Fight for Air Climb Orlando 2016
American Lung Association
Building Run Up
Saturday, March 5, 2016
Orlando, Florida at Bank of America
Event Director: Chelsea Whalley
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle 
Questions: jboyle@altavistasports.com
Scroll Down for TEAM AND ULTIMATE CHALLENGE RESULTS       
OVERALL MALE CHAMPION
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   396 Troy Alston                 28                                        2:22 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1    84 Davin Nevergold             14 Park Square Steppers                   3:56 
    2   189 Atreyu Casterline           13 Back Packers                           7:34 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   136 Michael Schesser            16 Dixie's Chix                           4:24 
    2   269 Drew Schaumann              19 Lake Mary FD                           5:16 
    3    72 Corey King                  15 NCI                                    6:37 
MALE AGE GROUP:  20 - 29
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   396 Troy Alston                 28                                        2:22 
    2     9 Jordan Brashears            26                                        2:52 
    3   204 Nicholas Mercer             23 WAH LUM                                3:03 
    4   384 Zachary Blue                23 Blue Strong                            3:21 
    5    51 Doug Reeder                 27 Camp Gladiator                         3:24 
    6   309 Bassel Ibrahim              29 Orlando Fire                           3:40 
    7   303 Jorge Martinez              27 Orange County Sheriff's Office         3:56 
    8   328 Payne Maddox                27 Orlando PD                             4:01 
    9   151 Edgard Osorno               27 Orlando PD                             4:14 
   10   281 Kevin Hall                  27 CROSSFIT Winter Park 1                 4:15 
   11   359 Mike Martin                 26 Colonial Life                          4:28 
   12   440 James Phelan                29 Colonial Life                          4:39 
   13   297 Mark Rutkoski               26 Orange County Sheriff's Office         4:45 
   14   310 Tyler Gaddy                 25 Orlando Fire                           5:02 
   15     4 Kevin Del Aguila            29 Lake Mary FD                           5:11 
   16   251 Christopher Chung           29 WAH LUM                                5:11 
   17   455 Miguel Vasquez              29 Orange County Sheriff's Office         5:22 
   18   318 Owen Seay                   27 CROSSFIT Winter Park 1                 5:22 
   19   386 Jason Acosta                29 Orlando Fire                           5:24 
   20   301 Nicolas Matsoukis           27 Orange County Sheriff's Office         5:28 
   21   451 Daniel Novak                23 Breath Givers                          5:29 
   22   305 Joshua Yatsko               27 Orange County Sheriff's Office         5:34 
   23   412 Thomas Stevens              24 Orange County Sheriff's Office         5:34 
   24   170 Samuel Urban                25 CROSSFIT Winter Park 1                 5:38 
   25   418 Sean Tidmus                 25 Orange County Sheriff's Office         5:39 
   26   264 Daniel Holland              28 Orange County Sheriff's Office         6:05 
   27   127 Josh Brown                  26 Volusia Fire                           6:06 
   28   360 Matt Roy                    23 The Orange City Fire Department        6:07 
   29   194 Miles Thalmueller           28 Lake Mary FD                           6:17 
   30    77 Mitchel Brennan             26 Elevator Trust Issues                  6:21 
   31   388 Joshua Johnson              25 Orlando Fire                           6:54 
   32   438 Anjo Salunga                26 Breath Givers                          7:53 
   33   320 James Merrow                26                                        7:57 
   34   406 Josh Lee                    29 ONE Step at a Time                     8:38 
   35   422 Matthew Sauerbrun           24 Team OCFRD                            11:59 
   36   421 Kevin Baker Jr.             21 Team OCFRD                            14:02 
MALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1    98 Brandon Brickey             32 Camp Gladiator                         3:01 
    2   221 Kuang Wei Huang             31 Camp Gladiator                         3:03 
    3   280 Bruno Silva                 30                                        3:20 
    4   237 Donald Hamilton             37 Orlando PD                             3:37 
    5    25 Oscar Agramonte             36 WAH LUM                                3:52 
    6     5 Ronnie Hom                  39 Are We There Yet?                      4:00 
    7   235 Dan Robertson               34 Orlando PD                             4:04 
    8    37 Grant Yokel                 35 NCI                                    4:15 
    9   205 Abiel Morales               35 RTM Rocks!                             4:23 
   10   316 Matthew Magee               34 Orlando Fire                           4:30 
   11   341 Fernando Arango             36 Undertrained & Overconfident           4:40 
   12   220 James Kozlowski             36 Orlando Natives                        4:51 
   13   202 Brian Burke                 36 The Orange City Fire Department        4:56 
   14   404 Russell Ward                32 Orlando Fire                           5:03 
   15   298 Ismatullaev Rustambek       32 Orange County Sheriff's Office         5:15 
   16   131 Brian Jankowski             30 The Orange City Fire Department        5:18 
   17   315 Aaron Quarberg              31 Orlando Fire                           5:20 
   18   441 Buddy Bellhouse             36                                        5:21 
   19   247 Sean Masherella             30 Lucky Lungs                            5:27 
   20   352 Carlos Souza                31 South Orlando CrossFit                 5:28 
   21   331 Eric Bandazewski            35 South Orlando CrossFit                 5:28 
   22   423 Jonathan Rubini             35 Orange County Sheriff's Office         5:34 
   23   198 Steve Nguyen                33 Lucky Lungs                            5:37 
   24   379 Ernesto Ramos               36 Orlando Fire                           5:40 
   25   420 Patrick Severe              34 Team OCFRD                             5:43 
   26   252 Doug Burda                  35 Orange County Sheriff's Office         5:45 
   27   411 Chris Newsome               36 Team OCFRD                             5:51 
   28   289 Jarret Honahan              37 Colonial Life                          5:53 
   29   334 Trevor Palmer               35 South Orlando CrossFit                 6:00 
   30   201 Wingnut 1067                31                                        6:10 
   31   358 Christopher Greenwood       35                                        6:14 
   32   244 Willie Bridgewater          37 Lucky Lungs                            6:15 
   33   437 Greg Moreira                32 CDI                                    6:17 
   34   186 David Goldstein             34 Volusia Fire                           6:39 
   35   461 Scott Broughton             36 UBS 4 Amanda                           6:40 
   36   333 Timothy Sanford             30                                        6:45 
   37   399 Rob Keefe                   35 Colonial Life                          6:47 
   38   199 James Jamesson              34 Lucky Lungs                            6:52 
   39   126 Matt Kangieser              32 Volusia Fire                           7:10 
   40    33 John Myers                  35 Camp Gladiator                         7:12 
   41   419 Daniel Buchanan             33 Team OCFRD                             8:39 
   42   148 Kurt Vroman                 38 Deltona Fire Department                9:59 
   43   105 Scott Jefts                 39 The Orange City Fire Department       10:09 
MALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   125 Chris Van Glahn             48                                        3:09 
    2   326 Jeff Valk                   40 Colonial Life                          3:29 
    3   163 Joel Carter                 40                                        3:32 
    4   102 John Mina                   47 Orlando PD                             4:15 
    5   192 Pete Cadiz                  47 Orlando PD                             4:23 
    6   378 John McGrath                49 Orlando Fire                           4:28 
    7    62 Jose Velez                  49 Orlando PD                             4:43 
    8   300 George Perez                47 Orange County Sheriff's Office         4:45 
    9   311 Chris Adams                 45 Orlando Fire                           4:54 
   10   272 Michael Furbush             47 Stairing Contest                       4:58 
   11   327 Anthony Demarchi            49 ONE Step at a Time                     5:03 
   12     8 Wes Dunaway                 40 Endure4Cure                            5:13 
   13    57 Jack Eisenhut               47 CROSSFIT Winter Park 1                 5:13 
   14   270 Keith Levitt                44 CROSSFIT Winter Park 1                 5:26 
   15    52 Brian Schulte               41 Camp Gladiator                         5:49 
   16    85 Duane Gunsch                45 Team OUC                               5:58 
   17   120 Moises Santiago             46 Team OUC                               5:59 
   18   416 Michael McKenzie            47 Orange County Sheriff's Office         6:07 
   19   101 Pablo Quinones              49 Orlando PD                             6:40 
   20   387 Paul Plaughel               48                                        6:57 
   21   172 Jason Kelso                 43 Lake Mary FD                           7:05 
   22   374 Tom Dorantes                43                                        7:13 
   23   390 Victor Payne                47 Orange County Sheriff's Office         7:14 
   24   454 Derek Ryan                  40                                        7:19 
   25    12 Curtis Hall                 48 Dixie's Chix                           7:20 
   26    19 Herbert McDuffie            42 NCI                                    7:25 
   27   415 Kevin McGinley              48 TEAM OCSOWell                          7:40 
   28   187 Neil Payne                  42 Forte Fitness 1                        9:30 
   29   200 Paul Worrell                41 Lucky Lungs                           10:38 
   30   248 Captain Fant Arena          41 Colonial Life                         11:24 
   31   117 Michael Acevedo             43                                       13:58 
   32   275 Keith Lehmann               45 ONE Step at a Time                    15:01 
MALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   458 Thomas Scott                51                                        2:38 
    2   372 Jose Fuentes                52 WAH LUM                                4:15 
    3   445 David Blue                  57 Blue Strong                            4:25 
    4   367 Kenneth Bauchle             55 Blue Strong                            4:57 
    5   250 Gregory Roessler            53 ONE Step at a Time                     5:01 
    6   294 Ron Stucker                 52 Orange County Sheriff's Office         5:15 
    7   121 Robert Pigman               55 Orlando PD                             5:26 
    8    82 Richard Nevergold           50 Park Square Steppers                   5:40 
    9    73 Steve Brennan               51 Team OUC                               5:42 
   10   246 Arthur Eld                  54 Orlando PD                             5:52 
   11     2 John Clementson             52                                        5:58 
   12   292 Keller William              51 Orange County Sheriff's Office         6:19 
   13   138 Brad West                   54 CROSSFIT Winter Park 1                 6:21 
   14    63 Bill Stevens                55 City of Orlando Climbing for a Caus    6:29 
   15   380 Jeff York                   54 Lisa's Lucky Lungs                     7:26 
   16   245 Robert Dukes                59 Lisa's Lucky Lungs                     7:57 
   17   233 Brian Caldwell              51 WAH LUM                                8:10 
   18   361 Mike Feld                   55                                       13:28 
   19   133 Juan Atan                   53 Team OCFRD                            13:29 
   20   304 Mark Leubscher              50 Orange County Sheriff's Office              
MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   156 Raymer Maguire              62                                        4:53 
    2   196 Lionel Robbins              65 Are We There Yet?                      5:40 
    3   141 Rick Hawthorne              66 NCI                                    6:32 
    4   356 Carl Bauchle                60 Blue Strong                            6:35 
    5   124 Chief Daniel Fleming        60 Orlando Fire                           9:31 
    6    23 Herbert McDuffie Sr         65 NCI                                   11:09 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   256 Loi Nguyen                  71 Lucky Lungs                            4:31 
    2   349 Mujtaba Husain              70                                        5:54 
    3   137 Dave Putz                   70 True Fit                               8:11 
    4   457 Bill Renhard                70 Colonial Life                          8:48 
    5    46 John Casterline             73 Back Packers                          11:36 
MALE NO AGE AGE GROUP:  0 - 0
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   146 Noble Bradford               0 Forte Fitness                          9:30 
FEMALE OVERALL CHAMPION
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   191 Shannon Gridley-Hetz        43 Orlando PD                             3:35 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   178 Briana Burnett              17 Dixie's Chix                           3:40 
    2    83 Kiersten Nevergold          16 Park Square Steppers                   5:25 
    3   274 Kendall Eisenhut            15 CROSSFIT Winter Park 1                 5:46 
    4   188 Tala Casterline             15 Back Packers                           7:07 
    5    14 Maci Hall                   16 Dixie's Chix                           7:07 
    6   355 Olivia Ciepierski           19 Daytona State Respiratory Care         8:10 
    7   439 Kasandra Fuller             16 Colonial Life                          9:11 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 29
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   291 Rebekah Myers               25 Camp Gladiator                         3:42 
    2   279 Carly Gillilan              27                                        4:04 
    3   444 Kirsty Blue                 25 Blue Strong                            4:18 
    4   255 Sierra Scofield             27 Orange County Sheriff's Office         4:54 
    5   385 Heather Bauchle-Mcfarland   29 Blue Strong                            5:00 
    6   236 Chelsea Lang                27 CROSSFIT Winter Park 1                 5:03 
    7   212 Laurren Lunsford            29 Orlando Natives                        5:11 
    8   340 Kate O'Connor               26 Undertrained & Overconfident           5:17 
    9   456 Laura Rocco                 29 Orange County Sheriff's Office         5:22 
   10   296 Ximena Sanchez              24 Orange County Sheriff's Office         5:24 
   11     7 Jennifer Dippel             27                                        5:27 
   12   253 Ariana Cadorette            21 Orange County Sheriff's Office         5:40 
   13   263 Kristine Helms              29 Orange County Sheriff's Office         6:06 
   14   261 Kathleen Ela                29 Orange County Sheriff's Office         6:24 
   15   393 Alyssa Madanick             25 Mel's High Steppers                    6:38 
   16   449 Amy Berman                  26 Mel's High Steppers                    7:02 
   17    13 Shelbi Hall                 22 Dixie's Chix                           7:02 
   18    53 Nicole Leonardi             26                                        7:08 
   19   169 Nicole Garlington           26                                        7:12 
   20   171 Melissa Dukes               23 Lisa's Lucky Lungs                     7:13 
   21   410 Courtney Laverdiere         24 TEAM OCSOWell                          7:26 
   22   343 Nicolette Marion            23 Undertrained & Overconfident           8:16 
   23   431 Ginnie Holcomb              24 Lisa's Lucky Lungs                     8:18 
   24   405 Ashley Kitchen              26 Daytona State Respiratory Care         8:21 
   25   429 Kailey White                23 Deltona Fire Department                8:24 
   26   278 Joy Hiett                   27 Lee Vista Barista's                    8:29 
   27   426 Kathy Ibrahim               29 Orlando Fire                           8:30 
   28   271 Sabrina Persaud             23                                        8:32 
   29   366 Brittney Bogan              27 Team Spitzer                           8:37 
   30    32 Ann Myers                   25 Camp Gladiator                         9:38 
   31    20 Maria Fernandez             25 NCI                                   10:38 
   32   409 Holly Cowden                27                                       13:33 
   33   276 Audreana Mazzula            24                                       17:06 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 39
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1    90 Alicia Rossi                32                                        4:19 
    2    38 Antoinette Cuomo-Yokel      34 NCI                                    4:50 
    3   284 Kristin Daniel              33 CROSSFIT Winter Park 1                 5:04 
    4   123 Sarah Bono                  31 Quads on Fire!                         5:07 
    5   213 Adrianna Sekula             32 Orlando Natives                        5:12 
    6   262 Leila Freeze                34 Orange County Sheriff's Office         5:25 
    7   152 Monica Postrado             31 Orlando PD                             5:40 
    8   332 Jessica Vitulano            32 South Orlando CrossFit                 5:41 
    9   330 Michelle Allegra            32 South Orlando CrossFit                 5:46 
   10    96 Bridget Van Derlofske       34 Gasping for Air                        6:02 
   11   336 Angela Chuk                 31 South Orlando CrossFit                 6:03 
   12   342 Melody Ramirez              32 Undertrained & Overconfident           6:16 
   13   185 Karen Ritchie               39 Elevator Trust Issues                  6:19 
   14   157 Ann Gainey                  36 DUDA Climbs Strong                     6:21 
   15   417 Latasha McGuire             30 Orange County Sheriff's Office         6:33 
   16   195 Mimi Chan                   38 WAH LUM                                6:34 
   17    81 Carrie Dinger               39 Park Square Steppers                   6:44 
   18   259 Kelly Deegan                31 Orange County Sheriff's Office         6:44 
   19   203 Sara Rich                   37 WAH LUM                                7:08 
   20   176 Francesca Caviasca          36 Are We There Yet?                      7:15 
   21   363 Mary-Beth Valley            35 Stairing Contest                       7:17 
   22   325 Melissa Natal               35 ONE Step at a Time                     7:18 
   23   403 Heather White               30 TEAM OCSOWell                          7:41 
   24   370 Loata Tuikaba               34 ONE Step at a Time                     7:44 
   25   407 Heather Melendez            33 TEAM OCSOWell                          7:49 
   26   446 Jessica Perry               31 Breath Givers                          7:54 
   27   288 Lesley Crandall             33 Volusia Fire                           9:00 
   28   376 Elizabeth Sikes             31 Daytona State Respiratory Care         9:06 
   29   435 Danielle Bouanccni          34 CDI                                    9:19 
   30    87 Suzan Kurtz                 36 Back Packers                           9:20 
   31   182 Krissy King                 33 Forte Fitness 1                        9:22 
   32   129 Carrie Davis                39 Volusia Fire                           9:29 
   33   161 Adrienne Witkowski          39 Forte Fitness 1                        9:29 
   34   162 Amanda Perry                35 DUDA Climbs Strong                    10:19 
   35   452 Kate Arena                  34 Colonial Life                         11:25 
   36   321 Lesley Honahan              36 Colonial Life                         12:15 
   37    97 Meridith Geyer              34 Aetna Orlando Climbers                12:17 
   38   181 Gina Damiano                32 Elevator Trust Issues                 12:33 
   39   209 Delonda Singleton           33 RTM Rocks!                            13:52 
   40   345 Candace Raines              32 Undertrained & Overconfident          14:27 
   41   277 Kathy Chandonnait           39                                       17:04 
                  
FEMALE AGE GROUP:  40 - 49
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   191 Shannon Gridley-Hetz        43 Orlando PD                             3:35 
    2   319 Jamie Moses                 46 Back Packers                           4:55 
    3   347 Ilana Stone                 44 South Orlando CrossFit                 5:11 
    4   268 Heather Westbrook           44 ONE Step at a Time                     5:46 
    5   122 Noelia Pina                 40 Orlando PD                             5:54 
    6   119 Kimberly Dean               46                                        6:06 
    7   442 Cynthia Gries               41 Breath Givers                          6:23 
    8   273 Lisa Wongshue               42 WAH LUM                                6:37 
    9    66 Heather Deinhardt           43 Back Packers                           6:48 
   10    71 Donna Allum                 43 WAH LUM                                6:52 
   11   408 Bobbie Dominy               49 TEAM OCSOWell                          6:55 
   12   285 Wendy Donaldson             45                                        7:08 
   13   338 Andrea Copeland             41 Breath Givers                          7:54 
   14   104 Jennifer Sokloski           45                                        8:58 
   15   394 Rachel Camacho              43 Orlando Fire                           9:19 
   16   229 Gloria Kelley               47 UBS 4 Amanda                           9:29 
   17   149 Isabel Bass                 47 Forte Fitness                          9:33 
   18   295 Charlotte Stout             49 Orange County Sheriff's Office         9:45 
   19   168 Susan Nastasi               49 Lisa's Lucky Lungs                    10:00 
   20   140 Deidre Deware               44                                       10:16 
   21    70 Margaret Iglesias           48                                       10:55 
   22   450 Amy Dubois                  48 Back Packers                          11:07 
   23   190 Lori Lee                    47 Back Packers                          11:08 
   24   395 Nancy Thomas                48 Back Packers                          11:51 
   25    28 Jennifer Linhares           41 Gasping for Air                       12:16 
   26   362 Cory Taylor                 43 Stairing Contest                      12:34 
   27   354 Liza Ciepierski             49 Daytona State Respiratory Care        12:39 
   28   443 D Dopp                      40 Colonial Life                         13:41 
   29   258 Heidi Hunter                46 ONE Step at a Time                    15:17 
   30   242 Tami Diebel                 43 ONE Step at a Time                    15:27 
   31    17 Elizabeth Toney             41 Gasping for Air                       15:32 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 59
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   106 Tracy McGranahan            54 Quads on Fire!                         5:28 
    2   391 Betsy McClelland            56 Lisa's Lucky Lungs                     7:03 
    3   211 Amy Morton                  50 Team OCFRD                             7:17 
    4   249 Veronica Cole               54 Elevator Trust Issues                  7:33 
    5   460 Daphne Holcomb              56                                        8:03 
    6   160 Kathleen Skambis            58 Back Packers                           8:25 
    7    74 Kathy Brennan               50 Team OUC                               8:26 
    8   243 Patti Eaves                 52 ONE Step at a Time                     8:42 
    9   238 Karen Madanick              54 Mel's High Steppers                    8:53 
   10    24 Susan Vallan                52 Back Packers                           8:57 
   11   436 Norma Morales               58 CDI                                    9:19 
   12   231 Liselotte Lindgren          50 Forte Fitness                          9:35 
   13   165 Lu Burson                   56 Forte Fitness 1                        9:35 
   14    64 Patty Sheehan               54 City of Orlando Climbing for a Caus    9:40 
   15   197 Rose Montalvo               50                                        9:48 
   16   286 Eileen Givens               55 Lisa's Lucky Lungs                    10:02 
   17   447 Susan Hart                  54 Dixie Chix                            10:29 
   18    95 Glynda Russell              51 Back Packers                          10:57 
   19   346 Nancy Holman                58 Mel's High Steppers                   11:59 
   20   368 Soledad Hasan               50 Stairing Contest                      12:37 
   21   377 Lisa Wallace                53                                       20:03 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   135 Catherine Wise              62 Back Packers                           5:31 
    2   143 Pat Hawthorne               64 NCI                                    7:42 
    3    61 Ruth Stern                  62 Mel's High Steppers                    9:46 
    4    21 Fanette McDuffie            60 NCI                                   10:05 
    5   400 Joan Zink                   65 Lisa's Lucky Lungs                    10:10 
    6   139 Sally Wolfe                 68 Camp Gladiator                        10:58 
    7   448 Valerie Redman              63 Back Packers                          11:12 
    8    54 Melinda Brody               62 Mel's High Steppers                   11:54 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
FEMALE NO AGE AGE GROUP:  0 - 0
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   144 Jennifer Montgomery          0 Forte Fitness                          9:43 
FIREFIGHTERS in full  gear
Place No.   Name                        Team Name                           Time       
===== ===== =========================== =================================== ======= 
    1   191 Shannon Gridley-Hetz        Orlando PD                             3:35 
    2   309 Bassel Ibrahim              Orlando Fire                           3:40 
    3   151 Edgard Osorno               Orlando PD                             4:14 
LAW ENFORCEMENT
Place No.   Name                        Team Name                           Time       
===== ===== =========================== =================================== ======= 
    1   237 Donald Hamilton             Orlando PD                             3:37 
    2   303 Jorge Martinez              Orange County Sheriff's Office         3:56 
    3   328 Payne Maddox                Orlando PD                             4:01 
TOP CORPORATE CLIMBERS
Place No.   Name                        Team Name                           Time       
===== ===== =========================== =================================== ======= 
    1    98 Brandon Brickey             Camp Gladiator                         3:01 
    2   204 Nicholas Mercer             WAH LUM                                3:03 
    3   221 Kuang Wei Huang             Camp Gladiator                         3:03 
Fight for Air Climb Orlando 2016
American Lung Association
Building Run Up
Saturday, March 5, 2016
Orlando, Florida at Bank of America
Event Director: Chelsea Whalley
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com John Boyle 
Questions: jboyle@altavistasports.com
TEAM RESULTS
  1.   15:14 Orlando Natives                                   (   5:05)
============================================================
  1     4:51    220 James        Kozlowski          36 M 
  2     5:11    212 Laurren      Lunsford           29 F 
  3     5:12    213 Adrianna     Sekula             32 F 
  2.   15:35 Lucky Lungs                                       (   5:12)
============================================================
  1     4:31    256 Loi          Nguyen             71 M 
  2     5:27    247 Sean         Masherella         30 M 
  3     5:37    198 Steve        Nguyen             33 M 
  3.   16:55 Are We There Yet?                                 (   5:39)
============================================================
  1     4:00      5 Ronnie       Hom                39 M 
  2     5:40    196 Lionel       Robbins            65 M 
  3     7:15    176 Francesca    Caviasca           36 F 
  4.   17:14 Back Packers                                      (   5:45)
============================================================
  1     4:55    319 Jamie        Moses              46 F 
  2     5:31    135 Catherine    Wise               62 F 
  3     6:48     66 Heather      Deinhardt          43 F 
  5.   21:42 Lisa's Lucky Lungs                                (   7:14)
============================================================
  1     7:03    391 Betsy        McClelland         56 F 
  2     7:13    171 Melissa      Dukes              23 F 
  3     7:26    380 Jeff         York               54 M 
  6.   25:37 Daytona State Respiratory Care                    (   8:33)
============================================================
  1     8:10    355 Olivia       Ciepierski         19 F 
  2     8:21    405 Ashley       Kitchen            26 F 
  3     9:06    376 Elizabeth    Sikes              31 F 
  7.   28:21 Forte Fitness 1                                   (   9:27)
============================================================
  1     9:22    182 Krissy       King               33 F 
  2     9:29    161 Adrienne     Witkowski          39 F 
  3     9:30    187 Neil         Payne              42 M 
  8.   28:38 Forte Fitness                                     (   9:33)
============================================================
  1     9:30    146 Noble        Bradford            0 M 
  2     9:33    149 Isabel       Bass               47 F 
  3     9:35    231 Liselotte    Lindgren           50 F 
  9.   33:50 Gasping for Air                                   (  11:17)
============================================================
  1     6:02     96 Bridget      Van Derlofske      34 F 
  2    12:16     28 Jennifer     Linhares           41 F 
  3    15:32     17 Elizabeth    Toney              41 F 



FIREFIGHTER TEAM RESULTS-wearing full gear
  1.   12:38 Orlando Fire                                      (   4:13)
============================================================
  1     3:40    309 Bassel       Ibrahim            29 M Orlando Fire                                       
  2     4:28    378 John         McGrath            49 M Orlando Fire                                       
  3     4:30    316 Matthew      Magee              34 M Orlando Fire                                       
  2.   16:21 The Orange City Fire Department                   (   5:27)
============================================================
  1     4:56    202 Brian        Burke              36 M The Orange City Fire Department                    
  2     5:18    131 Brian        Jankowski          30 M The Orange City Fire Department                    
  3     6:07    360 Matt         Roy                23 M The Orange City Fire Department                    
  3.   18:51 Team OCFRD                                        (   6:17)
============================================================
  1     5:43    420 Patrick      Severe             34 M Team OCFRD                                         
  2     5:51    411 Chris        Newsome            36 M Team OCFRD                                         
  3     7:17    211 Amy          Morton             50 F Team OCFRD                                         
  4.   19:55 Volusia Fire                                      (   6:39)
============================================================
  1     6:06    127 Josh         Brown              26 M Volusia Fire                                       
  2     6:39    186 David        Goldstein          34 M Volusia Fire                                       
  3     7:10    126 Matt         Kangieser          32 M Volusia Fire                                       



LAW ENFORCEMENT TEAM RESULTS
  1.   11:42 Orlando PD                                        (   3:54)
============================================================
  1     3:37    237 Donald       Hamilton           37 M Orlando PD                                         
  2     4:01    328 Payne        Maddox             27 M Orlando PD                                         
  3     4:04    235 Dan          Robertson          34 M Orlando PD                                         
  2.   13:26 Orange County Sheriff's Office                    (   4:29)
============================================================
  1     3:56    303 Jorge        Martinez           27 M Orange County Sheriff's Office                     
  2     4:45    297 Mark         Rutkoski           26 M Orange County Sheriff's Office                     
  3     4:45    300 George       Perez              47 M Orange County Sheriff's Office                     
  3.   22:01 TEAM OCSOWell                                     (   7:21)
============================================================
  1     6:55    408 Bobbie       Dominy             49 F TEAM OCSOWell                                      
  2     7:26    410 Courtney     Laverdiere         24 F TEAM OCSOWell                                      
  3     7:40    415 Kevin        McGinley           48 M TEAM OCSOWell                                      


CORPORATE TEAM RESULTS
  1.    9:28 Camp Gladiator                                    (   3:10)
============================================================
  1     3:01     98 Brandon      Brickey            32 M Camp Gladiator                                     
  2     3:03    221 Kuang Wei    Huang              31 M Camp Gladiator                                     
  3     3:24     51 Doug         Reeder             27 M Camp Gladiator                                     
  2.   11:10 WAH LUM                                           (   3:44)
============================================================
  1     3:03    204 Nicholas     Mercer             23 M WAH LUM                                            
  2     3:52     25 Oscar        Agramonte          36 M WAH LUM                                            
  3     4:15    372 Jose         Fuentes            52 M WAH LUM                                            
  3.   12:04 Blue Strong                                       (   4:02)
============================================================
  1     3:21    384 Zachary      Blue               23 M Blue Strong                                        
  2     4:18    444 Kirsty       Blue               25 F Blue Strong                                        
  3     4:25    445 David        Blue               57 M Blue Strong                                        
  4.   12:36 Colonial Life                                     (   4:12)
============================================================
  1     3:29    326 Jeff         Valk               40 M Colonial Life                                      
  2     4:28    359 Mike         Martin             26 M Colonial Life                                      
  3     4:39    440 James        Phelan             29 M Colonial Life                                      
  5.   14:22 CROSSFIT Winter Park 1                            (   4:48)
============================================================
  1     4:15    281 Kevin        Hall               27 M CROSSFIT Winter Park 1                             
  2     5:03    236 Chelsea      Lang               27 F CROSSFIT Winter Park 1                             
  3     5:04    284 Kristin      Daniel             33 F CROSSFIT Winter Park 1                             
  6.   15:01 Park Square Steppers                              (   5:01)
============================================================
  1     3:56     84 Davin        Nevergold          14 M Park Square Steppers                               
  2     5:25     83 Kiersten     Nevergold          16 F Park Square Steppers                               
  3     5:40     82 Richard      Nevergold          50 M Park Square Steppers                               
  7.   15:06 Dixie's Chix                                      (   5:02)
============================================================
  1     3:40    178 Briana       Burnett            17 F Dixie's Chix                                       
  2     4:24    136 Michael      Schesser           16 M Dixie's Chix                                       
  3     7:02     13 Shelbi       Hall               22 F Dixie's Chix                                       
  8.   15:37 NCI                                               (   5:13)
============================================================
  1     4:15     37 Grant        Yokel              35 M NCI                                                
  2     4:50     38 Antoinette   Cuomo-Yokel        34 F NCI                                                
  3     6:32    141 Rick         Hawthorne          66 M NCI                                                
  9.   15:50 ONE Step at a Time                                (   5:17)
============================================================
  1     5:01    250 Gregory      Roessler           53 M ONE Step at a Time                                 
  2     5:03    327 Anthony      Demarchi           49 M ONE Step at a Time                                 
  3     5:46    268 Heather      Westbrook          44 F ONE Step at a Time                                 
 10.   16:07 South Orlando CrossFit                            (   5:23)
============================================================
  1     5:11    347 Ilana        Stone              44 F South Orlando CrossFit                             
  2     5:28    352 Carlos       Souza              31 M South Orlando CrossFit                             
  3     5:28    331 Eric         Bandazewski        35 M South Orlando CrossFit                             
 11.   16:13 Undertrained & Overconfident                      (   5:25)
============================================================
  1     4:40    341 Fernando     Arango             36 M Undertrained & Overconfident                       
  2     5:17    340 Kate         O'Connor           26 F Undertrained & Overconfident                       
  3     6:16    342 Melody       Ramirez            32 F Undertrained & Overconfident                       
 12.   17:39 Team OUC                                          (   5:53)
============================================================
  1     5:42     73 Steve        Brennan            51 M Team OUC                                           
  2     5:58     85 Duane        Gunsch             45 M Team OUC                                           
  3     5:59    120 Moises       Santiago           46 M Team OUC                                           
 13.   19:45 Breath Givers                                     (   6:35)
============================================================
  1     5:29    451 Daniel       Novak              23 M Breath Givers                                      
  2     6:23    442 Cynthia      Gries              41 F Breath Givers                                      
  3     7:53    438 Anjo         Salunga            26 M Breath Givers                                      
 14.   20:13 Elevator Trust Issues                             (   6:45)
============================================================
  1     6:19    185 Karen        Ritchie            39 F Elevator Trust Issues                              
  2     6:21     77 Mitchel      Brennan            26 M Elevator Trust Issues                              
  3     7:33    249 Veronica     Cole               54 F Elevator Trust Issues                              
 15.   22:33 Mel's High Steppers                               (   7:31)
============================================================
  1     6:38    393 Alyssa       Madanick           25 F Mel's High Steppers                                
  2     7:02    449 Amy          Berman             26 F Mel's High Steppers                                
  3     8:53    238 Karen        Madanick           54 F Mel's High Steppers                                
 16.   24:49 Stairing Contest                                  (   8:17)
============================================================
  1     4:58    272 Michael      Furbush            47 M Stairing Contest                                   
  2     7:17    363 Mary-Beth    Valley             35 F Stairing Contest                                   
  3    12:34    362 Cory         Taylor             43 F Stairing Contest                                   
 17.   24:55 CDI                                               (   8:19)
============================================================
  1     6:17    437 Greg         Moreira            32 M CDI                                                
  2     9:19    435 Danielle     Bouanccni          34 F CDI                                                
  3     9:19    436 Norma        Morales            58 F CDI                                                

                                                                                                                                                       Page 1
MALE OVERALL ULTIMATE CLIMBERS [NUMBER OF CLIMBS IN 45 MINUTES] [splits include elevator time]
Place No.   First      Last           Age City           St Laps Time       
===== ===== ========== ============== ===================== ==== ======= 
    1   130 Thomas     Scott          51 Royal Palm Beach F   11   50:53   1:    4:42    4:42   2:    4:50    9:32   3:    4:28   14:00   4:    4:47   18:46   5:    4:50   23:35
                                                                           6:    4:49   28:24   7:    4:47   33:10   8:    4:17   37:27   9:    4:43   42:10  10:    4:12   46:21
                                                                          11:    4:32   50:53 
    2   125 Chris      Van Glahn      48 Tampa FL              9   47:46   1:    4:55    4:55   2:    5:09   10:03   3:    5:05   15:07   4:    4:52   19:59   5:    4:57   24:56
                                                                           6:    5:23   30:18   7:    5:47   36:04   8:    5:55   41:59   9:    5:48   47:46 
    3    60 Mike       Van Den Abbeel 43 Winter Park FL        7   47:30   1:    5:32    5:32   2:    6:30   12:01   3:    7:03   19:04   4:    7:10   26:13   5:    7:13   33:26
                                                                           6:    6:52   40:17   7:    7:13   47:30 
    4   151 Edgard     Osorno         27 Orlando FL            7   47:32   1:    4:43    4:43   2:    6:48   11:31   3:    7:13   18:43   4:    7:25   26:08   5:    7:22   33:29
                                                                           6:    6:49   40:18   7:    7:15   47:32 
    5   397 W. Bryce   Hagedorn       48                       6   43:28   1:    6:28    6:28   2:    6:38   13:05   3:    6:50   19:54   4:    7:33   27:27   5:    8:04   35:30
                                                                           6:    7:58   43:28 
    6   398 Luke       Van De Krol    24                       4   35:04   1:    6:02    6:02   2:    8:50   14:51   3:    9:47   24:38   4:   10:27   35:04 
    7   234 Edward     Fitzgerald     37 Orlando FL            2   15:42   1:    7:22    7:22   2:    8:21   15:42 
                                                                                                                                                       Page 1
FEMALE OVERALL ULTIMATE CLIMBERS [NUMBER OF CLIMBS IN 45 MINUTES] [splits include elevator time]
Place No.   First      Last           Age City           St Laps Time       
===== ===== ========== ============== ===================== ==== ======= 
    1   118 Stefanie   Shimansky      26 Winter Springs FL     8   50:24   1:    7:24    7:24   2:    6:05   13:29   3:    5:52   19:20   4:    5:53   25:13   5:    6:07   31:20
                                                                           6:    6:23   37:42   7:    6:14   43:56   8:    6:29   50:24 
    2   164 Minh       Bui            28 Orlando FL            6   42:21   1:    6:56    6:56   2:    7:59   14:55   3:    6:49   21:44   4:    6:59   28:42   5:    6:57   35:39
                                                                           6:    6:42   42:21 
    3   239 Alex       Webb           29 Orlando FL            5   42:21   1:    7:05    7:05   2:    9:58   17:02   3:    8:33   25:35   4:    8:07   33:42   5:    8:39   42:21 
    4    39 Eloisa     Titcomb        49 Davenport FL          4   30:44   1:    7:27    7:27   2:    7:11   14:37   3:    7:45   22:21   4:    8:24   30:44 
    5    44 Deana      Orr            45 Orlando FL            2   21:32   1:    9:58    9:58   2:   11:35   21:32