Fight for Air Climb Tampa 2016
American Lung Association
Building Run Up
Saturday, March 19, 2016
Tampa, Florida at Bank of America Plaza
Event Director: Nevena Pehar
Timing and Scoring: Alta Vista Sports
www.altavistasports.com Jeremy Davidson
Questions: davidsonjeremy@mac.com
Scroll Down for TEAM RESULTS
       
OVERALL MALE CHAMPION
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   885 Troy Alston                 29 Are we there yet?                      4:36 
AGE-GROUP RESULTS
MALE AGE GROUP:  10 - 14
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   853 Filip Cebic                 12 Running Roses                          8:03 
    2   747 Tyler Lynn-Beckstedt        11 Hillsborough County Firefighters      10:10 
MALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1    53 Marshall Powell             15 #FCMF                                  7:33 
    2   822 Dillon Twiss                16 Hillsborough County Firefighters       7:44 
    3   542 Isaac Estrada               15                                        8:27 
    4   498 Daksh Vora                  15 Kindred Spirit                         9:34 
    5   720 Macauley Shuman             16 Hillsborough County Firefighters      10:00 
    6   474 Shannon Montgomery          17 Are we there yet?                     11:00 
MALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   312 Taylor Egg                  20 Foley                                  6:18 
    2    93 Spencer Johnson             20                                        8:10 
    3   886 Corey Smolarick             20 Kindred Spirit                         9:02 
    4   543 Carlos Davila               20 Breathe Again                          9:51 
    5   207 David Sutton                20 Can't Stop Stairin'                   10:17 
    6   411 Bradley Walker              23 Conifer Climbers                      12:52 
    7   489 Corey Engel                 22 Keep Calm and Climb On                13:07 
    8   545 Sherod Jackson              21 Breathe Again                         13:17 
    9   826 Brandon Huddleston          22 Myakka Fire Rescue                    14:46 
MALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   464 Jordan Brashears            26                                        5:41 
    2   131 Warren Martinez             26 Running Roses                          7:25 
    3   552 Julien Juarez               27                                        7:32 
    4   277 Nathaniel Lieving           25 Stairwell Ninjas                       7:51 
    5   348 Dillon Wade                 26                                        8:08 
    6   299 Tatenda Uta                 27 Revenue Rangers                        8:13 
    7   354 Joe Simmons                 28 Revenue Rangers                        8:16 
    8   837 Tyler Forche                26                                        8:45 
    9   298 Valentin Gaja               25 Revenue Rangers                        8:48 
   10   373 Shawn Haggerty              27 Swope, Rodante P.A.                    8:57 
   11   493 Harold Holder               26 Bush Ross PA                           9:06 
   12   204 Michael Johnson             28 The Lung and the Restless              9:11 
   13   525 Melvin White                26 The Lung and the Restless              9:17 
   14   851 Reginald Harvey             26 Hillsborough County Firefighters       9:50 
   15   396 Matt Reinstetle             25 Lung Institute                        10:33 
   16   389 Raul Nardi                  29 Lung Institute                        10:43 
   17   495 Kaume Duncan                28 USANA Climbs                          11:07 
   18   846 Taylor Plamondon            26 Swope, Rodante P.A.                   11:09 
   19   414 Tyler Alton                 25 Conifer Climbers                      11:11 
   20   319 Jeremy Bess                 25 Revenue Rangers                       11:14 
   21   492 Dewin Davis                 29 Kindred Spirit                        11:33 
   22   121 Long Nhon                   27 Revenue Rangers                       12:06 
   23   519 Charles Marchica            26 HCC Respiratory Climbers              12:13 
   24   850 Maurice Swan                28 Hillsborough County Firefighters      12:35 
   25   560 Kevin Hager                 25 Pasco Fire Rescue team                13:08 
   26   162 Kyle Vargha                 26 Running Roses                         13:09 
   27   795 Rex Warren                  25 Hillsborough County Firefighters      13:11 
   28   778 Kyle Miller                 27 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    13:25 
   29   771 Shane Garvey                27 Firefighters of Plant City            13:38 
   30   150 Sean Campbell               26 Running Roses                         13:57 
   31   793 Brittan Williams            28 Myakka Fire Rescue                    14:09 
   32   433 Patrick Smith               25 Enable Me                             15:18 
   33   381 Matt Ferrall                28 Burns & Wilcox                        16:17 
   34   557 Jeremy Griffin              25                                       16:50 
   35   791 Nathan McCarty              26 Largo Fire Rescue                     17:32 
   36   788 Keith Brown                 26 Hillsborough County Firefighters      17:52 
   37   824 Chip Bodine                 29 Pinellas Suncoast Fire and Rescue     19:48 
   38   409 Brian Watts                 29 Lung Cancer Sucks                     20:08 
   39   813 Nicholas Wolfgram           26 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    21:19 
   40   346 Sean Smith                  27                                       22:52 
MALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   549 Jimmy St. Louis             34                                        5:15 
    2   469 Brad Heck                   31                                        7:17 
    3   889 Mike Goodrich               34                                        7:30 
    4   458 Matt Poling                 33                                        7:51 
    5   155 Jason Weckoski              32 Feet of Fury                           9:31 
    6   440 Omar Figueroa               33 Kindred Spirit                         9:35 
    7   235 Patrick Beliveau            32 Can't Stop Stairin'                    9:57 
    8   442 Daniel Acosta               32 Kindred Spirit                        10:59 
    9   808 Dustin Hill                 32 Firefighters of Plant City            11:12 
   10   280 Tyler Leuz                  32 Stairwell Ninjas                      11:30 
   11   460 Hyang Lee                   31 Bank of America Friends & Family      11:36 
   12   782 Mark Serkez                 34 Largo Fire Rescue                     11:53 
   13   854 Ryan Smith                  34 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    12:04 
   14   829 Alex Moran                  34 Hillsborough County Firefighters      12:38 
   15   463 Samuel Marcello             32 Feet of Fury                          12:55 
   16   126 Henry Fiol                  31 Revenue Rangers                       13:19 
   17   515 Chandra Sekh Yanagunde      30 Kindred Spirit                        13:43 
   18   849 Eduardo Torres              32 Hillsborough County Firefighters      13:44 
   19   726 Chris Defrancesco           31 Firefighters of Plant City            14:18 
   20   444 Alasdair Catton-Chastain    31 Conifer Climbers                      14:18 
   21   296 Cody Patrick                34                                       16:27 
   22   801 Oscar Campanini Jr.         34 Largo Fire Rescue                     17:41 
   23   775 Jeremy Fulton               34 Pasco Fire Rescue team                19:26 
   24   758 Nathan Powell               32 Firefighters of Plant City            20:22 
   25   558 Colton White                31 Pasco Fire Rescue team                20:59 
   26   719 Carl Molisani               31 Hillsborough County Firefighters      21:34 
   27    52 David Apple                 32 Stairwell Ninjas                      22:15 
   28   814 Robert Lawson               31 Pinellas Suncoast Fire and Rescue     22:16 
   29   832 Tony Lopez                  32 Hillsborough County Firefighters      23:04 
   30   825 Matt Zeienr                 31 Pinellas Suncoast Fire and Rescue     25:35 
   31   823 Douglas Howard              32 Pinellas Suncoast Fire and Rescue     32:08 
   32   429 Sean Powers                 32 Enable Me                             37:36 
MALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   104 Martin Pedersen             37 Are we there yet?                      5:18 
    2     9 Matthew Hilton              36 Camp Gladiator                         5:52 
    3   420 Matthew Drury               35                                        6:54 
    4   360 Shane Welch                 37 Hillsborough County Property Apprai    7:18 
    5   521 Mirko Pehar                 35 Running Roses                          7:35 
    6   818 Brian Cleary                38 Local 754 Tampa Fire Rescue            8:08 
    7    90 Christian Looney            38 Swope, Rodante P.A.                    8:24 
    8   241 Jeff Ottmann                35 Team Slartibartfast                    8:41 
    9   779 Ash Fitzgerald              37 Pasco Fire Rescue team                 8:45 
   10   701 Oscar De Armas              37 Pasco Fire Rescue team                 8:55 
   11    73 Greg Moore                  39 Feet of Fury                           8:56 
   12   120 Rohan Ashar                 36 Revenue Rangers                        9:35 
   13   268 Roderick Canty              35                                        9:36 
   14   165 Bob Kahns                   37 Bank of America Friends & Family       9:48 
   15   179 Jonathan Benjamin           37 #FCMF                                 10:26 
   16   480 Kevin Hausler               38 Bush Ross PA                          10:40 
   17   819 Adam Perry                  35 Southern Manatee Fire Rescue          10:46 
   18   127 Gabrial Hartnett            39 Revenue Rangers                       11:00 
   19   376 Matt McKenney               37 Lung Cancer Sucks                     11:23 
   20   890 Melissa Goodrich            38                                       11:27 
   21   852 Jerome Mancillas            35 Hillsborough County Firefighters      11:37 
   22   789 Jason Weber                 38 Hillsborough County Firefighters      11:42 
   23   785 William Ellis               35 Spf&r                                 11:52 
   24   538 Will Chamberlin             36                                       11:56 
   25    37 Willie Thomas               36 Camp Gladiator                        12:11 
   26   700 Nicholas Blair              37 Polk County Fire Rescue               14:14 
   27   503 Ravo Gona                   35 Kindred Spirit                        14:24 
   28   777 Robert Davis                35 Southern Manatee Fire Rescue          15:53 
   29   780 Frank Torres                36 Pasco Fire Rescue team                16:34 
   30   817 Nate Mahon                  35 Myakka Fire Rescue                    16:46 
   31   333 David Kline                 37 Rotary Club of Indian Rocks Beach     18:03 
   32   847 Baxter Clark                36 Hillsborough County Firefighters      18:14 
   33   536 Josh Kripas                 38 Lung Cancer Sucks                     19:37 
   34   340 Edmund Wonder               35 Lung Cancer Sucks                     20:11 
   35   792 Bill Gonnelli               36 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    21:36 
MALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1     1 Harold Quinn                43                                        7:33 
    2    51 Brandon Powell              44 #FCMF                                  7:52 
    3    59 Jeffery McLean              40                                        8:02 
    4   197 Michael Anderson            44 Formula 55                             8:07 
    5   196 Greg Presnell               43 Stairwell Ninjas                       8:08 
    6   168 Paul Valitutto              44 Are we there yet?                      8:40 
    7    13 Mike Newton                 43 Keep Calm and Climb On                 8:57 
    8   289 Gavyn Sowell                44 TwinkleToes                            9:03 
    9   499 John Appenzeller            43 Toastmasters                           9:48 
   10   544 Angel Melendez              41 Breathe Again                          9:52 
   11   288 Robert Sowell               41 TwinkleToes                           11:02 
   12   217 Ralph Selner                41 Kindred Spirit                        11:17 
   13   520 Joe Raguckas                40                                       11:20 
   14   471 Tim Angel                   41 Team Gary!!!                          11:26 
   15   488 Drew Jenkins                41 Bush Ross PA                          11:33 
   16   796 Daniel Burton               43 Southern Manatee Fire Rescue          11:41 
   17   386 Chris Chee-A-Tow            42 The IT Crowd                          12:07 
   18   842 Sonny Austin                40 Spf&r                                 13:46 
   19   502 Perak Vora                  44 Kindred Spirit                        14:30 
   20   893 Tim Shuman                  44 Local 754 Tampa Fire Rescue           16:38 
   21   815 Andrew Gordon               40                                       24:04 
   22   473 Peter Stauder               42 Bush Ross PA                          24:06 
   23   750 Christian Ferlita           41 Pasco Fire Rescue team                43:52 
MALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1    39 Daryle Glaser               47 Are we there yet?                      4:57 
    2   274 Chris Van Glahn             47 Join Queena!                           5:18 
    3   481 Brad Minus                  45 Foley                                  7:06 
    4   512 Tim Ferreira                46 Team Excelsior                         8:18 
    5   422 Alexander Cairns            46 Revenue Rangers                        9:02 
    6   500 Drew Johnson                48 The IT Crowd                           9:16 
    7    79 Gregory Sobil               46 Hillsborough County Property Apprai    9:25 
    8   293 John Stone                  49 U Train                               10:10 
    9   457 Jonathan Bradley            46 The IT Crowd                          11:18 
   10   797 Jonathan K                  45 The IT Crowd                          13:21 
   11   124 Scott Stanko                46 East Coast/West Coast Climbers        13:28 
   12   527 Joe Beltran                 45 Kindred Spirit                        13:31 
   13   816 Steven Lawrence             46 Spf&r                                 13:37 
   14   737 Chris Koberna               48 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    13:58 
   15   786 Trip Barrs                  46 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    14:31 
   16   485 Martin Liwosz               49 East Coast/West Coast Climbers        14:34 
   17   294 Jeff Ritter                 48 U Train                               14:52 
   18   744 Sal D'Angelo                46 Pinellas Suncoast Fire and Rescue     17:36 
   19   827 Darren Hool                 47 Hillsborough County Firefighters      18:22 
   20   728 Rodney Malpass              46 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    18:52 
   21   812 Keith Watts                 48                                       23:55 
   22   265 Dave Bomstein               45 Tampa Bay  Airbuds                    25:50 
   23   554 Daniel Bonvicin             45 Pasco Fire Rescue team                28:39 
MALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   275 Thomas Scott                51                                        4:52 
    2   178 Keith Malcuit               52 Team Excelsior                         7:04 
    3    49 Rod Crowley                 53                                        7:22 
    4    83 David Puzzo                 52                                        7:44 
    5   462 Joseph Beckers              54                                        7:54 
    6   359 Greg Porter                 50 Foley                                  8:33 
    7   418 Bill Atkinson               52 Rotary Club of Indian Rocks Beach      8:36 
    8   465 Carlos Simoni               53                                        9:04 
    9   315 Steve Hall                  51 42 or Bust                             9:18 
   10   329 Glenn Krcmaric              50 Tampa Bay  Airbuds                     9:40 
   11   772 Chuck Moonen                51 Southern Manatee Fire Rescue           9:52 
   12   263 Alfonso Belluccia           54 Team Excelsior                        10:14 
   13   762 Chuck Schultz               50 CHIEF AUBREY'S CLIMBERS               10:46 
   14   759 Joe Horton                  52 Largo Fire Rescue                     11:16 
   15   467 Steve Barthelemy            53 Team Bonzai                           11:23 
   16   551 Leroy Middleton             51 Fly Like an Eagle                     14:56 
   17   250 Bridget Morello             52 Foley                                 15:40 
   18   470 Keith Phillips              50 Bush Ross PA                          17:50 
   19   848 Bruce Castellano            50 Hillsborough County Firefighters      20:19 
   20   741 Vincent Kiffner             52 Firefighters of Plant City            24:01 
   21   821 Kevin McDowell              52 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    25:06 
   22   790 Kevin Roger                 50 Hillsborough County Firefighters      36:03 
MALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   530 Scott Stanley               55                                        5:15 
    2   212 Ronald Robards              59 Foley                                  6:32 
    3    91 Curt Wilkinson              56 Formula 55                             7:43 
    4   388 David Ebner                 58 Lung Institute                         8:07 
    5   723 Allen Proffitt              59 Largo Fire Rescue                      9:00 
    6   276 Fred Jones III              57 U Train                                9:52 
    7   245 Doug Pike                   55 Dane's Divas                          11:42 
    8   201 Craig Hill                  57 Dane's Divas                          12:17 
    9   449 Mitch Brown                 55 Judi's St"airway" to Heaven           20:52 
   10   404 Eugene Montesant            56 Kindred Spirit                        21:33 
MALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   537 Tim Daley                   60                                        7:37 
    2   140 Vlado Pehar                 63 Running Roses                          8:05 
    3   238 Thomas Deal                 60 Team Excelsior                         8:19 
    4    74 Craig Mathews               62                                        8:38 
    5   475 Jairo Reina                 62 Kindred Spirit                        11:23 
    6   483 Dale Swope                  61 Swope, Rodante P.A.                   13:32 
MALE AGE GROUP:  60 - 69
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   537 Tim Daley                   60                                        7:37 
    2   140 Vlado Pehar                 63 Running Roses                          8:05 
    3   238 Thomas Deal                 60 Team Excelsior                         8:19 
    4    74 Craig Mathews               62                                        8:38 
    5   843 George Wissler              67 Polk County Fire Rescue               10:30 
    6   475 Jairo Reina                 62 Kindred Spirit                        11:23 
    7   407 Jon Pello                   67 Team Bonzai                           11:44 
    8   383 Jim Simms                   69 Toastmasters                          13:00 
    9   483 Dale Swope                  61 Swope, Rodante P.A.                   13:32 
MALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   452 Mujtaba Husain              70                                        9:59 
    2   453 Paul Sells                  70 Conifer Climbers                      10:06 
    3   385 Fritz Elmhorst              79                                       10:08 
    4   357 Harvey Goodman              73 Rotary Club of Indian Rocks Beach     18:32 
FEMALE OVERALL CHAMPION
OVERALL FEMALE CHAMPION
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1    33 Susan Glaser                39 Are we there yet?                      6:43 
AGE-GROUP RESULTS
FEMALE AGE GROUP:  10 - 14
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   548 Giana Moussa                10 Pops                                   9:20 
    2   338 Maleia Melone               14 Team Pops                             12:13 
    3   547 Sophea Moussa               10 Pops                                  13:12 
FEMALE AGE GROUP:  15 - 19
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   317 Rachel Early                16 Foley                                 11:19 
    2   838 Briana Scanio               17 Swope, Rodante P.A.                   13:30 
    3   406 Joann Griggs                17 Kindred Spirit                        17:31 
    4   337 Mackenzie Melone            17 Team Pops                             19:43 
    5   307 Charlton Mayer              15 Foley                                 20:03 
    6   528 Irish Beltran               15 Kindred Spirit                        20:41 
FEMALE AGE GROUP:  20 - 24
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   501 Sarah Hill                  22 Myakka Fire Rescue                     8:53 
    2   365 Samantha Milano             23 Swope, Rodante P.A.                    9:23 
    3   301 Vanessa Sharp               22 Revenue Rangers                       10:53 
    4   561 Callie Jockumsen            22                                       11:20 
    5   278 Randi Davolt                23 Stairwell Ninjas                      12:04 
    6   380 Amanda Cabrera              24 The Lung and the Restless             12:47 
    7   494 Rosemery Adames             23 Revenue Rangers                       13:03 
    8   363 Tiffany Hackbarth           24 Swope, Rodante P.A.                   13:51 
    9   487 Libby Ridley Lifsey         21 Bush Ross PA                          14:01 
   10   417 Kasey Joiner                24 USANA Climbs                          14:10 
   11   391 Christina Kearney           24 Lung Institute                        15:04 
   12   394 Whitney Smith               20 Lung Institute                        16:13 
   13   518 Manda Ricard                22 HCC Respiratory Climbers              17:08 
FEMALE AGE GROUP:  25 - 29
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   148 Jocelin On                  26 Revenue Rangers                        8:39 
    2   362 Elizabeth Munro             28 Swope, Rodante P.A.                    9:22 
    3   486 Chelsea Spohr               29 Conifer Climbers                       9:29 
    4   478 Oleysa Lowery               28 Revenue Rangers                        9:46 
    5   206 Jacintha Anderson           29 Can't Stop Stairin'                   10:03 
    6   234 Nikki Szydlowski            27 Can't Stop Stairin'                   10:05 
    7   446 Kate Pascucci               26 Revenue Rangers                       10:21 
    8   559 Nevena Pehar                26 Running Roses                         10:33 
    9   352 Amity Quinones              27 Babes Who Love Bacon                  10:35 
   10   539 Natalis Valdes              27                                       10:37 
   11   313 Mandy Drew                  29 GOT OXYGEN?                           10:51 
   12    94 Mirna Pehar                 26 Running Roses                         10:54 
   13    12 Joanna Foy                  29 Revenue Rangers                       11:13 
   14   529 Ana Cintron                 26 HCC Respiratory Climbers              11:16 
   15   302 Debbie Cote                 28 Are we there yet?                     11:20 
   16   347 Cami Schwingel              29                                       11:27 
   17   479 Irene Wang                  29 Revenue Rangers                       11:29 
   18   395 Shelbey Bleke               27 Lung Institute                        11:47 
   19   434 Kelly Daniels               25                                       11:51 
   20   805 Vanessa Campanini           28 Largo Fire Rescue                     13:12 
   21   887 Keri Melshenker             29 Team Slartibartfast                   13:14 
   22   146 Holly Simmons               27 Revenue Rangers                       13:20 
   23   833 Christy Bowen               29 Kindred Spirit                        13:21 
   24   384 Ana Gonzalez                28 Kindred Spirit                        13:25 
   25   784 Michelle Goldich            25 Spf&r                                 13:25 
   26   415 Dania Reeber                25 Keep Calm and Climb On                13:27 
   27   369 Shannon Dolson              27 Swope, Rodante P.A.                   13:57 
   28   361 Jessica McMinn              27 Swope, Rodante P.A.                   14:07 
   29   766 Britney Sheehan             25 Polk County Fire Rescue               14:08 
   30   402 Marlene Rivera              26 42 or Bust                            14:18 
   31   323 Sandy Gurmohamed            26 Formula 55                            14:32 
   32   438 Rukiyar Marty               27 Conifer Climbers                      15:11 
   33   757 Katherine Powell            27 Firefighters of Plant City            15:16 
   34   281 Ivy Hamlin                  27 Team Pops                             15:50 
   35   156 Kelly Weckoski              28 Feet of Fury                          15:51 
   36   845 Crystal Santos              27                                       16:27 
   37    95 Anna Vuong                  29 Join Queena!                          16:41 
   38   476 Raisa Rowe                  26 Team Bigby                            17:01 
   39   550 Lauren Byrne                29                                       18:38 
   40    96 Jessica Kelso               28                                       19:13 
   41   324 Alice Bombard               26 happy steppers                        20:05 
   42   366 Rachel Batten               27 Swope, Rodante P.A.                   21:42 
   43   113 Leyre Eseverri              29 Join Queena!                          21:46 
   44    24 Katherine Holtzman          27 Running Roses                         21:59 
   45   364 Nicole Santiago             28 Swope, Rodante P.A.                   22:44 
   46   403 Gina Ricard                 26 HCC Respiratory Climbers              22:46 
   47   428 Carla Creamer               29 Kindred Spirit                        25:39 
   48   218 Kenia Palacio               25                                       58:04 
FEMALE AGE GROUP:  30 - 34
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   455 Becky Hilty                 34 Team Fueled by Shakeology              7:46 
    2    63 Maureen Obrien              33 Formula 55                             8:17 
    3    88 Rachael Casterlin           33                                        8:31 
    4    35 Anne Paleveda               34 Hillsborough County Property Apprai    9:48 
    5   219 Rebecca Payne               32 Revenue Rangers                        9:50 
    6   320 Ghita Naciri                32 Revenue Rangers                       10:16 
    7   399 Christie Pratt              30 Moffitt Cancer Center                 11:34 
    8   167 Jamie Kahns                 32 Bank of America Friends & Family      11:47 
    9   244 Janina Ramirez              30                                       11:57 
   10   410 Robyn Pearce                30 Conifer Climbers                      12:16 
   11   443 Phasalee Sayasaen           32 GOT OXYGEN?                           12:18 
   12    99 Rachel Brinton              30 Join Queena!                          12:26 
   13   326 Katarina Bobinac            33 Bank of America Friends & Family      13:01 
   14   330 Ashley Nessler              31 Bank of America Friends & Family      13:25 
   15   704 Kylee Casagrand             33 Pasco Fire Rescue team                13:27 
   16   254 Aliyah Santiago             31 From The Ground Floor Up!             13:56 
   17   279 Brittany Leuz               30 Stairwell Ninjas                      14:57 
   18   413 Danielle Howell             32                                       15:10 
   19   702 Celia Merritt               34 Hillsborough County Firefighters      15:36 
   20   225 Jessica McCormick           33 Team Slartibartfast                   15:53 
   21   430 Sharon Bordwine             32 Enable Me                             17:06 
   22   456 Kristen Laakso              33 Conifer Climbers                      17:22 
   23   445 Elizabeth Suarez            32 Kindred Spirit                        19:37 
   24   745 Vivian McIlrath             32 Hillsborough County Firefighters      19:37 
   25   353 Danyetta Bandy-Cooper       33 Bank of America Friends & Family      21:04 
   26    50 Christine Apple             34 Stairwell Ninjas                      22:19 
   27   751 Myesha Johnson              32 Hillsborough County Firefighters      41:36 
   28   423 Evann Soltys-Gilbert        31 Revenue Rangers                             
FEMALE AGE GROUP:  35 - 39
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1    89 Stephanie Miles             35 Swope, Rodante P.A.                    6:55 
    2    48 Jeanette Wallace            38                                        7:29 
    3   393 Alicia Waldner              39 Lung Institute                         7:43 
    4   232 Krystyna Godek              36                                        8:15 
    5     5 Sara Healy                  38 Babes Who Love Bacon                   8:39 
    6    41 Alexandra Fitos             36 Hillsborough County Property Apprai    9:05 
    7   398 Maren Auxier                37 Lung Institute                         9:08 
    8   776 Courtney Hershey            36 Largo Fire Rescue                      9:25 
    9   523 Keli Panneri                36 Team Gary!!!                          10:58 
   10   447 Marta Portillo              37 Camp Gladiator                        11:03 
   11    58 Eleni McLean                36                                       11:04 
   12    29 Carmen Lopez                38 Formula 55                            11:12 
   13   841 Elizabeth Digby             39                                       11:13 
   14   216 Jaki Yoas                   37 The IT Crowd                          11:26 
   15   377 Borda Cannariato            36 Lung Institute                        11:41 
   16   144 Tabby Josephson             35 Fight the Flights                     11:42 
   17   490 Feather Wright              38 East Coast/West Coast Climbers        11:46 
   18   344 Gemma Fountain              38 USANA Climbs                          11:56 
   19   226 Kalani Murphy-Jenkins       38 From The Ground Floor Up!             12:05 
   20   708 Alisha Frum                 36 Pasco Fire Rescue team                12:11 
   21   466 Kelly Hausler               36 Bush Ross PA                          12:49 
   22   703 Rhiannon Rutzen             37 Pasco Fire Rescue team                13:06 
   23     8 Mary Reeber                 39 Keep Calm and Climb On                13:13 
   24    30 Jaclyn Melton               35 Keep Calm and Climb On                13:18 
   25   835 Christine Hickok            39 Kindred Spirit                        13:39 
   26   350 Michelle Bruneau            35 42 or Bust                            13:56 
   27   437 Christina Benbeneck         37 Conifer Climbers                      14:28 
   28   513 Ruth Garcia                 35 Kindred Spirit                        16:05 
   29   839 Beth Harding                35 Lung Cancer Sucks                     18:49 
   30   840 Dana Harding                38 Lung Cancer Sucks                     19:00 
   31   341 Jennifer Wonder             35 Lung Cancer Sucks                     20:15 
   32   448 Connie Macy                 37 Judi's St"airway" to Heaven           20:58 
   33   138 A. Walker                   37 The Bank of Tampa                     21:41 
   34    86 Chiayna Jones               38                                       24:08 
   35   397 Heather Tabor               37 Lung Institute                        26:02 
   36   266 Dawn Bomstein               39 Tampa Bay  Airbuds                    26:03 
   37   149 Joella Schultz              37 Hillsborough County Property Apprai   28:14 
   38   546 Alberte Garlon              37 Kindred                               33:06 
   39   432 Robyn Stawski               38 Enable Me                             37:26 
FEMALE AGE GROUP:  40 - 44
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   375 Bron Weidner                44                                        7:15 
    2    56 Stella Valitutto            41 Are we there yet?                      7:29 
    3   136 Kelly Leith                 44 Higher Ambitions                       9:00 
    4   159 Andrea Bogle                44 Babes Who Love Bacon                   9:04 
    5   484 Cecile Bare                 43 TBOT Friends & Family                  9:39 
    6   105 Michelle Liwosz             43 East Coast/West Coast Climbers        10:17 
    7   541 Lisa Martins                40                                       10:21 
    8   111 Tara Presnell               42 Stairwell Ninjas                      10:25 
    9   310 Stephanie Tuton             42                                       10:35 
   10   271 Pamela Keiser               44 GOT OXYGEN?                           10:54 
   11    64 Heather Tang                41 Formula 55                            11:05 
   12   101 Bonnie Medina               42                                       11:39 
   13   221 Clarisa Carmona             41 Revenue Rangers                       11:51 
   14   767 Diana Melvin                40 CHIEF AUBREY'S CLIMBERS               12:03 
   15   451 Agatha Chee-A-Tow           41 The IT Crowd                          12:05 
   16   117 Wendi Hughes                40 Revenue Rangers                       12:14 
   17    23 Anna Haeffner               41 Camp Gladiator                        12:47 
   18   339 Vioma Lorenzo               43 GOT OXYGEN?                           12:47 
   19   531 Beverley Harris             40 TBOT Friends & Family                 13:07 
   20   888 Yaneth Mendez               41 Camp Gladiator                        13:20 
   21   287 Diana Sowell                41 TwinkleToes                           13:24 
   22   116 Jennifer Hyland             41 Are we there yet?                     13:29 
   23   292 Melody Stone                44 U Train                               13:31 
   24   710 Jennifer Ballentine         44 Hillsborough County Firefighters      13:31 
   25    20 Cindy Lawler                43 Kindred Spirit                        14:03 
   26   774 Julie Williams              40 Largo Police Department               14:41 
   27   305 Isabel Brown                43 GOT OXYGEN?                           15:15 
   28   272 Blossom Ortiz               43 GOT OXYGEN?                           15:54 
   29   297 Orianne Collins             43                                       16:30 
   30   213 Elizabeth Rodriguez         43 From The Ground Floor Up!             18:01 
   31   374 Verlynn Henz                44 Step Sisters                          20:54 
   32   511 Shin-Yi Henderson           42 The IT Crowd                          22:13 
   33   335 Tanya Burbee                43 Team Pops                             22:28 
   34   526 Noelle Beltran              44 Kindred Spirit                        24:36 
   35   358 Carrie Anderson             41 Foley                                 27:03 
   36   135 Rainie Kochs                42 The Steppers                          27:06 
   37   553 Joanna Nixon                42 Bush Ross PA                          29:11 
   38   717 Angela Beckstedt            40 Hillsborough County Firefighters      35:28 
   39   425 Jerilyn Botwinik            44 Kindred Spirit                        35:41 
   40     2 Suzanne Binette             42 Feet of Fury                          44:50 
   41    98 Vaughan Chambers            42 Team Perseverance for Edith Calvert 1:06:24 
FEMALE AGE GROUP:  45 - 49
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   343 Kim Swartz                  49 Dane's Divas                           8:55 
    2   461 Candice Haydak              48                                        9:09 
    3    97 Charlene Hocalar            46 Papas team                             9:19 
    4   322 Melissa Perez               48 Formula 55                             9:48 
    5   273 Kimberly Collins            47                                       10:28 
    6   742 Heather Kiffner             48 Firefighters of Plant City            11:05 
    7   311 Michele Egg                 47 Foley                                 11:08 
    8   286 Lori Alvarez                45 Rotary Club of Indian Rocks Beach     11:09 
    9   328 Mae Nakamoto                49                                       11:12 
   10   401 Elizabeth Kripas            45 Lung Cancer Sucks                     11:48 
   11   253 Maria Aileen Rose           47 Step Sisters                          11:58 
   12   222 Christine Peirano           46 Step Sisters                          12:09 
   13   367 Angela Rodante              49 Swope, Rodante P.A.                   12:14 
   14   142 Michele Sidlasky            47 Michele's Friends                     12:16 
   15   189 Cheryl Ryder                47 Dane's Divas                          12:18 
   16   356 Debbie Diaz                 45 GOT OXYGEN?                           12:18 
   17   242 Bonnie Salazar              47 Step Sisters                          12:32 
   18   123 Denise Barker               46                                       12:48 
   19   405 Brielle Montesant           47 Kindred Spirit                        12:57 
   20    42 Vera Rifkin-Gonzalez        45                                       13:07 
   21   505 Jasmine Kaur                46 Kindred Spirit                        13:18 
   22   284 Kris Carreiro               46 Papas team                            14:29 
   23   718 Anita Blackmon              46 Hillsborough County Firefighters      14:56 
   24   746 Shawn D'Angelo              45 Pinellas Suncoast Fire and Rescue     15:33 
   25   180 Beth Rusher                 45 Bank of America Friends & Family      20:15 
   26   200 Traci Charlton              49 L Squared                             22:09 
   27   510 Pamela Van Horn             47 Burns & Wilcox                        22:23 
   28   211 Tia Pettygrue               47 From The Ground Floor Up!             32:49 
   29   426 Nancy Jacobs                46 Kindred Spirit                        35:45 
   30   283 Michelle Melone             46 Team Pops                             36:33 
FEMALE AGE GROUP:  50 - 54
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   321 Myrna Starr                 53 happy steppers                         8:17 
    2   147 Susan Johnson-Velez         51 Foley                                  8:51 
    3    80 Lori Fitzpatrick            54                                        8:52 
    4   220 Christina Norton            51 Revenue Rangers                        8:54 
    5   435 Pattie Hus                  54 Team Fueled by Shakeology              9:04 
    6   351 Kimberly Salisbury          54 42 or Bust                             9:43 
    7    36 Patty Romano                54                                       10:35 
    8    40 Lisa Jamison                53 Foley                                 11:03 
    9   261 Kimberly Braley             54 Bank of America Friends & Family      11:17 
   10   436 Malia Lee                   54 Team Fueled by Shakeology             12:14 
   11   192 Holly Lund                  52 Foley                                 13:31 
   12   809 Judy Winans                 54 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    13:37 
   13   331 Angela Fernandez            51 Bank of America Friends & Family      14:16 
   14   355 Brenda Carrigan             52                                       14:55 
   15   300 Claire English              50 Rotary Club of Indian Rocks Beach     15:30 
   16   556 Karen Cox                   52 Bush Ross PA                          16:06 
   17   533 Cathy Baez                  51 Bank of America Friends & Family      16:32 
   18   332 Tammy Stubbs                51                                       18:12 
   19   102 Aileen Mayer                52 Foley                                 18:46 
   20   306 Christina Mayer             54 Foley                                 20:49 
   21   722 Sam Goodyear                54 CHIEF AUBREY'S CLIMBERS               22:50 
   22   810 June Robideau               52 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    24:40 
   23   128 Julie Karges-Crose          50 42 or Bust                            30:54 
   24   152 Tina Carlson                52                                       35:24 
   25   811 Mary Ann Capron             52 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    40:30 
FEMALE AGE GROUP:  55 - 59
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   844 Carol Sheehan               58 Polk County Fire Rescue                8:17 
    2   318 Alicja Griffin              56 Rotary Club of Indian Rocks Beach     10:26 
    3   243 Kate Palozzi                58 Team Excelsior                        10:40 
    4   807 Kathy Henkel                56 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    10:52 
    5   705 Barbara Dunn                57 Hillsborough County Firefighters      11:26 
    6   387 Cindy Mills                 58 The IT Crowd                          11:39 
    7   129 Debra Cotton                56                                       11:58 
    8    55 Lin Dolen                   55 Foley                                 12:08 
    9   291 Darlene Lewis               59 U Train                               12:12 
   10   477 Rita Hopkins                58 Fly like an Eagle                     14:14 
   11   372 Kristen Collins             58 Swope, Rodante P.A.                   14:33 
   12     3 Diane Wiesner               56 Team Diane                            16:38 
   13    57 Marion Kelso                58                                       17:40 
   14   169 Deby Reid                   58 Foley                                 18:11 
   15   761 Denise Schultz              55 CHIEF AUBREY'S CLIMBERS               22:41 
FEMALE AGE GROUP:  60 - 64
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   210 Luanne Barkalow             61 Camp Gladiator                        10:37 
    2    31 Anita Reibel                64                                       11:33 
    3   209 Denise Harris               60 Camp Gladiator                        13:05 
    4   118 Deborah Palombo             61 East Coast/West Coast Climbers        15:41 
    5   143 Dubravka Pehar              60 Running Roses                         19:33 
    6    46 Deborah Ogoley              61 42 or Bust                            30:37 
    7   161 Marjorie Lawhead            63 Feet of Fury                          45:06 
FEMALE AGE GROUP:  65 - 69
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1    38 Linda Hallgren              65                                       12:45 
    2   727 Michele Malpass             67 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    13:50 
    3   187 Sheila Fite                 69                                       17:12 
    4   282 Susan Olds                  68 Team Pops                             26:31 
FEMALE 70 & over AGE GROUP:  70 - 99
Place No.   Name                        Ag Team Name                           Time       
===== ===== =========================== == =================================== ======= 
    1   770 Ozeta Unsworth              75 From The Ground Floor Up!             32:44 
MALE FIREFIGHTERS in full  gear
Place No.   Name                        Team Name                           Time       
===== ===== =========================== =================================== ======= 
    1   818 Brian Cleary                Local 754 Tampa Fire Rescue            8:08 
    2   779 Ash Fitzgerald              Pasco Fire Rescue team                 8:45 
    3   701 Oscar De Armas              Pasco Fire Rescue team                 8:55 
    4   723 Allen Proffitt              Largo Fire Rescue                      9:00 
    5   851 Reginald Harvey             Hillsborough County Firefighters       9:50 
    6   772 Chuck Moonen                Southern Manatee Fire Rescue           9:52 
    7   843 George Wissler              Polk County Fire Rescue               10:30 
    8   819 Adam Perry                  Southern Manatee Fire Rescue          10:46 
    9   808 Dustin Hill                 Firefighters of Plant City            11:12 
   10   759 Joe Horton                  Largo Fire Rescue                     11:16 
   11   852 Jerome Mancillas            Hillsborough County Firefighters      11:37 
   12   796 Daniel Burton               Southern Manatee Fire Rescue          11:41 
   13   785 William Ellis               Spf&r                                 11:52 
   14   782 Mark Serkez                 Largo Fire Rescue                     11:53 
   15   854 Ryan Smith                  Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    12:04 
   16   850 Maurice Swan                Hillsborough County Firefighters      12:35 
   17   829 Alex Moran                  Hillsborough County Firefighters      12:38 
   18   560 Kevin Hager                 Pasco Fire Rescue team                13:08 
   19   795 Rex Warren                  Hillsborough County Firefighters      13:11 
   20   778 Kyle Miller                 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    13:25 
   21   816 Steven Lawrence             Spf&r                                 13:37 
   22   771 Shane Garvey                Firefighters of Plant City            13:38 
   23   849 Eduardo Torres              Hillsborough County Firefighters      13:44 
   24   842 Sonny Austin                Spf&r                                 13:46 
   25   737 Chris Koberna               Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    13:58 
   26   793 Brittan Williams            Myakka Fire Rescue                    14:09 
   27   700 Nicholas Blair              Polk County Fire Rescue               14:14 
   28   726 Chris Defrancesco           Firefighters of Plant City            14:18 
   29   786 Trip Barrs                  Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    14:31 
   30   826 Brandon Huddleston          Myakka Fire Rescue                    14:46 
   31   777 Robert Davis                Southern Manatee Fire Rescue          15:53 
   32   780 Frank Torres                Pasco Fire Rescue team                16:34 
   33   893 Tim Shuman                  Local 754 Tampa Fire Rescue           16:38 
   34   817 Nate Mahon                  Myakka Fire Rescue                    16:46 
   35   791 Nathan McCarty              Largo Fire Rescue                     17:32 
   36   744 Sal D'Angelo                Pinellas Suncoast Fire and Rescue     17:36 
   37   801 Oscar Campanini Jr.         Largo Fire Rescue                     17:41 
   38   788 Keith Brown                 Hillsborough County Firefighters      17:52 
   39   847 Baxter Clark                Hillsborough County Firefighters      18:14 
   40   827 Darren Hool                 Hillsborough County Firefighters      18:22 
   41   728 Rodney Malpass              Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    18:52 
   42   775 Jeremy Fulton               Pasco Fire Rescue team                19:26 
   43   824 Chip Bodine                 Pinellas Suncoast Fire and Rescue     19:48 
   44   848 Bruce Castellano            Hillsborough County Firefighters      20:19 
   45   758 Nathan Powell               Firefighters of Plant City            20:22 
   46   558 Colton White                Pasco Fire Rescue team                20:59 
   47   813 Nicholas Wolfgram           Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    21:19 
   48   719 Carl Molisani               Hillsborough County Firefighters      21:34 
   49   792 Bill Gonnelli               Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    21:36 
   50   814 Robert Lawson               Pinellas Suncoast Fire and Rescue     22:16 
   51   832 Tony Lopez                  Hillsborough County Firefighters      23:04 
   52   812 Keith Watts                                                       23:55 
   53   741 Vincent Kiffner             Firefighters of Plant City            24:01 
   54   815 Andrew Gordon                                                     24:04 
   55   821 Kevin McDowell              Palm Harbor Fire Rescue Local 2980    25:06 
   56   825 Matt Zeienr                 Pinellas Suncoast Fire and Rescue     25:35 
   57   554 Daniel Bonvicin             Pasco Fire Rescue team                28:39 
   58   823 Douglas Howard              Pinellas Suncoast Fire and Rescue     32:08 
   59   790 Kevin Roger                 Hillsborough County Firefighters      36:03 
   60   750 Christian Ferlita           Pasco Fire Rescue team                43:52 
FEMALE FIREFIGHTERS in full  gear
Place No.   Name                        Team Name                           Time       
===== ===== =========================== =================================== ======= 
    1   844 Carol Sheehan               Polk County Fire Rescue                8:17 
    2   501 Sarah Hill                  Myakka Fire Rescue                     8:53 
    3   703 Rhiannon Rutzen             Pasco Fire Rescue team                13:06 
    4   784 Michelle Goldich            Spf&r                                 13:25 
    5   766 Britney Sheehan             Polk County Fire Rescue               14:08 
    6   718 Anita Blackmon              Hillsborough County Firefighters      14:56 
    7   702 Celia Merritt               Hillsborough County Firefighters      15:36 
    8   770 Ozeta Unsworth              From The Ground Floor Up!             32:44 
    9   717 Angela Beckstedt            Hillsborough County Firefighters      35:28 
MALE LAW ENFORCEMENT
Place No.   Name                        Team Name                           Time       
===== ===== =========================== =================================== ======= 
FEMALE LAW ENFORCEMENT
Place No.   Name                        Team Name                           Time       
===== ===== =========================== =================================== ======= 
    1   774 Julie Williams              Largo Police Department               14:41 
OPEN TEAM RESULTS
  1.   17:44 Are we there yet?                                 (   5:55)
============================================================
  1     4:57     39 Daryle       Glaser             47 M Are we there yet?                                  
  2     5:18    104 Martin       Pedersen           37 M Are we there yet?                                  
  3     7:29     56 Stella       Valitutto          41 F Are we there yet?                                  
  2.   19:56 Foley                                             (   6:39)
============================================================
  1     6:18    312 Taylor       Egg                20 M Foley                                              
  2     6:32    212 Ronald       Robards            59 M Foley                                              
  3     7:06    481 Brad         Minus              45 M Foley                                              
  3.   23:03 Running Roses                                     (   7:41)
============================================================
  1     7:25    131 Warren       Martinez           26 M Running Roses                                      
  2     7:35    521 Mirko        Pehar              35 M Running Roses                                      
  3     8:03    853 Filip        Cebic              12 M Running Roses                                      
  4.   23:41 Team Excelsior                                    (   7:54)
============================================================
  1     7:04    178 Keith        Malcuit            52 M Team Excelsior                                     
  2     8:18    512 Tim          Ferreira           46 M Team Excelsior                                     
  3     8:19    238 Thomas       Deal               60 M Team Excelsior                                     
  5.   24:58 Lung Institute                                    (   8:20)
============================================================
  1     7:43    393 Alicia       Waldner            39 F Lung Institute                                     
  2     8:07    388 David        Ebner              58 M Lung Institute                                     
  3     9:08    398 Maren        Auxier             37 F Lung Institute                                     
  6.   25:08 Revenue Rangers                                   (   8:23)
============================================================
  1     8:13    299 Tatenda      Uta                27 M Revenue Rangers                                    
  2     8:16    354 Joe          Simmons            28 M Revenue Rangers                                    
  3     8:39    148 Jocelin      On                 26 F Revenue Rangers                                    
  7.   25:48 Hillsborough County Property Appraiser            (   8:36)
============================================================
  1     7:18    360 Shane        Welch              37 M Hillsborough County Property Appraiser             
  2     9:05     41 Alexandra    Fitos              36 F Hillsborough County Property Appraiser             
  3     9:25     79 Gregory      Sobil              46 M Hillsborough County Property Appraiser             
  8.   25:51 #FCMF                                             (   8:37)
============================================================
  1     7:33     53 Marshall     Powell             15 M #FCMF                                              
  2     7:52     51 Brandon      Powell             44 M #FCMF                                              
  3    10:26    179 Jonathan     Benjamin           37 M #FCMF                                              
  9.   26:24 Stairwell Ninjas                                  (   8:48)
============================================================
  1     7:51    277 Nathaniel    Lieving            25 M Stairwell Ninjas                                   
  2     8:08    196 Greg         Presnell           43 M Stairwell Ninjas                                   
  3    10:25    111 Tara         Presnell           42 F Stairwell Ninjas                                   
 10.   27:54 Hillsborough County Firefighters                  (   9:18)
============================================================
  1     7:44    822 Dillon       Twiss              16 M Hillsborough County Firefighters                   
  2    10:00    720 Macauley     Shuman             16 M Hillsborough County Firefighters                   
  3    10:10    747 Tyler        Lynn-Beckstedt     11 M Hillsborough County Firefighters                   
 11.   28:18 Babes Who Love Bacon                              (   9:26)
============================================================
  1     8:39      5 Sara         Healy              38 F Babes Who Love Bacon                               
  2     9:04    159 Andrea       Bogle              44 F Babes Who Love Bacon                               
  3    10:35    352 Amity        Quinones           27 F Babes Who Love Bacon                               
 12.   29:04 Team Fueled by Shakeology                         (   9:42)
============================================================
  1     7:46    455 Becky        Hilty              34 F Team Fueled by Shakeology                          
  2     9:04    435 Pattie       Hus                54 F Team Fueled by Shakeology                          
  3    12:14    436 Malia        Lee                54 F Team Fueled by Shakeology                          
 13.   30:05 Can't Stop Stairin'                               (  10:02)
============================================================
  1     9:57    235 Patrick      Beliveau           32 M Can't Stop Stairin'                                
  2    10:03    206 Jacintha     Anderson           29 F Can't Stop Stairin'                                
  3    10:05    234 Nikki        Szydlowski         27 F Can't Stop Stairin'                                
 14.   30:11 Rotary Club of Indian Rocks Beach                 (  10:04)
============================================================
  1     8:36    418 Bill         Atkinson           52 M Rotary Club of Indian Rocks Beach                  
  2    10:26    318 Alicja       Griffin            56 F Rotary Club of Indian Rocks Beach                  
  3    11:09    286 Lori         Alvarez            45 F Rotary Club of Indian Rocks Beach                  
 15.   31:15 The Lung and the Restless                         (  10:25)
============================================================
  1     9:11    204 Michael      Johnson            28 M The Lung and the Restless                          
  2     9:17    525 Melvin       White              26 M The Lung and the Restless                          
  3    12:47    380 Amanda       Cabrera            24 F The Lung and the Restless                          
 16.   31:22 Feet of Fury                                      (  10:28)
============================================================
  1     8:56     73 Greg         Moore              39 M Feet of Fury                                       
  2     9:31    155 Jason        Weckoski           32 M Feet of Fury                                       
  3    12:55    463 Samuel       Marcello           32 M Feet of Fury                                       
 17.   32:00 The IT Crowd                                      (  10:40)
============================================================
  1     9:16    500 Drew         Johnson            48 M The IT Crowd                                       
  2    11:18    457 Jonathan     Bradley            46 M The IT Crowd                                       
  3    11:26    216 Jaki         Yoas               37 F The IT Crowd                                       
 18.   32:14 U Train                                           (  10:45)
============================================================
  1     9:52    276 Fred         Jones III          57 M U Train                                            
  2    10:10    293 John         Stone              49 M U Train                                            
  3    12:12    291 Darlene      Lewis              59 F U Train                                            
 19.   32:41 Bank of America Friends & Family                  (  10:54)
============================================================
  1     9:48    165 Bob          Kahns              37 M Bank of America Friends & Family                   
  2    11:17    261 Kimberly     Braley             54 F Bank of America Friends & Family                   
  3    11:36    460 Hyang        Lee                31 M Bank of America Friends & Family                   
 20.   32:54 Dane's Divas                                      (  10:58)
============================================================
  1     8:55    343 Kim          Swartz             49 F Dane's Divas                                       
  2    11:42    245 Doug         Pike               55 M Dane's Divas                                       
  3    12:17    201 Craig        Hill               57 M Dane's Divas                                       
 21.   32:57 42 or Bust                                        (  10:59)
============================================================
  1     9:18    315 Steve        Hall               51 M 42 or Bust                                         
  2     9:43    351 Kimberly     Salisbury          54 F 42 or Bust                                         
  3    13:56    350 Michelle     Bruneau            35 F 42 or Bust                                         
 22.   33:00 Breathe Again                                     (  11:00)
============================================================
  1     9:51    543 Carlos       Davila             20 M Breathe Again                                      
  2     9:52    544 Angel        Melendez           41 M Breathe Again                                      
  3    13:17    545 Sherod       Jackson            21 M Breathe Again                                      
 23.   33:29 TwinkleToes                                       (  11:10)
============================================================
  1     9:03    289 Gavyn        Sowell             44 M TwinkleToes                                        
  2    11:02    288 Robert       Sowell             41 M TwinkleToes                                        
  3    13:24    287 Diana        Sowell             41 F TwinkleToes                                        
 24.   34:03 GOT OXYGEN?                                       (  11:21)
============================================================
  1    10:51    313 Mandy        Drew               29 F GOT OXYGEN?                                        
  2    10:54    271 Pamela       Keiser             44 F GOT OXYGEN?                                        
  3    12:18    443 Phasalee     Sayasaen           32 F GOT OXYGEN?                                        
 25.   34:25 Join Queena!                                      (  11:29)
============================================================
  1     5:18    274 Chris        Van Glahn          47 M Join Queena!                                       
  2    12:26     99 Rachel       Brinton            30 F Join Queena!                                       
  3    16:41     95 Anna         Vuong              29 F Join Queena!                                       
 26.   35:17 Keep Calm and Climb On                            (  11:46)
============================================================
  1     8:57     13 Mike         Newton             43 M Keep Calm and Climb On                             
  2    13:07    489 Corey        Engel              22 M Keep Calm and Climb On                             
  3    13:13      8 Mary         Reeber             39 F Keep Calm and Climb On                             
 27.   35:31 East Coast/West Coast Climbers                    (  11:51)
============================================================
  1    10:17    105 Michelle     Liwosz             43 F East Coast/West Coast Climbers                     
  2    11:46    490 Feather      Wright             38 F East Coast/West Coast Climbers                     
  3    13:28    124 Scott        Stanko             46 M East Coast/West Coast Climbers                     
 28.   36:39 Step Sisters                                      (  12:13)
============================================================
  1    11:58    253 Maria Aileen Rose               47 F Step Sisters                                       
  2    12:09    222 Christine    Peirano            46 F Step Sisters                                       
  3    12:32    242 Bonnie       Salazar            47 F Step Sisters                                       
 29.   37:13 USANA Climbs                                      (  12:25)
============================================================
  1    11:07    495 Kaume        Duncan             28 M USANA Climbs                                       
  2    11:56    344 Gemma        Fountain           38 F USANA Climbs                                       
  3    14:10    417 Kasey        Joiner             24 F USANA Climbs                                       
 30.   37:48 Team Slartibartfast                               (  12:36)
============================================================
  1     8:41    241 Jeff         Ottmann            35 M Team Slartibartfast                                
  2    13:14    887 Keri         Melshenker         29 F Team Slartibartfast                                
  3    15:53    225 Jessica      McCormick          33 F Team Slartibartfast                                
 31.   38:19 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980                (  12:47)
============================================================
  1    10:52    807 Kathy        Henkel             56 F Palm Harbor Fire Rescue Local 2980                 
  2    13:37    809 Judy         Winans             54 F Palm Harbor Fire Rescue Local 2980                 
  3    13:50    727 Michele      Malpass            67 F Palm Harbor Fire Rescue Local 2980                 
 32.   42:00 Lung Cancer Sucks                                 (  14:00)
============================================================
  1    11:23    376 Matt         McKenney           37 M Lung Cancer Sucks                                  
  2    11:48    401 Elizabeth    Kripas             45 F Lung Cancer Sucks                                  
  3    18:49    839 Beth         Harding            35 F Lung Cancer Sucks                                  
 33.   44:02 From The Ground Floor Up!                         (  14:41)
============================================================
  1    12:05    226 Kalani       Murphy-Jenkins     38 F From The Ground Floor Up!                          
  2    13:56    254 Aliyah       Santiago           31 F From The Ground Floor Up!                          
  3    18:01    213 Elizabeth    Rodriguez          43 F From The Ground Floor Up!                          
 34.   45:30 CHIEF AUBREY'S CLIMBERS                           (  15:10)
============================================================
  1    10:46    762 Chuck        Schultz            50 M CHIEF AUBREY'S CLIMBERS                            
  2    12:03    767 Diana        Melvin             40 F CHIEF AUBREY'S CLIMBERS                            
  3    22:41    761 Denise       Schultz            55 F CHIEF AUBREY'S CLIMBERS                            
 35.   47:46 Team Pops                                         (  15:56)
============================================================
  1    12:13    338 Maleia       Melone             14 F Team Pops                                          
  2    15:50    281 Ivy          Hamlin             27 F Team Pops                                          
  3    19:43    337 Mackenzie    Melone             17 F Team Pops                                          
 36. 1:01:33 Tampa Bay  Airbuds                                (  20:31)
============================================================
  1     9:40    329 Glenn        Krcmaric           50 M Tampa Bay  Airbuds                                 
  2    25:50    265 Dave         Bomstein           45 M Tampa Bay  Airbuds                                 
  3    26:03    266 Dawn         Bomstein           39 F Tampa Bay  Airbuds                                 
 37. 1:09:50 Enable Me                                         (  23:17)
============================================================
  1    15:18    433 Patrick      Smith              25 M Enable Me                                          
  2    17:06    430 Sharon       Bordwine           32 F Enable Me                                          
  3    37:26    432 Robyn        Stawski            38 F Enable Me                                          



FIREFIGHTER TEAM RESULTS-wearing full gear
  1.   30:46 Pasco Fire Rescue team                            (  10:16)
============================================================
  1     8:45    779 Ash          Fitzgerald         37 M Pasco Fire Rescue team                             
  2     8:55    701 Oscar        De Armas           37 M Pasco Fire Rescue team                             
  3    13:06    703 Rhiannon     Rutzen             37 F Pasco Fire Rescue team                             
  2.   32:09 Largo Fire Rescue                                 (  10:43)
============================================================
  1     9:00    723 Allen        Proffitt           59 M Largo Fire Rescue                                  
  2    11:16    759 Joe          Horton             52 M Largo Fire Rescue                                  
  3    11:53    782 Mark         Serkez             34 M Largo Fire Rescue                                  
  3.   32:19 Southern Manatee Fire Rescue                      (  10:47)
============================================================
  1     9:52    772 Chuck        Moonen             51 M Southern Manatee Fire Rescue                       
  2    10:46    819 Adam         Perry              35 M Southern Manatee Fire Rescue                       
  3    11:41    796 Daniel       Burton             43 M Southern Manatee Fire Rescue                       
  4.   32:55 Polk County Fire Rescue                           (  10:59)
============================================================
  1     8:17    844 Carol        Sheehan            58 F Polk County Fire Rescue                            
  2    10:30    843 George       Wissler            67 M Polk County Fire Rescue                            
  3    14:08    766 Britney      Sheehan            25 F Polk County Fire Rescue                            
  5.   34:02 Hillsborough County Firefighters                  (  11:21)
============================================================
  1     9:50    851 Reginald     Harvey             26 M Hillsborough County Firefighters                   
  2    11:37    852 Jerome       Mancillas          35 M Hillsborough County Firefighters                   
  3    12:35    850 Maurice      Swan               28 M Hillsborough County Firefighters                   
  6.   37:48 Myakka Fire Rescue                                (  12:36)
============================================================
  1     8:53    501 Sarah        Hill               22 F Myakka Fire Rescue                                 
  2    14:09    793 Brittan      Williams           28 M Myakka Fire Rescue                                 
  3    14:46    826 Brandon      Huddleston         22 M Myakka Fire Rescue                                 
  7.   38:54 Spf&r                                             (  12:58)
============================================================
  1    11:52    785 William      Ellis              35 M Spf&r                                              
  2    13:25    784 Michelle     Goldich            25 F Spf&r                                              
  3    13:37    816 Steven       Lawrence           46 M Spf&r                                              
  8.   39:08 Firefighters of Plant City                        (  13:03)
============================================================
  1    11:12    808 Dustin       Hill               32 M Firefighters of Plant City                         
  2    13:38    771 Shane        Garvey             27 M Firefighters of Plant City                         
  3    14:18    726 Chris        Defrancesco        31 M Firefighters of Plant City                         
  9.   39:27 Palm Harbor Fire Rescue Local 2980                (  13:09)
============================================================
  1    12:04    854 Ryan         Smith              34 M Palm Harbor Fire Rescue Local 2980                 
  2    13:25    778 Kyle         Miller             27 M Palm Harbor Fire Rescue Local 2980                 
  3    13:58    737 Chris        Koberna            48 M Palm Harbor Fire Rescue Local 2980                 
 10.   59:40 Pinellas Suncoast Fire and Rescue                 (  19:54)
============================================================
  1    17:36    744 Sal          D'Angelo           46 M Pinellas Suncoast Fire and Rescue                  
  2    19:48    824 Chip         Bodine             29 M Pinellas Suncoast Fire and Rescue                  
  3    22:16    814 Robert       Lawson             31 M Pinellas Suncoast Fire and Rescue                  



LAW ENFORCEMENT TEAM RESULTS


HEALTHCARE TEAM RESULTS
  1.   28:11 Kindred Spirit                                    (   9:24)
============================================================
  1     9:02    886 Corey        Smolarick          20 M Kindred Spirit                                     
  2     9:34    498 Daksh        Vora               15 M Kindred Spirit                                     
  3     9:35    440 Omar         Figueroa           33 M Kindred Spirit                                     
  2.   30:46 Conifer Climbers                                  (  10:16)
============================================================
  1     9:29    486 Chelsea      Spohr              29 F Conifer Climbers                                   
  2    10:06    453 Paul         Sells              70 M Conifer Climbers                                   
  3    11:11    414 Tyler        Alton              25 M Conifer Climbers                                   
  3.   40:37 HCC Respiratory Climbers                          (  13:33)
============================================================
  1    11:16    529 Ana          Cintron            26 F HCC Respiratory Climbers                           
  2    12:13    519 Charles      Marchica           26 M HCC Respiratory Climbers                           
  3    17:08    518 Manda        Ricard             22 F HCC Respiratory Climbers                           


LAW FIRM TEAM RESULTS
  1.   24:16 Swope, Rodante P.A.                               (   8:06)
============================================================
  1     6:55     89 Stephanie    Miles              35 F Swope, Rodante P.A.                                
  2     8:24     90 Christian    Looney             38 M Swope, Rodante P.A.                                
  3     8:57    373 Shawn        Haggerty           27 M Swope, Rodante P.A.                                
  2.   31:19 Bush Ross PA                                      (  10:27)
============================================================
  1     9:06    493 Harold       Holder             26 M Bush Ross PA                                       
  2    10:40    480 Kevin        Hausler            38 M Bush Ross PA                                       
  3    11:33    488 Drew         Jenkins            41 M Bush Ross PA                                       


FITNESS TEAM RESULTS
  1.   24:07 Formula 55                                        (   8:03)
============================================================
  1     7:43     91 Curt         Wilkinson          56 M Formula 55                                         
  2     8:07    197 Michael      Anderson           44 M Formula 55                                         
  3     8:17     63 Maureen      Obrien             33 F Formula 55                                         
  2.   27:32 Camp Gladiator                                    (   9:11)
============================================================
  1     5:52      9 Matthew      Hilton             36 M Camp Gladiator                                     
  2    10:37    210 Luanne       Barkalow           61 F Camp Gladiator                                     
  3    11:03    447 Marta        Portillo           37 F Camp Gladiator