petrella 375 53 8 13:49 13 7:31 13 1:12:54 13.2mph 9 3:17 11 43:17 13:52/M 2:20:50
12 215 Cheryl Lampe 326 51 11 21:51 11 5:40 11 1:05:05 14.8mph 13 3:51 12 53:50 17:15/M 2:30:19
13 218 Diana Toomalatai 434 50 12 21:51 12 6:44 12 1:10:17 13.7mph 10 3:26 13 55:40 17:51/M 2:37:59
 

Male 55 to 59

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 17 Clyde Ball 208 55 1 7:19 1 1:25 2 42:50 22.4mph 1 0:51 1 21:46 6:59/M 1:14:13
2 25 Joe Trettel 473 58 2 7:22 2 1:36 1 41:31 23.1mph 4 1:00 3 24:36 7:53/M 1:16:07
3 68 Rodney Fitzpatrick 269 57 7 11:04 7 2:28 3 45:43 21.0mph 5 1:19 4 24:42 7:55/M 1:25:17
4 73 Michael French 271 56 3 8:05 6 2:08 5 49:42 19.3mph 3 0:59 5 25:33 8:11/M 1:26:28
5 86 Bill Andrews 204 56 5 10:08 3 1:48 6 52:13 18.4mph 2 0:53 2 24:18 7:47/M 1:29:21
6 91 Edward Deustachio 246 56 9 13:22 5 2:07 4 46:48 20.5mph 6 1:19 6 27:01 8:40/M 1:30:39
7 118 Kevin Oakes 368 55 4 9:31 8 2:32 9 55:24 17.3mph 9 1:56 7 28:28 9:07/M 1:37:52
8 124 Leon Merian 470 58 8 13:17 4 2:01 7 52:22 18.3mph 7 1:28 8 30:01 9:37/M 1:39:10
9 177 Michael Zirpoli 461 58 6 10:56 9 3:06 8 54:24 17.6mph 10 2:16 10 42:57 13:46/M 1:53:40
10 188 Mark Thomas 431 57 10 15:44 10 3:45 10 1:03:40 15.1mph 8 1:34 9 32:13 10:20/M 1:56:58
 

Female 55 to 59

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 153 Cheryl Moothart 360 55 1 12:39 4 2:57 1 52:38 18.2mph 2 1:27 2 34:54 11:11/M 1:44:37
2 170 Nita Pennardt 373 57 3 13:22 2 2:22 2 55:19 17.4mph 4 2:17 3 38:13 12:15/M 1:51:35
3 182 Roberta Heard 295 57 2 13:12 1 2:08 3 59:20 16.2mph 1 1:25 4 38:42 12:24/M 1:54:50
4 193 Karen Ross 401 59 4 17:07 6 3:42 5 1:04:46 14.8mph 5 2:23 1 31:53 10:13/M 1:59:53
5 201 Connie Schroyer 406 55 5 18:14 5 2:58 4 1:02:49 15.3mph 3 1:49 5 41:51 13:25/M 2:07:43
6 210 Elise Enloe 257 58 6 19:55 3 2:46 6 1:07:42 14.2mph 6 2:32 6 44:39 14:19/M 2:17:37
 

Male 60 to 64

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 45 James Mayeer 349 60 1 8:15 2 1:27 1 45:42 21.0mph 1 0:54 1 24:33 7:52/M 1:20:53
2 79 Randall Brown 223 61 3 10:09 1 1:26 3 48:27 19.8mph 3 1:20 2 26:59 8:39/M 1:28:23
3 84 Bill Donahue 250 64 2 9:56 3 1:40 2 48:00 20.0mph 2 1:12 3 28:13 9:03/M 1:29:03
4 155 Mike McConnell 352 61 4 11:10 4 2:54 4 51:20 18.7mph 4 2:13 4 37:17 11:57/M 1:44:57
 

Female 60 to 64

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 202 Valerie Boughner 218 63 1 18:15 1 2:39 1 1:01:57 15.5mph 1 1:57 1 43:00 13:47/M 2:07:50
 

Male 65 to 69

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 99 Harry Williams 454 69 1 11:32 2 2:28 1 48:24 19.8mph 3 2:02 1 28:32 9:09/M 1:33:00
2 197 John Clark 235 68 3 21:30 1 2:18 2 1:01:18 15.7mph 1 1:05 2 36:40 11:45/M 2:02:54
3 205 Larry Pike 379 69 2 14:57 3 4:29 3 1:08:51 13.9mph 2 1:34 3 40:57 13:08/M 2:10:50
 

Male 70 to 74

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 156 Ken Allen 201 73 2 13:40 1 1:33 2 55:25 17.3mph 1 1:34 1 32:54 10:33/M 1:45:08
2 160 Walt Allen 202 71 1 12:51 2 3:37 1 50:20 19.1mph 2 1:58 2 37:52 12:08/M 1:46:39
 

Female 70 to 74

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 196 Willy Moolenaar 358 72 1 20:43 1 2:22 1 1:03:31 15.1mph 1 1:09 1 34:28 11:03/M 2:02:15

First-Timers

Female Finishers

Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
11 Melissa Hunnefeld 311 24 2 8:55 1 1:42 1 55:30 17.3mph 1 0:40 13 35:10 11:16/M 1:41:59
15 Monica Petrella 376 22 1 7:41 13 3:37 4 57:55 16.6mph 7 1:28 7 32:55 10:33/M 1:43:38
16 Chelsea Patrick 372 31 5 11:59 3 1:53 2 57:02 16.8mph 10 1:34 6 32:49 10:31/M 1:45:20
18 Erin Reed 389 34 3 9:46 5 2:08 6 59:49 16.0mph 6 1:23 5 32:35 10:27/M 1:45:43
19 Monica Asselin 205 35 6 12:05 11 3:09 7 1:00:04 16.0mph 3 0:59 10 34:31 11:04/M 1:50:50
20 Aubree Rider 395 26 10 13:54 2 1:44 10 1:03:50 15.0mph 8 1:32 1 30:08 9:39/M 1:51:10
22 Anne Spencer 422 43 13 15:35 9 3:04 3 57:20 16.7mph 20 3:49 9 33:30 10:44/M 1:53:19
23 Nicole Kanouse 319 27 8 13:16 10 3:09 9 1:02:46 15.3mph 4 1:14 8 32:56 10:33/M 1:53:23
24 Sydney Richardson 393 20 4 11:29 8 3:03 5 58:50 16.3mph 17 2:52 14 37:15 11:56/M 1:53:31
29 Jessica Ross 400 23 17 17:08 15 3:43 11 1:04:40 14.8mph 15 2:26 3 31:53 10:13/M 1:59:53
30 Karen Ross 401 59 16 17:07 14 3:42 12 1:04:46 14.8mph 14 2:23 4 31:53 10:13/M 1:59:53
31 Kim Capogreca 231 34 19 20:52 4 2:07 8 1:02:44 15.3mph 11 1:48 11 34:32 11:04/M 2:02:05
32 Vickie Pleus 380 39 12 15:10 6 2:23 16 1:12:52 13.2mph 2 0:53 12 34:45 11:08/M 2:06:05
34 Deanna Feenstra 264 27 15 16:58 17 5:09 18 1:17:54 12.3mph 9 1:34 2 31:04 9:57/M 2:12:42
35 Laura Graham 278 44 11 14:08 22 8:20 14 1:08:27 14.0mph 16 2:37 16 43:05 13:49/M 2:16:39
37 Dawn Petrella 375 53 9 13:49 21 7:31 17 1:12:54 13.2mph 18 3:17 17 43:17 13:52/M 2:20:50
38 Cheryl Lampe 326 51 20 21:51 18 5:40 13 1:05:05 14.8mph 21 3:51 19 53:50 17:15/M 2:30:19
39 Marianne Schwab 410 31 18 18:31 7 2:53 21 1:27:30 11.0mph 12 2:07 15 41:12 13:12/M 2:32:15
40 Tami Prado 382 33 14 16:42 16 4:12 20 1:26:42 11.1mph 13 2:11 18 43:36 13:58/M 2:33:25
41 Diana Toomalatai 434 50 21 21:51 20 6:44 15 1:10:17 13.7mph 19 3:26 21 55:40 17:51/M 2:37:59
43 Carla Harper 292 46 22 24:03 19 6:23 19 1:19:32 12.1mph 22 4:23 20 54:35 17:30/M 2:48:57
 

Male Finishers

Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 Rodney Hoffman 303 35 8 10:08 1 1:24 1 45:07 21.3mph 5 0:52 6 26:25 8:28/M 1:23:59
2 Bill Andrews 204 56 7 10:08 3 1:48 5 52:13 18.4mph 7 0:53 2 24:18 7:47/M 1:29:21
3 Eduardo Gonzalez 275 33 2 8:21 2 1:27 2 49:21 19.5mph 12 1:26 11 28:48 9:14/M 1:29:25
4 Bryan Carson 232 34 9 10:10 5 2:12 6 53:44 17.9mph 3 0:47 1 22:30 7:13/M 1:29:26
5 Lynn Walter 443 35 10 11:19 4 2:07 3 51:08 18.8mph 6 0:53 3 25:09 8:04/M 1:30:37
6 Eric Remington 390 41 4 9:09 10 2:39 4 51:51 18.5mph 11 1:17 13 29:03 9:19/M 1:34:01
7 Benjamin Tincher 433 27 1 7:34 12 3:10 7 53:50 17.8mph 2 0:44 12 28:48 9:14/M 1:34:08
8 Lubin Carvajal 234 30 3 8:34 9 2:29 15 59:06 16.2mph 1 0:38 4 25:50 8:17/M 1:36:39
9 Justin Gilmore 273 31 5 9:55 6 2:21 8 54:01 17.8mph 15 1:40 10 28:43 9:12/M 1:36:41
10 Michael Sibley 416 37 6 9:59 7 2:24 12 56:56 16.9mph 10 1:17 7 26:47 8:35/M 1:37:25
12 Perdo Diaz 247 27 13 13:29 11 2:40 13 57:35 16.7mph 13 1:28 8 27:03 8:40/M 1:42:17
13 Chuck Shaver 415 43 16 14:01 14 3:34 14 58:22 16.4mph 9 1:04 5 26:06 8:22/M 1:43:08
14 Aaron Litz 335 24 12 11:52 13 3:17 9 54:01 17.8mph 14 1:38 17 32:28 10:24/M 1:43:18
17 Stephen Hinds 299 0 22 18:24 8 2:28 11 56:27 17.0mph 4 0:52 9 27:22 8:46/M 1:45:36
21 Craig Halsey 289 53 18 15:00 17 5:02 10 56:26 17.0mph 16 2:01 18 34:30 11:03/M 1:53:01
25 Glenn Feenstra 265 27 19 15:27 19 5:38 18 1:02:32 15.4mph 8 1:03 14 29:15 9:23/M 1:53:57
26 Lee Graham 279 54 15 13:38 20 6:03 16 1:01:23 15.6mph 20 3:06 15 30:25 9:45/M 1:54:35
27 Justin Graham 281 15 11 11:44 21 7:56 17 1:01:24 15.6mph 19 3:05 16 30:25 9:45/M 1:54:36
28 Tom Martens 345 44 20 15:39 18 5:38 19 1:05:29 14.7mph     21 1:40:42 32:17/M 1:56:38
33 Jason Graham 280 12 21 17:28 16 5:01 20 1:08:00 14.1mph 18 2:12 19 36:44 11:46/M 2:09:28
36 Ronald Bray 219 47 17 14:57 15 4:58 21 1:11:20 13.5mph 17 2:08 20 44:48 14:22/M 2:18:13
42 Kashaka Byrdsong 228 44 14 13:35 22 16:51 22 1:19:28 12.1mph     22 2:26:24 46:55/M 2:40:41

Clydesdale

Overall Male Winners

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace Finish Time
1 1 Jim Lucas 338 47 1 8:30 1 1:10 1 45:34 21.1mph 1 0:59 2 28:13 9:03/M 1:24:28
2 2 William Price 384 45 2 10:15 2 1:32 2 48:03 20.0mph 3 1:37 3 34:01 10:54/M 1:35:30
3 3 Jeff Hyson 314 52 3 15:26 3 1:33 3 51:19 18.7mph 2 1:26 1 28:06 9:00/M 1:37:52
 

Male 39 and under

  Overall   Bib   ------- Swim ------- ------- TR 1 ------- ------------ Bike ------------ ------- TR 2 ------- ------------ Run ------------  
AG Place Place Name Number Age Rank Time Rank Time Rank Time Pace Rank Time Rank Time Pace