11th Annual Titusville Family Triathlon
Race Director: Gina Harris
October 2, 2015 at YMCA Titusville, Florida
Timing&Scoring by Alta Vista Sports-Ryan Cavallaro
Questions??? RyanC1223@gmail.com
100mtr Swim| 4M Bike| 1.75k Run
OVERALL MALE CHAMPION
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1     2 Dan Hull                M 33 TITUSVILLE             26:17    1  1:32  0:41    1   11:28 20.9  1:08    1   11:29 
    2     3 Matt Mahoney            M 60 MELBOURNE              27:44    7  1:52  0:42    2   12:07 19.8  0:43    2   12:21 
    3     4 Lawrence Pacelli        M 64 MELBOURNE              29:27    8  2:17  0:46    4   12:22 19.4  0:38    5   13:25 
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1     5 Rachel Merced           F 31 COCOA                  30:51    2  1:52  0:19    1   14:09 17.0  0:33    1   14:00 
    2    12 Carolyn Christly        F 41 HOLLYWOOD              33:48    6  2:03  1:24    2   14:11 16.9  0:29    5   15:42 
    3    13 Julie Pomerleau         F 41 MIMS                   34:12    3  1:53  0:58    5   15:55 15.1  0:31    3   14:56 
MALE MASTERS CHAMPION
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    18 Sean Stauffer           M 41 TITUSVILLE             35:25    1  1:37  1:44    1   13:20 18.0  1:11    3   17:34 
FEMALE MASTERS CHAMPION
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    24 Michelle Finlay         F 48 TITUSVILLE             39:08    1  2:44  1:44    1   14:34 16.5  1:53    1   18:15 
AGE-GROUP RESULTS 
FEMALE AGE-GROUP:  0-9
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    27 Olivia Christly         F  9 HOLLYWOOD              39:54    1  2:25  1:32    1   17:49 13.5  0:33    1   17:38 
    2    40 Savannah Ervini         F  9 MELBOURNE              44:56    2  2:32  2:42    2   19:23 12.4  0:43    2   19:36 
    3    51 Katey Halpin            F  9 TITUSVILLE             53:53    3  3:10  3:58    3   23:24 10.3  1:45    3   21:38 
MALE AGE-GROUP:  0-9
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    16 Maximus Amick           M  9 TITUSVILLE             34:46    1  3:00  0:43    1   16:40 14.4  0:38    1   13:45 
    2    36 Tj Stouch               M  9 TITUSVILLE             43:30    2  3:11  2:38    2   19:45 12.2  0:55    2   17:03 
FEMALE AGE-GROUP:  10-14
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    21 Danielle Doyle          F 14 ROCKLEDGE              37:32    2  2:46  1:51    1   17:07 14.0  0:54    1   14:57 
    2    47 Kiley Dwenger           F 11 MELBOURNE              49:54    1  1:59  2:00    2   26:55  8.9  0:38    2   18:24 
MALE AGE-GROUP:  10-14
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1     0 Chase Wurzler           M 14 MIMS                                     1:09    1   12:18 19.5  1:28    1   17:23 
FEMALE AGE-GROUP:  15-19
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
MALE AGE-GROUP:  15-19
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
FEMALE AGE-GROUP:  20-24
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    34 Mariah MacCione         F 21 TITUSVILLE             42:41    2  2:06  0:59    1   17:18 13.9  0:43    2   21:37 
    2    42 Sarah Payzant           F 20 TITUSVILLE             45:26    1  1:46  1:51    2   22:23 10.7  0:41    1   18:47 

MALE AGE-GROUP:  20-24
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    39 Seth Bishop             M 21 MELBOURNE              44:50    1  2:48  1:11    1   20:45 11.6  0:58    1   19:10 
FEMALE AGE-GROUP:  25-29
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    26 Britney Murphy          F 27 JACKSONVILLE           39:42    1  1:58  3:16    3   19:21 12.4  0:46    1   14:23 
    2    31 Samantha Fonder         F 29 INDIAN HARBOUR BEA     42:15    3  2:35  3:48    2   16:53 14.2  1:08    3   17:53 
    3    32 Mikayla Worthen         F 26 INDIATLANTIC           42:15    2  2:34  3:52    1   16:50 14.3  1:10    2   17:51 
MALE AGE-GROUP:  25-29
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1     7 Clayton Sutter          M 28 TITUSVILLE             31:44    1  1:40  1:27    1   14:05 17.0  0:59    2   13:35 
    2     8 Jesse Berdis            M 26 CAPE CANAVERAL         32:01    2  2:28  2:17                   14:27    1   12:50 
    3    38 Hector Viera            M 26 CAPE CANAVERAL         44:37    3  2:45  2:10    2   19:27 12.3  1:17    3   19:00 
FEMALE AGE-GROUP:  30-34
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    15 Anastasia Drown         F 31 TITUSVILLE             34:32    2  2:21  0:53    1   14:25 16.6  0:38    1   16:16 
    2    30 Nicole Jackson          F 30 ORLANDO                42:13    5  2:54  3:00    2   16:09 14.9  1:24    3   18:48 
    3    41 Jenny Ervin             F 31 MELBOURNE              45:14    3  2:29  2:46    4   19:15 12.5  0:51    4   19:55 
    4    44 Ana Stark               F 33 TITUSVILLE             45:55    6  3:04  2:35    3   17:52 13.4  0:52    5   21:34 
    5    45 Mary Didio              F 34 PALM BAY               46:06    4  2:43  1:36    5   22:03 10.9  1:03    2   18:44 
    6     0 Anastasia Drown         F 31 TITUSVILLE                      1  2:17  0:55                                      
MALE AGE-GROUP:  30-34
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1     6 Lucas Jordan            M 32 TITUSVILLE             30:52    1  1:33  1:51    1   13:02 18.4  1:58    1   12:29 
    2    17 Daniel Wood             M 31 TITUSVILLE             34:51    3  2:35  1:16    2   15:29 15.5  0:49    2   14:45 
    3    19 Barry Russell           M 33 TITUSVILLE             36:57    2  1:36  1:50    3   15:43 15.3  1:01    3   16:50 
    4    49 Nicholas Fonder         M 33 INDIAN HARBOUR BEA     52:05    4  2:36 23:55                    2:23    4   23:12 
FEMALE AGE-GROUP:  35-39
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
MALE AGE-GROUP:  35-39
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    10 Matthew Bobik           M 35 TITUSVILLE             32:39    1  1:51  1:26    1   14:28 16.6  0:54    2   14:01 
    2    14 Jerry Merced            M 36 TITUSVILLE             34:12    3  2:28  0:52    2   14:34 16.5  0:31    3   15:49 
    3    28 Nate Dwenger            M 39 MELBOURNE              40:36    2  2:20  1:40    3   22:37 10.6  0:33    1   13:27 
FEMALE AGE-GROUP:  40-44
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    48 Mary Jane Catacutan     F 42 WEST MELBOURNE         50:35    1  4:58  1:55    1   20:07 11.9  0:54    1   22:44 
MALE AGE-GROUP:  40-44
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    20 Mike Doyle              M 42 ROCKLEDGE              37:32    1  2:56  1:42    1   17:05 14.0  0:55    1   14:57 
    2    52 David Halpin            M 43 TITUSVILLE             53:53    2  3:12  3:56    2   23:24 10.3  1:46    2   21:37 
FEMALE AGE-GROUP:  45-49
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
MALE AGE-GROUP:  45-49
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
FEMALE AGE-GROUP:  50-54
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 

MALE AGE-GROUP:  50-54
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    25 Michael Sitowitz        M 51 MIMS                   39:18    1  2:18  2:11    2   14:03 17.1  1:07    1   19:41 
    2    29 Donald Finlay           M 54 TITUSVILLE             42:11    2  2:42  3:17    1   13:59 17.2  1:11    2   21:05 
    3    37 Jack Beauchamp          M 52 TITUSVILLE             44:08                     3   14:16 16.8  1:35    3   22:46 
FEMALE AGE-GROUP:  55-59
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    50 Maria Alemany           F 59 TITUSVILLE             53:31    1  8:49  1:17    1   17:34 13.7  2:59    1   22:54 
MALE AGE-GROUP:  55-59
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    35 Patrick Keach           M 55 TITUSVILLE             43:27    2  3:19  1:58    2   20:01 12.0  1:15    1   16:56 
    2    43 Kevin Berry             M 58 TITUSVILLE             45:50    1  3:12  4:11    1   18:34 12.9  1:02    2   18:53 
FEMALE AGE-GROUP:  60-64
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    33 Rhonda Howard           F 63 TITUSVILLE             42:26                     1   16:52 14.2  0:58    1   18:47 
    2    53 Wilma Hurst             F 63 TITUSVILLE           1:08:03    1  6:13  5:06    2   25:42  9.3  1:14    2   29:50 
MALE AGE-GROUP:  60-64
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    54 Carlos Merced           M 61 ORLANDO              1:11:42    1  5:37  4:11    1   26:32  9.0  0:59    1   34:26 
FEMALE AGE-GROUP:  65-99
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    46 Diane Mitchell          F 65 COCOA                  47:09    1  3:24  2:37                   17:25    1   23:45 
MALE AGE-GROUP:  65-99
Place O'All Name                    S Ag City                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run     
===== ===== ======================= = == ==================== ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== ======= 
    1    22 Robert Cabana           M 66 COCOA                  37:40    1  2:30  2:18    1   13:36 17.6  0:24    1   18:54 
    2    55 Stephen Holland         M 65 MIMS                 1:13:04    2  3:28  2:21    2   32:08  7.5  1:29    2   33:40 
                    ********** Family Relay **********
Place O'All Bib      Names                                                   Team Name                 Total   Rank Swim  T1    Rank Bike    Rate T2    Rank Run      
===== ===== ======== ======================================================= ========================= ======= ==== ===== ===== ==== ======= ==== ===== ==== =======  
    1     1      867 David Daily/ Finn Daily/ Eric Hustad                    Team Daily                  24:27    1  1:20  0:20    1   10:27 23.0  0:18    1   12:05 
    2     9      864                                                         The Leoncitos               32:22    3  2:47  0:41    2   13:55 17.2  0:18    2   14:43 
    3    11      818 Ava Broome/ Kelley Broome/ Chris Broome                 Clean Sweep                 33:22    2  2:07  0:38    3   14:13 16.9  0:19    3   16:08 
    4    23      814 Michael Simpson/ John-Michael Simpson/ Joseph Simpson   Team Simpons                38:03    4  3:10  0:39    4   14:14 16.9  0:36    4   19:27